Jump to content

Ποιό ήταν το πρώτο ματς που πήγατε?


Kami
 Share

Recommended Posts

12 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ρεκόρ εισιτηρίων όλων των εποχών στην ιστορία της  Α εθνικής σε αυτόν τον αγώνα. Παίζει να είχε και 90 χιλιάδες με τους τζαμπατζηδες, δεν θυμάμαι ποτέ μεγαλύτερο στρίμωγμα στο ολυμπιακό στάδιο. Απίστευτος φανατισμός τις μέρες πριν το ματς που έγινε στο τέλος του πρώτου γύρου, με 5 χιλιάδες κόσμο σε κάθε προπόνηση στην ΝΦ, σπάσιμο της καφετέριας του Βαγγέλη του Βλαχου στα Πατήσια νομίζω, που μαζί με τον Λύσανδρο μόλις είχαν πάει στον βαζελο. Αντιβαρδινογιαννισμος  στο φόρτε του, ενω ήμασταν δύο βαθμούς πίσω στην βαθμολογία. "Βαζελες χολερες ακόμα λίγες μέρες" λέγαμε για καιρό. 

Θυμάμαι την απορία μου για το εντονο μίσος εναντίον των βαζελων, για το ότι πετάγανε πλαστικά μπουκάλια καθώς και για το συνθημα βαρδινογια-βαρδινογιαννη πστρ βαλε στον πτσο τα λεφτα 😄

Link to comment
Share on other sites

21/11/2010

Kαβάλα - ΑΕΚ

2-1

Αν και μεγάλος (18 και κάτι πολύ ψιλά) εκδρομή στην πάντα φιλόξενη και ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ Καβάλα. 

Πολύς λαός. Απόβαση. 

 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκαετία 80,κυριακη πρωί και ο γέρος μου(βαζέλας... Ευχαριστώ θείε Φανή 🙂) αφού μ έχει υποσχεθεί ότι θα με πάει το παίζει δύσκολος... Ακόμα θυμάμαι το κλάμα μου😬μετα από πολύ πρήξιμο ξεκίνησε το ταξι από τη μακρινή και εξωτική Βάρη τότε στα μακρινά και (για πρώτη φορά) μαγικά Φιλαδέλφεια! Δεν θυμάμαι χρόνια, παίζαμε με τις γριές... Στα σκαλακια της 3 (μια κ μοναδική φορά εκεί). Ο γέρος μου στο αυτί μου δες τον χατζηπαναγη, κοίτα τι κάνει... Ματς δεν είδα.. Ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά... 2 ώρες κολλημένο το μάτι στη σκεπαστή... Αν κάποιος θυμάται το ματς αυτό θα μου κάνει χάρη να μου πει κ χρόνια κ πόσο ήρθε 😁... Μαμά σε ευχαριστώ που τον έπεισες τότε κ μπαμπά σε ευχαριστώ που με πηγές και ΤΗΝ γνώρισα... 

 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βγάλει την αρχαιολογική σκαπάνη, αλλά εγώ θα σας πάω σε πρόσφατη ιστορία.

Μεγάλωσα επαρχία με πατέρα που δεν ήξερε να ξεχωρίσει τη μπάλα του ποδοσφαίρου από του μπάσκετ. Που μου έλεγε πάντα : "δεν καταλαβαίνω ούτε το ποδόσφαιρο ούτε αυτούς που το βλέπουνε".

Όταν ήρθα Αθήνα για τη σχολή έβλεπα που και που ΑΕΚ κυρίως με γαύρο φίλο, σε γαυροκαφετέριες . Είχα μια γενική εικόνα, έχανα όμως και πολλά.

Πρώτη φορά γήπεδο πήγα το... κοντινό 2015, στο ματς με το γαύρο με το γκολ του Χάρα στο τέλος (0-1). Κακή ήττα. Για μένα όμως, μαγεία όλα τα άλλα. Από τότε σταθερά εκεί.

