Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. IX


Araujo21
 Share

Recommended Posts

Just now, agelos said:

Πόσο τιτανοτεραστιο φόρουμ.

Ανάλυση του Καζαντζίδη, της ψυχοσύνθεση του, της φωνής του, με πινελιές κι άγνωστες λεπτομέρειες από το Νονό.

Στη συνέχεια του τοπικ θα ακολουθήσουν συνταγές μαγειρικής από Ματζισαν και πάπια.

Τα 'χουμε πει αυτά Αγγελάρα.

ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΜΟΥ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ

. και -

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Νονός said:

 

Αυτά ισχύουν και για -ας πούμε- το "Στην Ανατολή" του Μίκη (ολόκληρο τον δίσκο), για την "Καταχνιά" του Λεοντή, για το "Πέλαγο" και τον "Κυρ-Αντώνη" του Χατζιδάκι ή για την "Πολιτεία Α'" του Μίκη ?

Αν απαντήσεις γι αυτά έχω και επόμενο πακέτο.

Ο Καζαντζίδης τραγούδησε λίγο -σε σχέση με το τότε μέγεθός του- μεγάλους συνθέτες από άποψη και χαρακτήρα. Δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι μπορεί να υπάρξει κάποιος μεγαλύτερος από αυτόν ή ότι θα πει κάτι που μπορεί να μην το ακούσει αμέσως ο λαός. Έτσι έμειναν στην ιστορία άλλοι στο πολιτικό τραγούδι, στην μελοποιημένη ποίηση κτλ και αυτός ταυτίστηκε με τον πόνο του μετανάστη που χάνει την λάμψη του θεματικά μέσα στα χρόνια όπως και να το κάνουμε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αδιανοητη φωνη ο Καζαντζιδης.

Φαινομενο.

Υποκλινεσαι κι ας μη ν σ αρεσουν τα τραγουδια που εχει πει.

Γενικα δεν τον ακουω, δε θα βαλω στ αμαξι καζαντζιδη ας πουμε.

Και δε μ αρεσει που εχει συνδεθει τοσο με το γηπεδο.

Κορυφαιο του για μενα

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Epitaph21 said:

Ο Καζαντζίδης τραγούδησε λίγο -σε σχέση με το τότε μέγεθός του- μεγάλους συνθέτες από άποψη και χαρακτήρα. Δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι μπορεί να υπάρξει κάποιος μεγαλύτερος από αυτόν. Έτσι έμειναν στην ιστορία άλλοι στο πολιτικό τραγούδι, στην μελοποιημένη ποίηση κτλ και αυτός ταυτίστηκε με τον πόνο του μετανάστη που χάνει την λάμψη του θεματικά μέσα στα χρόνια όπως και να το κάνουμε. 

Επιτάφιε, αναμφίβολα η θεματολογία των τραγουδιών του ήταν αυτή. Φτώχια, μετανάστευση, κακοπέραση, ανεκπλήρωτοι έρωτες.

Μα αυτή ήταν και η Ελλάδα του '50 και του '60. Τι θα τραγουδούσε ένα λαϊκό ΙΝΔΑΛΜΑ ? "Δυό πράσινα μάτια με μπλε βλεφαρίδες" ?

Τα όσα έγραψα στον Μπούκο και κουόταρες, αφορούσαν την παρανόηση που επικρατεί να συγχέονται το ρεπερτόριο (στην πλειοψηφία του) με τη φωνή του Καζαντζίδη. Την φωνή και τις δυνατότητες του τις "απέδειξε" σε αυτά που έγραψα και αρκετά άλλα. Χωρίς "κλάψες", χωρίς "μιζέριες", χωρίς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Νονός said:

Επιτάφιε, αναμφίβολα η θεματολογία των τραγουδιών του ήταν αυτή. Φτώχια, μετανάστευση, κακοπέραση, ανεκπλήρωτοι έρωτες.

 Μα αυτή ήταν και η Ελλάδα του '50 και του '60. Τι θα τραγουδούσε ένα λαϊκό ΙΝΔΑΛΜΑ ? "Δυό πράσινα μάτια με μπλε βλεφαρίδες" ?

Τα όσα έγραψα στον Μπούκο και κουόταρες, αφορούσαν την παρανόηση που επικρατεί να συγχέονται το ρεπερτόριο (στην πλειοψηφία του) με τη φωνή του Καζαντζίδη. Την φωνή και τις δυνατότητες του τις "απέδειξε" σε αυτά που έγραψα και αρκετά άλλα. Χωρίς "κλάψες", χωρίς "μιζέριες", χωρίς τίποτα.

