Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Επειδη αναφερθηκαν καποια παραδειγματα σχετικα με την αδεια ΝΦ σε  χρονιες πρωταθλητισμού.

Το ποσος κοσμος μαζευεται στην ΑΕΚ εχει να κανει και με το ποσος κοσμος παει γενικα στο ελληνικο πρωταθλημα και οχι μονο με τον πορεια της ομαδας μας.

Πχ το 93-94 πηραμε πρωταθλημα και ειχαμε 10 χιλιαδες μεσο ορο που ηταν και ο μεγαλυτερος ολων των ομαδων,  ενω  το 84-85 που απλά βγηκαμε ευρωπη, παλι στη ΝΦ ειχαμε νομιζω 19 χιλιαδες μεσο ορο που ηταν μόλις ο τεταρτος μεγαλυτερος στο πρωταθλημα.

Η χωρητικοτητα εχει τη σημασια της γιατι δεν μπορουμε να βασιστουμε στο οτι επειδη σε αρκετες χρονιες που ο κοσμος γενικα δεν πηγαινε γηπεδο στην ελλαδα αρα ουτε και ο κοσμος της ΑΕΚ, αυτο θα συμβαινει παντα. Επίσης το γηπεδο χτιζεται και για τους ευρωπαικους αγωνες, οπου αν στο μελλον τα παμε σχετικα καλά θα μαζευεται  κοσμος.

Ο γαυρος εχει μολις 33 χιλιαδων γηπεδο, πολυ μικρο για τα κυβικα του. Αν στο μελλον βαζελος και μπουγατσα χτισουν  μεγαλυτερα γηπεδα απο το καραισκακη, το "28 χιλιαδες" θα μας περιοριζει σε σχεση με αλλες ομαδες, οποτε οσο μεγαλυτερο μπορεσουμε να το χτισουμε τοσο το καλυτερο. Το γηπεδο δεν ειναι για τωρα ή τα επόμενα χρόνια αλλά για πάντα.

 

Για την υπογειοποιηση που περναει στο ντουκου σχεδον, δεν ξερω αν μπορουν να αρχισουν τα εργα χωρίς ταυτοχρονα να ξεκινησει και αυτη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αποψεις εχουν την λογικη τους.

Και ο Κωστας ο εγγλεζος πχ εχει πει εδω και χρονια οτι εχει την συγκεκριμενη γνωμη, δεν ξυπνησε ξαφνικα και του ηρθε να τα λεει αυτα.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν συζηταμε κατι για το οποιο εχουμε πολλες προτασεις.

 

Βασικα ή θα γινει το γηπεδο οπως παει να το φτιαξει, οσο μεγαλο το φτιαξει και κυριως ΑΝ το φτιαξει ο Μελισσανιδης ή θα μεινουμε χωρις γηπεδο.

 

Το να μας ελεγε απο την αρχη για κατι εντελως τραγικο (πχ 23 χιλιαδες λεω ενα νουμερο) νομιζω οτι θα μας ξενερωνε ολους.

 

Το να ειπαν στην αρχη 32 ή 33 και να γινει 30 ή 29 ή εστω 28 δεν νομιζω οτι ειναι να καθομαστε να το συζηταμε οταν δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια αλλη λυση στον οριζοντα.

Βεβαια να υπαρχει και μια κοκκινη γραμμη προς τα κατω, προσωπικα για μενα το 28 ειναι η κοκκινη γραμμη.

 

Επομενως ας γινει κι ας ειναι και τοσο, λεω εγω. Αλλα να ξεκινησει επιτελους γιατι μου φαινεται κοιταμε ποσα δεντρα θα εχουμε κι οχι αν γενικοτερα θα γινει το δασος.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αποψεις εχουν την λογικη τους.

Και ο Κωστας ο εγγλεζος πχ εχει πει εδω και χρονια οτι εχει την συγκεκριμενη γνωμη, δεν ξυπνησε ξαφνικα και του ηρθε να τα λεει αυτα.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν συζηταμε κατι για το οποιο εχουμε πολλες προτασεις.

 

Βασικα ή θα γινει το γηπεδο οπως παει να το φτιαξει, οσο μεγαλο το φτιαξει και κυριως ΑΝ το φτιαξει ο Μελισσανιδης ή θα μεινουμε χωρις γηπεδο.

 

Το να μας ελεγε απο την αρχη για κατι εντελως τραγικο (πχ 23 χιλιαδες λεω ενα νουμερο) νομιζω οτι θα μας ξενερωνε ολους.

 

Το να ειπαν στην αρχη 32 ή 33 και να γινει 30 ή 29 ή εστω 28 δεν νομιζω οτι ειναι να καθομαστε να το συζηταμε οταν δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια αλλη λυση στον οριζοντα.

