Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά  της ΑΕΚ σε όλη τη γη 

1988 Χένρικ Νίλσεν με Τζίμη Πατίκα και πίσω το γνωστό κλασικό πανό της Θύρας21 

 

FB_IMG_1695541209681.jpg

  • Δικεφαλάκι 14
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για προληπτικούς Ενωσίτες.

Ή αλλιώς, πώς βλέπουμε την προϊστορία των αγώνων της ΑΕΚ μια δεδομένη ημερομηνία ώστε να γνωρίζουμε αν οι πλανήτες είναι ευθυγραμμισμένοι με το ποθούμενο αποτέλεσμα.

Θα χρησιμοποιήσω το 365 ως παράδειγμα, εικάζω πως όλα τα ειδησεογραφικά της ΑΕΚ έχουν ενότητες με το "Σαν σήμερα".

Ανοίγουμε Browser και γράφουμε το εξής:

site:aek365.org "σαν σήμερα, ημερομηνία"

Αν πχ θέλουμε να δούμε τι κάνει ιστορικά η ΑΕΚ 5 Οκτωβρίου (ματς με Άγιαξ φέτος), γράφουμε:

site:aek365.org "σαν σήμερα, 5 οκτωβρίου"

Του Άγιαξ το έχω ήδη τσεκαρει, βάζω homework* τι κάνει η ΑΕΚ 26 Οκτώβρη που παίζουμε Μασσαλία.

Καλή διασκέδαση και μην απομακρύνεστε απ' τα σκόρδα.

*Homework is the new Outsourcing.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bladerunner21 said:

Καλημέρα! Πάμε σαν άλλοτε!

OKONSKI.jpg

ΟΚΟ ΟΚΟ, ΟΚΟ ΟΚΟ ΤΙ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ...!!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρε μάγκες , Πέμπτη βράδυ μετά την λήξη , είχα πιει και 5 βαρελίσιες ΝΎΜΦΗ, μέσα στην μέθη παρήγγειλα φανέλα ΠΟΝΣΕ γουστοζικια.

Έχουν περάσει έξι εργάσιμες και ούτε φωνή.

Πόσο καιρό κάνουν να την στείλουν μωρέ?

Βλέπω να ξανά κερνά με τον Αγίαξ ο Αργεντινός και να είμαι με την μπλούζα του Βάιου πάλι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΑΕΚΑΡΑ μου, σήμερα μπορείς να γράψεις άλλη μια ένδοξη ευρωπαϊκή σελίδα στην ιστορία σου!

Link to comment
Share on other sites

"Στις μεγάλες αγάπες δεν χωράνε εγωισμοι. Ο άνθρωπος που άλλαξε το ελληνικό ποδόσφαιρο" Άρθρο του  Χρήστου Σωτηρακοπουλου στο Bnsport για την σχέση του Φραντισεκ Φαντροκ με την ΑΕΚ.

Ο Φράντισεκ Φάντρονκ δεν ήταν απλά ένας ακόμη προπονητής που πέρασε από τα μέρη μας. Ήταν πιθανότατα -μαζί με τον Στέφαν Μπόμπεκ- που ήρθε μία δεκαετία νωρίτερα, ο πλέον καθοριστικός άνθρωπος για να πλησιάσει το ποδόσφαιρο που βλέπαμε στην Ελλάδα τα στάνταρ της Ευρώπης. Σαν σήμερα το 1977 ο Λουκάς Μπάρλος πήρε την απόφαση να χωρίσουν οι δρόμοι με τον πιο επιδραστικό προπονητή που είχε εμφανιστεί στην ιστορία της ΑΕΚ, ωστόσο για εμένα αυτό που συνέβη λίγο αργότερα, με την επιστροφή του σπουδαίου τεχνικού για να δουλέψει στις ακαδημίες, αποδεικνύει πως οι μεγάλες αγάπες δεν χρειάζονται εγωισμούς!

Ερχόμενος το καλοκαίρι του 1974 στην Ελλάδα, ο γεννημένος στην Τσεχία και μεγαλωμένος στην Ολλανδία ως φυγάς, Φράντισεκ Φάντρονκ, υποσχέθηκε πως θα μετέτρεπε την παραπαίουσα ΑΕΚ (η οποία είχε τερματίσει έκτη δύο σερί χρονιές), σε άμεση ανταγωνίστρια στο πρωτάθλημα και πως ήθελε η ομάδα του να αγωνίζεται σαν την εθνική Ολλανδίας, της οποίας ήταν ο δημιουργός μαζί με τον Ρίνους Μίχελς και που μόλις είχε καταπλήξει στο γερμανικό Μουντιάλ.

