Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, parakmiakos said:

Λίγο χαμηλό είναι συγκριτικά με τα υπόλοιπα SUV. 

Ως προ το υβριδικό ή όχι, μοναδικό κριτήριο πρεπει να είναι το ποσα χλμ κανεις το μήνα. Αμα η διαφορά βενζινοκινητου με υβριδικου είναι πανω απο 2-3Κ.

Εγώ το c-HR το πηρα βενζίνη 1.2Τ. Το υβριδικό είχε 5Κ διαφορά. Τα οποία για να τα κανω απόσβεση έπρεπε να κάνω 20.000 χλμ τον χρόνο για 6 χρόνια. 

Θα ρωτήσω αν μπορέσω να πάω αύριο για την τιμή του υβριδικού που τρέχουν προσφορές μεχρι τέλη του μήνα. Όσον αφορά τα χιλιόμετρα, υπολογίζω πως το χρόνο οριακά κάνω 10.000 με το 80% αυτών να είναι εντός πόλης. Υπάρχει σενάριο, όχι άμεσο, το οποίο λέει ότι αλλάζουμε γραφεία και θα χρειάζονται περισσότερα χιλιόμετρα καθημερινά στο πήγαινε - έλα από και προς το σπίτι. Θα πρέπει να τα βάλω όλα κάτω. 

Για πες λίγο κόστος service του Chr 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όταν η διαφορά μεταξύ βενζίνης και υβριδικου είναι τόσο μεγάλη, ειναι μεγάλη απάτη. 

120€ έδωσα στο πρώτο σέρβις. Εντός πολης μέση κατανάλωση 6.5 λίτρα. Σε ταξίδι κάτω από 6.

Link to comment
Share on other sites

Και ρε σεις ντίζελ γιατί δεν κοιτάτε, γενικώς σαν επιλογή, που εγώ μετάνιωσα που δεν το προτίμησα; 

Ανοσία στο ντίζελ μετά την ιστορία με το Μοκκα του Στηβ; 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Zara said:

Και ρε σεις ντίζελ γιατί δεν κοιτάτε, γενικώς σαν επιλογή, που εγώ μετάνιωσα που δεν το προτίμησα; 

Ανοσία στο ντίζελ μετά την ιστορία με το Μοκκα του Στηβ; 

Σουζουκι εχει ο στηβ. 

Εγω κοιταω κ ντιζελ αλλα η σουζουκι το κοψε. Αν εβγαζε, με τα μπουνια θ αγοραζα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με συμφέρει να πάρω ντίζελ γιατί δεν κάνω χιλιόμετρα. @CHⓇISέκλεισα για Πέμπτη test drive το puma και θα πάω και στη βελμαρ για προσφορά του hybrid + test drive kona.

Η suzuki τον πίνει λίγο, αργεί για τα νέα μοντέλα... Επίσης αν βγούνε ίδια κοπια με Toyota καληνύχτα 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ψάχνεις για υβριδικό, γιατί δεν πας στο C-HR βενζίνη που σου είπε και ο Παρακουμής;

νομίζω είναι η πιο vfm κι αξιόπιστη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agelos said:

αν δεν ψάχνεις για υβριδικό, γιατί δεν πας στο C-HR βενζίνη που σου είπε και ο Παρακουμής;

νομίζω είναι η πιο vfm κι αξιόπιστη επιλογή.

Δε βγαίνει πλέον σε βενζίνη το chr. Άμα πάρω καλή και δελεαστική προσφορά για το kona hybrid θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά 

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δει και οδηγησει σχεδον ολα τα suvakia, περσι τετοιο καιρο...

Μαρεσε το tcross το puma και το kamiq.

Αλλα ο ιαπωνας ο γμενος , eclipse cross, τους ριχνει σταυτια. 

Τελικα αποφασισα να μη δωσω  κοντα στα 20χιλιαρικα για αμαξι, πηρα ενα dodge caliber με ενα ταληρο και στα@@ μου

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά, οι καταναλώσεις βενζίνης τύπου "6 λίτρα εντός πόλης" που γράφετε ότι κάνετε, πώς στον μπούτσον γένεν; Καμμένο χιλιάρι Μίκρα CVT, προσεγμένη 156 1.8 manual, καινούργια τώρα Τζουλιετα 1.4 TCT - και με τα τρία γύρω στα 8 λίτρα μικτή κατανάλωση ήμουν. Εντός πόλης λοιπόν λογικά 10φευγα, και πάω και σαν κότα. Τι κάνω λάθος ρε Κρις;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zara said:

Μέσα σε όλα αυτά, οι καταναλώσεις βενζίνης τύπου "6 λίτρα εντός πόλης" που γράφετε ότι κάνετε, πώς στον μπούτσον γένεν; Καμμένο χιλιάρι Μίκρα CVT, προσεγμένη 156 1.8 manual, καινούργια τώρα Τζουλιετα 1.4 TCT - και με τα τρία γύρω στα 8 λίτρα μικτή κατανάλωση ήμουν. Εντός πόλης λοιπόν λογικά 10φευγα, και πάω και σαν κότα. Τι κάνω λάθος ρε Κρις;

