Jump to content

Αντικαταστάτης Μιλόγεβιτς  

56 members have voted

  1. 1. Ποιον προτιμάτε;

    • Ξένος με αξιοπρεπές βιογραφικό που δεν εχει δουλέψει ξανά Ελλάδα
    • Γιαννίκης
    • Δώνης
      0
    • Πογέτ
    • Ουζουνίδης
      0
    • Χιμένεθ
    • Δέλλας
    • Ίβιτς
    • Άλλος


Recommended Posts

Μη γαμιεστε με τον Λουτσεσκου.Ας αναφερουμε και τα θετικα.Εχει ακρες ο πατερας του πολλες με μανατζερς,ισως μπορεσουμε να παρουμε και κανα παικτη απο γραφεια που βλεπουν το νουμερο της ΠΑΕ και δεν σηκωνουν ουτε το τηλεφωνο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Brom21 said:

Ολα εξαρτωνται απο τις μεταγραφες που θα κανεις στην αμυνα. Αμα μεινεις με Λοπες-Σβαρνα-Λατσι-Μπακακη, αμα δεν παιξει ετσι οπως λες θα ειναι τουλαχιστον χαζος. Στον ποακ ωστοσο στη μεγαλη πλειοψηφια των αγωνων του ειχε 2-3 γκολ ανα ματς. Βεβαια ειχε και απο τις καλυτερες αμυνες στην ιστορια του ποακ αν δεν κανω λαθος.

Δε συμφωνώ. Είναι προπονητής για 1-2 γκολ διαφορά που οκ θα έρθουν και ξεσπάσματα. Δεν ρισκάρει ούτε με χαμηλότερης δυναμικότητας αντιπάλους. Τη χρονια που πήραμε εμείς το πρωτάθλημα είχε μολις 9 γκολ πανω απο εμάς ενώ τη χρονιά που πήρε νταμπλ, η διαλυμένη ΑΕΚ περισσότερες φορές έβαλε απο 3 γκολ και πάνω σε αντιπάλους. 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η ζυγαριά προπονητικά γέρνει υπερ του Σέρβου και για έναν ακόμα λόγο. Στην Ευρώπη κατάφερε να βγει με ελάχιστο μπατζετ, άσχετα με την πορεί μετά στους ομίλους. Εγώ πάνω απο όλα θα υπολόγιζα αυτό. Η ΑΕΚ χρειάζεται βαθμούς και χρήματα απο την Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θετικό του λουτσεσκου είναι ο πατέρας του. 

το θέμα όμως είναι ότι είναι καραγκιοζης. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Skepastos said:

Για μένα η ζυγαριά προπονητικά γέρνει υπερ του Σέρβου και για έναν ακόμα λόγο. Στην Ευρώπη κατάφερε να βγει με ελάχιστο μπατζετ, άσχετα με την πορεί μετά στους ομίλους. Εγώ πάνω απο όλα θα υπολόγιζα αυτό. Η ΑΕΚ χρειάζεται βαθμούς και χρήματα απο την Ευρώπη

Προπονητικα ο Χιμενεθ ειναι καλυτερος και απο τους 2 αλλα εμεις δεν ψαχνουμε προπονητη,αγαπητικο για τον εθναρχη ψαχνουμε να του κανει κανα χατηρι

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, goku21 said:

το μόνο θετικό του λουτσεσκου είναι ο πατέρας του

Συμφωνώ απόλυτα 😅

https://www.google.gr/amp/s/www.sport-fm.gr/article/amp/loutseskou-o-pateras-mou-thumwse-gia-tin-apolusi-mou-amp/4164658?fbclid=IwAR1yijF-iDCzvRfnEyw_Ou1ExmwsrQNoyeCsePVVCfyhOSFcFpA2lA_y1xY

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γουιν-γουιν για το Μίμη η φάση. 

Δεν καίει και τον Μανόλο και έτσι μπορεί να τονε ξαναφέρει το Γενάρη. 

