Jump to content

Προπονητολογία Vol.IIΙ


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

γενικα παντως θα επαναλαβω οτι πλανο με τετοιο υποβαθρο ακαδημιων, με μηδεν λεφτα απο επενδυση ιδιοκτησιας και με κατι μπουτρζοβλαχους που διοικουν, απλα δεν γινεται. ουτε καν μετριο πλανο, δεν μιλαμε για καλο πλανο. γενικα δεν γινεται να υπαρχει οποιοδηποτε πλανο.

 

για να μην το κουραζομε δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως Νικο αυτη τη στιγμη η ΑΕΚ εχει ολες τις προϋποθεσεις να χτισει κατι δικο της μετα απο 4 δεκαετιες.

Η ομαδα εχει την ευτυχια να διαθετει ενα υπερσυγχρονο προπονητικο κεντρο, σηκωνει την εδρα της και δεν εχει χρεη.

Εγω θα στηριζα 400% το Μελισσανιδη εαν εβγαινε να μου πει οτι θα ακολουθηθει ενα πλανο απο τη βαση μεχρι ττην αντρικη ομαδα με συγκεκριμενο τροπο παιγνιδιου και ποδοσφαιρικες σταθερες. Με στοχο την ευρωπαϊκη διακριση ας πουμε. Το εκανε σε αναλογο βαθμο ο Γιωργης ο Βαρδινογιαννης στον Παναθηναϊκο και μαλιστα χωρις να εχει και συγχρονο γηπεδο. Παρελαβε εναν Παναθηναϊκο στο γκρεμο της χρεωκοπιας και με τη διαχειριση του πηγε 2 φορες στα ημιτελικα του τσαμπιονς λιγκ + 3 φορες προημιτελικα. Χωρια οι πορειες στο ΟΥΕΦΑ ή οι μεγαλες νικες που δεν ξαναβλεπει ελληνικη ομαδα. 

 

Δυστυχως εσυ επιμενεις να επιλεγεις αναλωσιμους προπονητες γιατι δεν εχει καταφερει να βρει ο ιδιοκτητης εναν ανθρωπο να "ταιριαξει" οπως ειχε γινε με το Ντουσκο. Πολυ δυσκολα βεβαια θα βρεις Μπαγεβιτς οσο κι αν επιμενει στο μοντελο ο Μελισσανιδης γιατι εχει αλλαξει το ποδοσφαιρο και πλεον ο καθε Μπακασετας σου λεει οτι του φαινονται λιγα τα Χ λεφτα και παει πιο περα με 3Χ κι ας ειναι κακο για την καριερα του. Εχει μπλεξει με τη μπαλα η σοουμπιζ, το ινστα, κακες πτυχες του συγχρονου καπιταλισμου και επι της ουσιας πληρωνεις ποτενσιαλ και οχι αξιες. Κι οσο πιο μικρη αγορα τοσο πιο δυσκολο να βρεις και να εφαρμοσεις ενα πετυχημενο μοντελο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν θέλει καμιά επιστημη και όλα ξεκινάνε από τα λεφτά. Αν εχεις τους σωστους προπονητες που συνήθως θέλουν λεφτά σε ακαδημίες και πρωτη ομάδα και τα σπρωξεις λεφτά στο πλανο τους θα αποδώσει κάποια στιγμή. Αν πας να το παιξεις εξυπνοτερος από τους άλλους συνήθως την πατας.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ολα μεν ξεκινανε απο τα λεφτα, αλλα ο συγκεκριμενος δεν εχει πλανο που να του εξασφαλιζει ουτε την δευτερη θεση, δεν ξερω πώς να το γραψω. οσα πανε και οσα ερθουν, εντελως ασχετος και αμπλαουμπλας, σαν να διοικει την ΑΕΚ ο Στηβ ο Κακετσης ενα πραγμα.

 

 

προσωπικη μου εκτιμηση για τον συγκεκριμενο ανθρωπο ειναι οτι στις επιχειρησεις του καποια στιγμη εκανε μια γερη μπαζα και μετα βρηκε καποιους καταλληλους υπαλληλους και τον τραβηξαν μπροστα.

