Jump to content

Champions League


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Πάντως στα 90 η ομάδα του Κρόιφ ήταν μαγνήτης για παιδιά ειδικά οταν πήγε ο Ρομάριο . Αγαπημένος μου παικτης ο βούλγαρος Στόιτσκοφ ( μου άρεσαν απο τότε οι ολοκληρωμένοι παίκτες ) . Και η Μίλαν με τους ολλανδούς φυσικά .

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως. Ειχαν μεταναστευσει οταν ηταν μικρος στην ισπανια και την χωρα των βασκων,οπου μεγαλωσε μεχρι τα 18.

Το κριτηριο δεν ειναι μόνο ποιος εχει "βασκικο αιμα", αλλά και που εχει μεγαλώσει καποιος.

 

ιδιαιτερη περιπτωση και αυτη του Ινακι Γουιλιαμς. ο πρωτος εγχρωμος.

Ραγιε, πιστευεις πως αν η Μπιλμπαο αγοραζε υποθετικα τον Μεσσι ας πουμε ή τον χ Μεσσι ως world class star θα ειχαμε αντιδρασεις και εμπαργκο απο τους οπαδους ? 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ιδιαιτερη περιπτωση και αυτη του Ινακι Γουιλιαμς. ο πρωτος εγχρωμος.

Ραγιε, πιστευεις πως αν η Μπιλμπαο αγοραζε υποθετικα τον Μεσσι ας πουμε ή τον χ Μεσσι ως world class star θα ειχαμε αντιδρασεις και εμπαργκο απο τους οπαδους ? 

Θα  ρωτησω κανέναν φιλο μου που τους υποστηριζει και θα σου πω, Αδη.

Link to comment
Share on other sites

Θα  ρωτησω κανέναν φιλο μου που τους υποστηριζει να μου πουν, Αδη.

 

εγω παντως παιζω στο φιφα με μπιλμπαο και δε μου παει η καρδια να παρω παιχτη μη ισπανο (νταξει μη βασκο για να βρω παραλεει)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργη η φαση με την Αθλετικ γιατι καποια στιγμη εγω θυμαμαι και Χαινκες προπονητη και το μεγαλο Ντραγκοσλαβ που ηρθε και σε μας με τη σαγιοναρα και γενικα ειναι λιγο θολη η φαση. Ο Φερναντεζ ας πουμε ηταν Γαλλος αλλα με βασκικη καταγωγη, ο Μπιελσα τι ητανε;

Περιεργη ιστορια η Αθλετικ...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργη η φαση με την Αθλετικ γιατι καποια στιγμη εγω θυμαμαι και Χαινκες προπονητη και το μεγαλο Ντραγκοσλαβ που ηρθε και σε μας με τη σαγιοναρα και γενικα ειναι λιγο θολη η φαση. Ο Φερναντεζ ας πουμε ηταν Γαλλος αλλα με βασκικη καταγωγη, ο Μπιελσα τι ητανε;

Περιεργη ιστορια η Αθλετικ...

Φανταζομαι αλλο οι προπονητες.

Και η Ρεαλ Σοθιεδαδ νομιζω παλιοτερα τουλαχιστον ειχε βασκους παικτες απο ισπανια αλλα δεχοταν ξενους, τωρα δεν ξερω

Καπου διαβαζα οτι και η Μπαρσα οταν πρωτοιδρυθηκε ειχε μονο καταλανους παικτες, σε εντιθεση με την Εσπανιολ.

Μια και ασχολεισε με ιστορια της ΑΕΚ, τα πρωτα χρονια ειχε μονο κωνσταντινουπολίτες αθλητες ;; Γιατι ιδρυθηκε με αυτο τον σκοπό την περισυλλογη των αθλητων απο κωνσταντινουπολη, που αγωνιζοντουσαν σε αλλα προσφυγικα σωματεια πχ απολλων, οπως ελεγε και ο γερο-Ιωνας σε μια συνεντευξη στα 70ς.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργη η φαση με την Αθλετικ γιατι καποια στιγμη εγω θυμαμαι και Χαινκες προπονητη και το μεγαλο Ντραγκοσλαβ που ηρθε και σε μας με τη σαγιοναρα και γενικα ειναι λιγο θολη η φαση. Ο Φερναντεζ ας πουμε ηταν Γαλλος αλλα με βασκικη καταγωγη, ο Μπιελσα τι ητανε;

Περιεργη ιστορια η Αθλετικ...

 

μονο με τους παιχτες εχουν το ιδιαιτερο καθεστως. γεννημενοι βασκοι, μεγαλωμενοι στην περιοχη που λεει και ο Ραγιος, απο τις ακαδημιες τους κτλ. 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μαλακια με την αθλετικ εγινε οταν περασαν χορηγο στην φανελα. νομιζω πριν 10 χρονια. μεχρι τοτε ουτε εταιρεια ενδυσης ειχαν

πχ μπαρτσελονα που λεγανε οτι δεν εχει χορηγο στη φανελα, εκεινο το Nike τι ηταν ρε τσιφτηδες ?  :D

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μαλακια με την αθλετικ εγινε οταν περασαν χορηγο στην φανελα. νομιζω πριν 10 χρονια. μεχρι τοτε ουτε εταιρεια ενδυσης ειχαν

πχ μπαρτσελονα που λεγανε οτι δεν εχει χορηγο στη φανελα, εκεινο το Nike τι ηταν ρε τσιφτηδες ?  :D

Η Μπαρσα νομιζω δεν ειχε για χρονια.