Βεβαια να υπαρχει και μια κοκκινη γραμμη προς τα κατω, προσωπικα για μενα το 28 ειναι η κοκκινη γραμμη.

 

Επομενως ας γινει κι ας ειναι και τοσο, λεω εγω. Αλλα να ξεκινησει επιτελους γιατι μου φαινεται κοιταμε ποσα δεντρα θα εχουμε κι οχι αν γενικοτερα θα γινει το δασος.

Ε καλά συζητήσεις απλά για να χουμε να λέμε είναι τα περισσότερα πράγματα εδώ μέσα. Είτε αφορούν το γηπεδικό, είτε το αγωνιστικό ο καθένας λέει την άποψή του. Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στον πλανήτη ΑΕΚ με τα σχόλια εδώ μέσα.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα κόκκινων γραμμών. Για σενα όπως λες είναι το 28αρι, για κάποιους άλλους είναι το 32αρι

Link to comment
Share on other sites

είναι εντελώς διαφορετικές οι βάσεις πάνω στις οποίες συζητάμε. 

Εννοειται. Εαν ηταν διαφορετικο το περιβαλλον, η οικονομικη κατασταση και το μελλον της χωρας, θα συμφωνουσα μαζι σου 450%. Το ελληνικο προϊον ποδοσφαιρο οσο και να φτιαξει θα μεινει το προϊον του Μανταλου και του Φορτουνη. Δεν παει πιο πανω, παει πιο κατω, οσο και να γινει "πλουραλιστικο" και να εχουμε κι αλλους πρωταθλητες. 

Το βασικοτερο κομματι στο οποιο βασιζω εγω την αναλυση μου και τη θεωρια περι ΑΕΚ εχει να κανει με το κοινωνικοπολιτικο και οικονομικο περιβαλλον της χωρας η οποια θα βγει απ το τουνελ σε 50 χρονια. Θα εχουμε ενα πρωταθλημα στυλ Βουλγαριας, Ρουμανιας, Σερβιας και ουτω καθεξης. Θα υπαρχουν βεβαια οι μεγαλες ομαδες (και η ΑΕΚ μεσα σε αυτες) αλλα σε πολυ χαμηλοτεορ επιπεδο, στο σημερινο και πιο κατω. Εαν υπηρχε η δυνατοτητα εξασφαλισης εσοδων μεσω Ch.L. θα σου μιλουσα διαφορετικα, δεν υπαρχει ουτε αυτο πλεον και εχεις ενα προϊον με τζιρους Κυπρου αναλογικα με τον πληθυσμο. Εκει εισαι, δεν ειναι θεμα ΑΕΚ μην το παιρνεις τοσο "κιτρινομαυρα". Πρωτο μαγαζι παραμενει ο Ολυμπιακος, στη βορεια Ελλαδα ο ΠΑΟΚ και υπαρχει η ανερχομενη δυναμικη της ΑΕΚ και η πτωτικη του Παναθηναϊκου. Αυτο ειναι ολο το στορι κατα τη γνωμη μου.

 

Το να ειπαν στην αρχη 32 ή 33 και να γινει 30 ή 29 ή εστω 28 δεν νομιζω οτι ειναι να καθομαστε να το συζηταμε οταν δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια αλλη λυση στον οριζοντα.

Βεβαια να υπαρχει και μια κοκκινη γραμμη προς τα κατω, προσωπικα για μενα το 28 ειναι η κοκκινη γραμμη.

Στην κομητεια λενε 26-27  :D  :P  :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το γήπεδο, μακάρι να μαζεύονται σταθερά οι μισοί από τη χωρητικότητα του σε κάθε παιχνίδι και να γεμίζει άνετα στα ντέρμπι και τα όποια ευρωπαϊκά. 

 

Φιλιά και καλημέρες. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

30+1 θεση θα ειναι το λιγοτερο.

 

ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε αυτα περι δυναμικης ειναι του κωλου τα εννιαμερα καμια δυναμικη δεν εχει κανενας καμια ομαδα δεν μπορει να γεμισει κανενα γηπεδο 30,000 θεσεων σταθερα στην Ελλαδα οι εποχες που τριγυρνουσαν οι μελισσες περασε ανεπιστρεπτι 

 

η τουμπα φετος δεν γεμισε ποτε 

το καραισκακη φετος δεν γεμισε ποτε

ακομα και η λεοφωρος δεν γεμισε ποτε

 

πανω απο 30,000 κοσμο η ΑΕΚ μαζεψε σε 2 ματς 

περσι με την σεντ ετιεν που παιζοταν προκριση μαζεψε 25,000 κοσμο.

