Jump to content

Ιστορικά οπαδικά σκηνικά


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Το 1991 πρέπει να έγινε. Μου χει μείνει το στρίμωγμα, που παραλίγο να φύγει ένα κάγκελο με κόσμο δικό μας  που ήταν στιβαγμενος επάνω του, με ένα παιδάκι που το κρατούσε μάλλον ο αδερφός για να μην πέσει καθώς πίεζε από πίσω ο κόσμος. Αν έφευγε θα χαμε νεκρούς γιατί ήταν στο μόνο σημείο της πάνω κερκίδας, κάτω από το οποίο δεν υπήρχε η ξύλινη εξέδρα από κάτω. Όπως λέει και ο @CHⓇIS έγιναν απίστευτες σκηνές στην Νέα Σμύρνη μετά, η οποία μετατράπηκε σε καλοκαιρινό θέρετρο, αυτοκίνητα, μαγαζιά, σπίτια, τίποτα δεν έμεινε άθικτο από το κλειστό μέχρι τον νέο κόσμο. 

Δε θυμάμαι Χριστό, οκ ήμουνα 12 τότε, δεν πήγαινα γήπεδο φυσικά, αλλά και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Το 1991 πρέπει να έγινε. Μου χει μείνει το στρίμωγμα, που παραλίγο να φύγει ένα κάγκελο με κόσμο δικό μας  που ήταν στιβαγμενος επάνω του, με ένα παιδάκι που το κρατούσε μάλλον ο αδερφός για να μην πέσει καθώς πίεζε από πίσω ο κόσμος. Αν έφευγε μπορεί να  χαμε νεκρούς γιατί ήταν στο μόνο σημείο της πάνω κερκίδας, κάτω από το οποίο δεν υπήρχε η ξύλινη εξέδρα από κάτω και ήταν κάποια μέτρα ύψος. Όπως λέει και ο @CHⓇIS έγιναν απίστευτες σκηνές στην Νέα Σμύρνη μετά, η οποία μετατράπηκε σε καλοκαιρινό θέρετρο, αυτοκίνητα, μαγαζιά, σπίτια, τίποτα δεν έμεινε άθικτο από το κλειστό μέχρι τον νέο κόσμο. 

Auto me to kaggelo to thumamai k ego

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Το 1991 πρέπει να έγινε. Μου χει μείνει το στρίμωγμα, που παραλίγο να φύγει ένα κάγκελο με κόσμο δικό μας  που ήταν στιβαγμενος επάνω του, με ένα παιδάκι που το κρατούσε μάλλον ο αδερφός για να μην πέσει καθώς πίεζε από πίσω ο κόσμος. Αν έφευγε μπορεί να  χαμε νεκρούς γιατί ήταν στο μόνο σημείο της πάνω κερκίδας, κάτω από το οποίο δεν υπήρχε η ξύλινη εξέδρα από κάτω και ήταν κάποια μέτρα ύψος. Όπως λέει και ο @CHⓇIS έγιναν απίστευτες σκηνές στην Νέα Σμύρνη μετά, η οποία μετατράπηκε σε καλοκαιρινό θέρετρο, αυτοκίνητα, μαγαζιά, σπίτια, τίποτα δεν έμεινε άθικτο από το κλειστό μέχρι τον νέο κόσμο. 

Θυμασαι αν πριν ειχε ματς φιλαδελφεια μπαλα?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, CHⓇIS said:

Θυμασαι αν πριν ειχε ματς φιλαδελφεια μπαλα?

Δεν το θυμαμαι αυτό, αλλά τρεις μέρες πριν πρέπει να είχαμε παίξει στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο, και χάσαμε 4-0, και μετά δικοί μας έσπασαν κατά σειρά πρώτα κάτι εγκαταστάσεις δίπλα στα βοηθητικά στίβου, μετά τα τζάμια σε κάτι βαγόνια ενός συρμού στον σταθμό Ηρακλείου και μετά φανάρια και  αυτοκίνητα με βαζελους έξω από τον σταθμό του περισσου. Εγώ ήμουν περισσότερο θεατής είναι η αλήθεια. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με άγριο κυνηγητό από τα ματ, προς το παρκακι ανάμεσα στον περισσό και την ΝΦ, εκεί ήξερες ότι αν σκονταψεις θα έπαιζαν ντραμς στο κεφάλι σου με τα γκλομπ. Ευτυχώς ξεφύγαμε όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, CHⓇIS said:

ημιτελικος κυπελλου μονος με νιονιο στο μπασκετ σμυρνη

πρεπει να παιζαμε κ μπαλλα εκεινη την ημεραδν θυμαμαι καλα.

