Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια Vol. I


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Κυριοι να ξεκαθαρισουμε κατι: ο Δημος ΝΦ δεν εχει απλυτως καμια δικαιοδοσια/εξουσια επι του γηπεδου αυτου καθ αυτου. Εαν ο Βασιλοπουλος και οι συν αυτω θελουν να προσβαλλουν το Νομο, δεν παιζει κανενα ρολο εαν ειναι δημοτικη αρχη. Καθε πολιτης εχει το δικαιωμα να προσφυγει στο ΣτΕ. Τεθεντος αυτου, υπαρχει σημαντικοτατο θεμα με τα συνοδα εργα οπως εγραψε και ο Νικος και με το γεγονος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ ενω υπερψηφιζει τη ρυθμιση για το γηπεδο, καταψηφιζει το Ρυθμιστικο οπερ σημαινει οτι παλι εαν θελει προσβαλλει τη δημιουργια του Μητροπολιτικου Παρκου ΝΦ προσφευγοντας στο ΣτΕ και επι της ουσιας καθιστα το γηπεδο της ΑΕΚ μη λειτουργικο και αχρηστο. Ειναι λιγο συνθετη συζητηση, υπαρχουν αμετρητες παραμετροι, ακομη και στο γιατι η Κυβερνηση δεν φροντισε να περασει πρωτα το Ρυθμιστικο με τις απαραιτητες αλλαγες στο Δημο ΝΦ-Χαλκηδονας και κατοπιν να φερει προ τετελεσμενων απαντες.

 

Πιθανως να εχουμε προσφυγη στο ΣτΕ εαν κρινω απο την περιρρεουσα ατμοσφαιρα αλλα και απο τις τοποθετησεις του Μαλλιου για το Ρυθμιστικο. Ακομα πιο πιθανο ειναι, η Περιφερεια Αττικης, αν οχι να εμποδισει, να κωλυσιεργησει σχετικα με την εκροη κεφαλαιων για το Ρυθμιστικο και οχι ασφαλως για την αρωγη των 20 εκατ. της υποβοηθησης της κατασκευης του γηπεδου. Γενικως υπαρχει ενα θολο τοπιο και θελει υπομονη και ετοιμοτητα.

 

ερωτηση. (πιθανως να μου τα εχεις ξαναπει αλλα εχω μπερδευτει).

 

Περαν των 20 ποσα λεφτα χρειαζονται για τα συνοδα εργα και τι ΘΑ γινοταν με αυτα αν παρεμενε ο Σγουρος (και τηρουσε το γενικο πλανο)? ξερεις?

 

βασικα ειναι η μονη απορια που μου εχει μεινει χοντρικα.

Link to comment
Share on other sites

ζαστρε η σταυρε οταν εχουμε προσφυγη στο στε

τι καθεστως υπαρχει οταν καποιος θελει να βγαλει περιοριστικα μετρα μεχρι να αποφασισει το στε?

δηλαδη για να μη μπορουν να ξεκινησουν καν τα εργα θελει αποφαση απο οποιοδηποτε δικαστηριο

ή απο καποιο τμημα του στε?

 

ναι + αυτο εχω απορια κι εγω....

Link to comment
Share on other sites

ασφαλιστικα μετρα δεν πρεπει να κερδισει για να παγωσει τα εργα?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταθέσει καμιά αναστολή εκτέλεσης με αίτημα για προσωρινή διαταγή (και γίνει δεκτό βέβαια) δεν σε αφήνει να χτίσεις μέχρι να βγει η απόφαση. Δεν ξέρω τις διαδικασίες στο ΣτΕ, παρά Πρωτοδίκαις είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ζάστρε αίτηση ακυρώσεως καταθέτουν σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ναι.

 

Περαν των 20 ποσα λεφτα χρειαζονται για τα συνοδα εργα και τι ΘΑ γινοταν με αυτα αν παρεμενε ο Σγουρος (και τηρουσε το γενικο πλανο)? ξερεις?

