Jump to content

Μεταγραφές - Αποχωρήσεις: Ιανουάριος 2020


George_D
 Share

Recommended Posts

27 minutes ago, nikos said:

ιστορικα μιλωντας 3η φορα μεταγραφη στην ΑΕΚ μονο ο Αραουχο και ο Δελλας.

3η φορα δανεικος βασικα.

Αυτο παιζει γενικοτερα να εχει γινει ελαχιστες φορες.

Ισως στην Ιταλια με το περιεργο καθεστως ιδιοκτησιας να εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

ναι, οκ, με αστερισκους το 3η φορα και πραγματι 3η φορα δανεικος, απιστευτο στατιστικα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, blanco21 said:

Αν και η πρωτη θητεια ηταν συνεχομενη αφου εγινε εκ νεου δανεισμος.

Εφυγε Ιουνιο και επανηλθε τελη Αυγουστου.

Προετοιμασια με Λας Παλμας εκανε την χρονια του πρωταθληματος,

νομιζω προλαβε να παιξει και 1-2 επισημα ματς.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nedved21 said:

Εφυγε Ιουνιο και επανηλθε τελη Αυγουστου.

Προετοιμασια με Λας Παλμας εκανε την χρονια του πρωταθληματος,

νομιζω προλαβε να παιξει και 1-2 επισημα ματς.

Ναι,τελευταια μερα μεταγραφων με αποθεωτικη αφιξη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ενδιάμεση στάση η φώτο απο ότι είδα. Σε καλή κατάσταση φαίνεται, μια χαρά τα μαγουλάκια του

84208552_2503355726456794_8475900440037294080_o.jpg

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα τρελαθούμε εντελώς να πω ότι την ο Αραούχο απ όταν έφυγε είχε τα εξής στατς:

Σεζόν 2018-2019:

Έπαιξε 26 παιχνίδια (μο 69'/ματς) κυρίως ως αριστερός ακραίος μεσοεπιθετικός και πέτυχε 4 γκολ δίνοντας 2 ασίστς

Στην αρχή της σεζόν αυτής είχε έναν τραυματισμό στο πόδι και έμεινε εκτός 56 ημέρες (8 Αυγούστου έως 3 Οκτωβρίου)

Στο τέλος της σεζόν αντιμετώπισε πρόβλημα στο γόνατο και έμεινε εκτός 45 μέρες (11 Μαρτίου έως 25 Απριλίου), πρόβλημα που είχε αντιμετωπίσει και την σεζόν πριν έρθει για πρώτη φορά και τον είχε αφήσει εκτός τότε 44 ημέρες (2 Δεκεμβρίου έως 15 Ιανουαρίου)

Σεζόν 2019-2020:

Αποφάσισε να αντιμετωπίσει το θέμα με το γόνατο του οριστικά κάνοντας αρθροσκόπηση. Η αρχική εκτίμηση ήταν πως θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης 4 μήνες. Έμεινε εκτός 124 ημέρες (8 Αυγούστου έως 10 Δεκεμβρίου) και απ όταν επέστρεψε έπαιξε σε 6 παιχνίδια (μο 40'/ματς). Τα λεπτά συμμετοχής σε αυτά τα παιχνίδια ήταν κατά σειρά: 7', 17', 37', 33', 90' και 90'. Νομίζω είναι προφανές πως επανήλθε και μάλιστα στα δύο τελευταία του παιχνίδια έπαιξε βασικός.

 

Οπότε προσωπικά αδυνατώ να κατανοήσω από που προκύπτει πως έχει να παίξει δύο χρόνια. Ή μάλλον κατανοώ ότι η εντύπωση αυτή καλλιεργήθηκε από τους ΑΡΔ μας για να μας πείσουν πως καλά κάναμε και δεν τον κρατήσαμε μετά το πρωτάθλημα. Η πραγματικότητα όμως λέει πως απ όταν έφυγε από εμάς έχει παίξει συνολικά 32 παιχνίδια στην συντριπτική πλειοψηφία των οποίων ήταν βασικός.

Αυτά για τον Αραούχο μας.

Δεν υπάρχει επιθετικός σαν τον Σέρχιο στην Λίγκα.

 

Κλείνω με το παρακάτω βίντεο που εκτός από τις στιγμές μαγείας του, το πιο όμορφο σημείο είναι η αντίδραση των πιτσιρικάδων στο 2:10 όταν τον βλέπουν να περνάει μπροστά τους.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οπως στην πρωτη του θητεια, ειναι ο,τι πιο κοντινο ειδαμε στον Νικολαιδη. τελος.

επισης επιθετικος δεν ειναι μονο τα γκολ.

