Jump to content

Ιστορικά οπαδικά σκηνικά


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Το τοπικ αυτό ανοίγεται κυρίως για λόγους επιμόρφωσης νεότερων μελών/αναγνωστών και αφορά οπαδικά και όχι χουλιγκάνικα σκηνικά. Προφανώς αυτά τα 2 χωράνε και μαζί σε διάφορες καταστάσεις. Για να δωσω ένα παράδειγμα, δεν το άνοιξα για να γράψουμε το ξεφτιλισμα στις βαζέλες στο Μαρκόπουλο στο βόλλευ κι ας ήταν ένα τοπ σκηνικό, διότι ήταν αμιγώς χουλιγκάνικο.

Θα γράψω το αγαπημενο μου, το κατά τη γνώμη μου πιο αρχιδατο οπαδικό συμβάν στην Ελλάδα. Δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό διότι τότε δεν είχαμε ίντερνετ, αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο νο1 απ' ο,τι είναι.

1996 αν θυμάμαι καλά, μπάσκετ με βαζελα στο ΟΑΚΑ. Γεμάτο και σκάνε χωρίς εισιτήρια 50-60 δικοί μας, μπαίνουν, λένε ένα σύνθημα, οι βαζέλες μετά το αρχικό σοκ τους όρμησαν. 

Ήμουν 11-12 και το έβλεπα τηλεόραση. Είχα έντονο και μη φυσιολογικό για την ηλικία μου ενδιαφέρον για τα οπαδικά, οπότε είχα πλήρη αντίληψη του τι έγινε. Είχα μείνει άφωνος και ήθελα όσο τίποτα να ήμουν ανάμεσα τους, ακόμα και την ώρα που έτρωγαν κλωτσιές. Ήταν η φορά που ο Ιωαννίδης είχε πει στους παίχτες "ήρθαν και έφαγαν ξύλο για εσάς παίξτε για κείνους".

Την άλλη μέρα στο σχολείο προσπαθούσα να εξηγήσω στις βαζέλες συμμαθητές τι μαγκιά τους κάναμε, αλλά λόγω ηλικίας δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα.

Άλλο σκηνικό σαν το συγκεκριμένο, τόσο μεγάλη μαγκιά δε νομίζω ότι εχει να αντιπαραταξει αντίπαλος.

 

 

  • Δικεφαλάκι 7
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stavros 9-11 said:

Το τοπικ αυτό ανοίγεται κυρίως για λόγους επιμόρφωσης νεότερων μελών/αναγνωστών και αφορά οπαδικά και όχι χουλιγκάνικα σκηνικά. Προφανώς αυτά τα 2 χωράνε και μαζί σε διάφορες καταστάσεις. Για να δωσω ένα παράδειγμα, δεν το άνοιξα για να γράψουμε το ξεφτιλισμα στις βαζέλες στο Μαρκόπουλο στο βόλλευ κι ας ήταν ένα τοπ σκηνικό, διότι ήταν αμιγώς χουλιγκάνικο.

Θα γράψω το αγαπημενο μου, το κατά τη γνώμη μου πιο αρχιδατο οπαδικό συμβάν στην Ελλάδα. Δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό διότι τότε δεν είχαμε ίντερνετ, αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο νο1 απ' ο,τι είναι.

1996 αν θυμάμαι καλά, μπάσκετ με βαζελα στο ΟΑΚΑ. Γεμάτο και σκάνε χωρίς εισιτήρια 50-60 δικοί μας, μπαίνουν, λένε ένα σύνθημα, οι βαζέλες μετά το αρχικό σοκ τους όρμησαν. 

Ήμουν 11-12 και το έβλεπα τηλεόραση. Είχα έντονο και μη φυσιολογικό για την ηλικία μου ενδιαφέρον για τα οπαδικά, οπότε είχα πλήρη αντίληψη του τι έγινε. Είχα μείνει άφωνος και ήθελα όσο τίποτα να ήμουν ανάμεσα τους, ακόμα και την ώρα που έτρωγαν κλωτσιές. Ήταν η φορά που ο Ιωαννίδης είχε πει στους παίχτες "ήρθαν και έφαγαν ξύλο για εσάς παίξτε για κείνους".

Την άλλη μέρα στο σχολείο προσπαθούσα να εξηγήσω στις βαζέλες συμμαθητές τι μαγκιά τους κάναμε, αλλά λόγω ηλικίας δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα.

