Jump to content

xΓνωμούλες - Στατιστικά, Κουμπιουτερς και Αριθμοί


Atlas21
 Share

Recommended Posts

Επειδή δεν καταλαβαίνω τιποτα, ένα με ενδιαφέρει . 
 

Με βάση αυτά τα νούμερα θα πάρουμε το πρωτάθλημα η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδεύατε όταν η ΑΕΚ μας είχε κάνει λογιστές - και τώρα μουνάκια τον παίζετε που η ΑΕΚ σας έχει κάνει Jonah Hill στο Μόνεημπωλ με λίγο από Damon Hill στο Μόνακο. 

pythonas-2.jpg

1038151m.jpg

Πώς γένεν αυτό; 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 9
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι καβλωνουν με βυζια και καποιοι με στατιστικα νουμερα 😂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Και κάποιοι με τραβελια

Κ ομως ειναι λιγοτερο ανωμαλο απο αυτο που  συμβαινει σε αυτο το τοπικ

  • Hahaha 14
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ εγώ αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι θέλουν να κάνουν. Είναι σίγουρα κάτι δύσκολο, είναι όλοι τους προβληματισμένοι γιατί δεν βρίσκουν λύση λέει. Εκείνος ο Φλάβιος φαίνεται να ξέρει περισσότερα απ' όλους, λογικά θα είναι ο αρχηγός τους

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπηκα καν στην διαδικασια να προσπαθησω να καταλαβω. Αφου περνανε καλα, εμενα μου περισσευει.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι στο ΚΜ έχουμε:

- Τάση προληπτικών. Μάγισσες, χαρτορίχτρες, ζώδια, ωροσκόπια, γούρια, ευχες, κατάρες, δοξασίες, βιολέτες. Δικά μας παιδιά, τους αγαπάμε.

- Αυτους εδώ. Αν καταλαβαίνω καλά, ασχολούνται με στατιστικά και προσπαθούν από αυτά να κάνουν τα κομπιούτερ να προβλέψουν αμα η ΑΕΚ θα πάρει το πρωτάθλημα. Τους ονομάζω Τάση Επιστημόνων. Ψιλοαπαλευτοι.

- Απιδοσυλλεκτες. Μια κατηγορία μόνοι τους. Μασονία κανονική. Κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και θεωρούν τους εαυτούς τους περίπου ήρωες. Οποιοσδήποτε έκανε Απιδοσυλλεκτης έστω και μια φορά, είναι μέλος τους. Τους πάμε κυρίως γιατί τους έχουμε ανάγκη.

- Διεθνολόγους/στρατηγούς. Ξέρουν ποιος είναι υφυπουργός Άμυνας στη Σλοβενία, μπορούν να ξεχωρίσουν f16 από αλλα αεροπλάνα που δεν μου ρχονται τώρα χωρίς καν να κοιτάξουν στον ουρανό, μόνο απ' τον ήχο τους. Είμαι σίγουρος ότι όλοι τους τον έχουν παίξει τουλάχιστον μία φορά με ηχητικό background το Μακεδονία ξακουστή. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

- Μάγειρες/Γαστρονόμους. Ότι θα έβλεπα ΑΕΚ πίνοντας αργεντίνικο κρασί στη σωστή θερμοκρασία με το σωστό συνοδευτικό και θα άκουγα τους δίπλα μου να ανταλλάζουν γνώμες για το τι φυκι κάνει νοστιμότερο το σούσι, δεν το φανταζόμουν αλλά έγινε. Εννοείται τους κρατάμε.

 

Κι άλλες, πολλές κατηγορίες. Θα επανέλθω 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Hahaha 12
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stavros 9-11 said:

Τώρα που το σκέφτομαι στο ΚΜ έχουμε:

- Τάση προληπτικών. Μάγισσες, χαρτορίχτρες, ζώδια, ωροσκόπια, γούρια, ευχες, κατάρες, δοξασίες, βιολέτες. Δικά μας παιδιά, τους αγαπάμε.

- Αυτους εδώ. Αν καταλαβαίνω καλά, ασχολούνται με στατιστικά και προσπαθούν από αυτά να κάνουν τα κομπιούτερ να προβλέψουν αμα η ΑΕΚ θα πάρει το πρωτάθλημα. Τους ονομάζω Τάση Επιστημόνων. Ψιλοαπαλευτοι.

