Jump to content

Ιστορικά οπαδικά σκηνικά


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ααα  ξεχασα.ημουν σκαστος απο σπιτι με δικαιολογια πηραμε ταινιες βιντεο (οκ οι περισσοτεροι δν ξερετε) να δουμε.το ματς ηταν 3 η 4 το μεσημερι κ φτασαμε πισω 11 12.......

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, moukie said:

Τις Παρασκευες δε σε φτάνει κανεις ρε πστη Chris. 

Ο @BillR21  μονο μου μιλαει παρασκευες......

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, moukie said:

Τις Παρασκευες δε σε φτάνει κανεις ρε πστη Chris. 

Μαγικες παρασκευες....

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic αλλά ως κάποιος παντελώς άσχετος με οπαδικά και που τελευταία φορά που έπαιξε ξύλο (και για την ΑΕΚ και γενικά) ήταν στο δημοτικό, διαβάζοντας τις ιστορίες σας εδώ (ωραίο τόπικ @stavros 9-11 btw) αναρωτιέμαι τι ποσοστό από όσα γίνονται μαθεύονται και σε όσους δεν έχουν σχέση. Γιατί οκ, τα περισσότερα από όσα γράφτηκαν έγιναν όταν παραήμουν μικρός για να τα πάρω πρέφα, αλλά κάποια άλλα τα ακούω πρώτη φορά παρότι ήμουν σε ηλικία που θα (έπρεπε να) τα θυμόμουν.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AG21 said:

Είχε ακουστεί αυτό τότε και είχε έρθει ακόμα και στα δικά μου αυτιά που είχα ξεκόψει από το 2010-11 περίπου . Ήταν όντως τότε ? Η μήπως πιο πριν ? 

oxi pio prin me tipota 2012 nomizv h 2013..μετα απ αυτο περιμεναμε απαντηση στο club αιγαλεω χαιδαρι και μαζευομασταν εκει τεταρτεσ αντι για δωματιο για κανα μηνα και καθε φορα στελναν ματια βλεοαν λαο και δεν ερχοντουσαν ποτε..μεχρι που εγινε η μλκια με οπλο πυροβολισμο απο γαυρο στο κλαμπ και το εκλεισε η αστυνομια.. τοσο μουλοι

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2023 at 8:25 AM, stavros 9-11 said:

Πέρυσι πέτυχα μετά από χρόνια τον Αλέξη από Επτάλοφο που πλέον ζει στο εξωτερικό και τον Γιωργάκη απ' τη Μαλακοπή. Συγκίνηση 

όχι μόνο ζει εξωτερικό αλλά επιτυχημένος Ελβετία παρακαλώ αλοίμονο σε εμάς που δεν είχαμε μυαλό! Μαλακοπή πάντρεψε Κατσαδήμα με καπνογόνα!

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Tsak said:

oxi pio prin me tipota 2012 nomizv h 2013..μετα απ αυτο περιμεναμε απαντηση στο club αιγαλεω χαιδαρι και μαζευομασταν εκει τεταρτεσ αντι για δωματιο για κανα μηνα και καθε φορα στελναν ματια βλεοαν λαο και δεν ερχοντουσαν ποτε..μεχρι που εγινε η μλκια με οπλο πυροβολισμο απο γαυρο στο κλαμπ και το εκλεισε η αστυνομια.. τοσο μουλοι

Ok τότε ακόμα και αυτή τη περίοδο μάθαινα πράγματα .Γενικά τα έχω μπλεγμένα στο μυαλό μου όλα .  Μια που πιάσαμε ιστορίες και με πούλμαν όταν βρω ηρεμία και χρόνο θα γράψω το πώς από ένας φιλήσυχος φλωρογλυφαδιωτης που ανέβηκα σε πούλμαν μόνο για να γεμίσει κατέληξα να περνάω κάστινγκ από χτυπημένους μπάτσους στη Λειβαδιά μαζί με όλο το πακέτο ( δακτυλικά κτλ ) . Τη θεωρώ πλέον την ιστορία χιουμοριστική . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, theo said:

μια και πιασαμε αυτο το θεμα, θυμαμαι μικρος ενα φιλικο ΝΦ με γαυρο. λιγος κοσμος γενικα. να φανταστειτε ειμασταν σκεπαστη νωρις και ηταν ψιλοαδεια και περασαν σχεδον απεξω την πορεια τους 100-200 ατομα, και ειχαν παρει δικοι μας τικετς στην 21 και μπαινουν φορτσατοι αυτοι για μπινελικι , ξεθαρευουν οι τριγυρω μεμονομενοι γαυροι και τρωνε ντου και φαπες δεν τους αφηναν να μπουν κανα 5λεπτο φαπα και κυνηγητο μες την 21, μεχρι που μπηκαν ματ κι εφυγαν οι δικοι μας

λιγα χρονια πριν απ αυτο σε αλλο φιλικο οακα ειχε πεσει το ξυλο της αρκουδας, ειχαν σκυλιασει να ερθουν στις θυρες μας, και με το που εσπασαν τα ματ εσκασαν προς το ρολοι της 1 και βγηκαν εξω 1-2 θυρες δικοι μας κι επαιξε αναστροφη προς τη φλογα μερια. παιζει να ειχε διακοπει το ματς, μπλεχτηκαν και τα ματ, νομιζω ολοι πανω τους ξεσπασαν στο τελος

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα δύο φιλικά απείχαν μόλις ένα χρόνο, αν και τότε πηγαίναμε σχολείο και ο χρόνος πέρναγε διαφορετικά από τώρα που "γεράσαμε" καλοκαίρι 1990 το φιλικό με γαυρο που δεν γέμισε καν η σκεπαστή και πέρασε απ έξω η πορεία των γαυρων συνοδεία ματατζηδων, και καλοκαίρι του 1989 το φιλικό που διακόπηκε στο ολυμπιακό στάδιο. Το πρωτοσέλιδο πρέπει να είναι από αυτό. 

 

photo.png

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, moukie said:

Τις Παρασκευες δε σε φτάνει κανεις ρε πστη Chris. 

Κάθε Παρασκευή μεσημέρι τρώει mute μέχρι το Σάββατο το πρωί.

  • Sad 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, firebird said:

Offtopic αλλά ως κάποιος παντελώς άσχετος με οπαδικά και που τελευταία φορά που έπαιξε ξύλο (και για την ΑΕΚ και γενικά) ήταν στο δημοτικό, διαβάζοντας τις ιστορίες σας εδώ (ωραίο τόπικ @stavros 9-11 btw) αναρωτιέμαι τι ποσοστό από όσα γίνονται μαθεύονται και σε όσους δεν έχουν σχέση. Γιατί οκ, τα περισσότερα από όσα γράφτηκαν έγιναν όταν παραήμουν μικρός για να τα πάρω πρέφα, αλλά κάποια άλλα τα ακούω πρώτη φορά παρότι ήμουν σε ηλικία που θα (έπρεπε να) τα θυμόμουν.

οποιος ήταν εκτός συνδέσμων μάθαινε ενα 10% στο γηπεδο μετα απο πολλές μέρες

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, CHⓇIS said:

Ααα  ξεχασα.ημουν σκαστος απο σπιτι με δικαιολογια πηραμε ταινιες βιντεο (οκ οι περισσοτεροι δν ξερετε) να δουμε.το ματς ηταν 3 η 4 το μεσημερι κ φτασαμε πισω 11 12.......

