Jump to content

Α.Ε.Κ. - βάζελος (24η αγ.): 09/03, 19:30, Νovasports 1


George_D
 Share

mvp-κόουτσινγκ-βραβείο Σοιλέδη  

17 members have voted

  1. 1. mvp

    • Μπάρκας
      0
    • Γκάλο
    • Μπακάκης
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Οικονόμου
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Σιμόες
      0
    • Μπακασέτας
    • Μπογέ
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Πόνσε
    • Τσόσιτς
      0
    • Κρστιτσιτς
      0
    • Άλεφ
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Χιμένεθ

    • Καλό
    • Μέτριο
    • Κακό
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Άρη Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Γκάλο
      0
    • Μπακάκης
    • Τσιγκρίνσκι
    • Οικονόμου
    • Γαλανόπουλος
    • Σιμόες
      0
    • Μπακασέτας
    • Μπογέ
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Πόνσε
    • Τσόσιτς
    • Κρστιτσιτς
    • Άλεφ
      0


Recommended Posts

Υπολογιζα να παω.

Μολις διαβασα νον πεηπερ πριν το παιχνιδι πως πηγε ο Μελισσανιδης στο γηπεδο αποφασισα να μην το δω ουτε στην τηλεοραση.

Οποτε αποψη δεν εχω για το αγωνιστικο.

Εριξα μια ματια να δω τι γραφεται εδω μεσα, ενταξει τα κλασσικα, εχουμε και τον Ματζισαν να μας λεει πως ο βολικος την προηγουμενη αγωνιστικη Χιμενεθ που λεει σε ολα ναι για παιχτες δεν βαζει τον Κρστσιτς επειδη δεν τον γουσταρει. Του οποιου Κρστσιτς η φυσικη κατασταση ειναι ενα βημα ΜΕΤΑ το εμφραγμα. Οποτε δυο συμβαινουν: Η μας δουλευει ο Ματζισαν οπως παντα (γιατι ΟΚ μπαλα ξερει αποκλειεται να θαυμαζε τον Κλαρινο) η τα λεει αυτα γιατι απο την ΠΑΕ ψαχνουν να φορτωσουν καπου την αποτυχια της μεταγραφης που κοστισε. Αν ισχυει το πρωτο ολα καλα. Αν ισχυει το δευτερο, ας πει ο Ματζισαν οτι για να μην φαει την λεζα ο Λυμπε η γραμμη ειναι "δεν τον γουσταρει ο Χιμενεθ" τουλαχιστον να βγαζει νοημα αυτο που λεει. Γιατι και βολικος με οποιον παιχτη του φερουν και να κοβει παιχτες κομματακι δυσκολο.

 

Στα θετικα της ημερας η γιουχα στο τελος. Αν πεσει και καμια φαπα -καταδικαζω- ακομα καλυτερα. Κυπελλο η Φαπα μουλοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Νονός said:

Χρήστο, στα απολύτως σοβαρά και πέραν της όποιας πλάκας, εγώ θα μπω σε αυτή τη συζήτηση ΑΝ μου εξηγήσεις τον-τους λόγο-ους που πέρσι τον Απριλομάη λέγαμε ΟΛΟΙ (δεν θυμάμαι για εσένα προσωπικά και αν το επιθυμείς σε εξαιρώ) χλευαστικά ότι "θα στείλουμε στον γαύρο προπονητή τον ΟΥΖΟΥΝΙΔΗ".

Σοβαρα λοιπον. Οντας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ απο οποιοδηποτε αλλο μεσο "δικτυωσης" να το πω ετσι, το ΚΜ διαθετει και χρηστες και την ευθυκρισια να διαβλεπει ποδοσφαιρικα και παραγοντικα πολλα πραγματα. Δεν εχει σημασια που δεν μετειχα σε αυτη τη χλευη, αντιλαμβανομαι πληρως τη γενικη εικονα της. Σε εναν χωρο που το "Ελληνας προπονητης" ειναι συνωνυμο του ανεκδοτου, απολυτως φυσιολογικα ο Ουζουνιδης που προβαλετο ως "ο κορυφαιος Ελληνας προπονητης" θα φαει τη λεζα που του αρμοζει. Αυτος ο ανθρωπος λοιπον ηρθε να διαχειριστει την εντελως αδειανη ΑΕΚ της μεταπρωταθληματικης εποχης με εναν και μοναδικο στοχο: τα λεφτα. Τα λεφτα στα εφερε. Οπως στα εφερε (διοτι ηταν και τυχερος) αλλα στα εφερε. Το πρωτο διαστημα στο πλαισιο των δυνατοτητων του και οντας τοσο μικροπρεπης που ΔΕΝ αποχωρησε οταν τον αδειασε ο ιδιος ανθρωπος που τον επελεξε, προσπαθησε να παιξει κατι που με τα συγκεκριμενα υλικα δεν επροκειτο να βγει ποτέ. Οπως διαπιστωσες ημουν ισως ο μονος εδω μεσα που ειχε την καλη προθεση να αποτιμησει αντικειμενικα την παρουσια Ουζουνιδη στον παγκο της ΑΕΚ. Ισως επειδη ηξερα / ειχα ακουσει τις εναλλακτικες. Και νομιζω οτι με το τελευταιο σου απαντησα. 

