Jump to content

Bukowski
 Share

Recommended Posts

Μπαλαδοφατσες.

Στεκονται διπλα στον Γκους γι αυτο. Αμα τους βαλεις διπλα στον Αραβα θα δειξουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ποδι ποδοσφαιριστη ειναι τουτο ? 

παρε ματι γαμπα πλατελινιο

Η μπουτι Ραφικ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites


 

Η συνεντευξη του ? ογιε τολμω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ, γιατι ο ανθρωπος δεν κρυβοταν πισω απο το δαχτυλο του και μιλησε ΕΥΘΕΩΣ και ? ΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ για πολλα !!!

Με προβληματισε ιδιεταιρα η ΕΜΦΑΣΗ που μιλησε για τα ΒΑΣΙΚΑ !!!!

Υπονοησε εμμεσως πλην σαφως οτι μερικοι δεν τα ξερουν, αλλιως δεν θα ειχε αναφερθει με τοση επιμονη..... Τι σημαινει αυτο ?

? ροφανως οτι πολλοι απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ Ε? Ι? ΕΔΟ ? ΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ δηλαδη για επιπεδο ΑΕΚΑΡΑΣ.

Βασικα σημαινουν : καλη υποδοχη μπαλλας, καλη πασα στο χωρο με αναλογη ταχυτητα για να φθασει το τοπι στον συμπαικτη χωρις να την προλαβει ο αντιπαλος, ΑΨΟΓΟ ΚΟΝΤΡΟΛ υπο οιεσδηποτε συνθηκες, σαφη κατανοηση και εφαρμογη του τι ζηταει ο προπονητης...κλπ....πραγματα που αν πας να παρακολουθησεις σε μια καλη ποδοσφαιρικη ακαδημια ηλικιων 11-14 ετων ο προπονητης θεωρει πλεον οτι ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να τα γνωριζουν ΑΡΙΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ? ΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

.....και εδω κοβω το σχολιο μου αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρουσα συνέντευξη του ? ογιέτ.
 

 

 

Ο ? ογιέτ αποκαλύπτει

Δημήτρης Κωνσταντινίδης 2 Δεκ 2015 Super League, ΑΕΚ, Ελλάδα

Σε μια εφ’όλης της ύλης συζήτηση με τους ρεπόρτερ της ΑΕΚ, ο Γκοστάβο ? ογιέτ ανέλυσε την ποδοσφαιρική φιλοσοφία του, «αποθέωσε» τον Τζιμπούρ, αποκάλυψε τις σκέψεις του για Μπουονανότε, Μάνταλο, για τα μεταγραφικά, για τον Σκόκο.



Ο Γκουστάβο ? ογιέτ υποδέχθηκε στα Σπάτα τους δημοσιογράφους που καλύπτουν το ρεπορτάζ της ΑΕΚ και χωρίς μικρόφωνα και κάμερες, στάθηκε απέναντι τους έχοντας τη διάθεση να απαντήσει σε όλα και να αναλύσει τα ποδοσφαιρικά του «θέλω».

Όσον αφορά το τελευταίο, κατέστησε ακόμη πιο σαφές -σε πολλά σημεία της κουβέντας- ότι για εκείνον το σημαντικό είναι να κερδίζει. Κι ως εκ τούτου, δεν πρόκειται να εγκλωβιστεί σε ένα σύστημα ή ένα μοντέλο παιχνιδιού στην προετοιμασία των αγώνων, αλλά ακόμη και τη διάρκειά τους. Άλλωστε, μια από τις πολλές αποκαλύψεις που έκανε, ήταν η πρόθεσή του να δοκιμάσει, αρχής γενομένης από το ματς με τον ? ανελευσινιακό, και σύστημα με δύο επιθετικούς.

Εξήγησε, άλλωστε, ότι η ΑΕΚ έχει αρκετούς ποδοσφαιριστές στο ρόστερ τους που θα μπορούσαν να βγάλουν καλύτερα πράγματα στο γήπεδο ως δεύτεροι φορ, ενώ όσον αφορά τον… πρώτο, ο τρόπος με τον οποίο μίλησε για τον Ράφικ Τζιμπούρ και την σταδιακή επιστροφή του σε καλή αγωνιστική κατάσταση, δεν άφησε και πολλά περιθώρια… αμφιβολίας.

Από εκεί και πέρα, μίλησε για τα πάντα: για συγκεκριμένους παίκτες (Μάνταλο, Μπουονανότε, Κρισάντους, Γιόχανσον κ.α.), για την ανάγκη αποχωρήσεων, για τις μεταγραφές, αλλά και για το… διαχρονικό μεταγραφικό θέμα του Νάτσο Σκόκο, το οποίο αυτή τη φορά «έκλεισε» πριν καν ανοίξει, σε ότι έχει να κάνει με την περίοδο του προσεχούς Ιανουαρίου…

-? οια είναι η αγωνιστική φιλοσοφία που θέλετε να περάσετε στην ομάδα;

«Η δική μας νοοτροπία στηρίζεται σε γενικές γραμμές σε δύο πράγματα. Να καλύψουμε κάθε πιθανότητα ώστε η ομάδα, τα βασικά πράγματα στο ποδόσφαιρο να τα κάνει πάντα. Ίσως πιστεύουμε ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι πολύ απλά να γίνουν μέσα στο γήπεδο, όμως δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τα συστήματα, ο τρόπος παιχνιδιού και αυτά που ζητούν οι προπονητές, κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή του ποδοσφαιριστή να κάνει τα απλά πράγματα. ? αράδειγμα: λένε πολλοί ότι σήμερα οι τερματοφύλακες πρέπει να παίζουν καλά με τα πόδια. Όμως, πρώτα απ” όλα οι τερματοφύλακες πρέπει να πιάνουν τη μπάλα. Μετά, αν μπορούν και να παίξουν με τα πόδια, ακόμη καλύτερα. Θα ήταν πολύ όμορφο να λέμε ότι ο δικός μου τερματοφύλακας παίζει τη μπάλα με τα πόδια πολύ ωραία, σαν παράδειγμα, αλλά έτσι θα πρέπει να μιλήσουμε για κάθε θέση ξεχωριστά μέσα στο γήπεδο για το τι πρέπει να κάνουμε. Εμένα συνεπώς μου αρέσει να κάνουμε πρώτα τα βασικά και αφού τα κάνουν, μετά δε θέλω να πω άλλα για να μη τα ξέρετε όλα (σ.σ.: γέλασε)».

-? όσο δύσκολο είναι να φτιάξετε τη δική σας ΑΕΚ, έχοντας παράλληλα την ανάγκη να παίρνει η ομάδα τα αποτελέσματα;

«Είναι καλή ερώτηση αυτή. Δεν είναι… 50-50. Με ενδιαφέρει περισσότερο να παίρνουμε το παιχνίδι και σιγά σιγά να χτίζεται και η ομάδα. ? ροσπαθούμε να τα δουλεύουμε και τα δύο μαζί. Αλλά δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς, οι αλλαγές που κάνουμε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού είναι για να το κερδίσουμε και όχι τόσο για να αφομοιώσουμε το σύστημα».

