Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Guest ALati

Οσοφος παππους απο τη Σαμψουντα οταν του πρηζα τ'αρχιδια μου ελεγε "ενταξει Βασιλη μου εχεις εσυ δικιο κι εγω εχω την ησυχια μου"

Χαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Οσοφος παππους απο τη Σαμψουντα οταν του πρηζα τ'αρχιδια μου ελεγε "ενταξει Βασιλη μου εχεις εσυ δικιο κι εγω εχω την ησυχια μου"

Χαχαχαχαχα.

Και ο Ναστραντίν Χοτζας, επισης απο την Ανατολή, τετοια έλεγε :)

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε μλκ Μητσο τρως κατι κολληματα κι εσυ ωρες ωρες

 

Λολ ρε Ζάστρε.

Link to comment
Share on other sites

Στα 80 μυρια το κοστος λεει το σπορτ 24.

 

Η επόμενη ημέρα, όταν με το καλό η ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 θα έχει στα χέρια της την οικοδομική άδεια (αυτή που στην ΑΕΚ περιμένουν την τελευταία εβδομάδα του τρέχοντος μήνα) θα φέρει στο προσκήνιο το θέμα της ανέγερσης και τα ερωτήματα για πως ένα έργο το οποίο αναμένεται να κοστίσει κάτι παραπάνω από 80 εκατ. ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) θα χρηματοδοτηθεί. Γρήγορα και με σαφήνεια σας παραθέτουμε όλα όσα ισχύουν αυτή τη στιγμή, με βάση και άξονα ασφαλώς, όλα όσα έχουν εξαγγελθεί από την Ένωση και ισχύουν από επίσημες καταγραφές.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα στοιχεία τα οποία έχουν ήδη εγκριθεί από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς και με το 24% του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας να συμπεριλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση, το κόστος του έργου υπολογίζεται ως εξής:

 

1. Κόστος αρχιτεκτονικής μελέτης και επίβλεψης/διεύθυνσης κατασκευής: 5,45 εκατ. ευρώ

2. Κόστος α’ φάσης κατασκευής του έργου: 32,116 εκατ. ευρώ

3. Κόστος β’ φάσης κατασκευής του έργου (με κονδύλι Περιφέρειας Αττικής 20,2 εκατ. ευρώ): 25,048 εκατ. ευρώ

4. Κόστος γ’ φάσης κατασκευής του έργου: 18,1 εκατ. ευρώ

5. Συνολικό κόστος κατασκευής της Αγιάς Σοφιάς: 80,7 εκατ. ευρώ

 

Αναλύοντας τα προαναφερθέντα και εξαιρώντας τα χρήματα για τη μελέτη και επίβλεψη του έργου (σημαντικό μέρος των οποίων ήδη έχει καταβληθεί στην ομάδα Ανδριόπουλου) και τα 20,2 εκατ. που αφορούν στο κονδύλι της Περιφέρειας Αττικής, καταλήγουμε στην ανάγκη εύρεσης περίπου 55 εκατ. ευρώ για την ολοκλήρωση του έργου. Έχουμε και λέμε:

 

* Σύμφωνα με τις εξαγγελίες και το αρχικό πλάνο, το πρώτο μέρος (32,1 εκατ. ευρώ) για την αποπεράτωση του έργου θα πρέπει να καλυφθεί με ιδία κεφάλαια, δηλαδή με χρήματα τα οποία θα προέρχονται από το ταμείο της ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924. Πως θα φτάσουν σε αυτό; Με αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας (άρα με χρηματοδότηση του Δημήτρη Μελισσανίδη), πρόσθεση των χρημάτων που παρακρατήθηκαν από τις πωλήσεις των εισιτηρίων διαρκείας τις προηγούμενες σεζόν και τις γενναίες «επιχορηγήσεις» από σημαίνοντες ΑΕΚτζήδες οι οποίοι είτε έχουν δεσμευτεί δημόσια ότι θα το πράξουν (Πέτρος Παππάς, Πόλυς Χατζηιωάννου), είτε έχουν εκφράσει τέτοια βούληση στο Δημήτρη Μελισσανίδη, καθώς επιθυμούν να συνδράμουν στο έργο.

