Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

ΑΕΚ: Καρντόσο the transfer boss 

Δεν έχουν περάσει παρά μόλις 11 ημέρες από την επίσημη παρουσίαση του Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο της ΑΕΚ και ήδη έχουμε εικόνα γι αυτό που συμβαίνει κι έρχεται. Ο Πορτογάλος τεχνικός, έχει πάρει στις πλάτες του τον μεταγραφικό σχεδιασμό καθώς οι υπερεξουσίες που του έχουν δοθεί, είναι πλέον διαπιστωμένες.

Πως το είπε εκείνο το βράδυ, στο δείπνο που παρέθεσε στους δημοσιογράφους, ο Δημήτρης Μελισσανίδης; "Για τις μεταγραφές αποφασίζει ο τεχνικός διευθυντής". Ε, αρκετά μακριά από αυτό... Η έλευση Καρντόσο, έχει ανατρέψει τα πάντα στην ΑΕΚ.

Παραδείγματα υπάρχουν: Η (προφορικά) κλεισμένη από τον τεχνικό διευθυντή μεταγραφή του Χομλέν (παίκτη β' επιπέδου για την ΑΕΚ εν συγκρίσει με τον άλλο ταυτόχρονο στόχο Ογκνιεν Βράνιες που επίσης θέλει ο Πορτογάλος), ακυρώθηκε από τον προπονητή.

Ο ίδιος επέλεξε τον Παουλίνιο για τη θέση του δεξιού μπακ, μπροστά από τον Ισπανό Μπενίτο, που ήταν επίσης μια δυνατή εισήγηση του Νίκου Λυμπερόπουλου, στην περίπτωση που δεν ευδοκιμούσε το θέμα του Ροντρίγκο (όπου η ΑΕΚ πιάστηκε αδιάβαστη). Υπάρχουν κι άλλες ιστορίες, όμως δεν είναι της παρούσης...

Επιθυμία του Καρντόσο είναι να φέρει στην Ελλάδα τουλάχιστον 2-3 ακόμα παίκτες από την αγορά της Πορτογαλίας. Η ΑΕΚ έχει εστιάσει τις τελευταίες ώρες περισσότερο στην περίπτωση του μεσοεπιθετικού της Σπόρτιγκ Λισαβόνας Τσίκο Ζεράλδες, υπόθεση πολύ πιο δουλεμένη και προχωρημένη από τις άλλες, η οποία αναμένεται εντός της εβδομάδας να τελειώσει θετικά.

Ο Πορτογάλος έχει τις δικές του ιδέες για τα χαρακτηριστικά των παικτών που θα εξυπηρετήσουν όπως θα το ήθελε τον τακτικό σχεδιασμό που έχει κατά νου, πάντοτε σε συνάρτηση με τους ποδοσφαιριστές που υπάρχουν ήδη στο ρόστερ και πρέπει να δουλέψει μαζί τους.

Φαίνεται όμως ότι δεν θα κάνει εκπτώσεις στις μεταγραφικές απαιτήσεις του, γι αυτό θέλει πολύ και τον Κροάτη Φίλιπ Κροβίνοβιτς. Βασικά είναι αυτός που έχει στο μυαλό του ως τον ιδανικό συνδετικό κρίκο των τριών γραμμών.

ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥ
Συμπερασματικά, ο Μιγκέλ Καρντόσο είναι το απόλυτο αφεντικό στις μεταγραφικές υποθέσεις. Μια επιλογή της διοίκησης που εμπεριέχει σημαντικό ρίσκο, από τη στιγμή που πρόκειται για έναν προπονητή ο οποίος δεν έχει λάβει ποτέ στην έως τώρα μικρή προπονητική καριέρα του (ως α' τεχνικός), τόσο αυξημένες αρμοδιότητες.

Στη Ρίο Αβε "οικοδόμησε" κάτι δικό του, το οποίο όμως ως υλικό, σε μεγάλο βαθμό προϋπήρχε, ενώ από τις Ναντ και Θέλτα, είχε ολιγόμηνα περάσματα, στα οποία μεταγραφικές πινελιές δεν έβαλε. Η ΑΕΚ εμπιστεύεται τις τύχες της στον Καρντόσο, πέραν του τακτικού πεδίου και σε αυτό του μεταγραφικού σχεδιασμού της, ελπίζοντας ότι ο Πορτογάλος θα επιλέξει αυτούς που πρέπει.

Εν τω μεταξύ, βάσει των επιδιώξεών του σε πρόσωπα και της επιθυμίας του για την απόκτηση δύο κεντρικών χαφ με δημιουργικές αρετές, μοιάζει να μην ικανοποιείται από την ποιότητα της ομάδας σε θέσεις που η λογική πρεσβεύει ότι υπάρχει μια σχετική πληρότητα, τουλάχιστον σε πρόσωπα και στοιχεία. Η ΑΕΚ από τη μεριά της προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα "θέλω" του, δίχως να εισέρχεται σε τέτοια διλήμματα.

