Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

25 minutes ago, Bluesman said:

Ο Κριστισιτς δεν έκανε τη διαφορά αλλά ιδίως επί Καρέρα έκανε και κάποια αρκετά καλά παιχνίδια και τελικά βοήθησε.

Στην Ελλάδα υπάρχει ένα θέμα, ο ποδοσφαιριστής πολλές φορές ή θα θεωρείται κακός ή πολύ καλός, η κλιμάκωση αποφεύγεται. Ε, ο σέρβος δεν ήταν και Μοράν. Απλώς δεν ήταν και για καραβασικός.

 

Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος επιβιώνει. Σε όλα τα πεπόνια που είχαμε στα χαφ ο καλός κριστισιτς ήταν όαση με τις κάθετες πάσες του και το άνοιγμα του παιχνιδιού αλλά όταν είχα αναπνοές και δεν περπατούσε  κάλυπτε και πίεζε σωστά και στο κέντρο. Ποιο άλλο τα είχε και τα έχει αυτά τα στοιχεία στην ΑΕΚ? 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AG21 said:

Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος επιβιώνει. Σε όλα τα πεπόνια που είχαμε στα χαφ ο καλός κριστισιτς ήταν όαση με τις κάθετες πάσες του και το άνοιγμα του παιχνιδιού αλλά όταν είχα αναπνοές και δεν περπατούσε  κάλυπτε και πίεζε σωστά και στο κέντρο. Ποιο άλλο τα είχε και τα έχει αυτά τα στοιχεία στην ΑΕΚ? 

Ο Μανταλος, μπορει και οχι προχωραμε

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και γω. Τον  αγνοησα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα τρεξει να τον βοηθησει  ο Τιγρης

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2021 at 10:06 AM, AG21 said:

Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος επιβιώνει. Σε όλα τα πεπόνια που είχαμε στα χαφ ο καλός κριστισιτς ήταν όαση με τις κάθετες πάσες του και το άνοιγμα του παιχνιδιού αλλά όταν είχα αναπνοές και δεν περπατούσε  κάλυπτε και πίεζε σωστά και στο κέντρο. Ποιο άλλο τα είχε και τα έχει αυτά τα στοιχεία στην ΑΕΚ? 

ποτέ τα έκανε ο κριστισιτς αυτά? αμφιβαλο αν έχουμε βάλει πάνω από 2 γκολ με ασιστ κριστισιτς απο κάθετη του. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, goku21 said:

ποτέ τα έκανε ο κριστισιτς αυτά? αμφιβαλο αν έχουμε βάλει πάνω από 2 γκολ με ασιστ κριστισιτς απο κάθετη του. 

https://youtu.be/odja5st3dYc

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goku21 said:

ποτέ τα έκανε ο κριστισιτς αυτά? αμφιβαλο αν έχουμε βάλει πάνω από 2 γκολ με ασιστ κριστισιτς απο κάθετη του. 

Μπορεις να ξαναδεις αν θες το ματς με Βολφσμπουργκ οπου κοντεψε να μας παρει στον λαιμο του ο Πετρακης, την εμφανιση του Κρστσιτς στα χαφ. Απ οταν ηρθε ο Καρερα και οσο εμεινε, ο Σερβος ηταν σταθερα ο χαφ μας με την καλυτερη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τωρα μαλακιες. Μια χαρά παίκτης ήταν ο Σέρβος παικτικα όπως και ο μάρκο αλλά δεν γούσταραν να τα δώσουν όλα για εμάς και έψαχναν το τρόπο να φύγουν και μέσω της αδιαφορίας τους . Πολλές φορές ήταν μαύρες τρύπες στις 11αδες αλλά αν έπιαναν απόδοση έκαναν τη διαφορά. Δεν ήταν τίμιοι παίκτες ούτε μπορούσες να βασιστεις ότι δεν θα σε κρεμάσουν. Αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε οχι. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AG21 said:

Τι να λέμε τωρα μαλακιες. Μια χαρά παίκτης ήταν ο Σέρβος παικτικα όπως και ο μάρκο αλλά δεν γούσταραν να τα δώσουν όλα για εμάς και έψαχναν το τρόπο να φύγουν και μέσω της αδιαφορίας τους . Πολλές φορές ήταν μαύρες τρύπες στις 11αδες αλλά αν έπιαναν απόδοση έκαναν τη διαφορά. Δεν ήταν τίμιοι παίκτες ούτε μπορούσες να βασιστεις ότι δεν θα σε κρεμάσουν. Αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε οχι. 