 

* Στη δεύτερη φάση, τα 20,2 εκατ. ευρώ που αποτελούν δέσμευση άρα πλέον και υποχρέωση της Περιφέρειας Αττικής αναμένεται να αποδειχθούν κατάτι λιγότερα από όσο αναμένεται να κοστίσουν οι εργασίες για την ολοκλήρωση του δεύτερου μέρους του έργου. Το ποσό αυτό (5 εκατ. ευρώ) θα πρέπει επίσης να καλυφθεί με ιδία κεφάλαια, εκτός κι αν εν τω μεταξύ, η Ένωση έχει προχωρήσει στο απαραίτητο για την τρίτη φάση του έργου deal, προκειμένου να τα μεταφέρει εκεί. Τι προβλέπει η φάση αυτή;

 

* Δανεισμό τραπέζης. Όταν η «Αγιά Σοφιά» βρισκόταν ακόμα στις εποχές της επίσημης παρουσίασης του πρότζεκτ, υπήρχαν πληροφορίες για συμφωνία με την τράπεζα Πειραιώς, με τον επιστήθιο φίλο του Δημήτρη Μελισσανίδη και τότε προέδρου του εν λόγω χρηματοπιστωτικού οργανισμού Μιχάλη Σάλλα, να διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο. Ουδείς γνωρίζει αν αυτή η συνθήκη είναι ακόμα ενεργή (τώρα που ο Σάλλας είναι ανενεργός) ή αν η ΑΕΚ θα ξεκινήσει νέο κύκλο αναζήτησης δανεισμού για το τρίτο μέρος του έργου. Το θέμα είναι βέβαια και πόσα θα δώσει πίσω... Θα παραχωρήσει την εμπορική χρήση του ονόματος; Θα δεσμεύσει έσοδα του γηπέδου ή της ΠΑΕ; Λίγο από όλα ;Όλα αυτά θα φανούν όταν το έργο θα έχει πλέον προχωρήσει σημαντικά.

 

http://www.sport24.gr/football/omades/Aek/h-agia-sofia-se-xrhma.4722107.html

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να μην χτιστεί γήπεδο. Κοτέτσι θα είναι. 

 

Θα περιμένουμε τον επόμενο σωτήρα επενδυτή να χτίσει στον ΟΔΔΥ την γηπεδάρα των 45000 θέσεων (ή καλύτερα κοτέτσι + 15,000 θέσεις). 

 

Άλλωστε μόνο 14 χρόνια πέρασαν. Τι είναι 14, τι 28. 

Link to comment
Share on other sites

Να το πουμε Μικρο Ναο ή Ναακι αμα ειναι γιατι το κοτετσι δεν αρεσε στα πληθη

 

Ορνιθοτροφείο πιστεύω είναι πιο σωστό σαν λέξη. 

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Εγω λεω να το χτισει και να μην πηγαινουμε. Εξον να ριξει καλαμποκι και πιτουρο μεσ'το γκαζον. Ετσι εισαι πουστη ? Τωρα θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Να μας εχει ο Θεος ολους καλα να ειμεθα εδω και να τα λεμε. Αν την πρωτη χρονια κανουμε μεσο ορο λιγοτερο απο 28000 θα γαμιομαστε σα λαος.

Να του αποδειξουμε του πουστη ποσο μικρο γηπεδο εκανε.

Αντε να μας δω.

