Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Μην γκρινιαζουμε μετα ομως γιατι παιζουμε σε αδεια γηπεδα. Οι "τρελοι" που περιγραφεις στην Αθηνα ειναι 10-12 χιλιαδες και βαζοντας και την επαρχεια αντε να φτανουν το πολυ κανα 25αρι. Αρα πρεπει να διαλεξουμε. Ειτε θα παιζουμε "μεταξυ συγγενων και φιλων" ειτε θα εχουμε και... γλυψιματα στο γηπεδο.

Πρώτον εγώ δεν γκρινιάζω ποτέ για αυτό το λόγο. Προτιμώ λίγους και καλούς αν θες τη γνώμη μου. Θέλω 20 χιλιάδες φωτιά παρά 40 νερόβραστους. Επίσης απο τους τρελούς δεν είναι ανάγκη να περάσεις αμέσως στα γλυψίματα. Είναι τα 2 άκρα. Ανάμεσα υπάρχουν ο μπαμπάς με το παιδί του, η ακόμα και ολόκληρες οικογένειες αν το θες που εννοείται το προτιμώ απο το τελευταίο γιατί αυτοί τουλάχιστον δημιουργούν μια οπαδική βάση. Κατ' εμέ λοιπόν ταλιμπάν - οικογένειες και μετά όλα τα άλλα. Και με το ταλιμπαν να πω οτι δεν επικροτώ εννοείται φάσεις με μολότοφ αλλά εννοώ 90 λεπτά φωνή και τραγούδι. 

Επίσης επειδή έζησα τα 90s, πρέπει να σου πω οτι η ΑΕΚ έπαιρνε πρωταθλήματα μεταξύ συγγενών και φίλων (μιλάμε για μέσους όρους πάντα έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά χρονολογική σειρά τα εισιτήρια 91-92 και 92-93 (στον ίδιο πίνακα), 93-94, 94-95 και 95-96. 15 χιλιάδες περίπου ο μεγαλύτερος μ.ο. το 92-93, στη χρυσή εποχή της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚάρα ΠΑΝΤΑ μεσορανούσε παρέα με τους τρελούς. Όσοι πιστοί ας προσέλθουν. Το δρόμο τον ήξεραν πάντα

Υ.Γ. Αυτό αφιερώνεται και σε αυτούς που ονειρεύτηκαν γήπεδα δίπλα στα σκουπίδια. 

eisitiria_1995-96.jpg

eisitiria_1994-95.jpg

eisitiria_1993-94.jpg

eisitiria_1991-93.jpg

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία έρευνα σκεπάστε, αποθήκευσα ήδη τις εικόνες. Πάντως φαίνεται ότι ο μέσος όρος καθορίζεται και από τη γενικότερη τάση επισης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George_D said:

Ωραία έρευνα σκεπάστε, αποθήκευσα ήδη τις εικόνες. Πάντως φαίνεται ότι ο μέσος όρος καθορίζεται και από τη γενικότερη τάση επισης

Ακριβώς. Για αυτό και το 93-94, τη μοναδική χρόνια που βγηκαμε πρώτοι σε ΜΟ. εισιτηρίων αυτός ήταν... 10 χιλιάδες, μακράν πίσω από το ρεκόρ μας των 31 χιλιάδων το 85-86, που όμως βγήκαμε τρίτοι σε ΜΟ αφού και οι παναθηναϊκός, Ολυμπιακός κάναν το δικό τους ρεκόρ με 44 και 42 χιλιάδες ΜΟ αντίστοιχα. 

Όσο για καφρίλα, και στα 80ς που μάζευε κόσμο έπαιζε καφρίλα και ας το θυμάμαι αμυδρά, απλά λιγότεροι συμμετείχαν σε επεισόδια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Skepastos said:

Πρώτον εγώ δεν γκρινιάζω ποτέ για αυτό το λόγο. Προτιμώ λίγους και καλούς αν θες τη γνώμη μου. Θέλω 20 χιλιάδες φωτιά παρά 40 νερόβραστους. Επίσης απο τους τρελούς δεν είναι ανάγκη να περάσεις αμέσως στα γλυψίματα. Είναι τα 2 άκρα. Ανάμεσα υπάρχουν ο μπαμπάς με το παιδί του, η ακόμα και ολόκληρες οικογένειες αν το θες που εννοείται το προτιμώ απο το τελευταίο γιατί αυτοί τουλάχιστον δημιουργούν μια οπαδική βάση. Κατ' εμέ λοιπόν ταλιμπάν - οικογένειες και μετά όλα τα άλλα. Και με το ταλιμπαν να πω οτι δεν επικροτώ εννοείται φάσεις με μολότοφ αλλά εννοώ 90 λεπτά φωνή και τραγούδι. 