Που θα πει δηλαδή πως οταν λέμε να μην παιρνουν και να μην ξαναφέρνουν παίκτες μουνόπανα υπάρχει αγωνιστικός λόγος και η απάντηση "παικτη ψαχνουμε όχι γαμπρό" είναι ακυρη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bukowski said:

Μπορεις να ξαναδεις αν θες το ματς με Βολφσμπουργκ οπου κοντεψε να μας παρει στον λαιμο του ο Πετρακης, την εμφανιση του Κρστσιτς στα χαφ. Απ οταν ηρθε ο Καρερα και οσο εμεινε, ο Σερβος ηταν σταθερα ο χαφ μας με την καλυτερη αποδοση.

οχι... με την βολφσμπουργκ ο σιμοες ήταν ο καλύτερος σου παίκτης... ο σακοφ και ο κριστισιτς είχαν κάνει απλά ένα συμπαθητικό ματς. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Λιβάγια στην αγορά δεν βρήκε ένα καλύτερο συμβόλαιο από όσα έπαιρνε ή θα του έδινε με ενδεχόμενη ανανέωση  η ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόβλημα στην ΑΕΚ  δεν νομίζω ότι είναι τόσο το οικονομικό όσο οι συνθήκες. Δεν πρέπει να είμαστε τόσο aekfamily  όσο το διαφημίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΕΚfamily υφίστατο την εποχή Χιμένεθ 2016-18 και τους πρώτους μήνες Καρέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluesman said:

Το ΑΕΚfamily υφίστατο την εποχή Χιμένεθ 2016-18 και τους πρώτους μήνες Καρέρα.

 

εκτός τις μπουνιές που έπαιζε ο μανόλο με το βράνιες και τα γαλλικά με λάζαρο ( οπως παραδέχτηκε ο ίδιος ο λάζαρος πριν λίγες μέρες ) .  

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει υπομονή, θέλουμε πάντα να κερδίζουμε

Η νοοτροπία, η απαίτηση για άμεσα αποτελέσματα αλλά και ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονται τα λάθη των παικτών αποτελούν για τον Έλληνα τερματοφύλακα σημαντικούς αποτρεπτικούς λόγους επιστροφής στη χώρα μας: «Στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσο πολύ υπομονή. Δηλαδή ένας τερματοφύλακας ή ένας ποδοσφαιριστής αν κάνει λάθος τον κολλάμε στον τοίχο και τον καλούμε να αναλάβει τις ευθύνες του.

Εδώ στη Σουηδία όπως και υπόλοιπες χώρες του εξωτερικού, υπάρχει υπομονή, υπάρχει πίστη στον ποδοσφαιριστή. Και λάθος να κάνεις αυτό αντιμετωπίζεται ως ανθρώπινο και συνεχίζουν να σε πιστεύουν γιατί βλέπουν ότι προσπαθείς κι εσύ. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει υπομονή μετά τις ήττες. Θέλουμε σε κάθε παιχνίδι να κερδίζουμε. Βεβαίως η νίκη είναι ο βασικότερος στόχος, αλλά είναι επίσης σημαντικό, όλη η ομάδα να προσπαθεί και να τα δίνει όλα».

Καλώς ή κακώς στο ποδόσφαιρο το λάθος ενός τερματοφύλακα συνήθως τιμωρείται και στη χώρα μας η κριτική που το ακολουθεί στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι ιδιαίτερα σκληρή: «Στις μεγάλες ομάδες της Ελλάδας που έχουν μεγαλύτερη πίεση πάντα η θέση του τερματοφύλακα και η κριτική που του ασκείται είναι ιδιαίτερη. Είναι και η παιδεία μας έτσι. Έχουμε μάθει να τα κάνουμε όλα σωστά και δεν δεχόμαστε ένα λάθος».

