Jump to content

Recommended Posts

Εν τω μεταξύ προχθες δουλευα διπλα στο Vera, τους βλέπω στημένους, χαιρεταω τους γνωστους κι ερχεται μετα απο λίγο ο Μελισσανιδης.  Κατι περίμεναν και σκεφτηκα μηπως ηταν ο Ματιας αλλα καπου ακουσα για Τζενη. Εφυγα πριν σαλπάρουν, κριμα. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ δεν έχει, αναβολές σε αγωνιστικές και άλλες δύο εβδομάδες χωρίς Ματίας. Τουλάχιστον ας μοιραστούμε αυτό το βίντεο που είδα Χ με χωσιμο Αλμέιδα στα αποδυτήρια της Τσιβας να κάνουμε και λίγο εικόνα τι γίνεται και στα δικά μας. Ισπανικά/Αργεντίνικα δεν ξέρω αλλά εδώ ένιωσα εγώ και μόνο που τον βλέπω να τα λέει δεν γίνεται να μην νιώθει και ο παίκτης που τα ακούει. 

Bonus το χωσε σε Ορπελιν.

 

 

  • Δικεφαλάκι 11
  • Μπομπίτσα 6
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Agent HAF said:

ΑΕΚ δεν έχει, αναβολές σε αγωνιστικές και άλλες δύο εβδομάδες χωρίς Ματίας. Τουλάχιστον ας μοιραστούμε αυτό το βίντεο που είδα Χ με χωσιμο Αλμέιδα στα αποδυτήρια της Τσιβας να κάνουμε και λίγο εικόνα τι γίνεται και στα δικά μας. Ισπανικά/Αργεντίνικα δεν ξέρω αλλά εδώ ένιωσα εγώ και μόνο που τον βλέπω να τα λέει δεν γίνεται να μην νιώθει και ο παίκτης που τα ακούει. 

Bonus το χωσε σε Ορπελιν.

 

 

Δεν μιλάει απλώς αργεντίνικα ισπανικά. Πιο αργεντινός πεθαίνεις. Η δυσκολία δεν είναι τόσο να καταλάβω τι λέει, αυτό είναι ευκολακι, αλλά να καταλάβω τι εννοεί, αφού μιλάει κάπως χαοτικά. Η μετάφραση μόνο ελεύθερα μπορεί να γίνει, πχ "la reconcha de mi madre", "το μουνι της μάνας μου" σε αυτό το context είναι σαν να λέει "γαμω την πουτανα μου" :)

"Εεεε, εδώ  ο μόνος που μιλάει  είμαι εγώ. Βουλωστε το λίγο. Εμένα ακούτε. Οταν λέμε ότι πρέπει να παλέψουμε, τότε γαμω την πουτανα μου. Λίγο ακόμα και θα παίξουμε διπλούς αγώνες, τι στο πούτσο θέλουμε να κάνουμε; Ενα παιχνίδι για να λήξει 3-0, και όχι με την ψυχή στο στόμα. Αυτό δείχνει τις μεγάλες ομάδες παιδιά, αυτό είναι που τις δείχνει. Δεν μπορούμε να τελειώνουμε με ένα λιγότερο. Το κέντρο μου, το κέντρο μου, έλεγα στον Ορμπελιν και στον Μάικλ, εκεί οι δύο σας, εκεί. Που πάτε; Τι ανάγκη υπάρχει να πάτε μπροστά; Κρατήστε την μπάλα, αρκεί να κάνετε τρεις πάσες. Βγαίνει ο τερματοφυλακας, βγαίνει ο μέσος (ή αποβάλλεται) , ηρεμία, κανείς δεν μας πιέζει, έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας, αντιμετωπίστε κάθε δυσκολία. Δεν χρειάζεται όμως  να τελειώνουμε ετσι το παιχνίδι. Τώρα μας χρησιμεύει σαν μάθημα Νικήσαμε; Τώρα ναι. Αλλα αν ερχόταν ισοπαλία, τι θα γινόταν; Αν ερχόταν ισοπαλία, τότε θα ήμασταν για σκότωμα, γαμω την πουτανα μου. Για αυτο, πιο σοβαρά, την επόμενη πιο σοβαρά. "

  • Δικεφαλάκι 33
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Ορμπελιν και Μαικλ: ένας, και ένας δυο, ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΠΟΥΤΑΝΑ

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 14
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ένα παιχνίδι να λήξει 3-0 όχι με τη ψυχή στο στόμα πρέπει να έχει βαρεθεί να το λεει

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζουν τέτοιες εκφράσεις με το ΗΘΟΣ(tm) που θέλουμε στο σύλλογο....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zara said:

Κάνει προμενάδες ο τερματοφύλακας... 

