Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Η εγκατάσταση της ΙΝΤΡΑΚΑΤ έξω από τον σύνδεσμο της Original 21 και τα σημερινά έργα στην Αγιά Σοφιά

 

 

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είμαστε σε αγωνιστικό τούνελ και να εχει φώς στην άκρη (ποιητικό άλλα μάλλον ουτοπικό ) . 

Link to comment
Share on other sites

Απο κετσε

 

Εγκρίθηκε πανηγυρικά σήμερα η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Δικέφαλος 1924, όπου έγινε γνωστό ότι ο ηγέτης της ΑΕΚ έχει δώσει πάνω από το 80% των χρημάτων που έχτισαν την Αγιά Σοφιά μέχρι σήμερα

Το νέο παλάτι της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια έχει ήδη πάρει μορφή. Εχει ήδη χτιστεί, έχει ήδη σηκώσει τα τείχη του. Σε τεράστιο ποσοστό ως τώρα το σπουδαίο αυτό έργο έχει προχωρήσει με τον Δημήτρη Μελισσανίδη να έχει δώσει ήδη πάνω από 20 εκατ. ευρώ, για να φτάσουμε στη σημερινή μορφή του γηπέδου! Ένα γήπεδο που θα ανήκει στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ, ένα γήπεδο που ως τώρα έχει δημιουργηθεί χωρίς κρατική επιχορήγηση και χωρίς κανέναν τραπεζικό δανεισμό, προχωράει προς την υλοποίησή του. Σήμερα το πρωί (20/12) εγκρίθηκε πανηγυρικά από τη γενική συνέλευση της «Δικέφαλος ΑΕ» η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας κατά 25 εκατ. ευρώ. Απ’ αυτά τα χρήματα έγινε γνωστό πως πάνω από το 80% έχουν μπει από τον ίδιο τον Δημήτρη Μελισσανίδη και την οικογένειά του. Και τώρα με την αύξηση του ΜΚ θα μετοχοποιηθούν! Στην αύξηση, εκτός από τα χρήματα του Μελισσανίδη, θα μπουν φυσικά και όσα χρήματα έχουν συνεισφέρει για το μεγάλο έργο κι άλλοι μέτοχοι της Δικέφαλος 1924 όπως οι κ.κ. Χατζηϊωάννου, Παππάς, Σαραντίτης κι άλλα μέλη της G20.

Στη σημερινή ΓΣ παρέστησαν μέτοχοι που εκπροσωπούσαν το 71% του μετοχικού κεφαλαίου. H εξέλιξη αυτή απαντάει και στην παραφιλολογία που είχε ξεσπάσει ότι δήθεν θα μπουν 25.000.000 από… άγνωστους νέους μετόχους. Ο Δημήτρης Μελισσανίδης αλλά και οι άλλοι μέτοχοι είχαν δώσει αυτά τα χρήματα που έφεραν την Αγιά Σοφιά σε αυτό το σημείο χωρίς να έχουν καν τις μετοχές που βέβαια συμβολική αξία θα έχουν αφού το γήπεδο ανήκει στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ.

Η αρχική σύμβαση που είχε γίνει με την Δικέφαλος 1924 και την Ερασιτεχνική ΑΕΚ έχει πάψει να ισχύει και ήταν υποχρεωτική όταν έγινε για να μπορούν να μπουν τα χρήματα και να προχωρήσει το έργο. Τα υπόλοιπα χρήματα που απαιτούνται για το γήπεδο θα καλυφθούν από τα 20.000.000 ευρώ της Περιφέρειας Αττικής και τα χρήματα του Τσάμπιονς Λιγκ (15.000.000 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κυρ Κιοφτε, αυτα τα 20 που εβαλε ο Μελ, τα τσιμπησε απο τα εσοδα EUROPA League και CHLeague της ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ, μπουφογερακα; 

Αν ειναι αλλιως, τα εσοδα απο την ονοματοδοσια να πανε κατ ευθειαν στην ομαδα, απο το νεο ετος με το καλο, ε;;;

Αιντε που νομιζεις οτι απευθυνεστε σε ιθαγενεις με καθρεπτακια...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

οντως αυτό είναι αντικρουόμενο ρεπορτάζ με βάση τα όσα έχει πει που τη μία λέει οτι έχει βάλει , την άλλη ότι θα τα βάλει αργότερα αφού υπάρχει το τσάμπιον λιγκ και τώρα τα έχει βάλει ήδη άλλα καμιά αναφορά για τσάμπιον λιγκ.