-Μετά από το διάστημα που είστε στην ομάδα, ποιο στοιχείο της σας εξέπληξε θετικά και ποιο σας προβλημάτισε περισσότερο;

«Το θετικό είναι ότι η πλειοψηφία των παικτών, σχεδόν όλοι, έχουν μεγάλη όρεξη για να παίξουν. ? ροσπαθούν όλοι για το καλύτερο και αυτό κάνει πιο δύσκολη τη δουλειά του προπονητή, να επιλέξει. Το αρνητικό σχετίζεται με αυτό που είπα. Είναι πολύ μεγάλο το ρόστερ. Το ρόστερ είναι μεγάλο, όλοι θέλουν να παίξουν και τα πράγματα δυσκολεύουν. Επίσης, δε μου άρεσε καθόλου η βαθμολογική διαφορά που υπάρχει με τον Ολυμπιακό».

-? οιος είναι ο αριθμός των ποδοσφαιριστών που θα θέλατε να έχει το ρόστερ;

«Μαζί με τους τερματοφύλακες, από 23 μέχρι 25. Αυτή τη στιγμή έχουμε 31!».

-Στην Αγγλία οι προπονητές λειτουργούν και ως μάνατζερ. Εδώ πώς σκοπεύεται να δουλέψετε όσον αφορά τον σχεδιασμό; Θα ζητήσετε απλά από τους κυρίους Μπάγεβιτς και Μιλοβάνοβιτς παίκτες με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή θα πάτε στην λογική του αγγλικού μοντέλου;

«Τα πράγματα θα γίνουν αρκετά φυσικά, όπως γίνονται πάντα. Θα μαζευτούμε, θα μιλήσουμε μεταξύ μας, εγώ μπορώ να πω κάποια χαρακτηριστικά που θέλω, αλλά με βάση και τις οικονομικές συνθήκες, θα πάρουμε τις αποφάσεις. Τα πράματα θα γίνουν πολύ φυσικά».

-Μέχρι να έρθετε στην Αθήνα, είχατε εικόνα μόνο για τους ποδοσφαιριστές που έπαιζαν. Υπάρχει κάποιος παίκτης που στην συνέχεια σας εξέπληξε θετικά;

«Εγώ πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πάρα πολύ ο Ράφικ Τζιμπούρ. Τον Ράφικ τον είχα δει και στη Νότιγχαμ όταν έπαιζε, αλλά πιστεύω ότι από εδώ και πέρα θα βελτιωθεί πολύ και θα μας βοηθήσει πάρα πολύ. Θα είναι πολύ σημαντικός».

-Ένα από τα πρώτα πράγματα που αλλάξατε ήταν η διάταξη. Με ποια κριτήρια επιλέξατε τη νέα;

«Με τα χρόνια και την εμπειρία που έχω συσσωρεύσει ως προπονητής, προσαρμόζω το σύστημα στα χαρακτηριστικά που έχει κάθε παίκτης και στο πώς μπορεί να βοηθήσει ο καθένας την ομάδα. ? ιστεύω ότι το συγκεκριμένο σύστημα (4-3-3), όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε ομάδες που χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα, οι παίκτες μπορούν να προσαρμοστούν άνετα και πιο γρήγορα στον αντίπαλο, παίζοντας το δικό μας σύστημα. Αν παίζαμε άλλο σύστημα θα ήταν λίγο πιο περίπλοκο για τους ποδοσφαιριστές μας. Είναι καθαρά θέμα τακτικής».

-Έχουμε δει τον Γιόχανσον και τον Σιμόες σε νέους ρόλους, η ομάδα έχει τρία δεκάρια, πολλοί θεωρούν ότι δεν έχουμε εξτρέμ. ? οια είναι η άποψή σας;

«Υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις μέσα στο γήπεδο που είναι πολύ σημαντικές. Οι πιο εύκολες είναι του τερματοφύλακα και του επιθετικού. Εμάς μας ενδιαφέρει η κάθετη γραμμή, στον άξονα. Να ενισχύσουμε τις θέσεις. Γι” αυτό και κάναμε την κίνηση με τον Σιμόες, να είναι μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς, έχουμε αλλάξει σε δύο παιχνίδια και τον κεντρικό αμυντικό (σ.σ.: Άρθο), τώρα έρχεται και ο Τζιμπούρ να ενισχύσει τον άξονα… Δεν είναι μόνο τα χαρακτηριστικά του τρόπου παιχνιδιού που ζητάμε, αλλά και ποιος θα έχει την… ηγετική γραμμή».

-Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τον ? ανθρακικό παίξατε με 3-5-2. Με την επιστροφή του Τζιμπούρ σκέφτεστε να παίξετε με δύο επιθετικούς;

«Στο ματς με τον ? ανελευσινιακό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι πάνω σε αυτό που συζητάμε τώρα. Αν και είναι διαφορετικό το παιχνίδι, θα προσπαθήσουμε να δούμε αν μπορούμε να παίξουμε με δύο επιθετικούς. Εξαρτάται και από τον αντίπαλο, με πόσους επιθετικούς παίζει ο αντίπαλος, είναι πολλά που επηρεάζουν…».

-Στην ΑΕΚ υπάρχουν αρκετοί ποδοσφαιριστές που μπορούν να παίξουν ως δεύτεροι επιθετικοί…

«Συμφωνώ. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που μπορούν να παίξουν εκεί. Αυτό που ζητάμε από τους παίκτες, όπως για παράδειγμα από τον Μπουονανότε, είναι να προσαρμόζονται είτε στα πλάγια, είτε ως δεύτεροι επιθετικοί και να δούμε πώς μπορούν να βοηθήσουν. ? ροσπαθούμε να δώσουμε στον δεύτερο επιθετικό μια ελευθερία, μέσα σε μια δεδομένη πειθαρχία και κάποιες κινήσεις που θα πρέπει να γίνονται. Όχι να πηγαίνουν… όπου να “ναι».

-Δηλαδή, εκτός από το πλάνο με δύο επιθετικούς, μπορεί να δούμε ξανά και το 3-5-2;

«Θα εξαρτηθεί. Αν μπορέσουμε να παίξουμε με δύο κυνηγούς, όπως θα παίξουμε με τον ? ανελευσινιακό… Θα δούμε πώς θα κυλήσει. Η ομάδα πάντως πήγε καλά με αυτό το σύστημα, αν και δεν το είχαμε δουλέψει καθόλου. Αυτή τη στιγμή δουλεύουμε το 4-3-3, όμως χωρίς να το έχουμε δουλέψει πήγε καλά, οπότε μπορεί να το δούμε ξανά».