Το είχε κάνει και με το Μαρίνη αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MikrosKaiAtropos said:

Προπονητικα ο Χιμενεθ ειναι καλυτερος και απο τους 2 αλλα εμεις δεν ψαχνουμε προπονητη,αγαπητικο για τον εθναρχη ψαχνουμε να του κανει κανα χατηρι

Ασχετα αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος, ο Χιμένεθ το έκαψε το χαρτί του με τη φετινή επιστροφή του. Δεν έπρεπε να επιστρέψει. Εμένα αν με ρώταγες πχ δεν θα έφερνα κανέναν απο τους τρεις στην ΑΕΚ. Εκφράζουν το ίδιο στυλ ποδοσφαίρου πάνω κάτω, που ναι μεν το έχει ανάγκη στην παρούσα η ΑΕΚ, αλλά δεν φαίνεται να εξελίσσουν τις ομάδες τους χρόνο με το χρόνο. Είναι προπονητές δηλαδή που τους αρέσουν οι σφιχτές ομάδες και επενδύουν σταθερά, κάθε χρόνο σε αυτό. Δεν είδα δηλαδή τρομερές διαφορές στον ΠΑΟΚ του 2017 με τον ΠΑΟΚ του 2018 εκτός απο το διαιτητικό σπρώξιμο. Εμένα μου αρέσουν οι προπονητες που εξελίσσουν τις ομάδες. Χτίσε άμυνα, την επόμενη δείξε μου κάτι καλύτερο στην επίθεση, δούλεψε 2 συστήματα ακόμα. Τρανό παράδειγμα ο Μάρτινς, όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε. Κάθε χρόνο προσθέτει και κάτι στην ομάδα του. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ο,τι και να λεμε εμεις "οποιος γκρινιαζει δεν ξερει, εγω ξερω καλυτερα".

 

επομενως αναμενουμε την αποφαση Μελισσανιδη και Ραζβαν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skepastos said:

Τρανό παράδειγμα ο Μάρτινς, όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε. Κάθε χρόνο προσθέτει και κάτι στην ομάδα του. 

Με τι παίκτες και τι μπάτζετ σε σχέση με την ΑΕΚ ας πούμε; Ποιά ήταν η καριέρα του Μαρτινς πριν τον γκέι;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vamos bien said:

Με τι παίκτες και τι μπάτζετ σε σχέση με την ΑΕΚ ας πούμε; Ποιά ήταν η καριέρα του Μαρτινς πριν τον γκέι;

Δεν εξετάζω παίχτες και μπατζετ αλλά δουλειά του προπονητή. Ενας τίποτας ήταν πριν ο Μάρτινς. Τώρα έχει σημασία, τώρα τον βλέπουμε. Γιατί και ο Λουτσέσκου είχε μπάτζετ στον ΠΑΟΚ αλλά το δεύτερο χρόνο δεν έδειξε και τίποτα περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skepastos said:

Ασχετα αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος, ο Χιμένεθ το έκαψε το χαρτί του με τη φετινή επιστροφή του. Δεν έπρεπε να επιστρέψει. Εμένα αν με ρώταγες πχ δεν θα έφερνα κανέναν απο τους τρεις στην ΑΕΚ. Εκφράζουν το ίδιο στυλ ποδοσφαίρου πάνω κάτω, που ναι μεν το έχει ανάγκη στην παρούσα η ΑΕΚ, αλλά δεν φαίνεται να εξελίσσουν τις ομάδες τους χρόνο με το χρόνο. Είναι προπονητές δηλαδή που τους αρέσουν οι σφιχτές ομάδες και επενδύουν σταθερά, κάθε χρόνο σε αυτό. Δεν είδα δηλαδή τρομερές διαφορές στον ΠΑΟΚ του 2017 με τον ΠΑΟΚ του 2018 εκτός απο το διαιτητικό σπρώξιμο. Εμένα μου αρέσουν οι προπονητες που εξελίσσουν τις ομάδες. Χτίσε άμυνα, την επόμενη δείξε μου κάτι καλύτερο στην επίθεση, δούλεψε 2 συστήματα ακόμα. Τρανό παράδειγμα ο Μάρτινς, όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε. Κάθε χρόνο προσθέτει και κάτι στην ομάδα του. 