 

Ο Μανιατης ειπε οτι εκτος απο τον προϋπολογισμο του γηπεδου αυτου καθ αυτου (ο οποιος εξαρταται εν πολλοις απο τη ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ξεχωρα απο το εικοσαρικο κλπ) για τα συνοδα που απτονται του γηπεδου θελεις ακομη μινιμουμ 40 με 45 εκατ. ευρω. Αρα ο προϋπολογισμος του εργου συνολικα, παει μινιμουμ στα 110Plus εκατ. ευρω.

Εαν παρεμενε ο Σγουρος και εκλεγετο καποιος "συνεννοησιμος" Δημαρχος, εικαζεται οτι η διαδικασια θα ετρεχε πιο ομαλα και ασφαλως πολυ πιο γρηγορα, αφου με το Σγουρο τουλαχιστον ειχε γινει και η απαιτουμενη προεργασια. Ενω η Δουρου πχ δεν εχει καν ενημερωθει. Το κομματι της ουσιας βεβαια (δηλαδη το οικονομικο) ανηκει κατ αποκλειστικοτητα στην Κυβερνηση και η Περιφερεια μπορει απλως να καθυστερησει την απορροφηση ή να φερει πρακτικες αλλαγες στο Ρυθμιστικο, να ζητησει νεες μελετες ας πουμε για την υπογειοποιηση ή για καθε βελτιωτικο εργο. Γενικως εαν κρινουμε απο τους αργους ρυθμους που κινειται η Πολιτεια και οι ΟΤΑ γενικοτερα, υπαρχει σαφες προβλημα με το χρονικο πλαισιο για τα συνοδα εργα.

Link to comment
Share on other sites

ζαστρε η σταυρε οταν εχουμε προσφυγη στο στε

τι καθεστως υπαρχει οταν καποιος θελει να βγαλει περιοριστικα μετρα μεχρι να αποφασισει το στε?

δηλαδη για να μη μπορουν να ξεκινησουν καν τα εργα μεχρι να τελεσιδικησει , θελει αποφαση απο οποιοδηποτε δικαστηριο

ή απο καποιο τμημα του στε?

 

Το ζητημα ειναι η αναστολη εργασιων οπως λεει και ο παρα Πρωτοδικαις συναδελφος κος Σταυρος 911 Carrera 4 cabrio. Ετσι την πατησε ο Παναθηναικος ας πουμε με τα ασφαλιστικα των 131. Απο την αλλη, για το εργο της Λαμδα, δεν επαιξε αναστολη εργασιων, το εργο συνεχιστηκε, περατωθηκε και κατοπιν εκριθη αντισυνταγματικο.

Link to comment
Share on other sites

Επι του πιεστηριου: η Βουλη κλεινει, το Ρυθμιστικο αργει κι αλλο. Κακη εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Προσφυγή θα γίνει και πιθανότατα να είναι και για το γήπεδο και για τα υπόλοιπα.

Και σαφέστατα θα συμμετέχει σε αυτές και ο Δήμος όπως συμμετείχε και με τους 131. Η διαφορά πλέον είναι ότι από το φόβο 10 σουβλατζήδων και 5 ζαχαροπλαστών το 2005 ότι το εμπορικό θα τους κλείσει τα μαγαζιά, περνάμε σε οικολογικό υπόβαθρο περί θάμνων ή δέντρων.

Σαφέστατα το έργο δεν ήταν δεμένο από παντού, σαφέστατα περιορίστηκε η συναίνεση σε τοπικό επίπεδο και όχι σε περιφερειακό επίπεδο και κάπου λογικά αφού από εκεί την είχαμε φάει την άλλη φορά, σαφέστατα το έργο θα καθυστερήσει αρκετά (αν ξεκινήσει ποτέ) και σαφέστατα μπαίνουμε σε περίοδο χειρουργικών χειρισμών.

Δηλαδή, τον πούτσο κλαίγανε...

Edited by MITSAKLAS
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ψηφιστει απο θερινο τμημα ο νομος , ε?

