Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια Vol. IV


NIS 9-11
 Share

Recommended Posts

η κυρια δεσποινα σπανουδη ειναι κατι ρε παιδι μου και εχει βαρυνουσα σημασια η γνωμη της?

Link to comment
Share on other sites

η κυρια δεσποινα σπανουδη ειναι κατι ρε παιδι μου και εχει βαρυνουσα σημασια η γνωμη της?

 

Η Δέσποινα Σπανούδη είναι χημικός μηχανικός - περιβαλλοντολόγος και εργάζεται ως σύμβουλος τοπικής ανάπτυξης. Δραστηριοποιείται στον χώρο της Αριστεράς και της οικολογίας, μετέχοντας σε κοινωνικά κινήματα και κινήσεις πολιτών.

 

Με αυτα τα προσόντα αυριο μεθαυριο αναλαμβανει υπουργειο

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

η κυρια δεσποινα σπανουδη ειναι κατι ρε παιδι μου και εχει βαρυνουσα σημασια η γνωμη της?

Εάν δεν σου κάνει η Σπανούδη, να σου βάλω την εισηγητική έκθεση της ? ΕΑ:

 

 

Σύμφωνα με την εισήγηση που υπογράφουν η εισηγήτρια Ο. Φοροζίδου (Διπλ. ? ολιτικός Μηχανικός Α? Θ), ο Αν. ? ροϊστάμενος του τμήματος ? εριβάλλοντος Κ. Ακριβός (Τοπογράφος Μηχανικός ΕΜ? ) και η Αν. ? ροϊστάμενη της διεύθυνσης ? εριβάλλοντος Α. ? αρασκευοπούλου (Δρ. Φυσικός – ? εριβαλλοντολόγος), η Μελέτη ? εριβαλλοντολογικών Επιπτώσεων για την κατασκευή της Αγια-Σοφιάς εγκρίνεται με τους παρακάτω περιβαλλοντικούς όρους και προϋποθέσεις.

 
1. Να προσδιοριστεί επακριβώς τόσο ο αριθμός των δέντρων που επιβάλλεται να κοπούν για την κατασκευή του Κέντρου, όσο και η έκταση του άλσους της Ν. Φιλαδέλφειας, μιας και παρουσιάζονται διαφοροποιήσεις μεταξύ της συνημμένης Μ? Ε και του ? αραρτήματος της αιτιολογικής Έκθεσης του Νόμου 4277/2014.
 
2. Οι θέσεις στάθμευσης τόσο εντός όσο και εκτός του Κέντρου να είναι σύμφωνες με τα οριζόμενα στο άρθρο 42 του Ν. 4277/2014 με ιδιαίτερη έμφαση στη χωροθέτηση των 200 θέσεων στάθμευσης σε ακτίνα το πολύ ενός χιλιομέτρου από τις εγκαταστάσεις του Κέντρου.
 
3. Σχετικά με το συνολικό αριθμό θέσεων στάθμευσης που ορίζονται από το άρθρο 42 του Ν. 4277/2014, είναι προφανές ότι είναι υπερβολικά μικρός σε σχέση με τον αριθμό των θεατών (31.527). Αν και το μέτρο του περιορισμού των θέσεων στάθμευσης είναι σύμφωνο με τα διεθνή πρότυπα στο σχεδιασμό αθλητικών εγκαταστάσεων, καθώς αποσκοπεί μεταξύ άλλων: α) στην ενθάρρυνση της χρήσης των ΜΜΜ, β) στη μείωση της αύξησης του κυκλοφοριακού φόρτου της περιοχής και γ) στη μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίων που θα επιβάρυναν επιπλέον την ατμόσφαιρα της περιοχής, εντούτοις στην περίπτωση του εξεταζόμενου έργου δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αν δεν προηγηθεί ο εκσυγχρονισμός των σταθμών του ΗΣΑ? «? ερισσός» και «? ευκάκια» καθώς και η επέκταση της γραμμής 4 του ΜΕΤΡΟ.
 