 

Παω να δω το ματς σ ενα φιλο ειχα πει κιεγω το 91-92 καπου εκει πανςχαικη -ΑΕΚ 2-3.  στοπηγαινε διαλυσαμε 2 μαγαζια καζινΟ καπως ετσι λεγονταν ,μας την εστησαν αιγαλεωτες καπου επαιζαν β εθνικη με 2 μπουκαλια κ μετα εγιναν καμπριο τα μαγαζια.  Μεσαστο γηπεδο επεφτε νον στοπ ξυλο εσπασαν κατι καγκελα χτυπησε δικος μας. Στο γυρνα εξω απ την πατρα παλι τα ιδια κ μετα ειχαν τη φαινη ιδεα πεινουσαν τελοςπαντων μερικοι κ σταματησαμε ισθμο για μασα 2 πουλμαν. Μας γμσαν ενα σωρο διμοιριες, εδιωξαν τα πουλμαν κ μειναμε καμια 15ρια πισω. Ταλαιπα απτις λιγες εκτοςτου οτι μας εψαχναν κ κρυβομασταν σε κατι δεντρα, επιστρεψαμε 2 ωρες να βρουμε ταξι, ενας την επεσεστον 1 ταριφα, γαμησετα γυρισα 2 το βραδυ μεσαστα χωματα τα ρουχα λασπες κλπ ολα καλα λεω

Ειχε βαλει μια γκολαρα ο μπατιστα ενα τουβλο

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

πυλαια τρια πουλμαν απο αλεξανδεας χωρις τικετς εννοειται  . με ταμπαλεκια σχολικη εκδρομη πισω . παρκαρουμε σε κατι χωραφια και ποδια . μαδερια κτλ  . εξω απο το γηπεδο γρανιτσας να μας βριζει . τι κανετ εδω ;;;να φυγετε . τελικα το ειδαμε το ματς και δεν εγινε και τιποτα εκτος απο κατι πετρες 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2023 at 9:33 AM, AG21 said:

 .  Μια που πιάσαμε ιστορίες και με πούλμαν όταν βρω ηρεμία και χρόνο θα γράψω το πώς από ένας φιλήσυχος φλωρογλυφαδιωτης που ανέβηκα σε πούλμαν μόνο για να γεμίσει κατέληξα να περνάω κάστινγκ από χτυπημένους μπάτσους στη Λειβαδιά μαζί με όλο το πακέτο ( δακτυλικά κτλ ) . Τη θεωρώ πλέον την ιστορία χιουμοριστική . 

Πηγαινα συστηματικά στο κλαμπ της Γλυφάδας και αραζα για ΑΕΚουβεντα λίγο πιο μετά που άνοιξε αλλά οκ τπτ σπουδαίο και υπήρχαν άλλα παιδιά που το άνοιξαν έτρεξαν κτλ 

Έρχεται το περίφημο ματς Λειβαδιά ΑΕΚ με το καμένο βανακι της nova . Λοιπόν το κλαμπ ήταν σχετικά καινούργιο και αποφασίζει να βάλει πούλμαν το πρώτο τους . Γενική συστράτευση για να γεμίσει δήλωσα και εγώ παρόν και γυναικόπαιδα μαζί . 

Σκέφτονται ότι επειδή οκ δεν είμασταν όλοι οπαδοί να το κάνουμε λίγο τουριστική την εκδρομή δλδ να μην πάμε με τη πορεία και όλη τη ταλαιπωρία αλλά να πάμε κρυφά από το παλιό να κάνουμε τις στάσεις μας να φτάσουμε νωρίς στη Λειβαδιά όχι λίγο πριν τον αγώνα να κάνουν τη βόλτα μας να φάνε σαν άνθρωποι τα σουβλάκια μας και έτσι γίνεται . 

Φεύγουμε νωρίς και όντως πήγε ωραία έρχεται η ώρα του αγώνα γίνεται ο χαμός έξω καμία συμμετοχή φυσικά μπαίνουμε μέσα βλέπουμε το ματς και μαζευόμαστε να φύγουμε αλλά δεν μπορούμε να φύγουμε με τη πορεία γιατί δεν ήρθαμε με αυτήν ( ίσως να μπορούσαμε αλλά δεν το κάναμε ) και ξεκινάμε την επιστροφή . 

