Jump to content

Προπονητολογία Vol.IIΙ


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

Εγώ αν ήμουν κόουτς θα ξεκινούσα ΠΑΝΤΑ τους πιο αθλητικούς ή απλά fit παίχτες που διαθέτει η ομάδα δηλαδή Μπογιε, Πονσε, Κλωναρίδη ή Μπακασέτα, Άλεφ, Λαμπρόπουλο και Χουλτ οπότε θα έπαιζα κάπως έτσι:

 

Μπάρκας

 

Γκάλο - Λαμπρό - Τσιγκρί - Χουλτ

 

Σιμόες

Μοράν - Άλεφ

 

Μπακασέτας - Πόνσε - Μπογιέ

 

Οι Μάνταλοι, οι Λιβάγιες, οι Μπακάκηδες και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις αν ήθελαν να δουν αρχική ενδεκάδα ας δούλευαν ή ας έχαναν κιλά.

Αλλά ΟΚ προσωπική άποψη αυτά αφού προτιμώ ομάδες που τρέχουν, πηδάνε και ρίχνουν ξύλο.

ποσα κιλα να χασει ο μπακακης ρε

σε λιγο θα τον παιρνει ο ανεμος αυτον

Link to comment
Share on other sites

ας τον παρει ρε φιλε να τον παει πισω στον Παναιτωλικο...

 

δεν με πειραζει προσωπικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα σε κατι β Ισπανιας επαιζε και ο Κρισαντους, κριτηριο ειναι τι βλεπουμε στην ΑΕΚ οχι το βιογραφικο

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Εγώ αν ήμουν κόουτς θα ξεκινούσα ΠΑΝΤΑ τους πιο αθλητικούς ή απλά fit παίχτες που διαθέτει η ομάδα δηλαδή Μπογιε, Πονσε, Κλωναρίδη ή Μπακασέτα, Άλεφ, Λαμπρόπουλο και Χουλτ οπότε θα έπαιζα κάπως έτσι:

 

Μπάρκας

 

Γκάλο - Λαμπρό - Τσιγκρί - Χουλτ

 

Σιμόες

Μοράν - Άλεφ

 

Μπακασέτας - Πόνσε - Μπογιέ

 

Οι Μάνταλοι, οι Λιβάγιες, οι Μπακάκηδες και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις αν ήθελαν να δουν αρχική ενδεκάδα ας δούλευαν ή ας έχαναν κιλά.

Αλλά ΟΚ προσωπική άποψη αυτά αφού προτιμώ ομάδες που τρέχουν, πηδάνε και ρίχνουν ξύλο.

 

Μου αρέσει αυτό. Με μπαοκ και δεν θυμάμαι με ποιον άλλο, είχε περάσει κάποια στιγμή Μπακασέτα στα χαφ και ήταν καλός (πολύ καλύτερος από κάτι κοντούς). Αν έπαιζες με μικρότερη ομάδα, θα μπορούσε να πέρναγε Μπακασέτα αντί Μοράν/Αλεφ (ο αρχηγός δεν καταδέχεται να τρέχει οπότε δεν) και να πέταγε μπροστά Κλώνα ή Λιβάγια.

Σε τέτοια συστήματα όμως δεν χωράνε οι αρχηγοί, οπότε πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

ο Μοραν ειναι να πα να παιξει σε καναν Λεβαδειακο και να τσακωνεται με τον προπονητη που δεν τον βαζει.

 

Κάπου είχε γραφτεί πως ο Ερρίκος ο Μοράν έχει χαρακτηριστική κολεγιόφατσα made in USA που τον βλέπεις, τον μετράς και σκέφτεσαι "αυτός μια μέρα θα μπουκάρει σε Κολέγιο με το Colt του πατριού και θα σκορπίσει τον θάνατο".