Άλλο σκηνικό σαν το συγκεκριμένο, τόσο μεγάλη μαγκιά δε νομίζω ότι εχει να αντιπαραταξει αντίπαλος.

 

 

Μια μικρή λεπτομέρεια. Αυτό έγινε το 1998, στον τελευταίο  αγώνα των ημιτελικών στα   πλει οφ του πρωταθλήματος. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, το Βελιγράδι κ Τουρκία βόλλεϊ είναι τα τοπ3.

Περισσότεροι είχαν ξεκινήσει τότε για ΟΑΚΑ αλλά δεν κατάφεραν να μπουν όλοι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μια μικρή λεπτομέρεια. Αυτό έγινε το 1998, στον τελευταίο  αγώνα των ημιτελικών στα   πλει οφ του πρωταθλήματος. 

Με Ιωαννίδη να κυνηγιέται με Φάνη Χριστοδούλου, Γιαννακόπουλο να μπουκάρει μέσα, Ράτζα να ανεβαίνει στα τραπέζια της γραμματείας, Ουίλι Άνταρσον να αποχωρεί με σπασμένη πλάτη και να χάνουμε το παιχνίδι με επικό χειρουργείο...

 

Όλοι εκείνο το βράδυ αναρωτιόντουσαν πώς τους άφησε η αστυνομία αυτούς τους 50 να μπουν στο κλειστό. Όλοι έλεγαν ότι υπήρξε συννενόηση και κατηγορούσαν τον αστυνομικό διευθυντή. Δεν έφταιγε όμως αυτός....Όταν έφτασαν απέξω, τους σταμάτησε η αστυνομία και τους ρώτησε ποιοι είναι και που πάνε. Η απάντηση ήταν ότι έρχονται από Λεβαδειά, έπαθε βλάβη το πούλμαν και άργησαν να φτάσουν. Κάποιοι κουβαλούσαν και κάποια πράσινα κασκόλ, για να γίνουν πιο πιστευτοί...Τους άφησαν να περάσουν,μπήκαν ήσυχα, ανέβηκαν στο πάνω διάζωμα και φώναξαν το κλασσικό "ΑΕΚ θυμήσου, ήρθε η original και είναι εδώ μαζί σου"....Και μόλις οι βάζελοι συνήλθαν από την έκπληξη, τους όρμησαν, ενώ οι αστυνομικοί δεν ήξεραν ποιόν να πρωτοβαρέσουν, έκπληκτοι κι αυτοί....Τουλάχιστον, έτσι μου διηγήθηκε την ιστορία κάποιος που ήταν εκεί....

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων τοπικ . Μου άρεσαν πάντα οι έξυπνες καταδρομικές μαγκικες οπαδικες κινήσεις που δεν καταλήγουν σε ξύλο . 

Θεωρώ το περσινό με το πανό που πήραν κατά την διάρκεια του αγώνα στο  Καραϊσκάκη σας τοπ . 

Άλλη στιγμή στη πρώτη χρονιά στο Καραϊσκάκη που έγινε και ένας χαμός στο που θα δωθούν τα εισιτήρια . Μεγάλη μαγκιά η τόσο δική μας παρουσία που συνοδεύτηκε με φοβερή εξέδρα . 

fixed_4-normal.jpg

 

