Jump to content

Recommended Posts

11 minutes ago, Bukowski said:

Ματζισανισμος

εμπαινε και σαν χαμπος νομιζω, μπορει να κανω και λαθος

  • Hahaha 9
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bukowski said:

Ματζισανισμος

, το ανώτατο στάδιο του Ουζουνιδισμου

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Toni Black said:

Εγω εχω να πω "τι εχουμε χασει εδω μεσα οι νεοτεροι!"

Καλησπέρα σας, θα θέλατε να σας μιλησουμε

Για τη Ρεαλ του Λουξεμβούργου?

[Γροθια ψηλά] come on

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ: Οι 7+1 εξωφρενικές πρωτιές της πρωταθλήτριας
ΗΛΙΑΣ ΚΑΛΛΟΝΑΣ
15.05.2023 | 23:56
Καλύτερη άμυνα, καλύτερη επίθεση

Καταρχάς, η Ένωση ήταν η πιο απειλητική ομάδα του πρωταθλήματος, με 1.30 xGoals ανά αγώνα, μπροστά από το 1.25 που είχε ο Ολυμπιακός. Και μακράν η καλύτερη αμυντική λειτουργία: η ΑΕΚ δέχθηκε μόλις 0.41 xG ανά αγώνα, επίδοση πολύ μπροστά από το εξαιρετικό 0.53 του Παναθηναϊκού.
Οι επιδόσεις των ομάδων σε επίθεση και άμυνα με βάση τα xGoals
Οι επιδόσεις των ομάδων σε επίθεση και άμυνα με βάση τα xGoals
Πρέσινγκ που έπνιγε τον αντίπαλο

Αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε ένα στοιχείο που έκανε την ΑΕΚ να διαφέρει σε σχέση με τους αντιπάλους της αυτό ήταν, δίχως αμφιβολία, η έντονη πίεση ψηλά στο γήπεδο.

Το PPDA μετράει πόσες πάσες κάνει ο αντίπαλος στο δικό του μισό και στο κέντρο πριν μια ομάδα "παρέμβει" με αμυντική ενέργεια, κλέψιμο, φάουλ, μονομαχία, κτλ.

Στην ουσία όσο πιο χαμηλό είναι το PPDA μιας ομάδας, τόσο περισσότερο πιέζει ψηλά στο γήπεδο.

Εικόνα

Το 7.9 της φετινής ΑΕΚ δεν είναι μόνο η τοπ επίδοση του πρωταθλήματος, αλλά και η κορυφαία που είχε ομάδα από το καλοκαίρι του 2019, όταν και η Opta άρχισε να καλυπτει την Super League.

Τις τρεις προηγούμενες σεζόν, η καλύτερη επίδοση στην πίεση ήταν το 8.6 του Ολυμπιακού από τη σεζόν 2020-21.
Κόντρα στην ΑΕΚ δεν αλλάζεις εύκολα 10+ πάσες

Το αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν ο "στραγγαλισμός" των αντιπάλων. Αυτές είναι οι κατοχές με 10 ή περισσότερες πάσες που επέτρεψαν οι ομάδες στους αντιπάλους τους.

Εικόνα


Η ΑΕΚ έκανε κάτι εξωφρενικό. Επέτρεψε στους αντιπάλους της να αλλάζουν 10 ή περισσότερες πάσες μόνο 2.3 φορές ανά παιχνίδι.
Δέχθηκε μόνο εννέα επιθέσεις με build up

Οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν 10 πάσες, πόσο μάλλον να επιτεθούν με αυτές. Επίθεση με build up έχουμε όταν μια ομάδα αλλάζει 10+ πάσες και μετά φτάνει σε τελική ή σε ενέργεια στην αντίπαλη περιοχή.

Η ΑΕΚ δέχθηκε μόνο εννέα τέτοιες επιθέσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Η προηγούμενη τοπ επίδοση ήταν οι 15 επιθέσεις με build up που δέχθηκε ο Ολυμπιακός το 2019-20.

