Jump to content

Goleador Eki Ponce


steluckyy
 Share

Recommended Posts

Ο δρόμος προς τα 16 γκολ της σεζόν 2018/19, είναι ακόμη μακρύς. Υπάρχει, όμως, μία στατιστική κατηγορία, στην οποία ο φετινός Έκι Πόνσε, υπερέχει αυτού, της πρώτης -και καυτής- θητείας του στην ΑΕΚ!

Συγκεκριμένα, με το πέμπτο και έκτο του γκολ στη φετινή Super League, μέσα σε 625', επιβεβαιώσε πως χρειάζεται 104 λεπτά παιχνιδιού, για να βρει δίχτυα. Τότε, με 16 γκολ σε 2092', βέβαια, «έκλεισε» τη σεζόν με ένα γκολ, ανά 130'!

Προφανώς, η απόσταση των 16 γκολ με τα έξι είναι πολύ μεγάλη. Πολύ μεγάλη απόσταση, ωστόσο, υπάρχει και στον χρόνο συμμετοχής.

Ο Πόνσε φέτος έχει αγωνιστεί τόσο στο ελληνικό πρωτάθλημα, σαν να έπαιξε σε επτά ολόκληρα 90λεπτα, ενώ τότε, περίπου σε 23!

Κανείς δεν ξέρει πού θα «σταματήσει» ο Αργεντίνος φορ. Άλλωστε, υπάρχουν άλλες έξι αγωνιστικές στην κανονική διάρκεια, και άλλες δέκα στα Play Offs.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζει η ιεραρχία των φορ της ΑΕΚ μετά τα γκολ του Πόνσε, όταν γυρίσει ο Γκαρσία;

«Ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Ο καθ’ ένας θα πρέπει να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του. Ο Λιβάι για εμάς είναι παίκτης πολύ σημαντικός. Οσες φορές συμμετείχε μπόρεσε και σκόραρε. Είναι παίκτες με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Αυτό μας δίνει κάτι έξτρα για την ομάδα. Το σημαντικό είναι ότι όλοι δουλεύουν για την ΑΕΚ. Όλοι μαζί για την ομάδα. Οπότε με βάση τα διαφορετικά χαρακτηριστικά τους άλλες φορές άλλες φορές είναι κατάλληλος ο ένας, άλλες ο άλλος. Όμως το σημαντικό είναι η ομάδα. Σήμερα ο Φαν Βέερτ μπήκε 10 λεπτά περίπου. Χαίρομαι για τον ίδιο, γιατί αυτό σημαίνει ότι εκμεταλλεύεσαι τα 10 λεπτά που σου δίνει ο προπονητής. Αυτό κάνει τον προπονητή να σκέφτεται. Αυτή είναι η καλύτερη «διαμαρτυρία» που μπορεί να έχει ένας ποδοσφαιριστής προς τον ποδοσφαιριστή του. Αυτός είναι ο ανταγωνισμός που απαιτώ να υπάρχει, γιατί είναι προς όφελος της ομάδας. Με χαροποιεί πραγματικά γιατί ο Τομ δουλεύει καθημερινά, ήσυχα, ήρεμα, έχει συμμετέχει λίγο και εδώ σήμερα ήταν η ανταμοιβή του».

Αν θα μπορούσε να δούμε μαζί Πόνσε και Γκαρσία;

«Θα μπορούσαν. Δεν μπορώ να πω «όχι» σε καμία περίπτωση. Ειμαι ανοιχτός…»

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, amd said:

παρακαλω να γινει restore ο original τιτλος 

Σωστός. 

Από το χατ-τρικ έπεσε στα 2 γκολ και παμε για χειρότερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, amd said:

παρακαλω να γινει restore ο original τιτλος 

 

5 minutes ago, MITSAKLAS said:

Σωστός. 

Από το χατ-τρικ έπεσε στα 2 γκολ και παμε για χειρότερα. 

prolipsi-stasi-zois-logo.jpg

12h_cover.jpg

  • Hahaha 2
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους με ένα άρθρο για τον Έκι μας.

Καμία σύγκριση δεν χωρά για το επίπεδο δυσκολίας με τους λοιπούς συμπατριώτες του που αγωνίζονται στην Serie A, παρόλ' αυτά το θεώρησα άξιο αναφοράς γιατί έχει διάφορους μέσα στη λίστα.

https://as.com/futbol/internacional/ezequiel-ponce-el-argentino-que-supera-las-cifras-de-lautaro-y-dybala-n/

JIK73DZ67FFHRDROZUMDXEHT64.jpeg

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου φαινοταν περιεργο αν θεωρουταν ως ένας εκ των 5 καλυτερων κεφαλοσφαιριστων στην Ευρωπη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Brom21 said:

Δεν θα μου φαινοταν περιεργο αν θεωρουταν ως ένας εκ των 5 καλυτερων κεφαλοσφαιριστων στην Ευρωπη.

