Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

3 hours ago, Atlas21 said:

Νονέ της επαναστατικής οργάνωσης, αν και σίγουρα το γνωρίζεις, ως -πρώην- κάτοικος της εν λόγω περιοχής δεν μπορώ να μην αναφέρω πως  ον αττικόκλιτο η γενική είναι του Αιγάλεω, και αποτελεί shibboleth για εμάς στη δυτική όχθη του Κηφισού.

Αγαπητέ Άτλαντα,

Σιμπολέθ - ξεσιμπολέθ, σας διαβεβαιώ ότι αν ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στο "σκιασμένο" τμημα της Αττικής στην παρακάτω εικόνα :

attiki-2022-1.jpg

... (συμπεριλαμβανομένης της νήσου Σαλσμίνος), τολμήσετε να προφέρετε την -γραμματικώς ορθή- γενικήν "του Αιγάλεω", αι "αντιδράσεις" που θα αντιμετωπίσετε είναι (κατά χρονικήν σειράν) :

1. Βλέμματα σφύζοντα περιφρονήσεως και καχυποψίας

2. Ερωτήματα από τους πιο ... τολμηρούς του τύπου "Μπας κι είσαι τίποτα λόρδος ???" και ...

3. Πιθανή χειροδικία (χαστούκια) από τίποτα .... ευέξαπτους προς συμμόρφωσιν αλλά και "γραμματικήν μόρφωσιν" σας.

* Δεν συπεριλαμβάνω στην ανωτέρω περιγραφή τους προσδιορισμούς "λελές", "κουνιαμπέλα", "τζιτζιφιόγκος", "γραμματιζούμενος" κ.ά. που θα πλανώνται στον αέρα και θα αναφέρονται υποτιμητικά προς υμάς.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νονός said:

Βλέπω την Α.Ε.Κ. με χαφ Τσάμη, Νικολούδη, Δομάζο και μπροστά Μαύρο, Τάσο, Μπάγεβιτς, θυμάμαι μια ... "σύγκριση" Μπάρλου - Μελισσανίδη που "έπαιξε" προ ημερών εδώ μέσα κι ένα αινιγματικό μελαγχολικό χαμόγελο "ζωγραφίζεται" στο "σκαμμένο από τον χρόνο" γοητευτικό πρόσωπο μου .....

Μάλιστα σε εποχές που το "βάθος στο ρόστερ" ήταν περίπου "άγνωστη έννοια" από την φωτο λείπουν Παπαϊωάννου, Βιέρα, Αρδίζογλου, Θεοδωρίδης, Τόσκας, Στεργιούδας κλπ. (και η σχεδόν μόνιμη πρώτη αλλαγή-πολυεργαλείο Λ. Παπαδόπουλος)

Και κάτι ακόμη. Πολλοί κατηγόρησαν τον θείο ότι "παρέδωσε" την ομάδα στον Ζαφειρόπουλο. Είχε άραγε επιλογή έχοντας δώσει σχεδόν τα πάντα στην ΑΕΚ?

6 hours ago, Νονός said:

Ράγιε, τον Κώστα πριν ... αυτοαναγορευτεί σε "ήρωα του Μπερναμπέου" (1985) θυμάμαι να τον αποκαλούν "τσάκα-τσούκα" στη ΝΦ. Επίσης, ταξίδεψε σε πολλές εκδρομές εντός και εκτός Ελλάδας ακολουθώντας την ομάδα σαν οπαδός.

Φοβερή μορφή. Δυστυχώς η μνήμη μου δεν με βοηθάει πολύ αλλά θα ισχυριζόμουν ότι τον Κώστα πάντα σαν Κώστα τον θυμάμαι (πιθανότατα και προ σκεπαστής) κυρίως στην 3.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Αγαπητέ Άτλαντα,

Σιμπολέθ - ξεσιμπολέθ, σας διαβεβαιώ ότι αν ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στο "σκιασμένο" τμημα της Αττικής στην παρακάτω εικόνα :

attiki-2022-1.jpg

... (συμπεριλαμβανομένης της νήσου Σαλσμίνος), τολμήσετε να προφέρετε την -γραμματικώς ορθή- γενικήν "του Αιγάλεω", αι "αντιδράσεις" που θα αντιμετωπίσετε είναι (κατά χρονικήν σειράν) :

1. Βλέμματα σφύζοντα περιφρονήσεως και καχυποψίας

2. Ερωτήματα από τους πιο ... τολμηρούς του τύπου "Μπας κι είσαι τίποτα λόρδος ???" και ...

3. Πιθανή χειροδικία (χαστούκια) από τίποτα .... ευέξαπτους προς συμμόρφωσιν αλλά και "γραμματικήν μόρφωσιν" σας.

* Δεν συπεριλαμβάνω στην ανωτέρω περιγραφή τους προσδιορισμούς "λελές", "κουνιαμπέλα", "τζιτζιφιόγκος", "γραμματιζούμενος" κ.ά. που θα πλανώνται στον αέρα και θα αναφέρονται υποτιμητικά προς υμάς.