Εν το μεταξύ ο κοντός αρχίζει να δέχεται τηλεφωνήματα ( Υποψιαστηκαν κάποιον ντόπιο πρώην παράγοντα της ΑΕΚ και άλλης ομάδας που άμα έριξε στο μπάσκετ ) ότι τα μπουμπούκια ( αληθινή έκφραση ) της Γλυφάδας ήρθαν νωρίς να φέρουν πολεμοφόδια ( χαχαχα ) και ότι αυτοί ήταν οι πρωτεργάτες των επεισοδίων ( Χαχαχαχα ) . Ρουφιανια της ρουφιανιας δλδ 

Περνει αυτός της ΕΛΑΣ μας δίνει κυριολεκτικά και μετα μας ψάχνουν στη παλιά εθνική και μας βρίσκουν . Μας κατεβάζουν όλους μας ψάχνουν εμάς και το πούλμαν δεν βρίσκουν τπτ βλέπουν και κοπέλες και γενικά όχι τπτ χούλιγκαν κτλ του αλλά έπρεπε να γυρίσουν πίσω με κάτω και λένε να πάρουμε τέσσερεις μάλλον η κάτι τέτοιο . 

Ίσως στη τύχη ίσως τους φάνηκε κάτι ύποπτο επιλέγουν τέσσερις γιατί τόσοι ίσως χωρούσαν στα περιπολικά που είχαν στείλει δεν ξέρω .  

Λοιπόν εγώ είχα σκάσει με ένα μπουφανακι να πω λίγο ύποπτο . Ωραίο ήταν αλλά το είχα αγοράσει γιατί φαινόταν μάγκικο και το ρίχνω εκεί ότι επέλεξαν εμένα στους τέσσερεις  . 

Μας πάνε στο τμημα της Λειβαδιάς μας είχαν αρκετούς μέσα σε ένα μικρό προθάλαμο περνώ τους δικούς μου που τους είχα πει ότι είχα πάει στην Αρτάκη και τους λέω ότι είμαι στο τμήμα της Λειβαδιάς . Τους λέω δεν είναι και μακριά η Λειβαδιά από Αρτάκη και έπαιζε η ΑΕΚ  χωρίς να τους πω ότι πήγα με πούλμαν . 

 Τρελαίνονται παίρνουν διοικητή και γενικά υστεριαζουν . Τους έλεγα ότι είμαι καλά και αυτοί καταλάβαιναν ότι με βασανίζουν .ψυχραιμος εντελώς με την αναισθησία και ψυχραιμία που με χαρακτηρίζει και αφού περνάμε την τακτοποίηση και δακτυλικά κτλ με βάζουν σε μια αρκετα μεγάλη αίθουσα με αρκετούς αστυνομικούς περιμετρικά . Μπαινω κάποιοι χτυπημένοι ανάμεσα τους σου έλεγαν έλα λίγο πιο κοντά να σε δω και τέτοια και μετά από λίγο σε εβγαζαν στο προθάλαμο για να μπει άλλος . Δεν ξέρω πόσους και αν έριξαν κατηγορίες . Πρέπει να είχε φτάσει 4-5 η ώρα τα ξημερώματα εν βρήκαμε ένα ταξί με 100 ευρώ μας κατέβασε Γλυφάδα 25 ευρώ ο καθένας μας και 6-7 είμαστε πίσω έτοιμος για τη δουλειά . 

Δεν το ξανασηζητησα με τους δικούς μου λες και δεν έγινε τπτ και εγώ κανονικά πίσω τη τρίτη στο κλαμπ προς έκπληξη όλων αφού οι άλλοι τρεις είχαν εξαφανιστεί και κάναμε καιρό να του έχουμε . 

Με αυτά και με αυτά μπήκα αμέσως στο πυρινα μετά από 1-2 με κάτι που έγινε και αποχωρήσεις  ανέλαβα ταμείο κτλ γιατί με εμπιστεύτηκαν αν και δεν ήμουν από παλιά παρέα και μέσα στο 3μηνο ανέβαινα δωματιακι τα πάντα όλα για κάποια χρόνια . 