 

Γι' αυτον ακριβως το λογο εκλεισαν. Δυσκολα θα ψηφιζοταν ο νομος λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αργησουμε πανω απο 2 βδομαδες ακομα λογω βουλης. Το θεμα ειναι τα αλλα (αν γινεται αναστολη εργασιων).

 

Σε τετοια περιπτωση θα πρεπει να γινει μελετη για αλλη περιοχη (γάματα δλδ) γιατι στην Φιλαδελφεια δεν θελουν γηπεδο και δεν παει αλλο πλεον...

Link to comment
Share on other sites

τόσα καλά παιδιά έχουμε, που ξέρουν να φτιάχνουν μολότωφ και λοιπά πυροτεχνήματα βεγγαλικά. Χάθηκαν να διαλέξουν ένα πεδίο βολής πιο κοντά στον χώρο μας για καλύτερη εξάσκηση;

 

κατά τα άλλα για την ΝΦ τα έχω πει και σε άλλο ποστ. Δώστε το μισό οικόπεδο στον οκανα και το άλλο μισό σκηνές για "παράτυπους μετανάστες" που λέει και ο σύριζα. Ή είμαστε ανθρωπιστές ή δεν έιμαστε.

Link to comment
Share on other sites

τόσα καλά παιδιά έχουμε, που ξέρουν να φτιάχνουν μολότωφ και λοιπά πυροτεχνήματα βεγγαλικά. Χάθηκαν να διαλέξουν ένα πεδίο βολής πιο κοντά στον χώρο μας για καλύτερη εξάσκηση;

 

κατά τα άλλα για την ΝΦ τα έχω πει και σε άλλο ποστ. Δώστε το μισό οικόπεδο στον οκανα και το άλλο μισό σκηνές για "παράτυπους μετανάστες" που λέει και ο σύριζα. Ή είμαστε ανθρωπιστές ή δεν έιμαστε.

 

Αν θες να του ξεβρακώσεις δωσ' το οικόπεδο στο Δήμο. Να ρημάξει και ότι έχει απομείνει όπως τόσες και τόσες δημόσιες εκτάσεις και κτίρια. Να διασφαλιστεί και ο δημόσιος χαρακτήρας του.

Θα έχει και αυτός την τύχη του Αδαμόπουλου που δεν είχε βρει ούτε την ψήφο του, αλλά την ζημιά η αριστερή του ιδεοληψία θα την έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανον βεβαια αυτοι στο συριζα στα πλαισια του αγωνα τους εναντια στα συμφεροντα μα χωσουν τα δισεκατομμυρια του πλεονασματος στο να γινει το αλσος το νεο hyde park ξερω γω.

 

Μαρεσει που ο ζαστρος κανει ακομα κουβεντα για τα συνοδα εργα ενω ειναι προφανες οτι απαυτους δεν προκειται να παρεις ουτε φραγκο ουτε διευκολυνση

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αργησουμε πανω απο 2 βδομαδες ακομα λογω βουλης.

 

Καπου εκει το προσδιοριζεις; Εγω εικαζω οτι και λογω επικειμενου ανασχηματισμου, ισως φυγουμε και απο Ιουνιο και παμε Ιουλιο. Θα δουμε, ακομα ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Έκλεισαν άρoν-άρoν τη Βουλή

Η λήξη της παρούσας συνόδου της Βουλής και η έναρξη των θερινών τμημάτων από 16 Ιουνίου προβλέπεται στο Προεδρικό Διάταγμα που θυροκολλήθηκε.

Ως εκ τούτου αναβάλλονται οι προγραμματισμένες συνεδριάσεις των επιτροπών της Βουλής.

 

Η απόφαση αυτή έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις από τον ΣΥΡΙΖΑ.

 

Ο Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του κόμματος Παναγιώτης Λαφαζάνης επισκέφθηκε τον πρόεδρο της Βουλής Βαγγέλη Μεϊμαράκη και του μετέφερε τη θέση του κόμματος.

