Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια Vol. I


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Νίκο τα πράγματα είναι πολύ απλά και θα αποκαλύπτονται μέρα με τη μέρα. Το επίσημο κόμμα θα δηλώνει θετικό σε επίπεδο κεντρικής πολιτικής σκηνής και η αυτοδιοικητική του παράμετρος θα κινεί διαδικασίες ακύρωσης του νόμου με περιτύλιγμα μεταβολές για να το αποδεχθεί, μεταβολές που καθιστούν την υλοποίηση του έργου ανέφικτη.

Ή θα πρέπει να πέσει ξύλο ή μαρούλι ή τον πούλο η Αγιά Σοφιά.

 

Συμφωνω στα υπολοιπα.

 

Αλλα αν μας διευκρινυσει καποιος (εγω δεν ξερω) ποσο γρηγορα προχωρουν οι διαδικασιες μεσω ΣΤΕ (πχ με Mall αργησαν πολλα χρονια απο οσο εχω δει), πιθανως να μην χρειαζεται τιποτα απο αυτα που γραφεις στο τελος. Ως προς την εναρξη των εργασιων τουλαχιστον. Μετα ειναι θεμα χρηματοδοτησης και να πανε να γαμηθουν.

 

Εξακολουθω βεβαια να εχω απορια τι γινεται με τα συνοδα εργα κι απο ποιον εξαρταται...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είναι δυνατόν όλες αυτές τις μέρες με τα ήξεις αφήξεις του ΣΥΡΙΖΑ, τις απορίες που έχουν δημιουργηθεί και γενικά την όλη παραφιλολογία και με μια ΑΜΚ απευθυνόμενη στον κόσμο σε εξέλιξη, να μην υπάρχει μία τοποθέτηση από τη ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Α.Ε. .

Προσωπικά το σενάριο του έργου που είναι "δεμένο" από παντού δε με πείθει. ΑΕΚ είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να δούμε είναι κατά πόσο ο Μελισσανίδης έχει λεφτά και σκοπό να κάνει γήπεδο. Γιατί αν δεν... ο συριζα είναι μια άριστη ευκαιρία για να τα ρίξει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι αυτές οι μεταβολές ακριβώς;

 

Διάβασε την ανακοίνωση του Βασιλόπουλου αν αναφέρει ρητά στο θέμα του Άλσους που τον "καίει" ότι αποδέχεται την αναδάσωση σε άλλο σημείο που συμφώνησε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Μην κάνεις τον κόπο, δε βρεις κάτι.

Θα μας πατήσουν στο σβέρκο με τα στρέμματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να δούμε είναι κατά πόσο ο Μελισσανίδης έχει λεφτά και σκοπό να κάνει γήπεδο. Γιατί αν δεν... ο συριζα είναι μια άριστη ευκαιρία για να τα ρίξει αλλού.

 

Ο καθένας επιλέγει το στρατόπεδο του.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι αυτές οι μεταβολές ακριβώς;

 

τις λεει ο δημαρχος. να μην κοπει το αλσος.

 

εγω σου λεω το εξης, ας ξεχασουμε για λιγο κομματα και προσωπα (και διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος).

 

Αυτο που ουσιαστικα ζηταμε ειναι καποια στρεμματα απο το αλσος (οχι και πολλα) διαφορετικα δεν γινεται το γηπεδο. στα υπολοιπα περι υψους και μαλακιες τα βρηκαν (υψος +parking +συγκοινωνια)..

Και σου λεει το κομμα, "θελουμε εκτος της αναδασωσης στο υπαρχον, οσο δασος κοψεις να βρεις καπου αλλου και να αναδασωσεις κι εκει" (ή καπως ετσι).

 

Και λες "οκ" και σου λεει και το κομμα "οκ".

 

Και βγαινει ο δημαρχος, ο στηριζομενος απο το κομμα, και λεει "οχι, να μην κοπει το αλσος, αλλα ειμαστε υπερ του γηπεδου".

 

Ε, συγνωμη αλλα γαμιουνται πατοκορφα τωρα ή οχι?