 

αν τυχον μαλιστα δουμε τριπλετα με Λιβαγια και Ολιβειρα, ΑΝ λεω, θα θυμηθουμε 80s που ησουν σε κακη κατασταση και καποια στιγμη βρεθηκες με τριπλετα Μαυρου-Σαντμπεργκ-Εστερχαζυ να γαζωνει.

ester1-e1535459531619-808x404.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, amd said:

γιουσης θα παει πλατανια

Ελπίζω να έβαλαν όρο να πιάσει συμμετοχές

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Bukowski said:

Ελπίζω να έβαλαν όρο να πιάσει συμμετοχές

Κοίτα, αν δεν μπορεί από μόνος του να πιάσει συμμετοχές και να ξεχωρίσει στον Πλατανιά, τότε δεν κάνει για εμάς το παιδί.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Η φετινη τριάδα μου θυμίζει πρωτοσέλιδο του θρυλικού Δικέφαλου (ή του Ενωσίτη, δεν το θυμάμαι καλά) με επικό πρωτοσέλιδο "ΜΠΑ-ΝΤΕ-ΡΕ" η τριάδα φωτιά που θα σκίσει τα δίχτυα. Για τους ψαγμένους το ΜΠΑ-ΝΤΕ-ΡΕ, ήταν αντιγραφή του ΓΚΡΕ-ΝΟ-ΛΙ και σχηματιζόταν απο τα αρχικά του ΜΠΑτίστα, του ΝΤΕμη και του ΡΕ. 

 

Αρα πάμε για ΑΡΑ-ΟΛΙ-ΛΙ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να καταθέσω την αποψή μου. Ιστορικά η καλύτερη τριάδα που συνυπήρξε ήταν τα 3 Μ. Μαύρος - Μίμης - Βάτραχος. Εστω και στα τελειώματα του Μίμη

Με αυτή θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο το Μπατίστα - Ντέμης - Κωστής, το οποίο δυστυχως δεν μπορέσαμε να απολαύσουμε όσο θέλαμε λόγω του τραυματισμού του Χρηστάρα. Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός πιστεύω οτι ο τραυματισμός του Χρήστου άλλαξε την ιστορία. Πιστεύω οτι με αυτόν στην 11αδα η ΑΕΚ άνετα σήκωνε άλλες 2-3 κούπες τη δεκαετία 1996-2006

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Επίσης να καταθέσω την αποψή μου. Ιστορικά η καλύτερη τριάδα που συνυπήρξε ήταν τα 3 Μ. Μαύρος - Μίμης - Βάτραχος. Εστω και στα τελειώματα του Μίμη

Με αυτή θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο το Μπατίστα - Ντέμης - Κωστής, το οποίο δυστυχως δεν μπορέσαμε να απολαύσουμε όσο θέλαμε λόγο του τραυματισμού του Χρηστάρα. Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός πιστεύω οτι ο τραυματισμός του Χρήστου άλλαξε την ιστορία. Πιστεύω οτι με αυτόν στην 11αδα η ΑΕΚ άνετα σήκωνε άλλες 2-3 κούπες τη δεκαετία 1996-2006

Σιγά ρε συ μην έμενε ο Κωστής Ελλάδα αν δεν τραυματιζόταν. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Σιγά ρε συ μην έμενε ο Κωστής Ελλάδα αν δεν τραυματιζόταν. 

Μπορεί, μπορεί και όχι. Και ο Ντέμης έμεινε, ήταν άλλα τα χρόνια, έπαιρναν καλά χρήματα τότε, υπήρχε και περισσότερος συναισθηματισμός. Τελως πάντων κανείς δεν ξέρει, ο Χρηστάρας είναι το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό μου απωθημένο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Μπορεί, μπορεί και όχι. Και ο Ντέμης έμεινε, ήταν άλλα τα χρόνια, έπαιρναν καλά χρήματα τότε, υπήρχε και περισσότερος συναισθηματισμός. Τελως πάντων κανείς δεν ξέρει, ο Χρηστάρας είναι το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό μου απωθημένο...

Ο ίδιος έχει πει πως στα ματς με τον Άγιαξ τον είχε λοκάρει ο Φαν Χααλ και ότι στην αρχή της σεζόν που τραυματίστηκε είχε ενημερωθεί από τον ίδιο πως η Μπαρτσελόνα επρόκειτο να κάνει κρούση για να τον αποκτήσει. Προσωπικά θεωρώ απίθανο να έμενε στην ΑΕΚ μετά από μια σεζόν ντουέτου με Ντέμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ο ίδιος έχει πει πως στα ματς με τον Άγιαξ τον είχε λοκάρει ο Φαν Χααλ και ότι στην αρχή της σεζόν που τραυματίστηκε είχε ενημερωθεί από τον ίδιο πως η Μπαρτσελόνα επρόκειτο να κάνει κρούση για να τον αποκτήσει. Προσωπικά θεωρώ απίθανο να έμενε στην ΑΕΚ μετά από μια σεζόν ντουέτου με Ντέμη. 