4. Όσον αφορά στο έργο της ταπείνωσης των οδών ? ατριάρχου Κωνσταντίνου, Φωκών και Χρυσοστόμου Σμύρνης, αυτό αποτελεί συνοδό έργο του κυρίως έργου, δηλαδή του Κέντρου Αθλητισμού, Μνήμης και ? ολιτισμού και δεν μπορεί να εξεταστεί αποσπασματικά και διακριτά, μιας και όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές στην παρούσα εισήγηση, η κατασκευή και ολοκλήρωση των συγκοινωνιακών έργων αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την λειτουργία του κυρίως έργου. Επιπλέον, αξιολογείται και αδειοδοτείται περιβαλλοντικά η δραστηριότητα στο σύνολό της και όχι ο φορέας, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι ο φορέας του έργου της ταπείνωσης των οδών είναι η ? εριφέρεια Αττικής και ο φορέας του Κέντρου είναι η Δικέφαλος ΑΕ.
 
5. Θα πρέπει να στεγαστούν οι δραστηριότητες της ερασιτεχνικής ΑΕΚ έστω και εκτός του χώρου του Κέντρου που ρυθμίζεται από το άρθρο 42 του Ν. 4277/2014, άλλα με τη δέσμευση του φορέα του έργου για τον προσδιορισμό - υλοποίηση της εγκατάστασής τους σε συγκεκριμένους χώρους.

 

Αυτά τα 5 σημεία θα συζητηθούν σήμερα στη Δούρου. Βέβαια εμείς εδώ μέσα ξέρουμε ότι όλο το μελέ είναι το 4) δηλαδή τα έξτρα λεφτά που πάει να τσιμπήσει η Δικέφαλος από το κράτος. Η Σπανούδη προσδιορίζει το μερίδιο της ? ΕΑ στα 15 (εκτός των 20 που είναι "για το γήπεδο") και ουσιαστικά αφήνει να εννοηθεί ότι ο Δήμος δεν έχει καν προσδιορίσει κόστος για τα συνοδά. Από την αρχή έχω πει ότι το μεγαλύτερο λάθος το δικό μας είναι η ένταξη του έργου στο ΡΣΑ σε μια εποχή που δεν υπάρχει σάλιο. Δύο χρόνια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να γράφω για τα γαμημένα τα συνοδά και το κόστος του έργου, ήρθε η ώρα να το ανακαλύψει και ο υπόλοιπος κόσμος εκτός ΚΜ. 

 

Εάν ο Βασιλόπουλος (όπως εικάζω ότι θα κάνει) στρέψει την κοινή γνώμη με φτηνούς λαϊκισμούς εναντίον σου ("σε τέτοιο καιρό σφαγής και κρίσης ο Μελισσανίδης ζητάει χ-ψ εκατομμύρια από το Δημόσιο" κλπ) τότε είσαι σε τρομερά δύσκολη θέση και είτε θα αναγκαστείς να περιμένεις είτε θα πρέπει να συνεισφέρεις οικονομικά (αυτό θέλουν) στα συνοδά. ? ου σημαίνει ότι τα 65 θα γίνουν τουλάχιστον 80 και πάει λέγοντας. Κάποιοι που ξέρουν, εμένα μου είπαν ότι η πρόβλεψη για Σεπτέμβριο '16 πάει πιο πίσω, χρειάζεται μια Δημοτική Αρχή διαφορετική από την υπάρχουσα για να ρίξει το θέμα και να περάσει στα κουφά. Η ? ΕΑ παίζει το ρόλο του "καλού" και έχει αφήσει στον Άρη το ρόλο του "κακού". 