πέρσι τον οκτώβρη

«Είναι χρήματα που κέρδισε η ΑΕΚ και θα πάνε στην ΑΕΚ. Μπορεί και να τα χρησιμοποιήσουμε για μεταγραφές το επόμενο διάστημα ή για το γήπεδο. Θα δούμε ανάλογα και θα κινηθούμε. Αν με ρωτάτε πάντως εγώ θα τα έβαζα στο γήπεδο. Αλλά θα δούμε, θα τα εξετάσουμε όλα. Να τα πάρω εγώ και να βάλω τα λεφτά του Τσάμπιονς Λιγκ στην τσέπη μου; (γέλια...) Λέγεται τέτοιο πράγμα; (γέλια). Λοιπόν, για να τελειώνουμε: Ευτυχώς η ζωή μου τα έφερε έτσι και δεν έχω ανάγκη από χρήματα. Εχω αρκετά. Δεν μπήκα στην ΑΕΚ για να βγάλω κι άλλα. Ήδη έχω δώσει. Μόνο τα 15-20 εκατ. ευρώ για το γήπεδο τα λένε όλα και δεν είναι μόνο αυτά. Αλλά δεν θα κάνουμε επίδειξη πλούτου εδώ. Τα έχουμε ξαναπεί. Αν δεν τα είχαμε φέτος τα λεφτά του Τσάμπιονς Λιγκ τι θα γινόταν; Θα τινάζαμε την ομάδα στον αέρα; Δεν λειτουργούν έτσι τα μεγάλα κλαμπ. Ζεις από τα έσοδα σου. Έχουμε 23 εκατ. ευρώ έσοδα και 21 εκατ. ευρώ έξοδα, φέτος, δίχως να βάζω τα χρήματα από το Τσάμπιονς Λιγκ μέσα. Ολο το Τσάμπιονς Λιγκ είναι καθαρό κέρδος. Αυτά τα χρήματα είναι στον κουμπαρά και θα δούμε πως θα τα αξιοποιήσουμε. Στόχος μας είναι η ΑΕΚ να είναι ανεξάρτητη. Να μην έχει ανάγκη κανέναν. Εγώ κάποια στιγμή μπορεί να μην είμαι εδώ. Είμαι και 67 χρονών πλέον. Όμως θα παραδώσουμε μία ΑΕΚ υγιέστατη, με έσοδα, γήπεδο και προπονητικό».

 

το μαιο 2019

Για το αν μέρος των χρημάτων της φετινής κερδοφορίας θα πάνε στο γήπεδο και ποιο θα είναι αυτό το ποσό: «Τουλάχιστον 10 με 15 εκατομμύρια θα πάνε στο γήπεδο. Δεν είναι και πολλά (τα έσοδα του Champions League) γιατί ακούμε κάτι 30άρες. Μάξιμουμ να είναι 20 εκατομμύρια η κερδοφορία. Από αυτά λοιπόν, τα 15 θα πάνε για το γήπεδο».

Link to comment
Share on other sites

και αφού είναι συμβολική η μετοχοποίηση των 20 μελ και φίλων γιατι δεν έκαναν και μια συμβολική μετοχοποίηση των χρημάτων της παε  ?

Γιατί υποψιάζομαι ότι αυτά πήγαν σαν δωρεά βάση του αθλητικού νόμου .  

Link to comment
Share on other sites

Γραφει οτι για την ολοκληρωση θα χρησιμοποιηθουν και τα 15 μυρια απο το champions, δεν ειναι μεσα στα 25 αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο κεφτες γραφει οτι,

εδωσε 20+ ο Μελ,

20 της περιφερειας,

και 15 του Τσ. Λ.

Τωρα κατα ποσο ειναι αληθινα τα ποσα και η αντιστοιχιση τους, αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nestoridis21 said:

Μηπως κυρ Κιοφτε, αυτα τα 20 που εβαλε ο Μελ, τα τσιμπησε απο τα εσοδα EUROPA League και CHLeague της ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ, μπουφογερακα; 

Αν ειναι αλλιως, τα εσοδα απο την ονοματοδοσια να πανε κατ ευθειαν στην ομαδα, απο το νεο ετος με το καλο, ε;;;

Αιντε που νομιζεις οτι απευθυνεστε σε ιθαγενεις με καθρεπτακια...