5 minutes ago, AlexKR21 said:

Να τα βαλεις. Γιατι εγω πλην της προκρισης επι της Σελτικ που οντως την πιστωνεται, θυμαμαι:

1. πουτσες σε ολα τα μεγαλα ματς, (και στο μοναδικο "μεγαλο" που καθαρισες με την ψυχη στο στομα, αυτο με τη Βιντι, ο αντιπαλος κοουτς τον ειχε κανει γιογιο)

2. τακτικη ακαμψια (μεχρι να ζοριστει ο κωλος του και να γυρισει το συστημα, επαιζε το ιδιο ειτε με την Μπαγερν, ειτε τον Απολλωνα) και ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΕΣ αλλαγες σχεδον σε ολα τα ματς.

3. Κακο ποδοσφαιρο και με τους μικρους πλην του ματς με τον Αρη και αντε να τον βαλω και αυτο με τον Πανιωνιο. Δηλαδη ουτε μπαλα εβλεπες (που εμενα πουτσα μου το τι μπαλα θα δω απο την ΑΕΚ αν ειναι να νικαει, αλλα ολοι μας ζαλιζαν για την μπαλαρα που θα παιξουμε με τον Εβριτη) ουτε ειχες εναν προπονητη που ενιωθες οτι με το κοουτσαρισμα του θα παρεις βαθμους. Δηλαδη εσενα τι σου αρεσε;

Ο Ουζουνιδης δεν ειναι απλως μετριος, αλλα ανυπαρκτος, οπως και ολοι οι Ελληνες προπονητες. Το εγκλημα ηταν που πηγες σε αυτον το καλοκαιρι αντι για καποιο σοβαρο ξενο απο τη στιγμη που καλως η κακως αποφασισες να το ληξεις με τον Ισπανο. Οσο για τον Σεβιγιανο μαζι σου οτι ειναι μετριοτατος, αλλα το καλοκαιρι ηταν εγκλημα που δεν τον κρατησες (αφου δεν ειχες καποιο αλλο σοβαρο σχεδιο οπως αποδειχτηκε και δεν φαινεται οτι θα χεις και ποτε) και δεν εχτισες εστω πανω στο μομεντουμ που σου προεκυψε. Κακως τον εφερες πισω 6 μηνες μετα και κακως δεχτηκε και ο ιδιος να ρθει, αλλα απο το να μου φερουν κανα Κωστενογλου απο την Κ19 (μην μου πεις οτι δεν τους εχεις ικανους) θα τον στηριξω μεχρι τελους. Παροτι διαφωνησα με την επιστροφη του. Και αν ποτε αναλαβει τις τυχες της ομαδας κανας τεχνοκρατης (χαχα) το ξανασυζηταμε.

Ποιες ειναι οι πουτσες στα μεγαλα ματς; Η ηττα στην Τουμπα; Αλλος εφαγε τα 4, μην τα μπερδευεις. Ισοπαλιες εφερε ο Ουζουνιδης και εχασε στην Τουμπα. Ο Χιμενεθ στα 2 ντερμπι μαζεψε 4 σε 20 λεπτα και εφερε 0-0 με τον χειροτερο Παναθηναϊκο ολων των εποχων. Χειροτερο και απο τον Παναθηναϊκο του πρωτου γυρου που ειχε το μομεντουμ.

1. Στα μεγαλα ματς της Ευρωπης, ποιο ηθελες να κερδισει πλην της Μπενφικα εδω; Τη Μπαγερν ή τον Αγιαξ που πηγε και εριξε 4 στο Μπερναμπεου; Συνειδητοποιουμε για τι μεγεθος ομαδος ΑΕΚ ομιλουμε; Και απο το Χιμενεθ εναν βαθμο θα ζητουσα με αυτον τον ομιλο, δεν ειμαι τρελος. Για τα ντερμπι στην Ελλαδα σου απαντησα.

2. Συμφωνω.

3. Σε σχεση με το ποδοσφαιρο που βλεπεις ΤΩΡΑ, η ΑΕΚ του Μαρινου ηταν κολλυριο για τα ματια μας. Σου ξαναλεω, πλην του αγωνα με τον Ατρομητο στη ρεβανς του Κυπελλου, η ΑΕΚ του Χιμενεθ ειναι η χειροτερη ΑΕΚ που εχουμε δει απο τη χρονια που επεσες. Ειναι χειροτερη και απο την ΑΕΚ του Μοράις. Τοσο τραγικη ομαδα κατεβαζει ο τυπος. Κι αν ο Μαρινος ηταν ακαμπτος, τουτος εδω νομιζει οτι προπονει την περσινη ΑΕΚ και εχει Βρανιες, Αραουχο, Λαζαρο, Μπο και σια. Τοσο αλλου ειναι ο τυπος. 