(Αρναούτογλου)

Link to comment
Share on other sites

Guest AEK Goa

Αν πάρουμε και τους 3 που γράφτηκαν σήμερα θα μιλάμε για μεγάλη έκπληξη..

Άντε μακάρι και ένα γρήγορο CB 

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρεις τους τρεις που ακούγονται σήμερα σου λείπουν CB, DM και CF.

Και περιμένουμε να αδειάσει μετά το ρόστερ.

Πάντως ελπίζω να κλείσουν νωρίς τις φετινές μεταγραφές ώστε να πάνε έτοιμοι στην προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Μια χαρα ειναι. Μολις ερθει στην ΑΕΚ θα χρειαστει ψυχιατρο

Κανένας ψυχίατρος. Θα του ξηγηθει πράϊβετ θεραπεία ο "εγώ έχω χτίσει τα τρελλάδικα" και θα τονΕ ισώσει τσακ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Guest AEK Goa

Πιστεύω οτι για CB θα έρθει ο Βράνιες τέλη αυγούστου που δεν θα έχει βρεί άλλη ομάδα.

Τώρα για DM απο αυτά που διαβάζουμε νομίζω οτι ο Καρντό δεν θέλει καθαρόαιμο "6" οπότε με Σιμόες, Γαλανό, Κριστιτσιτς, Κροβίνοβιτς, Ζεράλδες, και Σάμπα jr. θα παρουσιαστεί ως πλήρης η μεσαία γραμμή..

Απο εκεί και πέρα δεν είμαι αισιόδοξος οτι θα βρούμε για 3η συνεχόμενη χρονιά CF ανάλογο των Αραουχο, Πονσε, οπότε ίσως ξενερώσουμε εκεί... Ίδωμεν,.......... 

Link to comment
Share on other sites

Λιβαγια false nine με 20 γκολ. Θα δούμε ωραία πραγματάκια από την ΑΕΚ του Καρντοσο 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
5 minutes ago, Bukowski said:

@XAMΠOΣ με τί παίχτες και από τί ομάδες και πρωταθλήματα θα σουν ικανοποιημένος;

Θες να σου πω ονοματα? Με πολυ καλυτερους απο αυτους ( τι αυτους μονο παουλινιο ηρθε αλλα τελως παντων ) παντων. Το πρωταθλημα δεν με πειραζει . Παντως με παιχτες απο οπου και να ειναι οταν εχουν 100 χιλιαρικα συμβολαιο στα 28 τους δεν ειμαι ικανοποιημενος. Εσυ εισαι οκ με παουλινιο? Για αυτον θα μιλαμε μονο οι αλλοι ειναι απλα ονοματα μεχρι να υπογραψουν.

Παιχτες σαν τον Παουλινιο και Ντελεσιτς εχουν ομαδες σαν την ΑΕΛ και Κομποτειακο. Επειδη ειναι πορτογαλος με το ζορι να τον βγαλουμε παιχταρα? Αν παει καλα και μακαρι οκ αλλα δεν παιρνεις παιχτη 11αδατο πως να το κανουμε. Στον αλλον του Κουγια δεν αναφερομαι καν ειναι αστειο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bukowski said:

@XAMΠOΣ με τί παίχτες και από τί ομάδες και πρωταθλήματα θα σουν ικανοποιημένος;

Καρυπιδης φερνει Ιντεγε,πρεπει να απαντησουμε

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα ελευθερος ο Χολτσχαουζερ που τον καλοβλεπει ο ΑΠΟΕΛ. Διαβαζω οτι εχει πεσει και το κασε του σε σχεση με περυσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest AEK Goa
3 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Καρυπιδης φερνει Ιντεγε,πρεπει να απαντησουμε

ο Καρυπιδης θα γινει το no.1 παραρτημα του Βανζελ.. γνωμη μου.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AEK Goa said:

ο Καρυπιδης θα γινει το no.1 παραρτημα του Βανζελ.. γνωμη μου.. 

Οχι και θα

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Καρυπιδης φερνει Ιντεγε,πρεπει να απαντησουμε

500κ+τα μπονους φτανει στα 600κ. Καλο deal εκαναν, αλλα μονοετες το συμβολαιο. Μακαρι να βρουμε και εμεις εναν τετοιου επιπεδου και μαζι με Λιβαγια να μοιραζονται την θεση του φορ.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
9 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Καρυπιδης φερνει Ιντεγε,πρεπει να απαντησουμε

Πηρε και αυτον σημερα. Lerin Duarte  χαχαχα εχει και διεθνη συμμετοχη στην Εθνικη Ολλανδιας. :wacko:

Νομιζω αρχιζει να ξεκαθαριζει σιγα σιγα η 3η θεση. Μενει να δουμε τις κινησεις Σπανου και την ρεντα Βαζελου για να ελπιζουμε σε 5αδα. Αν ο Σκοντας βαλει το χερι στην τσεπη πας playout να παλεψεις μην υποβιβαστεις.

