Jump to content

Δημήτρης Μελισσανίδης #4 ​​​🐅🦀🦀


Janjanin
 Share

Recommended Posts

Βάζω ένα απόσπασμα από την περυσινή συνέντευξη του Νίκου Λυμπερόπουλου, έχει το ενδιαφέρον ως προς την άσκηση διοίκηση και τη λογική. Αφήστε στην άκρη τα όσα λέει για Καρντόσο και για build up, τελοσπάντων θίγει αυτο το θέμα του λίγο από όλα για την ΑΕΚ.

 

Για το πως κινήθηκε μεταγραφικά η ΑΕΚ πριν την είσοδο στο Champions League: Για εμένα πρέπει ξεκάθαρα ο ιδιοκτήτης να ξεκαθαρίζει το πως λειτουργεί η ομάδα. Εκείνο το καλοκαίρι έγιναν όλα πάρα πολύ γρήγορα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης και το είχα καταλάβει από τον Παναθηναϊκό, θέλει να κάνει πολλές μεταγραφές. Η διαφωνία μας ήταν αυτή. 

Για το γεγονός πως είχε αναφέρει ο Ουζουνίδη πως ήθελε έναν χαφ με κάποια χαρακτηριστικά και του πρότεινε άλλον: Ξαναλέω. Τους στόχους τους θέτει η διοίκηση και τους μεταγραφικούς στόχους. Οι μεταγραφικοί στόχοι είναι σύμφωνα με τη φιλοσοφία που έχει η ομάδα και με τα οικονομικά παράλληλα. Σύμφωνα με το μπάτζετ που έχεις για ένα χαφ, υπάρχει το τμήμα σκάουτινγκ που φέρνει τέσσερις επιλογές π.χ, έτσι θα έπρεπε να λειτουργεί η ομάδα. Δεν τσακωθήκαμε ποτέ με τον Ουζουνίδη. Δεν ήμασταν ποτέ φίλοι, υπάρχει σεβασμός και δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθούμε. 

Για το ότι δεν βρέθηκε χημεία εκείνο το καλοκαίρι ανέφερε:  Ναι. Ο Μαρίνος ήθελε κάτι άλλο, το οποίο η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αποκτήσει. Δεν ήταν μόνο οικονομικοί οι λόγοι. Αργούσαμε και στις αποφάσεις μας.

Για το ότι ενώ η ΑΕΚ είχε μπει στους ομίλους και είχε χρήματα, γιατί δεν έκανε μεταγραφές είπε:Γιατί αυτή ήταν η απόφαση της διοίκησης από οτι φάνηκε. Για εμένα η δομή και ο τρόπος λειτουργείας μιας ομάδας είναι ξεκάθαρος όπως ξανά είπα. Αυτό που με στενοχωρεί είναι πως δεν γίνεται να δίνεις τα κλειδιά στον προπονητή, μετά στον τεχνικό διευθυντή, μετά ξανά στον προπονητή, μετά να έχουμε και τους δύο. Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων, κάπου η μαγιά θα χαλάσει.  Το δικό μου σκεπτικό είναι πως ο ιδιοκτήτης θα φέρει την φιλοσοφία της ομάδας. Μετά ο τεχνικός διευθυντής και μόνο είναι ο αρμόδιος για να βρει τον προπονητή. Να του εξηγήσει τι θέλει. Το να χτίσεις είναι δύσκολο. Ακούω πολλά σενάρια, ο Μπόλονι να φύγει, ο Χιμένεθ να φύγει. Γιατί να φύγουν; Ξέρουμε τι ποδόσφαιρο παίζουν.

Για το τι ρόλο έπαιζε ο Γιάννης Παπαδόπουλος στον σχεδιασμό της ΑΕΚ ανέφερε: Ο Γιάννης είναι ένας άνθρωπος ο οποίος είναι μέσα στη ομάδα και βοηθάει την ΑΕΚ σε πολλά θέματα. Στον μεταγραφικό σχεδιασμό έλεγε την άποψή του, αλλά δεν είναι αυτός που αποφάσιζε για όλα.

Στο γιατί τον Φεβρουάριο του 2019 κατέληξαν ξανά στον Χιμένεθ: Γιατί ο Μανόλο είναι ένας άνθρωπος ο οποίος θα χρειαζόταν ελάχιστο χρονικό διάστημα για να προσαρμοστεί και να βγάλει από τους ποδοσφαιριστές αυτό που μπορούσαν. Ήταν η καλύτερη δυνατή λύση. 