-Αναφερθήκατε πριν στον Μπουονανότε. Το καλοκαίρι ήταν η μεγάλη μεταγραφή της ΑΕΚ. Βλέπουμε ότι ασχολείστε πολύ μαζί του, μπορεί να γίνει σημείο αναφοράς στην ΑΕΚ;

«Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά στη θέση που έπαιξε στο τελευταίο παιχνίδι (αριστερός εξτρέμ), είχε βγει πρώτος σκόρερ στην Αργεντινή. Ίσως να τον έχετε γνωρίσει ως δεκάρι, αλλά επειδή τα αμυντικά χαφ είναι συνήθως τεράστια και χάνεται ο Μπουονανότε ανάμεσά τους, προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να βελτιωθεί στη θέση που παίζει τώρα, να έχει μια συνέχεια στα πόδια του, για να μπορέσει να αποδώσει».

-Ψυχολογικά, λόγω όσων έχει περάσει χρειάζεται ιδιαίτερη διαχείριση;

«Είναι πολύ εύκολο λόγω της γλώσσας να επικοινωνούμε. Μιλάμε συνέχεια. ? ριν την προπόνηση, μετά την προπόνηση, πριν τον αγώνα, μετά τον αγώνα… Χθες μιλήσαμε, σήμερα μιλήσαμε πάλι. Η επικοινωνία μας είναι συνεχής».

-Στο παιχνίδι με τον ? ανελευσινιακό, που θα παίξετε με δύο μπροστά, η τετράδα στον κέντρο τι διάταξη θα έχει;

«Εεε… (σ.σ.: γέλασε). ? ροσπάθησες τουλάχιστον…».

-Στην ΑΕΚ υπάρχει από το καλοκαίρι συζήτηση για την απόκτηση φορ. Θα είναι μια από τις θέσεις που θα ενισχυθεί η ομάδα;

«Αν ρωτήσετε οποιαδήποτε ομάδα, όλες θέλουν επιθετικό. Εξαρτάται πάρα πολύ από τον Τζιμπούρ. ? ιστεύουμε πάρα πολύ στον Ράφικ. Αν γίνει μια μεταγραφή και έρθει ένας επιθετικός, θα πρέπει να ξέρει ότι έχει έναν ή δύο παίκτες μπροστά του, που προηγούνται. Οπότε αν μπορέσουμε και έχουμε την ευκαιρία και χρήματα… Εξαρτάται από τον πρόεδρο. Δεν είναι κάτι υποχρεωτικό, είναι μια επιλογή».

-Υπάρχει πιθανότητα να μη γίνει καμία μεταγραφή;

«Θα υπάρξει… Ελπίζω…».

-Η πρώτη σας προτεραιότητα, απ” ότι καταλαβαίνουμε, δεν είναι στην κορυφή της επίθεσης…

«Καταρχάς θα δούμε τα παιχνίδια μέχρι και αρχές Ιανουαρίου, πώς θα δουλέψει η ομάδα, γιατί μέχρι 1η Ιανουαρίου δεν γίνεται καμία μεταγραφή, θα δούμε πώς θα δουλέψει το σύστημα με τους δύο επιθετικούς, θα δούμε αν οι επιθετικοί μας είναι «στατικοί» ή αν κάνουν κινήσεις προς τα πλάγια για να ανοίγουν το παιχνίδι και μετά, με αυτά τα δεδομένα θα αποφασίσουμε τα χαρακτηριστικά του επιθετικού που θέλουμε».

-Σε παλαιότερη συνέντευξή σας, όταν ήσασταν στη Σάντερλαντ, είχατε πει ότι η μεταγραφική περίοδος του Ιανουαρίου είναι δύσκολη…

«Για να μπορέσουμε να φέρουμε έναν επιθετικό που χρειαζόμαστε, θα πρέπει να εξηγήσουμε κάποια πράγματα. Και να συνδυάσουμε κάποια πράγματα. Ένας παίκτης που είναι πολύ καλός, που βάζει συνέχεια γκολ, είναι λογικό ότι η τιμή του αυξάνεται κατακόρυφα. Ένας παίκτης που είναι στον πάγκο και περιμένει την ευκαιρία του και προσπαθεί να βρει μια άλλη ομάδα, τότε ναι θα μπορούσαμε να τον προσεγγίσουμε».

-Για δανεικούς θα ενδιαφέρονταν η ΑΕΚ;

«Εξαρτάται. Από τον παίκτη, από τα χαρακτηριστικά του…».

-Θα θέλατε να μας πείτε τη γνώμη σας για τον Κρισάντους;

«? ολλές φορές ένα σύστημα μπορεί να βλάψει έναν ποδοσφαιριστή. Ο «Μάκης» πιστεύω ότι μπορεί να μας βοηθήσει έτσι όπως σκέφτομαι να παίξουμε. Δουλέψαμε σε κάποιες προπονήσεις χωρίς να το έχει καταλάβει ο «Μάκης», κάποιες θέσεις στις οποίες θα μπορούσε να μας βοηθήσει. Ο ίδιος δεν το αντιλήφθηκε, εγώ το δούλευα. Στο ματς με τον ? ανελευσινιακό θα παίξει, δεν ξέρω αν θα ξεκινήσει, αλλά θα πάρει χρόνο συμμετοχής. Όσα λεπτά και αν αγωνιστεί θα πρέπει να αποδείξει ότι αξίζει να παίζει».

-Ήσασταν 18 χρόνια στην Αγγλία. Η προπονητική σας φιλοσοφία από που επηρεάστηκε περισσότερο;

«Δεν ήταν κάποιος προπονητής αυτός που με επηρέασε. Σε ένα γκρουπ που δουλεύαμε ως προπονητές, αυτό που έγινε ήταν ότι προσπαθώντας να δώσουμε αυτό που θέλουν όλοι, την ταυτότητα, να κρατάμε τη μπάλα, καταλάβαμε ότι ο ποδοσφαιριστής αν του ζητάς πάρα πολλά, ξεχνάει τα βασικά. Οπότε αυτό που κάναμε ήταν να διατηρήσουμε τα βασικά του ποδοσφαίρου και στη συνέχεια να προσπαθήσουμε να βελτιωνόμαστε. Όχι να τα πάμε ανάποδα. Να θυμάστε και αυτό είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό, ότι ο ποδοσφαιριστής ότι καλό κάνει μέσα στο παιχνίδι, με νέες ιδέες, το κάνει όσο είναι καλά σε φυσική κατάσταση, είναι φρέσκος. Όταν κουράζεται, επιστρέφει σε αυτά που ήξερε παλιά. Ο προπονητής πρέπει να τον βοηθήσει την ώρα που είναι κουρασμένος».

-Οι ρεαλιστικοί στόχοι της ΑΕΚ είναι η δεύτερη θέση, το Τσάμπιονς Λιγκ, η κατάκτηση του Κυπέλλου και η δημιουργία μιας ανταγωνιστικής ομάδας για του χρόνου; Και αν ναι, αυτό είναι ελκυστικό πρότζεκτ για να παραμείνετε στην ομάδα;

«Αν τα κάνουμε όλα αυτά, θα κάνουμε πάρτι (σ.σ.: γέλασε). Είναι θέμα καθαρά κατανόησης ανάμεσα στη διοίκηση και εμένα, η διοίκηση να βοηθά τον προπονητή και ο προπονητής να βοηθά τη διοίκηση, για να βγούμε κερδισμένοι και οι δύο. Για την ώρα δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Όσον αφορά τους στόχους… εκεί είμαστε. Θα ήταν τέλειο».