 

erik_moran.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αυτό. Με μπαοκ και δεν θυμάμαι με ποιον άλλο, είχε περάσει κάποια στιγμή Μπακασέτα στα χαφ και ήταν καλός (πολύ καλύτερος από κάτι κοντούς). Αν έπαιζες με μικρότερη ομάδα, θα μπορούσε να πέρναγε Μπακασέτα αντί Μοράν/Αλεφ (ο αρχηγός δεν καταδέχεται να τρέχει οπότε δεν) και να πέταγε μπροστά Κλώνα ή Λιβάγια.

Σε τέτοια συστήματα όμως δεν χωράνε οι αρχηγοί, οπότε πάμε παρακάτω.

 

Μπακασέτας στο πλάι όταν αμύνεσαι και πίσω από Μπογιέ-Πόνσε όταν επιτίθεσαι 

Link to comment
Share on other sites

Αρεσε η 3αδα στα χαφ στον Μαρινο λεει. Τωρα το θυμηθηκε.

 

Αν αυτος ειναι προπονητης, εγω που το εχω προτεινει να το κανει (τουλαχιστον στα δυσκολα) εδω και μηνες, τι ειμαι; Ο Αρσεν Βενγκερ;

 

Καπου ελεος δηλαδη με τους κατοχους του UEFA Pro, πώς τα λενε αυτα...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν συμφωνω με τα 3 αμυντικα χαφ για Ελλαδα. Αλλο μπαγερν που πας να σταθεις αξιοπρεπως και δεχεσαι πιεση κι αλλο ελληνικο πρωταθλημα που πας να ξεκλειδωσεις αμυνες

Link to comment
Share on other sites

Με τρία χαφ είναι για να παίζεις Ευρώπη και στα 4 παιχνίδια με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Επίσης όταν παίζεις με δύο χαφ πιστεύω πως τα ντουέτα πρέπει να είναι Σιμόες με Άλεφ και Γαλανόπουλος με Μοράν.

Link to comment
Share on other sites

Αρεσε η 3αδα στα χαφ στον Μαρινο λεει. Τωρα το θυμηθηκε.

 

Αν αυτος ειναι προπονητης, εγω που το εχω προτεινει να το κανει (τουλαχιστον στα δυσκολα) εδω και μηνες, τι ειμαι; Ο Αρσεν Βενγκερ;

 

Καπου ελεος δηλαδη με τους κατοχους του UEFA Pro, πώς τα λενε αυτα...

 

Ξέρεις την άποψη που έχω για τον Μαρίνο.

Βέβαια είναι η πρώτη του σοβαρή προπονητική αποστολή.

Αν αρχίσει να μου δείχνει πως μαθαίνει και αυτός (έστω και στου κασίδη το κεφάλι) εγώ θα του το πιστώσω.

Τις εμμονές δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Μανόλο ακόμα και αν γίνει πάλι κρούση για να έρθεις, που δε θα γίνει, γραψ'τους στα αρχίδια σου....τρολαρε και πούλα τρέλα και δούλεμα.

ζήτα 80 μύρια για μεταγραφές και παίχτες μόνο από πριμέρα και πρέμιερ. τρόλαρε όπως κοροιδευουν και τις ψυχές μας πεντε μηνες τωρα.

άλλωστε να σε αποδομήσουν θα θέλουν για να σταματήσουμε να κράζουμε. να σε απομυθοποιησουν για να καθιερωθει χωρις γκρινιες νέα εποχή τριταθλητισμού με μαρίνους και κλαρίνους.....πλέον τα καταλάβαμε τα λαμόγια και είναι αργά για να το γυρίσουν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως η επιλογή των σκουληκιών θα ηταν ίδια, ακόμα και αν ο ουζου ήταν ελεύθερος

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι θα τσουλήσει κανα τόπι οταν είσαι 100 βαθμούς πίσω χωρίς το άγχος και θα στον φορτώσουν και για του χρόνου. Τέτοια εποχή πάλι τα ίδια θα έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Προπονητές πάντως ελεύθεροι και με καλά βιογραφικά υπάρχουν και όσο υπάρχουν και δύο ματς τσουλού έρχονται και ευκολότερα . Ας βρούνε ένα στίλ χιμένεθ με συμβόλαιο 6μήνες + 1χρόνο για να πάνε και στα σίγουρο οικονομικά . κάποιος με καλό βιογραφικό (υπάρχουν πολλοί) θα ψηθεί με δύο ματς τσουλού να ξανακουστεί και με μισό φέτος και ολόκληρο του χρόνου συμβόλαιο ( άλλα χιμένεθ) .