Κανενα εγκλημα δεν εκανες. Επρεπε να φυγει ο ΧΙμενεθ και καλως εφυγε. Αποδειχτηκε ομως οτι δεν εφυγε για το καλο της ΑΕΚ αλλα για το καλο του ιδιοκτητη. Εγραψα πιο πανω τι εκανε. Κοροιδεψε με λογικη "να βγει η σεζον". Σε στυλ "σας πηρα πρωταθλημα, τωρα τι θελετε;". Απο την πρωτη μερα που πηρες το πρωταθλημα και ειδικα μετα την προκριση με τους Σκωτσεζους, ολη  η ΑΕΚ ζουσε για τα λεφτα της ΟΥΕΦΑ. Και μολις τα πηρες, ολοι θεωρησαν οτι τελειωσε η σεζον. Το κακο για τον ιδιοκτητη και οσους τον περιβαλλουν, ειναι οτι ο κοσμος δεν εχει καμια απολυτως σκορδοκαΐλα για τα εσοδα οσο η ομαδα στο χορτο ειναι να μασας και να φτυνεις. Αλλα σου εξηγω οτι η ομαδα με τον αταλαντο και κακο Ουζουνιδη, ηταν και θα τελειωνε τη σεζον πολυ καλυτερα απ οτι με τον απατεωνα. Προκειται για προπονητικο απατεωνα, δεν εχει κανει απολυτως καμια σωστη τακτικη προσεγγιση σε οποιοδηποτε ματς. Γιουρια, ψυχη και καρσιλαμας. Ο Ουζουνιδης ειχε κατι στο μυαλο του, τουτος εδω δεν εχει τιποτα και περιμενει τον επομενο Τσινο/Λαζαρο/Λιβαγια να βγαλει τον επομενο λαγο απ το καπελο. Δεν προκειται να σας πεισω, το καταλαβαινω, αλλα καταθετω την αποψη μου και εχω το δικαιωμα να το κανω.

Αξιολογωντας λοιπον την κατασταση, επιμενω οτι 100% υπευθυνος ειναι ο Μελισσανιδης. Ουζουνιδης και Χιμενεθ ειναι ευτελεις δικαιολογιες διοτι και αυτους παλι ο Μελισσανιδης τους διαλεξε. Και δεν με ενδιαφερει αν και αυτος και οι τριγυρω του ξερουν μονο τον Παρασχο και τον Τεννε. Να κοψουν τον κωλο τους να φερουν προπονητη και να παρουν την ευθυνη της επιλογης. Οχι ομως αλλη ανακυκλωση σκουπιδιων και οχι αλλες "μεταβατικες σεζον" μεχρι να μαζεψει ο Μελισσανιδης οσα του λειπουνε για τη Φιλαδελφεια. Αυτη τη στιγμη ειναι ετοιμο το 80% του ροστερ για την επομενη σεζον και εαν τελειωσει και του Αραουχο, μιλαμε για συγκεκριμενη ΑΕΚ που ταβανιαζει παλι 3η. Αυτο θελουμε; Εγω λεω οχι. Και επειδη το ΚΜ ειναι ετη φωτος σε σχεση με τα σκυβαλα που κυκλοφορουν, τα λεμε ΑΠΟ ΤΩΡΑ και οχι εκ των υστερων.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Νονός said:

Επειδή μπερδεύτηκα, όταν βλέπεις ένα αμάξι να τρέχει με 200 χωρίς να φρενάρει, και είναι 60 μέτρα πριν το στηθαίο του γκρεμού, αν πεις "αυτό θα γκρεμοτσακιστεί" τι είσαι ? Πυθία ? Μέντιουμ ? Κάτι άλλο ?

Γαυρος

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CHⓇIS said:

An to eipes g mena to mono pou tha sou po einai oti dn goustaro dikaiosh se varos ths AEK.

Alla dn yparxei ellhnas proponhths.vgazoume ektos ton poluprotathlimatiko lemonh  k ton servonikh pollyellhna

Εγω παλι μια χαρα γουσταρω δικαιωση επι της ποδοσφαιρικης λογικης.

Το περσινο ηταν δικαιωση της ποδοσφαιρικης λογικης γιατι επι 1,5 χρονο ειχες κοουτς και τεχνικο διευθυντη κανονικους (οχι τελειους αλλα κανονικους) ενω εφερες παιχτες απο τον Γεναρη της προηγουμενης σεζον.

Το φετινο παλι ηταν δικαιωση της ποδοσφαιρικης λογικης, γιατι αν το ξαναπαιρναμε καπως του χρονου θα κατεβαζαμε την Κ15 με προπονητη τον Χαμπο.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Νονός said:

Επειδή μπερδεύτηκα, όταν βλέπεις ένα αμάξι να τρέχει με 200 χωρίς να φρενάρει, και είναι 60 μέτρα πριν το στηθαίο του γκρεμού, αν πεις "αυτό θα γκρεμοτσακιστεί" τι είσαι ? Πυθία ? Μέντιουμ ? Κάτι άλλο ?

