Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Στα σοβαρά τώρα, γιατι τα 2 προηγούμενα σχόλια ήταν περισσότερο χιουμοριστικά, ο Βαγενάς, που θα ειναι ο υπεργολάβος, ειναι καλη εταιρεία. Αυτό που με προβλημάτισε εμένα ειναι οχι η εταιρεία, αλλά ο χρόνος για τη 2η φάση που ορίστηκε σε 14 μηνες. Παμε δηλαδή για Ιούνη του 19 και το γήπεδο δεν θα ειναι έτοιμο. Αποπεράτωση καλως εχόντων των πραγμάτων δηλαδή Οκτώβρη-Δεκεμβρη του 19. Παμε δηλαδή για περίπου 2,5 χρονιά κατασκευής. Μακάρι να τρέξουν και να προλάβουμε την αγωνιστική χρονιάς 19-20 στο σπίτι μας. Δεν το βλέπω δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Στα σοβαρά τώρα, γιατι τα 2 προηγούμενα σχόλια ήταν περισσότερο χιουμοριστικά, ο Βαγενάς, που θα ειναι ο υπεργολάβος, ειναι καλη εταιρεία. Αυτό που με προβλημάτισε εμένα ειναι οχι η εταιρεία, αλλά ο χρόνος για τη 2η φάση που ορίστηκε σε 14 μηνες. Παμε δηλαδή για Ιούνη του 19 και το γήπεδο δεν θα ειναι έτοιμο. Αποπεράτωση καλως εχόντων των πραγμάτων δηλαδή Οκτώβρη-Δεκεμβρη του 19. Παμε δηλαδή για περίπου 2,5 χρονιά κατασκευής. Μακάρι να τρέξουν και να προλάβουμε την αγωνιστική χρονιάς 19-20 στο σπίτι μας. Δεν το βλέπω δυστυχώς

Μου χει μεινει αυτο που επιμενετε ολοι οτι θα ναι η 2η φαση. Αλλα θυμαμαι και με βαση στοιχεια που ειχες δημοσιευσει, τα χωματουργικα ηταν προκαταρκτικες εργασιες και μετα ηταν οι 3 κυριες φασεις της κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχετε λογικές αποριες πάνω στο εγώ, να κάνουμε ενα διαχωρισμό ρόλων. Η Ερμωνασσα ειναι η εργολήπτρια εταιρεία, η κατασκευή του εργου μιλάει στο όνομα της. Η Ερμωνασσα δίνει κομμάτι της κατασκευης δεν υπεργολάβο, δηλαδή τον Βαγενά ο οποιοδήποτε θα πραγματοποιήσει τις εργασιες θεμελίωσης και γενικά της κατασκευής στοιχείων απο οπλισμένο σκυρόδεμα (καλούπωμα, σιδερώμα κλπ). Ο Τιτανας η ο Ηρακλης η η Lafarge, θα προμηθεύσουν το προϊόν με το οποίο θα δουλέψει ο Βαγενάς. Δηλαδή το μπετό. Το αν δέχτηκε να κανει δωρεά ο Τιτάνας τα μπετά, ειναι αδιάφορο για τις άλλες 2 εταιρειες και δεν συνδέεται καθόλου με αυτες με οποιοδηποτε τροπο

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μου χει μεινει αυτο που επιμενετε ολοι οτι θα ναι η 2η φαση. Αλλα θυμαμαι και με βαση στοιχεια που ειχες δημοσιευσει, τα χωματουργικα ηταν προκαταρκτικες εργασιες και μετα ηταν οι 3 κυριες φασεις της κατασκευης.

Και παλι δικιο εχεις. Το λέω ετσι για να γίνει κατανοητό. Κανονικά ειναι το δεύτερο μισό της πρωτης φασης και κομμάτι της δευτερης. Ετσι όμως δεν το καταλαβαινει κανενας

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσει κ βλέπουμε ποτέ θα τελειώσει. Ακόμα δν είδαμε ούτε τούβλο που λέει ο λογος

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε συμφωνα με παλιοτερες δημοσιευσεις,

η  πρωτη φάσης κατασκευής του έργου θα κοστιζε 32,116 εκατ. ευρώ

η 2η φάσης κατασκευής του έργου (με κονδύλι Περιφέρειας Αττικής 20,2 εκατ. ευρώ):25,048 εκατ. ευρώ

και η 3η φάσης κατασκευής του έργου: 18,1 εκατ. ευρώ.

 

Μπορει να εχει αλλαξει κατι οσον αφορά τις τιμές τώρα, αλλά προφανώς δεν ολοκληρώθηκε η πρωτη φάση που θα κοστιζε τοσα χρήματα.

 

«Tα στάδια του έργου θα είναι τρία, μετά τα εργα εκσκαφής και αντιστήριξης.

Αρχικά θα έχουμε τα μπετά στο εργοτάξιο.

Μετά τις προκατασκευασμένες κερκίδες, που συνήθως γίνονται παραγγελία στο εργοτάξιο.

Και τρίτο και πλέον δύσκολο, που αφορά στους μεταλλικούς φορείς υποδοχής του στεγάστρου"

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τα σχολια για τους εργατες στο γηπεδο.

