Jump to content

ποακ - ΑΕΚΑΡΑ (23η αγ.): 19/02/23, 20:30, Novasports Prime


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου   

59 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
    • Ρότα
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
    • Αραούχο
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Γκατσίνοβιτς
    • Ελίασον
    • Τσούμπερ
    • Φαν Βέερτ
      0
    • Σιντιμπέ
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Ρότα
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
      0
    • Αραούχο
    • Γκαρσία
      0
    • Γκατσίνοβιτς
    • Ελίασον
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Φαν Βέερτ
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

4 minutes ago, CHⓇIS said:

Καλα οι εφημεριδες γραφουν οτι θελουν

Εσυ μια φορά δεν έγραφες ότι από τις πρώτες σου αναμνήσεις από την ΑΕΚ ήταν η εξάρα στην τούμπα   το 82 και η πεντάρα του 83; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εσυ μια φορά δεν έγραφες ότι από τις πρώτες σου αναμνήσεις από την ΑΕΚ ήταν η εξάρα στην τούμπα   το 82 και η πεντάρα του 83; 

Μετα ομως...... 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CHⓇIS said:

Κυπελο

Ναι, και ειχες προσθέσει ότι "πήρες το αίμα σου πίσω""  από τους  συμμαθητές σου παοκτζηδες με το κύπελλο του 83. Αλλα όσοι μεγαλώσαμε στα 80ς είδαμε  πρώτα πρωταθλητή τον παοκ και μετά την ΑΕΚ. Δεκαετίες του 80 και υποθέτω  του 70, ήταν πιο δυνατός ο παοκ από αργότερα, τα αποτελέσματα αυτό δείχνουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ναι, και ειχες προσθέσει ότι "πήρες το αίμα σου πίσω"" από τους  συμμαθητές σου παοκτζηδες με το κύπελλο του 83. Αλλα όσοι μεγαλώσαμε στα 80ς είδαμε  πρώτα πρωταθλητή τον παοκ και μετά την ΑΕΚ. 

 

Απλα ειπα οτι 80ς η ΑΕΚ ηταν καλη στην τουμπα εκτος τα 3 πρωτα χρονια που αποδομηθηκε η ομας του 78 79

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, CHⓇIS said:

Απλα ειπα οτι 80ς η ΑΕΚ ηταν καλη στην τουμπα εκτος τα 3 πρωτα χρονια που αποδομηθηκε η ομας του 78 79

Καλή ήταν, αλλά και πάλι το καλύτερο που έπαιρνε ήταν Χ, αλλιώς χάναμε, έστω πιο  δύσκολα από την αρχή της δεκαετίας, μέχρι το 88-89 που νικήσαμε μετά από χρόνια.

Η νίκη του 80-81, δεν ήταν στην τούμπα αλλά στο καυτατζογλειο, όπου φαγαν το ξύλο της αρκούδας οι δικοί μας, ένα χρόνο πριν ιδρυθεί η R. Είπα να γουγλαρω και γω :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Καραϊσκάκη έχουμε πιο πολλά διπλά από ότι στην Τούμπα. Απλά στην Τούμπα έχουμε και αρκετές ισοπαλίες. Εύκολη έδρα δεν ήταν ποτέ για μας, ούτε κάναμε καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Janjanin said:

Αν τα πράγματα κυλήσουν όπως προβλέπεται,

θα καταλάβουν οι νεότεροι πως το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ δεν υπήρξε ποτέ ντέρμπυ για εμάς.

Δεν είχαμε σίγουρο αποτέλεσμα εκεί μέσα ούτε παλιά,

αλλά δεν μας φόβιζαν ποτέ.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι που έχω γράψει και στο νήμα του ΠΑΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ από το 1970 μέχρι το 1990 έκανε αρκετές χρονιές πρωταθλητισμό ή ήταν πολύ ψηλά στην βαθμολογία. Kαι ας αφήσουμε την δεκαετία του '70 που είναι και πιο σαφές:

Στα πρωταθλήματα της δεκαετίας 1980-1990, επτά φορές τερματίσαμε πιο πάνω αλλά ενίοτε με διαφορά 1-4 βαθμών, έστω στην κλίμακα 2-1-0, τρεις φορές τερμάτισε πιο πάνω από εμάς ο ΠΑΟΚ. Στο πρωτάθλημα του 1981, 988 και του 1990 που χάθηκαν με μικρή βαθμολογική διαφορά, ο ΠΑΟΚ ήταν τρίτος και διεκδικητής τους επίσης. Το 1989-90 ήταν πρώτος και στον πρώτο γύρο.