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν φαινεται απο πουθενα παντως, ο υπαινιγμος οτι δεν υπαρχουν λεφτα και θα τα ριξουν στον συριζα

και φυσικα δεν εχει καμια υποχρεωση ο μελισσανιδης να σου δειξει τα χρηματα για να πιστεις εσυ οτι εχει σκοπο να κανει γηπεδο, εγω βλεπω οτι εδω και 10 μερες εχουμε 25 επισημες τοποθετησεις η καθεμια με διαφορετικα ζητουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο σαφής "ασάφεια" ... από την ανακοίνωση του Βασιλόπουλου δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν φαινεται απο πουθενα παντως, ο υπαινιγμος οτι δεν υπαρχουν λεφτα και θα τα ριξουν στον συριζα

και φυσικα δεν εχει καμια υποχρεωση ο μελισσανιδης να σου δειξει τα χρηματα για να πιστεις εσυ οτι εχει σκοπο να κανει γηπεδο, εγω βλεπω οτι εδω και 10 μερες εχουμε 25 επισημες τοποθετησεις η καθεμια με διαφορετικα ζητουμενα.

Ο Μελισσανίδης μου ζητάει λεφτά και κατά συνέπεια θα ζητάω κι εγώ ότι γουστάρω για να πειστώ ότι έχει λεφτά να κάνει το έργο. Το πιασες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας επιλέγει το στρατόπεδο του.

 

Ναι, ότι τι; Εσύ σε ποια πλευρά μάχεσαι ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΣΟΣ

 

Το Άλσος πεθαίνει από μόνο του, δεν έχει ανάγκη τα εμπρηστικά περιστέρια του Αδέσποτου. Η έννοια και το ενδιαφέρον των εκάστοτε δημοτικών αρχόντων της περιοχής ήταν συγκινητική.

Από εκεί και πέρα ΟΚ, πιστεύω ότι σε 2-3 χρόνια με τα κονδύλια που θα πέσουν σε αυτό, από το δήμο και την περιφέρεια, θα το ξανακάνουν όαση για την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ότι τι; Εσύ σε ποια πλευρά μάχεσαι ας πούμε;

 

Προφανώς εσύ θες γήπεδο όπως το θέλει το κόμμα και εγώ θέλω γήπεδο όπως το θέλει ο Μελισσανίδης.

Αυτό δε μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο ΑΕΚτζήδες τον έναν έναντι του άλλου.

Αυτό που απομένει είναι να βρούμε σε ποια από τις δύο επιλογές κρύβεται η ρεαλιστική πιθανότητα να αποκτήσει γήπεδο η ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μελισσανίδης μου ζητάει λεφτά και κατά συνέπεια θα ζητάω κι εγώ ότι γουστάρω για να πειστώ ότι έχει λεφτά να κάνει το έργο. Το πιασες αυτό;

 

βαλε λεφτα και ζητα οτι θες, δημοσια παντως δεν εχει καμια δουλεια να δειξει τα λεφτα που εχει μαζεψει, δεν στεκει αυτο που λες

Link to comment
Share on other sites

τις λεει ο δημαρχος. να μην κοπει το αλσος.

 

εγω σου λεω το εξης, ας ξεχασουμε για λιγο κομματα και προσωπα (και διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος).

 

Αυτο που ουσιαστικα ζηταμε ειναι καποια στρεμαατα απο το αλσος διαφορετικα δεν γινεται το γηπεδο. στα υπολοιπα περι υψους και μαλακιες τα βρηκαν (υψος +parking +συγκοινωνια)..

Και σου λεει το κομμα, "θελουμε εκτος της αναδασωσης στο υπαρχον, οσο δασος κοψεις να βρεις καπου αλλου και να αναδασωσεις κι εκει" (ή καπως ετσι).

 

Και λες "οκ" και σου λεει και το κομμα "οκ".

 

Και βγαινει ο δημαρχος, ο στηριζομενος απο το κομμα, και λεει "οχι, να μην κοπει το αλσος, αλλα ειμαστε υπερ του γηπεδου".