Για την Αθλετικ μαλακια, εβαλαν βεβαια χορηγους απο την χωρα των βασκων νομιζω.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με την ΑΕΚ και τους κωνσταντινουπoλιτες ( το γράφει η ιστορία μας) αλλα δεν νομίζω να το κράτησαν για πολλή καιρό και πως να το κάνουν άλλωστε αφού σκοπός απο την ίδρυση ήταν τα πρωταθλήματα .

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με την ΑΕΚ και τους κωνσταντινουπωλητες ( το γράφει η ιστορία μας) αλλα δεν νομίζω να το κράτησαν για πολλή καιρό και πως να το κάνουν άλλωστε αφού σκοπός απο την ίδρυση ήταν τα πρωταθλήματα .

Τοτε δεν υπηρχε μεταγραφικος ανταγωνισμος, μπορουσαν να κανουν πρωταθλητισμο και με κωνσταντινουπολιτες.

Ο ελληνισμος της κωνσταντινουπολης ηταν και πιο ανεπτυγμενος απο την Ελλαδα τ γενικοτερα και με πιο ανεπτυγμενο αθλητισμό.

Προφανως σιγα σιγα αφομοιωθηκαν οι προσφυγες απο κωνσταντινουπολη και μικρα ασια. Φανταζομαι σιγουρα μετά τον πόλεμο, δεν θα ισχυε πια αυτο με τους κωνσταντινουπολίτες ή λιγο αργοτερα και μικρασιατες  αθλητες στην ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι αλλο οι προπονητες.

Και η Ρεαλ Σοθιεδαδ νομιζω παλιοτερα τουλαχιστον ειχε βασκους παικτες απο ισπανια αλλα δεχοταν ξενους, τωρα δεν ξερω

Καπου διαβαζα οτι και η Μπαρσα οταν πρωτοιδρυθηκε ειχε μονο καταλανους παικτες, σε εντιθεση με την Εσπανιολ.

Μια και ασχολεισε με ιστορια της ΑΕΚ, τα πρωτα χρονια ειχε μονο κωνσταντινουπολίτες αθλητες ;; Γιατι ιδρυθηκε με αυτο τον σκοπό την περισυλλογη των αθλητων απο κωνσταντινουπολη, που αγωνιζοντουσαν σε αλλα προσφυγικα σωματεια πχ απολλων, οπως ελεγε και ο γερο-Ιωνας σε μια συνεντευξη στα 70ς.

Κρατησε ελαχιστα. Ειχαν προτεραιοτητα οι Πολιτες ή οι Μικρασιατες, δεν ηταν ο κανονας. Σταματησε και πριν τον πολεμο μη σου πω.

Link to comment
Share on other sites

μπορει τα πρωτα χρονια τους προσφυγες και γενικοτερα ο,τι ηταν σχετικο με προσφυγια οι ντοπιοι να το θεωρουσαν υποτημιτικο και να το υποβαθμιζαν οποτε γιαυτο δεν ηθελαν να παιξουν για την ΑΕΚαρα, ποιος ξερει τι επικρατουσε στην κοινωνια

με τα χρονια αλλαξαν αυτα βεβαια 

Link to comment
Share on other sites

Κρατησε ελαχιστα. Ειχαν προτεραιοτητα οι Πολιτες ή οι Μικρασιατες, δεν ηταν ο κανονας. Σταματησε και πριν τον πολεμο μη σου πω.

Σχεδον 2 δεκαετιες βεβαια.

Ουτως ή αλλως, αρχισαν να αφομοιωνονται μετα τον πολεμο. Ασε που ενας κωνσταντινουπολιτης που ηρθε το 22 μπορει να ειχε παντρευτει μια ντοπια, οποτε δεν υπηρχαν σιγα σιγα "καθαροι" πολιτες ή προσφυγες

Link to comment
Share on other sites

Η λιβερπουλ ανεβηκε στα ματια του κοσμου αρχες 80ς

ναι αλλά ξανάπεσε, την ξέχασε πολύς κόσμος. και την μπάρτσα την είχαν δευτεράντζα, φτωχό συγγενή της Ρεάλ, που αμα είχε και κανα παικταρά της τον έπαιρνε αμα γουσταρε. αλλά μετά το 2000, ανέβηκαν ξανά. αυτό εννοούσα

Link to comment
Share on other sites

Η άνοδος που έχει η Barcelona την τελευταία 20ετία είναι συγκλονιστική.

Βέβαια η Real είναι αυτή που είναι μια ζωή.