Πρέπει να μας άνοιξαν φάκελο με αυτή την προσαγωγή γιατί ένα παιδί από τους τέσσερις είχε έρθει περιπολικό στο σπίτι του και την πήραν για ανάκριση για επεισόδια σε συναυλία που ούτε καν είχε πάει . 

Υγ Να πω εδώ ότι οι δικοί μου είναι υπερπροστατευτικοι και γενικά δεν τους έλεγα πολλά είτε για ΑΕΚ είτε για αλλα για να αποφύγω τη γκρίνια και τη κόντρα που δεν μου αρέσει ενώ έχουμε σπίτι στην Αρτάκη που πήγαινα κάποιες φορές πρώτα με φίλους και μετά με σχέσεις . 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 6
Link to comment
Share on other sites

Training day  που παιζει τώρα στο OPEN είδα στο πουλμαν επιστροφής απο Λιβαδειά το 2005 στο επεισοδειακό εκείνο ματς.

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

03/06/1995   οφη -  Α.Ε.Κ  1-2

 

Τελευταία αγωνιστική..... ο βάζελος 20 βαθμούς μπροστά ...... εμεις 5οι ..... παιχνίδι αδιάφορο. μεσοβδόμαδα είμασταν στη μπριζα..... πάμε για το χαβαλέ .... πάμε .... πάμε.. Πέμπτη βράδυ μετα απο πολύ μπριζωμα λέμε πάμε Κρήτη......

Απογευματάκι φτιάνουμε λιμάνι οπου ενω είμασταν έτοιμοι και φορτωμένοι δεν υπάρχει ψυχή..... ούτε οι ίδιοι οι γαύροι δε πίστευαν οτι θα κατεβαίναμε σε αδιάφορο παιχνίδι τελευταία αγωνιστική.

Ξεκιναμε σύνολο γύρω στα 45-50 άτομα.

Μαζί και ο συχωρεμένος ο Χρησταρας απο την Κόρινθο ......

 

Το βράδυ στο καράβι ξεκινάει το πρώτο πανήγυρι ...... 3 φανΤάρια κρητικοί που δεν έχουν πάρει χαμπάρι, τραμπουκιζουν πιτσιρικά που ειχε κατέβει στο μπαρ .... πέφτει σύρμα και το αποτέλεσμα.......  παραλίγο να γυρίσουμε τη σκηνή του τιτανικού που η άλλη πάει να πέσει  στη θάλασσα.... θα τους πετάγαμε κανονικά  .... τη γλίτωσαν χαρη στους πιο ψύχραιμους και το οτι ήταν φαντάρια.....

με τα πολλα στις 6μιση το πρωί φθάνουμε Ηράκλειο ..... εκει μας περίμενε ο Θέμης με τα παιδιά απο το club. Ξεκιναμε πορεία και φθάνουμε πλατεία λιοντάρια στο κέντρο με μια στάση οταν πέρασε ενα δικαβαλο με ζελες .... σταμάτησαν στο αντίθετο ρεύμα, πετάνε πέτρες και πανε να φύγουν αλλά για κακή τους τύχη έσβησε το μπουρδελο .

καταλαβαινετε την συνεχεια.....

 

μετα πολλά φθάνουμε λιοντάρια στο κέντρο του Ηρακλείου με τους Κρητικούς να μας κοιτάνε σα χαζοί μην πιστεύοντας τη βλέπουν......

άραγμα και μπυρες μέχρι το μεσημέρι .....

 

σε κάποια φάση θυμάμαι φυγαμε μονο 2-3 άτομα και πήγαμε στο μαγαζί που δούλευε ο Θέμης και τα λέγαμε.. εκει τον γνώρισα, εκεί κατάλαβα τη ηταν ο Θεμης και τι πρεσβεύει.

μετα ατσαλένιο για φαι....

 

ενω το ραντεβού ηταν σε ενα πάρκο στο κέντρο στις 15:30... μισή ωρα πριν και πριν φθάσουμε υπήρχαν ηδη καμια 400αρια δικοί μας και 4-5 κλούβες συνοδεία, οπότε μέσα σε δευτερόλεπτα στρίβουμε σε ενα στενάκι και αποφασίζουμε να πάμε μονοι μας.... 20 άτομα .....