Δεν τη θυμάμαι να είμαι ειλικρινής αυτή τη δήλωση. Δεν ξέρω για Μπαρτσελόνα αλλά για όποιον τον έχει δει είτε λάιβ είτε στην τηλεόραση, μπορεί να καταλάβει οτι άνετα έπαιζε σε ομάδα πρώτης 5άδας σε οποιοδήποτε πρωτάθλημα. Ο τρόπος που κάλπαζε με τη μπάλα (γιατί δεν έτρεχε απλά), ο τρόπος που τρίπλαρε, το ένστικτο του σκόρερ, οι σουτάρες του (απο τα 40 μέτρα στον Ηρακλή μέσα στο Καυταντζόγλειο, δεν πρόλαβε τη μπάλα ούτε η κάμερα)...Α ρε Χρηστάρα, δεν τον άκουσες τον Νικολάου

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Skepastos said:

Δεν τη θυμάμαι να είμαι ειλικρινής αυτή τη δήλωση. Δεν ξέρω για Μπαρτσελόνα αλλά για όποιον τον έχει δει είτε λάιβ είτε στην τηλεόραση, μπορεί να καταλάβει οτι άνετα έπαιζε σε ομάδα πρώτης 5άδας σε οποιοδήποτε πρωτάθλημα. Ο τρόπος που κάλπαζε με τη μπάλα (γιατί δεν έτρεχε απλά), ο τρόπος που τρίπλαρε, το ένστικτο του σκόρερ, οι σουτάρες του (απο τα 40 μέτρα στον Ηρακλή μέσα στο Καυταντζόγλειο, δεν πρόλαβε τη μπάλα ούτε η κάμερα)...Α ρε Χρηστάρα, δεν τον άκουσες τον Νικολάου

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vagos21 said:

Μεγάλη στεναχώρια οταν μιλάμε για τον Κωστή...

Και εμένα ο αγαπημένος μου ήταν

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΕΚ παραμένει οριστικά όπως όλα δείχνουν ο Νέλσον Ολιβέιρα. Οπως αποκάλυψε πριν από λίγο στο twitter ο ρεπόρτερ της Γουλβς Tim Spiers ο προπονητής της ομάδας Νούνο Εσπίριτο Σάντο του αποκάλυψε ότι δεν υπάρχει πλέον ενδιαφέρον για τον Ολιβέιρα. Συγκεκριμένα έγραψε επί λέξει ότι:
"Μου λένε να μην περιμένω νέα μεταγραφή στη Γουλβς σήμερα. Ο Nuno είναι ευχαριστημένος με το ρόστερ της πρώτης ομάδας. Επιλογές επιθετικού έχουν αξιολογηθεί, αλλά τίποτα δεν προχωράει. Και δεν ενδιαφέρονται πλέον για τον Nelson Oliveira. Λυπάμαι"

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Skepastos said:

Επίσης να καταθέσω την αποψή μου. Ιστορικά η καλύτερη τριάδα που συνυπήρξε ήταν τα 3 Μ. Μαύρος - Μίμης - Βάτραχος. Εστω και στα τελειώματα του Μίμη

Με αυτή θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο το Μπατίστα - Ντέμης - Κωστής, το οποίο δυστυχως δεν μπορέσαμε να απολαύσουμε όσο θέλαμε λόγω του τραυματισμού του Χρηστάρα. Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός πιστεύω οτι ο τραυματισμός του Χρήστου άλλαξε την ιστορία. Πιστεύω οτι με αυτόν στην 11αδα η ΑΕΚ άνετα σήκωνε άλλες 2-3 κούπες τη δεκαετία 1996-2006

ισχυει αλλα η αισθηση μου ειναι οτι ηταν θεμα χρονουν να φυγει για εξω ο Χρησταρας.

εκπληκτικη αυτη η τριπλετα, ναι, απιστευτη. Μπατίστα - Ντέμης - Κωστής

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vagos21 said:

Μεγάλη στεναχώρια οταν μιλάμε για τον Κωστή...

 

12 minutes ago, Bukowski said:

Και εμένα ο αγαπημένος μου ήταν

Απο την άλλη ρε αλάνια πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε θαυμάσει (όλες οι γενιές) στην ΑΕΚάρα τους καλύτερους επιθετικούς (σκόρερ) που πέρασαν απο Ελλάδα. Είτε Ελληνες είτε ξένους. Και όχι 1-2. Καμία ομάδα τόσους πολλούς

Νεστοριδης - Μαύρος - Παπαιωαννου - Βατραχος - Δημητριάδης - Νικολαιδης - Κωστής - Μπλάνκο οι πιο τρανταχτοί

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×