ελα και γω μπερδευτηκα, αν πεις οτι ο καιρος αυριο θα είναι καλος, ή μπορεί να βρέξει, ή να χιονίσει, εχει πιθανότητα για καυσωνα για κατρίνα και για χαλάζι, μετα την βροχή φανταζομαι δεν θα βγεις να πεις "τα έλεγα εγώ"

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, The Magician said:

Σοβαρα λοιπον. Οντας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ απο οποιοδηποτε αλλο μεσο "δικτυωσης" να το πω ετσι, το ΚΜ διαθετει και χρηστες και την ευθυκρισια να διαβλεπει ποδοσφαιρικα και παραγοντικα πολλα πραγματα. Δεν εχει σημασια που δεν μετειχα σε αυτη τη χλευη, αντιλαμβανομαι πληρως τη γενικη εικονα της. Σε εναν χωρο που το "Ελληνας προπονητης" ειναι συνωνυμο του ανεκδοτου, απολυτως φυσιολογικα ο Ουζουνιδης που προβαλετο ως "ο κορυφαιος Ελληνας προπονητης" θα φαει τη λεζα που του αρμοζει. Αυτος ο ανθρωπος λοιπον ηρθε να διαχειριστει την εντελως αδειανη ΑΕΚ της μεταπρωταθληματικης εποχης με εναν και μοναδικο στοχο: τα λεφτα. Τα λεφτα στα εφερε. Οπως στα εφερε (διοτι ηταν και τυχερος) αλλα στα εφερε. Το πρωτο διαστημα στο πλαισιο των δυνατοτητων του και οντας τοσο μικροπρεπης που ΔΕΝ αποχωρησε οταν τον αδειασε ο ιδιος ανθρωπος που τον επελεξε, προσπαθησε να παιξει κατι που με τα συγκεκριμενα υλικα δεν επροκειτο να βγει ποτέ. Οπως διαπιστωσες ημουν ισως ο μονος εδω μεσα που ειχε την καλη προθεση να αποτιμησει αντικειμενικα την παρουσια Ουζουνιδη στον παγκο της ΑΕΚ. Ισως επειδη ηξερα / ειχα ακουσει τις εναλλακτικες. Και νομιζω οτι με το τελευταιο σου απαντησα.

Ένας μικροπρεπής, συνώνυμο του ανεκδότου που όντας ΚΑΙ τυχερός έφερε τα λεφτά που προσδοκούσε το αφεντικό. Ένα "αγύριστο κεφάλι" που επέμενε να "παίξει" κάτι για το οποίο δεν είχε τα κατάλληλα υλικά. Μια "το μη χείρον βέλτιστον" λύση μιας και οι εναλλακτικές τρομάζουν.

ΟΚ. Συμφωνούμε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Α επισης να πω  πως απατεωνας προπονητης και να καθεσαι 3 χρονια στον παγκο της Σεβιλλης δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Απατεωνας δεν ειναι ο Χιμενεθ.

Ουτε ο Ρανιερι ειναι απατεωνας.

 

Ελπιζω να καταλαβαινετε τι (ξανα)γραφω για τον Χιμενεθ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bukowski said:

Α επισης να πω  πως απατεωνας προπονητης και να καθεσαι 3 χρονια στον παγκο της Σεβιλλης δυσκολο.

Αρα αν σου φερουν τον Κωστενογλου που εχει καθισει στο θρονο της ΑΕΚ 3 φορες μην τολμησεις και βγαλεις αχνα.

Ας μην ηταν γεννημα-θρεμμα της Σεβιλλης ο Μανολο και θα σου ελεγα εγω που θα καθοτανε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Geologos said:

ελα και γω μπερδευτηκα, αν πεις οτι ο καιρος αυριο θα είναι καλος, ή μπορεί να βρέξει, ή να χιονίσει, εχει πιθανότητα για καυσωνα για κατρίνα και για χαλάζι, μετα την βροχή φανταζομαι δεν θα βγεις να πεις "τα έλεγα εγώ"

Αν έχεις υπ' όψη σου κάποιον που να έλεγε "Μαλάκας ο Ουζουνίδης, πισωγύρισμα, θέλαμε να τον "στείλουμε" στον γαύρο, στουρνοκέφαλος, αντιεπικοινωνιακός αλλά μπορεί να παίξει και ωραία μπάλα ίσως χτυπήσει και πρωτάθλημα, κάνει όμως καλές προετοιμασίες, έχει και γαμάτο τημ γυμναστών, "βλέπει" γήπεδο εν ώρα ματς και είναι μετρ των αλλαγών, άριστος εμψυχωτής των παικτών παίρνει το 120% από αυτούς", πες μου τον κι εμένα. Γιατί εκεί "αντανακλά" το παράδειγμα σου και με μπερδεύει ακόμη περισσότερο.

Πάντως ΑΝ απαντήσεις στο ερώτημα μου -που ΔΕΝ απάντησες- θα με βοηθήσεις να ξεμπερδευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων.

Παρακάτω τί κάνουμε.

Γιατί η συζήτηση έχει πάει ξανά στη σύγκριση δύο προπονητών και χάνει κάπου το ενδιαφέρον της.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mobster21 said:

Τέλος πάντων.

Παρακάτω τί κάνουμε.

Γιατί η συζήτηση έχει πάει ξανά στη σύγκριση δύο προπονητών και χάνει κάπου το ενδιαφέρον της.