 

Ε, συγνωμη αλλα γαμιουνται πατοκορφα τωρα ή οχι?

Ο Δήμαρχος δεν έχει καμία εξουσία αν ο νόμος ψηφιστεί εφόσον το έργο εντάσσεται στο νέο ρυθμιστικό σχέδιο της Αττικής. Το ίδιο του το κόμμα αδειάζει τον Δήμαρχο. Από κει και πέρα, ναι δεν ήξεραν να στηρίξουν και αυτοί τον Γεωργαμνλή για Δήμαρχο ξέρω γω... Τέλος, ξαναλέω, είναι θέμα δικαιοσύνης και εκεί θα φανεί πόσο το θέλει ο Μελισσανίδης. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι οι 131 του 2005 ήταν έργο και αποτέλεσμα συγκεκριμένου κόμματος.

Link to comment
Share on other sites

βαλε λεφτα και ζητα οτι θες, δημοσια παντως δεν εχει καμια δουλεια να δειξει τα λεφτα που εχει μαζεψει, δεν στεκει αυτο που λες

 

Επίσης, δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων. Είναι ότι κατά πως φαίνεται (και κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το θέμα αυτό) η σύμβαση της Δικέφαλος με την Ερασιτεχνική είναι επαχθής και ξαναλέω, ότι κάποτε πρέπει να το δούμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμαρχος δεν έχει καμία εξουσία αν ο νόμος ψηφιστεί εφόσον το έργο εντάσσεται στο νέο ρυθμιστικό σχέδιο της Αττικής. Το ίδιο του το κόμμα αδειάζει τον Δήμαρχο. Από κει και πέρα, ναι δεν ήξεραν να στηρίξουν και αυτοί τον Γεωργαμνλή για Δήμαρχο ξέρω γω... Τέλος, ξαναλέω, είναι θέμα δικαιοσύνης και εκεί θα φανεί πόσο το θέλει ο Μελισσανίδης. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι οι 131 του 2005 ήταν έργο και αποτέλεσμα συγκεκριμένου κόμματος.

 

ενα ελαχιστο δειγμα σοβαροτητας θα ηταν το κομμα και ο δημαρχος να λενε τα ιδια, παντως.

 

Απο την στιγμη που δεν ισχυει αυτο, ειτε το κομμα ειναι τριμπουρδελο (εκτος αν κατεβηκε ως ανεξαρτητος και το ξεχασα, διαφορετικα τι σημαινει "στηριξη"), ειτε μας κοροιδευουν. Τριτη περιπτωση δεν βλεπω προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εσύ θες γήπεδο όπως το θέλει το κόμμα και εγώ θέλω γήπεδο όπως το θέλει ο Μελισσανίδης.

Αυτό δε μας κάνει περισσότερο ή λιγότερο ΑΕΚτζήδες τον έναν έναντι του άλλου.

Αυτό που απομένει είναι να βρούμε σε ποια από τις δύο επιλογές κρύβεται η ρεαλιστική πιθανότητα να αποκτήσει γήπεδο η ΑΕΚ.

 

Όχι, εγώ θέλω γήπεδο και αν γίνεται να κατεδαφιστεί όλη η ΝΦ για χάρη του γηπέδου. Επίσης, αυτά που ήταν να πω εγώ εκεί που πρέπει, τα είπα αλλά εγώ δεν είμαι τίποτα σοβαρό για να λαμβάνονται υπ' όψιν τα λεγόμενά μου. Για εμένα το ζητούμενο είναι ότι οκ μπορεί επί του θέματος να γαμιέται ο συριζα αλλά μη γίνει άλλοθι για τη μη κατασκευή γηπέδου. Γιατί η ΑΕΚ έπεσε στη Γ για να γίνει αυτό το κωλογήπεδο. Εμένα η όλη μου ένσταση εκεί είναι.