-Ως ποδοσφαιριστής ζούσατε έντονα τα παιχνίδια, το ίδιο κάνετε και ως προπονητής. Υπάρχει κάτι που σας εκνευρίζει, στην προπόνηση, στο παιχνίδι…;

«15 χρόνια στην Αγγλία δεν είχα δει τέτοιο ήλιο… Είμαι χαρούμενος. Το απολαβάνω. Κι όταν κερδίζουμε το απολαμβάνω ακόμη περισσότερο».

-Μιλήσατε για την κατοχή της μπάλας. Όμως, μερικές φορές -εκτός από ομάδες που έχουν τελειοποιήσει αυτό το παιχνίδι, όπως η Μπάγερν και η Μπαρτσελόνα- στην προσπάθεια να μη χαθεί η μπάλα, οι παίκτες κάνουν το εύκολο, αλλά και ανούσιο. Εσείς προτρέπετε τους παίκτες μπροστά από τη σέντρα να παίρνουν και ρίσκο.

«Σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε ούτε να συγκριθούμε, ούτε να μιμηθούμε την Μπάγερν ή τη Μπαρτσελόνα. Αυτό που θέλουμε είναι να ξέρει ο ποδοσφαιριστής ότι όσο πιο πολλές χαζές πάσες κάνουμε, τόσο πιο πολύ θα κάνουμε άμυνα. Φυσικά, για να κερδίσεις το παιχνίδι, πρέπει να ρισκάρεις με τη μπάλα. Μου αρέσει αυτοί που έχουν την τεχνική και την ποιότητα να ρισκάρουν».

-Θα υπήρχε στο μυαλό σας ένας ποδοσφαιριστής όπως ο Νάτσο Σκόκο και μιλήσατε μαζί του πριν έρθετε εδώ για να πάρετε πληροφορίες;

«Καταρχάς δεν μίλησα εγώ ο ίδιος τώρα με τον Νάτσο, μίλησε ο βοηθός μου. Έχουμε να μιλήσουμε από τότε που ήταν στη Ροζάριο. Τώρα, για τη μεταγραφική περίοδο, δε θα ήταν επιλογή μου. Ίσως δύο τρία χρόνια πριν ναι, αλλά τώρα ξέρω ότι και να θέλουμε δεν θα έρθει».

-Στα τελευταία παιχνίδια βλέπουμε τον Μάνταλο να μην έχει την απόδοση που συνηθίζει. ? ιστεύετε ότι ως εσωτερικός χαφ θέλει κάποια παιχνίδια για να αφομοιώσει τον νέο του ρόλο;

«Δεν με ανησυχεί αυτό που συμβαίνει με τον Μάνταλο, γιατί είμαστε καθημερινά μαζί, μιλάμε… Είναι θέμα περιόδου. Να περάσει αυτή η περίοδος και να επανέλθει. Σε σχέση με τον Μάνταλο είμαι ήρεμος».

-Ο Γιόχανσον είναι ο παίκτης που κάθε προπονητής θέλει να έχει;

«Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι ότι αν και έπαιζε πάντα ως δεύτερος αμυντικός χαφ, μόλις του είπαμε ότι χρειαζόμαστε παίκτες να ανεβαίνουν πιο πολύ, να πατάνε στην περιοχή όταν κάνουμε επίθεση, το κατάλαβε αμέσως και αυτό κάνει πάντα έναν προπονητή χαρούμενο».

-Θα μας πείτε κάτι και για τον τσακωμό που είχατε με τον Στιβ Μπρους (όταν ο ένας ήταν προπονητής στη Σάντερλαντ και ο άλλος στη Χαλ);

«Όχι καυγάδες… (σ.σ.: γέλασε)».

 

http://www.football-land.gr/2015/12/o-pogiet-apokalipti/

Link to comment
Share on other sites

Μητσο, οσοι σοβαροι προπονητες ερχονται, το πρωτο που λενε ειναι ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ.

Ο Φερρερ ηταν νο1 που το χε πει, και κατι ...Μορες ειχαν παρεξηγηθει ΚΙΟΛΑ "μας μιλουσε λες και δεν ξεραμε μπαλα". Αντε να πεις τωρα στον καθε Μορα, οτι πραγματι δεν ξερανε.

"Υποδοχη μπαλα, τακτικη" και αλλα τετοια που κανενας δεν τα διδασκεται στην Ελλαδα, απλα επειδη ειναι "ταλεντα" και εχουν "δασκαλους" κατι παλαιμαχους γυμναστες τυπου Μπουρουτζικα.

Επειδη στα 80ς ετρεχα σε τσικο μικρος, και Ερασιτεχνικα σωματεια, θα πω οτι οι προπονητες που μας "μαθαινανε" μπαλα (πρωτη ατακα "δεν ηρθατε εδω να μαθετε, απλα για να γινετε καλυτεροι", δουλευανε οικοδομοι, ψαραδες και αλλα τετοια παλικαρισια, και ειχαν οση σχεση με την εκμαθηση του αθληματος, οσο εχω εγω με την πυρηνικη φυσικη.

Δε φταινε τα ? ΑΙΔΙΑ, αλλα καπου πρεπει να τα μαθουν.

Για αυτο αλλωστε οι ? ορτογαλλοι και οι Σερβοι κλπ κλπ, οταν φτανουν σε επιπεδο Ανδρων, πωλουνται εκατομμυρια. Για αυτο και οι παικτες που πωληθηκαν ? ΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, ειτε ερχονται απο Γερμανικες σχολες κλπ, ειτε προπονηθηκαν μικροι με μεγαλους κοουτς που ασχοληθηκαν εστω πενιχρα μαζι τους. (? απασταθο κλπ)... Φαντασου πχ ο Σειταριδης ας πουμε, να ειχε προπονητη σοβαρο στα 10 του. Θα ειχε γινει Δεξι μπακ που ακομα θα το μνημονευε το παγκοσμιο ποδοσφαιρο.

Ναι ρε συ Κωστα συμφωνω σε ολα , ομως αυτοι οι παικτες πλεον που εχουμε ειναι μικροι σε ηλικια και υποτιθεται οτι εχουν περασει απο σοβαρες ακαδημιες και τα βασικα πρεπει να τα παιζουν στα δαχτυλα.

Επιτρεψε μου να σου πω οτι λογω του οτι εδω και 5 χρονια παρακολουθω σχεδον καθημερινα τις προπονησεις μιας πολυ καλης ακαδημιας και μαλιστα σε ομαδες που ξεκινησαν με αστερακια 5-7 ετων εως και σημερα που γινανε 10-13 , τολμω να πω οτι παιδακια που δεν εχουν και ιδιεταιρο ταλεντο , τα βασικα τα εχουν μαθει σε ποσοστο 80-90%...και μαλιστα υπο πιεση αγωνα !!!

