Jump to content

Στάδιον "Νίκος Γκούμας"


Guest dikoudis63
 Share

Recommended Posts

to xo auto to kaskolaki pou einai fatsa karta

Κι εγω φιλε,αγορασμενο το 85 απο τον πατερα μου.
Link to comment
Share on other sites

πολλές από αυτές τις φωτογραφίες τις έχω.

Τις αγόραζα από τον τύπο πλησίον του γηπέδου που τις είχε χρόνια και φώναζε "ελααατε να πάρετε τις καινούργιες"!!!

πού smartphones, πού ψηφιακός κόσμος εκείνα τα χρόνια...

Διπλα στα σιδερενια κλουβακια που πουλουσαν εισητηρια...ε ρε εποχες..
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι δεκαετια 90s συνηθως η ΑΕΚ στο δευτερο ημιχρονο επιτηθετο προς την Σκεπαστη στα περισσοτερα ματς.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι δεκαετια 90s συνηθως η ΑΕΚ στο δευτερο ημιχρονο επιτηθετο προς την Σκεπαστη στα περισσοτερα ματς.

 

Έτσι. Στράβωνα κιόλας αν για κάποιον λόγο γινόταν ανάποδα. Ήθελα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μπαίνουν συνήθως περισσότερα γκολ, να τα βλέπω να μπαίνουν μπροστά μου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα κλασικό που θα το χουν δει πολλοί στο γιουτιούμπι. Για την ιστορία, περίοδος 1987-88 και η ΑΕΚ μετά από δυο χρόνια συνύπαρξης με ολυμπιακό και παναθηναϊκό  στο Ολυμπιακό Στάδιο έχει επιστρέψει στη Νέα Φιλαδέλφεια και με όπλο τη δυνατή έδρα, διεκδικεί το πρώτο της επαγγελματικό πρωτάθλημα με προπονητή τον μπάρμπα-τόζα βεσελίνοβιτς, στη τελευταία τελικά χρονιά με ζαφειρόπουλο πρόεδρο. Η Νέα Φιλαδέλφεια κάθε Κυριακή γίνεται κόλαση.

 

Τον Γενάρη του 1988 λοιπόν η ? ΑΕ ανακοινώνει ότι "στον επόμενο αγώνα με τον Εθνικό θα γίνουν γυρίσματα της ταινίας η φανέλα με το 9" ? ολύς κόσμος συρρέει στο γήπεδο  για τον αγώνα αλλά και για το χαβαλέ των γυρισμάτων, τα οποία γίνονται στο ημίχρονο οπότε και  ο πρωταγωνιστής Τζώρτζογλου καταφέρνει τελικά να σκοράρει με πέναλτι και πάει στη Σκεπαστή να το πανηγυρίσει όπου γνωρίζει την ..αποθέωση ενώ οι φήμες ότι έφαγε και μερικές ροχάλες, λόγω της αγνής οπαδικής καφρίλας που  επικρατούσε, ελέγχονται ως ανακριβείς :D

 

? άντως το συγκεκριμένο βίντεο αποτελεί σίγουρα σπάνιο ντοκουμέντο για τη Νέα Φιλαδέλφεια εκείνα τα χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στην 21 με ολη την οικογενεια, μαγεια.

2-0 το τελικο σκορ, γυρισματα στο ημιχρονο αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στην 21 με ολη την οικογενεια, μαγεια.

2-0 το τελικο σκορ, γυρισματα στο ημιχρονο αν θυμαμαι καλα.

Κι εγω στην 21 με τον πατερα μου τοτε,απιστευτος χαβαλες.Νομιζω παιζαμε με Εθνικο.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα κλασικό που θα το χουν δει πολλοί στο γιουτιούμπι. Για την ιστορία, περίοδος 1987-88 και η ΑΕΚ μετά από δυο χρόνια συνύπαρξης με ολυμπιακό και παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο έχει επιστρέψει στη Νέα Φιλαδέλφεια και με όπλο τη δυνατή έδρα, διεκδικεί το πρώτο της επαγγελματικό πρωτάθλημα με προπονητή τον μπάρμπα-τόζα βεσελίνοβιτς, στη τελευταία τελικά χρονιά με ζαφειρόπουλο πρόεδρο. Η Νέα Φιλαδέλφεια κάθε Κυριακή γίνεται κόλαση.

 

Τον Γενάρη του 1988 λοιπόν η ? ΑΕ ανακοινώνει ότι "στον επόμενο αγώνα με τον Εθνικό θα γίνουν γυρίσματα της ταινίας η φανέλα με το 9" ? ολύς κόσμος συρρέει στο γήπεδο για τον αγώνα αλλά και για το χαβαλέ των γυρισμάτων, τα οποία γίνονται στο ημίχρονο οπότε και ο πρωταγωνιστής Τζώρτζογλου καταφέρνει τελικά να σκοράρει με πέναλτι και πάει στη Σκεπαστή να το πανηγυρίσει όπου γνωρίζει την ..αποθέωση ενώ οι φήμες ότι έφαγε και μερικές ροχάλες, λόγω της αγνής οπαδικής καφρίλας που επικρατούσε, ελέγχονται ως ανακριβείς :D

 