Για την επιλογή του Καρντόσο ανέφερε: Ήταν δική μου εισήγηση. Αλλά δεν ήταν η μοναδική. Η δική μου τοποθέτηση στον πρόεδρο ήταν πως θέλουμε να βλέπουμε την ΑΕΚ. Όποιον και να ρωτήσεις θα πει θέλω να βλέπω καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Από τη στιγμή που αποφασίσαμε πως θέλουμε να αλλάξουμε τρόπο σκέψης  και παιχνιδιού και να πάμε σε έναν νέο προπονητή με μέλλον, με όποια ρίσκα υπάρχουν, έτσι έπεσε το όνομα του κυρίου Καρντόσο στο τραπέζι. Εγώ τον κύριο Καρντόσο τον είχα δει live σε δύο παιχνίδια. Το ένα με την Μπενφίκα. Έβλεπα λοιπόν την Ρίο Άβε να παίζει την Μπενφίκα και να έχει κατοχή μπάλας. Εμένα αυτό το ποδόσφαιρο μου άρεσε να βλέπω. 

Για το αν τον προβλημάτισε το γεγονός πως ο Καρντόσο πριν τη Ρίο Άβε είχε απολυθεί και από την Ναντ και από τη Θέλτα: Με προβλημάτισε το γεγονός πως είχε απολυθεί από τη Ναντ. Αλλά εγώ ο ίδιος είχα κάνει ραντεβού με τον τεχνικό διευθυντή της Θέλτα σε ένα συνέδριο στη Βαρκελώνη και μου είχε πει πως αν περνούσε από το χέρι του δεν θα τον έδιωχνε από τη Θέλτα. Οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές του είχαν να τον κρατήσει, αλλά ήταν επιλογή της διοίκησης. Φέραμε έναν προπονητή νέο, για να παίξει η ομάδα ένα τελείως διαφορετικό ποδόσφαιρο. Ο Καρντόσο είναι ένας προπονητής που η φιλοσοφία του είναι αυτό που ήθελα να βλέπω στην ΑΕΚ. 

Για την προετοιμασία του καλοκαιριού, όπου στα παιχνίδια η ΑΕΚ «σερνόταν»: Η ΑΕΚ μπήκε σε ένα παιχνίδι που παίξαμε στην Πολωνία, όπου κερδίσαμε. Μετά δεν παίξαμε καλά και στην Ξάνθη έφυγε. Ήταν πολύ κακό διάστημα σίγουρα. Η ομάδα πήγαινε να περάσει σε κάτι πολύ διαφορετικό. Δεν νομίζω πως είχαμε δει την ΑΕΚ να προσπαθεί να παίξει τη μπάλα από τον τερματοφύλακα. 

Για το αν η ΑΕΚ έπρεπε να κάνει υπομονή και να στηρίξει τον Καρντόσο: Για εμένα όταν παίρνεις έναν προπονητή, πρέπει να ξέρεις γιατί τον παίρνεις. Ακόμη και να φύγει, πρέπει να έρθει ένας προπονητής με την ίδια φιλοσοφία. Όχι η ΑΕΚ μόνο, όλοι πρέπει να δίνουν χρόνο στους προπονητές. 

Για το αν έπρεπε η ΑΕΚ να στηρίξει και τον Ουζουνίδη ανέφερε: 100%. Όταν παίρνεις έναν προπονητή δεν γίνεται να τον διώχνεις μετά από έξι μήνες και έναν χρόνο. Απλά δεν γίνεται. 

Για το αν έχει μετανιώσει για την επιλογή Καρντόσο: Δεν προλάβαμε να δούμε. Η ιστορία θα δείξει αν είναι καλός προπονητής. Όμως επιμένω πως η φιλοσοφία του ποδοσφαιρικά του είναι αυτή που θέλουμε. Δεν θέλω ποτέ να βλέπω τον τερματοφύλακα να διώχνει τη μπάλα. Θα μου πεις είσαι τρελός, είσαι ρομαντικός. Εντάξει ναι. Δεν έχω μετανιώσει. Όπως λειτουργήσαμε εκείνη τη σεζόν. Λειτουργήσαμε πολύ καλά. Δεν έδεσε με την ΑΕΚ, αλλά προσωπικά η ΑΕΚ έπρεπε να πάει πάλι σε έναν προπονητή, του οποίοι η φιλοσοφία θα είναι να παίζει σετ ποδόσφαιρο. 

Για το ποιος είναι ο λόγος που η ΑΕΚ δεν μπορεί να ορθοποδήσει: Είναι αυτό καθαρά που λέω. Πρέπει να μπει μια ταυτότητα στην ομάδα. Τι ποδόσφαιρο θέλουμε να βλέπουμε την ΑΕΚ να παίζει.

Για το ποια είναι η σχέση του με τον Δημήτρη Μελισσανίδη ανέφερε: Μια χαρά είναι. Υπάρχει εκτίμηση και σεβασμός.

Για το τι παράγοντας είναι ο Μελισσανίδης: Είναι μια κατηγορία μόνος του. Όπως του έχω πει χαρακτηριστικά, πρόεδρε 1/Χ/2 σας παίζουμε και χάνουμε. Είναι ιδιαίτερος και για αυτό που είναι τον αγαπάς ή όχι. Είναι αληθινός. 