Τι να πω, δεν ξερω ρε συ , σε μερικες περιπτωσεις αυτο που ειπε ο ? ογιε νομιζω οτι το βλεπουμε και στα χορταρια του οακα.

Για πες μου και την αποψη σου σε κατι αλλο.

Μηπως αυτη η εμπιστοσυνη που εδειξε στον Τζιμπουρ μεσα στη συνεντευξη ....ειναι και προαγγελος  οτι απο φορ τον Γεναρη....πάπαλα ??? ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΛΕΙ? Ε ΜΟΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

? ροπονητής χωρίς κόμπλεξ κι ανασφάλειες... που δε φοβάται μήπως και τυχόν δεν απαντήσει "όσο διπλωματικα πρέπει" και διασαλευτεί η τάξη στ'αποδυτήρια...

 

Ουρουγουανέ σε πάω...

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους το ειπε καποιος αυτο με τον τερματοφυλακα και τα ποδια γιατι σε λιγο θα μας εκαναν να πιστεψουμε οτι το μεσο τερμα πρεπει να ξερει τη μπαλα του Νοιερ. Δηλαδη ποσα γκολ να φαει μια ομαδα απο μαλακια του τερματοςμε τα ποδια. Το ρεκορ το εχει ο Νικος ο Μιχοπουλος που σε 15 χρονια καριερας εφαγε 2.

 

Ωραιες δηλωσεις γενικα με ενσταση την ιδιαιτερη αγαπη που φαινεται να τρεφει στον Αλγερινο.

 

Εχω δακρυσει απ'τα γελια με το κομματι για τον Κρισαντους ''Εγω τον δουλεψα σε νεο ρολο στις προπονησεις και αυτος δεν το αντιληφθηκε''. Μεγαλε Μακολευ, αν το εργαλειο σου ειναι 20+ εκατοστα, υπερκαλυπτεις ολα τα στερεοτυπα για τη φυλη σου.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ειναι ιδιαιτερη αγαπη για τον Αλγερινο απλα φαντασου τι εχουν δει τα ματια του απο τους αλλους δυο που τους ζει καθε μερα και οχι ενα 2ωρο την Κυριακη

:D

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα ήρεμα σοβαρά επαγγελματικά πράγματα που φαίνονται να έχουν απήχηση χωρίς μεταφυσικό υπόβαθρο; Ο πρίγκιπας δεν μπορεί να το επιτρέψει αυτό να συνεχιστεί...

 

Χλαπατσας21.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλη η ειλικρινεια αλλα ο προκατοχος του κατηγορηθηκε (και) επειδη εκανε το παγωνι και δεν ζητουσε μεταγραφες απ'τον προεδρα.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα σε αμφισβητησω. Διοτι να θεωρησω οτι δεν εισαι επαγγελματιας στο να ξερεις τι πρεπει να διδαχθει, οπως και δεν εχεις τις παραστασεις σε ανωτερες ακαδημιες του εξωτερικου για να βαλεις τον πηχυ ψηλα και να συγκρινεις πως διδασκονται τα βασικα.

? ροφανως θελει να κερδισει τον Ραφικ ψυχολογικα ωστε να κερδισει γενικοτερα το στοιχημα της αξιοποιησης του ροστερ που ειχε μεινει στον παΓο.

Το θεμα ειναι οτι μας ειπε στα ισια οτι δεν υπαρχουν φραγκα για μεταγραφες.

Αρχικα να πω οτι προσωπικα η καθε αμφισβητηση ειναι και η πεμπτουσια της καθε παρουσιας στο φορουμ (κατα τη γνωμη μου), αρα ελευθερα και με μεγαλη μου χαρα.

Στο θεμα μας τωρα , ειναι αληθεια οτι εξωτερικο οσον αφορα την ποδοσφαιρικη προπονηση δεν εχω καμια παρασταση και επομενως ας πουμε οτι εχω βαλει χαμηλα τον πηχυ βασει των εμπειριων μου σε μια πολυ καλη εως και αριστη κατ'εμε Ελληνικη Ακαδημια.

Οκ, εκει επαναλαμβανω οτι βλεπω καθημερινα αυτες τις μικρες ηλικιες να παιζουν  στα δαχτυλα τα βασικα που προανεφερα.

Βεβαια εχω και την τυχη οτι αυτες οι 2 ομαδες που καθημερινα παρακολουθω, να εχουν συμπτωματικα υψηλο δεικτη ταλεντου 

Οσον αφορα το εξωτερικο ομως ειχα προσωπικη εμπειρια να προπονησω για ενα χρονο ( στιβικο τομεα ) εφηβικη  ομαδα κοριτσιων

και ψιλοεχω παρει μυρουδια νοοτροπιας και επαγγελματισμου χωρας προηγμενης αθλητικα.

Ο Ραφικ οπως ολοι ξερουν ,-ξερει οχι μονο τα βασικα - αλλα πολλα παραπανω απ'οσα ειναι και τα κιλα που του περισσευουν.

Μονο ο ιδιος μπορει να νικησει τον κακο του εαυτο...μακαρι ο ? ογιε να βρει τα κουμπια του.

Link to comment
Share on other sites

Οκ προφανως εχεις μεγαλυτερες παραστασεις εμπειρικα απο εμενα, αφου διαβασα οτι εισουν εφορος σε ακαδημιες.

Βεβαια ξαναλεω οτι το εξωτερικο ειναι ο πηχυς, διοτι στο εσωτερικο ειναι χρονια προφανες οτι τα βασικα δεν διδασκονται καταλληλως. Να θεωρησω οτι πραγματι υπαρχει καλυτερη διδασκαλια πλεον, αλλα παλι θα σου πω οτι δεν ειμαι σιγουρος οτι πιανουμε καν τα καταλληλα στανταρντς (μπορει να ειμαι λαθος, μακαρι να ειμαι και να βγαλουμε ορδες απο παικτουρες).

Ο Ραφικ εμαθε στη Γαλλια για αυτο τα ξερει καλυτερα (οχι οτι θεωρω κατι τετοιο τρομερο, αλλα πλεον οι Γαλλικες ακαδημιες τα πανε περιφημα). Συν οτι εχει και ταλεντο ξεχωριστο. Αν δεν ηταν τεμπελης, θα εκανε τεραστια καριερα.

Οπως γραφεις, μακαρι ο ? ογιετ εστω και στο τελος της καριερας του Ραφικ, να του δωσει εναυσμα να βρει ενα πηκ μεγαλυτερο και απο αυτο που βρηκε στα 24 του στον ? ανιωνιο.

