Jump to content

xΓνωμούλες - Στατιστικά, Κουμπιουτερς και Αριθμοί


Atlas21
 Share

Recommended Posts

4 minutes ago, panos42 said:

"Η εβδομαδιαία ανάρτηση του Παρατηρητηρίου Ποδοσφαίρου CIES παρουσιάζει τους δέκα παίκτες με την υψηλότερη εκτιμώμενη μεταγραφική αξία σε 66 πρωταθλήματα παγκοσμίως (εκτός των Big-5). Η κατάταξη καταρτίστηκε βάσει ενός στατιστικού μοντέλου ιδιοκτησιακής ανάλυσης, το οποίο εξηγεί πάνω από το 80% των διαφορών στις τιμές που παρατηρήθηκαν για περίπου 6.200 μεταγραφές που πραγματοποιήθηκαν την τελευταία δεκαετία. Ένα επιστημονικό άρθρο που αναφέρεται μόνο στις μεταγραφές προς τους συλλόγους των Big-5 πρωταθλημάτων είναι διαθέσιμο σε ανοικτή πρόσβαση εδώ."
-- Πηγή

Η κατάταξη για το ελληνικό πρωτάθλημα είναι:

image.jpeg.0766cdf04faa86c8b2349a4ee5a43984.jpeg

Πού είναι ο Λιβάι??

. Η κατάταξη καταρτίστηκε βάσει ενός στατιστικού μοντέλου ιδιοκτησιακής ανάλυσης, το οποίο εξηγεί πάνω από το 80% των διαφορών στις τιμές που παρατηρήθηκαν για περίπου 6.200 μεταγραφές που πραγματοποιήθηκαν την τελευταία δεκαετία. Ένα επιστημονικό άρθρο 

τι δεν καταλαβαινεις? ειναι τοσο αξιοπιστο οσο οι δημοσκπησεις στου Χ
λες και το εγραψε ο ψυχρας

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει το Λιβάι πρώτο στη λίστα ειναι αναξιόπιστο . 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του Λιβάι, με το ζόρι Πινέδα στη 10άδα;

Κάτι δεν κάνουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι λαμβάνουν υπόψη το πολύ υψηλό ποσοστό μεταπώλησης του Levi (40% αν θυμάμαι καλά) και αφαιρούν από την αξία του αυτό. Αλλιώς δεν γίνεται να μην είναι πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, firebird said:

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι λαμβάνουν υπόψη το πολύ υψηλό ποσοστό μεταπώλησης του Levi (40% αν θυμάμαι καλά) και αφαιρούν από την αξία του αυτό. Αλλιώς δεν γίνεται να μην είναι πρώτος.

Και ο Κομποτης εχει 50% για Ιωαννιδη.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν τον εχουν περασμενο τον Λιβαι σαν παίκτη στο ελληνικό πρωταθλημα.👀🥷

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Geologos said:

Μήπως δεν τον εχουν περασμενο τον Λιβαι σαν παίκτη στο ελληνικό πρωταθλημα.👀🥷

Ας ψάξουμε καλυτερα τη λίστα με τους θαμώνες του Lohan

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, firebird said:

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι λαμβάνουν υπόψη το πολύ υψηλό ποσοστό μεταπώλησης του Levi (40% αν θυμάμαι καλά) και αφαιρούν από την αξία του αυτό. Αλλιώς δεν γίνεται να μην είναι πρώτος.

Μήπως τον θεωρούν ήδη πουλημένο, οπότε δεν μπαίνει στη λίστα?😋

Link to comment
Share on other sites

Η μηπως επειδη ειπε ο μητσος οτι δεν θα τον πουλησει ποτε? 😜

Link to comment
Share on other sites

Iσως παίζει η καταγωγή ρόλο που είναι αντιεμπορική τελείως. Όλοι το έχουμε δει το εργάκι με τον ίδιο παίκτη αν είναι άγγλος αντί να είναι Σλοβάκος λχ να ανεβαίνει η αξία του.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ξεκινώ προβοκατορικα: η ΑΕΚ έχει μεγάλες πιθανότητες να πάρει το πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει σε κανένα από τα τρία ντέρμπι που έρχονται. Της αρκεί να κάνει αυτό που έκανε καλά όλη τη σεζόν: να μη χάσει σε ντέρμπι. Εξηγώ.