Εικόνα

Έκανε "παιδότοπο" την αντίπαλη περιοχή

Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που πατούσε περισσότερο από τον καθένα την αντίπαλη περιοχή, με μπροστάρη φυσικά τον Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση είχε κατά μέσο όρο 29.7 ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή, το οποίο αποτελεί μία εντυπωσιακή επίδοση, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι μόνο ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τις 24, με τις υπόλοιπες ομάδες να είναι κάτω από τις 22.
Οι ομάδες με τις περισσότερες ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή στην Super League 2022-23
Οι ομάδες με τις περισσότερες ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή στην Super League 2022-23

Η Ένωση έκανε την περιοχή των αντιπάλων της τον προσωπικό της παιδότοπο, πατούσε στο "κουτί" με εξωφρενική συχνότητα.
"Ναρκοπέδιο" η περιοχή της

Αντίθετα, δεν επέτρεπε στους αντιπάλους να πατούν τη δική της με την ίδια ευκολία. Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε τη σεζόν με μονοψήφιο μέσο όρο ενέργειών στην περιοχή της.
Οι ενέργειες που δέχθηκαν οι ομάδες στην περιοχή τους
Οι ενέργειες που δέχθηκαν οι ομάδες στην περιοχή τους

Μόνο ο ΠΑΟΚ της σεζόν 2020-21 έχει πλησιάσει κάτι τέτοιο, όταν τελείωσε τη χρονιά με 10.1.
Κορυφαία και στις μεγάλες ευκαιρίες

Αντίστοιχα εντυπωσιακά ήταν και τα νούμερά της όσον αφορά στις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε τη φετινή σεζόν. Οι "κιτρινόμαυροι" ολοκλήρωσαν τη σεζόν με 71 μεγάλες ευκαιρίες, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ολυμπιακό με 67, ενώ τρίτος ήταν ο ΠΑΟΚ με 55.
Οι μεγάλες ευκαιρίες των ομάδων στην Super League 2022-23

Εικόνα

 

https://www.sport24.gr/football/aek-oi-7-1-exofrenikes-proties-tis-protathlitrias.10043322.html

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nikos said:

Είναι παρα πολύ όμορφο και σημαντικό ταυτόχρονα ότι ο επόμενος προπονητης που γίνεται ίνδαλμα από την πρώτη του σεζόν μετά τον Μπάγεβιτς, δεν έχει καμια σχέση με αυτόν.

Ούτε προπονητικά (όσο μπορούν να συγκριθούν οι εποχές), ούτε ΚΥΡΙΩΣ σαν άτομο. Ο ένας ξύλινος, ο άλλος ένας από μας…

Και προφανως είναι πιο ωραιο αυτό εδώ το στυλ από το άλλο.

Επισης σου βγάζει ότι είναι αληθινό ολο αυτό, όχι προσποιητό.

Μακαρι να συνεχίσει έτσι, να τον βοηθήσει η τύχη, η διοίκηση και γενικά όλος  ο οργανισμος.

 

Ναι αλλα ο Μαθιος δεν ειναι ευθυτενης.

 

0.jpg.04863c7418b49ea228872a84ed3ce37e.jpg

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Τον πούστη τον Μαθιό, μας αρρώστησε με τους πανηγυρισμούς στο τέλος. 

Δλδ να τον βλέπεις μπροστά σου να χτυπιέται και να τρελαίνεσαι. 

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε κάπου για την φιλία του με τον Ντιέγκο όπου ήταν βασισμένη στην ειλικρίνεια . 

Άλλη έγραφαν γράμματα στον Άγιο Βασίλη στην ηλικεία του εκείνος έγραφε στον Ντιέγκο . Ζεί για τη μπάλα και το συναίσθημα κυριολεκτικά . 

«Αγαπητέ Ντιέγκο, σου γράφω αυτό το γράμμα γιατί θα ήθελα πολύ να είμαι φίλος σου. Ονομάζομαι Ματίας, είμαι 12 χρονών και παίζω στην έβδομη κατηγορία, στον σύλλογο Αλούμνι αυτής της πόλης, είμαστε πρώτοι και είμαι πρώτος σκόρερ με έξι γκολ. Είμαι μεγάλος θαυμαστής σου και νομίζω ότι παίκτες σαν εσένα γεννιούνται κάθε 100 χρόνια. Θα ήθελα να απαντήσετε σε αυτό το γράμμα και να μου δώσετε μερικές ποδοσφαιρικές συμβουλές.