θυμαμαι οτι βιαζομασταν να παμε δωματιο γτ απο εκει φυγαν 6 πουλμαν γ σμυρνη

σταματαμε σε μια ανηφορικη πλατεια .τα 6 πουλμαν πρεπει να χαν 1000 ατομα μεσα🤣

 

 

Αν λέμε το ίδιο, είναι απόγευμα το ματς, καθημερινή, την επόμενη πήγα σχολείο. Εμείς κρυβόμασταν 4 ατομα κ περιμέναμε τα πούλμαν, ήταν και άλλοι οπότε λογικό να ειμαστε περισότεροι

Αν θυμάμαι καλά μπήκαμε 4 με 3 εισιτήρια. Οντως ήταν σφαγή και βγαίνοντας ξεκινάνε και σπάνε τα πάντα. Εμεις οι μικροί εξαφανιστήκαμε απο τα στενάκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν κ λογω σχολειου εκει η ν.σ. ηταν για μενα σαν εντος φαση κ μπαλα μπασκετ ειχσ παει 100 φορες δεν ειχα παει σ αυτο, τα ξερετε εσεις , ειχε γινει γνωστο το ματς που μπηκαν μεσα οι αλλοι για πανηγυρια κιετρωγαν τζαμια. Εκεινες τιςχρονιες γενικα τα σπαγαμε νσ ισως γιαυτο εχουν τετοιοκομπλεξ δεν ξερω. Στο κλειστο αυτο εχουμε παιξει κ με βαζελο νκκιζω εμειςεντος κοντα 17Ν , αλλη φορα σενααδιαφορο κυπελλου 1-4 κατι τετοιο φυγαμε καμια 50ρια για μπασκετ βολλευ δεν θυμαμαι, χωρις τικετς κ καναμε χαμο, το κλασσικ στη μπαλα με προεδρο γιδοπουλο που εγινε ανακαινιση, κ επισης ειχαν χτυπησει στο ακυρο μια φορα εναν γνωστο δικο μας κ μια παρασκευη ειχαν σκασει δικοι μας κ ταεκαναν λιμπα. Ολα αυτα παιζει να κανω κ λαθηστην περιγραφη πανε 30και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο στη μπαλα ειχαν μπειδικοι μας στ αποδυτηρια κατω απ την κερκιδα κ πετουσαν απο σκουποξυλα, ακοντια, το κονταρι του επι κοντο, σκαλες, πιστολακια μαλλιων,  αλλοι εφευγαν με φουτερ φορμες,οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Δεν το θυμαμαι αυτό, αλλά τρεις μέρες πριν πρέπει να είχαμε παίξει στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο, και χάσαμε 4-0, και μετά δικοί μας έσπασαν κατά σειρά πρώτα κάτι εγκαταστάσεις δίπλα στα βοηθητικά στίβου, μετά τα τζάμια σε κάτι βαγόνια ενός συρμού στον σταθμό Ηρακλείου και μετά φανάρια και  αυτοκίνητα με βαζελους έξω από τον σταθμό του περισσου. Εγώ ήμουν περισσότερο θεατής είναι η αλήθεια. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με άγριο κυνηγητό από τα ματ, προς το παρκακι ανάμεσα στον περισσό και την ΝΦ, εκεί ήξερες ότι αν σκονταψεις θα έπαιζαν ντραμς στο κεφάλι σου με τα γκλομπ. Ευτυχώς ξεφύγαμε όλοι. 

Ασε σ αυτο ημουν απ τους τελευταιους που εφυγαν απ το γηπεδο.οι περισσοτεροι εφυγαν στο 3 0 κ μπαινω στον ηλεκτρικο κ ειναι ολοι ναζελες.ακουμπαω στο ξυλινοτοιχο ακριβως διπλα απ την πορτα εξοδου κ με το που ξεκιναει αρχιζουν οι πετρες.ηρακλειο της πουτανας μεχρι περισσο χαμος απο πετρες.στοννπερισσο δακρυγονα πεσμενες πινακιδες πετρες μεσα στον πλαινο δρομο γενικα χαμος.οι ναζελες μεσα στο τρενο προσπαθουσαν να καλυφθουν κ ευτυχως εγω ειχα καβατζωθει διπλα απ την πορτα κ ημουν οκ.

Το ζησαμε κ αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες  σκηνικό αλλά το θυμηθηκα απο μια ανάρτηση του χρονοντουλαπου της ΑΕΚ στο fb. 