Επίσης επειδή έζησα τα 90s, πρέπει να σου πω οτι η ΑΕΚ έπαιρνε πρωταθλήματα μεταξύ συγγενών και φίλων (μιλάμε για μέσους όρους πάντα έτσι;)

Δεν ηταν προσωπικο το σχολιο don't worry, ουτε στην ειπα για κατι. Απλα με αφορμη το σχολιο σου ειπα την αποψη μου γιατι εχω δει κατα καιρους καποιους να κραζουν την πολιτικη του Ντεμη η τους... πατατακηδες και ταυτοχρονα να γκρινιαζουν και γιατι στο γηπεδο ειμαστε οι ιδιοι και οι ιδιοι. Γεματο ΟΑΚΑ (ακομη και γεματη Αγια Σοφια) μονο με φανατιλες και αρρωστακια παντως δεν γινεται. Θελει 180 μοιρες διαφορετικη πολιτικη απο αυτην που ασκει τωρα η ΠΑΕ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AlexKR21 said:

Δεν ηταν προσωπικο το σχολιο don't worry, ουτε στην ειπα για κατι. Απλα με αφορμη το σχολιο σου ειπα την αποψη μου γιατι εχω δει κατα καιρους καποιους να κραζουν την πολιτικη του Ντεμη η τους... πατατακηδες και ταυτοχρονα να γκρινιαζουν και γιατι στο γηπεδο ειμαστε οι ιδιοι και οι ιδιοι. Γεματο ΟΑΚΑ (ακομη και γεματη Αγια Σοφια) μονο με φανατιλες και αρρωστακια παντως δεν γινεται. Θελει 180 μοιρες διαφορετικη πολιτικη απο αυτην που ασκει τωρα η ΠΑΕ.

Εγώ δεν πιστεύω οτι είναι θέμα ΑΕΚ να σου πω. Πιστεύω οτι είναι θέμα Ελληνικού ποδοσφαίρου και το τι προσφέρει. Να πάει κάποιος σε ΑΕΚ - Λεβαδειακός μέσα στο καταχείμωνο γιατί; Μαζί με το παιδί του θέλει μίνιμουμ 50€ μαζί με μεταφορικά μέσα στην Αθήνα. Καλά δεν μιλάμε για επαρχία. Με τα χρήματα αυτά μπορεί να πάρει την οικογένεια του και να πάνε μια ωραία βόλτα και να τσιμπήσουν και κάτι άμα λάχει. Για αυτό το καλύτερο που πρέπει να κάνει η ΑΕΚ για μένα είναι να πουλήσει το Γήπεδο - Αλσος - Νεα Φιλαδέλφεια.

"Πάρε την οικογένεια σου και ελάτε στην πόλη της ΑΕΚ" θα ήταν το σλόγκαν μου. Κυριακή μεσημέρι, βόλτα στην πόλη, ένα 2ωρο μαζί μπαμπάς και γιος και η μαμά με την κόρη παγωτό στου Τίλλα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Skepastos said:

Πρώτον εγώ δεν γκρινιάζω ποτέ για αυτό το λόγο. Προτιμώ λίγους και καλούς αν θες τη γνώμη μου. Θέλω 20 χιλιάδες φωτιά παρά 40 νερόβραστους. Επίσης απο τους τρελούς δεν είναι ανάγκη να περάσεις αμέσως στα γλυψίματα. Είναι τα 2 άκρα. Ανάμεσα υπάρχουν ο μπαμπάς με το παιδί του, η ακόμα και ολόκληρες οικογένειες αν το θες που εννοείται το προτιμώ απο το τελευταίο γιατί αυτοί τουλάχιστον δημιουργούν μια οπαδική βάση. Κατ' εμέ λοιπόν ταλιμπάν - οικογένειες και μετά όλα τα άλλα. Και με το ταλιμπαν να πω οτι δεν επικροτώ εννοείται φάσεις με μολότοφ αλλά εννοώ 90 λεπτά φωνή και τραγούδι. 