αυτό που έχει βγει ότι ο Χιμένεθ έπαιζε μόνο άμυνα. είναι ίσως η μεγαλύτερη προπαγάνδα όλων των εποχών. 

και η ομάδα με μπλανκο που πήρε το κύπελο έπαιζε πολύ καλά επιθετικά. νομίζω 2 φορε 4 γκολ σε παοκ και μια σε Άρη. και παοκ καλύτερο από τον φετινό με Γκαρσία στο κέντρο και βιερινια νομίζω. 

και η ομαδαρα του 18. πέρα από την καλύτερη αμηνα όλων των εποχών. έπαιζε ίσως την καλύτερη και πιο δουλεμένη επίθεση που έχω δει στην ΑΕΚ τα τελευταία 10 χρόνια. ο τρόπος που άλλαζαν την μπάλα μπροστά ο λιβαγια ο αραουχο και ο Λάζαρος. το πως πιεζαν και κέρδηζαν μονομαχίες στο κέντρο τα χαφ μας και πως έβγαιναν η βρανιες τσιγκρι πάντα πρώτη στην μπάλα ήτα  συγκλονιστικο. 

Επιθετικά παιχνίδι σαν το ΑΕΚ Μπριζ και ΑΕΚ αουστρια προσωπικά δεν έχω ξαναδεί από την ΑΕΚ. άνετα σε αυτά τα ματς με λίγο καλύτερα τελειώματα εληγαν με 5~6 γκολ... η όπως το 3 2 με τον γαυρο.... ματς που επιθετικά από την ΑΕΚ είχα πολλά πολλά χρόνια να δω... μιλάμε επνιγε τον αντίπαλο.

Και ακόμα κια με την ντυναμο που ήταν καλύτερη παιχτικα ομάδα έβγαινες πάρα πολύ σωστά και όργανομενα μπροστά χάνοντας μια πρόκριση στο όριο. 

το καλύτερο για την ΑΕΚ θα ταν τα κλειδιά να πήγαιναν στον μανολο. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Skepastos said:

Ασχετα αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος, ο Χιμένεθ το έκαψε το χαρτί του με τη φετινή επιστροφή του. Δεν έπρεπε να επιστρέψει. Εμένα αν με ρώταγες πχ δεν θα έφερνα κανέναν απο τους τρεις στην ΑΕΚ. Εκφράζουν το ίδιο στυλ ποδοσφαίρου πάνω κάτω, που ναι μεν το έχει ανάγκη στην παρούσα η ΑΕΚ, αλλά δεν φαίνεται να εξελίσσουν τις ομάδες τους χρόνο με το χρόνο. Είναι προπονητές δηλαδή που τους αρέσουν οι σφιχτές ομάδες και επενδύουν σταθερά, κάθε χρόνο σε αυτό. Δεν είδα δηλαδή τρομερές διαφορές στον ΠΑΟΚ του 2017 με τον ΠΑΟΚ του 2018 εκτός απο το διαιτητικό σπρώξιμο. Εμένα μου αρέσουν οι προπονητες που εξελίσσουν τις ομάδες. Χτίσε άμυνα, την επόμενη δείξε μου κάτι καλύτερο στην επίθεση, δούλεψε 2 συστήματα ακόμα. Τρανό παράδειγμα ο Μάρτινς, όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε. Κάθε χρόνο προσθέτει και κάτι στην ομάδα του. 