Τον τερματοφύλακα οι αργεντίνοι, ίσως και άλλοι λατινοαμερικάνοι, τον λένε arquero, αντί για   portero που λένε  οι ισπανοί. Δηλαδή ενώ στην Ισπανία ο portero υπερασπίζεται  την porteria, όπως λένε την εστία, στην Αργεντινή ο arquero υπερασπίζεται  το arco, την... αψίδα, όπως την   λένε οι αργεντίνοι.  :) 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Ρόα Μακντόναλντ θα σου γαμηθεί η αψίδα αν ξαναβάλεις μέσα τους κλόουν που έχεις να φλιπάρουνε μπιφτέκια στις προπονήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι προπονητάρα  τους έχεις όλους σε φόρμα. Και είσαι και μορφάρα σε συμπεριφορά απέναντι στον κόσμο.

(να προσμετρηθεί στα άπειρα θετικά σχόλια παρακαλω γιατί μονο στα αρνητικα έχουμε αντίδραση).

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, nikos said:

Είσαι προπονητάρα  τους έχεις όλους σε φόρμα. Και είσαι και μορφάρα σε συμπεριφορά απέναντι στον κόσμο.

(να προσμετρηθεί στα άπειρα θετικά σχόλια παρακαλω γιατί μονο στα αρνητικα έχουμε αντίδραση).

Άσε ρε πονηρέ.

Σε ξέρουμε.

Είσαι αντί αλμειδικος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τον τερματοφύλακα οι αργεντίνοι, ίσως και άλλοι λατινοαμερικάνοι, τον λένε arquero, αντί για   portero που λένε  οι ισπανοί. Δηλαδή ενώ στην Ισπανία ο portero υπερασπίζεται  την porteria, όπως λένε την εστία, στην Αργεντινή ο arquero υπερασπίζεται  το arco, την... αψίδα, όπως την   λένε οι αργεντίνοι.  :) 

Επιβεβαιώνω, το έχω ακουσει και απο αλλους λατινους

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πιατέλα που του χάρισε ο πρόεδρος του Απόλλωνα για να σερβίρει τα ψητά του στα Σπάτα. 

 

 

matias.jpg

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τον τερματοφύλακα οι αργεντίνοι, ίσως και άλλοι λατινοαμερικάνοι, τον λένε arquero, αντί για   portero που λένε  οι ισπανοί. Δηλαδή ενώ στην Ισπανία ο portero υπερασπίζεται  την porteria, όπως λένε την εστία, στην Αργεντινή ο arquero υπερασπίζεται  το arco, την... αψίδα, όπως την   λένε οι αργεντίνοι.  :) 

Και οι Κύπριοι της Λευκωσίας τον τερματοφύλακα τον λένε "πορτάρη", ενώ οι της Λεμεσού τον λένε "γκόλατση".

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τον τερματοφύλακα οι αργεντίνοι, ίσως και άλλοι λατινοαμερικάνοι, τον λένε arquero, αντί για   portero που λένε  οι ισπανοί. Δηλαδή ενώ στην Ισπανία ο portero υπερασπίζεται  την porteria, όπως λένε την εστία, στην Αργεντινή ο arquero υπερασπίζεται  το arco, την... αψίδα, όπως την   λένε οι αργεντίνοι.  :) 

Και στην ΑΕΚ τον λέμε κωνο

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 12
Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2024 at 10:06 AM, Atlas21 said:

Αυτο το ένα παιχνίδι να λήξει 3-0 όχι με τη ψυχή στο στόμα πρέπει να έχει βαρεθεί να το λεει

Αυτό πήγα να γράψω πριν διαβάσω το σχόλιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να θυμηθώ αν έχουμε δει ποτέ σε τέτοια δικά μας παιχνίδια τον Μαθιό να εκνευρίζεται και να τα χώνει έξαλλος σε παίκτες όπως στο βίντεο. Νομίζω ποτέ.