ξεκιναμε παραλιακά και ΑΕΚ ΟΛΕ  στο δρόμο.

φθάνουμε γεντι κουλε 3 ωρες πριν το παιχνίδι ...... οι πόρτες ακόμα κλειστές οπότε για να περάσει η ωρα αρχισαμε τις ομορφιές.

κολλητά στην θύρα που μπαίνουμε νομίζω η 1 υπήρχε σύνδεσμος φίλων ΟΦΗ.. μπαίνουμε 5 άτομα και μέσα ειναι ολο παπουδια ..... μεταβολή και πισω παλι ... διπλα ακριβως παίρνουμε χαμπάρι οτι υπάρχει μαγαζί με ηλεκτρονικά παιχνίδια και μέσα ειναι καμια 10αρια οφητζιδες .....πανω που αρχισαν οι πρώτες συστάσεις  έσκασε κλουβα και βγήκαμε παλι εξω απο την θύρα μας ... εντωμεταξύ εχει πεσει συρμα και εχουν σκάσει απο το πέταλο τους τα φίδια αλλα τους κρατούσαν τα ματ μακριιά (καπου παιζουν φωτος αλλα δε θυμαμαι που) .... με τα πολλά ανοίγουν οι πόρτες και μπαίνουμε και μεχρι να βάλουμε το πανο έσκασε και η πορεία.

κυριλε πρωτο ημιχρονο με καλη εξεδρα και τους φωναζαμε ενα συνθημα που δε το θυμαμαι ΑΕΚ ολε σκάσαμε μονοι μας στο γεντι κουλε και κατι τέτοια

στο β προηγουμαστε 1-0 και λιγο μετα ισοφαριζουμε σε 1-1 

στο 90 κανει το 1-2 ο Δημητριαδης αλλα οι περισοτεροι δε το ειδαν γιατι ειχε αρχισει το πανηγυρι εξω ....

τελειώνει το παιχνίδι και βγαίνουμε εξω ......

ξεκιναμε να φεύγουμε και απο κάθε στενο να έρχονται πέτρες. φθάνουμε εξω απο μια κλειστή καβα οπου ειχε απέξω αδεια μπουκάλια ....... αφου πήραμε οτι χρειαζόμασταν συνεχίσαμε .... λίγο πριν τα ΚΤΕΛ τρωμε το μεγάλο πέσιμο με τις μολότοφ να πέφτουν μπροστά μας ....  το μόνο που θυμάμαι τον Θανάση Γ απο το δωμάτιο να περνάει μέσα απο τη φωτιά και να ακολουθούμε ολοι και να τους πηγαίνουμε κολοφεράτζα.

καπου εκει ξαναεμφανίστηκαν τα ματ και μας κύκλωσαν για να πανε συνοδεία. ( Όταν προλαβαίναμε οριακά κακάβι μας έπαιρναν απο το πέταλο τα ματ και μας πήγαιναν γαμιωντας μεχρι το λιμάνι.  Εκείνη τη χρονιά θα φεύγαμε την επόμενη μερα γιατί το καράβι έφευγε την ωρα του αγωνα)

με τα πολλά φθάνουμε Αλικαρνασσό στο club οπου θα μέναμε για βράδυ..

οι οφητζηδες μην εχοντας χωνέψει τα συνεχόμενα χουνερια κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια αφου εχουν μαζευτεί πολύ και έρχονται .....στην Αλικαρνασσό ... οκ ..... στο πακέτο παλι αφου αφησαν μηχανακια και καμμια 10αρια ομήρους.

μασα καλή .... κατι απίστευτα μας ειχαν φέρει που ηταν καρβέλι κομμένο στη μεση και μέσα ειχε μια μερίδα γυρο κρεμμύδι ντομάτα και γιαούρτι...... κόλαση ....

την επόμενη μερα γυρίσαμε ........
  Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ. 