Δική μου στιγμή ήταν στο εκτός έδρας με βαζελο στο ΟΑΚΑ που κερδίσαμε με Δελλα 1-2 πάλι λίγα εισιτήρια κάπου 2500 και οι βαζελοι ήταν κάπου 45000 σε εποχές που ανέβαινε και η 13 είχε την αβάντα της πολυμετοχικότητας πήγαμε με τραίνο στο Ειρήνης και μας βγάζουν τριγύρω και μέσα στο περιβάλλον χώρο του ΟΑΚΑ  είχαν κάνει ένα διάδρομο με κλούβες και όταν μπαίνουμε τελικά  για να πάμε στη 21 αν θυμάμαι καλά γίνεται της κακομοίρας αφού δεν γινόταν να κρατήσουν τους μεν και τους δε χωρια μόνο με κλούβες ενώ οι βαζελοι ήταν δεκάδες χιλιάδες και θεωρουσαν ότι θα μας γαμησουν.  Θυμάμαι που όταν ξεκινάει ( δεν ξέρω πως μάλλον οι βαζελοι ) οι δικοί μας φεύγουν σφαίρα για να κάνουν ντου σε δεκάδες χιλιάδες βαζελους !!! Και να περνάνε ανάμεσα από τις κλουβες ενώ ήξεραν ότι απέναντι ήταν λαός  . Τότε δικαιουμουν και πήρα εισιτήρια και θυμάμαι να περπατάω χαλαρά εντελώς στα αρχιδια μου και από πάνω μου πέρναγαν πέτρες έτρεχε κόσμος από εδώ και από εκει μπήκε μετά και η αστυνομία πέταγε και εκείνη τα δικά της χαμός αλλά έληξε κάποια στιγμή και ο αγώνας ξεκίνησε ίσως με καθυστέρηση  . Είδα το ματς και πανηγύρισα τη νίκη ανάμεσα σε καμμένος και χτυπημένους συνοπαδους . 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι δεν υπήρχε καμιά σχέση για την αναλογία αφού ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα γινόταν . 

Link to comment
Share on other sites

Στο 1-2 με το Δέλλα είχαμε πάει με 2 φίλους με αυτοκίνητο. Μπήκαμε από τη κεντρική είσοδο της Σπύρου Λούη, αφού η υπέροχη ελληνική αστυνομία μας έστειλε μέσα  από τους βάζελους για να σπάσει πλάκα, (δε μας άφησαν να περάσουμε από ένα πορτάκι που έβγαζε ακριβώς στην κερκίδα μας) αλλά για καλή μας τύχη, ενώ μας κατάλαβαν δε μας πείραξαν, και όταν μπήκαμε στο γήπεδο βλέπω να μπαίνουν πίσω μου κάτι πιτσιρικάδες τρέχοντας και να λένε τους πήραμε. Ταυτόχρονα, βλέπω απέναντι μάυρο καπνό. Ρωτάω έναν από αυτούς τί έγινε και μου λέει κάναμε ντου και τους κάψαμε τα μηχανάκια. Εκείνη την ώρα ξεκίναγαν οι βάζελοι να έρχονται προς εμάς, ήταν όντως καμιά 40αριά χιλιάδες, εμείς 2500 το πολύ...Μετά έγινε κακός χαμός, πήραν κάτι πανό που ήταν στα κάγκελα και πάνω στο ταρτάν ουσιαστικά, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση το πόσες φωτοβολίδες με στυλό πέταγαν χωρίς δισταγμό προς το πέταλό μας. Αφού δε σκοτώθηκε κανείς εκείνο το βράδυ, πάλι καλά να λέμε...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AG21 said:

Ενδιαφέρων τοπικ . Μου άρεσαν πάντα οι έξυπνες καταδρομικές μαγκικες οπαδικες κινήσεις που δεν καταλήγουν σε ξύλο . 

Θεωρώ το περσινό με το πανό που πήραν κατά την διάρκεια του αγώνα στο  Καραϊσκάκη σας τοπ . 

Άλλη στιγμή στη πρώτη χρονιά στο Καραϊσκάκη που έγινε και ένας χαμός στο που θα δωθούν τα εισιτήρια . Μεγάλη μαγκιά η τόσο δική μας παρουσία που συνοδεύτηκε με φοβερή εξέδρα . 

fixed_4-normal.jpg

 

Δική μου στιγμή ήταν στο εκτός έδρας με βαζελο στο ΟΑΚΑ που κερδίσαμε με Δελλα 1-2 πάλι λίγα εισιτήρια κάπου 2500 και οι βαζελοι ήταν κάπου 45000 σε εποχές που ανέβαινε και η 13 είχε την αβάντα της πολυμετοχικότητας πήγαμε με τραίνο στο Ειρήνης και μας βγάζουν τριγύρω και μέσα στο περιβάλλον χώρο του ΟΑΚΑ  είχαν κάνει ένα διάδρομο με κλούβες και όταν μπαίνουμε τελικά  για να πάμε στη 21 αν θυμάμαι καλά γίνεται της κακομοίρας αφού δεν γινόταν να κρατήσουν τους μεν και τους δε χωρια μόνο με κλούβες ενώ οι βαζελοι ήταν δεκάδες χιλιάδες και θεωρουσαν ότι θα μας γαμησουν.  Θυμάμαι που όταν ξεκινάει ( δεν ξέρω πως μάλλον οι βαζελοι ) οι δικοί μας φεύγουν σφαίρα για να κάνουν ντου σε δεκάδες χιλιάδες βαζελους !!! Και να περνάνε ανάμεσα από τις κλουβες ενώ ήξεραν ότι απέναντι ήταν λαός  . Τότε δικαιουμουν και πήρα εισιτήρια και θυμάμαι να περπατάω χαλαρά εντελώς στα αρχιδια μου και από πάνω μου πέρναγαν πέτρες έτρεχε κόσμος από εδώ και από εκει μπήκε μετά και η αστυνομία πέταγε και εκείνη τα δικά της χαμός αλλά έληξε κάποια στιγμή και ο αγώνας ξεκίνησε ίσως με καθυστέρηση  . Είδα το ματς και πανηγύρισα τη νίκη ανάμεσα σε καμμένος και χτυπημένους συνοπαδους . 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι δεν υπήρχε καμιά σχέση για την αναλογία αφού ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα γινόταν . 