Μας έπιασε μια φορά και με χειρότερες συνθήκες ( χαμένη προετοιμασία κετσπάγια + μαθητευόμενος μάγος μοράες) ας το ξανακάνουμε μπάς και βγεί κάτι απο τη χρονια αυτή .  

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την εμφανιση περυσι στην Τριπολη

Κοιτα σκορπια ματς θα βρεις αρκετα, ακομα και σε καλους προπονητες, Σαντος με Γεωργεα και Τζορτζεβιτς για παραδειγμα.Αυτο το πραγμα ομως το εμμονικο με συστημα, παικτες σε λαθος θεσεις, εμμονη σε παικτες και φυσικα ολα αυτα συνοδευονται με χασιμο βαθμων ε δεν χωνευονται.Και κερασακι δεν νιωθει καμια πιεση.Ε καπως ετσι αφ υψηλου μας εβλεπε και ο κυριος καθηγητης.Με τα ιδια τραγικα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

παμε να τους χωρεσουμε ολους σε μια ενδεκαδα και δεν βλεπουμε οτι δεν εχουμε ακρα... ειδικα μετα τον τραυματισμο του Λοπεζ και την μασκα του Μπακακη που του φορεσε περυσι ο Χιμενεθ και επεσε...

 

Αλμπανης και Γιαννιωτας ειναι σαν να μην υπαρχουν και εχεις μεινει με Μπακακη, Χουλτ και Μπογιε για ασβεστη... με τον πρωτο να αποτελει ποδοσφαιρικο ανεκδοτο φετος.... και δεν φταινει οι γραμμες του Ουζουνιδη που ειναι πλατιες για αυτο το γεγονος...

 

απο την στιγμη λοιπον που δεν εισαι δυνατος σε ενα σημειο και εισαι δυνατος σε ενα αλλο, πρεπει ολο το συστημα και ολη η στρατηγικη σου να μακιγιαρουν και να κρυψουν το προβλημα... και βεβαια να εκμεταλλευτεις επιτελους την μεγαλη σου δυναμη στον αξονα...

 

ΑΝΤΕ ΒΛΑΚΑ που μου κατεβηκες με τον παναθηναικο σε χειροτερη ψυχολογια απο ο,τι με την Μπαγερν στο Μοναχο... ΒΛΑΚΑ...

 

το πρωταθλημα ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ στοχος Ουζουνιδη... τελεια και παυλα...

 

παμε παλι... δεν εχεις ακρα μαλακα Ουζουνιδη και αντι να εχεις Μπογιε κολλλημενο στον ασβεστη μηπως και ανοιξεις την αμυνα του Ατρομητου τον βγαζεις για να εχεις στην ενδεκαδα Πονσε, Λιβαγια, Μπακασετα και Μανταλο, συνολο 4 (τεσσερις) ανθρωπους στον αξονα απεναντι σε 5 (πεντε) αντιπαλους που παιζουν στην ιδια περιοχη βαση του 4-1-4-1 του Καναντυ...

 

και δεν βαζω τις βοηθειες απο τους αλλους οταν εσυ εχεις κοψει πλεον την ομαδα στην μεση με την εισοδο του Γιαννιωταχαχχα...

 

για να τελειωνει ΚΑΙ αυτο το θεμα, ακομα και ο Κονε θα εκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα φετος...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν θες να αλλάξεις προπονητή το κάνεις σε περίοδο που έχει κάποια διακοπή το πρωτάθλημα μήπως κ ο νέος μαζέψει λίγο το περίπτερο σου κ το βάλει σε μια τάξη.

Εμείς βέβαια δεν έχουμε θέμα με τον προπονητή μας οπότε δεν υπάρχει λόγος να βιαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×