Επίσης επειδή έζησα τα 90s, πρέπει να σου πω οτι η ΑΕΚ έπαιρνε πρωταθλήματα μεταξύ συγγενών και φίλων (μιλάμε για μέσους όρους πάντα έτσι;)

Ναι αλλα μιλας για οακα εχοντας στο μυαλο τη  φιλαδελφεια. Οι λιγοι και καλοι στη φιλαδελφεια ειναι κερκιδα, στο οακα ειναι ερημια κι ο χαρος. Το οακα θελει και τους σελεμπριτις, θελει και τις λεσβιες, πρεπει καπως να σε καβλωσει. Στην παλια φιλαδελφεια δεν χρειαζονταν αυτα, ελπιζω και στην αγια σοφια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, aris2168 said:

Ναι αλλα μιλας για οακα εχοντας στο μυαλο τη  φιλαδελφεια. Οι λιγοι και καλοι στη φιλαδελφεια ειναι κερκιδα, στο οακα ειναι ερημια κι ο χαρος. Το οακα θελει και τους σελεμπριτις, θελει και τις λεσβιες, πρεπει καπως να σε καβλωσει. Στην παλια φιλαδελφεια δεν χρειαζονταν αυτα, ελπιζω και στην αγια σοφια. 

Σωστός. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που το ΟΑΚΑ δεν ήταν και ούτε θα γίνει έδρα. Ούτε για την ΑΕΚ ούτε για κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites

Το πόσος κόσμος πάει δεν έχει να κάνει τόσο με την πολιτική μιας παε, όσο με το γενικότερο κλίμα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

Εγώ δεν πιστεύω οτι είναι θέμα ΑΕΚ να σου πω. Πιστεύω οτι είναι θέμα Ελληνικού ποδοσφαίρου και το τι προσφέρει. Να πάει κάποιος σε ΑΕΚ - Λεβαδειακός μέσα στο καταχείμωνο γιατί; Μαζί με το παιδί του θέλει μίνιμουμ 50€ μαζί με μεταφορικά μέσα στην Αθήνα. Καλά δεν μιλάμε για επαρχία. Με τα χρήματα αυτά μπορεί να πάρει την οικογένεια του και να πάνε μια ωραία βόλτα και να τσιμπήσουν και κάτι άμα λάχει. Για αυτό το καλύτερο που πρέπει να κάνει η ΑΕΚ για μένα είναι να πουλήσει το Γήπεδο - Αλσος - Νεα Φιλαδέλφεια.

"Πάρε την οικογένεια σου και ελάτε στην πόλη της ΑΕΚ" θα ήταν το σλόγκαν μου. Κυριακή μεσημέρι, βόλτα στην πόλη, ένα 2ωρο μαζί μπαμπάς και γιος και η μαμά με την κόρη παγωτό στου Τίλλα. 

Ο γερό Τιλλας δεν ξέρω αν ζει ακόμα, ήταν ΑΕΚτζης από την Πόλη. Το βράδυ της 7ης Μαΐου του 89, λένε ότι κερναγε όσους πιτσιρικάδες έβλεπε με κίτρινο κασκόλ μετά τον αγώνα. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

To OAKA θεωρητικά βοηθάει τις πιο μεγάλες προσελεύσεις γιατί είναι τεράστειο στάδιο που χωράε όλοι. Επίσης βγάζει μια Α ασφάλεια παραπάνω διότι απο την 9 έως το πέταλο η απόσταση είναι σαν να είσαι σε Αλλο γήπεδο.

Το Νίκος Γκούμας απο την άλλη ήταν παλιό γήπεδο με ανύπαρκτες ανέσεις και έβγαζε μια αίσθηση του μη φυλικού στην οικογένεια. Βέβαια η Σκεπαστή ειδικά ήταν εργοστάσιο οπαδών. 

Το Νέο γήπεδο θα θελα να ναι λίγο απ όλα. Αλλα το χω ξαναπεί, απο κερκίδες θα γράψει ιστορία πανευρωπαικα

Link to comment
Share on other sites

Η 17 ήταν οικογενειακή θύρα στην ΝΦ. 

Κάθε θύρα ήταν ένας διαφορετικός κόσμος  τελικά. Ολόκληρα κείμενα μπορούν να γραφτούν για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ο γερό Τιλλας δεν ξέρω αν ζει ακόμα, ήταν ΑΕΚτζης από την Πόλη. Το βράδυ της 7ης Μαΐου του 89, λένε ότι κερναγε όσους πιτσιρικάδες έβλεπε με κίτρινο κασκόλ μετά τον αγώνα. 

Και μετά τον τελικό με το γάβρο επί Σάντος, το 2-1, μας κέρναγε όσους ερχόμασταν από το γήπεδο. Άρρωστος Αεκτζής!

