Jump to content

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ OPAP ARENA ​⚽


George_D
 Share

Recommended Posts

6 minutes ago, Νονός said:

Όχι μόνο. Θα καλύπτει και τον "Βόσπορο".

Όπως μου είχε πει κοπελίτσα στον "Βόσπορο" σε μια ψαχτική/ανακριτική που έκανα πριν κανα μήνα "Τώρα από φαγητό σερβίρουμε λίγα -κρύα- σνακς. Όταν λειτουργήαει το εστιατόριο θα σερβίρουμε και πιάτα από την κουζίνα του.".

Αυτο μπορεί να είναι και αντίστροφο δλδ κρύα πιάτα ( κλαμπ κτλ) και καφέδες κτλ να έρχονται πάνω από το Βόσπορο. Ο καφές στη χοβολη την παραμονή σίγουρα θα έρθει από το Βόσπορο. 

Ο Βόσπορος λογικά ήδη εξυπηρετεί και τα γραφεία. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νονός said:

Όχι μόνο. Θα καλύπτει και τον "Βόσπορο".

Όπως μου είχε πει κοπελίτσα στον "Βόσπορο" σε μια ψαχτική/ανακριτική που έκανα πριν κανα μήνα "Τώρα από φαγητό σερβίρουμε λίγα -κρύα- σνακς. Όταν λειτουργήσει το εστιατόριο θα σερβίρουμε και πιάτα από την κουζίνα του.".

Ενα γουελιγκτον μιντιουμ ρεαρ στην 21 παρακαλω. 

Εφτασε!! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CHⓇIS said:

Ενα γουελιγκτον μιντιουμ ρεαρ στην 21 παρακαλω. 

Εφτασε!! 

Από εδώ το πας, από εκεί το φέρνεις με τα ... γουέλιγκτΑ, θα πλακώσουν κι εδώ οι γκουρμετζήδες τύπου Ματζίσιαν και σία και θα το κάνουν το τόπικ ... αγνώριστο !!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AG21 said:

Ο Βόσπορος λογικά ήδη εξυπηρετεί και τα γραφεία. 

Δεν γεννήθηκε ακόμα ο πούστης που θα του τα μασήσει του Μίμη στο α-βολοντέ και "καλή καρδιά".

Σιγά μην ανοίξει λογαριασμό στη nice&easy και κάθε Παρασκευή να ξοφλάει το βερεσέ.

Μια καφετιέρα του "γαλλικού", ένα μπολάκι ζάχαρες, ένα μπολάκι γαλατάκια νουνού μερίδες και να πάρουν τον κώλο τους οι Ανθές Παπακώστες να φΚιάνουν τους καφέδες μοναχές τους.

Έχουμε να πληρώσουμε κοντράτα μου-ντι-α-λι-κών άσσων, δεν τα έχουμε για σκόρπισμα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Νονός said:

Δεν γεννήθηκε ακόμα ο πούστης που θα του τα μασήσει του Μίμη στο α-βολοντέ και "καλή καρδιά".

Σιγά μην ανοίξει λογαριασμό στη nice&easy και κάθε Παρασκευή να ξοφλάει το βερεσέ.

Μια καφετιέρα του "γαλλικού", ένα μπολάκι ζάχαρες, ένα μπολάκι γαλατάκια νουνού μερίδες και να πάρουν τον κώλο τους οι Ανθές Παπακώστες να φΚιάνουν τους καφέδες μοναχές τους.

Έχουμε να πληρώσουμε κοντράτα μου-ντι-α-λι-κών άσσων, δεν τα έχουμε για σκόρπισμα.

Ούτε μου πέρασε από το μυαλό. Καμιά προτεραιότητα να τους δώσει σκεφτόμουν αντε καμία έκπτωση 20% να κάνουν στους υπαλλήλους ώστε να έχει πάτημα να τους απαραγορευσει να περνούν από το efood για να τα αφήνουν τα ευρώ τους στα μαγαζιά μας. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως  θα είναι ανοιχτό με τον παναθηναϊκό;  Θα είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για παραπάνω εισπράξεις, μενού μετά ποδοσφαίρου, 200 ευρα, ενω για τους πλεμπαιους θα πουλάνε πιτογυρα οι καντίνες έξω από το γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AG21 said:

Ούτε μου πέρασε από το μυαλό. 