ο ιδιος δεν φαινεται να εχει καθολου δυνατοτητες να διοικησει οτιδηποτε συγχρονο.

 

ε, προσθεστε σε αυτα οτι ειναι και τζαμπατζης κι εδεσε το γλυκο. τρομερη υπερβαση οτι αυτος ο παραγοντας πηρε πρωταθλημα κι επαιξε τσαμπιονς λιγκ. και για να  το προλαβω, ουτε το παρασκηνιο πηρε ποτέ του, για να μην τρελαθουμε τωρα δηλαδη. απλα εσπασαν το προηγουμενο καθεστως μαζι με τον Ρωσο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα στηριζα 400% το Μελισσανιδη εαν εβγαινε να μου πει οτι θα ακολουθηθει ενα πλανο απο τη βαση μεχρι ττην αντρικη ομαδα με συγκεκριμενο τροπο παιγνιδιου και ποδοσφαιρικες σταθερες. Με στοχο την ευρωπαϊκη διακριση ας πουμε.

 

Ωραια ιδεα.Καλυτερο και απο τα 8εκ του Μανταλου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το είχαμε κάνει αυτό με το 4-2-3-1 του τραγανου να παιζει το ίδιο πρωτη και ακαδημίες , μετά ήρθε ο πογετ και το 4-3-3 που ταίριαζε καλύτερα και αρχίσαμε το ότι κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κ εγώ 4-3-3 θα δούλευα σε αυτό το ρόστερ. Κάπως έτσι :

 

         Μπάρκας

Γκαλο τσιγκ τσοτιτσ χουλτ

              σιμοες

         αλεφ    μπακασετασ

      λιβαγια       μπογε

            πονσε       

 

Επίσης πολύ ωραίο να το δουλέυεις απο τις μικρές ηλικίες. Να έχεις και 2 παιχταράδες στισ θέσεις αλεφ μπάρκα και να χαίρεσαι να βλέπεις μπαλίτσα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν αντιμετωπίζεις ισοδύναμες ή ισχυρότερες ομάδες να προσαρμόζεσαι τακτικά για να πάρεις το μέγιστο.

Τώρα με τις Λαμίες (70% των αγώνων της σεζόν) παίξε και 4-1-5 πούτσα μας κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

παμε να τους χωρεσουμε ολους σε μια ενδεκαδα και δεν βλεπουμε οτι δεν εχουμε ακρα... ειδικα μετα τον τραυματισμο του Λοπεζ και την μασκα του Μπακακη που του φορεσε περυσι ο Χιμενεθ και επεσε...

 

Αλμπανης και Γιαννιωτας ειναι σαν να μην υπαρχουν και εχεις μεινει με Μπακακη, Χουλτ και Μπογιε για ασβεστη... με τον πρωτο να αποτελει ποδοσφαιρικο ανεκδοτο φετος.... και δεν φταινει οι γραμμες του Ουζουνιδη που ειναι πλατιες για αυτο το γεγονος...

 

απο την στιγμη λοιπον που δεν εισαι δυνατος σε ενα σημειο και εισαι δυνατος σε ενα αλλο, πρεπει ολο το συστημα και ολη η στρατηγικη σου να μακιγιαρουν και να κρυψουν το προβλημα... και βεβαια να εκμεταλλευτεις επιτελους την μεγαλη σου δυναμη στον αξονα...

 

ΑΝΤΕ ΒΛΑΚΑ που μου κατεβηκες με τον παναθηναικο σε χειροτερη ψυχολογια απο ο,τι με την Μπαγερν στο Μοναχο... ΒΛΑΚΑ...

 

το πρωταθλημα ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ στοχος Ουζουνιδη... τελεια και παυλα...

Link to comment
Share on other sites

Magician αυτά που λες απλά δεν τα ξέρει καν ο Μελίσσανίδης.