Καλω τον χρηστη @The Magician να αναλυσει το ριπρες του Ρουμανου

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Skepastos said:

Δεν εξετάζω παίχτες και μπατζετ αλλά δουλειά του προπονητή. Ενας τίποτας ήταν πριν ο Μάρτινς. Τώρα έχει σημασία, τώρα τον βλέπουμε. Γιατί και ο Λουτσέσκου είχε μπάτζετ στον ΠΑΟΚ αλλά το δεύτερο χρόνο δεν έδειξε και τίποτα περισσότερο. 

Πως δεν εδειξε;Αηττητος τερματισε και πηρε και νταμπλ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, goku21 said:

αυτό που έχει βγει ότι ο Χιμένεθ έπαιζε μόνο άμυνα. είναι ίσως η μεγαλύτερη προπαγάνδα όλων των εποχών. 

και η ομάδα με μπλανκο που πήρε το κύπελο έπαιζε πολύ καλά επιθετικά. νομίζω 2 φορε 4 γκολ σε παοκ και μια σε Άρη. και παοκ καλύτερο από τον φετινό με Γκαρσία στο κέντρο και βιερινια νομίζω. 

και η ομαδαρα του 18. πέρα από την καλύτερη αμηνα όλων των εποχών. έπαιζε ίσως την καλύτερη και πιο δουλεμένη επίθεση που έχω δει στην ΑΕΚ τα τελευταία 10 χρόνια. ο τρόπος που άλλαζαν την μπάλα μπροστά ο λιβαγια ο αραουχο και ο Λάζαρος. το πως πιεζαν και κέρδηζαν μονομαχίες στο κέντρο τα χαφ μας και πως έβγαιναν η βρανιες τσιγκρι πάντα πρώτη στην μπάλα ήτα  συγκλονιστικο. 

Επιθετικά παιχνίδι σαν το ΑΕΚ Μπριζ και ΑΕΚ αουστρια προσωπικά δεν έχω ξαναδεί από την ΑΕΚ. άνετα σε αυτά τα ματς με λίγο καλύτερα τελειώματα εληγαν με 5~6 γκολ... η όπως το 3 2 με τον γαυρο.... ματς που επιθετικά από την ΑΕΚ είχα πολλά πολλά χρόνια να δω... μιλάμε επνιγε τον αντίπαλο.

Και ακόμα κια με την ντυναμο που ήταν καλύτερη παιχτικα ομάδα έβγαινες πάρα πολύ σωστά και όργανομενα μπροστά χάνοντας μια πρόκριση στο όριο. 

το καλύτερο για την ΑΕΚ θα ταν τα κλειδιά να πήγαιναν στον μανολο. 

Κοίτα, με το Μανόλο έχω έρωτα, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Οι ομάδες του στηρίζονται στη φυσική κατάσταση και το σκληρό παιχνίδι. Οι φάσεις που έβγαζες επιθετικά ήταν απόρροια ομάδας με φοβερές αντοχές, πρέσινγκ κλπ. Πόσα παιχνίδια ήταν στην κόψη στο Α ημίχρονο και τα καθάριζες μετά το 70, θυμάσαι; Και να σου πω και κάτι; Μιλάνε και οι αριθμοί, 50 γκολ ενεργητικό είχες σε 30 αγώνες. Δεν έχω παράπονο απο το Μανόλο, θα ήθελα ακόμα καλύτερο προπονητή. Το ταβάνι όμως εκεί είναι απο ότι φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Πως δεν εδειξε;Αηττητος τερματισε και πηρε και νταμπλ.

Τον πρώτο χρόνο το πήρε και με ματς λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Πως δεν εδειξε;Αηττητος τερματισε και πηρε και νταμπλ.