Τι μπορουμε να κανουμε;

Για φετος ελπιδα το κυπελλο.

Για του χρονου μικρο-ελπιδα να γινουν καποια πραγματα λιγο πιο σωστα.

Για το μελλον ευχη για ενα καλυτερο αφεντικο στην ΠΑΕ (τι ειχες ΑΕΚ, τι ειχα παντα).

Link to comment
Share on other sites

Mia erothsh k pai g ypno.

Am persy htan proponhths o marinos pisteuei kaneis oti h AEK  tha epairne protathlima tha phgaine stous 32 k tha phgaine teliko?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mobster21 said:

Τέλος πάντων.

Παρακάτω τί κάνουμε.

Γιατί η συζήτηση έχει πάει ξανά στη σύγκριση δύο προπονητών και χάνει κάπου το ενδιαφέρον της.

Εγω το πηγα παρακατω Πανο. Αλλα κανεις δεν ακολουθει και εμμενουμε στη μαλακια να ξεπλυνουμε το Χιμενεθ και να τα ριξουμε ολα στον Ουζουνιδη.

Εγω για την οικονομια της συζητησης συμφωνω και λεω οτι ευθυνεται για ολα ο προηγουμενος. Παμε παρακατω.

Ανανεωσες συγκεκριμενους ποδοσφαιριστες, εχεις ορισει ως σημεια αναφορας ακομα 4 και κυνηγας επισης συγκεκριμενους στοχους ενω ηδη εχεις κλεισει παικτες.

Η ΑΕΚ αν δεν ανανεωσει το δανεισμο του Αλεφ (το θεωρω απιθανο αλλα ΟΚ) θα παει για εναν χαφ στα λεφτα του Αλεφ. Εχει παρει ηδη τον Σαμπανατζοβιτς και τον Κρστιτσιτς. Ανανεωσε το Σιμοες, ο οποιος ειναι ο "υπαρχηγος" μετα το Μανταλο.

Η ΑΕΚ προσπαθει με καθε τροπο να φερει πισω τον Αραουχο και το θεωρει υπερβαση. Αρα πηγαινει σε διδυμο Λιβαγια-Αραουχο. Για πισω απο τους δυο συζητειται ο Μανιας.

Η ΑΕΚ εχει κλεισει τον Ντελετιτς και θα φερει ακομη 2 πλαγιους. Εναν με "καλο" συμβολαιο στυλ Μπογε (ακουστηκε το ανεκδοτο Μαντατοφ απο την Καραμπακ) και εναν για πισω του.

Η ΑΕΚ θα φερει εναν στοπερ γιατι γινεται προσπαθεια να ανανεωσει και ο "κομμενος" Λαμπροπουλος μετα τους κομμενους Σιμοες και Μπακασετα.

Η ΑΕΚ προσπαθει να πουλησει οσο περισσοτερα γινεται το Μπαρκα και εχει κλεισει τον Αθανασιαδη, ο οποιος μαζι με τον Τσιντωτα θα συνθεσουν το διδυμο των γκολκιπερ σου.

Η ΑΕΚ ανανεωσε τον Λοπες με τον οποιο εχει κλεισει η αριστερη πλευρα μαζι με τον Χουλτ. Δεξια εχει το Μπακακη και αναζητα το μπακ απ του, αφου θεωρουν οτι ο Γκαλο εδωσε ο,τι ειχε. Για μενα κακως, αλλα ετσι θεωρουν.

Ποιο ειναι λοιπον το μελλον της ΑΕΚ; Τι θεωρουμε οτι θα κανει αυτη η ομαδα με αυτα τα υλικα και το δεδομενο αδειο ρεζερβουαρ/κορεσμο μοναδων οπως ο Μανταλος, ο Σιμοες, ο Τσιγκρινσκι κ.ο.κ.; Θα μπορεσει να (ξανα)κανει οβερατσιβ; Θα μπορεσει να περασει ΠΑΟΚ και Ολυμπιακο; Εγω που ειναι και κινδυνολογος λεω οτι αποκλειεται. Και οτι θα καψει ΚΑΙ τον Αραουχο φερνοντας τον πισω ακομα μια φορα δανεικο. Αυτη η ομαδα, αυτη η παρεα, ταβανωσε, εδωσε οτι μπορουσε, για μενα εχει τελειωσει. Φετος ηταν η μεγαλη ευκαιρια να ανανεωθει, τελικα αναπαλαιωθηκε. Οποιος τα βλεπει αλλιως και ειναι πιο αισιοδοξος, να μου τα εξηγησει να αισιοδοξω κι εγω. Αλλιως ειμαι παλι ο μιρλας κινδυνολογος.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, The Magician said:

Αρα αν σου φερουν τον Κωστενογλου που εχει καθισει στο θρονο της ΑΕΚ 3 φορες μην τολμησεις και βγαλεις αχνα.

Ας μην ηταν γεννημα-θρεμμα της Σεβιλλης ο Μανολο και θα σου ελεγα εγω που θα καθοτανε.

Οποιονδηποτε κοουτς μου φερουν που εχει προπονησει 3 σερι χρονια ομαδα Πρεμιερ Λιγκ, Πιμερα Ντιβιζιον, Σερι Α και Μπουντεσλιγκα ειμαι ευτυχης.