Η τωρινή βαθμολογία έχει ως εξής:

ΑΕΚ 72

Παναθηναϊκός 71

ΠΑΟΚ 67

Ολυμπιακός 66

Με τρεις ισοπαλίες στα τρία ντέρμπι και νίκη με τη Λαμία, η ΑΕΚ πάει στους 78 βαθμούς. Καθότι όμως σε αυτή την περίπτωση έχει όλες τις ισοβαθμίες υπέρ της, για να της πάρει κάποιος το πρωτάθλημα, θα πρέπει να κάνει το απόλυτο στα παιχνίδια του και άρα να πιάσει τουλάχιστον 79 βαθμούς. Συγκεκριμένα και πάνω σε αυτό το σενάριο:

Ο βαζελος έχει 4 ματς, αν φέρει Χ με την ΑΕΚ πρέπει να μαζέψει 10 βαθμούς. Είναι η μόνη ομάδα από τις τρεις που την παίρνει να φέρει και δεύτερο Χ. Αν κάνει μια ήττα όμως, σε αυτό το σενάριο δεν παίρνει το πρωτάθλημα.

Ο μπαοκ έχει 5 ματς. Με Χ με την ΑΕΚ και 4 νίκες μαζεύει 13 βαθμούς, άρα 80. Αν φέρει και δεύτερο Χ ισοβαθμεί με την ΑΕΚ αλλά το παίρνουμε εμείς.

Τα ίδια κι ο γαύρος. Έχει 5 ματς, άρα με Χ μαζί μας μέχρι 13 βαθμούς μαζεύει και τότε το παίρνει. Με ένα Χ ακόμα, το χάνει κι αυτός.

Πρακτικά, όσο η ΑΕΚ δεν χάνει είναι φαβορί για το πρωτάθλημα ακόμα και με ισοπαλίες.

Αν κάποιος από τους άλλους κάνει το απόλυτο, οκ, ας το πάρει. Αλλά δεν βλέπω κανέναν να κάνει το απόλυτο. Οπότε οι δύο βαθμοί στα επόμενα δυο ματς που αναφέρθηκαν σε διπλανό τοπικ, δεν πετούν την ΑΕΚ εκτός πρωταθλήματος.

Να το πάω κι ένα βήμα παρακάτω: αν είναι να μαζέψουμε 6 βαθμούς στα 4 ματς, τότε το καλύτερο είναι νίκη αύριο και με Λαμία και ήττα στην Τούμπα με ένα γκολ διαφορά -κλειδώνουμε κι έτσι όλες τις ισοβαθμίες. Για δεύτερο σενάριο, θα έπαιρνα τις τρεις ισοπαλίες που προανέφερα.

Αυτά με την αριθμητική, πάμε τώρα για 4 νίκες.

ΑΕΚάρα για πάντα.

ΥΓ: Σέρχιο καψούρα, αν είναι να μας φύγεις για τα εξωτικά νησιά, μας χρωστάς μια τελευταία μεγάλη παράσταση κι ένα μεγάλο γκολ.

ΥΓ2: Λιβαι, ο Τούρκος στόπερ που το επώνυμο του θυμίζει αλοιφή, είπε ότι έχει παίξει και καλύτερους επιθετικούς από σένα. Μπες στο 70 και κάνε αυτό που πρέπει.

  • Δικεφαλάκι 7
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

@Yossarianτα ντουγανια της θεωρητικής κατεύθυνσης σε ευχαριστούμε θερμά για τα ελπιδοφόρα ως άνω.

Έχω τσιτωσει άσχημα τώρα, αύριο παίρνουμε πρωτάθλημα αν κερδίσουμε, μπορεί όχι μαθηματικά αλλά ουσιαστικά το πήραμε. Θέλω απλά να περάσουν οι ώρες να πάω να πάρω τον Κρις απ' το αεροδρόμιο. Δεν έχει πάει ούτε 4 ΓΤΧΜ

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

αύριο παίρνουμε πρωτάθλημα αν κερδίσουμε

Είναι το ματς της χρονιάς, Σταύρο. Αν το πάρουμε, μόνο με αυτοκτονία χάνεται. Δεν περνάει η ώρα με τίποτα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yossarian said:

Είναι το ματς της χρονιάς, Σταύρο. Αν το πάρουμε, μόνο με αυτοκτονία χάνεται. Δεν περνάει η ώρα με τίποτα.