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού του λέω. Δεν μιλάμε για αποτελέσματα εδώ, μιλάμε για ποδόσφαιρο. Να το ξεχωρίσουμε. Μια χαρά αποτελέσματα πήρε, σαν ομάδα, ποδοσφαιρικά δεν εξελίχθηκε. Το ίδιο σφιχτό πλάνο, 4-3-3, 4-2-3-1 στην καλύτερη, καλη δουλειά σε στημένες φάσεις, να ψάξουμε τον Πρίγιοβιτς, να εκμεταλλευτούμε την κόντρα και να βρούμε κανένα σουτ απο το Βιερίνια. Αυτό ήταν το ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε οτι κατάφερε με μπατζετ και παίχτες. Εμείς λοιπόν επειδή δεν έχουμε μπατζετ, ούτε παίχτες, δύσκολα θα έχουμε και τα αποτελέσματα αυτού του είδους ποδοσφαίρου. Θα δούμε μια σφιχτή ομάδα που δεν θα ξεφτιλίζεται σίγουρα αλλά θα βογγάει κόντρα στις μικρομεσαίες ομάδες και στα πούλμαν που θα στήνουν μπροστά στο τέρμα. Εκεί λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, θες προπονητή να εξελίξει την ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου. Να δουλέψει επιθετικά, αμυντικά, στημένες φάσεις, παιχνίδι κατοχής, 3-4 συστήματα τακτικής κλπ κλπ...Ο Μαρτινς αυτό που παρουσιάζει στον Ολυμπιακό, προπονητικά είναι για σεμινάριο. Ναι έχει και τα εργαλεία αλλά έχει καταφέρει να φτιάξει μια ομάδα χαμαιλέοντα. Αυτό απαιτεί το σύγχρονο ποδόσφαιρο, όχι μονοδιάστατη αντιμετώπιση. Θέλει να παίξει αμυντικά με αντεπιθέσεις; Παίζει; Θέλει να κάνει πρέσινγκ ψηλά και κατοχή; Κάνει. Θέλει να παίξει με 2 φορ; Με τρια στοπερ; Με δύο δεκάρια; Με γρήγορα εξτρεμ; Με δεκάρι στα πλάγια να συγκλίνει; 4-2-3-1; 4-3-3; 4-4-2; 3-4-3 απο φέτος; Αυτή είναι για μένα η διαφορά στο τι θα ήθελα με το τι ακούγεται....

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει θέλουμε προπονητή  μη αναλώσιμο  και μη βολικό να φύγει. 

Και σε αυτό βάζω point στο Ρουμάνο .

Επίσης θέλουμε προπονητή που να ψήσει το αφεντικό για μεταγραφές της προκοπής ούτως ώστε - αν φύγει - να έχουμε ένα ρόστερ της προκοπής 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Skepastos said:

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού του λέω. Δεν μιλάμε για αποτελέσματα εδώ, μιλάμε για ποδόσφαιρο. Να το ξεχωρίσουμε. Μια χαρά αποτελέσματα πήρε, σαν ομάδα, ποδοσφαιρικά δεν εξελίχθηκε. Το ίδιο σφιχτό πλάνο, 4-3-3, 4-2-3-1 στην καλύτερη, καλη δουλειά σε στημένες φάσεις, να ψάξουμε τον Πρίγιοβιτς, να εκμεταλλευτούμε την κόντρα και να βρούμε κανένα σουτ απο το Βιερίνια. Αυτό ήταν το ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε οτι κατάφερε με μπατζετ και παίχτες. Εμείς λοιπόν επειδή δεν έχουμε μπατζετ, ούτε παίχτες, δύσκολα θα έχουμε και τα αποτελέσματα αυτού του είδους ποδοσφαίρου. Θα δούμε μια σφιχτή ομάδα που δεν θα ξεφτιλίζεται σίγουρα αλλά θα βογγάει κόντρα στις μικρομεσαίες ομάδες και στα πούλμαν που θα στήνουν μπροστά στο τέρμα. Εκεί λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, θες προπονητή να εξελίξει την ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου. Να δουλέψει επιθετικά, αμυντικά, στημένες φάσεις, παιχνίδι κατοχής, 3-4 συστήματα τακτικής κλπ κλπ...Ο Μαρτινς αυτό που παρουσιάζει στον Ολυμπιακό, προπονητικά είναι για σεμινάριο. Ναι έχει και τα εργαλεία αλλά έχει καταφέρει να φτιάξει μια ομάδα χαμαιλέοντα. Αυτό απαιτεί το σύγχρονο ποδόσφαιρο, όχι μονοδιάστατη αντιμετώπιση. Θέλει να παίξει αμυντικά με αντεπιθέσεις; Παίζει; Θέλει να κάνει πρέσινγκ ψηλά και κατοχή; Κάνει. Θέλει να παίξει με 2 φορ; Με τρια στοπερ; Με δύο δεκάρια; Με γρήγορα εξτρεμ; Με δεκάρι στα πλάγια να συγκλίνει; 4-2-3-1; 4-3-3; 4-4-2; 3-4-3 απο φέτος; Αυτή είναι για μένα η διαφορά στο τι θα ήθελα με το τι ακούγεται....