Αυτή θα ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα στατιστική κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αυτόν τον σύλλογο που αγωνίζεται εκείνος ο κύριος Πασαδόρε, τον λένε Σαν Αντόνιο Μπούλο Μπούλο;

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η κίνηση κ η προσποίηση που στέλνει τον συμπαθή Τζανετόπουλο για βρούβες. Είναι το πως βάζει το σώμα του-το πλαγιάζει- για να σουτάρει. Φαίνεται απ την κάμερα που τον έχει πλάτη. Τυχερό το τέρμα της Λαμίας που δεν τον βρήκε πρόσωπο να μετρήσει για... δίγκολο.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Λυσσαξανε οι χυμενοι Καρπετοπουλοι για το γκολ, οτι ο τερματοφυλακας κυνηγουσε μυγες κλπ.  Που η μπαλα φευγει οβιδα σκαστη, κατω απο τα ποδια του αμυντικου. Δλδ αν προλαβε και να το δει τυχερος ηταν, θα το επιανε μονο αν χτυπουσε στα μουτρα του ξερω γω.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Και οι χαντμπολιστες εκεί βαράνε, ανάμεσα κεφάλι χέρια, είναι σαν νεκρό σημείο. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, moukie said:

Λυσσαξανε οι χυμενοι Καρπετοπουλοι

Οι καρπετοπουλοι δεν εχουν ακουμπησει ποτε μπαλα με τα ποδια. τη βλεπουν σα χειροβομβιδα (ή σα κατι βρωσιμο). Ειναι χασιμο χρονου να ασχολειστε με ανθρωπους οπως αυτος και ο πανουτσος. Δεν εχουν ιδεα για τι πραγμα γραφουν. Δεν εχουν ιδεα για τιποτα γενικοτερα. Ειναι κενοι περιεχομενου. Ειναι ενα απο τα ειδη ανθρωπων που τρεφονται απο τη δημιουργια και την υπαρξη άλλων.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδα λιγο χθες (νομιζω δευτερη φορα στη ζωη μου μετα το περσινό 1-3) την εκπομπή στο μεγκα.  Ντραπηκα που υπάρχουν οι τυποι, και οι παλιες πουτανες και οι μπουληδες που ειναι αμηχανοι ακομη και να πουν αυτα που τους εχουν δωση εντολη να πουν.  Τι εκδρομη στη λιακαδα η ΑΕΚ, τι χωρις αντισταση απ τη Λαμια, τι Τσιλουληδες στο μιξερ. Και με το μπαρδον καθε λιγο κ λιγάκι, να σημειωνουν οτι δε θελουν να υπονοησουν αυτο που μόλις ειχαν υπονοησει. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, flavius said:

Οι καρπετοπουλοι δεν εχουν ακουμπησει ποτε μπαλα με τα ποδια. τη βλεπουν σα χειροβομβιδα (ή σα κατι βρωσιμο). Ειναι χασιμο χρονου να ασχολειστε με ανθρωπους οπως αυτος και ο πανουτσος. Δεν εχουν ιδεα για τι πραγμα γραφουν. Δεν εχουν ιδεα για τιποτα γενικοτερα. Ειναι κενοι περιεχομενου. Ειναι ενα απο τα ειδη ανθρωπων που τρεφονται απο τη δημιουργια και την υπαρξη άλλων.

 

 

23 minutes ago, moukie said:

Ειδα λιγο χθες (νομιζω δευτερη φορα στη ζωη μου μετα το περσινό 1-3) την εκπομπή στο μεγκα.  Ντραπηκα που υπάρχουν οι τυποι, και οι παλιες πουτανες και οι μπουληδες που ειναι αμηχανοι ακομη και να πουν αυτα που τους εχουν δωση εντολη να πουν.  Τι εκδρομη στη λιακαδα η ΑΕΚ, τι χωρις αντισταση απ τη Λαμια, τι Τσιλουληδες στο μιξερ. Και με το μπαρδον καθε λιγο κ λιγάκι, να σημειωνουν οτι δε θελουν να υπονοησουν αυτο που μόλις ειχαν υπονοησει. 

 

Και οι 2 αυτοί ξεκίνησαν την καριέρα τους ως "πληρωμένες πένες" Λόγω και ιδεολογίας και του ταλέντο τους, καβάλησαν το άρμα της πρασινης μεταπολίτευσης με τον συνδυασμό σοβαροφάνειας και πλακίτσας που κράταγε το πόπολο χαρούμενο. Πισω απο τους γκλαμουράτους Κωστόπουλο και Θέμο, δούλευαν και αυτοί ξεπλένοντας τα έργα του θείου..

Δεν μιλούν για σπορ, περνάνε τα μηνύματα που τους ζητάνε. Σήμερα πχ ο καρπετ εμφανίζεται ως ειδικός του μπάσκετ όταν πριν 20 χρόνια δήλωνε πανάσχετος έχοντας πετάξει και το αμίμητο "μπίζερ μπατερ"

Δειτε όμως τους υπόλοιπους λακέδες στο κανάλι.. Τι ντροπή για το γιο ένος απο τους μεγαλύτερους μουσικοσυνθέτες της ιστορίας της χώρας να ξεφτιλίζεται έτσι για μια δουλίτσα.. Ειχε σοβαρή πορεία μέχρι τώρα.