? άντως το συγκεκριμένο βίντεο αποτελεί σίγουρα σπάνιο ντοκουμέντο για τη Νέα Φιλαδέλφεια εκείνα τα χρόνια.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ltMwKwTbLQg

Και βεβαια ιδια χρονια το κλεμμενο πρωταθλημα της Λαρισας, τα ουρα του Τσιγκωφ, το ματς με την γρια που μπουκαρε η Σκεπαστη μες στο γηπεδο και ολο το γηπεδο να ουρλιαζει: Ζητα γαμησου και αντε παραιτησου! Edited by Nestoridis21
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απο Νεα Φιλαδελφεια αλλά ρεπορτάζ  από τα "πηγαδακια" που έστηνε ο κόσμος στην Ομόνοια παλαιότερα, στο συγκεκριμένο με οπαδούς της ΑΕK και απλό κόσμο πριν τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπελλου Ουέφα το 1977 με την  Queens Park Rangers.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιώ ότι όλο και πιο δύσκολα μπορώ να δω βιντεάκια από τον ναό. :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην 21 με τον πατερα μου τοτε,απιστευτος χαβαλες.Νομιζω παιζαμε με Εθνικο.

εγω πανω απο σκεπαστη ειδα και ωραια το ''μπεναλντι'' οπως ελεγαν τοτε οι λαικοι 50 αρηδες  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη πρεπει να ειναι απο θυρα 3 το 1973 ;; οταν ακομα ο πυρηνας των φανατικων πηγαινε εκει. Κατω κατω διακρινεται και ο....Michael Jackson.

 

13015101_10207537695273489_5297441212593

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα ρεπορτάζ για το "Νίκος Γκουμας" λίγο καιρό μετά τον σεισμό του 1999, όταν πρωτοάρχισε η συζητηση περί κατεδάφισης. Μιλάνε ο Νεστορίδης αλλά και ο ίδιος ο  Νίκος Γκούμας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

21 Μαιου 1989 πριν τη φιεστα τιτλου με παοκ.

ypodoxi g ta paidia apo new york ;)

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο ειναι καλο αν και μεγαλο.  Εχει και πλανα απο τους παικτες μεσα στα αποδυτηρια

Link to comment
Share on other sites

tin eixa ti videokasseta.tin eixan vgalei ta paidia apo new york

 Και αυτο που ανεβασε ο Νονος στο καλημερα ΑΕΚαρα μου, για τη σκεπαστη και τη ΝΦ αποσπασμα απο αυτη τη βιντεοκασετα, οποτε εχει θεση και εδω.

https://www.facebook.com/aekideamonadikia/videos/567604516750548/

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

70ς

318139_584573378237882_1073961683_n.jpg?

Και 80ς

58795_583312575030629_456987034_n.jpg?oh

? ως εχουν αλλαξει ετσι οι φατσες-μαλλια-ρουχα μεσα σε 30 χρονια ....λες και ειναι απο αλλη χωρα τα παιδια στην φωτο...! Τα μαλλια 100 διαφορετικα στυλ οπως γουσταρε ο καθενας χωρις πολλα πολλα.....τα ρουχα οτι ειχε ο καθενας φορουσε....! Τωρα? Φρατζομαλλια με το ξυρισμα γυρω γυρω ολοι σαν στρατιωτακια ρουχα αστα να πανε ...και η κινητουμπα στο χερι....! ? ως αλλαξανε οι εποχες...προς το χειροτερο κατα την γνωμη μου....και οποιος πει οτι αυτο τωρα ειναι εξελιξη σε σχεση με αυτο στην φωτο τον χτυπαω φιλικα στην πλατη....! Να την χεσω αυτη την εξελιξη την κακογουστιας και του ψευτοδηθεν....! Τοτε ζουσαμε διασκεδαζαμε με 200 δραχμες στην τσεπη ! Ουτε κινητα χρειαζομασταν ουτε φρεντοκαπουτσινομαλακοκαφεδες ουτε τις μαρκες στα ρουχα και παπουτσια...και στον κουρεα οποτε τα μαλλια κλεινανε τα ματια μας....! Ειχαμε τα στεκια μας ολη μερα εξω σε πλατειες γηπεδακια μπασκετ και παγκακια......και κυριακες γηπεδο απο το πρωι ανεμελα ωραια και ας παιζαμε με την Καστορια...! Αλλες εποχες που δεν ξαναγυρνανε πισω.....! Τυχεροι οσοι ζησαμε οτι ζησαμε. Τωρα με τα τσιπακια στον κωλο ιδιο κουρεμα 3-4 τατουαζ αναλογα την λοξα του καθενος και 1 φορα τον μηνα εξοδο γιατι δεν υπαρχει σαλιο....! Ζητω τα 80'ς και early 90'ς ! Γαμω το 2000+ και οτι ηρθε μαζι του....! Ζωη μεσα απο τα καλωδια και απο οθονες και με μια συσκευεη στο αυτι να σου πρηζει τα αρχιδια ολη μερα......! Ωραια εξελιξη...

Link to comment
Share on other sites

Θρυλική μορφή της εξέδρας μας.Εδω στα κάγκελα της Σκεπαστής.

12108216_1480575968939089_51563293116808

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • George_D pinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×