- Απιδοσυλλεκτες. Μια κατηγορία μόνοι τους. Μασονία κανονική. Κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και θεωρούν τους εαυτούς τους περίπου ήρωες. Οποιοσδήποτε έκανε Απιδοσυλλεκτης έστω και μια φορά, είναι μέλος τους. Τους πάμε κυρίως γιατί τους έχουμε ανάγκη.

- Διεθνολόγους/στρατηγούς. Ξέρουν ποιος είναι υφυπουργός Άμυνας στη Σλοβενία, μπορούν να ξεχωρίσουν f16 από αλλα αεροπλάνα που δεν μου ρχονται τώρα χωρίς καν να κοιτάξουν στον ουρανό, μόνο απ' τον ήχο τους. Είμαι σίγουρος ότι όλοι τους τον έχουν παίξει τουλάχιστον μία φορά με ηχητικό background το Μακεδονία ξακουστή. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

- Μάγειρες/Γαστρονόμους. Ότι θα έβλεπα ΑΕΚ πίνοντας αργεντίνικο κρασί στη σωστή θερμοκρασία με το σωστό συνοδευτικό και θα άκουγα τους δίπλα μου να ανταλλάζουν γνώμες για το τι φυκι κάνει νοστιμότερο το σούσι, δεν το φανταζόμουν αλλά έγινε. Εννοείται τους κρατάμε.

 

Κι άλλες, πολλές κατηγορίες. Θα επανέλθω 

Δεν πιστεύω να ξέχασες και μας τους φιλοζωους και ιδιοκτήτες 4ποδων... Ο αρχηγός μας και σύντροφος@agelosαπο την ηρωική Γλυφάδα μάχες δίνει καθε βράδυ να χει στην τσίτα τον Σουηδό Γιενς

  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτός είναι ο Γιονσον ή πρόκειται για φαντασιώσεις του Άγγελου; Θυμάμαι να αμφισβητείται η ταυτότητα του αλλοδαπού ιδιοκτήτη σκύλου που παρενοχλεί ο Άγγελος 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

ego thymamai oti o @agelosparenoxlouse ena skylo g na ton dagosei mhpos k milhsei me ton idiokthth....

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν υπάρχει καν άλλος άνθρωπος με σκύλο στη γειτονιά του Άγγελου, αλλα ειναι τοσο ωραία η φαντασίωση που τη ζουμε όλοι μαζί 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ωραίο thread αυτό.
Από κει και πέρα, συμφωνώ με τους προλαλίσαντες ότι όλο το πρόβλημα είναι το να βρεις τα data. Δυστυχώς όλες οι σοβαρές databases (Opta, Statsbomb, Wyscout) δεν είναι διαθέσιμες προς το κοινό παρά μόνο σε επαγγελματίες οπότε είναι δύσκολο να βρεις καλά data για την ΑΕΚ ή για την Superleague. Είχα σκεφτεί να φτιάξω ένα blog απλά και μόνο για να το παίξω "δημοσιογράφος" ώστε αν με κυνηγήσει το Wyscout π.χ. να έχω να δείξω κάτι αλλά δεν αξίζει το ρίσκο.
Τα xG δεν έχουν συγκεκριμένο μοντέλο, κάθε εταιρεία βγάζει τα δικά της παρότι σε ένα βαθμό συγκλίνουν. Επίσης, αρχίζει να υπάρχει κουβέντα και για το training set που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για το μοντέλο καθώς "χάνονται" σε αυτά χαρακτηριστικά όπως η εκτελεστική ικανότητα (https://arxiv.org/abs/2401.09940).
Αυτό που λέει ο Yossarian για το Twitter γίνεται αλλά δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρον θα είναι το αποτέλεσμα: Ξέρουμε ότι θα χρησιμοποιούν τα hashtags λογαριασμοί που μεταξύ τους είναι άσχετοι ή και αντίπαλοι. Αυτό που ίσως είχε κάποιο νόημα είναι να το κάνεις ιστορικά για να δεις πόσο αυξήθηκε σαν φαινόμενο τα τελευταία 2 χρόνια που στρώσαμε, αλλά πλέον με τις τιμές που έβαλε ο Musk δεν είναι να χρησιμοποιείς το API οπότε πρέπει να γράψεις scraper που δεν το έχω κάνει ποτέ για το Twitter.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stavros 9-11 said:

Τώρα που το σκέφτομαι στο ΚΜ έχουμε:

- Τάση προληπτικών. Μάγισσες, χαρτορίχτρες, ζώδια, ωροσκόπια, γούρια, ευχες, κατάρες, δοξασίες, βιολέτες. Δικά μας παιδιά, τους αγαπάμε.