 

«Αν η κυβέρνηση θέλει να κλείσει τη Βουλή, να το κάνει μόνο για εκλογές» σημείωσε ο κ. Λαφαζάνης μιλώντας με δημοσιογράφους.

 

Υποστήριξε ακόμη ότι πρόκειται για μονομερή κίνηση της κυβέρνησης και ότι παραπέμπονται για το φθινόπωρο τόσο προ ημερησίας διατάξεως συζητήσεις που έχει ζητήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, όσο και δικαστικές υποθέσεις που εκκρεμούν στην Επιτροπή Δεοντολογίας της Βουλής.

 

Η Βουλή τελεί εν αναμονή της απόφασης της κυβέρνησης για να κλείσουν οι εργασίες της Ολομέλειας, οι οποίες ολοκληρώθηκαν με την άρση ασυλίας των προφυλακισμένων βουλευτών της Χρυσής Αυγής Νίκου Μιχαλολιάκου, Χρήστου Παππά και Γιάννη Λαγού.

 

Εκκρεμότητες

 

Με τη διακοπή των εργασιών της Ολομέλειας θα μείνουν σε εκκρεμότητα δικογραφίες εναντίον βουλευτών οι οποίες εξετάζονται από την Επιτροπή Δεοντολογίας της Βουλής.

 

Η Επιτροπή σήμερα συζητά την υπόθεση του προφυλακισμένου ανεξάρτητου βουλευτή Στάθη Μπούκουρα (που αποχώρησε από τη Χρυσή Αυγή) για διαμαρτυρία σε σταθμούς διοδίων.

 

Αύριο είναι προγραμματισμένη άλλη συνεδρίαση της Επιτροπής Δεοντολογίας που αφορούν τους:

Ηλία Κασιδιάρη (Χρυσή Αυγή) για τη μαγνητοσκόπηση της συνομιλίας του με τον πρ. γενικό Γραμματέα της κυβέρνησης Τάκη Μπαλτάκο

Άδωνι Γεωργιάδη (ΝΔ)

Γιάννη Μιχελάκη (ΝΔ)

Βασίλη Καπερνάρο (ανεξάρτητος)

Οι υποθέσεις αυτές θα κριθούν το φθινόπωρο, μετά τη λήξη των Θερινών Τμημάτων της Βουλής.

 

Q9SEtGX.png

 

Παλι ο Συριζα φταιει?

Καλα ολες τισ διαβεβαιωσεις δεν ειχε ο Τιγρης απο υπουργους? Τι εγινε ξεχασαν να του πουν πριν τις εκλογες οτι 1 βδομαδα μετα θα κλεισουμε το μαγαζι? Αντε ρε με τους απατεωνες ολους καθομαστε και ασχολουμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, εσυ τα ξερεις καλυτερα..

 

Όχι ρε. Κι αυτό που έγραψες στέκει, αν το δούμε "στενά". 10 Ιουνίου τέλειωνες με την Επιτροπή, μέχρι 17 βαρειά πήγαινες Ολομέλεια και τέλη είχες το νόμο στο Φ.Ε.Κ. Τώρα είναι θολό το πράγμα. Εάν το τρέξουν πάντως, όντως μιλάμε για δύο εβδομάδες διαφορά. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Εγώ γουστάρω να πάρει τα στρέμματα του άλσους, να τους φυτέψει δέντρα αλλού και να πιάσει το συντελεστή δόμησης συνολικά ΚΑΙ με τα στρ. που θα πάρει. Να τους φύγει η σαρδέλλα απ'το γκώλο.