53176165_2310428262614776_4106262483306545152_n.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 12
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GIANNHS said:

σε κάποια φάση θυμάμαι φυγαμε μονο 2-3 άτομα και πήγαμε στο μαγαζί που δούλευε ο Θέμης και τα λέγαμε.. εκει τον γνώρισα, εκεί κατάλαβα τη ηταν ο Θεμης και τι πρεσβεύει.

μετα ατσαλένιο για φαι....

 

Εγώ τη δεκαετία 2000-2010 κατέβαινα Κρήτη 3 φορές το χρόνο και έμενα για ένα βράδυ Ηράκλειο συνήθως για φθηνά στην Αλικαρνασσό "Αστέριον" όπως εψαξα τώρα να θυμηθώ το ένα και κάποιο λίγο άλλο λίγο παραπάνω . Κάποιες φορές το συνδύασα και με αγώνα της ΑΕΚ στο Παγκρήτιο ( Γεντί κιουλέ δεν έχω πάει ) . Όταν άρχισα να ασχολούμε πήγα αρκετές φορές στο Ηράκλειο κλάμπ τα  βράδια  ( όπως και στα Χανιά ) και ήταν κοντά στο ξενοδοχείο που άνοιγε κάθε μέρα και σχεδόν πάντα έβρισκες το Θέμη εκεί . Η αγνή αγάπη για την ΑΕΚ και η οπαδική του φιλοσοφία και στάση ζωής θα πρέπει να είναι οπαδικός οδηγός και ανατρέπει εντελώς την φιλοσοφία σου για το οπαδισμό . Για μένα ειναι παράσημο που είχα ανταλλάξει κάποιες λίγες κουβέντες μαζί του . 

  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε γράφτηκε και που για μένα είναι το σκηνικό που δείχνει τί είναι η ΑΕΚ και ο κόσμος της, είναι εκείνη η βραδιά στη Νέα Ερυθραία, με τα πάντα κλεισμένα από το χιόνι και κάποιους γνήσιους, με μπροστάρη τον Ξηροκώστα, να βρίσκουν τρόπο να κινηθούν στην πόλη και να πηγαίνουν και να πείθουν το Φερνάντο Σάντος να μείνει στην ΑΕΚ του Ψωμιάδη. Για όποιον έχει έστω μια μικρή γνώση από Σάντος, ξέρει ότι πραγματικά αυτό ήταν κάτι μοναδικό.....

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2023 at 8:07 AM, Navas said:

2002 με Σάντος στο Χαριλαου.

Πορεία με τα πόδια με R Θεσσαλονίκης και μπαίνουμε στο γήπεδο. Ήρθε και το ματς 0-3 και πηγαίναμε φουλ για πρωτάθλημα την επόμενη αγωνιστική με γαυρο.

Άλλο ένα που έχασα (και το μετάνιωσα) με R Salonica και αυτό ήταν μια εκδρομή με βανακι για Καλλιμαρμαρο στις 04-04-2001 αποκλειστικά για την επέτειο χωρίς να έχει αγώνα.

Μικρά αλλά δυνατά σκηνικά.

Ήμανε μέσα, με το πούλμαν όμως που είχε σκάσει το προηγόυμενο βράδι. Κοιμηθήκαμε 3-3, 4-4 σε καποιον γαμιστρώνα στον Βαρδάρη και την επόμενη μέρα ραντεβού κάπου στα δικαστήρια χωρίς διακριτικά κτλ. Μέχρι που έσκασε μύτη ο Χομεινί μόνος απο τον σιδηροδρομικό σταθμό, φορώντας 5 μπουτικ της ΑΕΚ πάνω του, βρίζοντας τα χατζηχρηστάκια. Μετά λεωφορείο της γραμμής και γύρω γύρω απο χαριλάου

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2023 at 12:52 PM, GIANNHS said:

μόνος του τους πήρε ο Ζήσης και ακολουθησαμε οι υπόλοιποι. ΑΝ θυμάμαι καλά έγινε στο κατέβα απο την αποβάθρα.