«Θα σου μιλήσω για την ΑΕΚ για παράδειγμα. Όταν ήμουν στην ομάδα όλα τα παιδιά προσπαθούσαν πάντα για το καλύτερο και ήθελαν το καλό της ομάδας. Το λάθος είναι ανθρώπινο και θα γίνει. Αυτός που κάνει λάθη είναι εκείνος που δουλεύει. Αν δε δουλεύεις δεν πρόκειται να κάνεις λάθος. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Να δουλεύεις και να βελτιώνεσαι μέσα από τα λάθη σου. Μαθαίνεις γίνεσαι πιο έμπειρος και μπορείς να βοηθήσεις την ομάδα σου».

Στα τέσσερα χρόνια παραμονής του στην ΑΕΚ, ο Γιάννης Ανέστης γινόταν συχνά δέκτης σκληρής κριτικής κάτι που ο ίδιος προσπαθούσε να διαχειριστεί δίχως να επηρεάζεται: «Ως επαγγελματίας δεν πρέπει να σκέφτεσαι τι ακούγεται έξω από το γήπεδο. Πρέπει να παραμένεις συγκεντρωμένος μέσα σε αυτό. Όμως είσαι κι εσύ άνθρωπος και κάποια στιγμή μπορεί να σε επηρεάσει κάτι που θα ακουστεί για σένα. Δεν είναι τόσο εύκολο να διαχειριστείς όλη αυτή την πίεση».

«Εγώ μπορούσα να το διαχειριστώ, μετά από κάποια λάθη που έκανα στην ΑΕΚ. Που δε νομίζω πως ήταν και πολλά και δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι τα θυμούνται τόσο έντονα και δε θυμούνται τα καλά που πετύχαμε όσο ήμουνα εγώ εκεί. Μέσα από τη δουλειά και μέσα από την πίστη που δείχνουμε σε κάθε αθλητή θα βελτιωθεί και το ποδόσφαιρο στη χώρα μας».

 

Γιατι δεν τον θελετε ρε ρεμαλια? Ανθρωπινα λαθη εκανε 

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άηντε γαμ*τουτ* ρε μουνόπανο που έπαιξε ο Ούγκο Αλμέιδα τέρμα σε ημιτελικό ΑΕΚ Ολυμπιακός επειδή είσαι πανηλιθιος. 

Τσίπα να πείτε ευχαριστώ την ΑΕΚ, ήταν υπέρβαση στη ζωή μου, δεν έχετε κάνεις; Πλατελοαραβιδηδες... Αλλά δε γαμιέστε μόνο εσείς, έχουμε και το γραφείο τύπου να ζητάει συγνώμη από τον Μάριο Οικονόμου.. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Τύπος έβγαλε λεφτά από το ποδόσφαιρο .

 

Που παίζει τώρα ? 

 

Ρε παπαρα όταν παίρνεις λεφτά που το 90% δεν τα ονειρεύεται καν επειδή παίζεις μπάλας θα κρίνεσαι μέχρι να σβήσει ο ήλιος .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ΑΕΚ και η Ελλάδα του φταίνε και αυτουνού που μετά από μας πήγε στην Μπερ Σεβά και αφού έπαιξε 2 ματς τον διώξανε κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Στα τρία αυτά χρόνια με την 18 φορές πρωταθλήτρια Σουηδίας ο 30χρονος πορτιέρε έχει καταγράψει περισσότερες από 75 συμμετοχές, έχοντας πλέον κερδίσει για τα καλά την εμπιστοσύνη τόσο των οπαδών όσο και των ιθυνόντων της ομάδας.

Κορυφαία στιγμή της έως τώρα παρουσίας του στην Σκανδιναβία η κατάκτηση του κυπέλλου τον Ιούλιο του 2020 κόντρα στην μετέπειτα πρωταθλήτρια Μάλμε, με τον Ανέστη να είναι καθοριστικός στον ημιτελικό κόντρα στην Έλφσμποργκ πιάνοντας πέναλτι στο φινάλε.