καλα, κι ο @Bukowski παρ οτι λιγο χαζουλης, δεν νομιζω να εχει ενστασεις για την ποιοτητα της φωνης. Ο τροπος και η θεματολογια τον χαλανε.

Τοτε ναι, αυτα θα ελεγε, ετσι θα τα ελεγε. Τωρα δεν ακουγονται.

Κι η Βεμπο ελεγε "Παιδια, της Ελλαδος παιδια", αυτο επρεπε, ετσι επρεπε τοτε. Τωρα δεν πολυακουγεται

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, τι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΑ αυτή η αρχική στο βίντεο με την "Κωνσταντινούπολη" !!!

Έχει μέσα ότι θες !

Θες Στέλιο, θες Μίμη, θες Χρηστάκη, θες Ξανθό Αετό, θες Παπασταματίου, .... μέχρι κι ο @NIS 9-11 "τρύπωσε", δεύτερος από αριστερά. :lol:

kaz.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aris2168 said:

καλα, κι ο @Bukowski παρ οτι λιγο χαζουλης, δεν νομιζω να εχει ενστασεις για την ποιοτητα της φωνης. Ο τροπος και η θεματολογια τον χαλανε.

Τοτε ναι, αυτα θα ελεγε, ετσι θα τα ελεγε. Τωρα δεν ακουγονται.

Κι η Βεμπο ελεγε "Παιδια, της Ελλαδος παιδια", αυτο επρεπε, ετσι επρεπε τοτε. Τωρα δεν πολυακουγεται

Θυμάσαι - είχες ακούσει πριν κάποια χρόνια που λέγανε και γράφανε ότι όλο αυτό το ρεπερτόριο περί ξενητειάς και μετανάστευσης, παντελώς ξένο και άγνωστο για την Ελλάδα των ημερών μας, έκανε "δεύτερη καριέρα" στους Αλβανούς μετανάστες που έρχονταν εδώ και πέφτανε με τα μούτρα στα παλιά του Καζαντζίδη ?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Νονός said:

Θυμάσαι - είχες ακούσει πριν κάποια χρόνια που λέγανε και γράφανε ότι όλο αυτό το ρεπερτόριο περί ξενητειάς και μετανάστευσης, παντελώς ξένο και άγνωστο για την Ελλάδα των ημερών μας, έκανε "δεύτερη καριέρα" στους Αλβανούς μετανάστες που έρχονταν εδώ και πέφτανε με τα μούτρα στα παλιά του Καζαντζίδη ?

Ισχυει φιλε.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Νονός said:

Εν τω μεταξύ, τι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΑ αυτή η αρχική στο βίντεο με την "Κωνσταντινούπολη" !!!

Έχει μέσα ότι θες !

Θες Στέλιο, θες Μίμη, θες Χρηστάκη, θες Ξανθό Αετό, θες Παπασταματίου, .... μέχρι κι ο @NIS 9-11 "τρύπωσε", δεύτερος από αριστερά. :lol:

kaz.jpg

Επίσης , ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ ! ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ ΝΑ  ΦΟΡΑΕΙ ΚΟΣΤΟΥΜΙ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΜΑΣ 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν πρόσεξε κανεις σας. 17 Σεπτέμβρη είναι τα γενέθλια του….Ντέμη. Κρυφό μήνυμα; Ακούγεται αν παιξεις ανάποδα το Ζιγκουαλα; 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Skepastos said:

Κάτι που δεν πρόσεξε κανεις σας. 17 Σεπτέμβρη είναι τα γενέθλια του….Ντέμη. Κρυφό μήνυμα; Ακούγεται αν παιξεις ανάποδα το Ζιγκουαλα; 

Από το "η ΑΕΚ δεν πρόκειται να παιξει σε γήπεδο με τ όνομα Αγια Σοφια", εγκαίνια στα γενέθλια του.

Link to comment
Share on other sites

Μες στην καλτιλα προβλέπονται και τα εγκαίνια.

Ασορτί με το (εξωτερικό) του γήπεδου.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CHⓇIS said:

Σνακ κ νερο ατομικο. 

Θα παω γ ακροαση

Φημες λένε θα έχει κιουνεφε

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, CHⓇIS said:

Σνακ κ νερο ατομικο. 