- Αυτους εδώ. Αν καταλαβαίνω καλά, ασχολούνται με στατιστικά και προσπαθούν από αυτά να κάνουν τα κομπιούτερ να προβλέψουν αμα η ΑΕΚ θα πάρει το πρωτάθλημα. Τους ονομάζω Τάση Επιστημόνων. Ψιλοαπαλευτοι.

- Απιδοσυλλεκτες. Μια κατηγορία μόνοι τους. Μασονία κανονική. Κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και θεωρούν τους εαυτούς τους περίπου ήρωες. Οποιοσδήποτε έκανε Απιδοσυλλεκτης έστω και μια φορά, είναι μέλος τους. Τους πάμε κυρίως γιατί τους έχουμε ανάγκη.

- Διεθνολόγους/στρατηγούς. Ξέρουν ποιος είναι υφυπουργός Άμυνας στη Σλοβενία, μπορούν να ξεχωρίσουν f16 από αλλα αεροπλάνα που δεν μου ρχονται τώρα χωρίς καν να κοιτάξουν στον ουρανό, μόνο απ' τον ήχο τους. Είμαι σίγουρος ότι όλοι τους τον έχουν παίξει τουλάχιστον μία φορά με ηχητικό background το Μακεδονία ξακουστή. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

- Μάγειρες/Γαστρονόμους. Ότι θα έβλεπα ΑΕΚ πίνοντας αργεντίνικο κρασί στη σωστή θερμοκρασία με το σωστό συνοδευτικό και θα άκουγα τους δίπλα μου να ανταλλάζουν γνώμες για το τι φυκι κάνει νοστιμότερο το σούσι, δεν το φανταζόμουν αλλά έγινε. Εννοείται τους κρατάμε.

 

Κι άλλες, πολλές κατηγορίες. Θα επανέλθω 

"Κάθε σπίτι ένας τρελός και στο δικό μας όλοι" Ελληνική λαϊκή παροιμία

Κατά τα λοιπά, τόπιτς που σε ωθεί να ανοίξεις είτε λεξικό είτε το μπουκάλι με το τσίπουρο.

Αμφιβάλλοντας για την βοήθεια του πρώτου, επιλέγω σαφώς το δεύτερο .....

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, aris2168 said:

stat1819.jpg.578452883edd2ea6b2e902611eb6b6f3.jpg'

 

Τι μοντε καρλο διαβαζω? Ανταρκτικη ρε γατακια...

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟΟΟΟΟΟ  !!!!!!!!!!!!!!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάτε να γαμησετε άλλο τοπικ κύριοι. Τα παιδιά εδώ κάνουν δουλειά και σε καποιους μας αρέσει…

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, firebird said:

για το Twitter

Αυτό που περιγράφει εδώ στο step 1 πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ οπότε δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει να δω τι παίζει αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον θα μπορούσαμε να κάνουμε μια συνδρομή ως ΚΜ σε έναν πάροχο στατιστικών (opta, wyscout, statsbomb) ώστε να υπάρχουν τα δεδομένα και όσοι το έχετε με την ανάλυση όποτε είχατε κέφι, αδειάζατε και γουστάρατε να κάνετε μια παρουσίαση σε ότι σας αρεσε η ότι προτείναμε οι υπόλοιποι ως κάτι ενδιαφέρον. 
 

Αν μαζευτούμε 20 άτομα πχ (εγώ είμαι μέσα) νομίζω ότι με 400-500 ευρώ το χρόνο (ίσως λέω και πολλά), άνετα κανεις μια συνδρομή σε μια τέτοια πλατφόρμα. 20-25€ το χρόνο έκαστος είναι νομίζω είναι πολύ μικρό ποσο για τον καθένα μας. 