Το συμβόλαιο του με τους Σουηδούς εκπνέει τον προσεχή Δεκέμβριο και το όνομά φέρεται να βρίσκεται στην ατζέντα διαφόρων ελληνικών συλλόγων. Ο ίδιος ωστόσο ξεκαθαρίζει πως «προτεραιότητά μου είναι να παραμείνω στο εξωτερικό. Εδώ έχω βρει την υγεία μου».

Η σεζόν έως τώρα δεν εξελίσσεται καλά για τους Σουηδούς. Έπειτα από 9 αγωνιστικές, η Γκέτεμποργκ έχει καταφέρει να συγκεντρώσει μόλις 9 βαθμούς και να βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας, έχοντας την δεύτερη καλύτερη άμυνα, με τέσσερα clean sheets αλλά και την τρίτη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας: «Έχουμε μία από τις καλύτερες άμυνες στην κατηγορία, νομίζω είμαστε η δεύτερη καλύτερη πίσω από την πρώτη της βαθμολογίας Τζουγκάρντεν».

«Είμαστε μία συμπαγής ομάδα. Δουλεύουμε ο ένας για τον άλλον και πιστεύω η δουλειά που κάναμε αυτόν τον ένα μήνα στην pre-season να φανεί στο γήπεδο, ώστε να σκοράρουμε πιο συχνά και να πάρουμε βαθμούς στα παιχνίδια που ακολουθούν».

Η κατάκτηση του Κυπέλλου που έσωσε την σεζόν

Το φινάλε της περσινής αγωνιστικής περιόδου βρήκε την Γκέτεμποργκ στην 12η θέση της βαθμολογίας, επίδοση που συνιστά την χαμηλότερη εδώ και μία 15ετία. Η κατάκτηση του Κυπέλλου ωστόσο βελτίωσε το κλίμα στις τάξεις του συλλόγου. «Η προηγούμενη σεζόν στο πρωτάθλημα δεν πήγε τόσο καλά, ευτυχώς πήραμε το κύπελλο μέσω του οποίου παίξαμε στην Ευρώπη».

«Η κορυφαία στιγμή για εμένα ήταν ο ημιτελικός κόντρα στην Ελφσμποργκ στον οποίο έπιασα και πέναλτι στο 87ο λεπτό. Έδωσα στην ομάδα μου την ευκαιρία να αγωνιστεί στο τελικό. Μακάρι στο μέλλον να έρθουν κιόλας τέτοιες στιγμές».

«Φέτος οι στόχοι μας είναι να κερδίζουμε κάθε ματς και όσο ψηλότερα τερματίσουμε τόσο το καλύτερο. Η κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου νομίζω πως θα είναι ό,τι πρέπει».

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε γιατί έφυγε νύχτα από το Ισραήλ. Καλό το κλαψομούνιασμα, αλλά βάλε κ λίγο αλατοπίπερο ρε δημοσιογράφε....

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν μπούμε σε κάνα σουηδικό φόρουμ, τη μανούλα του θα βρίζουνε κι εκεί. Και με την 12 φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας, ο γαμοσπιτος πορτιερο είχε 75 συμμετοχές. Ποια εμπιστοσύνη των οπαδών είχε κερδίσει; Προσευχόμασταν για έναν Βρανιες να έρθει να του γαμήσει το σπίτι, να ξεμπερδέψουμε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί ότι ο Θεός μας λυπηθηκε που ήταν βλακας εκτός από λίγος τέρμα και ζήτησε λεφτά από το μελ και τον έστειλε στο διάολο και απαλλακτηκαμε γιατί αλλιώς θα ήταν τοτέμ σαν το μανταλο και πλατελλα. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Χαιρει μεγαλης εκτιμησης ο Ανεστης απο συμφορουμιτες, βαθυτατους γνωστες ποδοσφαιρου.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×