Παιζει οταν τελειωσει να γραψουν καποιοι στους τοιχους της ΝΦ, "και την αγιασοφια προλεταριοι την εχτισαν"

Link to comment
Share on other sites

Να συγκροτηθεί μια επιτροπή ΑΕΚτζηδων να ελέγχει κατά πόσο δουλεύουν οι εργάτες.

 

Να προτιμηθουν αντιλαϊκής ιδεολογίας άτομα για να τους βγαίνει πιο φυσικά.

Αποκαλυψου αγορι μου. Ενας νεος γκοργκαρ γεννιεται

Link to comment
Share on other sites

Αποκαλυψου αγορι μου. Ενας νεος γκοργκαρ γεννιεται

Πότε ήμουν αντιλαικός ρε μουνί?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να ξέρει.

Δλδ θα γίνεται διαγωνισμός σε κάθε φάση?

Και γιατί δεν το δεινουν το έργο συνολικά και το πάνε φάση φάση?

Εχει σχέση αυτό με τη χρηματοδότηση?

Link to comment
Share on other sites

AG21 με το που τελειώσουν αυτες οι εργασίες μετα θα μένουν εργασίες τελειωματων. Μηχανολογικες και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, τοποθετήσεις μηχανημάτων, εσωτερικες διαρρυθμίσεις κλπ. Δεν υπαρχει λόγος διαγωνισμού μετα για αυτα. Θα δοθούν σε μια εταιρεία κατασκευαστική η σε 2-3 ανεξάρτητα συνεργεία και τέλος. Ήδη έχουν παρει προσφορές για τον ήχο και το φωτισμό απο οτι ξέρω που ειναι ενα αρκετά μεγάλο κομμάτι. Αυτοί οι 14 μηνες ειναι. Μετα φινιρίσματα

Link to comment
Share on other sites

Με μετανάστες εργατες η μόνο με ελληνες η κατασκευή;;

 

Με τους ΠΑΝΤΕΣ !!!

Και με το αφεντικό να στήνει γραφειάκι δίπλα στο γιαπί και να πληρώνει κάθε απόγευμα το μεροκάματο σαν τους παλιούς εργολάβους.

 

2vvw780.jpg

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα για το γηπεδο

 

-πρεπει να εισαι λιγο γκαντεμης για να μην μπορει η εταιρεια που εκανε την καλυτερη προσφορα να το φτιαξει οπως πρεπει. Ετσι κι αλλιως θα υπαρχουν ασφαλιστικες δικλειδες, αλλα το θεμα ειναι να μην υπαρξει προβλημα (και δεν νομιζω να υπαρξει).

 

-κατα τα λοιπα εχουμε πολυ δρομο παντως. Εχετε υπ'οψιν οτι μονο πχ το δημοσιο εργο περαν του χρονου που θα χρειαστει για να εγκριθει μπορει να καθυστερησει πολυ (και) απο τον εργολαβο (λογω δυσκολιων που μπορει να βρει, οποτε μπορει να παρει παραταση κλπ), δεν ειναι θεμα μονο να δημοπρατηθει.

 

Ενα-ενα λοιπον και μην βιαζομεθα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω όπως το καταλαβαίνω και με τα σχέδια οι 14 μήνες είναι μια χαρά φτάνει οι αλλες φάσεις να τρέχουν παράλληλα όπως προχωράει το έργο.

Το καραιταβλι φτιάχτηκε απο τον ίδιο σε 12 μήνες χωρίς υπόγεια και το περισσότερο ήταν προκατ (ο σκελετος δλδ του γηπέδου με τσιμέντο να πέφτει μόνο στο κτιρίο και το ισογειο ).

Εδω 14 μηνες αλλα θα μπουν μπετα παντού και στο σκελετό (μόνο οι κερκίδες θα ερθουν προκατ όπως σε όλα τα γήπεδα του κόσμου).

Link to comment
Share on other sites

Εκδικάστηκαν οι προσφυγές κατά του γηπέδου της ΑΕΚ

 

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τις εμπλεκόμενες πλευρές να παίρνουν προθεσμία μιας εβδομάδας (έως τις 14 Φεβρουαρίου), προκειμένου να καταθέσουν τα υπομνήματά τους. Η απόφαση αναμένεται μέσα στους επόμενους μήνες.

 

http://www.aek365.com/a-569923/ekdikasthkan-oi-prosfuge-kata-tou-ghpedou-th-aek.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Καλο ειναι σημερα να μην δωσουμε δικαιωμα για προβοκατσιες αν βρεθει κοσμος εκει γυρω,αυτοι ψαχνουν το παραμικρο πατημα για να πουν για τραμπουκισμους,πεσιματα κλπ.Ας παρουμε αυτο που πρεπει και ας φωναζουν οι 56 πουστηδοι.

Link to comment
Share on other sites

Να πανε οσοι μπορουν αλλα να ειναι κοσμιοι. Στα events στη περιγραφη εχω βαλει και τη διευθυνση. Να ειμαστε σε εγρηγορση

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×