Με πήγε ο τότε φρέσκος γκόμενος Αεκτζής. Τον παντρεύτηκα. Φέτος του πήρα πρώτη φορά στη ζωή μου δώρο σε επέτειο. Το Ευρωπαϊκό διαρκείας του, για το ευχαριστώ.

Έχω χάσει πολλά, αλλά έχουμε χρόνια μπροστά.

  • Δικεφαλάκι 14
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ματς που πήγα ήταν ΑΕΚ-γαύρος επιστροφή Ντούσαν για πρώτη φορά σαν προπονητής της ομάδας του λιμανιού

Το ματς ήταν να γίνει Κυριακή,τελικά λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας έγινε Δευτέρα αλλά η νίκη της ομάδας(2-0) και ο παλμός του γηπέδου με αποζημίωσε απόλυτα στα 11 μου χρόνια(μαζί με θείο Αεκτζη και πατέρα Παναθηναϊκό που δεν ήθελε με τπτ να χάσει το ματς)

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Agent HAF said:

Πρωτη ομάδα που είδα Φιλαδέλφεια πάντως δεν ήταν η ΑΕΚ αλλά η Εθνική ελπίδων με Ισπανία κάπου στα 90's που μας είχαν πάει με το σχολείο και ο Κωστής που έπαιζε φορ θυμάμαι ήταν ακόμα παίκτης του Ηρακλή. Ήταν η μέρα που μπήκε το μικρόβιο μέσα μου όταν έκατσα παιδάκι στο γήπεδο.

Που προηγηθήκαμε με πέναλντι του Γεωργάτου και μετά ο Σέρχι Μπαρχουάν, που έπαιξε μετά πολλά χρόνια στη Μπάρτσα, μας έκανε ότι ήθελε. 2-4 τελικό νομίζω..

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μπήκα στη Φιλαδέλφεια με τον πατέρα μου όταν άνοιξαν οι θύρες σε ένα ΑΕΚ-Εθνικός 1-0 το 1975. Τα μόνα που θυμάμαι είναι το πράσινο χορτάρι (είχα δει μόνο ξερά και ασπρόμαυρα στην τηλεόραση), η ολόμαυρη στολή του τερματοφύλακα με τον άσπρο δικέφαλο (Σιδηρόπουλος), τα μακρυά ξανθά μαλλιά ενός παίκτη (Τσανλάϊτερ) και οι αέρινες ντρίπλες ενός άλλου παίκτη στο κέντρο (Τσάμης). Τίποτα άλλο, παρόλο που μάλλον ήμουν μέσα όταν μπήκε το γκολ στο 80'... 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Νονός said:

Πόσο νέοι είστε (οι περισσότεροι), Θεέ μου ....

AEKοσειρά είμαστε?👍

Quote

"Καπέλα" για τον ήλιο από εφημερίδα διπλωμένη.

Τα καπέλα "του μπογιατζή", τα κάναμε και βαρκάκι🤣 , στα κρύα ο κώλος κασάτο από το τσιμέντο (μέχρι να ανακαλύψουμε τα φελιζόλ), πορτοκαλόζουμο σε μπαλάκι🤣 πασατέμπο του Κώστα. Κοντά μισός αιώνας ρε πίσω 🤣🤣🤣

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pappous said:

AEKοσειρά είμαστε?👍

 πορτοκαλόζουμο σε μπαλάκι🤣 

Που μετά γέμιζε "χειρουργικά" με χαρτιά από την μικρή τρύπα στο πάνω μέρος και γινόταν η "στρογγυλή θεά" για το μονότερμα στο προαύλιο του σχολείου.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν 1985 η ένα χρόνο πριν, παίζαμε μάλλον με ΟΦΗ και νικήσαμε 2-1. Θυμαμαι να έβρεχε γιατί μου είχε παρει ο πατέρας μου αυτές τις σακούλες που υπήρχαν τότε και ανοίγαμε τρυπες