Και για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να τον φανταστώ να κράζει έτσι τους δικούς μας ούτε μέσα στα αποδυτήρια (...που μακάρι να το κάνει). Νομίζω ότι το έχει φιλοσοφήσει λίγο διαφορετικά τώρα που μεγάλωσε. Πρέπει να είναι πιο ήρεμος στον τρόπο που τους μιλάει. Αν έχει κανένας inside info να μας πει τι παίζει...είμαι πολύ περίεργος να μάθω

Link to comment
Share on other sites

Just now, makisg said:

Προσπαθώ να θυμηθώ αν έχουμε δει ποτέ σε τέτοια δικά μας παιχνίδια τον Μαθιό να εκνευρίζεται και να τα χώνει έξαλλος σε παίκτες όπως στο βίντεο. Νομίζω ποτέ.

Και για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να τον φανταστώ να κράζει έτσι τους δικούς μας ούτε μέσα στα αποδυτήρια (...που μακάρι να το κάνει). Νομίζω ότι το έχει φιλοσοφήσει λίγο διαφορετικά τώρα που μεγάλωσε. Πρέπει να είναι πιο ήρεμος στον τρόπο που τους μιλάει. Αν έχει κανένας inside info να μας πει τι παίζει...είμαι πολύ περίεργος να μάθω

Εμένα μου έρχονται κάτι ματς που πρώτο ημίχρονο είμαστε για τα σκυλιά, εικάζουμε όλοι πως τους πατάει γκάζια και μπαίνουν αγέλη στο δεύτερο. Δημόσια ποτέ, ο τύπος δεν δημοσιεύει αποστολή και τραυματίες, θα αφήσει αυτό να βγει;

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, makisg said:

Προσπαθώ να θυμηθώ αν έχουμε δει ποτέ σε τέτοια δικά μας παιχνίδια τον Μαθιό να εκνευρίζεται και να τα χώνει έξαλλος σε παίκτες όπως στο βίντεο. Νομίζω ποτέ.

Και για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να τον φανταστώ να κράζει έτσι τους δικούς μας ούτε μέσα στα αποδυτήρια (...που μακάρι να το κάνει). Νομίζω ότι το έχει φιλοσοφήσει λίγο διαφορετικά τώρα που μεγάλωσε. Πρέπει να είναι πιο ήρεμος στον τρόπο που τους μιλάει. Αν έχει κανένας inside info να μας πει τι παίζει...είμαι πολύ περίεργος να μάθω

Με Αρη δεν αποκλειω να τους τα χωσε...

Επισης ο Τσουμπερ ειπε πως μια χαρα σκληρος γινεται οταν βλεπει κατι που δεν του αρεσει

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εσείς δηλαδή πιστεύετε ότι μπορεί ένα σύνολο να εμφανιστεί στο γήπεδο με τόσο νεύρο χωρίς να πέφτει ξύλο στην προπόνηση;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χώνει κανονικά είμαι σίγουρος αλλά οι παίκτες τα γουστάρουν αυτά όταν γίνεται με σωστό τρόπο , δεν τους εκθέτει δημόσια  και σκοπός είναι οι ατομική και συλλογική βελτίωση . Χωρίς φωνές δεν γίνεται δουλειά σε ένα σύνολο δεκάδων νεαρών . 

Καμιά φορά όσο πιο σκληρός στη προπόνηση είναι ο κοουτς αλλά συγχρόνως είναι δικαίως και ανθρώπινος και κοντά στο παίκτη και στις ανάγκες του τόσο πιο πολλή τον γουστάρει η ομάδα . 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stavros 9-11 said:

Εσείς δηλαδή πιστεύετε ότι μπορεί ένα σύνολο να εμφανιστεί στο γήπεδο με τόσο νεύρο χωρίς να πέφτει ξύλο στην προπόνηση;

Καταρχάς έχουμε ποσους τραυματισμους στην προπονηση που σκοτώνονται.

Θα τραυματιζοντουσαν αν ειχαν κανα γιδι να τους λέει come on come on

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2024 at 8:08 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Τον τερματοφύλακα οι αργεντίνοι, ίσως και άλλοι λατινοαμερικάνοι, τον λένε arquero, αντί για   portero που λένε  οι ισπανοί. Δηλαδή ενώ στην Ισπανία ο portero υπερασπίζεται  την porteria, όπως λένε την εστία, στην Αργεντινή ο arquero υπερασπίζεται  το arco, την... αψίδα, όπως την   λένε οι αργεντίνοι.  :) 

Εδώ λέμε "έχουμε (τερματο)φύλακα όχι πορτιέρη να μπαίνουν όλοι (όλα) μέσα". :)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×