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε καβλαντες ιουνη μηνα.. Που να μπει και μπουλντοζα δηλαδη..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ή οποία μείωση της χωρητικότητας έχει να κάνει με τη κυβέρνηση και το ΚΕΣΑ, δεν αφορά θέμα που ευθύνεται η μεριά της ΑΕΚ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Η ΑΕΚ ευθυνεται. Κανε τα κουρεια και τα λουτρα 1.50 απο το πατωμα κυριε. Να μπαινει μονο ο Κολοκοτρωνης μεσα που ειναι και μαθημενος. Να κερδισεις μια σειρα καθισματα...νατο το 32αρι. Στη θεση του Καζαντζιδη και το Χατζηχρηστου, κανε μια ορθια κολωνα με 10 καθισματα επι 5 στο υψος νατα αλλα 50 τικετια.

Βαλε μια τροχαλια πανω απο το τελευταιο καθισμα με τσιγγελια με ενα ταληρο το εισιτηριο για τον καθε κρεμασμενο 200 κρεμασμενοι γυρω-γυρω να ο μισθος του Ασλανιδη με 3 ματς στο κοτετσι. Αρχιτεκτονες σου λεει μετα. Αρχιδια. Νυχτα το πηραν.

Edited by ALati
Link to comment
Share on other sites

Μας γλεντάει ο Εγγλέζος 3 μέρες τώρα...

Χαχαχαχαχα.

Κώστα, στείλε 2-3 τζιχάντια από ' κει πάνω να το κάνουνε φλαμπέ το κοτέτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται. Εαν ηταν διαφορετικο το περιβαλλον, η οικονομικη κατασταση και το μελλον της χωρας, θα συμφωνουσα μαζι σου 450%. Το ελληνικο προϊον ποδοσφαιρο οσο και να φτιαξει θα μεινει το προϊον του Μανταλου και του Φορτουνη. Δεν παει πιο πανω, παει πιο κατω, οσο και να γινει "πλουραλιστικο" και να εχουμε κι αλλους πρωταθλητες. 

Το βασικοτερο κομματι στο οποιο βασιζω εγω την αναλυση μου και τη θεωρια περι ΑΕΚ εχει να κανει με το κοινωνικοπολιτικο και οικονομικο περιβαλλον της χωρας η οποια θα βγει απ το τουνελ σε 50 χρονια. Θα εχουμε ενα πρωταθλημα στυλ Βουλγαριας, Ρουμανιας, Σερβιας και ουτω καθεξης. Θα υπαρχουν βεβαια οι μεγαλες ομαδες (και η ΑΕΚ μεσα σε αυτες) αλλα σε πολυ χαμηλοτεορ επιπεδο, στο σημερινο και πιο κατω. Εαν υπηρχε η δυνατοτητα εξασφαλισης εσοδων μεσω Ch.L. θα σου μιλουσα διαφορετικα, δεν υπαρχει ουτε αυτο πλεον και εχεις ενα προϊον με τζιρους Κυπρου αναλογικα με τον πληθυσμο. Εκει εισαι, δεν ειναι θεμα ΑΕΚ μην το παιρνεις τοσο "κιτρινομαυρα". Πρωτο μαγαζι παραμενει ο Ολυμπιακος, στη βορεια Ελλαδα ο ΠΑΟΚ και υπαρχει η ανερχομενη δυναμικη της ΑΕΚ και η πτωτικη του Παναθηναϊκου. Αυτο ειναι ολο το στορι κατα τη γνωμη μου.

 

 

 

 

Σε καταλαβαίνω. Αυτές όμως είναι εικασίες. Και είναι κρίμα να περιορίζεις τον εαυτό σου επειδή έτσι κι αλλιώς θα πάνε όλα σκατά. Δεν είναι νοοτροπία winner αυτό.

 

Φαντάσου τι θα έλεγε όλο το ΚΜ σε άλλο τόπικ, όπου θα συζητάγαμε για το πεπρωμένο της Ελλάδας σαν χώρα, το οποίο βρίσκεται κάπου μεταξύ Βουλγαρίας και Ρουμανίας. ;) Αυτό μόνο, δεν συνεχίζω την σκέψη, γιατί άθελά μου μπορεί να θίξω κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαστε λουτρα και κουρεια? Θα κοψουμε το ψωμακι του λουτρατΣΗ και του Κουρεα της ΝΦ? ενδροπη.