Εμείς ξεκινήσαμε κ εντός κ εκτός γηπέδου την μανουρα με τους βαζελες. Γενικά μαύρη σελίδα αυτή η ημέρα αφού καταφέραμε σαν ηλίθιοι να χάσουμε πανό μέσα στο γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, BillR21 said:

Εμείς ξεκινήσαμε κ εντός κ εκτός γηπέδου την μανουρα με τους βαζελες. Γενικά μαύρη σελίδα αυτή η ημέρα αφού καταφέραμε σαν ηλίθιοι να χάσουμε πανό μέσα στο γήπεδο.

Τι να σου πω δεν ξέρω πως ξεκίνησα . Άκουσα μόνο ένα << έγινε >> και μετά κόσμο να τρέχει να περάσει ανάμεσα από τις κλούβες . Μετά από λίγο η μάχη γινόταν στην άλλη πλευρά . Το πανό το είχα ξεχάσει τώρα που το αναφέρατε το θυμήθηκα . 

@1989 generation με τα τελευταία γεγονότα δεν είναι απίθανο το στήσιμο αφού μας έφεραν από την ειρήνης στην αντίθετη πλευρά του ΟΑΚΑ . 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AG21 said:

Τι να σου πω δεν ξέρω πως ξεκίνησα . Άκουσα μόνο ένα << έγινε >> και μετά κόσμο να τρέχει να περάσει ανάμεσα από τις κλούβες . Μετά από λίγο η μάχη γινόταν στην άλλη πλευρά . Το πανό το είχα ξεχάσει τώρα που το αναφέρατε το θυμήθηκα . 

@1989 generation με τα τελευταία γεγονότα δεν είναι απίθανο το στήσιμο αφού μας έφεραν από την ειρήνης στην αντίθετη πλευρά του ΟΑΚΑ . 

Πολύ πιθανό να ήταν στημένη η φάση να περάσουν τον όγκο των οπαδών μας από εκεί. Μην ξεχνάμε πως μετά από αυτό το παιχνίδι απαγορεύτηκαν οριστικά οι μετακινήσεις οπαδών στα ντέρμπι....Όπως και τα σκηνικά που έγιναν στον τελικό του Βόλου θεωρώ ότι ήταν 100% στημένα. Όταν μπήκα τότε στο γήπεδο, πολλές πόρτες που οδηγούσαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν ανοιχτές, ενώ ξέχασαν να βάλουν κάποιους να φυλάνε την αερογέφυρα...Και φτάσαμε να γίνονται οι τελικοί χωρίς κόσμο....Κάτι συμπτώσεις όμως...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 1989 generation said:

Πολύ πιθανό να ήταν στημένη η φάση να περάσουν τον όγκο των οπαδών μας από εκεί. Μην ξεχνάμε πως μετά από αυτό το παιχνίδι απαγορεύτηκαν οριστικά οι μετακινήσεις οπαδών στα ντέρμπι....Όπως και τα σκηνικά που έγιναν στον τελικό του Βόλου θεωρώ ότι ήταν 100% στημένα. Όταν μπήκα τότε στο γήπεδο, πολλές πόρτες που οδηγούσαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν ανοιχτές, ενώ ξέχασαν να βάλουν κάποιους να φυλάνε την αερογέφυρα...Και φτάσαμε να γίνονται οι τελικοί χωρίς κόσμο....Κάτι συμπτώσεις όμως...