Ακουγόταν τραβηγμένο στα όρια του γραφικού! Αποδείχτηκε όμως ρεαλιστικά εφικτό. Η Ένωση υπό τις οδηγίες του μέσα σε λίγους μόνο μήνες, έπαιξε ένα ποδόσφαιρο που άλλαζε ότι ξέραμε στην Ελλάδα έως τότε. Και το σημαντικότερο, εκτός από όμορφο ήταν και ουσιαστικό. Επί των ημερών του η ΑΕΚ διεκδίκησε κάθε χρόνο τον τίτλο, χάνοντας τον στις λεπτομέρειες σε δύο περιπτώσεις, αλλά έκανε και την κορυφαία έως σήμερα πορεία της στην Ευρώπη φτάνοντας στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1977. Μπορεί οι τίτλοι να ήρθαν στην ομάδα που ονειρεύτηκε ο Λουκάς Μπάρλος και δημιούργησε ο Φάντρονκ, όταν πια αντικαταστάθηκε (από τους πιο επικοινωνιακούς Ζλάτκο Τσαικόφσκι και Φέρεντς Πούσκας), κανείς όμως δεν λησμονεί από όσους συνεργάστηκαν μαζί του, πως ο «Παππούς» ήταν αυτός που σμίλεψε το αριστούργημα!

Έφερε στην Ελλάδα πρώτος το τεχνητό οφσάιντ, έπαιξε ζώνη στην άμυνα, καθιέρωσε τον σέντερ φορ Λάκη Νικολάου ως λίμπερο και τον χαρισματικό εξτρέμ Χρήστο Αρδίζογλου ως δεξιό μπακ χαφ(!), έπεισε τον Μίμη Παπαϊωάννου να γυρίσει στα χαφ και να παρατείνει έτσι την καριέρα του για μία πενταετία, ενώ σκεφτόταν να σταματήσει, επανέφερε στην ενεργό δράση τον Νίκο Χρηστίδη που επί των ημερών του ξανάγινε και διεθνής ύστερα από μία πενταετία και κυρίως, έκανε πράξη τη μεγαλύτερη αγωνιστική καινοτομία του Τόταλ φούτμπολ, το μότο «όλοι στην άμυνα, όλοι στην επίθεση». Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με διαφορετικούς τρόπους εντός έδρας και διαφορετικούς εκτός, δοκίμασε για πρώτη φορά δύο αμυντικούς χαφ, κάτι που στο εξωτερικό είχε αρχίσει να εφαρμόζεται, αλλά σε εμάς έμοιαζε ουτοπικό, ενώ στο μυαλό του σχεδίασε το τελειότερο επιθετικό ζευγάρι στην ιστορία της ΑΕΚ, αφού εισηγήθηκε την απόκτηση του Ντούσαν Μπάγεβιτς για να πλαισιώσει τον Θωμά Μαύρο. Ένα δίδυμο που λόγω τραυματισμού του Ντούσκο δεν πρόλαβε να το χαρεί ο ίδιος, αλλά το εκμεταλλεύτηκε άψογα ο -διάδοχος του στον πάγκο- Τσαικόφσκι.

Όπως άλλωστε μου είπε και ο Λάκης Νικολάου στην εκπομπή «τα διαμάντια είναι παντοτινά» στον ΣΠΟΡ FM, ο Φάντρονκ ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και οι παίκτες δεν είχαν μείνει ικανοποιημένοι από την αλλαγή, αλλά εξελίχτηκε σε κάτι πολύ καλό λόγω της διαφορετικής προσέγγισης του Τσαϊκόφσκι στις προπονήσεις, που έγιναν πιο χαλαρές λόγω και του χαρακτήρα του! 

Το μεγαλείο του Φάντρονκ όμως φάνηκε στον χωρισμό. Παρά τα σκληρά λόγια που ακολούθησαν το διαζύγιο, από τον αείμνηστο Λουκά Μπάρλο, που στη συνέντευξη Τύπου τον Οκτώβριο του 1977 ξεπέρασε τα εσκαμμένα, ο ίδιος επέλεξε την σιωπή. Όταν ο Μπάρλος κατάλαβε το λάθος του, έδειξε το δικό του μεγαλείο με δημόσια συγγνώμη καλώντας τον και πάλι στην αγκαλιά της Ένωσης.

Εκεί φάνηκε και το πόσο αγάπησε και ο Φάντρονκ την ΑΕΚ. Μόλις κλήθηκε να αναλάβει τις ακαδημίες, δεν το σκέφτηκε λεπτό. Άφησε παρακαταθήκη για εκείνη τη δουλειά του, μία φουρνιά σπουδαίων παικτών (Μανωλάς, Βλάχος Γεωργαμλής και Οικονομόπουλος) που πήραν τίτλους και έγιναν διεθνείς. Ωστόσο κυρίως με την κίνηση του, να δεχτεί να ξαναγυρίσει ως στρατιώτης σε μία ομάδα που υπήρξε στρατηγός, απέδειξε πως στις μεγάλες αγάπες δεν υπάρχουν θέσεις για εγωισμούς.

