Jump to content

Στάδιον "Νίκος Γκούμας"


Guest dikoudis63
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

 Ενα βιντεακι για το χτισιμο του Γιωργος Μοσχος. Χρειαστηκε πανω απο 10 χρόνια για να ολοκληρωθει. Τελικά δεν γινεται να χτισει η ΑΕΚ οτιδηποτε χωρις να "φτυσει αιμα" για διαφορετικους λόγους κάθε φορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό βιντεο αλλά αφού ειναι και επίκαιρο ειπα να το βαλω, στο τοπικ για το Νικος Γκουμας αφου στο αλλο θα "χαθει" σε μερικες ωρες, με τις ραγδαιες εξελιξεις στο γηπεδικο.

 

Από την εκπομπή Οι Ρωμιοί που αντιστέκονται-MEGA TV Πρωταγωνιστές
Μαθητής της Ε' Δημοτικού (Μάριος) της Μεγάλης του Γένους Σχολής στη Κωνσταντινούπολη λέει πως η ομάδα του είναι ΑΕΚΑΡΑ από την Ελλαδα και ότι το πιο όμορφο μέρος στην Αθήνα είναι η Νέα Φιλαδέλφεια γιατί εκεί είναι η ΑΕΚ.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελη 80ς,  Σκεπαστή σε ευρωπαικό αγώνα. Μάλλον με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το λινκ που εβαλε ο Σκεπαστός στο τοπικ για το νέο γηπεδο, με τις αεροφωτογραφιες που δειχνουν την εξέλιξη του γηπεδου ΝΦ από τοτε που  ηταν αλάνα το 1932.

https://postimg.org/gallery/l6fktweu/

 

1932.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που εβαλε ο Σκεπαστός στο τοπικ για το νέο γηπεδο, με τις αεροφωτογραφιες που δειχνουν την εξέλιξη του γηπεδου ΝΦ από τοτε που  ηταν αλάνα το 1932.

https://postimg.org/gallery/l6fktweu/

 

1932.jpg

 

Για κάποιο λόγο το παραπάνω Link Σταμάτησε να λειτουργεί. Βάζω νεότερο 

 

https://postimg.org/gallery/gv7bw7rq/

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μα το γήπεδο ήταν αχούρι, άλλοτε έπαιζες εκεί, άλλοτε όχι. Δηλαδή πόσο θα το κρατούσες ακόμα; Από ένα σημείο και μετά είναι σαν τη Λεωφόρο. Δηλαδή η Βαζέλα σήμερα θεωρείται ότι έχει γήπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα το 1962 το όνειρο του Νίκου Γκούμα πραγματοποιήθηκε και εγκαινιαστηκε το εκσυγχρονισμένο για τα δεδομένα της τότε Ελλάδας   Γηπεδο ΝΦ. 

 

Ο αγωνιστικός χώρος επαψε να ειναι αλάνα αφού μπήκε χλοοτάπητας, γύρω μπήκαν διάδρομοι στίβου με καρβουνόσκονη, οι εξέδρες ολοκληρώθηκαν, με εξαιρεση τα προπύλαια της νότιας πλευράς, όπου αργότερα θα χτιζόταν η σκεπαστή,  η χωρητικότητα ξεπέρασε επίσημα τις 30 χιλιάδες ενώ...ανεπίσημα εφθασε και τις 40 χιλιάδες, τέλος χτίστηκαν  καινούργια κανονικά αποδυτηρια.

Στο παιχνίδι εγκαινίων με την σπανιόλικη-καταλανική  Μπαρσα, παρευρέθηκαν και ο τότε πρίγκηψ και αργοτερα βασιλιάς της ιθπανίας Χουαν Καρλος   με την  Σοφία.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύμφωνα με καποιον που σχολίασε, ειναι απο αγωνα με λαρσα το 1985. Αν ισχυει ηταν ο τελευταιος  στη ΝΦ πριν παμε Ολυμπιακο Σταδιο για δυο χρονια. Ημουν στην 3 πανω πανω μαζι με εναν φιλο μου, πιτσιρίκια, και τον πατέρα του. Στο δευτερο ημιχρονο η μιση σκεπαστη "μετακόμισε" στην 21.

970725_525012494212759_2129818080_n.jpg?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω θελω να μου πει που ηταν οι θυρες 2 και 4 στο Ν.Γκουμας

Την 4 θα την ξερει ρε. Νταξει, μπορει οχι στο ιδιο γηπεδο αλλα δεν εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου πει που ηταν οι θυρες 2 και 4 στο Ν.Γκουμας

Μεγαλη παγιδα η ερωτηση για την 4. Πρεπει να ειχε τυπωσει 7 χιλιαδες εισιτηρια ο Γιδοπουλος με τη Μαρσειγ  :lol:  :lol:  :lol:

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

  • George_D pinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×