Εμ, γι αυτό δεν πρόκειται να δεις ποτέ το όνομα σου στους 500 πιο πλούσιους ανθρώπους του πλανήτη και το Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης ΜΟΝΟ από φωτογραφίες στο ιντερνέτ.

Σόρι, αλλά η αλήθεια ... τσακίζει.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Νονός said:

Εμ, γι αυτό δεν πρόκειται να δεις ποτέ το όνομα σου στους 500 πιο πλούσιους ανθρώπους του πλανήτη και το Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης ΜΟΝΟ από φωτογραφίες στο ιντερνέτ.

Σόρι, αλλά η αλήθεια ... τσακίζει.

Μα εγώ άνοιξα το οικονομικό εγχειρίδιο του Μελ. Προτεραιότητες και εκπτώσεις με αποκλειστικότητες ώστε τα λεφτά να επιστρέφουν. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AG21 said:

Μα εγώ άνοιξα το οικονομικό εγχειρίδιο του Μελ. Προτεραιότητες και εκπτώσεις με αποκλειστικότητες ώστε τα λεφτά να επιστρέφουν. 

Ρε φίλε, λυπάμαι πραγματικά δηλαδή.

Δεν κατέχεις την (αλάνθαστη) Μελισσανίδειο Λογική.

Ψάχνεις "τι είναι και πως είναι" για να επιστρέφουν τα λεφτά, ενώ το απλό και προφανές είναι να μην φεύγουν τα λεφτά ώστε να ψάχνεις μετά ΠΩΣ να επιστρέψουν.

Πενηνταράκια στα κάνω. 1+1=2

Γου και α "γα", του και α "τα", όλο μαζί "γάτα".

Δεν μπορώ πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Ρε φίλε, λυπάμαι πραγματικά δηλαδή.

Δεν κατέχεις την (αλάνθαστη) Μελισσανίδειο Λογική.

Ψάχνεις "τι είναι και πως είναι" για να επιστρέφουν τα λεφτά, ενώ το απλό και προφανές είναι να μην φεύγουν τα λεφτά ώστε να ψάχνεις μετά ΠΩΣ να επιστρέψουν.

Πενηνταράκια στα κάνω. 1+1=2

Γου και α "γα", του και α "τα", όλο μαζί "γάτα".

Δεν μπορώ πιο απλά.

Να το θέμα είναι να επιστρέψουν πάλι στο ταμείο όσα ψίχουλα τους δίνει νιώθοντας άρχοντες και να του φιλούν το χέρι μετά και όχι  να τους δίνει τσάμπα καφέ και φαγητό που να το φτιάχνουν μόνοι τους. 

Link to comment
Share on other sites

Meanwhile το πανοραμικό που έγραφαν  πως θα πίνεις τον καφέ σου κ θα έχεις φάτσα κάρτα το γήπεδο δε πρέπει να ισχύει πλέον αφού έχουν σηκώσει γυψοσανίδες πάνω από ένα μέτρο.

IMG_20221226_152230.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2022 at 12:41 AM, Giallonero said:

Εντωμεταξύ ρε φονιαδες που πιασατε να κάνετε γκουρμεδιές με την Πολίτικη κουζίνα... Παγωτο "ντοντουρμα" λέει...Προφανώς δεν τους ειπε κανείς οτι ντοντουρμά είναι η αντίστοιχη λέξη στα Τουρκικά για το παγωτό. Οποτε σε μετάφραση έχουμε : "θα ηθελα ενα παγωτό με γεύση...παγωτο"😂🤣

Καλά δεν είναι έτσι, δεν υπάρχει παγωτό με γεύση παγωτό. Και για να μιλάμε με στοιχεία, για να μην πάτε σε καμία τζελατερια στη Ρώμη και ζητάτε ντοντουρμα επειδή έτσι το λένε στην Τουρκία

https://www.kathimerini.gr/k/gastronomos/885531/aythentikos-toyrkikos-ntontoyrmas-sti-thessaloniki/

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mporat said:

Καλά δεν είναι έτσι, δεν υπάρχει παγωτό με γεύση παγωτό. Και για να μιλάμε με στοιχεία, για να μην πάτε σε καμία τζελατερια στη Ρώμη και ζητάτε ντοντουρμα επειδή έτσι το λένε στην Τουρκία

https://www.kathimerini.gr/k/gastronomos/885531/aythentikos-toyrkikos-ntontoyrmas-sti-thessaloniki/