Εν το μεταξύ θυμάμαι ότι είχαν κλείσει τη πόρτα την εξωτερικής θύρας του περιμέτρου τότε και δεν άφηναν να μπουν οι ΑΕΚτζιδες μέχρι να τελειώσουν τα επεισόδια απ έξω . Όταν έφτασα εγώ είχε αρκετό κόσμο που φωναζε ανοίξτε μας να μπούμε . Αμφιβάλω αν έλεγξαν μετά και τα εισιτήρια . Το δικό μου το έχω ατόφιο φυλαγμένο στο πατάρι . 

Άλλο στημένο ήταν στο τελικό κυπέλλου τη χρονιά του πρωταθλήματος οι μσδ πήγε για να προκαλέσει και να πνίξει κόσμο αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του τοπικ . 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο τελικός κυπέλλου χάντμπολ στη Πυλαία το 2015. Τότε που 700 νοματαιοι είχαν το "θράσος"να θέλουν να μπουν με εισητηρια στον τελικό κυπέλλου να δουν την ομάδα τους. Όλα τα λεφτά η μανία στα μούτρα τον βου όταν αρχίσαμε να μπαίνουμε. Όλα τα λεφτά 2, η απάντηση μας στο αίτημα τον βου/ΜΑΤ να αποχωρήσουμε μόνο εμείς.

 

Και ξανά,και ξανά ανεβαίνουνε χανουμια στο βορρά.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 1989 generation said:

Πολύ πιθανό να ήταν στημένη η φάση να περάσουν τον όγκο των οπαδών μας από εκεί. Μην ξεχνάμε πως μετά από αυτό το παιχνίδι απαγορεύτηκαν οριστικά οι μετακινήσεις οπαδών στα ντέρμπι....Όπως και τα σκηνικά που έγιναν στον τελικό του Βόλου θεωρώ ότι ήταν 100% στημένα. Όταν μπήκα τότε στο γήπεδο, πολλές πόρτες που οδηγούσαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν ανοιχτές, ενώ ξέχασαν να βάλουν κάποιους να φυλάνε την αερογέφυρα...Και φτάσαμε να γίνονται οι τελικοί χωρίς κόσμο....Κάτι συμπτώσεις όμως...

Καλά στο Βόλο όλως τυχαίως οι βου είχαν πρόσβαση για σουλάτσο παντού ενώ κάτι άλλες πόρτες είχαν συρματοπλέγματα και ήταν κλειδωμένες. Δόξα και τιμή στους πρώτους δικούς μας που κατάφεραν να ανέβουν στη γέφυρα και μας γλίτωσαν απ' τα χειρότερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Tsosmi said:

Και ξανά,και ξανά ανεβαίνουνε χανουμια στο βορρά.

Τώρα που το ανάφερες θυμάμαι και εγώ μια φορά που πήγα Θεσσαλονίκη αθημερών . Το είχα ξεχάσει εντελώς  . Ξεχνάω πραγματικά πολλά πράγματα ( πρέπει να το ψάξω σε γιατρό ) 

Πρέπει να είχαμε ανέβει 2 πούλμαν ίσως παραπάνω και αν θυμάμαι καλά πήγαμε στη Καλαμαριά για να παίξουμε μαζί τους  .

Αυτό που θυμάμαι ειναι ότι σε κάθε γέφυρα περιμέναμε οτι ίσως κάτι θα μας έρθει .

Δεν θυμάμαι χρονιά αγώνα τπτ πραγματικά και δεν θυμάμαι αν κάν μπήκαμε ή γυρίσαμε πίσω λές και έγινε πριν 100 χρόνια . Αν θυμάται κανείς ας γράψει τπτ . 

Σε χάντμπολ είχα πάει στο Άργος χωρίς εισιτήριο με αυτοκίνητο και είχα κουβαλήσει και 2 χατζιχριστάκια μαζί μου αλλα ούτε εκεί μπήκαμε . Κάτσαμε έξω έγινε μια μανούρα χωρίς ξύλο και φύγαμε . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ματς με το Δελλα ειχανε βγαλει οι ζελες και το ασπρο..

Αν θυμαμαι καλα τοτε ειχε τσακωθει ο ντεμης με την οριτζιναλ και εισητηρια ειχανε παρει μονο τα διαρκειας.