Στις 29 Δεκέμβρη του 1993 η  Ενωση ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Αστέρα Αμπελοκήπων, ομάδα Γ Εθνικής  στη ρεβάνς του Γ΄γύρου του κυπέλλου Ελλάδος. Η R  δεν μπόρεσε να μαζέψει αρκετα άτομα για να μπει το γνωστό μαγικό  πούλμανακι που έφευγε συνήθως σε τέτοια περίεργα  ματς  από το Δωμάτιο. Οπότε ο Τάνκερ από Κορυδαλλό, για οσους γνωρίζουν, πήγε μόνος του πάνω και ενίσχυσε όσο μπορούσε την ομάδα μας σε εκείνο τον αγώνα. Μάλιστα έδωσε κυριολεκτικά όσα είχε πάνω του για να πάει, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς χρήματα για την επιστροφή. Ευτυχως για εκείνον τον έσωσε ο τότε πριγκηψ της ΑΕΚ και αργότερα βάτραχος, και τον βοηθησε με ένα χρηματικό ποσό. Στην ηρωική όσο και μοναχική παρουσία  του Τάνκερ σε εκείνο το παιχνίδι, είχε αναφερθεί και ο ΧΧχρήστος στην ραδιοφωνική εκπομπή της R λίγες μέρες αργότερα. 

  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Δεν το λες  σκηνικό αλλά το θυμηθηκα απο μια ανάρτηση του χρονοντουλαπου της ΑΕΚ στο fb. 

Στις 29 Δεκέμβρη του 1993 η  Ενωση ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Αστέρα Αμπελοκήπων, ομάδα Γ Εθνικής  στη ρεβάνς του Γ΄γύρου του κυπέλλου Ελλάδος. Η R  δεν μπόρεσε να μαζέψει αρκετα άτομα για να μπει το γνωστό μαγικό  πούλμανακι που έφευγε συνήθως σε τέτοια περίεργα  ματς  από το Δωμάτιο. Οπότε ο Τάνκερ από Κορυδαλλό, για οσους γνωρίζουν, πήγε μόνος του πάνω και ενίσχυσε όσο μπορούσε την ομάδα μας σε εκείνο τον αγώνα. Μάλιστα έδωσε κυριολεκτικά όσα είχε πάνω του για να πάει, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς χρήματα για την επιστροφή. Ευτυχως για εκείνον τον έσωσε ο τότε πριγκηψ της ΑΕΚ και αργότερα βάτραχος, και τον βοηθησε με ένα χρηματικό ποσό. Στην ηρωική όσο και μοναχική παρουσία  του Τάνκερ σε εκείνο το παιχνίδι, είχε αναφερθεί και ο ΧΧχρήστος στην ραδιοφωνική εκπομπή της R λίγες μέρες αργότερα. 

Όταν ο Τάνκερ πήγε στον Αστέρα, ο Χατζηχρήστος το παιζε αθώα περιστερα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλυτερη κερκιδα εβερ  απο αυτες που εχω βρεθει εγω.μπορει να ειναι κ η καλυτερη εβερ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/23/2023 at 12:16 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Δεν το θυμαμαι αυτό, αλλά τρεις μέρες πριν πρέπει να είχαμε παίξει στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο, και χάσαμε 4-0, και μετά δικοί μας έσπασαν κατά σειρά πρώτα κάτι εγκαταστάσεις δίπλα στα βοηθητικά στίβου, μετά τα τζάμια σε κάτι βαγόνια ενός συρμού στον σταθμό Ηρακλείου και μετά φανάρια και  αυτοκίνητα με βαζελους έξω από τον σταθμό του περισσου. Εγώ ήμουν περισσότερο θεατής είναι η αλήθεια. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με άγριο κυνηγητό από τα ματ, προς το παρκακι ανάμεσα στον περισσό και την ΝΦ, εκεί ήξερες ότι αν σκονταψεις θα έπαιζαν ντραμς στο κεφάλι σου με τα γκλομπ. Ευτυχώς ξεφύγαμε όλοι. 

"...πρέπει να είχαμε παίξει στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο, και χάσαμε 4-0..."

Σ'εκείνο το ματς εχω παει με φιλο και καθόμαστε πεταλο..Μπροστα μας είναι τα ξακουστά "διδυμα" τερμα στη μαστούρα...

Στο 3-0 κοιτιούνται και λεει ο ενας στον άλλον: "Μαλακα,παμε να φυγουμε δεν την γλυτωνουμε την ...ισοπαλία!!!!"

Λιωσαμε στα γελια και ξεχασαμε λίγο την πικρα μας...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Captain21 said:

"...πρέπει να είχαμε παίξει στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο, και χάσαμε 4-0..."