Ρε συ επειδή έχω συγγενείς που έχουν ζήσει Πριγκηπο, κοντά στην Κωνσταντινούπολη, Dordurma λέγεται οποιοδήποτε παγωτό και  Dodurmalar τα παγωτά. Τώρα αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος  που κόβεται με μαχαίρι και το πασάρουν εκτός Τουρκίας με το εξωτικό όνομα  παγωτό Dordurma είναι άλλο θέμα. Μου θυμίζει που στην Ισπανία πουλιέται yogur griego "ελληνικό γιαούρτι", ένα είδος στραγγιστου, και οι Ισπανοί νομίζουν ότι έτσι είναι όλα τα γιαούρτια στην Ελλάδα :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μου θυμίζει που στην Ισπανία πουλιέται yogur griego "ελληνικό γιαούρτι", ένα είδος στραγγιστου, και οι Ισπανοί νομίζουν ότι έτσι είναι όλα τα γιαούρτια στην Ελλάδα :)

 

Κάτι ανάλογο με την "ελληνική φρουτόσουπα" εδώ. 😅😅

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

Κάτι ανάλογο με την "ελληνική φρουτόσουπα" εδώ. 😅😅

Αυτή η διαφήμιση είχε κάνει θραύση κάποτε στην Ισπανία και όλοι με ρωτούσαν τι σημαίνει "chronia ke chronia" :)

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτή η διαφήμιση είχε κάνει θραύση κάποτε στην Ισπανία και όλοι με ρωτούσαν τι σημαίνει "chronia ke chronia" :)

 

 

Το έχουμε κι εμείς. 🤣

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, SpiRos said:

Το έχουμε κι εμείς. 🤣

Ναι, και σε άλλες χώρες νομίζω. Στην Ισπανία για κάποιο λόγο, εκτός ότι κάνει θραύση, νομίζουν ότι το γιαούρτι είναι ελληνική επινόηση και ότι αυτή η συνταγή χάνεται στο βάθος των αιώνων :)

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

και στον Καναδά και στην λατινική Αμερική το λένε "ελληνικό γιαούρτι". όλοι με ρωτάνε γιατί και τους απαντάω ότι εσείς το λέτε έτσι εμένα τι με ρωτάτε.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Geologos said:

και στον Καναδά και στην λατινική Αμερική το λένε "ελληνικό γιαούρτι". όλοι με ρωτάνε γιατί και τους απαντάω ότι εσείς το λέτε έτσι εμένα τι με ρωτάτε.

Επειδή είναι σαν το στραγγιστό μάλλον, που είναι ελληνική ΄συνταγή. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2022 at 3:54 PM, mporat said:

Καλά δεν είναι έτσι, δεν υπάρχει παγωτό με γεύση παγωτό. Και για να μιλάμε με στοιχεία, για να μην πάτε σε καμία τζελατερια στη Ρώμη και ζητάτε ντοντουρμα επειδή έτσι το λένε στην Τουρκία

https://www.kathimerini.gr/k/gastronomos/885531/aythentikos-toyrkikos-ntontoyrmas-sti-thessaloniki/

Ποιο δεν ειναι ετσι; Αυτο γράφω κι εγώ τρολαροντας τη μετάφραση ("παγωτό με γεύση παγωτό") ,οτι ετσι οπως το πλασάρουν δε βγαίνει νόημα. 

"Dondurma" =παγωτό (γενικά) στα Τουρκικά, "ice cream" στα Αγγλικά κλπ κλπ. Με καμία 15αρια φορές σε Πόλη και Σμύρνη και επειδή γνωρίζω πολύ καλά και τη γλώσσα και την διατροφική κουλτούρα, "σκέτη" η λέξη αναφέρεται σε "παγωτό" γενικά. Όταν θες συγκεκριμένη γεύση λες "kaymak dondurma" για καϊμάκι, "çikolata dondurma" για σοκολάτα κλπ.

Και όπως τα γράφει και ο φίλος @Rayo Vallecano 21πιο πάνω. 

Επισης λινκ: 

http://kaymakdondurma.com.tr/

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σεφ ?

Το αμούς μπους φαίνεται ενδιαφέρον  για να ξεκινήσεις το μενού 

10 πιατα στα 130. Αν εξαιρέσεις 2 πιάτα που δεν θα έπρεπε να έχουν θέση είναι fair  

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×