Εμεις που ειχαμε στο πεταλο δεν δικαιουμασταν.

Εγω ειχα βρει απο ζελες φιλους στην 3 αλλα δεν χρειαστηκε γιατι σκαρφαλωσα.

Ειχανε σκασει καμια 300αρα χωρις εισητηρια δικοι μας που περασανε μεσα απο τους ζελες.

Οταν εγινε το μπραφ που ξεκινησε απο δικο μας ηταν ακομα εξω και προσπαθουσανε να μπουνε.

Μεσα ειμασταν μονο καμια 20αρια που χωθηκαμε κατω.

Τουλαχιστον τους καρφωσε ο Δελλας.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NIS 9-11 said:

Στο ματς με το Δελλα ειχανε βγαλει οι ζελες και το ασπρο..

Αν θυμαμαι καλα τοτε ειχε τσακωθει ο ντεμης με την οριτζιναλ και εισητηρια ειχανε παρει μονο τα διαρκειας.

Εμεις που ειχαμε στο πεταλο δεν δικαιουμασταν.

Εγω ειχα βρει απο ζελες φιλους στην 3 αλλα δεν χρειαστηκε γιατι σκαρφαλωσα.

Ειχανε σκασει καμια 300αρα χωρις εισητηρια δικοι μας που περασανε μεσα απο τους ζελες.

Οταν εγινε το μπραφ που ξεκινησε απο δικο μας ηταν ακομα εξω και προσπαθουσανε να μπουνε.

Μεσα ειμασταν μονο καμια 20αρια που χωθηκαμε κατω.

Τουλαχιστον τους καρφωσε ο Δελλας.

Εγω ειχα πάρει απο την original χωρίς να είμαι μαχιμος φυσικά απλά τότε το δικαιούμουν αλλα όντως θυμάμαι οτι είχε δώσει και ο ντέμης σε διαρκείας αρκετά ίσως τα περισσότερα και αυτό κάνει την αναλογία ακόμα περισσότερα . 

Για το μόνο που στεναχωριέμαι τώρα που τα συζητούμε είναι οτι ασχολήθηκα μεγάλος σε ηλικεία  24 χρονών ενω όταν ασχολιόμουν συνήθως πήγαινα στα εντός Αττικής και δεν πρόλαβα να πάω σε πολλές εκδρομές . Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα το άλλαζα αυτό και θα το έλεγα και στους νεότερους . 

edit τώρα που το σκέφτομαι πρόλαβα και πήγα σε αρκετές μέσα σε λίγα χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Βρε μλκσ είπαμε να γράψουμε κανένα ιστορικό σκηνικό, όχι να παραθέσει καθένας τις εκδρομές που πήγε ο ίδιος.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Tsosmi said:

Πολύ ωραίος ο τελικός κυπέλλου χάντμπολ στη Πυλαία το 2015. Τότε που 700 νοματαιοι είχαν το "θράσος"να θέλουν να μπουν με εισητηρια στον τελικό κυπέλλου να δουν την ομάδα τους. Όλα τα λεφτά η μανία στα μούτρα τον βου όταν αρχίσαμε να μπαίνουμε. Όλα τα λεφτά 2, η απάντηση μας στο αίτημα τον βου/ΜΑΤ να αποχωρήσουμε μόνο εμείς.

 

Και ξανά,και ξανά ανεβαίνουνε χανουμια στο βορρά.

Τρομακτικό ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια, μου φαίνεται σαν χθες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, BillR21 said:

Τρομακτικό ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια, μου φαίνεται σαν χθες.

Σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο όταν έγραφα αυτές τις σειρές . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, stavros 9-11 said:

Βρε μλκσ είπαμε να γράψουμε κανένα ιστορικό σκηνικό, όχι να παραθέσει καθένας τις εκδρομές που πήγε ο ίδιος.