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ματς απο κοντα με την καψουρα ΑΕΚ οφη 1-2 στη ροδο (καταγωγή απο εκει)

 

https://youtu.be/IiqKfiZ6s6w?si=lEKgirHDkW6ShWwY

 

πρωτο ματς ΝΦ   ΑΕΚ καβαλα 3-0 ραψωδια μαλαδενη 

 

https://www.transfermarkt.com/aek-ateny_ao-kavala/index/spielbericht/2582561

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1ο ματς ΑΕΚ ηρακλης ΑΕΚ 2 2 καυτατζογλειο 2 γκολ ΘΕΩμας μαυρος.κ 2ο παλι ηρακλης ΑΕΚ 3 1 με κεφαλια μανωλη κωττη στο τελος.ημιτελικος κυπελλου που πηραμε.82 83 κ τα 2

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1ο ματς με Απόλλωνα στο μαγικό τελικό κυπέλλου στο οακα......που να φανταστώ τι θα ερχόταν τα επόμενα χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ματς που έχω καθαρή ανάμνηση απο κοντά ΑΕΚ είναι ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΕΚ το 2008-2009 με τα βισσινί , γκολ edinho από φάουλ, αν και πρέπει να είχα πάει και το 2006 αλλά δεν το θυμάμαι καθαρά. Ξεκάθαρα θυμάμαι να πανηγυρίζω στο γκολ και να γυρνάει ένας ηλικιωμένος φίλος του Εργοτέλη και να με ρωτάει " Ρε ΑΕΚ είσαι;" να του απαντάω "Ναι" και να χαμογελάει και να γυρνάει μπροστά(7 χρονών περίπου εγώ). Ωραίες αναμνήσεις.

IMG_20231202_111533.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2023 at 5:31 PM, Φίντο ΑΕΚ said:

Πρώτο ματς που πήγα ήταν ΑΕΚ-γαύρος επιστροφή Ντούσαν για πρώτη φορά σαν προπονητής της ομάδας του λιμανιού

Το ματς ήταν να γίνει Κυριακή,τελικά λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας έγινε Δευτέρα αλλά η νίκη της ομάδας(2-0) και ο παλμός του γηπέδου με αποζημίωσε απόλυτα στα 11 μου χρόνια(μαζί με θείο Αεκτζη και πατέρα Παναθηναϊκό που δεν ήθελε με τπτ να χάσει το ματς)

Από τα καλύτερα ματς για να γίνεις ΑΕΚ!

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 6:09 AM, Νονός said:

Που μετά γέμιζε "χειρουργικά" με χαρτιά από την μικρή τρύπα στο πάνω μέρος και γινόταν η "στρογγυλή θεά" για το μονότερμα στο προαύλιο του σχολείου.

'H στο γήπεδο, προσγειωνόταν σε αντιπάλους.

Link to comment
Share on other sites

Στα μέσα 80s που έγινα ΑΕΚ η ομαδα ήταν ταλαίπωρη διοικητικα και αγωνιστικά, αλλά νομιζω την ένιωθες «μεγάλη».
 

Νιώθω αρκετά ηρωικούς που φανατιστηκαν με την ομαδα και ταυτοχρονα αντιλαμβάνομαι και καποιους που έχουν λιγοτερες απαιτήσεις, όσον αφορά κόσμο που είδαν το πρώτο ματς μετά το 2002 και ακόμα περισσότερο μετά το 2009 ή μετά το 2011. Είναι γενικά ένα θέμα να μην έχεις ζήσει την 15ετια 1987-2002.

Καλο και το 2018, αλλά είναι πολύ  μεγάλη ιστορία αυτό που έγινε περυσι με γηπεδο+ομάδα για να νιώσουν οι νεοι και να ξανανιώσουν οι παλιοί. 
 