 

Γενικοτερα η αμπαλιαση που υπαρχει ειναι αρκετα εφαμιλλη με την ...Αγγλια. Ο Ελληνας ποδοσφαιριστης ομως μενει πισω στο fitness και για αυτο δεν ξεπερναει ευκολα τον Αγγλο και γενικα τον Ευρωπαιο. Εκει μπαινει βεβαια και το θεμα φυσουνας, αλλα ας πουμε για fitness-dietin που δε βοηθαει οτι δεν εχουμε και καταλληλες υποδομες επισης. (για αυτο στο μπασκετ γαμαμε πχ, δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερο να φτιαξεις ενα παρκε, και 2 μπασκετες, δε χρειαζεται να φροντιζεις χορταρακι και τα συναφη). Αλλα ενα μεγαλο θεμα για μενα ειναι, οτι δεν εχουμε ξεπερασει τον Βαλκανιο παικτη, και αυτο θα επρεπε να μας προβληματιζει ιδιαιτερα.

Δε γινεται σιγα σιγα Αλβανοι, Σερβοι, και σια να μας ξεπερνανε. Διοτι πχ τους Σερβους τους ειχε ξεπερασει ο χρονος, αλλα τωρα ξαναπατανε στα ποδια τους και βγαζουν παλι παικτες.

Ε καπου κατι παει στραβα πατριωτη.

Κωστα καλησπερα,πανω κατω ειναι οπως τα λες για τον νεο Ελληνα ποδοσφαιριστη .

Να προσθεσω οτι ενω στην Ακαδημια παιρνουν περιπου οτι παιρνουν και σε Αγγλια ή Ολλανδια , τα πιο πολλα γυρνανε σπιτι και η οικογενεια τους γαμαει το σπιτι. Καταλαβες προφανως τι θελω να πω , οτι δηλαδη οτι καλο κτιζεται σε μια ωρα προπονησης, αποδομειται πληρως απο την οικιακη-ερασιτεχνικη νοοτροπια του καθε πατερα που νομιζει οτι αναθρεφει τη νεα μετεμψυχωση ? ελε ή σε αλλη εκδοχη δεν κατανοει τη σοβαροτητα της προπονησης της διατροφης ή και της φυσικης καταστασης η οποια πρεπει να κτιστει σταδιακα και υπομονετικα απο τα 12-13 εως και τα 17-18......νεοεφηβικου τσουτσουνιου παντα επιτρεποντος....αχχχχ τι εχουν δει τα ματακια μου!

? αμε στον mr Ραμαζανι....σημερα φανερωσε δειγματα σαφους βελτιωσης και ειλικρινα με γεμισε ελπιδα οχι μονο αγωνιστικα αλλα και αυτες οι μικρες λεπτομερειες στη συμπεριφορα του μεσα στο παιγνιδι....ιδωμεν.

? ογιε..αν και τον ειχα στραβοκοιταξει στην αρχη (πιανομαι και γω σε κατι παλιολεπτομερειες), σημερα νομιζω οτι εδειξε σαφη ποδοσφαιρικα δειγματα ...αν και ειναι παρα πολυ νωρις βεβαια για να κριθει,.. με εκανε να ελπιζω και αυτος.

(μεχρι και σουπερ ψηφο του εδωκα στο ΚΦ)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορους παίκτες στην επιθετική γραμμή χρειάζεται η ΑΕΚ, σύμφωνα με τον Γκουστάβο ? ογιέτ και για τέτοιους θα κινηθεί η Ένωση τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουρίου, όπως αποκάλυψε ο προπονητής, στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με την Καλλονή. 

Αναλυτικά ο ? ογιέτ είπε: 

"? ρώτα απ' όλα θέλω να δηλώσω χαρούμενος γιατί πήραμε μία απόφαση να παίξουμε με δυο επιθετικούς και σκόραραν και οι δυο. Ήταν πάρα πολύ βασικός να μπορέσουμε να παίξουμε με δεύτερο επιθετικό για να δούμε πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα. Αν και το παιχνίδι έληξε με 3-0 έχουμε πολλά ακόμη να διορθώσουμε. ? ιστεύω, ότι το 4-3-3 που προτιμώ είναι λίγο πιο εύκολο για τους παίκτες και πρέπει να συνεχίσουμε να το δουλεύουμε. Είμαι πολύ χαρούμενος και ευτυχώς έχουμε τώρα μία εβδομάδα να προετοιμαστούμε κατάλληλα για ένα σημαντικό παιχνίδι που έρχεται".

Αν τον προβλημάτισε το γεγονός ότι η Καλλονή στο δεύτερο ημίχρονο έχασε αρκετές ευκαιρίες;
"Υπήρξαν κάποιες στιγμές κλειδιά: Και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ευκαιρίες να κάνουμε ένα τρίτο, ένα τέταρτο ή ένα πέμπτο γκολ. Αυτό που με προβλημάτισε πιο πολύ στις φάσεις της Καλλονής είναι το πως δημιουργήθηκαν οι φάσεις. Θέλω να δω το βίντεο να το ξεκαθαρίσω. Αν δεν κάνω λάθος ήταν από στημένες φάσεις. Άρα να δούμε τι έφταιξε".

Για τις θέσεις που έχει ανάγκη η ΑΕΚ για τις μεταγραφές;
"Από τη δική μου οπτική θα ήθελα να αποκτήσουμε παίκτες με μεγαλύτερη ταχύτητα, όσον αφορά την επίθεση. Καθαρά γρήγορους παίκτες. Σε παιχνίδια που χρειάζεται η αντεπίθεση και μας αφήνει χώρο ο αντίπαλος, εκεί θέλει ταχύτητα".

Για τον Μάνταλο;
"Ήταν καθαρά απόφαση τακτικής από τη δική μου την πλευρά. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είναι πολύ σημαντικός παίκτης για μας ο Μάνταλος. Μου κόστισε πολύ να πάρω αυτή την απόφαση. Αν για παράδειγμα δε λειτουργούσε αυτό το σύστημα, η ευθύνη θα ήταν καθαρά δική μου".

 

http://www.aek365.com/a-431142/pogiet-thelw-na-paroume-grhgorou-paikte-ton-genarh.htm

Link to comment
Share on other sites

http://www.sport24.gr/football/omades/Aek/h-allh-aek-toy-gkoystavo-poget.3805709.html

 

Όταν ο Γκουστάβο ? ογέτ ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ, είχε ξεκαθαρίσει πως θα γίνουν κάποιες αλλαγές αργά και σταδιακά. Λογικό, αν σκεφτεί κανείς πως ήδη είχε διανύσει δρόμο στο πρωτάθλημα και μετά από δυο 24ώρα είχε και ντέρμπι με τον ? αναθηναϊκό. Επίσης, πριν από μόλις λίγες μέρες ο Ουρουγουανός τεχνικός είχε παραδεχθεί πως είναι δύσκολο και περίπλοκο να προχωρά το κτίσιμο της ομάδας, παράλληλα με την επιδίωξη για νίκη σε κάθε παιχνίδι. Μάλιστα είχε βάλει το πιο πονηρό του χαμόγελο, για να πείσει πως ένα κλικ πιο πάνω από την επιθυμία του για αλλαγές, είναι να βάζει στο τσεπάκι τους τρεις βαθμούς. 