Σ'εκείνο το ματς εχω παει με φιλο και καθόμαστε πεταλο..Μπροστα μας είναι τα ξακουστά "διδυμα" τερμα στη μαστούρα...

Στο 3-0 κοιτιούνται και λεει ο ενας στον άλλον: "Μαλακα,παμε να φυγουμε δεν την γλυτωνουμε την ...ισοπαλία!!!!"

Λιωσαμε στα γελια και ξεχασαμε λίγο την πικρα μας...

Εκείνη την εποχή βέβαια οι φανατικοί πήγαιναν πάνω διάζωμα, η R στην 2 και η 21 στην 34 ή και στην 32. Στο κάτω πέταλο κατέβαιναν στο δεύτερο ημίχρονο μερικοί. 

Φαντάσου ότι δεν ξέρω ποια είναι τα "δίδυμα", εκτός αν τους ήξερα με άλλο όνομα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εκείνη την εποχή βέβαια οι φανατικοί πήγαιναν πάνω διάζωμα, η R στην 2 και η 21 στην 34 ή και στην 32. Στο κάτω πέταλο κατέβαιναν στο δεύτερο ημίχρονο μερικοί. 

Φαντάσου ότι δεν ξέρω ποια είναι τα "δίδυμα", εκτός αν τους ήξερα με άλλο όνομα. 

Στην 34  ήμασταν,πανω διαζωμα..Τα "διδυμα" ηταν γνωστοί σε όλους γιατι παντα ηταν φτιαγμενοι..Ηρεμοι τυποι,στον κοσμο τους και ηταν στο κλαμπ της Αγιας Παρασκευής,αν θυμαμαι καλά,εχουν περασει και τόσα χρόνια..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

εκτος ηταν το ματς αυτο, φανταζομαι κατι τετοιο κι εσεις εννοειτε, εμεις την ειχαμε κανει γυρω στο 75.

στην 2 ειμασταν. γενικα η R πηγαινε 2 και 4α και για να ειναι κοντα στους βαζελες , και ο ΧΧ εδινε σοου , τα εδινε ολα στα ντερμπυ εκει, οποτε και ολοι σφαζονταν να βρουν τικετ σ αυτες τις θυρες. νομιζω εδινε ολη την βδομαδα και ΄ραντεβου στην 2' κατι τετοιο. δεν θυμαμαι αν σ αυτο το ματς ή σ ενα προηγουμενο παλι οακα με βαζελο ειχε κατσει σκηνικο στο ηρακλειο

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Captain21 said:

Στην 34  ήμασταν,πανω διαζωμα..Τα "διδυμα" ηταν γνωστοί σε όλους γιατι παντα ηταν φτιαγμενοι..Ηρεμοι τυποι,στον κοσμο τους και ηταν στο κλαμπ της Αγιας Παρασκευής,αν θυμαμαι καλά,εχουν περασει και τόσα χρόνια..

Στο κλαμπ ήμουν και γω, αλλά το 91 έμενα ακόμα ΝΦ. Ήμουν από αυτούς που το στέγασαν στα τέλη του 93 στην Αποδήμου Ελληνισμού στο Κοντόπευκο, με την γενιά των Μόσχων. Εσύ φαντάζομαι θα ήσουν με την γενιά του Μιχάλη του "προέδρου" και του Μπικ. Συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο γενιές ΄΄ηταν ο Δημήτρης ο Σπουδαίας, της γενιάς του Μιχάλη αλλά ενεργός και στην στέγαση του κλαμπ.  

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, theo said:

εκτος ηταν το ματς αυτο, φανταζομαι κατι τετοιο κι εσεις εννοειτε, εμεις την ειχαμε κανει γυρω στο 75.

στην 2 ειμασταν. γενικα η R πηγαινε 2 και 4α και για να ειναι κοντα στους βαζελες , και ο ΧΧ εδινε σοου , τα εδινε ολα στα ντερμπυ εκει, οποτε και ολοι σφαζονταν να βρουν τικετ σ αυτες τις θυρες. νομιζω εδινε ολη την βδομαδα και ΄ραντεβου στην 2' κατι τετοιο. δεν θυμαμαι αν σ αυτο το ματς ή σ ενα προηγουμενο παλι οακα με βαζελο ειχε κατσει σκηνικο στο ηρακλειο

Αν λες το σκηνικό  που δικοί μας σπάσανε συρμό στο Ηράκλειο μετά το παιχνίδι, ήταν αυτό. Αν λες που συναντήθηκε η πορεία μας με αυτή των βάζελων στο Ηράκλειο  πριν τον αγώνα, και η δεύτερη έφυγε τρέχοντας, ήταν την προηγούμενη χρονιά, 89-90 Δεκέμβρη. Το παιχνίδι  έληξε 0-0.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αν λες το σκηνικό  που δικοί μας σπάσανε συρμό στο Ηράκλειο μετά το παιχνίδι, ήταν αυτό. Αν λες που συναντήθηκε η πορεία μας με αυτή των βάζελων στο Ηράκλειο  πριν τον αγώνα, και η δεύτερη έφυγε τρέχοντας, ήταν την προηγούμενη χρονιά, 89-90 Δεκέμβρη. Το παιχνίδι  έληξε 0-0.