Τα αγόρια που παίζουν μαζί μου θέλουν να έρθετε σε αυτή την πόλη, αν και νομίζω ότι είναι αδύνατο. Γνωρίζετε αυτή την πόλη; Θα θέλατε να την μάθετε; Θα ήθελα να έρθεις με τη μητέρα σου, τον πατέρα σου και τα αδέρφια σου στο σπίτι μου. Ίσως σου φαίνεται λίγο φανταστικό, αλλά αυτό θα ήταν το μεγαλύτερο όνειρο που θα μπορούσε να εκπληρωθεί.

Ξέχασα, ξέρεις τι; Φορούσα μια φανέλα σου από τότε που έπαιζες στην Μπόκα και σου ορκίζομαι ότι όταν την έβαλα, τα μάτια μου γέμισαν δάκρυα και ένιωσα για μια στιγμή τον Μαραντόνα. Όταν αντέδρασα κατάλαβα ότι είμαι μικρός σαν μυρμήγκι δίπλα σου. Λοιπόν, θα συνεχίσω να σου ζητάω πράγματα, θα ήθελα να έχω ένα αυτόγραφο σε μια φανέλα σας ή ένα αυτόγραφο σε φωτογραφία σας. Εν ολίγοις, κάτι που ήταν δικό σας στο μέτρο του δυνατού. Ζητώ συγγνώμη γιατί ίσως είμαι λίγο βαρύς, πρέπει να με καταλάβεις, είμαι αγόρι και νομίζω ότι είμαστε όλοι ίδιοι.

Σας παρακαλώ απαντήστε μου, μην με απογοητεύετε, νομίζω ότι είστε ο καλύτερος και πιο ταπεινός άνθρωπος στον κόσμο. Σας αποχαιρετώ με ένα αντίο και περιμένω μια απάντηση. Ματίας».

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bluesman said:

Εικόνα

Δηλαδή ο Ατρόμητος ήταν πιο επικύνδινος επιθετικά απ την σέξυ βαζέλα? Καλά για τον Ρούλη δεν το συζητάμε το βλέπαμε στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Το SDNA έχει το αποκαλυπτικό - παρασκηνιακό ρεπορτάζ για τη νέα συνάντηση του διοικητικού ηγέτη της Ένωσης με τον Αργεντινό τεχνικό.

Δύο ημέρες μετά την στέψη της πρωταθλήτριας ΑΕΚ και το τρικούβερτο γλέντι για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, οι Δημήτρης Μελισσανίδης και Ματίας Αλμέιδα είχαν – σύμφωνα με πληροφορίες του  SDNA  - νέο ραντεβού το πρωί της Τρίτης (16/5).

Αυτή τη φορά μάλιστα ο διοικητικός ηγέτης της Ένωσης και ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» πραγματοποίησαν επίσκεψη στη μαρίνα της Γλυφάδας και κουβέντιασαν με φόντο το γαλάζιο και τα πολυτελή σκάφη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, moukie said:

Σιγά τη μαρίνα της Γλυφαδας ρε Νοτιοι 😄

Κάτι τράτες έχει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, moukie said:

Σιγά τη μαρίνα της Γλυφαδας ρε Νοτιοι 😄

Ο Μελισσανιδης είναι ένας από εμάς ( Βουλιώτης) 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, panther-21- said:

 

Ναι αλλα ο Μαθιος δεν ειναι ευθυτενης.

 

0.jpg.04863c7418b49ea228872a84ed3ce37e.jpg

Ούτε ευθυτενής, ούτε μπινές

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

-Φρέσκο από Αργεντινή. Δημοσιεύθηκε στην οπαδική σελίδα "Η Ρίβερ όλων" 

"Ο πρώην παίκτης και προπονητής της Ρίβερ, στέφθηκε πρωταθλητής με την ελληνική ΑΕΚ της  Αθήνας, κατακτώντας τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο. Ο. "Πελαδο" έχει πάρει συνολικά 8 πρωταθλήματα ως προπονητης. Συγχαρητήρια MATY." 