Έχεις πάει πολλά λεβελ μπροστά 

Αρχικά θες προπονητή με στήριξη διοίκησης προκειμένου να αναδομήσει το ρόστερ.

Άρα θες τον προπονητή που θα γουστάρει ο Μελ πιο πολύ από τον Μάνταλο .

Από εκεί ξεκινάς .

Αν έχεις ρόστερ της προκοπής στην Ελλάδα μονταρεις ομάδα σε ένα καλοκαίρι 

Link to comment
Share on other sites

Ο λουτσεσκου επίσης παραλαβές τους βου από έναν ΙΤΣ διαλυμένους και τους έκανε ομάδα σφιχτή και με μέταλλο .

Νομίζω είμαστε σε παρόμοια φάση. 

Θες κάποιον να σε μαζέψει και να μοιράσει ξανά την τράπουλα στα αποδυτήρια .

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανά έρθει ο Μανωλακης, μην σκατε και δεν αποκλείεται και χωρίς τον εθνάρχη. Εσείς τώρα πιστεύετε ότι η γραφικότητα του οργανισμού είναι απόρροια των ρουμπαμπαδων του Μεγαλου. 

Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Έχεις πάει πολλά λεβελ μπροστά 

Αρχικά θες προπονητή με στήριξη διοίκησης προκειμένου να αναδομήσει το ρόστερ.

Άρα θες τον προπονητή που θα γουστάρει ο Μελ πιο πολύ από τον Μάνταλο .

Από εκεί ξεκινάς .

Αν έχεις ρόστερ της προκοπής στην Ελλάδα μονταρεις ομάδα σε ένα καλοκαίρι 

 

Just now, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Ο λουτσεσκου επίσης παραλαβές τους βου από έναν ΙΤΣ διαλυμένους και τους έκανε ομάδα σφιχτή και με μέταλλο .

Νομίζω είμαστε σε παρόμοια φάση. 

Θες κάποιον να σε μαζέψει και να μοιράσει ξανά την τράπουλα στα αποδυτήρια .

 

 

Συμφωνώ με αυτά που λες και το έχω πει και εγώ. Θες πρώτα μάζεμα και μετά τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι οτι ο Λουτσέσκου δεν θα έχει καν περιθώριο για αποτελέσματα λόγω του κόσμου και δεύτερον νομίζω οτι αν δώσεις τα λεφτά που πρέπει, τότε βρίσκεις και προπονητή να σε μαζέψει αλλά και με φόντα να σε εξελίξει. Θέλω να πω, οτι αν έχει αποφασίσει ο αλλος να σπρώξει για προπονητή, τότε έχεις χρυσή ευκαιρία να φέρεις κάποιον πολύ καλό για το επίπεδο σου

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skepastos said:

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού του λέω. Δεν μιλάμε για αποτελέσματα εδώ, μιλάμε για ποδόσφαιρο. Να το ξεχωρίσουμε. Μια χαρά αποτελέσματα πήρε, σαν ομάδα, ποδοσφαιρικά δεν εξελίχθηκε. Το ίδιο σφιχτό πλάνο, 4-3-3, 4-2-3-1 στην καλύτερη, καλη δουλειά σε στημένες φάσεις, να ψάξουμε τον Πρίγιοβιτς, να εκμεταλλευτούμε την κόντρα και να βρούμε κανένα σουτ απο το Βιερίνια. Αυτό ήταν το ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε οτι κατάφερε με μπατζετ και παίχτες. Εμείς λοιπόν επειδή δεν έχουμε μπατζετ, ούτε παίχτες, δύσκολα θα έχουμε και τα αποτελέσματα αυτού του είδους ποδοσφαίρου. Θα δούμε μια σφιχτή ομάδα που δεν θα ξεφτιλίζεται σίγουρα αλλά θα βογγάει κόντρα στις μικρομεσαίες ομάδες και στα πούλμαν που θα στήνουν μπροστά στο τέρμα. Εκεί λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, θες προπονητή να εξελίξει την ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου. Να δουλέψει επιθετικά, αμυντικά, στημένες φάσεις, παιχνίδι κατοχής, 3-4 συστήματα τακτικής κλπ κλπ...Ο Μαρτινς αυτό που παρουσιάζει στον Ολυμπιακό, προπονητικά είναι για σεμινάριο. Ναι έχει και τα εργαλεία αλλά έχει καταφέρει να φτιάξει μια ομάδα χαμαιλέοντα. Αυτό απαιτεί το σύγχρονο ποδόσφαιρο, όχι μονοδιάστατη αντιμετώπιση. Θέλει να παίξει αμυντικά με αντεπιθέσεις; Παίζει; Θέλει να κάνει πρέσινγκ ψηλά και κατοχή; Κάνει. Θέλει να παίξει με 2 φορ; Με τρια στοπερ; Με δύο δεκάρια; Με γρήγορα εξτρεμ; Με δεκάρι στα πλάγια να συγκλίνει; 4-2-3-1; 4-3-3; 4-4-2; 3-4-3 απο φέτος; Αυτή είναι για μένα η διαφορά στο τι θα ήθελα με το τι ακούγεται....

Εγω νομιζω οτι ο Μαρτινς παιρνει περισσοτερα credits απ οσα του αναλογουν.Βρισκεται σε μια ομαδα που μπορει να ζητησει να αντικατασταθουν 10 παικτες την πρωτη βδομαδα της περοετοιμασιας και να του πουν ενταξει θα φερουμε αλλους.Επισης ολη αυτη η τακτικη του ευελιξια εμφανιζεται σε μια χρονια που σηκωνει πρωταθλημα περπατωντας εχοντας τεραστια ποιοτικη διαφορα απο τους αντιπαλους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

Εγω νομιζω οτι ο Μαρτινς παιρνει περισσοτερα credits απ οσα του αναλογουν.Βρισκεται σε μια ομαδα που μπορει να ζητησει να αντικατασταθουν 10 παικτες την πρωτη βδομαδα της περοετοιμασιας και να του πουν ενταξει θα φερουμε αλλους.Επισης ολη αυτη η τακτικη του ευελιξια εμφανιζεται σε μια χρονια που σηκωνει πρωταθλημα περπατωντας εχοντας τεραστια ποιοτικη διαφορα απο τους αντιπαλους.

Μετά το πρώτο εξάμηνο και αφού τη γλίτωσε με τη Μίλαν και στηρίχτηκε στην κόντρα με το Φορτούνη, παρουσίασε έργο αμέσως. Και απο τότε συνεχίζει και το εξελίσσει. Σύμφωνα δουλεύει σε περιβάλλον που τον ευνοεί και παίζει μεγάλο ρόλο. Είναι καλός προπονητής ομως. Σύγχρονος

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×