Έχοντας περάσει κάθε καλοκαίρι μου στας Σαλαμίνας, σας διαβεβαιώ πως δεν ισχύει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atlas21 said:

Έχοντας περάσει κάθε καλοκαίρι μου στας Σαλαμίνας, σας διαβεβαιώ πως δεν ισχύει.

Μπορεί να είναι όπως η Νέα Φιλαδέφεια. . Παρότι έχει επικρατήσει ότι οι λαϊκοί κάτοικοι της περιοχής λέγαν "τα Φιλαδέλφεια" παλιότερα, από ότι μου χουν πει οι δικοί μου,  που ήταν από κει, αυτό είναι μύθος. Κάποιοι κάτοικοι άλλων περιοχών καμιά φορά  λέγαν λάθος "τα Φιλαδέλφεια", και σιγά σιγά έμεινε ως "πιο λαική," ή πιο "αυθεντικη ονομασία".Δεν έχει σημασία βέβαια , το ¨λαικό¨ καμιά φορά επινοείται , ως ένα σημείο τουλάχιστον, και τελικά υιοθετείται .  Βέβαια περί του Αιγάλεω-Αιγαλέου δεν μπορώ να έχω άποψη. Εικάζω απλά, κάποιοι κάτοικοι περιοχών της δυτικής όχθης να είχαν υιοθετήσει το δεύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Βλακα Γιδοπουλε που μου είχες ρίξει και πόρτα στο Mao ή ποιο γαμηδι είχες στη Γλυφάδα επειδή φορουσα βερμουδα. Καλύτερα βέβαια γιατί και λεφτά δε σου έδωσα και το μωράκι εγλειψα πιο γρήγορα. Σιχαμα της κοινωνίας.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, nikos said:

Συνέντευξη Γιδόπουλου 

 

Γιδόπουλος στο SDNA: «Τα έξι εκατομμύρια για τον Πατίκα με έκαναν πρόεδρο... βρικόλακα στην ΑΕΚ» https://www.sdna.gr/podosfairo/1092952_gidopoylos-sto-sdna-ta-exi-ekatommyria-gia-ton-patika-me-ekanan-proedro

«Ήμουνα στο μαγαζί μου («Δειλινά») και χτύπησε η πόρτα του γραφείο μου. Ήταν ο Νίκος Στράτος μαζί με τον Δημήτρη Τυροβολά και μου λένε… “ κύριε Γιδόπουλε έχουμε ένα πρόβλημα, φεύγει ο Πατίκας δεν μπορούμε να τον πληρώσουμε. Για έξι εκατομμύρια δραχμές, χάνεται ο παίκτης”.

Τότε αμέσως άνοιξα το χρηματοκιβώτιο και τους έδωσα τα έξι εκατομμύρια για να πληρώσουν τον παίκτη.

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, τι εννοούμε όταν λέμε την φράση "Μέρες ΠΑ.ΣΟ.Κ."

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος μάγκας ο Γιδόπουλος. Εξαιτίας του και το έχω γράψει και παλαιότερα, 5 παιδιά που προερχόμασταν από ακραιφνές Ολυμπιακό-Παναθηναϊκό περιβάλλον, γίναμε ΑΕΚ. Ο ένας μόνο όταν το 1991 ο Παναθηναϊκός πήρε το νταμπλ, έγινε Παναθηναϊκός.

Η Ζαφειροπουλικη περίοδος της ανυποληψίας, προκάλεσε μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ, κάτι που ανέστρεψε αρχικά ο Στράταρος ο Γιδόπουλος, στην συνέχεια ο μέγιστος Γενεράκης και ακολούθως οι τιτάνες Μελισσανίδης-Καρράς.

Από τότε, ακόμα και με ανομβρία τίτλων και με ένα διάλειμμα την περίοδο Αδαμίδηδων, ουδέποτε πάλι έγινε αναφορά σε δίπολο Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός ή ότι "αν το πρωτάθλημα το πάρει η ΑΕΚ είναι ως μη γενόμενο".

Τεράστια ζημιά τα 80'ς και εφόσον ήμουν πάμπλουτος υφίστατο μία χρονομηχανή, δεν θα γυρνούσα στην πεσάδα του 2013 που ενοχλεί και τις μανταμσουσουδες και ειναι αδιάφορη, προσωπικά θα υπέγραφα δέκα σερί πρωταθλήματα, δύο νταμπλ, και πορεία στην ευρώπη με μία πεσάδα που και που καθώς στην πραγματικότητα ντροπιαστικό είναι να είσαι ανυπόληπτος, αλλά στο 1981 και μετά στο 1996.

215183270_.png.1e339ce26d23cb49f368bda8918eb873.png

 

Γιδοπουλος.png

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μαγαζί Αρχιπέλαγος του τεράστιου Γιδό (όχι του μάγκα οπαδού) το γκρέμισαν στην Βούλα ως παράνομο οι αλήτες.... αυτός όμως αν θυμάμαι σωστά. έφτιαξε το Cataralla στην Γλυφάδα.