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Η 17 ήταν οικογενειακή θύρα στην ΝΦ. 

Κάθε θύρα ήταν ένας διαφορετικός κόσμος  τελικά. Ολόκληρα κείμενα μπορούν να γραφτούν για αυτό. 

Στη 17 μάλλον πήγαινε και ο Κουφοντινας ?

Link to comment
Share on other sites

Η Περιφέρεια Αττικής, όπως είχε δεσμευτεί, ξεκίνησε τη διαδικασία για την επιλογή αναδόχου, για την ολοκλήρωση του γηπέδου της ΑΕΚ και στις 22/1 θα γίνει γνωστός ο νικητής και ο ανάδοχος που αφορά το εσωτερικό

Την ώρα που οι… μπουλντόζες ετοιμάζονται να ξεκινήσουν την υπογειοποίηση στην Αγιά Σοφιά, έχουμε ευχάριστα νέα που αφορούν τον δεύτερο διαγωνισμό της Περιφέρειας Αττικής, για την τελική φάση του έργου. Συγκεκριμένα, βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη η διαδικασία για την επιλογή αναδόχου και στις 22/1 θα γίνει γνωστός ο νικητής και ο ανάδοχος που αφορά το εσωτερικό. Ουσιαστικά ήταν μια εξέλιξη την οποία περιμέναμε και την οποία είχε προαναγγείλει και ο Περιφερειάρχης κ. Γιώργος Πατούλης στην συνέντευξη που μας είχε παραχωρήσει, τονίζοντας τότε πως στόχος είναι να μπορέσει να δημοπρατηθεί το έργο εντός του 2019 και το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών, να γίνει το πρώτο 15νθήμερο του 2020! Όπως και έγινε ακριβώς. Τι σημαίνει η παραπάνω εξέλιξη; Ότι ουσιαστικά μετράμε αντίστροφα για να έχουμε ανάδοχο του έργου ΚΑΙ για τον δεύτερο διαγωνισμό που αφορά την τελική φάση της Αγιά Σοφιάς, με τις εξελίξεις να τρέχουν με χίλια πλέον.

Αναλυτικά η ενημέρωση:

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ διακηρύσσει  ανοικτή διαδικασία  για την επιλογή αναδόχου για το έργο: «Κατασκευή γηπέδου Νέας Φιλαδέλφειας», συνολικού προϋπολογισμού16.129.032,26 € (πλέον ΦΠΑ 24%), που θα διεξαχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4412/2016 (Α’ 147) . Η διεξαγωγή της διαδικασίας θα γίνει ηλεκτρονικά, μέσω του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Συμβάσεων – ΕΣΗΔΗΣ  www.promitheus.gov.gr (Α/Α Συστήματος: 86585).


Ημερομηνία Προεπισκόπησης: Άμεσα
Ημερομηνία έναρξης υποβολής προσφορών: Άμεσα

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής προσφορών: 16/1/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14.00.
Ημερομηνία ηλεκτρονικής αποσφράγισης: 22/1/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10.00 π.μ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό αν σκεφτούμε ότι ουσιαστικά ο διαγωνισμών γίνεται εντός των εορτών. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AG21 said:

Εντυπωσιακό αν σκεφτούμε ότι ουσιαστικά ο διαγωνισμών γίνεται εντός των εορτών. 

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι έχει επέλθει συμφωνία στην ουσία και μένει το τυπικό του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Και 20 μέρες μετά προθεσμία για την υποβολή ενσαστεων. Οπότε 12 Φλεβάρη θα είμαστε σίγουροι για τον αναδοχο. Αυτό σημαίνει ότι είναι εφικτό τον Μάρτιο να ξεκινήσει η τελευταία φάση 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι Λογικά είναι έτοιμες οι εταιρείες αφού λεπτομέρειες του διαγωνισμού έχουν βγει εδώ και μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπαμε πολλες φορές.

16/1 λοιπόν τελικά η δημοπρασία (το πήγε οσο πιο γρήγορα γινόταν ο Πατουλης), 21/1 βγαινει «προσωρινός» ανάδοχος. Μετα έχει καποιες διαδικασίες μέχρι να υπογραψει οριστικά ο νικητής του διαγωνισμού.

Ανοιξη ξεκινάνε, γυρω στον Μάρτιο 21 τελειώνουν. 
Πολυ λιγότερο επικινδυνο για απρόβλεπτες καθυστερήσεις από την υπογειοποιηση.

Αυτα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×