Για τον αγώνα που ήταν να πάμε με πούλμαν και τελικά κάναμε σκασιά μόνοι μας με ηλεκτρικό χωρίς μπάτσους λέτε?

Αν λέμε το ίδιο, εκεί είδα πρώτη φορά να ανοίγουν κεφάλια απο μαδέρια και εκεί έφαγα την πρώτη μολότοφ στη μούρη όταν σκάσαμε μύτη απο τα απέναντι σκαλιά.κ .Μετά χάθηκα μόνος με κασκολάκι στο τουρκολίμανο. Καταφέραμε και μπήκαμε μόνοι μας 5-6 στο σεφ και μας πήραν γραμμή οι γάυροι. Οταν ομως ξεκίνησαν για πέσιμο, έσκασε ο κύριος όγκος των δικών μας (δεν θυμάμαι αν πρώτος πρώτος ήταν ο ζήσης) και εκεί τελείωσε.

 

Φαν φακτ: την επόμενη μέρα πήγαμε σχολική εκδρομή στο σεφ και τα περίπτερα στον σταθμό είχαν ταμπέλες "Τα έσπασαν οι χούλιγκανς της ΑΕΚ"

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

σουρωμενος το γραφω

απο τις πιο τρελες φασεις για μενα

ημιτελικος κυπελλου μονος με νιονιο στο μπασκετ σμυρνη

πρεπει να παιζαμε κ μπαλλα εκεινη την ημεραδν θυμαμαι καλα.

θυμαμαι οτι βιαζομασταν να παμε δωματιο γτ απο εκει φυγαν 6 πουλμαν γ σμυρνη

σταματαμε σε μια ανηφορικη πλατεια .τα 6 πουλμαν πρεπει να χαν 1000 ατομα μεσα🤣

ειχαν παιξει πλαστα τικετια  κ μπαινουμε μεσα κ εχουμε ολη την κεντρικη παμω κερκιδα κ την μιση κατω  κ ειμστε ο ενας πανω στον α λλο

εγω καθομουν 3 μετρα απο την εισοδο κ πατουσα μονο με τισ μυτες των ποδιων

χανουμε στο ποντο με σφαγη ρηγα και σπανε δημοσιογραφικα φευγουν τζαμια καγγελα καρεκλες βγαινουμε εξω ντου οι μπατσοι κ ακολουτηει σπασιμο ολης της σμυρνης με απιστευτες σκηνεσ

κ εγο ο μλκσ δν εχω ιδεα απο σμυρνη κ προσπαθω ν ακολουθησω τον συφερτο με γαμημενο αστραγαλο{τι το θες το μπασκετ}...

στο τελος καταληξαμε  συγγρου με καλα ονοματα μπροστα κ κατεδαφισεις

για μενα ηταν αδιανοητο .ονειρωξεις γ τα επομενα 100 χρονια....

@moukie gia sena.paraskeyh...

palia original xx arxhgos

 

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SpiRos said:

Πότε έγινε αυτό το σκηνικό ρε μλκ @CHⓇIS;

Το 1991 πρέπει να έγινε. Μου χει μείνει το στρίμωγμα, που παραλίγο να φύγει ένα κάγκελο με κόσμο δικό μας  που ήταν στιβαγμενος επάνω του, με ένα παιδάκι που το κρατούσε μάλλον ο αδερφός του  για να μην πέσει καθώς πίεζε από πίσω ο κόσμος. Αν έφευγε μπορεί να  χαμε νεκρούς γιατί ήταν στο μόνο σημείο της πάνω κερκίδας, κάτω από το οποίο δεν υπήρχε η ξύλινη εξέδρα από κάτω και ήταν κάποια μέτρα ύψος. Όπως λέει και ο @CHⓇIS έγιναν απίστευτες σκηνές στην Νέα Σμύρνη μετά, η οποία μετατράπηκε σε καλοκαιρινό θέρετρο, αυτοκίνητα, μαγαζιά, σπίτια, τίποτα δεν έμεινε άθικτο από το κλειστό μέχρι τον νέο κόσμο. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×