Στην πράξη όμως, ο πονηρός Ουρουγουανός έκανε εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και φάνηκε ξεκάθαρα στο παιχνίδι με την Καλλονή. Μέσα σε 40 παρά μια ημέρες στον πάγκο της ΑΕΚ, ο ? ογέτ έχει προλάβει να αλλάξει τα πάντα. Από συστήματα και ρόλους παικτών μέσα στο γήπεδο, μέχρι και αγωνιστική νοοτροπία και προσανατολισμό.

Η εύκολη αλλαγή

Θεωρητικά το πιο δύσκολo θα ήταν να αλλάξει το σύστημα με το οποίο παίζει η ΑΕΚ. Βλέπετε, ο ? ογιέτ παρέλαβε ένα ρόστερ που από το καλοκαίρι δουλεύει σταθερά και απαρέγκλιτα με το 4-2-3-1. Ενώ πολλοί από τους "παλιούς" στην ομάδα, αυτό το 4-2-3-1 το δουλεύουν ήδη από το καλοκαίρι του 2013. ? ρακτικά όμως, αυτή ήταν η πιο εύκολη επιλογή. Κυρίως διότι ο ? ογέτ έριξε στο τραπέζι ότι σύστημα θεωρούσε πως «κουμπώνει» καλύτερα στο υλικό της ΑΕΚ. Διαπίστωσε πως έχει πολλούς «δεύτερους» επιθετικούς και δούλεψε το 4-4-2. Είδε πως έχει και πολλούς χαφ, έβαλε και το 4-3-3 στο κάδρο, με τους δυο εξτρέμ να έχουν απόλυτη ελεύθερια κινήσεων. Και ακόμα και το 3-5-2 που έβαλε στο τεφτέρι του, αν το σκεφτείτε καλά, μια χαρά ταιριάζει στο υλικό που έχει η ΑΕΚ. ? ροφανώς και όλα τα συστήματα που δοκίμασε θέλουν ακόμα δουλειά. Το παραδέχθηκε και ο ίδιος άλλωστε. Αλλά από τότε που τα δοκιμάζει, δηλαδή από το ματς με τον ? ανθρακικό και μετά, η ΑΕΚ μετρά μόνο νίκες.

Η δύσκολη αλλαγή

Ο ? ογέτ εκτός από σύστημα, μπήκε στην διαδικασία να αλλάξει και ρόλους σε κάποιους παίκτες μέσα στο γήπεδο. Και μπορεί η επιλογή να βάλει τον Αραβίδη ως δίδυμο του Τζεμπούρ στην επίθεση να ήταν κάτι εύκολο, αλλά δεν ισχύει το ίδιο με την μετακίνηση του Γιόχανσον. Ο ? ογέτ πήρε έναν παίκτη που έμοιαζε γεννημένος για κόφτης και τον έκανε ένα χαφ που είναι κίνδυνος – θάνατος για τον αντίπαλο. Σ’ έναν ρόλο με περισσότερη ελευθερία και προωθήσεις, ο Γιόχανσον οργιάζει. Μέχρι και το ματς με την Καλλονή, είχε τρια σερί ματς που σκόραρε. Με την Καλλονή δεν σκόραρε, αλλά έβγαλε μια σέντρα αλφάδι για τον Τζεμπούρ και «έγραψε» ασίστ, ενώ ήταν ο πρώτος παίκτης στα κλεψίματα. Για τρίτο συνεχόμενο ματς.

Επίσης ο ? ογέτ βρήκε έναν τέτοιο τρόπο να χωρέσει τον Μπουονανότε στην ενδεκάδα, που και ο παίκτης δείχνει ευτυχής και η λειτουργία της ομάδας ευτυχέστερη. Ενδεικτική η εικόνα του Αργεντινού και της ΑΕΚ στο ματς με με την Καλλονή.

? ροφανώς επιτυχημένη και η αλλαγή στον ρόλο του Αραβίδη, που ως παρτενέρ του Τζεμπούρ σκόραρε μια φορά στο κύπελλο και δυο φορές απέναντι στην Καλλονή. Βεβαίως και ο ? ογέτ έκανε και άλλες δύσκολες αλλαγές. Όπως του Μάνταλου σε ρόλο εσωτερικού χαφ, με αρμοδιότητες ακόμα και ανασταλτικές. Ίσως η δυσκολότερη εκ των αλλαγων. Όμως βασίζεται στην ποιότητα και την κλάση του Μάνταλου, για να αποδώσει κι αυτή με τον χρόνο της.

Η πραγματική αλλαγή

Σ’ αυτές τις 40 μέρες, ο ? ογέτ δεν «πείραξε» μόνο τα συστήματα και τους ρόλους. Επενέβη πολύ πιο… βαθιά στο αγωνιστικό dna της φετινής ΑΕΚ, με σκοπό να το αλλάξει. Φάνηκε ξεκάθαρα στο ματς με την Καλλονή. Ο ? ογέτ θέλει μια ΑΕΚ που να δίνει χώρο στον αντίπαλο και να τον οδηγεί σε μια παγίδα ασφυκτικού πρέσινγκ. Αυτό σημαίνει χαλασμένες επιθέσεις αντιπάλου, σημαίνει κλέψιμο μπάλας, σημαίνει γρήγορες επιθέσεις σε ανοργάνωτες αντίπαλες άμυνες. Έτσι θέλει την ΑΕΚ ο ? ογέτ, εξ ου και ζήτησε ανοικτά έναν γρήγορο επιθετικό στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Επίσης το αγωνιστικό μοντέλο του Ουρουγουανού, έστω και αν βγάζει γκολ, η βάση του είναι η σφικτή άμυνα. Σε τρια συνεχόμενα παιχνίδια κράτησε το μηδέν. Στο ματς με την Καλλονή, η μόνη απειλή ήρθε από στημένες φάσεις και όχι σε ροή παιχνιδιού. Στην Κομοτηνή, όταν δέχθηκε η ΑΕΚ γκολ, μόλις το δεύτερο επί θητείας ? ογέτ, ο Ουρουγουανός έριξε ακόμα και τρίτο στόπερ για να σφραγίσει τα μετόπισθεν. Είναι προφανές. Η άλλη ΑΕΚ του ? ογέτ, φυλά πρώτα τα νώτα της και πάνω σ’ αυτό κτίζει την επίθεση της.

Το συμπέρασμα

Τις αλλαγές που ήθελε ο ? ογέτ έχει προλάβει να τις κάνει. Αυτό που μένει από εδώ και πέρα είναι αφενός να τις δουλέψει προκειμένου να βγουν αρτιότερα στο γήπεδο και αφετέρου να δοκιμαστούν στο… γήπεδο. Ένα καλό τεστ θα είναι στη Νέα Σμύρνη και στο ματς με τον ? ανιώνιο το προσεχές Σάββατο (2/12). Αλλά το πραγματικό κρας τεστ για την άλλη ΑΕΚ του ? ογέτ, θα είναι όταν από τα τέλη Γενάρη ανοίξει και πάλι ο κύκλος των ντέρμπι.