 

IMG-20230516-WA0001.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είδα το 8 πρωταθλήματα κ το θυμήθηκα. Ακούγεται από πολύ κόσμο ότι "μας λυπήθηκε ο θεός" "βρέθηκε στον δρόμο μας" "είμαστε τυχεροί " κ αλλά τέτοια κ νευριάζω. Κανένας θεός δεν μας βοήθησε κ κανένας δεν μας έβαζε τρικλοποδιές τόσα χρόνια. Περνάμε προπονητές ανέκδοτα, λαχεία, χωρίς βιογραφικο χώρις τίποτα. Επίσης πληρώναμε γιαννικηδες. Ο άνθρωπος είχε το καλύτερο βιογραφικό προπονητή που έχει έρθει στην ΑΕΚ από άποψη τίτλων. Δεν είναι το ίδιο πιθανό να κερδίσεις όταν ποντάρεις σε αριθμό κ το ιδιο όταν ποντάρεις σε χρώμα ..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rossi said:

Τώρα που είδα το 8 πρωταθλήματα κ το θυμήθηκα. Ακούγεται από πολύ κόσμο ότι "μας λυπήθηκε ο θεός" "βρέθηκε στον δρόμο μας" "είμαστε τυχεροί " κ αλλά τέτοια κ νευριάζω. Κανένας θεός δεν μας βοήθησε κ κανένας δεν μας έβαζε τρικλοποδιές τόσα χρόνια. Περνάμε προπονητές ανέκδοτα, λαχεία, χωρίς βιογραφικο χώρις τίποτα. Επίσης πληρώναμε γιαννικηδες. Ο άνθρωπος είχε το καλύτερο βιογραφικό προπονητή που έχει έρθει στην ΑΕΚ από άποψη τίτλων. Δεν είναι το ίδιο πιθανό να κερδίσεις όταν ποντάρεις σε αριθμό κ το ιδιο όταν ποντάρεις σε χρώμα ..

Ολα αυτά συν οτι η ομαδα ψαχτηκε για τον προπονητη, και όταν τον επελεξε το στζητησε μαζι του αρκετα πριν δεσμευτει, συν οτι ηρθε ο ανθρωπος με την ομαδα του και η ομαδα του ειναι κανονικο σταφ οχι 16 σκύλοι 3 παπαγάλοι

  • Δικεφαλάκι 3
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2022 at 7:39 PM, Bukowski said:

Δεν κρατιουνται εδω στο forum παντως να ανοιξουν τοπικ καλοσωρισματος πριν καν ανακοινωθει. Δηλαδη το επομενο επος θα ειναι να ανοιξω εγω τοπικ ποτε φευγει πριν καν ανακοινωθει.

 

On 4/28/2022 at 7:34 PM, billy21 said:

Βιάζεστε παιδιά. Αυτοί που μας διοικούν δεν έχουν τσίπα... καμία. Να ανακοινωθεί κ μετά.

 

On 4/28/2022 at 7:43 PM, billy21 said:

Το είπα κ εγώ, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη για τπτ στην διοίκηση της ΑΕΚ. Οπότε μάλλον βιαστικό το άνοιγμα, αν κ καταλαβαίνωότι υπάρχει ανάγκη για ελπίδα, για αισιοδοξία, για θετικότητα.


Ξεφυλλιζοντας αποψε τα ονειρα μου .... λοιδωρηθηκα για το ανοιγμα απο κυκλους μεσα στο ΚΜ .... Αλλα μας δικαιωσε το αλανι απο την Αργεντινη . Σε ευχαριστω κοουτς σε πιστεψα πριν σε δω 

@Bukowski @billy21  love u friends 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Araujo21 said:

 

 


Ξεφυλλιζοντας αποψε τα ονειρα μου .... λοιδωρηθηκα για το ανοιγμα απο κυκλους μεσα στο ΚΜ .... Αλλα μας δικαιωσε το αλανι απο την Αργεντινη . Σε ευχαριστω κοουτς σε πιστεψα πριν σε δω 

@Bukowski @billy21  love u friends 

Και εγώ πίστευα από την πρώτη στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

 Κάνοντας μία πρόχειρη αναζήτηση παραθέτω σχόλια από την περίοδο που πρωτακούστηκε το όνομα του Αλμέιδα για την τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ.

