Jump to content

Recommended Posts

2 hours ago, nf28 said:

Και το γράφω αυτό σήμερα που παρέλαβα διαρκείας, γιατί πέρσι στις τελευταίες 2-3 αγωνιστικές προ Βόλου αλλά και κατά το Γενάρη - Φλεβάρη άκουγα τρελή μουρμούρα από τους γύρω γύρω στο γήπεδο περί Αλμείδα που "δεν ξέρει" , "δεν καταλαβαίνει" και "εξαιτίας του το χάνουμε το πρωτάθλημα".

Πρέπει να περιστοιχιζεσαι από επιστήμονες.

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mporat said:

Πρέπει να περιστοιχιζεσαι από επιστήμονες.

Είναι και παρέα οι 2 εκ των επιστημόνων, κόβει ο ένας ράβει ο άλλος. Σαν να άκουγα την γνωστη σατυρική εκπομπή του Μεγκα. Είπαμε η μιρλα είναι στο  DNA μας αλλά όχι και έτσι.

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Aπολαύστε τακτική ανάλυση του Αλμέιδα, για τον τελικό του πρωταθλήματος το 2017, το οποίο και κατέκτησε η Τσίβας που προπονούσε.
Εκτός των άλλων, συχνή αναφορά στον Πινέδα.
Για κάποιον λόγο που δεν ξέρω, στην αυτόματη μετάφραση από ισπανικά, όταν επέλεξα αγγλικά δεν εμφάνισε κείμενο, ενώ όταν επέλεξα ελληνικά έγινε.
Όμως μάλλον στα αγγλικά θα ήταν πιο καλό το αποτέλεσμα.
Πάντως, βγαίνει άκρη είτε έτσι είτε αλλιώς.

https://www.youtube.com/watch?v=yT78Ak_s_ic


Nα βάλουμε και κάποια σχόλια οπαδών της Τσίβας:

"Μου λείπεις ακόμα, Ματίας. Δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι η Τσίβας έπαιξε και κέρδισε καλά την ομάδα της δεκαετίας. Ο χρόνος μας μαζί σας ήταν ένδοξος. Τα καλύτερα για σήμερα και για πάντα."

"Είναι ωραίο να βλέπεις ότι η ομάδα του στην Ελλάδα τα πάει καλά και ο Ορμπέλιν βάζει γκολ"

"Ο άνθρωπος που επανέφερε το μεγαλείο σε μια ομάδα που πάλευε για τον υποβιβασμό και στο τέλος κέρδισε 5 τελικούς στους . Αιώνιο είδωλο"

"Έγραψες ιστορία, θα σε θυμόμαστε πάντα και θα περιμένουμε την επιστροφή σου"

"Είναι ο μόνος Αργεντινός που θα κουβαλάω μέσα μου ❤️ για πάντα και για μια ζωή, ο Θεός να ευλογεί τον Ματίας Αλμέιδα όπου κι αν είναι."

"Τίποτα δεν είναι το ίδιο από τότε που έφυγες Ματίας, μια μέρα θα επιστρέψεις στο μέρος που δεν έπρεπε να φύγεις ποτέ. Σας αγαπάμε ❤️"

"Είστε ο πιο Μεξικανός Αργεντινός που έχει κερδίσει τον σεβασμό, τη στοργή, τον θαυμασμό και την άνευ όρων υποστήριξή μας. Το όνομά σου είναι ήδη χαραγμένο με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου μας, είσαι ένα ακόμη είδωλο ελπίζουμε ότι το  διοικητικό συμβούλιο που έχουμε σύντομα θα αφήσει στην άκρη την υπερηφάνεια και τον εγωισμό τους και θα σε φέρει πίσω."

"Ένας αληθινός κύριος και ένας σπουδαίος προπονητής, θα είναι πάντα στην ιστορία της Τσίβας ❤"

"Ο άνθρωπος που θα έπρεπε να έχει οδηγήσει την ομάδα του Μεξικού για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ 2022"

"Είναι πάντα ωραίο να θυμόμαστε τα παιχνίδια με τον Αλμέιδα"

"Σε αγαπώ πολύ, Ματίας. ♥️ Ελπίζω να επιστρέψεις μια μέρα και να τα κερδίσεις όλα ξανά. Επιτυχία πάντα. ♥️"

"Θα σε αγαπάμε πάντα, είσαι ο πιο Μεξικανός Αργεντινός στον πλανήτη"