Τι να γράψουμε ρε Σταύρο ? Απο τη τιβι ? Όσοι έχουν ζήσει κάτι να τα γράψουν . Πές και εσύ κανένα δικό σου . 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσαν κάτι περίεργα σκηνικά που τύχαιναν και δεν μπορώ να θυμηθώ χρονιές τώρα. Τα έκανε πρώτη η ορίτζιναλ (ως συνήθως), αργότερα αντέγραψαν και οι βου (ως συνήθως για τη λεζάντα). Θυμάμαι να παίζει ίδια μέρα η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη, με εισιτήρια τώρα όχι μαλακίες και όχι 500-600 αλλά χιλιάδες, και στην Πάτρα μπάσκετ, φουλ αδιάφορο. Ενώ έφευγαν εκδρομές από Πάτρα για Καραϊσκάκη, 50 άτομα από Αθήνα έβαλαν πούλμαν για να πάνε στο μπάσκετ. Το έκαναν οι βου 30 χρόνια μετά, όταν έπαιζαν μπάλα με βαζέλα στην Τούμπα και έφυγε ένα πούλμαν Τρίκαλα μπάσκετ. Που και πάλι, σαν σκηνικά δεν συγκρίνονται και της ΑΕΚ δεν είναι μόνο ένα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AG21 said:

Τι να γράψουμε ρε Σταύρο ? Απο τη τιβι ? Όσοι έχουν ζήσει κάτι να τα γράψουν . Πές και εσύ κανένα δικό σου . 

 

2 minutes ago, AG21 said:

Τι να γράψουμε ρε Σταύρο ? Απο τη τιβι ? Όσοι έχουν ζήσει κάτι να τα γράψουν . Πές και εσύ κανένα δικό σου . 

Ε αφού μιλάμε για ιστορικά σκηνικά, αναγκαστικά οι περισσότεροι λόγω ηλικίας δεν τα προλάβαμε, τι να κάνουμε τώρα. Ναι, από την tv, όλοι οι άλλοι έχουν γεμίσει το ίντερνετ με τόμους ψεμάτων κι εμείς υπαρκτά σκηνικά που οι άλλοι ούτε στον ύπνο τους, δεν τα λέμε γιατί έχουμε λίγο αυτό της μασονίας το "εμείς κι εμείς, δεν μιλάμε σε άνθρωπο, όποιος δεν είναι στην παρέα μας είναι εχθρός μας". Δικά μου τι να γράψω, δε νομίζω ότι ήμουν παρών σε κάποιο ιστορικό οπαδικό σκηνικό. Ίσως θα μπορούσε αργότερα να θεωρηθεί ιστορικός ο Βόλος γιατί έπεσε το περισσότερο και τηρουμένων των αναλογιών το πιο τίμιο ξύλο που έχει πέσει σε ελληνικό γήπεδο, αλλά αυτό έγινε στην εποχή του ίντερνετ, δεν έχω να προσθέσω κάτι που δεν είναι ήδη γνωστό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, stavros 9-11 said:

 "εμείς κι εμείς, δεν μιλάμε σε άνθρωπο, όποιος δεν είναι στην παρέα μας είναι εχθρός μας". 

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα πραγματικά . Αν δεν μιλήσεις γι'αυτα πως θα μάθουν οι νεότεροι η θα νιώσουν τι ήταν η R παλιά ? 

Εμένα μου αρέσει να μιλάω γι'αυτα αν και το δικό μου ιστορικό ειναι φτωχό τα ψιλοπρόλαβα και ξόφαλτσα αλλα έχω 2-3 να πώ και χαίρομαι . 

Μια φορά που ειχαμε μαζευτεί βάρκιζα 5-6 απο το φόρουμ και λέγαμε τέτοιες ιστορίες ο καθένας τη δική του και ο @baRon21 ( τι κάνει αυτή η ψυχή? ) είχε γουρλώσει τα ματιά του και λογικό λόγο ηλικίας επειδή τώρα ειναι αδιανόητα όλα αυτά . 

Link to comment
Share on other sites

το αναφερω επειδη πιασατε καποιες καλες μας εξεδρες, οχι σαν σκηνικο

νομιζω απ τις δυνατοτερες παρουσιες μας , αν οχι η δυνατοτερη σε ντερμπυ ηταν καραισκακη το 97 στο κυπελλο στο 0-1. στον πρωτο αγωνα ειχε 2-3 αποβολες, ειχαν μειωσει 2-1 στο 90+ και μας περιμεναν πως και πως. ισως ηταν η 1η φορα που ειχαν σκασει πολλοι δικοι τους διπλα μας. γαματος λαος και πρεπει να ειχαν πεσει τα περισσοτερα πιστολακια που ειχα δει, και απο αρκετα κοντα. εριχναν ασταματητα ειδικα στην αρχη.  μεγαλη νικη και γαματος λαος.

  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×