Θα παω γ ακροαση

Δεν προσεξες οτι ο Τίγρης εχει προβλεψει και αυτην την κοινη σκεψη του κλασσικου τσαμπατζη Ελληνα, και λεει πως μόνο στις προβες θα δινονται σνακ και νερο.

που πατε γατακια να κοροιδεψετε τον ΑΕΚαρχη...

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Skepastos said:

Κλείδωσε 

6481227C-5E8E-4AAB-8B61-290A1B12A1E7.jpeg

Χορευτής, ηθοποιός κ αθλητής.

μανταλένα.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Skepastos said:

Κλείδωσε 

xor2.jpg

Πόσο γαλαντόμος πΧιά, Τίγρη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νονός said:

Πόσο γαλαντόμος πΧιά, Τίγρη μου !!!

Κανονικά ούτε νερό δεν θελανε οι τρυπες. Μια φορά στη ζωή τους τέτοια τιμή. Και ένα διαρκειας τον καθένα έπρεπε να τους χρεωνει

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ακουστεί το παρακάτω και ο ήχος είναι ποιοτικός από το ηχοσύστημα του γηπέδου, τότε θα προκληθεί δέος.

 

Ασύλληπτη ερμηνεία.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη και ΑΕΚ επίσης Γιώτα Λύδια. Σε ένα τραγούδι που δίνοντας ένα δικό μας αλληγορικό νόημα ταιριάζει και με την αγάπη ως οπαδική προτίμηση.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια της είχαν ως εξής:

«Η ΑΕΚ για τους πρόσφυγες είναι το στολίδι και το καμάρι μας. Από τους πρόσφυγες βγήκαν πολλά μεγάλα ονόματα ποδοσφαιριστών. Δεν τα θυμάμαι τώρα όλα. Θυμάμαι τον Μίμη Παπαϊωάννου, που κάναμε πολύ παρέα, εγώ, ο Καζαντζίδης, όλοι αυτοί τότε. Βέβαια τότε ήμουν μικρή.

 

Από τα πολλά που άκουγα για την ΑΕΚ έγινα φανατική, σε ηλικία 17 ετών και τρελαινόμουν. Ένα πράγμα όμως που με έκανε να λυγίσω ήταν όταν γκρεμίστηκε το γήπεδο. Ήταν σαν να έφυγε κάτι από μέσα μου. Σαν να έχασα ένα κομμάτι από το σπίτι μου ήτανε.

Τόσο πολύ άσχημα το πήρα αυτό το πράγμα. Λυπήθηκα, λυπήθηκα πολύ. Έκλαιγα. Έκλαιγα. Δεν μπορούσα να σταματήσω, όταν γκρεμίστηκε αυτό το στολίδι που είχε αυτή η ομάδα. Αυτή η παραδοσιακή ομάδα για τους πρόσφυγες. Θέλω να πω και ένα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ και για τον κ. Μελισσανίδη.

Άργησε, αλλά με το πείσμα και την αγάπη του για την ΑΕΚ κατόρθωσε να κάνει ένα αριστούργημα. Μου το έδειξε ο γιος μου και τρελάθηκα. Και λέω «δόξα το Θεό το κομμάτι που έφυγε από το σπίτι μου ξαναχτίστηκε. Τώρα η χαρά μου είναι απερίγραπτη. Μόνο που έχω λύπη και θλίψη, το αφήνω στην άκρη.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Μελισσανίδη που φρόντισε να κάνει ένα τέτοιο έργο, ένα τέτοιο στολίδι που άξιζε για την ΑΕΚ. Είναι μια παραδοσιακή ομάδα που άξιζε πολλά, ασχέτως αν την πολεμάνε πάρα πολλοί. Υπάρχει ωραιότερο πράγμα; Για μας τώρα αυτό θα είναι εκκλησία! Εγώ τότε ήμουν νέα, άλλοι την έζησαν περισσότερο αυτή την ομάδα.

Εκεί πιστεύω και θα το λέω για πάντα: θα πάω να ανάβω κερί όποτε παίζει η ΑΕΚ! Μου κάνει το χατίρι και ευχαριστώ το Θεό! Τόσο πολύ αγαπάω αυτή την ομάδα! Εχω τέτοια χαρά που είδα το γήπεδο και τρελάθηκα. Δόξα το Θεό να χαρούν και τα παιδιά, ο κόσμος, οι άνθρωποι που έζησαν τότε. Αγαπώ αυτή την ομάδα πάρα πολύ. Από παιδάκι δεν άκουγα τίποτα άλλο, παρά μόνο για την ΑΕΚ».

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×