"Αυτός ο κύριος άξιζε να ηγηθεί της μεξικανικής ομάδας, ντροπή για τους ηγέτες μας, είναι ωραίο που θριαμβεύει στην Ευρώπη, θα δείξει την ποιότητά του και σύντομα θα τον δούμε σε έναν μεγάλο σύλλογο, ελπίζουμε να τον δούμε στην Τσίβας σε λίγα χρόνια"

"Πηγαίνω στην Τσίβας από το 2004 και η Τσίβας του Ματίας Αλμέιδα, με έκανε να θυμηθώ την Τσίβας που έπρεπε να παρακολουθώ από την παιδική μου ηλικία."

"ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕ ΦΙΛΟΣ, ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.
ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΑΝΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ...
!!! Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ !!!
ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΔΩΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΤΣΙΒΑΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ..
ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΟΧΙ ΜΑΚΡΙΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΤΣΙΒΑΣ"

"Αποκαταστήσατε την ταυτότητα της Τσίβας και πετύχατε μια ένωση μεταξύ της ομάδας και των φιλάθλων, όπως δεν είχε συμβεί εδώ και πολύ καιρό."

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε πελαδο.

Φιλικό να θέλουμε να βρίσκουμε κάποιον και να μη βρίσκουμε κανένα.

Απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε νέα βδομάδα θα ξεκινάω με μια δέηση στον Πελάδο

Πελάδο ημών ο εν τοις Φιλαδελφιοίς
Αγιασθήτω το ονομά σου ελθέτω το μπακ-χαφ σου
Γενηθήτω το πρεσάρισμα σου
ως εν Μεξικό κι επί Αθηνοίς.
Τον φορ τον ημών τον επιούσιον
δώσε ημίς σήμερον
και άφες τον Μάνταλο στα βάθη των παγκών
ως και ημείς αφήουμε τον Μάνταλο εκ μακριών
και μη εισενέγκεις τον Τίγρη εις πειρασμόν
αλλά ρύσαι αυτόν απ' των τσεπών των καβουρίων
Αμήν

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί καλοκαιρινή μουσική απόδραση και από καρδιάς αφιέρωση στον Πελάδο. Μην σκιάζεστε απο τα πιάνα και την συνολική ορχηστρική σύνθεση και τα ρέστα. Δεν πρόκειται για μουσική λόρδων. Λάτιν μπουζούκια είναι. Τα γνήσια ντέρτια κι οι καψουρό-καημοί αυτονώνε κάπως έτσι βγαίνε.  Δώστε βάση στο πιάνο που αγκομαχάει αγωνιωδώς και στο μόρτικο, απεγνωσμένο κλάμα του ερωτευμένου τραγουδιστού που σκιρτάει. 

Hasta que te conocí - Μέχρι που σε γνώρισα

Χαρακτηριστικό αποτέλεσμα αριστουργηματικής συνεργασίας 1-2, Αργεντίνου μαέστρο-γκαβλεαδόρ πιανίστα με υποδειγματική τελική πάσα πάρε-βάλε (Raul Di Blasio) και Μεξικανού παθιάρο-λαϊκού τροβαδούρου (Χουάν Γκαμπριέλ).

Για τους παντοιοτρόπως δεσμευμένους*-αλλά ακόμα ζωντανούς-χρήστες του ΚουΜου (παντρεμένους διαρκείας στα επίσημα, ορισμένου ή αορίστου χρόνου δεσποζόμενους με συμβίες διαρκείας γενικώς) και λάτρεις συναφών ρομαντικών ακουσμάτων, προτείνεται-ου μην και διατάσσεται-ανεπιφύλακτα η αφιέρωματικού τύπου παρουσίαση του άσματος τούτου στο έτερον ήμισύ των-κατά προτίμησιν μετά την δεκάτην βραδυνήν-με την δέουσα όμως ή και υπούλως υποβόσκουσα** υπογράμμισην ότι αυτό αλιεύθη μέσα από το πολύποίκιλο content του φόρουμ. Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα συνιστάται, όπως το άσμα τούτο συνοδεύεται και υπό αλκοολούχων ποτών της αρεσκείας των μετά των σχετικών ξηρών καρπών ή άλλων τινών ελαφρών γευστικών σνακς (απολαύστε υπεύθυνα).                                           
 