Και ο κυρ Μένιος?? Βάζελος απο κούνια και έπρεπε να γελοιοποιηθεί στα 65 του?? Για μια κωλοεκπομπη τα μεσάνυχτα??

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, moukie said:

Λυσσαξανε οι χυμενοι Καρπετοπουλοι για το γκολ, οτι ο τερματοφυλακας κυνηγουσε μυγες κλπ.  Που η μπαλα φευγει οβιδα σκαστη, κατω απο τα ποδια του αμυντικου. Δλδ αν προλαβε και να το δει τυχερος ηταν, θα το επιανε μονο αν χτυπουσε στα μουτρα του ξερω γω.

 

2 hours ago, moukie said:

Ειδα λιγο χθες (νομιζω δευτερη φορα στη ζωη μου μετα το περσινό 1-3) την εκπομπή στο μεγκα.  Ντραπηκα που υπάρχουν οι τυποι, και οι παλιες πουτανες και οι μπουληδες που ειναι αμηχανοι ακομη και να πουν αυτα που τους εχουν δωση εντολη να πουν.  Τι εκδρομη στη λιακαδα η ΑΕΚ, τι χωρις αντισταση απ τη Λαμια, τι Τσιλουληδες στο μιξερ. Και με το μπαρδον καθε λιγο κ λιγάκι, να σημειωνουν οτι δε θελουν να υπονοησουν αυτο που μόλις ειχαν υπονοησει. 

Δε καταλαβαινω τι σε πειραξε. Απολαυστικο ηταν. 

"Ζωντανεψε" η μπαλα στα χερια του ταλαιπωρου του τερματζη και το βαλε ο καλενς.

Που αλλου θα τ ακουσεις αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω που γελάτε με αυτές τις φάσεις και το λέω ειλικρινά. Θα ήθελα κι εγώ να κάνω χαβαλέ αλλά δεν αντέχω λεπτό να τους βλέπω όλους αυτούς. Νομίζω αθροιστικά στη ζωή μου πρέπει να έχω δει δυο τρία λεπτά τσουκαλά με σουρωτήρια που είχε γαμηθεί κάποτε να μου στέλνει ένας γνωστός (που δεν ασχολούταν με ποδόσφαιρο εν τω μεταξύ) και ειλικρινά δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Τους δύο μπαρμπάδες που γράφετε εδώ δεν πρέπει να τους έχω δει ποτέ στη ζωή μου, εκτός από κάτι διαφημιστικά τρέιλερ πριν από δεκαετίες που ειχα τηλεόραση. Ξέρω ότι και να το ξεκινήσω στο χαβαλέ, στο πεντάλεπτο θα έχω χαλαστεί οπότε απλά τα έχω όλα αυτά στο ignore list μου. Ignorance is bliss, που έλεγε και εκείνος ο τύπος στο μάτριξ όταν μασούλαγε τη ζουμερή μπριζολίτσα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρώτος σκόρερ της Λίγκας ο Πόνσε αν αφαιρέσουμε τα πέναλτι. Φωτιά κ λάβρα ο παικταράς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Πονσε  ειναι πρώτος σκορερ χωρίς πεναλτυ και είναι μαζί με τον Λιβαι οι πρωτοι σκορερ ανα λεπτο συμμετοχής. 
 

Και κάτι γενικότερο, το βάζω εδώ. Επειδή κοιτάμε πολύ την σύγκριση με περυσι (δεν συμφωνω αλλά πάνω  κάτω έχεις ιδιο ρόστερ, οποτε λογικά κοιτας καποιες συγκρισεις)

η ΑΕΚ φετος έχει στερηθεί σε σχέση με περυσι τα γκολ των Γκατσινοβιτς, Πινεδα (παρότι παίζει καλά) και Αραουχο και από την άλλη έχει πάρει γκολ που δεν είχε από τους Πονσε, Ελίασον και Βιντα.

Στο ισοζύγιο είναι χειρότερα ομως, γιατί 

1) δεν γίνεται να περιμενεις πχ από τον Βιντα να βαζει τα γκολ του Γκατσινοβιτς ή του Πινεδα ή του Αραουχο   που παίζουν μπροστά 

2) ο Γκαρσια και ο Πονσε δεν παίζουν ταυτοχρονα οπότε δεν είναι εύκολο να σκοράρουν και οι 2 σε ένα ματς.

Αυτά 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Άμα τον ταΐσεις τον Έκι και βρεθεί στην κατάλληλη θέση, θα παστελώσει. Με το πόδι ? Με το κεφάλι ? Με τη μύτη ? Με τ αυτί ? Θα το παστελώσει. Η ταΐστρα είναι το θέμα με αυτόν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Corart21 said:

Άμα τον ταΐσεις τον Έκι και βρεθεί στην κατάλληλη θέση, θα παστελώσει. Με το πόδι ? Με το κεφάλι ? Με τη μύτη ? Με τ αυτί ? Θα το παστελώσει. Η ταΐστρα είναι το θέμα με αυτόν.

Ενας Μπλανκο που ξερει και μπαλα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×