Ας ελπίσουμε ο επόμενος να ναι πιο τεχνοκράτης και ιδανικά να είναι από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν κόουτς θα ξεκινούσα ΠΑΝΤΑ τους πιο αθλητικούς ή απλά fit παίχτες που διαθέτει η ομάδα δηλαδή Μπογιε, Πονσε, Κλωναρίδη ή Μπακασέτα, Άλεφ, Λαμπρόπουλο και Χουλτ οπότε θα έπαιζα κάπως έτσι:

 

Μπάρκας

 

Γκάλο - Λαμπρό - Τσιγκρί - Χουλτ

 

Σιμόες

Μοράν - Άλεφ

 

Μπακασέτας - Πόνσε - Μπογιέ

 

Οι Μάνταλοι, οι Λιβάγιες, οι Μπακάκηδες και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις αν ήθελαν να δουν αρχική ενδεκάδα ας δούλευαν ή ας έχαναν κιλά.

Αλλά ΟΚ προσωπική άποψη αυτά αφού προτιμώ ομάδες που τρέχουν, πηδάνε και ρίχνουν ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

ο Μοραν δηλαδη ειναι αθλητικος και ριχνει ξυλο?

 

Ο Μοράν και να πασάρει ξέρει και βρώμικος παίχτης (Βάσκος γαρ) είναι.

Link to comment
Share on other sites

απο εκει και περα, νομιζω οτι θα διαλεγα κι εγω αυτη την ενδεκαδα για να ξεκινησει με Ατρομητο...

 

να μην σου πω οτι δεν θα εκανα και αλλαγη στο παιχνιδι και θα επαιζα με αυτους τους 11 ολο τον αγωνα...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειπες για σωματικα προσοντα το εγραψα... ταιριαζε στο προφιλ ο Γαλανοπουλος περισσοτερο...

 

σου ειπα... θα δοκιμαζα την κυριακη κι εγω την τριαδα την συγκεκριμενη στο γηπεδο και ακριβως με την ιδια διαταξη...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειπες για σωματικα προσοντα το εγραψα... ταιριαζε στο προφιλ ο Γαλανοπουλος περισσοτερο...

 

σου ειπα... θα δοκιμαζα την κυριακη κι εγω την τριαδα την συγκεκριμενη στο γηπεδο και ακριβως με την ιδια διαταξη...

 

Εντάξει θυσιάζεις τον κοντοστούπη Γαλανό για τον Μοράν που πασάρει κιόλας σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

τον εφερε ο Μανολο απο Ισπανια ξερω γω με παιχνιδια σε Λεγανιες (νομιζω) και Σαραγοσα και εμεις καταφεραμε να τον εξαφανισουμε απο τον ποδοσφαιρικο χαρτη να ουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει αρκετά για τον ρόλο που (δεν) έχει στην ομάδα.

Ο παίχτης είναι μια χαρά χρήσιμος γενικά και μαζί με Άλεφ θα απάλλασσαν τον Σιμόες ή τον Γαλανόπουλο από πίσω τους να σκουπίζουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως -και δυστυχως δλδ- στα ματς που εχει παιξει μεχρι τωρα πιο χρησιμος ηταν ο Αινταρεβιτς παρα ο Μοραν. Το παιδι σιγουρα εχει συμπαθητικη επαφη με τη μπαλα και ιδεες για καθετες μπαλιες αλλα δεν μπορει να ακολουθησει ουτε αντιπαλους β εθνικης.

Να δεχθω οτι εχει παιξει πολυ λιγο αλλα δεν μπορεις να πεις οτι απ αυτα που χει δειξει μπορεις να τον λογιζεις για βασικο. Ειδικα αυτα που χεις βαλει απο πανω Μπουκο δεν ειναι και για να χαιρομαστε.

Link to comment
Share on other sites

ο Μοραν ειναι να πα να παιξει σε καναν Λεβαδειακο και να τσακωνεται με τον προπονητη που δεν τον βαζει.

Link to comment
Share on other sites

και για να μην παρεξηγηθω. ο Γαλανοπουλος παιζει να ειναι ακομα χειροτερος.

μα πως γινεται αυτο? αφου λενε ενδιαφερονται μεγαλες ευρωπαικες ομαδες γιαυτον :lol:

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ναι... επαιζε βασικος β ισπανιας που δυσκολευεται φετος εκει ο Αραουχο που εμεις εδω του παιρναμε τσιμπουκια για να γυρισει κι εμεις τον εχουμε για τον Πιερικο...

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×