Form is temporary, class is permanent.

Link to comment
Share on other sites

Και η Ρεαλ  ανεβηκε την τελευταια εικοσαετια, οχι μόνο η Μπαρσα.

Μιλαμε για ομαδα που το 98 ειχε 32 χρονια να βγει πρωταθλητρια ευρωπης.

Που ονειρευοταν για χρονια την επιστροφη της στην κορυφη της ευρωπης και δεν τα καταφερνε.

Το 81 εχασε απο την τοτε κυριαρχη λιβερπουλ στον τελικο του πρωταθλητριών.

το 85 και το 86 πηρε το ουεφα.

Μετα απο αυτο ελπισε οτι ηρθε η ωρα για επιστροφη στην  κορυφη της ευρωπης αλλά το 87 αποκλειστηκε στον ημιτελικο του πρωταθλητριων από την μπαγερν μονάχου.

Το 89 η μεγαλη Μιλαν των ιπταμενων ολλανδων την "εβαλε στη θεση της" με εκεινη την άνετη πενταρα, παλι στα ημιτελικα νομίζω.

Το 92 ειδε την μισητη Μπαρσελονα να αναδεικνυεται πρωταθλητρια ευρωπης.

 

Γενικα το ισπανικο ποδοσφαιρο ανεβηκε, η μπαρσα για χρονια ονειρευοταν την κορυφη της ευρωπης και δεν τα καταφερνε, ενω και η εθνικη ισπανιας ονειρευοταν διακρισεις αλλά ηταν η αιωνια λουζερ των μεγαλων διοργανωσεων.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Mετα το 90 έχουμε:

 

Ρεαλ Μ.: 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018 (7 τιτλοι)

Mπαρτσελόνα: 1992, 2006, 2009, 2011, 2015 (5 τίτλοι)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καποιος θα πει κατι αντιστοιχο και για τις αγγλικες. εδω μεχρι και η Μιντλεσμπρο επαιξε τελικο. 

που ειναι αυτα τα ωραια χρονια ρε πουστη. μας φαγανε οι ισπανοι

Link to comment
Share on other sites

κατα τα αλλα ουεφαλονα.

Για την ακριβεια η Ισπανια κανει ΠΛΑΚΑ με "παραγκα" κ στα 2 αθληματα (ποδοσφαιρο, μπασκετ)... Εχει κανει την Σεβιλλη μπραντ νεημ, τι αλλο να προσθεσουμε. Ειχε φτασει την Βαλεντσια σε τελικο.

 

Καλα υπαρχει και διαφορα στις ομαδες .Φετος η σεββιλη πεταξε σχετικα ευκολα την γιουναιντετ εξω .Ρεαλ μπαρτσα εχουν εδω και μια 10ετια σχεδον 10 φορες καλυτερη ομαδα απο τους αλλους .Φετος ας πουμε η ρεαλ στο ματς με την μπαγερν ευνοηθηκε(δεν εδωσε πεναλντι στο χερι μαρσελο)αλλα και η λιβερπουλ σπρωχτα πηγε εκει .Δες ματς με την σιτι που ακυρωνει το γκολ σανε που εκανε το 2-0 ...η με την ρομα στο δευτερο εγιναν οργια.Γενικα οι ισπανοι εχουν τα σφυριγματακια τους (οπως και η μπαγερν και η λιβερπουλ φετος)αλλα εχουν και μεσι,ροναλντο ,τσαβι,μοντριτς ,ινιεστα,ραμος ....Η ατλετικο αυτην την στιγμη ειναι καλυτερη ομαδα απο ολες τις αγγλικες ,αντε εκτος της σιτι.

Στο μπασκετ μονο παραγκα δεν εχουν και ας ειναι οι μονη μεγαλοι συλλογοι που ασχολουνται με το ευρωπαικο μπασκετ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

στο ποδοσφαιρο η Ρεαλ φετος ευνοηθηκε. Στο μπασκετ ομως δικαια το πηρε

Link to comment
Share on other sites

Βαριεμαι και να σχολιαζω.

Καμια διεθνης ή εθνικη ομοσπονδια δεν ειναι απολυτα "καθαρη" αλλά να λεμε οτι ο βασικος λογος για την κυριαρχια των ισπανικων ομαδων ειναι η ΟΥΕΦΑ, το λες και "οτι να ναι".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

πες το οπως θες.

Ε καλα τωρα εχουν γινει οι Ευρωπαικες Διοργανωσεις απο το 2006,  ισπανικη λιγκα , αλλα οκ "οτι ναναι".

Συνωμοσια της ουεφα, για να "ριξουν" τις αγγλικες και τις ιταλικες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι ιταλικές εδώ και 15 χρόνια είναι απογοήτευση μεγάλη. Εδώ η Γιουβέντους με τελικό ΟΥΕΦΑ σπίτι της αποκλείστηκε από μπενφικα

Εγώ προσωπικά περιμένω να το σηκώσει η παρι στο προσεχές μέλλον. Είναι πολλά τα φράγκα

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×