 

Αυτό που φοβάται ο Μελισσανίδης είναι ότι θα εκδοθεί η οικοδομική άδεια και μετά επικοινωνιακά θα πρέπει να ξεκινήσει την α΄ φάση του έργου και να κρεμαστεί από τα αρχίδια του Άρη σχετικά με το πότε θα ξεκινήσουν τα συνοδά. Υπάρχει πάρα πολύ σοβαρός κίνδυνος να βάλεις μπουλντόζες και μετά να περιμένεις πότε θα δεήσει και θα βρει λεφτά το κράτος να ξεκινήσει τα συνοδά, διότι χωρίς συνοδά, δεν υπάρχει καν είσοδος στο γήπεδο. Είναι τόσο πολύπλοκη και σύνθετη η κατάσταση, που αυτή τη στιγμή μας συμφέρει μόνο μια καθυστέρηση που δεν θα τη χρεωθούμε εμείς. Διότι έτσι και κάνει το Υπ? ε καμιά μαλακία και εκδώσει άδεια, μετά άντε να εξηγήσεις στον κόσμο ότι δεν μπορείς να ξεκινήσεις να χτίζεις επειδή το Δημόσιο δεν μπορεί να καλύψει τα κεφάλαια των συνοδών ή και να τα καλύψει, θα είναι κατά το ήμισυ, αφού ο Άρης αν δεν πάρει όλο το ποσό που αντιστοιχεί στο Δήμο του από το ΡΣΑ, δεν κουνάει ούτε πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που ασχολείστε ακόμα με μια τελειωμένη ιστορία. 

Γήπεδο ΔΕΝ θα γίνει και όσο πιο γρήγορα το χωνέψουμε ως οργανισμός... τόσο το καλύτερο για τα νεύρα μας και τις προσδοκίες μας. 

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

ενα σου λεω..ο χαμπος ειναι ηδη εχει και μαζευει οτι ραδικι προλαβαινει.

Ουτε λεφτα για τον γκασμα του εργατη δεν εχει :lol: Τωρα θα πεσει το γελιο της αρκουδας με τον Τζαμπατζη που επιτελους θα μαθουμε και ποσα λεφτα μαζεψαμε για το γηπεδο...! Ουτε για τον αφρο του μπαρμπερη θα μας πει δεν εχει λεφτα.....εγω ΘΑ εβαζα 10 αλλα οι αλλοι δεν... κτλ κτλ και τα επομενα 5 χρονια θα ασχολιομαστε για αυτους που δεν εβαλαν που ειναι τα λεφτα κτλ κτλ....! Τα ραδικια μου σαν πλατανια θα γινουν πριν κοπουν σας το λεω....! Δεν ακουτε ! Αν ακουσαμε 10 δικαιολογιες για τις ΜΗ μεταγραφες ΦΟΡ κτλ ε....ετοιμαστητε να ακουσετε οτι μπορειτε να φανταστητε απο δω και στο εξης....αλλα φυσικα ''ποτε'' δεν θα φταιει ο μεγιστανας...!!

Απο την Υπογραφη μου μπορει ο καθενας να καταλαβει ποσα λεφτα θα εμφανισει οτι μαζευτηκαν για το γηπεδο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Δέσποινα Σπανούδη είναι χημικός μηχανικός - περιβαλλοντολόγος και εργάζεται ως σύμβουλος τοπικής ανάπτυξης. Δραστηριοποιείται στον χώρο της Αριστεράς και της οικολογίας, μετέχοντας σε κοινωνικά κινήματα και κινήσεις πολιτών.

 

Με αυτα τα προσόντα αυριο μεθαυριο αναλαμβανει υπουργειο

Κοντά έπεσες.

 

https://diavgeia.gov.gr/doc/ΩΞΙΡΩΗΓ-Κ9Θ?inline=true

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε λεφτα για τον γκασμα του εργατη δεν εχει :lol: Τωρα θα πεσει το γελιο της αρκουδας με τον Τζαμπατζη που επιτελους θα μαθουμε και ποσα λεφτα μαζεψαμε για το γηπεδο...! Ουτε για τον αφρο του μπαρμπερη θα μας πει δεν εχει λεφτα.....εγω ΘΑ εβαζα 10 αλλα οι αλλοι δεν... κτλ κτλ και τα επομενα 5 χρονια θα ασχολιομαστε για αυτους που δεν εβαλαν που ειναι τα λεφτα κτλ κτλ....! Τα ραδικια μου σαν πλατανια θα γινουν πριν κοπουν σας το λεω....! Δεν ακουτε ! Αν ακουσαμε 10 δικαιολογιες για τις ΜΗ μεταγραφες ΦΟΡ κτλ ε....ετοιμαστητε να ακουσετε οτι μπορειτε να φανταστητε απο δω και στο εξης....αλλα φυσικα ''ποτε'' δεν θα φταιει ο μεγιστανας...!!