 

η μπουγατσα πουλησε 8,000 διαρκειας την καλυτερη σεζον των τελευταιων 30 χρονων 

εμεις πουλησαμε 8,500 και επι εποχης μελισσανιδη δεν ξεπερασαμε ποτε τις 12,000 με νορμαλ τιμες

η βαζελα πουλάει κατω απο 5,000 

και ο γαυρος 17-18,000 με τα μισα να ειναι των 150 ευρω.

 

δεν υπαρχει ποδοσφαιρικος κοσμος στην Ελλαδα και ουτε θα υπαρξει ξανα, το πδοσφαιρο εχασε το τελευταιο τρενο το 2004 

Link to comment
Share on other sites

Να ξανανοίξουμε την κουβέντα για την Γιουβέντους που μίκρυνε με 40αρι γήπεδο, ενώ χωρούσε 120αρι;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορούμε να πούμε ότι η Γιουβεντους είναι η 2η δύναμη σε μια πόλη όσο η Θεσσαλονίκη, τουλάχιστον μέχρι να πάνε εκεί και οι βάζελοι και να τα σαρώσουν όλα. Επίσης  ότι το 40k+ που φτιάξανε σύμφωνα με την πάντα έγκυρη wikipedia πήγε 150 φεύγα εκατ. Περιμένουμε τώρα από τον Il Magiciano να μας πει το παρασκήνιο και πως τα τσιμέντα τα πληρώσανε χαβιάρι or whatever για να γλυτώσουν το ΣΔΟΕ.

 

Συμφωνώ με τον άγγλο συνονοματο σε ότι λέει.

 

ΥΣ. Δεν έχω διαβάσει τίποτα. ΣΦΙΝΟΠΟΥΤΣΑ21R

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Γηπεδαρα 30000 θεσεων μια χαρα θα ειναι για 70 χρονια.Μετα αν υπαρχει ζωη ποδοσφαιρο Ελλαδα κτλ και ολα ειναι οκ κατι θα κανουμε αν δεν γινει σεισμος να το κανουμε 35000. Αν και και οπως παει το Ελληνικο ποδοσφαιρο σε καποια χρονια σμικρυνση θα χρειαστουν τα γηπεδα οχι μεγενθυση....

Link to comment
Share on other sites

Καλα η Ελλαδα - Ελληνικο ποδοσφαιρο δεν εχασε κανενα τρενο.

Η ΑΕΚ το χει χαμενο εδω και καιρο.

Και αυτο θα αποδειχθει σε βαθος 10ετιας. Εδω μπορει να γραφονται "ελα μωρε σιγα το προιον κ νταξ ειμαστε θα την βρουμε την ακρη" (ατακες τελευταιας 10ετιας στην Ελλαδα), αλλα οι εξελιξεις τρεχουν ασταματητα, και δεν ειναι μακρυα ο καιρος που θα ευχομασταν σε τετοια κομβικα σημεια να ειχαμε διαχειριστει πολλα πραγματα διαφορετικα.

Σε βάθος δεκαετίας και βάλε εδώ κάτω, δε διαφαίνεται τίποτα που θα κάνει την επιλογή ενός γηπέδου της δεδομένης χωρητικότητας να φαντάζει μετά από λίγο καιρό μικρό και δεσμευτικό για την ομάδα.

Πιο πιθανό όπως πάνε τα πράγματα το γήπεδο αυτό να μοιάζει αχανές σαν το παλιό Μαρακανά.  

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις και θα το δεις.

Εαν ηταν ετσι τα πραγματα, δεν υπηρχε λογος να χτιστει γηπεδο καν.

Αν κάνω λάθος, προτιμώ να το έχει κάνει με ένα 30αρι γήπεδο καβάτζα, παρά στο ΟΑΚΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Σε βάθος δεκαετίας και βάλε εδώ κάτω, δε διαφαίνεται τίποτα που θα κάνει την επιλογή ενός γηπέδου της δεδομένης χωρητικότητας να φαντάζει μετά από λίγο καιρό μικρό και δεσμευτικό για την ομάδα.

Πιο πιθανό όπως πάνε τα πράγματα το γήπεδο αυτό να μοιάζει αχανές σαν το παλιό Μαρακανά.  

Το γηπεδο δεν ειναι για την επόμενη δεκαετία όμως, είναι για πάντα.

Αν χτισει καποτε ενα 40νταρι ο βαζελος και ενα 35αρι ο ΠΑΟΚ, μικρο και δεσμευτικο θα ειναι το 28αρι που δεν θα μπορει και  να μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το οτι μεγαλος συλογος μεγαλο γηπεδο πραγματικα με ξεπερναει.....

αρα μεχρι το γκρεμισμα της ν.φ. υποστηριζατε μικρη ομαδα.......

με το που πηγαμε οακα γιναμε μεγαλη ομαδα.....