 

ΥΓ: Σαφώς βέβαια κάτι φασισταριά-μπουχέσες εκτός ΚΜ το τονίζω, που βρήκαν αφορμή να πολιτικολογήσουν εξ' αιτίας του γηπέδου μας, τους απαντώ όπως τους αξίζει αλλά αυτό είναι εντελώς δευτερεύον θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ενα ελαχιστο δειγμα σοβαροτητας θα ηταν το κομμα και ο δημαρχος να λενε τα ιδια, παντως.

 

Απο την στιγμη που δεν ισχυει αυτο, ειτε το κομμα ειναι τριμπουρδελο (εκτος αν κατεβηκε ως ανεξαρτητος και το ξεχασα, διαφορετικα τι σημαινει "στηριξη"), ειτε μας κοροιδευουν. Τριτη περιπτωση δεν βλεπω προσωπικα.

 

Ναι αλλά εδώ λέει ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ. Τα του συνασπισμού στο αναψυκτήριο παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εγώ θέλω γήπεδο και αν γίνεται να κατεδαφιστεί όλη η ΝΦ για χάρη του γηπέδου. Επίσης, αυτά που ήταν να πω εγώ εκεί που πρέπει, τα είπα αλλά εγώ δεν είμαι τίποτα σοβαρό για να λαμβάνονται υπ' όψιν τα λεγόμενά μου. Για εμένα το ζητούμενο είναι ότι οκ μπορεί επί του θέματος να γαμιέται ο συριζα αλλά μη γίνει άλλοθι για τη μη κατασκευή γηπέδου. Γιατί η ΑΕΚ έπεσε στη Γ για να γίνει αυτό το κωλογήπεδο. Εμένα η όλη μου ένσταση εκεί είναι.

 

ΥΓ: Σαφώς βέβαια κάτι φασισταριά-μπουχέσες εκτός ΚΜ το τονίζω, που βρήκαν αφορμή να πολιτικολογήσουν εξ' αιτίας του γηπέδου μας, τους απαντώ όπως τους αξίζει αλλά αυτό είναι εντελώς δευτερεύον θέμα.

 

Οι ρεαλιστικές πιθανότητες να γίνει γήπεδο είναι με το Μελισσανίδη ή με τα ήξεις αφήξεις της αξιωματικής αντιπολίτευσης και των αυτοδιοικητικών της;

Εκτός και πιστεύουμε ότι υπάρχει εναλλακτικό πλάνο και μας το χτίσει τσάμπα η Ρένα ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

και σου απανταω οτι οπως και να λεγεται το κομμα ειτε ειναι μπουρδελο ειτε με κοροιδευουν. δεν κοιταω πιο κομμα ειναι. για το γηπεδο μιλαω και τα υπολοιπα τα εγραψα στα πολιτικα. οποιο κομμα μας εμπαιζει για το γηπεδο να παει να γαμηθει.

 

Και δεν ειναι θεμα χρηματοδοτησης τωρα και Μελισσανιδη. Μιλαμε για συγκεκριμενες συμπεριφορες σε συγκεκριμενο θεμα.

Αλλα οκ, θα τσιμεντοποιηθει το 5(!!!!!!!)% του αλσους και θα γινει αναδασωση αλλου, τρομερο προβλημα, ξεμειναμε απο οξυγονο στην γειτονια του γηπεδου.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Οι ρεαλιστικές πιθανότητες να γίνει γήπεδο είναι με το Μελισσανίδη ή με τα ήξεις αφήξεις της αξιωματικής αντιπολίτευσης και των αυτοδιοικητικών της;

Εκτός και πιστεύουμε ότι υπάρχει εναλλακτικό πλάνο και μας το χτίσει τσάμπα η Ρένα ας πούμε.

 

Τι εννοείς; Ο Μελισσανίδης ανέλαβε/δεν ανέλαβε την ΑΕΚ. Η αξιωμ. αντιπολίτευση κάνει άλλη δουλειά και δεν πιστεύω ότι δύναται να σταθεί ουσιαστικό εμπόδιο στην κατασκευή του γηπέδου.