 

 

On 4/19/2022 at 7:36 PM, Bukowski said:

Εγω θα το πω. Κλασσικη περιπτωση Αργεντινου καυλιαρη που θα κολλησει (οπως ολοι οι Αργεντινοι καυλιαρηδες) με την ΑΕΚ της Αγιας Σοφιας.

 

  

On 4/19/2022 at 10:37 PM, 1989 generation said:

Μια χαρά είναι ο Αλμέιδα, επιτέλους να δούμε ένα σεσημασμένο στον πάγκο, με επιτελείο από λατινοαμερικανούς συντρόφους. Τουλάχιστον δε θα είναι φλώρικη η ομάδα, θα βγάζει νεύρο. Και σαν όνομα, για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος, είναι τοπ!

 

 

  

On 4/21/2022 at 7:03 PM, Bluesman said:

Εξακολουθώ να έχω ενστάσεις αλλά...πάρτε τον χθες!

Υπάρχουν και άλλα, έβαλα μερικά.

 

  Kαι τέλος ένα πλήρες σχόλιο, ενδελεχές και διορατικό που έπεσε διάνα:

On 4/19/2022 at 11:56 AM, APOSPERITIS_21 said:


Λοιπόν πρώτη χρόνια ανεβάζει την Ρίβερ πρώτη εθνική .
Δυο χρόνια στην Μπανφιλντ πάλι την ανεβάζει πρώτη εθνική .
Πάει στο Μεξικό και μέσα σε 3 χρόνια πέρνει πρωτάθλημα κύπελλο CL κεντρικής Αμερικής και σούπερ καπ.
Τι άλλο δλδ να κάνει ένας προπονητής και σε κάθε ομάδα μένει μέσω όρο 2,5 χρόνια αυτό λέει πολλά για μένα…
Σε όποιον δεν του  κάνει κλικ ότι ανέβασε δυο ομάδες ... Ας εστιάσει στην θητεία του στο Μεξικό που   πήρε μικρομεσαία ομάδα και την έκανε πρωταθλήτρια πήρε κύπελλο κ και CL κεντρικής Αμερικής....

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα  λες και έχουμε εμείς το πρωτάθλημα ή παίζουμε ένα σπουδαίο ποδόσφαιρο σαν χώρα…

Να είμαστε ρεαλιστές ούτε υποδομές έχουμε σαν πρωτάθλημα ούτε αίγλη και έχουμε απαιτήσεις υπερφίαλες από πάνω;;;;

Μια χαρά προπονητής είναι και σε καλή ηλικία με ωραίες ιδέες και καλό ποδόσφαιρο...

Έχει αναγνωρισιμότητα, μέχρι και για την  Νιούκαστλ έπαιξε σοβαρά δεν θα τον βγάλουμε εμείς στην ψωροκωσταινα άχρηστο!!!!

Σίγουρα όμως δεν είναι το εκρηκτικό όνομα που θα περίμεναν πολλοί τύπου Γκαρσία που εξαρχής φάνταζε ουτοπικό...

Προσωπική μου άποψη, πολύ καλή κίνηση είναι και κάτι τελείως διαφορετικό από ότι έχουμε δει έως τώρα, μένει φυσικά (ΑΝ) έρθει να το αποδείξει και με το έργο του ...

 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Geologos said:

Ολα αυτά συν οτι η ομαδα ψαχτηκε για τον προπονητη, και όταν τον επελεξε το στζητησε μαζι του αρκετα πριν δεσμευτει, συν οτι ηρθε ο ανθρωπος με την ομαδα του και η ομαδα του ειναι κανονικο σταφ οχι 16 σκύλοι 3 παπαγάλοι

Ο Γιαννίκης ήταν υποψήφιο μέλος του διαόλου

Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 pinned and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×