 

ας ειναι φωτοτυπια του παλιου ..... δε με νοιαζει ..... θελω εδρα ..... οχι διαστημοπλια

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

 

Αν χτισει καποτε ενα 40νταρι ο βαζελος και ενα 35αρι ο ΠΑΟΚ, μικρο και δεσμευτικο θα ειναι το 28αρι που δεν θα μπορει και  να μεγαλωσει.

Για να δούμε, θα τα χτίσουν; 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο το οτι μεγαλος συλογος μεγαλο γηπεδο πραγματικα με ξεπερναει.....

αρα μεχρι το γκρεμισμα της ν.φ. υποστηριζατε μικρη ομαδα.......

με το που πηγαμε οακα γιναμε μεγαλη ομαδα.....

 

ας ειναι φωτοτυπια του παλιου ..... δε με νοιαζει ..... θελω εδρα ..... οχι διαστημοπλια

Δεν συζηταμε για μεγαλο γηπεδο, απλά να μην ειναι πολυ μικρό.

Η ΝΦ στο τελος χωραγε 24 χιλιαδες αναγκαστικά, αλλά καποτε εφθανε και τις 39 χιλιαδες.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, θα τα χτίσουν; 

Μην βαζεις στοιχηματα μαζι  μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις στοιχηματα μαζι  μου :lol:

:lol:  :lol:  :lol:

 

Μια χαρά ΓΗΠΕΔΑΡΑ θα είναι, αντάξια της ΑΕΚ, ίσως και πιο μπροστά χρονικά από την εξέλιξη της ομάδας και όλοι θα καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκερπάνια. 

Να ευχόμαστε λοιπόν κάποια στιγμή η ΑΕΚ να μεγαλώσει τόσο πολύ που θα δικαιωθείς εσύ και ο Εγγλέζος. 

Link to comment
Share on other sites

:lol:  :lol:  :lol:

 

Μια χαρά ΓΗΠΕΔΑΡΑ θα είναι, αντάξια της ΑΕΚ, ίσως και πιο μπροστά χρονικά από την εξέλιξη της ομάδας και όλοι θα καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκερπάνια. 

Να ευχόμαστε λοιπόν κάποια στιγμή η ΑΕΚ να μεγαλώσει τόσο πολύ που θα δικαιωθείς εσύ και ο Εγγλέζος. 

Βεβαια αν δικαιωθω εγω ή ο εγγλέζος δεν θα μπορει να αλλάξει κάτι. Απλά λέω να ειναι οσο μεγαλύτερο γινεται, δεν μίλησα για 40φεύγα γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Δεν συζηταμε για μεγαλο γηπεδο, απλά να μην ειναι πολυ μικρό.

Η ΝΦ στο τελος χωραγε 24 χιλιαδες αναγκαστικά, αλλά καποτε εφθανε και τις 39 χιλιαδες.

Ορθίων και 200 καθημενων πανω στον ευκαλυπτο της εκκλησιας. Που πιαναμε τη φανελα του Δαβουρλη και του Χατζηιωαννου να μην εκτελεσει το πλαγιο.

Δεν υπαρχουν αυτα στις σημερινες συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια σκεπαστη θελω που να χωραει 5-6 χιλιαδες και να μαστε μεσα 10 και στα αρχιδια μου ολα τα υπολοιπα...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μια σκεπαστη θελω που να χωραει 5-6 χιλιαδες και να μαστε μεσα 10 και στα αρχιδια μου ολα τα υπολοιπα...

Τωρα θα χει δυο σκεπαστές, να θυμηθούμε και τις διπλές εξεδρες Σκεπαστη-Θυρα 21.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα χει δυο σκεπαστές, να θυμηθούμε και τις διπλές εξεδρες Σκεπαστη-Θυρα 21.

Και εδω φτανουμε στο μονο σοβαρο ζητημα που θα πρεπε να συζηταμε...

Η σκεπαστη μας τι αριθμηση θα χει;9-11 η 21-22-23;Εγω προτιμω το 9-11 αν και στο τελος βλεπω να μας τη λεει τραπεζουντα ξερω γω..

Link to comment
Share on other sites

Και εδω φτανουμε στο μονο σοβαρο ζητημα που θα πρεπε να συζηταμε...

Η σκεπαστη μας τι αριθμηση θα χει;9-11 η 21-22-23;Εγω προτιμω το 9-11 αν και στο τελος βλεπω να μας τη λεει τραπεζουντα ξερω γω..

Αφου ειπε οτι μια θυρα θα ονομαστε 21. Το ιδανικο θα ειναι μια θυρα στο νοτιο πεταλο να λεγεται 9-11 και μια στο βορειο θυρα 21. Να υπαρχει μια αισθηση συνεχειας με το Νικος Γκουμας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×