Μπορούν οι γνώστες της νύχτας των 90s να επιβεβαιώσουν?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nestoridis21 said:

Νομίζω το μαγαζί Αρχιπέλαγος του τεράστιου Γιδό (όχι του μάγκα οπαδού) το γκρέμισαν στην Βούλα ως παράνομο οι αλήτες.... αυτός όμως αν θυμάμαι σωστά. έφτιαξε το Cataralla στην Γλυφάδα.

Μπορούν οι γνώστες της νύχτας των 90s να επιβεβαιώσουν?

Το Cataralla γκρεμίστηκε από τις "μπουλντόζες του Λαλιώτη" σε μια επίδειξη δύναμης .... για να είναι η παραλία προσβάσιμη από τον Λαό.

Ευτυχώς είχαμε προκάμει να αδειάσΩμε κάτι κάσες Cutty Shark πριν γίνει το κακό .....

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τις κάσες τις αδειάσατε! Τα μπουκάλια τι τα κάνατε ωρέ αθεόφοβοι?🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pappous said:

Καλά τις κάσες τις αδειάσατε! Τα μπουκάλια τι τα κάνατε ωρέ αθεόφοβοι?🤣🤣🤣

Αυτά ήντονε μέσα στις κάσες. :lol:

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από το fb group  "χρονοντουλαπο της ΑΕΚ". Δεξιά, ο διεθνής Σουηδός και  μετέπειτα σέντερ φορ της ΑΕΚ Χόκαν Σάντμπεργκ, ο "ήλιος της ΑΕΚ" όπως θα τον αποκαλούσε αργότερα  ο ΦΚ στην εφημερίδα  "Δικέφαλος,  ετοιμάζεται να παραλάβει το τρόπαιο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1982. Η ομάδα του η Γκέτεμποργκ επικράτησε άνετα σε διπλό τελικό επι του πανίσχυρου εκείνα τα χρόνια  Αμβούργου, το οποίο ένα χρόνο αργότερα θα σήκωνε το κύπελλο πρωταθλητριων στην Αθήνα νικώντας την Γιουβε των Πλατινι, και Πάολο Ροσι μεταξύ άλλων. 

 

 

FB_IMG_1688538335584.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Η ομάδα του η Γκέτεμποργκ επικράτησε άνετα σε διπλό τελικό επι του πανίσχυρου εκείνα τα χρόνια  Αμβούργου

Είναι σχετικά οφ τόπικ, αλλά είχα δει μια ταινία πριν χρόνια για την Γκέτεμποργκ, "Οι τελευταίοι προλετάριοι του ποδοσφαίρου". Στη διάρκεια της ταινίας περνάει για λίγο κι ο Σάντμπεργκ.

Η ταινία είναι εξαιρετική, δείχνει ουσιαστικά το πώς η ομάδα ήταν μια χούφτα ερασιτεχνών που τρέλαναν το επαγγελματικό ποδόσφαιρο της Ευρώπης. Στο YouTube υπάρχει μόνο το πρώτο πεντάλεπτο απ' όσο γνωρίζω. Βάζω το τρέιλερ (κι αν δεν ταιριάζει εδώ, παρακαλώ να το μεταφέρετε).

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύσκολες ώρες για έναν δικό μας άνθρωπο τον Βάκη . Πολλοί θα τον γνωρίσατε όταν έκανε την απεργία πείνας για να γίνει το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Αρκετοί που ασχολείσθε από παλιά με τον οπαδικο χώρο της ΑΕΚ θα τον γνωρίζετε ως έναν αγνό οπαδό της ΑΕΚ,πάντα μπροσταρη όταν έκαιγε το ενδιαφέρον για την ΑΕΚ ,δεμένο ερωτικά με την ΑΕΚ όσο λίγοι.

 Ο Βάκης ο άνθρωπός μας εχθές στις 3 μετά τα μεσάνυχτα ενώ έκανε την περιπολία του ως σεκιούριτυ δεχθηκε πουστικη επίθεση από 3 ληστές στη Νέα Ζωή Ασπροπύργου οι οποίοι του κατάφεραν λοσταριές στο κεφάλι και του έκλεψαν το υπηρεσιακό αμάξι και ο,τι είχε πάνω του. 

 Μεταφέρθηκε στο Θριάσιο σε δύσκολη κατασταση και χειρουργήθηκε τις πρώτες πρωινές ωρες.

Η σκέψη μας,η προσευχή μας και όλη η αγάπη μας είναι στο πλευρό του στο Θριάσιο.

 Κράτα γερά Βάκη.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 30
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γνωρίζουν την περιοχή του Ασπροπύργου, είναι άβατο για τους οπαδούς της Ρόμα.

Κρίμα και άδικο... άνανδροι. Ψυχαρα από τις λίγες ο Πάρης, κράτα γερά ΑΕΚΑΡΑ 

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Stylianopoulos said:

Μεταφέρθηκε στο Θριάσιο σε δύσκολη κατασταση και χειρουργήθηκε τις πρώτες πρωινές ωρες.

 

Έμαθα, μάλλον χειρούργησε ο boss της Νεύρο. Η μακαρίτισσα η γυναίκα του Κωστιανή. Σπίτι στο χωριό και κάθε καλοκαίρι εκεί. Top στο είδος του ο Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×