Έτσι ακριβώς 

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yossarian said:

Ξεκινώ προβοκατορικα: η ΑΕΚ έχει μεγάλες πιθανότητες να πάρει το πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει σε κανένα από τα τρία ντέρμπι που έρχονται. Της αρκεί να κάνει αυτό που έκανε καλά όλη τη σεζόν: να μη χάσει σε ντέρμπι. Εξηγώ.

 

Δεν καταλαβαίνω (σχεδόν) τίποτα από αυτά που αναφέρονται συνήθωςσε αυτό το τόπικ, βασικά απορώ γιατί μπαίνω ακόμα . Στο συγκεκριμένο πόστ όμως  έφτασα σε ένα καλό επίπεδο κατανόησης.

Ευχαριστώ τον @Yossarian που μου ξαναέδωσε λίγη από την ελπίδα που μου στέρησαν οι Μ.Α.Λ.Α.Κ.Ε.Σ. Πάμε δυνατά Αεκάρα.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nf28 said:

Δεν καταλαβαίνω (σχεδόν) τίποτα από αυτά που αναφέρονται συνήθωςσε αυτό το τόπικ, βασικά απορώ γιατί μπαίνω ακόμα . Στο συγκεκριμένο πόστ όμως  έφτασα σε ένα καλό επίπεδο κατανόησης.

Ευχαριστώ τον @Yossarian που μου ξαναέδωσε λίγη από την ελπίδα που μου στέρησαν οι Μ.Α.Λ.Α.Κ.Ε.Σ. Πάμε δυνατά Αεκάρα.

Έχεις το αρχιδι τον @amd να σκορπάει θάνατο 2 μέρες τώρα ακόμα και στο τοπικ της μαγειρικής και σου φταίνε οι λίγοι σκεπτόμενοι ενωσιτες. Ντροπη

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Έχεις το αρχιδι τον @amd να σκορπάει θάνατο 2 μέρες τώρα ακόμα και στο τοπικ της μαγειρικής και σου φταίνε οι λίγοι σκεπτόμενοι ενωσιτες. Ντροπη

Kαλά αυτός  και αν μου έχει μαυρίσει την ψυχή, έχει απασφαλίσει και μου έχει σκοτώσει όλα τα όνειρα. Άλλα 2-3 ποστ του θέλω ακόμα και όχι στενό δεν θα μπορώ να εμφανιστώ, θα πετάξω τα εισητήρια, την τηλεόραση, και θα βάλω και ωτοασπίδες μη τυχόν και ακούσω αύριο βράδυ το θρήνο που θα έρχεται από το γήπεδο και θα απλώνεται στα στενά.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nf28 said:

Kαλά αυτός  και αν μου έχει μαυρίσει την ψυχή, έχει απασφαλίσει και μου έχει σκοτώσει όλα τα όνειρα. Άλλα 2-3 ποστ του θέλω ακόμα και όχι στενό δεν θα μπορώ να εμφανιστώ, θα πετάξω τα εισητήρια, την τηλεόραση, και θα βάλω και ωτοασπίδες μη τυχόν και ακούσω αύριο βράδυ το θρήνο που θα έρχεται από το γήπεδο και θα απλώνεται στα στενά.

Πάρε τηλ αυτόν εδώ να κανονίσετε για αύριο και θα σε στείλει στο γήπεδο πύραυλο. Δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Πάρε τηλ αυτόν εδώ να κανονίσετε για αύριο και θα σε στείλει στο γήπεδο πύραυλο. Δουλεύει 

Θα μου τάξει μπύρες και τραβέλια ; Η παίζουν και εναλλακτικού τρόποι ανόρθωσης ηθικού;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nf28 said:

Θα μου τάξει μπύρες και τραβέλια ; Η παίζουν και εναλλακτικού τρόποι ανόρθωσης ηθικού;

δεν ειναι τραβελια μωρε ειναι "κοριτσια" με τσουνες 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nf28 said:

Η παίζουν και εναλλακτικού τρόποι ανόρθωσης ηθικού;

Μπάτσος είσαι;

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×