Ο Κωστενογλου θυμησε μου ποσο καιρο εχει προπονησει την ΑΕΚ σερι που ειναι και γεννημα θρεμα της..

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mobster21 said:

Τέλος πάντων.

Παρακάτω τί κάνουμε.

Γιατί η συζήτηση έχει πάει ξανά στη σύγκριση δύο προπονητών και χάνει κάπου το ενδιαφέρον της.

Διαφωνώ Μομπ. Το θέμα δεν είναι η σύγκριση Ουζουνίδη - Χιμένεθ. Η κουβέντα αντανακλά στο (όποιο) σχέδιο της διοίκησης για την ΑΕΚ. Αν έδιωχνε τον Χιμένεθ πέρσι μετά την κούπα και έφερνε -λέω- τον Σιμεόνε δεν θα γκρίνιαζε κανένας προσωπολατρεύοντας τον Σεβιλλιάνο. Το πισωγύρισμα και η "λευκή πετσέτα" χάλασε κόσμο.

Παρακάτω ?

Με το σταυρό στο χέρι, να σώσεις (αν σώσεις) τη χρονιά με το Κύπελλο, μπαλώματα και τρικάκια το καλοκαίρι, μια από τα ίδια του χρόνου και όποιος παραμαζέψει πολλά μέσα του μια βόλτα από το γήπεδο να ξεθυμάνει βλέποντας τα μπετά. Αυτά .......

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CHⓇIS said:

Mia erothsh k pai g ypno.

Am persy htan proponhths o marinos pisteuei kaneis oti h AEK  tha epairne protathlima tha phgaine stous 32 k tha phgaine teliko?

Οχι ευτυχως ειχαμε τον Ισπανο. Τελειωσε αυτο, παμε παρακατω. Ουζουνιδης γελοιος, κωμικος, ο χειροτερος ολων των εποχων. Ικανοποιηθηκες; Ωραια.

Παμε τωρα παρακατω που λεει κι ο Πανος να δουμε τι ακριβως περιμενουμε απο αυτη την ομαδα και το 19/20.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CHⓇIS said:

Mia erothsh k pai g ypno.

Am persy htan proponhths o marinos pisteuei kaneis oti h AEK  tha epairne protathlima tha phgaine stous 32 k tha phgaine teliko?

Ο Ματζισαν

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, The Magician said:

Οχι ευτυχως ειχαμε τον Ισπανο. Τελειωσε αυτο, παμε παρακατω. Ουζουνιδης γελοιος, κωμικος, ο χειροτερος ολων των εποχων. Ικανοποιηθηκες; Ωραια.

Παμε τωρα παρακατω που λεει κι ο Πανος να δουμε τι ακριβως περιμενουμε απο αυτη την ομαδα και το 19/20.

Ego re file sovara dn perimeno tpt.

K tou xronou ta idia skata tha maste oso uparxoun anthropoi se kairies theseis pou einai epipedou pas giannina

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CHⓇIS said:

Ego re file sovara dn perimeno tpt.

K tou xronou ta idia skata tha maste oso uparxoun anthropoi se kairies theseis pou einai epipedou pas giannina

Τα Γιαννενα πουλανε παιχτες στην Αρσεναλ τι συγκρινεις;

Link to comment
Share on other sites

και για το παρακάτω που λέμε.

ΑΝ περάσει ο παοκ Ομίλους ChL και ο Σαββίδης αντί να βάλει στην κάβα το μαρούλι το ρίξει ΟΛΟ στην ομάδα και πάρει δύο παίχτες των δέκα μυρίων ο καθένας, τί γίνεται?

έχει περάσει από το μυαλό κανενός αυτό το ενδεχόμενο ή στα παπάρια μας οι άλλοι

θα ρίχνουν πάντα ένα ρολό και θα μπαίνουν με τα όπλα μέσα στα γήπεδα κι εμείς όλα καλά?

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, The Magician said:

Σοβαρα λοιπον. Οντας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ απο οποιοδηποτε αλλο μεσο "δικτυωσης" να το πω ετσι, το ΚΜ διαθετει και χρηστες και την ευθυκρισια να διαβλεπει ποδοσφαιρικα και παραγοντικα πολλα πραγματα. Δεν εχει σημασια που δεν μετειχα σε αυτη τη χλευη, αντιλαμβανομαι πληρως τη γενικη εικονα της. Σε εναν χωρο που το "Ελληνας προπονητης" ειναι συνωνυμο του ανεκδοτου, απολυτως φυσιολογικα ο Ουζουνιδης που προβαλετο ως "ο κορυφαιος Ελληνας προπονητης" θα φαει τη λεζα που του αρμοζει. Αυτος ο ανθρωπος λοιπον ηρθε να διαχειριστει την εντελως αδειανη ΑΕΚ της μεταπρωταθληματικης εποχης με εναν και μοναδικο στοχο: τα λεφτα. Τα λεφτα στα εφερε. Οπως στα εφερε (διοτι ηταν και τυχερος) αλλα στα εφερε. Το πρωτο διαστημα στο πλαισιο των δυνατοτητων του και οντας τοσο μικροπρεπης που ΔΕΝ αποχωρησε οταν τον αδειασε ο ιδιος ανθρωπος που τον επελεξε, προσπαθησε να παιξει κατι που με τα συγκεκριμενα υλικα δεν επροκειτο να βγει ποτέ. Οπως διαπιστωσες ημουν ισως ο μονος εδω μεσα που ειχε την καλη προθεση να αποτιμησει αντικειμενικα την παρουσια Ουζουνιδη στον παγκο της ΑΕΚ. Ισως επειδη ηξερα / ειχα ακουσει τις εναλλακτικες. Και νομιζω οτι με το τελευταιο σου απαντησα. 