αν θυμασαι (για πριν το 2018 μιλαω) βγαζαμε εσοδα-εξοδα και παντα μας ελειπαν εσοδα, οποτε κατι insiders λεγανε "αυτα παιδια που λειπουν πανε υπερ γηπεδου".

 

επομενως και να αφησουμε τα 15 του τσ.λ. (αφου ισχυριζονται οτι υπολογιζονται και εκελεισε η χρηματοδοτηση),  σιγουρα 5 με 10 ειναι τσεπωμα απο ΠΑΕ και περασμα σε γηπεδο.

 

εξαλλου ο ιδιος εχει πει οτι απο τσεπα 10 "μπορει και 15", δεν τον εχω οτι θα εβαζε και περισσοτερα απο οσα ειπε (οποιος τον εχει να σηκωσει χερι ?). τουναντιον...

 

τεσπα δεν θα τους μαθουμε τωρα τους αρδ, non paper Δηματου γραφουν, απλα στους γαυρους βορρα και νοτου τα non paper προερχονται απο αφεντικα που βαζουν το χερι στη τσεπη, σε εμας συμβαινει το εκπληκτικκο τα non paper να προερχονται απο κατασκευαστη μεν γηπεδου αλλα και εντελως τζαμπατζη προεδρο.

Link to comment
Share on other sites

παντως τα νουμερα δεν πολυ-βγαινουν για τελος χρηματοδοτησης.

 

ειχαν πει 65+ΦΠΑ

 

το 20αρικο της περιφερειας ειναι με ΦΠΑ και ΔΕΝ υπολογιζω την εκπτωση (ας θεωρησουμε οτι ειχε υπολογιστει στην αρχη ολο το ποσο ανεξαρτητα απο την εκπτωση του εργολαβου).

 

αρα εχουν βρεθει 25+20+15 = 60 εκ των οποιων μαλιστα σιγουρα τα 20 της περιφερειας ειναι με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nikos said:

παντως τα νουμερα δεν πολυ-βγαινουν για τελος χρηματοδοτησης.

 

ειχαν πει 65+ΦΠΑ

 

το 20αρικο της περιφερειας ειναι με ΦΠΑ και ΔΕΝ υπολογιζω την εκπτωση (ας θεωρησουμε οτι ειχε υπολογιστει στην αρχη ολο το ποσο ανεξαρτητα απο την εκπτωση του εργολαβου).

 

αρα εχουν βρεθει 25+20+15 = 60 εκ των οποιων μαλιστα σιγουρα τα 20 της περιφερειας ειναι με ΦΠΑ.

Πάντως την χρονιά της Γ εθνικής νομίζω είχαν πει ότι το 50% τον εσόδων θα πήγαινε στον κουμπάρα, κουμπαρά γαμω τον corrector, και τα έσοδα εκείνη την χρονιά ήταν 10 μυρια. Άρα δεν πρέπει να ναι και άλλα 5 από τότε;; εκτός αν μπερδεύομαι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πάντως την χρονιά της Γ εθνικής νομίζω είχαν πει ότι το 50% τον εσόδων θα πήγαινε στον κουμπάρα, κουμπαρά γαμω τον corrector, και τα έσοδα εκείνη την χρονιά ήταν 10 μυρια. Άρα δεν πρέπει να ναι και άλλα 5 από τότε;; εκτός αν μπερδεύομαι. 

Ναι σωστό, μπορεί να μην έχουν βάλει τα άλλα έσοδα από ΠΑΕ. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NIS21 said:

Το γηπεδο αν θυμαμαι καλα εχουν πει 65 συν φπα.

Ποιος ΦΠΑ, τέλος ο ΦΠΑ στις κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, stavros 9-11 said:

Ποιος ΦΠΑ, τέλος ο ΦΠΑ στις κατασκευές

Μόνο για την πρώτη κατοικία ισχύει μάλλον

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

Μόνο για την πρώτη κατοικία ισχύει μάλλον

Και μας πρωτη κατοικια ειναι ?

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NIS21 said:

Και μας πρωτη κατοικια ειναι ?

Το ΣΠΙΤΙ μας ρε τρελέ! Ποσο δίκιο!!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×