Δεν πρέπει να χαθεί το timing για κανέναν λόγο.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ - Καλαμάρια 3-0, 1993, στην 3 με τον πατέρα μου. Η μέρα ξεκίνησε με βόλτα στην Ομόνοια για αγορά πλήρους σετ εμφάνισης ΑΕΚ, μαϊμού εννοείται. ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΦΟΙΝΙΞ μπροστά όμως, όπως η αυθεντική. Και όταν λέω πλήρες σετ, τα πάντα. Παπούτσια με τάπες, επικαλαμίδες, κάλτσες, σορτσάκι, μπλούζα. Με το νουμερο 7 στην πλάτη. Ασχολίαστο για χάρη ποιου. 
 

Το επόμενο που θυμάμαι είναι τα δέντρα έξω από την 3, ένας κυριος να πουλάει αφρολέξ για τα τσιμέντα και μπαίνοντας μέσα παγώνει το σύμπαν. Θυμάμαι μόνο έναν κύριο δίπλα μας με τρανζίστορ να ακούει τα ματς των αλλόθρησκων, τον πατέρα μου να μου δείχνει τον άρχοντα Μανωλά, ένα οριζόντιο δοκάρι σε ψαλιδάκι του Δημητριαδη (η του Αλεξανδρή) και εγώ να χαζεύω όλη την ώρα τη Σκεπαστή. Από γκολ θυμάμαι μόνο το πεναλντι. 

Τελειωνει το ματς και βγαίνουμε στην Καππαδοκίας, έξω από τη 18 για αυτόγραφα. Είναι εκεί η κα Ολγα, η γιαγιά της Σκεπαστης, έχει στα χέρια της εικόνες και σταυρώνει τον Αλεξαχρειο που βγαίνει πρώτος από την ομάδα. Ο πατέρας μου ρωτάει κάποιον που είναι ο Δημητριαδης, να πάρει ένα αυτόγραφο ο μικρός, του λένε θα αργήσει, υπογράφει το φύλλο αγωνος. Και ξαφνικά βγαίνει από την 18 ο προδότης, ψηλός, επιβλητικός, απευθύνεται στον κόσμο, «το Καλαμαρια, που είναι το Καλαμαρια;». Κάποιος του απαντάει «έφυγαν» και μπαίνει πάλι μέσα. 

Γυρναμε στο σπίτι και κοιμάμαι με τη φανέλα της ΑΕΚ. Την άλλη μέρα τη φοράω στο σχολείο. Είμαι περήφανος γιατί είμαι το πρώτο παιδί που παει στο σχολείο με εμφάνιση ομάδας. 

ΑΕΚ από μικρό παιδάκι εσένα αγαπώ, καψούρης από τότε και θα μαι όσο ζω. 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 8
Link to comment
Share on other sites

Τρομερές εποχές τοτε που δεν υπήρχαν φανέλες κανονικες και ψάχναμε ο,τι πιο κοντινό κυκλοφορούσε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Τρομερές εποχές τοτε που δεν υπήρχαν φανέλες κανονικες και ψάχναμε ο,τι πιο κοντινό κυκλοφορούσε.

Περιμέναμε καρτερικά το ΤΟΤΕ πανυγήρι της πρωτομαγιάς στην Φιλαδέλφεια.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Agent HAF said:

Περιμέναμε καρτερικά το ΤΟΤΕ πανυγήρι της πρωτομαγιάς στην Φιλαδέλφεια.

Εγώ μικρος είχα βρει μια φανέλα σε ένα αθλητικό κατάστημα που απλά εμοιζε και είχε το «5» πίσω και το είχα θεωρήσει τεραστια επιτυχία να την φοράω.

Εντωμεταξυ το 5 τοτε ήταν συνηθως ο Πολ ο Χατζοπουλος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

11/12/1994 στη Λάρισα(0-0),που έτυχε να ήμασταν διακοπές με τους γονείς μου και κάποιους συγγενείς,κάπου εκεί γύρω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×