Link to comment
Share on other sites

? ροσωπικότητα μεγάλης ομάδας χτίζει ο ? ογιέτ
6 Δεκεμβρίου 2015, 23:33
Τελευταία ανανέωση: 11 ώρες πριν
 

Ο Κώστας Κετσετζόγλου γράφει για τον χαρακτήρα που δείχνει η ΑΕΚ στα τελευταία παιχνίδια, με τον Γκουστάβο ? ογιέτ να βάζει την σφραγίδα του.

Υπήρχαν διαφορές χθες σε σχέση με τον αγώνα με τον ? αναιτωλικό. Η ΑΕΚ δέχτηκε και φάσεις στην άμυνα της και η αλήθεια είναι πως η Καλλονή που είχε μια θαρραλέα προσέγγιση στο ματς δικαιούταν ένα γκολ. Η ΑΕΚ βέβαια δικαιούταν τουλάχιστον άλλα δύο. Δεν λέω για τις ευκαιρίες αλλά για τα δύο καραμπινάτα πέναλτι που δεν έδωσε ο… ταλαντούχος διαιτητής στο δεύτερο ημίχρονο και στο γκρέμισμα του Τζιμπούρ και στην πεντακαθαρη ανατροπή του Μπουονανότε. Ενα 5-1 θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό σκορ μόνο από τα πέναλτι χωρίς να βαζω τις τέσσερις τουλάχιστον πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

 
Συγχαρητήρια ? ογιέτ για την εμφάνιση
Σχετικα
5 άρθρα
1 ομάδα

Τι ήταν ίδιο όπως στον αγώνα με τον ? αναιτωλικό; Το ότι σε κανένα σημείο του αγώνα η ΑΕΚ δεν ανησύχησε. Με τον ? αναιτωλικό δεν έγινε καμία ευκαιρία του αντιπάλου, ενώ χθες η ΑΕΚ καθάρισε το παιχνίδι πριν… αρχίσει. Στο 20 το ματς ήταν 2-0 χωρίς να έχει κινδυνεύσει καθόλου η ΑΕΚ που αν έτρωγε γκολ θα ήταν μετά το 3-0. Οσοι ήθελαν να δουν το μπάσκετ από την αρχή είχαν την ευκαιρία να φύγουν πριν την λήξη όμως λίγοι θα το έκαναν γιατί ήταν ένα παιχνίδι όμορφο μέχρι το τέλος. Η ΑΕΚ αποκτά ταυτότητα. ? ροσωπικότητα μεγάλης ομάδας που καθαρίζει τα παιχνίδια σαν κι αυτά χωρίς άγχος. Ο ? ογιέτ βάζει την σφραγίδα του στην ομάδα αλλά φυσικά έχει ακόμη μέλλον. Η διαχείριση του είναι άριστη και δίκαιη ενώ ήδη έχει φτιάξει μια πεντάδα στην άμυνα που σε κάθε ματς γίνεται όλο και καλύτερη και μάλλον πάει για μονιμοποίηση μέχρι να μπει γερά στη διεκδίκηση της θέσης δεξιά ο Μπακάκης. Οι άλλες θέσεις είναι κλειδωμένες από την ποδοσφαιρική λογική και την ρημάδα την… πραγματικότητα. Ο Αρθο με τον Κολοβέτσιο δένουν όλο και περισσότερο και παράλληλα ο Ελληνας σέντερ μπακ γίνεται όλο και πιο θαρραλέος στο παιχνίδι του γνωρίζοντας πως έχει κάλυψη από έναν έμπειρο αμυντικό που έχει ζήσει…χιλιάδες φάσεις. Αυτές οι χιλιάδες φάσεις κάνουν την διαφορά σε μιά ομάδα όπου η εμπειρία στο κεντρικό δίδυμο απουσιάζει στην ΑΕΚ από… πέρυσι παρότι ο Κολοβέτσιος, που ούτε αυτός ήταν βασικός μετά την Τούμπα, αν και μικρός έχει μεγάλη παρουσία στην Α Εθνική αλλα με άλλες ομάδες και άλλες συνθήκες.

Από την μέση και μπροστά το ότι έμεινε ο Μάνταλος εκτός εντεκάδας ενώ ήταν διαθέσιμος και υγιής τα λέει όλα για το… πρόβλημα που έχει ο ? ογιέτ. Και μην ξεχνάμε ότι χθες έλειπε ο Μπαρμπόσα και έμεινε στον πάγκο και ο Βάργκας. ? αίκτες που θα έπαιζαν σχεδόν σε όλες τις ομάδες θα μένουν αναγκαστικά, αν είναι καλά πρώτα ο Θεός, έξω κάθε Κυριακή. Ομως όπως έδειξε και το παράδειγμα του ? λατέλλα κανείς δεν θα αδικηθεί σε αυτή την ομάδα. Θα παίζουν κάθε φορά αυτοί που ο προπονητής πιστεύει πως είναι οι πιο κατάλληλοι για να φέρουν την νίκη αν το έχουν κερδίσει αυτό στο γήπεδο. Οι καλύτεροι. Ανεξάρτητα αν είναι Ελληνες ή ξένοι, αν ήρθαν φέτος ή είναι αυτοί που έφτασαν εδώ από την Γ ή την Β Εθνική. Απλή ποδοσφαιρική λογική χωρίς προσωπικές αντζέντες ή… υποχρεώσεις σε όσους έβγαλαν την ομάδα από το τούνελ.

Αυτός που δύσκολα θα βγει από την ομάδα αν είναι νορμάλ σε όλα είναι βέβαια ο Τζιμπούρ. Μιλάμε για ποιότητα φορ που όσο τον βλέπεις, ανέτοιμο ακόμη, τόσο καταλαβαίνεις το πόσο έλειψε και πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα. Επίσης βλέποντας τον Αραβίδη περιφερειακό σε έναν κανονικό σέντερ φορ καταλαβαίνεις πόσο άδικο ήταν να κρινεται ως φορ περιοχής που δεν ήταν ποτέ η θέση του. Το επόμενο παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη απέναντι στην ομάδα- υπέρβαση του φετινού πρωταθλήματος είναι το πρώτο σοβαρό τεστ της ομάδας ? ογιέτ που την βλέπουμε από την Κομοτηνή και μετά. Θα δούμε πολλά εκεί.

 

http://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/143451/prosopikotita-megalis-omadas-xtizei-o-pogiet

 

Συμφωνω σε κάποια σημεία με το παραπάνω άρθρο αν και θεωρώ υπερβολικό τον τίτλο,μιας και είναι νωρίς για να εξαχθεί συμπέρασμα ως προς τη δημιουργία ομάδας με ισχυρή προσωπικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ ο ? ογέτ που ενδιαφέρονται για αυτον ομάδες της ? ρέμιερ Λίγκ,έμπρακτα η Σουόνσι,θα λάμβανε εντολές απο τον...Μελισσανίδη και όλα αυτα για 3-4 κατοστάρικα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Κάποιος μας είχε γράψει και καλά μυαλά σε έλλειψη πραγματικών επιχειρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
  • George_D unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×