Διάβασα Ιουλιέτα, εκεί τελειώνει η ιστορία 😁

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zara said:

Μέσα σε όλα αυτά, οι καταναλώσεις βενζίνης τύπου "6 λίτρα εντός πόλης" που γράφετε ότι κάνετε, πώς στον μπούτσον γένεν; Καμμένο χιλιάρι Μίκρα CVT, προσεγμένη 156 1.8 manual, καινούργια τώρα Τζουλιετα 1.4 TCT - και με τα τρία γύρω στα 8 λίτρα μικτή κατανάλωση ήμουν. Εντός πόλης λοιπόν λογικά 10φευγα, και πάω και σαν κότα. Τι κάνω λάθος ρε Κρις;

Δν ξερω πολλα απο καρς ρε. Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα αυτοματα εχουν μεγαλυτερη καταναλωση απο αυτα με μηχανικο κιβωτιο

Επισης απο δοκιμες που διαβασα πχ γ το βιταρα κοντα στο 7 7μισι 8 το δινουν. Απλα εκει παιζει να τα ξεπατωνουν. Τα πηγαινουν κ σε χωμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εδώ έχω και χειμερινά λάστιχα 70% του χρόνου, οπότε βάλε κάνα μισόλιτρο πάνω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

To mhev vitara και το puma έχουν καλές καταναλώσεις, ακόμα και μέσα στην πόλη. Εκεί κερδίζεις... Και φυσικά στα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2021 at 1:55 PM, Hades said:

To mhev vitara και το puma έχουν καλές καταναλώσεις, ακόμα και μέσα στην πόλη. Εκεί κερδίζεις... Και φυσικά στα μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. 

Eida auto shmera

An einai etsi xun... 

Breza xebreza.... 

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, CHⓇIS said:

Eida auto shmera

An einai etsi xun... 

Breza xebreza.... 

 

Μάλλον θα κλείσω το n line βενζίνη.. Μέσα στον μήνα που τρέχει και η προσφορά. Άκυρο το hybrid.. Αύριο θα καλέσω για test drive. 

🇰🇷🇰🇷🇰🇷 

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ επειδή googlαρω και εγώ συχνά πυκνά για το νέο vitara, αυτά τα βίντεο με προέλευση από Ινδία είναι ό,τι να ναι, φουλ clickbait. Μπαίνεις μέσα και έχει 10 διαφορετικές εικόνες σχεδιαστικά. Ρε μόνο hyundai λέμε. Θα σου βγάλουν το vitara με Facelift από το yaris cross. Θα πέσει καπελωμα από την Toyota και θα κλαις 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Hades said:

Εντωμεταξύ επειδή googlαρω και εγώ συχνά πυκνά για το νέο vitara, αυτά τα βίντεο με προέλευση από Ινδία είναι ό,τι να ναι, φουλ clickbait. Μπαίνεις μέσα και έχει 10 διαφορετικές εικόνες σχεδιαστικά. Ρε μόνο hyundai λέμε. Θα σου βγάλουν το vitara με Facelift από το yaris cross. Θα πέσει καπελωμα από την Toyota και θα κλαις 

Εγω σου χα πει. Το γιαρις κρος μου αρεσει κ αν το βγαζαν με 4κινηση μηχανικο κιβωτιο θα το παιρνα

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CHⓇIS said:

Εγω σου χα πει. Το γιαρις κρος μου αρεσει κ αν το βγαζαν με 4κινηση μηχανικο κιβωτιο θα το παιρνα

Το έψαξες ότι δε βγαίνει βενζίνη 4wd; γενικά η Toyota σταδιακά περνάει στη full hybrid εποχή και νομίζω δε θα βγάλει ηλεκτρικό. Δουλεύει υδρογόνο για το μέλλον. 

Αν θες 4wd πάνε πάρε το vitara, υπάρχει ετοιμοπαραδοτο (βλέπε car.gr) εκθεσιακό δώσε 22k και το πήρες. Τα New θα πάνε 25+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Μάλλον θα κλείσω το n line βενζίνη.. Μέσα στον μήνα που τρέχει και η προσφορά. Άκυρο το hybrid.. Αύριο θα καλέσω για test drive. 

🇰🇷🇰🇷🇰🇷 

Και με δακτύλιο τι θα κάνεις?

:woot:

Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Και με δακτύλιο τι θα κάνεις?

:woot:

Ανεμβολίαστος, κίνδυνος για τη δημόσια υγεία, κίνδυνος για το περιβάλλον με τους ρύπους. Φάπα ξάπλα στον έλεγχο και εισαγγελική παρέμβαση 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hades said:

Ανεμβολίαστος, κίνδυνος για τη δημόσια υγεία, κίνδυνος για το περιβάλλον με τους ρύπους. Φάπα ξάπλα στον έλεγχο και εισαγγελική παρέμβαση 

Αν δεν ήσουνα Λίβερπουλ θα ζητούσα μπανάρισμα επί τόπου.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×