 Θα τους προσλάβουμε στο κουρείο και το χαμάμ.

Αφού ειπαν, προτεραιοτητα για εργασια στην Αγια Σοφιά θα εχουν οι κατοικοι του Δημου ΝΦ-ΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμεθα λΑΡΤΖ? Προσλαμβανουμε κουρεις και λουτρατΣηδες? Τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατΖακια. :lol:

Πως θα δουλεψουν το κουρειο και το χαμάμ;; με εθελοντές;;

Link to comment
Share on other sites

Εγγλέζος σε πανικό. Επιτίθεται σε όποιον έχει άποψη. Κλείστο ΚΜ ρε φίλε Κάνε μας μπαν και γράφε blog μονος σου να ενισχύεις την άποψη σου :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω δε μπορουμε να γεμισουμε το γηπεδο ωρε με 28κ, θα σουρθει ο αλλος για καφε κ κουρεμα στην Αγια Σοφια? Εδω τα ΑΕΚ καφε δε πιασαν, θα πιασει ο κουρεας?

Στο κουρείο που θα φτιάξουμε δεν θα πηγαίνουν;; :P

marcus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανενας πανικος.

Κανε με ρεΠορτ αν εχεις θεμα. :lol:

Θα επιληφθει η ομαδα των μοντερεητορς στο παραπονο σου.

Τιποτε αλλο? :lol:

 

 

Συγχαρητήρια είσαι moderator! Κάνε με μπαν όπως και το Γιώργη τα γουστάρεις αυτά. Το λυπηρό για την περίπτωση σου είναι οτι κανείς δεν γουστάρει να μπει σε αντιπαράθεση μαζί σου. Μπήκα εγώ όμως γιατί με βρήκες σε καλό φεγγάρι να έχω χρόνο να ασχοληθώ με την περίπτωση σου

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται καθε φορά να γυριζει στο προσωπικο, μια διαφωνία. Απόψεις σχολιάζουμε, οχι αυτους που τις εκφραζουν.

Link to comment
Share on other sites

45

Κόψε λίγα χρόνια μωρέ Flint.

 

Δεν βοηθάς στην οικονομία της συζήτησης

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγει η χωρητικοτητα και ειναι 26 χιλιαδες, δεν θα πρεπει να ξαναγινει συναξη ΚΜ.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

kala mlks to termatisate.pouna vgei epishma h xoritikothta.tha kaei to pelekoudi

Εγω θα βαλω αρνι στην ταρατσα. Ειτε 28 ειτε 38 το ιδιο αρνι. 8-9 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Νομιζω οτι ο Κωστας εχει απαγοητευτει γιατι ηθελε απλα μεγαλυτερο γηπεδο και δικαιωμα του. Η αντιπαραθεση φερνει κουβεντες που ειμαι σιγουρος τις περισσοτερες τις γραφει απλα για να επιβληθει η αποψη του οπως κανουμε ολοι σε καθε αντιπαραθεση.

Με το μονο που με κανει και ανατριχιαζω ειναι οτι αποκαλει το γηπεδο της ΑΕΚ κοτετσι. Ειμαι σιγουρος οτι δεν το εννοει αλλα οπως και να γινει ειναι απαραδεκτο να υπαρχει αυτος ο χαρακτηρισμος για ενα γηπεδο που ακομα δεν εχει γινει και θα αποτελει στολιδι μιας και θα ειναι το καλυτερο γηπεδο στην Ελλαδα.

Μην προτρεχουμε ρε παιδια. Καθηστε να ξεκινησει και οταν ετοιμαστει ολοι μαζι θα κλαιμε αγκαλια. Ελα 28.000 σαν 50.000 θα φανταζει και σε ατμοσφαιρα και σε εσοδα θα δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×