Πριν τον αγωνα ναι, γιαυτο ειπα ισως προηγουμενη

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, theo said:

Πριν τον αγωνα ναι, γιαυτο ειπα ισως προηγουμενη

Εκτος από το σκηνικό στο Ηράκλειο τους είχαμε πάρει και την εξέδρα τον Δεκέμβρη του 89. Είχαν φάει και δούλεμα,  ΠΑΟ γύρνα στην Λεωφόρο και κάτι  ομαδικές μουτζες όλη η 2 και η 4α. Εκείνα τα χρόνια, ο δικός μας πυρήνας πάντα πήγαινε όσο πιο κοντά γινόταν σε αυτούς, όταν παίζαμε ΟΑΚΑ, αλλά ο πυρήνας των βαζελων καθόταν σε απόσταση ασφαλείας, στην θύρα 14.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Στο κλαμπ ήμουν και γω, αλλά το 91 έμενα ακόμα ΝΦ. Ήμουν από αυτούς που το στέγασαν στα τέλη του 93 στην Αποδήμου Ελληνισμού στο Κοντόπευκο, με την γενιά των Μόσχων. Εσύ φαντάζομαι θα ήσουν με την γενιά του Μιχάλη του "προέδρου" και του Μπικ. Συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο γενιές ΄΄ηταν ο Δημήτρης ο Σπουδαίας, της γενιάς του Μιχάλη αλλά ενεργός και στην στέγαση του κλαμπ.  

Σωστα,με το Μιχάλη που είχε το περίπτερο ημουν....

Link to comment
Share on other sites

Μαρτιος 1983,Νεα Φιλαδέλφεια παιζουμε με Γαυρο..

Μαζευόμαστε στην αλάνα μπροστα στον Περισσό πριν το ματς και στηνουμε σχεδιο "πεσίματος" στους γαυρους..

Κανονίζουμε 15 λεπτα πριν τη ληξη να μαζευτούμε να τους αιφνιδιάσουμε..

Οντως φευγουμε,μαζευόμαστε,καποιοι μπροσταρηδες δινουν κατευθύνσεις "εσεις εκεί,οι αλλοι εκεί" κλπ και περιμένουμε..

Καποια στιγμη μετα τη λήξη ,ακούγεται ενα ποδοβολητό,ο ουρανός σκοτεινιαζει από τις πετρες και εμφανίζεται η πορεία των γαυρων συντεταγμενοι,καμια χιλιάρα άτομα,εμεις ειμαστε δεν ειμαστε καμια 150αρια..

Πανε τα σχεδια,πανε οι στρατηγικές ,ατακτη φυγη προς όλες τις κατευθύνσεις.

Εγω φοράω και κιτρινο μπουφαν,δινω στόχο,φευγω τρεχοντας προς τον ηλεκτρικό του Περισσου,

για καλη μου τυχη το τρενο ηταν εκει και ακόμη καλύτερη οι πόρτες ανοιχτες και με το που μπαινω μεσα κλείνουν!!!

Φτανουν οι γαυροι και μας χωρίζει το τζαμι του βαγονιού,απ'εξω να φωναζει λυσσασμενα ενας γαμω γαυρος "δε θα ανοίξει η πορτα ρε μουνι,θα σε γαμησω"

κι εγω από μεσα να απανταω αναλογα..

Ωσπου αρχιζει και ρολλάρει το τρενο και ο γαυρος εχει αφηνιασει κι εγω να του κανω κωλοδαχτυλα!!!

Για την ιστορία το ματς ηρθε 1-1....

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Captain21 said:

Σωστα,με το Μιχάλη που είχε το περίπτερο ημουν....

Λογικά θα θυμάσαι και το "κρυφό σχολειό" της Original, πριν από το Δωματιάκι. Εγώ δεν το πρόλαβα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2023 at 12:21 AM, CHⓇIS said:

Μαγικες παρασκευες....

Μαγικές καθημερινές, παρασκευές δυνατές, λέγανε για το Δωματιάκι καποτε :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×