Τα εσοδα φετος προβλεπω να ειναι αρκετα για να αλλαζει μονο τις 2 χημικες τουαλετες που εχει στο γιαπι για τους 5 εργατες.

Παντως το πρωταθλημα Κιελτσε και το βραβειο καλυτερης μεταγραφης πρωτου 3ημερου Ιουνιου τα εχουμε σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aussie said:

500κ+τα μπονους φτανει στα 600κ. Καλο deal εκαναν, αλλα μονοετες το συμβολαιο. Μακαρι να βρουμε και εμεις εναν τετοιου επιπεδου και μαζι με Λιβαγια να μοιραζονται την θεση του φορ.

Eγω δεν θα θελα ποτε τετοιου ειδους παικτη στην ΑΕΚ αλλα για τα δεδομενα του ΑΡΕΩΣ ειναι επιλογη πανω απο τα ραφια.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Πηρε και αυτον σημερα. Lerin Duarte  χαχαχα εχει και διεθνη συμμετοχη στην Εθνικη Ολλανδιας. :wacko:

Καπου τον ειχε παρει το ματι μου αυτον,.Λειπει και ο χρηστης Gorgar21 που ειχε σπουδασει το Ολλανδικο πρωταθλημα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vargas21 said:

Μαρτινς τραγουδάει Β.Καρρα 

Ψυχολογικά δεν είμαι καλά...

Μάλιστα ο 25χρονος παίκτης σημείωσε πως είχε έναν ψυχολόγο στο σπίτι του, που του δίδαξε πως να βλέπει μέσα από κάθε μέρα την θετική πλευρά των πραγμάτων και το ποτήρι μισογεμάτο κι όχι μισοάδειο.

«Θα μπορούσα να πω ότι ήταν ένα χαμένο έτος, αλλά όχι. Είμαι ένα εντελώς διαφορετικός και καλύτερο άτομο απ΄ότι ήμουνα πριν από 11 μήνες» σημείωσε μεταξύ άλλων στο διαδικτυακό μήνυμά του.

Τώρα θα γνωρίσει και τον κετσε, που το βλέπει πάντα μισογεματο και όχι μισοάδειο, μίζεροι.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
4 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Καπου τον ειχε παρει το ματι μου αυτον,.Λειπει και ο χρηστης Gorgar21 που ειχε σπουδασει το Ολλανδικο πρωταθλημα.

Δεν τον λες και αγνωστο εντελως. Εχει παιξει και Αγιαξ. Μια χαρα παιχτακι ειναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Δεν τον λες και αγνωστο εντελως. Εχει παιξει και Αγιαξ.

 

 

Γεματη χρονια βλεπω εκανε.Μονο εμεις κοιταμε σακατηδες.Mινιατουρα παντως οπως τον βλεπω.Αν τον βαλεις πανω στον Σιωπη κανουν εναν κανονικο ποδοσφαιριστη

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, MikrosKaiAtropos said:

Γεματη χρονια βλεπω εκανε.Μονο εμεις κοιταμε σακατηδες

Μα εμεις βλεπουμε μονο τις τιμες εξαρχης και μετα ονομα παιχτη ιατρικα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πουστη Καρυπιδη μας κλεβεις τη δοξα τωρα που σκαμε τις μπομπες

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos

Η αλήθεια είναι ότι με το όνομα του δεξιού μπακ που είχε προτείνει ο Καρ τόσο δεν έχω πηδήξει από τη χαρά μου ούτε .... εφημερίδα. Ο ζεραλδες μου έχει φανεί συμπαθητικός. 

Όταν άκουσα για τον κροβινοβιτς δεν το πίστεψα .... δηλαδή και τώρα δεν το πιστεύω αλλά τέλος πάντων. 

Ακουω και για τον εξτρέμ ... δεν ξερουμε οι περισσότεροι  το παλικάρι βέβαια ... αλλά ψάχνοντας το δείχνει ενδιαφέρουσα περίπτωση. 

Εν κατακλείδι .... φαίνεται ότι (καλώς) το έχει πάρει πάνω του ο Καρ τόσο και σε πρώτη ανάγνωση αυτό μου δίνει ελπίδες. 

1) γιατί ξεκάθαρα δεν θα πορευτούμε με εισηγήσεις λυμπε .... ευστοχοτατο το σχόλιο bukowski ....

2) δείχνει φιλοδοξία να χτίσει κάτι δικό του και προσπαθει να το κάνει να πετύχει παίζοντας με τα όρια του Μήτσου. 

3) δείχνει ξεκάθαρα ότι έχει κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό του για την ΑΕΚ που θέλει να φτιάξει. 

 

Δυο ερωτηματικά έχω.... 1. πως θα πορευτούμε μόνο με Μάρκο μπροστά ως πρώτο και 2. Μην κολλήσουμε πάλι σε δανεικούς χωρίς ρήτρες και φτιαχτεί ομάδα με ημερομηνία λήξης. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×