Link to comment
Share on other sites

Η είδηση του αιφνίδιου κλεισίματος της Ολομέλειας της Βουλής προκάλεσε «παγωμάρα» στην ΑΕΚ. Κι αυτό διότι βρίσκεται σε εξέλιξη η επεξεργασία του νομοσχεδίου για την κατασκευή του νέου γηπέδου της και είναι εύλογο να δημιουργούνται ερωτήματα σχετικά με την πορεία που θα έχει η ψήφιση της ρύθμισης που θα ανοίξει τον δρόμο για την «Αγιά Σοφιά». Το aek365 επικοινώνησε με τον πλέον αρμόδιο να μας εξηγήσει πώς επηρεάζει η σημερινή απόφαση για το κλείσιμο της Βουλής την ΑΕΚ και αν πράγματι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ο λόγος για τον βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας και πρόεδρο της διαρκούς Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου Γεώργιο Βλάχο, ο οποίος παρεμπίπτοντος έχει στηρίξει με μεγάλη θέρμη στις μέχρι τώρα συνεδριάσεις το σχέδιο της κατασκευής της «Αγιά Σοφιάς». Με πιο χαρακτηριστική στιγμή αυτή που απάντησε σε... διαφωνούντες βουλευτές πως το γήπεδο της ΑΕΚ πρέπει να γίνει και δεν μπορεί να κατασκευαστεί... στον ουρανό.

Ο κ. Βλάχος μας εξήγησε αναλυτικά τι σημαίνει για την πορεία του νομοσχεδίου το κλείσιμο της Βουλής, μας τόνισε ότι η ουσία του πράγματος, δηλαδή η πρόθεση να ψηφιστεί, δεν αλλάζει και εκτίμησε ότι η μόνη... συνέπεια των σημερινών εξελίξεων θα είναι μια καθυστέρηση περίπου μιας εβδομάδας. «Είχαμε προγραμματίσει την ερχόμενη Τρίτη την 4η και τελευταία συνεδρίαση της επιτροπής για την επεξεργασία του νομοσχεδίου και στην συνέχεια αυτό θα πήγαινε στην Ολομέλεια για ψήφιση. Η σημερινή εξέλιξη δεν διαφοροποιεί πολύ τα πράγματα. Πλέον η ολοκλήρωση της επεξεργασίας του νομοσχεδίου θα γίνει από την επιτροπή του πρώτου Θερινού Τμήματος, οι εργασίες του οποίου αναμένεται να ξεκινήσουν στις 17 Ιουνίου και μετά θα πάει προς συζήτηση και ψήφιση. Το κλείσιμο της Βουλής δεν αλλάζει την ουσία των πραγμάτων, τα οποία έχουν πάρει τον δρόμο τους. Απλώς καθυστερεί τις εξελίξεις περίπου κατά μια εβδομάδα», μας τόνισε.

Σε ερώτηση μας αν θα είναι πρόεδρος και στην επιτροπή του Θερινού Τμήματος, που θα ολοκληρώσει την επεξεργασία του νομοσχεδίου, μας τόνισε: «Δεν γνωρίζω αν θα είμαι πρόεδρος της επιτροπής, αλλά και να μην είμαι, θα βρίσκομαι στην συνεδρίαση. Ήμουν πρόεδρος στις τρεις συνεδριάσεις, δεν γίνεται να αφήσω την διαδικασία μέχρι αυτή να ολοκληρωθεί».

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γουστάρω να πάρει τα στρέμματα του άλσους, να τους φυτέψει δέντρα αλλού και να πιάσει το συντελεστή δόμησης συνολικά ΚΑΙ με τα στρ. που θα πάρει. Να τους φύγει η σαρδέλλα απ'το γκώλο.

 

Εχει να κανει με καραγκιοζηδες, αλλα τους παει με το καλο.

 

Να διευκρυνισω κι ενα μπερδεμα που δημιουργηθηκε.