Όχι τίποτε άλλο, για να μη νομίζουν μερικές ότι περνάμε τζάμπα τις ώρες μας φυλακισμένοι στο ΚΜ ξεροσταλιάζοντας αποκλειστικά και μόνον σε κάτι ζαλισμένα τούνελ και λοιπά ψυχοπορνεία χωρίς πχιότητα, φαντασία και πολιτιστικές αναζητήσεις. Σκηνοθετήστε το λίγο ρε Αννούλες, πού είστε μόνιμα γκολ "αυτή", σέντρα εμείς και μπαίνετε μετά δω μέσα και καλά οργίλοι κι αρχίζετε τα λεβέντικα και τις απειλές στον Μίμη από τα πληκτρολόγια. Βάλτε βρε ψοφίμια και κάνα γκολ από "στημένο", βγείτε και λίγο στην κόντρα και κόψτε επιτέλους την δικαιωματικού τύπου κλάψα συνέχεια "έλα ρε μωρό μου έχω να δω/να διαβάσω για την ΑΕΚ" και τέτοια. Τρίτη 1 Αυγούστου έχει και Πανσέληνο, εφκαιρία να ξεδιπλώσετε το ταλέντο και τη δημιουργικότητά σας. Έχεις Ματίας ρε, τι αγχώνεσαι;


* Προηγούνται οι ευαίσθητες ομάδες πληθυσμού. Οι ελεύθεροι με απλά εισιτήρια, "προσκλήσεις", φοράκια κλπ βγάζετε άκρη μόνοι σας, δεν έχεται ανάγκη (με πόνο το λέω). 
** Μέρος διδακτέας Ύλης Psy-Black Ops/Ψυχολογικών Επιχειρήσεων τελειοφοίτων στα τοπ κλας κλιμάκια πρακτόρων σε CIA, MI6 κλπ, @Νονός

 

Peeeroooοο te encontréééééééééééé (Pero te encontré, αλλά σε βρήκα). 
 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rory 21 said:

Ακολουθεί καλοκαιρινή μουσική απόδραση και από καρδιάς αφιέρωση στον Πελάδο. Μην σκιάζεστε απο τα πιάνα και την συνολική ορχηστρική σύνθεση και τα ρέστα. Δεν πρόκειται για μουσική λόρδων. Λάτιν μπουζούκια είναι. Τα γνήσια ντέρτια κι οι καψουρό-καημοί αυτονώνε κάπως έτσι βγαίνε.  Δώστε βάση στο πιάνο που αγκομαχάει αγωνιωδώς και στο μόρτικο, απεγνωσμένο κλάμα του ερωτευμένου τραγουδιστού που σκιρτάει. 

Hasta que te conocí - Μέχρι που σε γνώρισα

Χαρακτηριστικό αποτέλεσμα αριστουργηματικής συνεργασίας 1-2, Αργεντίνου μαέστρο-γκαβλεαδόρ πιανίστα με υποδειγματική τελική πάσα πάρε-βάλε (Raul Di Blasio) και Μεξικανού παθιάρο-λαϊκού τροβαδούρου (Χουάν Γκαμπριέλ).
 

Α, ρε κιαρατά, με γυρνάς χρόνια πίσω ...

ΤότεΣ που όταν το αποφασιζαμε να "βγούμε", μας ακολουθούσε μπάστακας ασθενοφόρο για να μαζεύει τις λιποθυμίες ......

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Νονός said:

ΤότεΣ που όταν το αποφασιζαμε να "βγούμε", μας ακολουθούσε μπάστακας ασθενοφόρο για να μαζεύει τις λιποθυμίες ......

Αυτά είναι τα παράσημα της περπατησιάς σου σ΄ αυτή τη ζήση και και δεν τους αξίζει στάλα μελαγχολίας. Περηφάνια και μόνον.

Σε νιώθω, το κεφάλι ψηλά. Προχωράμε 😄

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα που έφτιαξες θα έπαιρνε ακόμα και τα πρώτα στημένα από τον Κόκκαλη.... Να ξερες πόση χαρά μας δίνεις κάθε κάθε φορά που τη βλέπουμε

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται κύριε Ματίας??

Διώξαμε τους γιούγκους που γεμίζανε την ομάδα με .ιτς για να έχουμε εσένα να μας κουβαλάς το κάθε ξεπεσμένο πατριωτάκι σου??

Σε παρακολουθούμε να ξέρεις...