Ποιες ειναι οι πουτσες στα μεγαλα ματς; Η ηττα στην Τουμπα; Αλλος εφαγε τα 4, μην τα μπερδευεις. Ισοπαλιες εφερε ο Ουζουνιδης και εχασε στην Τουμπα. Ο Χιμενεθ στα 2 ντερμπι μαζεψε 4 σε 20 λεπτα και εφερε 0-0 με τον χειροτερο Παναθηναϊκο ολων των εποχων. Χειροτερο και απο τον Παναθηναϊκο του πρωτου γυρου που ειχε το μομεντουμ.

1. Στα μεγαλα ματς της Ευρωπης, ποιο ηθελες να κερδισει πλην της Μπενφικα εδω; Τη Μπαγερν ή τον Αγιαξ που πηγε και εριξε 4 στο Μπερναμπεου; Συνειδητοποιουμε για τι μεγεθος ομαδος ΑΕΚ ομιλουμε; Και απο το Χιμενεθ εναν βαθμο θα ζητουσα με αυτον τον ομιλο, δεν ειμαι τρελος. Για τα ντερμπι στην Ελλαδα σου απαντησα.

2. Συμφωνω.

3. Σε σχεση με το ποδοσφαιρο που βλεπεις ΤΩΡΑ, η ΑΕΚ του Μαρινου ηταν κολλυριο για τα ματια μας. Σου ξαναλεω, πλην του αγωνα με τον Ατρομητο στη ρεβανς του Κυπελλου, η ΑΕΚ του Χιμενεθ ειναι η χειροτερη ΑΕΚ που εχουμε δει απο τη χρονια που επεσες. Ειναι χειροτερη και απο την ΑΕΚ του Μοράις. Τοσο τραγικη ομαδα κατεβαζει ο τυπος. Κι αν ο Μαρινος ηταν ακαμπτος, τουτος εδω νομιζει οτι προπονει την περσινη ΑΕΚ και εχει Βρανιες, Αραουχο, Λαζαρο, Μπο και σια. Τοσο αλλου ειναι ο τυπος. 

Κανενα εγκλημα δεν εκανες. Επρεπε να φυγει ο ΧΙμενεθ και καλως εφυγε. Αποδειχτηκε ομως οτι δεν εφυγε για το καλο της ΑΕΚ αλλα για το καλο του ιδιοκτητη. Εγραψα πιο πανω τι εκανε. Κοροιδεψε με λογικη "να βγει η σεζον". Σε στυλ "σας πηρα πρωταθλημα, τωρα τι θελετε;". Απο την πρωτη μερα που πηρες το πρωταθλημα και ειδικα μετα την προκριση με τους Σκωτσεζους, ολη  η ΑΕΚ ζουσε για τα λεφτα της ΟΥΕΦΑ. Και μολις τα πηρες, ολοι θεωρησαν οτι τελειωσε η σεζον. Το κακο για τον ιδιοκτητη και οσους τον περιβαλλουν, ειναι οτι ο κοσμος δεν εχει καμια απολυτως σκορδοκαΐλα για τα εσοδα οσο η ομαδα στο χορτο ειναι να μασας και να φτυνεις. Αλλα σου εξηγω οτι η ομαδα με τον αταλαντο και κακο Ουζουνιδη, ηταν και θα τελειωνε τη σεζον πολυ καλυτερα απ οτι με τον απατεωνα. Προκειται για προπονητικο απατεωνα, δεν εχει κανει απολυτως καμια σωστη τακτικη προσεγγιση σε οποιοδηποτε ματς. Γιουρια, ψυχη και καρσιλαμας. Ο Ουζουνιδης ειχε κατι στο μυαλο του, τουτος εδω δεν εχει τιποτα και περιμενει τον επομενο Τσινο/Λαζαρο/Λιβαγια να βγαλει τον επομενο λαγο απ το καπελο. Δεν προκειται να σας πεισω, το καταλαβαινω, αλλα καταθετω την αποψη μου και εχω το δικαιωμα να το κανω.