Για το αν θεωρεί πως η ΑΕΚ έχει αδικήσει τον Χιμένεθ με το πήγαινε-έλα ανέφερε: Ναι 100% για τον θεσμό του προπονητή. Όπως δεν κατάλαβα γιατί έφυγε ο Μαρίνος. Όπως δεν κατάλαβα γιατί έφυγε ο Γιώργος Δώνης. Από τη στιγμή που που ξέρουμε τι θέλουμε να πρεσβεύουμε. 

Link to comment
Share on other sites

δυο φορές τον έδιωξε τον Χιμένεθ σε εναν χρόνο και εχει τα μούτρα να πει οτι ήταν και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την συγκεκριμένη επιλογή προπονητή δεν υπάρχει κουράγιο ούτε για να σε βρίσω.

Έχεις βαλθεί να ξεπατώσεις όσους φιλάθλους θυμούνται σοβαρή ΑΕΚ και ταυτόχρονα κάνεις πειράματα πουλώντας φανέλες χωρίς καν να τις δείχνεις.

Τον Χάμπο δεν τον πρόλαβα εδώ μέσα και διαβάζοντας αυτά που έγραφε τον πέρναγα για υπερβολικό, αλλά δεν......

Το μόνο που σου έχει μείνει είναι να ρίξεις την αξία της ομάδας στο 1/3 από αυτή του ναρκοπώλη και να ζητάς τα τριπλάσια για διαρκείας.

Σημ. πλέον ούτε ένα κλικ σε άρθρο αρδ  ή ακόμη και ρεπορταζ, αρκετά τρώνε απ τα "σουβλακια" που τους δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Janjanin said:

 

Τον Χάμπο δεν τον πρόλαβα εδώ μέσα και διαβάζοντας αυτά που έγραφε τον πέρναγα για υπερβολικό, αλλά δεν......

@Bukowski thoughts?

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά θα σου βάλουν τον ξάδερφο απ το Ροστωφ να σφυρίζει. Ξύπνα ή αν δεν μπορείς πούλα. Αν δεν θέλεις να ξυπνήσεις τότε λυπάμαι αλλά μπαίνουμε όλοι σε περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να ήμουν στο μυαλό του Αλμέιδα αυτήν την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεμα τα παλτα που κουβαλας διπλα σου. Σε γαμανε ασαλιωτα καθε φορα. Εκτος αν σου αρεσει 

Link to comment
Share on other sites

4-4-6 στα 14 τελευταία. Πορέια Απόλλωνα. Να μείνει εδώ δίπλα στο όνομα σου. Να φαίνεται. ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕ.

Link to comment
Share on other sites

H πορεία καταστροφής μετά τον τίτλο... ELO RANKING. Δεν βάζω το γενικό γιατί δεν θέλω να ρίχνω Παναγίες. Δικιά σου επιτυχία.

elo aek.png

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

53% νίκες, 22% ισοπαλίες, 25% ήττες χωρίς να βάζω τα ευρωπαϊκά ματσάκια μέσα. Εδώ τα νούμερα να δείχνουν την αποτυχία ΣΟΥ. Να την βλέπει ο κόσμος. Που πας ρε Καραμήτρο με 50% ποσοστό νικών.... 

elo aek 2.png

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα τυχαιο σε αυτη την ζωη , οταν βιαζεις την λογικη αυτα παθαίνεις

Screenshot_4.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχεις την ΑΕΚ πέμπτη ρε μουνόπανο;

Που την πήρες ζερό προ τόσα χρόνια, που βάζελος δεν υπήρχε... Σε κούρσα για 2 φτάσαμε 2022 για να είναι η ΑΕΚ "8η και το γήπεδο γεμάτο"? 

Κοντοπούτανε απαταιώνα, μέτοχοι της Ετζιαν να σε γαμάνε όλη μέρα στο κότερο μέχρι να ξεβρωμίσει η ΑΕΚ από τα σκατά που την έριξες.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, billy21 said:

53% νίκες, 22% ισοπαλίες, 25% ήττες χωρίς να βάζω τα ευρωπαϊκά ματσάκια μέσα. Εδώ τα νούμερα να δείχνουν την αποτυχία ΣΟΥ. Να την βλέπει ο κόσμος. Που πας ρε Καραμήτρο με 50% ποσοστό νικών.... 

elo aek 2.png

Με μια γρήγορη ματιά αυτές οι εγχώριες συγκομιδές είναι μια χαρά σε σχέση με τις αντίστοιχες του νέου προπονητή.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Janjanin said:

Με μια γρήγορη ματιά αυτές οι εγχώριες συγκομιδές είναι μια χαρά σε σχέση με τις αντίστοιχες του νέου προπονητή.

Ανάλυση βαθμών του Αλμέιδα δεν έχω καθήσει να τσεκάρω πλήρως να πω την αλήθεια. Την γνώμη μου την έχω γράψει. γενική φυσικά, από ότι είδαμε στο νετ. Ζαριά με ρίσκο, ελπίζοντας να τον στηρίξει σωστά ο ΑΕΚαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×