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρω πως το συμπαγές γκρουπ είναι απαράβατο για τις αξίες σου ΑΛΛΑ

επειδή έχουμε φάει φόλες στο παρελθόν και αγοράστηκε Μασουντ το γενάρη μπας και βγουν τα ευρωπαικά ματς,

προσπάθησε να βολέψεις ένα αμυντικό ένα μέσο και ένα φτερό στο ρόστερ για φέτο.

Από του χρόνου που θα έχεις ζήσει ολόκληρη την πλήρη χρονιά πάρτο πάνω σου τελείως.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

"Εγώ είμαι υπέρ της ειρήνης και ακόμα δεν χωράει στο μυαλό μου που χάνει την ζωή του κάποιος για το ποδόσφαιρο ή σε πολλές χώρες κάποιος χάνει την ζωή του για ένα ζευγάρι παπούτσια. Και επομένως το πρόβλημα της βίας είναι πολύ πιο βαθύ από το ποδόσφαιρο"

Τεράστιος είσαι ρε Ματίας, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνύεις με πράξεις τα πιστεύω σου.

Λες συνεχώς πως σέβεσαι όλους τους ανθρώπους και σήμερα δίδαξες ταπεινότητα όταν χωρίς ίχνος κόμπλεξ φίλησες το χέρι του Σέρχιο, κίνηση που ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ δεν θα έκανε ποτέ, ούτε καν ιδιωτικά.

Δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψουν...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα τιμής η πρόκριση;

«Δουλεύω και ζω με βάση την τιμή. Δεν είναι εύκολο. Επειδή ειμαι κι εγώ αμαρτωλός όπως ο οποιοσδήποτε άνθρωπος, δεν είναι εύκολο να ζεις βάσει της τιμής σου. Δουλεύω για την τιμή που μου δίνει το ποδόσφαιρο. Για το πάθος, για το σεβασμό που έχω στο ποδόσφαιρο, γιατί μου άλλαξε τη ζωή μου. Κάθε φορά που αφιερωνω ένα δευτερόλεπτο στη ζωή μου το κάνω για το τιμήσω. Δεν το κάνω για χρήματα, δεν το κάνω για φήμη. Το κάνω για το τιμήσω. Είναι το πιο όμορφο πράγμα στη ζωή μου».

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

ρε συ ο άνθρωπος γεννήθηκε για την ΑΕΚ . Φτου φτου . 

Είναι ενας Χατζιχρήστος σε προπονητή και ο ΑΕΚτζής γαλουχήθηκε με τέτοια λόγια είτε σε ανακοινώσεις , ειτε σε τηλεφωνητή είτε τις παρασκευές . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@AG21

Kανονίστε εκει στην παε να τον τσαντισετε και να την κανει...

γιατι μονο αν αισθανθει ψυχικη δυσφορια θα φυγει....

και δε θα υπολογισει ουτε συμβολαια ουτε αγκαλιες με καβουρια ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

Αλμέιδα  (ΣΗΜΕΡΑ)

Απολαμβάνω που είμαι στην ΑΕΚ...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σημαντικό αλλά μια λεπτομέρεια από την συνέντευξη μετά την νίκη, που μετέφρασε λάθος ο ισπανομαθής  Τσατάλης,  δικαιολογείται γιατί ήταν δύσκολο. 

Όταν είπε ότι οι παίκτες έπαιξαν con amor propio δεν εννοούσε "με αγάπη", αλλά κάτι σαν "έπαιξαν  με περηφάνια, αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό" 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

amor propio

DHLADH περίσσια αξιοπρεπεια ?

(ιταλικα προπριο σημαινει moy + αλλες πολλες εννοιες)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

DHLADH περίσσια αξιοπρεπεια ?

(ιταλικα προπριο σημαινει moy + αλλες πολλες εννοιες)

Είναι έκφραση, που δεν μεταφράζεται ακριβώς.  Στην κυριολεξία το κοντινότερο θα ήταν  "έπαιξαν με αγάπη για τους εαυτούς τους"αλλά στην κυριολεξία μεταφράζει και ο google translator και δίνει τέρατα. Τώρα είδα ότι το έχει σαν...φιλαυτία :) 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου έχει γραφτεί, αλλά σήμερα κατάλαβα ότι το 1996-1997 ο Αλμέιδα ήταν συμπαίκτης στη Σεβίλλη με Μανόλο Χιμένεθ, Τσ(ι)άρτα και Μπεμπέτο!

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×