Τα στρεμματα που λεει ο δημαρχος οτι θα τσιμεντοποιηθουν (το 5% του αλσους που λεγαμε το μεσημερι), ΔΕΝ ειναι τα 3+3 της ΑΕΚ, αλλα αυτα που φοβαται οτι μπορει βασει νομοσχεδιου να πανε στο μελλον σε κανενα ΤΑΙΠΕΔ. Γενικα κλαιν-μαιν δηλαδη, περισσοτερο προβλημα με τα υπολοιπα βρηκε ο τυπος παρα με το γηπεδο καθεαυτο, αλλα το αποτελεσμα (οτι ηδη μας τα εκαναν τσουρεκια με την πολυφωνια τους και τις ενστασεις τους και πανε να δημιουργησουν προβληματα ανα πασα στιγμη) παραμενει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, γελοιο, ανεξαρτητα απο τις πολιτικες θεσεις του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω εγω παντως διαβαζοντας στα πεταχτα τις ανακοινωσεις, κι αν δεν το εχω προσεξει παρακαλω να μου το υποδειξει καποιος, ειναι οτι ο Βασιλοπουλος δεν αντιτιθεται στο να παραχωρηθουν στην ΑΕΚ 6 στρ από το αλσος αλλα στο οτι μαζι με το γηπεδο της ΑΕΚ περνανε καποια θεματα ασχετα με αυτο που σχετιζονται με το αλσος τους.

 

Αν ειναι ετσι, το τονιζω αν ειναι ετσι, δεν αντιλαμβανομαι προς τι ολο αυτο το μενος.

Αν καποιοι πιστεψαν οτι η ΑΕΚ ειναι τοσο μεγαλο μεγεθος που θα κινητοποιηθει ολη η κοινωνια για παρτη της, κακως το πιστεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Οσοι ππροσπαθητε και ορθως να προσδιορισετε ημερομηνιες ψηφισματων κτλ ξεχνατε κατι....την χωρα που βρισκεστε. ΕΛΛΑΔΑ

Αν εχει ξεκαθαρισει το θεμα πριν απο τον Σεπτεμβριο γραφτε μου...Λαζοβιτς νομοσχεδιο...

 

%CE%A1%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%B2%CE%BF%CF%8D+%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CE%A3%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B7.jpg

 

Αν ειχε προκαλεσει ο Συριζα αυτη την καθυστερηση εστω και των 10-15 ημερων που εγω νομιζω θα ειναι πολυ παραπανω θα ειχαμε πολεμο εδω μεσα.Μαγαζακι τους την εχουν κανει την Βουλη και την κλεινουν οποτε τους βολευει και χεστηκαν για την ΑΕΚ και την καθυστερηση.....και καθεστε και τρωγεστε για την τελευταια τρυπα της φλογερας τον Δημαρχο με 10 γραφικους γυρω γυρω που οσο τους κοντραρεις τοσο τους δυναμωνεις....! Καντε υπομονη ρε λιγο δεν ειναι οι μπουλντοζες ετοιμες και ειναι ο Δημαρχος μπροστα και τις εμποδιζει ελεος....τιποτα δεν ειναι ετοιμο ακομα και ουτε βλεπω και τρομερη βιασυνη απο τον Τιγρη....!

Απο Σεπτεμβριο βλεπω εξελιξεις σημαντικες ...τοτε στο ξεπουλημα των διαρκειας.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω εγω παντως διαβαζοντας στα πεταχτα τις ανακοινωσεις, κι αν δεν το εχω προσεξει παρακαλω να μου το υποδειξει καποιος, ειναι οτι ο Βασιλοπουλος δεν αντιτιθεται στο να παραχωρηθουν στην ΑΕΚ 6 στρ από το αλσος αλλα στο οτι μαζι με το γηπεδο της ΑΕΚ περνανε καποια θεματα ασχετα με αυτο που σχετιζονται με το αλσος τους.

 

Αν ειναι ετσι, το τονιζω αν ειναι ετσι, δεν αντιλαμβανομαι προς τι ολο αυτο το μενος.

Αν καποιοι πιστεψαν οτι η ΑΕΚ ειναι τοσο μεγαλο μεγεθος που θα κινητοποιηθει ολη η κοινωνια για παρτη της, κακως το πιστεψαν.

 

Το εγραψα παραπανω κι εγραψα ομως οτι η ουσια δεν αλλαζει.

 

Αν θελει το συγκεκριμενο κομμα να κανει κρας τεστ αντιπαραθεσεων μεταξυ των μελων του να βρει αλλο θυμα για πειραματοζωο κι οχι την ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×