 

Εκτός αν και εκεί φερθούμε ως ΑΕΚ και φάμε καμιά αίτηση ακυρώσεως ( Ζάστρε αίτηση ακυρώσεως καταθέτουν σε τέτοιες περιπτώσεις; ) και είμαστε όλοι πέρα-βρέχει "ΑΕΚ είσαι, μη μασάς" ενώ οι γαύροι κατεβάζανε βουλευτές σε πορεία για 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι να ξεκαθαρισουμε κατι: ο Δημος ΝΦ δεν εχει απλυτως καμια δικαιοδοσια/εξουσια επι του γηπεδου αυτου καθ αυτου. Εαν ο Βασιλοπουλος και οι συν αυτω θελουν να προσβαλλουν το Νομο, δεν παιζει κανενα ρολο εαν ειναι δημοτικη αρχη. Καθε πολιτης εχει το δικαιωμα να προσφυγει στο ΣτΕ. Τεθεντος αυτου, υπαρχει σημαντικοτατο θεμα με τα συνοδα εργα οπως εγραψε και ο Νικος και με το γεγονος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ ενω υπερψηφιζει τη ρυθμιση για το γηπεδο, καταψηφιζει το Ρυθμιστικο οπερ σημαινει οτι παλι εαν θελει προσβαλλει τη δημιουργια του Μητροπολιτικου Παρκου ΝΦ προσφευγοντας στο ΣτΕ και επι της ουσιας καθιστα το γηπεδο της ΑΕΚ μη λειτουργικο και αχρηστο. Ειναι λιγο συνθετη συζητηση, υπαρχουν αμετρητες παραμετροι, ακομη και στο γιατι η Κυβερνηση δεν φροντισε να περασει πρωτα το Ρυθμιστικο με τις απαραιτητες αλλαγες στο Δημο ΝΦ-Χαλκηδονας και κατοπιν να φερει προ τετελεσμενων απαντες.

 

Πιθανως να εχουμε προσφυγη στο ΣτΕ εαν κρινω απο την περιρρεουσα ατμοσφαιρα αλλα και απο τις τοποθετησεις του Μαλλιου για το Ρυθμιστικο. Ακομα πιο πιθανο ειναι, η Περιφερεια Αττικης, αν οχι να εμποδισει, να κωλυσιεργησει σχετικα με την εκροη κεφαλαιων για το Ρυθμιστικο και οχι ασφαλως για την αρωγη των 20 εκατ. της υποβοηθησης της κατασκευης του γηπεδου. Γενικως υπαρχει ενα θολο τοπιο και θελει υπομονη και ετοιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ο Μελισσανίδης ανέλαβε/δεν ανέλαβε την ΑΕΚ. Η αξιωμ. αντιπολίτευση κάνει άλλη δουλειά και δεν πιστεύω ότι δύναται να σταθεί ουσιαστικό εμπόδιο στην κατασκευή του γηπέδου.

 

Εκτός αν και εκεί φερθούμε ως ΑΕΚ και φάμε καμιά αίτηση ακυρώσεως ( Ζάστρε αίτηση ακυρώσεως καταθέτουν σε τέτοιες περιπτώσεις; ) και είμαστε όλοι πέρα-βρέχει "ΑΕΚ είσαι, μη μασάς" ενώ οι γαύροι κατεβάζανε βουλευτές σε πορεία για 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

 

Εννοώ ότι ένας οπαδός της ΑΕΚ που ΘΕΛΕΙ γήπεδο στη Ν.Φ. και προσπερνά τη διγλωσσία του ΣΥΡΙΖΑ (κεντρικά-αυτοδιοικητικά) και εστιάζει στην οικονομική ανεπάρκεια του πρότζεκτ Μελισσανίδη, προφανώς πιστεύει ότι είναι επίσης ρεαλιστικό να γίνει γήπεδο με τους όρους του Βασιλόπουλου.

Τώρα αν ο φορέας-άνθρωπος-λαμόγιο-άγιος που έχει δρομολογήσει το πρότζεκτ δηλώσει ή έχει ήδη δηλώσει ή θα δηλώσει ότι το γήπεδο χωρίς τα 6 στρ. δε γίνεται, προφανώς λέει μαλακίες αφού ο Βασιλόπουλος λέει ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×