606b27b20449fbb7550b53e65b2681c3_XL.jpg

2680347.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το είδα και μου έφτιαξε τη μέρα - δεν ξέρω αν έχει ανέβει στο παρελθόν αλλά οποιος δεν το εχει δει

Στο 12:15 η δική μας μαγική Ελλάδα

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ΑΕΚάρα μου.

Υπάρχει έντονη συνομωσιολογία πως όποτε κερδίζει η Α.Ε.Κ. Β' χάνει η Α.Ε.Κ. FC και τούμπαλιν. Ισχύει; Το έχει διαπιστώσει κι άλλος;

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα έρθει στην Ελλάδα πρώτη φορά για την ΑΕΚ έβαλα την πρώτη προπόνηση στις 8:00 το πρωί..

Τότε ήρθε ο Δέλλας, ο Νικολαΐδης και μου είπαν δεν γίνεται προπόνηση στις 8:00.

Ρώτησα γιατί και μου απάντησαν ότι έχει πάρα πολύ κίνηση εκείνη την ώρα για να πάνε μέχρι τους Θρακομακεδόνες.

Άλλαξα την ώρα και την έβαλα στις 7:00.

Τότε ήρθαν όλοι και μου είπαν «δεν πειράζει, μίστερ, ας το αφήσουμε στις 8:00, θα τα καταφέρουμε...

Αφιέρωμα στον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος γεννήθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1954!
Φερνάντο Σάντος... Ένας δάσκαλος της προπονητικής - dieci10

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2023 at 9:47 AM, Kami said:

Καλημέρα, το είδα και μου έφτιαξε τη μέρα - δεν ξέρω αν έχει ανέβει στο παρελθόν αλλά οποιος δεν το εχει δει

Στο 12:15 η δική μας μαγική Ελλάδα

 

Εκει ή μάλλον κι εκεί θα έπρεπε να γίνονται οι εορτασμοί για πρωτάθλημα ή/και κύπελλο. ¨Οπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Araujo21 said:

Όταν είχα έρθει στην Ελλάδα πρώτη φορά για την ΑΕΚ έβαλα την πρώτη προπόνηση στις 8:00 το πρωί..

Τότε ήρθε ο Δέλλας, ο Νικολαΐδης και μου είπαν δεν γίνεται προπόνηση στις 8:00.

Ρώτησα γιατί και μου απάντησαν ότι έχει πάρα πολύ κίνηση εκείνη την ώρα για να πάνε μέχρι τους Θρακομακεδόνες.

Άλλαξα την ώρα και την έβαλα στις 7:00.

Τότε ήρθαν όλοι και μου είπαν «δεν πειράζει, μίστερ, ας το αφήσουμε στις 8:00, θα τα καταφέρουμε...

Αφιέρωμα στον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος γεννήθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1954!
Φερνάντο Σάντος... Ένας δάσκαλος της προπονητικής - dieci10

 Που είναι το αφιέρωμα;

Link;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρετε αν/πότε θα βγουν εισιτήρια για το ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στις 30/10?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AEKPetroupoli said:

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρετε αν/πότε θα βγουν εισιτήρια για το ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στις 30/10?

καποια στιγμη

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.jpeg.a94f88e91fdb6f8ddf3359dd56d2b1db.jpeg

Θείος Λουκάς, 1920 - 20 Οκτωβρίου 1999

Ημιτελικά Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1977
Νταμπλ 1978 
Πρωτάθλημα 1979 
Σκεπαστή εξέδρα

Σε ευχαριστούμε και θα σε ευγνωμονούμε για πάντα!

 

Ζήτω η Α.Ε.Κ.

  • Δικεφαλάκι 17
  • Μπομπίτσα 10
Link to comment
Share on other sites

Βγηκαν εισιτηρια για ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και βλεπω μονο VIP μεινανε... Απλησιαστα ρε παιδια, παιζει κανενας να δινει διαρκειας? Μπορω να δωσω μεχρι 20-25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AEKPetroupoli said:

Βγηκαν εισιτηρια για ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και βλεπω μονο VIP μεινανε... Απλησιαστα ρε παιδια, παιζει κανενας να δινει διαρκειας? Μπορω να δωσω μεχρι 20-25 ευρώ.

Παίζουν στο πέταλο μεμονωμένα εισητηρια,αν έχεις κάποιον σε κλαμπ της R σίγουρα θα βρεις 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×