Αξιολογωντας λοιπον την κατασταση, επιμενω οτι 100% υπευθυνος ειναι ο Μελισσανιδης. Ουζουνιδης και Χιμενεθ ειναι ευτελεις δικαιολογιες διοτι και αυτους παλι ο Μελισσανιδης τους διαλεξε. Και δεν με ενδιαφερει αν και αυτος και οι τριγυρω του ξερουν μονο τον Παρασχο και τον Τεννε. Να κοψουν τον κωλο τους να φερουν προπονητη και να παρουν την ευθυνη της επιλογης. Οχι ομως αλλη ανακυκλωση σκουπιδιων και οχι αλλες "μεταβατικες σεζον" μεχρι να μαζεψει ο Μελισσανιδης οσα του λειπουνε για τη Φιλαδελφεια. Αυτη τη στιγμη ειναι ετοιμο το 80% του ροστερ για την επομενη σεζον και εαν τελειωσει και του Αραουχο, μιλαμε για συγκεκριμενη ΑΕΚ που ταβανιαζει παλι 3η. Αυτο θελουμε; Εγω λεω οχι. Και επειδη το ΚΜ ειναι ετη φωτος σε σχεση με τα σκυβαλα που κυκλοφορουν, τα λεμε ΑΠΟ ΤΩΡΑ και οχι εκ των υστερων.

1. Ηττα στην Τουμπα με ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ διαχειριση του ματς (του δινω οτι στην αρχη το διαβασε σωστα και ηταν ατυχος, αλλα στην πορεια παλι τα σλατωσε), χ στα χασομερια με εναν τραγικο γαυρο που τοτε ψαχνοτανε και εχανε μεχρι και απ τον οφη και φυσικα οι 6 ηττες στο τσου λου που για μενα ειναι αχωνευτες και εχει και αυτος σημαντικη ευθυνη (πλην φυσικα του Μελισσανιδη που εχει τη μεγαλυτερη). Και στο ανελυσα τι εννοω. Θεωρω απαραδεκτο σε αγωνα επιπεδου Τσαμπιονς Λιγκ να μπαινεις με νοοτροπια "παιδικη χαρα" και να σαι 0-2 με τη Μπενφικα στο δεκαλεπτο. Ειδικα σε αυτο το ματς που επρεπε να μπεις "ταλιμπαν" δεδομενου οτι ηταν το μονο που χες αρκετες ελπιδες να κανεις κατι καλο. Απο κει και περα σου πα, θεωρω τραγικο που στα ματς του πρωτου γυρου κατεβαινε με 4-4-2 και τεραστιες αποστασεις, παιζοντας με χαφ το Σιμοες και το Γαλανοπουλο. Δηλαδη ΗΜΑΡΤΟΝ. Με πιο ρεαλιστικη τακτικη θεωρω οτι η ΑΕΚ θα χε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες για κατι καλυτερο απο τα κουλουρια ακομη και με αυτο το τραγικο ροστερ. 

3. Μωρε μαζι σου οτι δεν βλεπουμε καμια σοβαρη διαφορα επι Χιμενεθ, αλλα αφου εκτεθηκες ηδη μια φορα και εφερες πισω τον ανθρωπο που 6 μηνες πριν εδιωξες, για μενα πρεπει να του δωσεις μια δικη του σεζον. Εισαι ηδη 1 φορα ασοβαρος που πηγες παλι στο "ξαναζεσταμενο φαγητο", ε αν το κανες απλα για βγαλεις τη σεζον και να τον ξαναδιωξεις εισαι 10 φορες. 

Απο κει και περα θεωρω οτι εισαι υπερβολικα αυστηρος με το Χιμενεθ. Μπορεις να τον πεις αμυντικογενη, φοβικο η πονοματο, αλλα οκ οχι οτι δεν εχει δειξει και τιποτα. Και αν για σενα ο Χιμενεθ προπονει νομιζοντας οτι εχει ακομα Βρανιες/Λαζαρο/Αραουχο κτλπ ο Ουζουνιδης που επαιζε 4-4-2 με 30 μετρα αποστασεις και στα χαφ Σιμοες-Γαλανο και Μανταλο-Μπακασετα εξτρεμ ποιους νομιζε οτι προπονουσε αραγε; Τι ειναι για σενα χειροτερο; 

Μαζι σου οτι κυριος υπευθυνος ειναι ο Μελισσανιδης. Το θεμα ειναι οτι η κατασταση στην ΑΕΚ ειναι τοσο περιεργη που δεν ξερεις τι να κανεις. Γιατι οταν εφευγα σημερα απ το σταδιο του εριχνα οτι μπινελικι υπηρχε, αλλα την ιδια ωρα σκεφτομουν πως αν γινει καμια μαλακια και φυγει, τι γινεται με το γηπεδο, τι γινεται με τη διαδοχη κατασταση; Προσωπικα επειδη δεν πιστευω οτι ο ανθρωπος αλλαζει στα 70 του ελπιζω να βγει οσο πιο... αναιμακτα κυριως για τα νευρα μας η περιοδος μεχρι να γινει το γηπεδο και τοτε να καταφερουμε να προσελκυσουμε καναν σοβαρο τεχνοκρατη απ το εξωτερικο. Βεβαια, ο τεχνοκρατης εκτος απο αξιοκρατικα θα πρεπει να λειτουργει και λιγο... παραγοντικα και παρασκηνιακα γιατι... Ελλαδα εισαι. Αλλη κουβεντα βεβαια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×