Απο την Υπογραφη μου μπορει ο καθενας να καταλαβει ποσα λεφτα θα εμφανισει οτι μαζευτηκαν για το γηπεδο :lol:

 

 

Κοίτα να δεις... όχι ότι ξέρω κάτι τρομερό, ούτε ότι το θεωρώ πιθανό. ΑΛΛΑ... ήρθε χθες ένας άγγελος θανάτου και μου είπε κάτι νέα για το γηπεδικό τα οποία με ξάφνιασαν ευχάριστα. Εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά μετά από αυτό το ποστ, αν, λέμε αν, μέχρι τον Ιούνη ξεκινήσουν έργα, οφείλεις να γράψεις 100 φορές στο τόπιτς αυτό:

Με γαμάει ο Μελισσανίδης και μου αρέσει. Τίγρη είμαι το πουτανάκι σου

 

? άει;

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

ΜΕΣΑ :D ΕΚΛΕΙΣΕ!ΣΥΜΦΩΝΟΙ !! Αλλα....Αν λεμε Αν....μεχρι τον Ιουνιο δεν εχει πατησει ποδι ανθρωπου ραδικι και δεν  εχει γινει το παραμικρο εργο κανονικο και οχι ενας εργατης να καθαρισει τα ξεροχορτα τοτε το τοπικ αυτο θα μετανομαστει σε Τιγρη ΣΕ ΓΑΜΑΕΙ ο ΧΑΜ? ΟΣ απο το 2013.? αει?Αλλιως αν οχι το τοπικ προτεινε κατι εσυ σαν αυτο που θα κανω εγω το αναποδο :) Ουτε τα ξεροχορτα λεμε.....! Απο Σεπτεμβρη παλι θα μας λενε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι αλλο? Στον καθε ΑΒ και στον καθε γαυρο πχ που θα λεει οτι πηρες 20 απ την περιφερεια και αλλα 15 απ το κρατος για τα υπολοιπα συνοδα για να χτισεις γηπεδο, οταν η χωρα παραπεει, τι απαντας?

Link to comment
Share on other sites

Να παρει τα αρχιδια μας σε λαδοκολλα που θα δωσουμε λογαριασμο σε καθε βασιλοπουλο και σε καθε πουστογαυρο

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα αριστεροπαπαρα φιλο που μου τα χει πρηξει με τον Μελ και τα λεφτα απ τι δημοσιο. Και νταξει του λεω οτι τον γαμαει το κεφαλαιο αλλα επι της ουσιας δν εχω τι να του απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα αριστεροπαπαρα φιλο που μου τα χει πρηξει με τον Μελ και τα λεφτα απ τι δημοσιο. Και νταξει του λεω οτι τον γαμαει το κεφαλαιο αλλα επι της ουσιας δν εχω τι να του απαντησω.

 

θα επρεπε να προσεχεις ποιους κανεις παρεα νεαρε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτός ο φίλος σου δεν έχει πατερα

μάνα,κάποιον να το μαζέψει επιτελους ;

 

Θες να πάω να πιάσω εγώ τον πατέρα του,πες το.

 

Ακολουθει πατρικη συμβουλη:

Με όσους δεν τα φέρνεις βόλτα

κοβε τους απο παρέα.

 

Δε θα γίνει κομπλεξικο το παιδι μου

επειδή κάποιοι ισχυριζονται πως θέλουμε

δημόσιο χρήμα σε περίοδο κρίσης.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα αριστεροπαπαρα φιλο που μου τα χει πρηξει με τον Μελ και τα λεφτα απ τι δημοσιο. Και νταξει του λεω οτι τον γαμαει το κεφαλαιο αλλα επι της ουσιας δν εχω τι να του απαντησω.

Στείλτον σε μένα.

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×