Link to comment
Share on other sites

@firebirdνομιζω ότι στις πλατφόρμες αυτές μπορεις να δηλώσεις ότι είσαι independent scout πχ και να κανεις συνδρομή. Επίσης αν έχεις ένα σάιτ, η ένα μπλογκ μπορει να θεωρείσαι και «δημοσιγραφος». Δεν ξέρω τι ζητάνε σε δεύτερη φάση, αν δηλαδή απαιτούνται αποδείξεις για την επαγγελματική σου ενασχόληση αλλά θα άξιζε να το ψάξουμε εκτός και αν ήδη το ξερεις ότι δεν γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι καταλαβαίνω απολύτως τι λετε, αυτό που έχω να πω είναι ότι αν κάνεις σαφές ότι έχεις σκοπό να πληρώσεις, συνήθως όλα γίνονται 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yossarian said:

Αυτό που περιγράφει εδώ στο step 1 πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει;

Φαίνεται ότι η κατάσταση με το twitter έχει δυσκολέψει ΠΑΡΑ πολύ. Το site που έχει το step 1 έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Ο επίσημος δρόμος με το API είναι πανάκριβος όπως είπε και ο @firebird . Mιλάμε για χιλιάρικα/μήνα αν θες πολλά data... η βασική των 100$/μήνα έχει όριο 10000 tweets/μήνα. Ακόμα και η λύση του scraping έχει ζορίσει πολύ με τον Μασκ που μοιράζει μηνύσεις κατά γνωστών και αγνώστων. Ένας-δυο scrapers που είδα δεν υποστηρίζουν πλέον Twitter ενώ πρόσφατα έκλεισαν εναλλακτικές υπηρεσίες όπως το nitter. Από το UI του twitter δεν μπορείς να δεις data χωρίς account. Ακόμα και με account έχεις περιορισμούς στο πόσα μπορεί να δεις και ο Μασκ έχει δικαίωμα να σε κόβει αν γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά που λένε τα κομπιουτερς και οι αριθμοί αλλά αν κατάλαβα καλά

1)Υπάρχει περιορισμένη πρόσβαση

2)Χρειάζονται πολλά λεφτά για να έχεις κανονική πρόσβαση και data στα χέρια σου

3)Εταιρεία από εταιρεια έχει διάφορες

Ωραίο εργαλείο η στατιστική αλλά στο τέλος διαβάζουμε νούμερα και πίνακες και δεν ξερω αν βλέπουμε το ματς.

Πάντως ρισπεκτ στα παιδιά εδώ που την ψαχνουνε την φάση.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, panos42 said:

το twitter έχει δυσκολέψει ΠΑΡΑ πολύ.

Μάλιστα, ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πολύ, Πάνο. Άρα τα 10Κ tweet το μήνα οριακά φτάνουν για να καλύψεις τα dedicated hashtags από 2-3 ματς. 

Αυτό που έγραψε παραπάνω ο @Skepastos για κάποια από τις βάσεις δεδομένων έχει ενδιαφέρον, ειδικά αν μιλάμε για τέτοιο κόστος. Ωστόσο κάποια στιγμή που το είχα τσεκαρει (εγκυκλοπαιδικά) το σάιτ της Opta δεν είχα βγάλει άκρη. Φαίνεται να θέλει να μιλήσεις με κάποιον για να σου κάνει τιμολόγηση. Το wyscout νομίζω ότι έχει μια basic συνδρομή στο 400αρι αλλά κι αυτό πρέπει να απογειώνεται σε κόστος με τα έξτρα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yossarian said:

Μάλιστα, ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πολύ, Πάνο. Άρα τα 10Κ tweet το μήνα οριακά φτάνουν για να καλύψεις τα dedicated hashtags από 2-3 ματς. 

Αυτό που έγραψε παραπάνω ο @Skepastos για κάποια από τις βάσεις δεδομένων έχει ενδιαφέρον, ειδικά αν μιλάμε για τέτοιο κόστος. Ωστόσο κάποια στιγμή που το είχα τσεκαρει (εγκυκλοπαιδικά) το σάιτ της Opta δεν είχα βγάλει άκρη. Φαίνεται να θέλει να μιλήσεις με κάποιον για να σου κάνει τιμολόγηση. Το wyscout νομίζω ότι έχει μια basic συνδρομή στο 400αρι αλλά κι αυτό πρέπει να απογειώνεται σε κόστος με τα έξτρα.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον αξίζει να κάνουμε μια προσπάθεια νομίζω…Να δούμε τα κόστη τουλάχιστον. Εκτός αν κάποιο από τα παιδιά γνωρίζει ήδη τι παίζει και μας διαφωτίσει 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×