Τι θέλω να πω, εγώ μεγάλωσα με τον ΠΑΟΚ πολύ χαμηλότερα, να έχει κάποιες πινελιές καλές(1995, 1997, 2004, Ζαγοράκης το 2008-10), όμως μέχρι λίγο παλαιότερα από τη δική μου σειρά, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός κάμποσες χρονιές. Δηλαδή την καλή περίοδο του ΠΑΟΚ 1970-90, ακολούθησε μία πιο δύσκολη περίοδος 1990-2010.

Επίσης, δεν ήταν απλή υπόθεση η νίκη εκτός έδρας, νικήσαμε στην Τούμπα το 1968 και μετά έγινε πάλι το 1989!

Συνοπτικά λοιπόν:

α) Όπως κερδίζαμε εμείς εντός έδρας, κέρδιζε και ο ΠΑΟΚ, ίσως με πιο δύσκολα σκορ.

β) Υπήρχε ανταγωνισμός με τον ΠΑΟΚ είτε να κάνει πρωταθλητισμό είτε σε πολλά πρωταθλήματα να είναι λίγο κάτω από εμάς, και σε κάποια πιο πάνω.

γ) Άλλο το 2020, άλλο το 2000 και έτερο το 1980, με την ανταγωνιστικότητα του ΠΑΟΚ να κάνει κύκλους αλλά υπήρξε!

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση  ρε σεις , αλλά στην πουτσα μας ποιος παοκ και ποια τούμπα και ιστορικες αληθειες. Γαμηστε τους γαύρους του βορρα να τελειώνουμε . 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 6
Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι ανεκδοτολογικό που έχει το ενδιαφέρον του  και δεν νομίζω να έχει τύχει σε αρκετούς, ιδίως κατοίκους Αττικής:
Λόγω της μεγάλης δημοφιλίας του μπάσκετ στα 90'ς, όταν δέσποζε και ο ΠΑΟΚ του Πρέλεβιτς, συμμαθητής που κάναμε παρέα, ένας λίγο μεγαλύτερος μας αλλά και ένας συνομίληκος ξάδερφος μου από Λαμία, από οπαδοί του Παναθηναϊκού έγιναν οπαδοί του ΠΑΟΚ!

Με τον ξάδερφο μου είχαμε δει μαζί το 0-0 με τα τρία δοκάρια το 1997, με τον συμμαθητή το 4-4 με Τουμπάκοβιτς και πάει λέγοντας.

Επίσης, ένας λόγω Γκάλη έγινε Άρης, ενώ προερχόταν από ολυμπιακό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, JOSS said:

Χωρίς παρεξήγηση  ρε σεις , αλλά στην πουτσα μας ποιος παοκ και ποια τούμπα και ιστορικες αληθειες. Γαμηστε τους γαύρους του βορρα να τελειώνουμε . 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Όλα μέρος της ιστορίας είναι, και ο ανυπαρκτος παοκ πριν το 1970, και ο υπαρκτός  των δεκαετιών του 70 και του 80, ο ξανά ανύπαρκτος και πάει λέγοντας. Όπως μέρος της ιστορίας θα γίνει η φετινή χρονιά που θα πάρουμε το νταμπλ και θα τους γαμησουμε. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bluesman said:

α) Όπως κερδίζαμε εμείς εντός έδρας, κέρδιζε και ο ΠΑΟΚ, ίσως με πιο δύσκολα σκορ.

Εμείς απλά φεύγαμε περισσότερες φορές με την ισοπαλία από εκεί πάνω σε σχέση μ' αυτούς που, όπως έλεγαν τότε, όταν περνούσαν την Λαμία έχαναν. Κατά τα άλλα στο Καραϊσκάκη -που κερδίζουμε σπάνια- έχουμε 4-5 παραπάνω διπλά απ' όσα έχουμε στην Τούμπα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Epitaph21 said:

Εμείς απλά φεύγαμε περισσότερες φορές με την ισοπαλία από εκεί πάνω σε σχέση μ' αυτούς που, όπως έλεγαν τότε, όταν περνούσαν την Λαμία έχαναν. Κατά τα άλλα στο Καραϊσκάκη -που κερδίζουμε σπάνια- έχουμε 4-5 παραπάνω διπλά απ' όσα έχουμε στην Τούμπα.

Γενικά η ΑΕΚ έχει πιο λίγες ήττες στην τούμπα από ότι Χ2.  Φυσικά    δεν υπάρχει  σύγκριση   με τα αποτελέσματα στην έδρα μας. 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πετάγανε σιφόνια και νεροχύτες σαν Ρομά Ελον Μασκ χωρίς τιμωρία, έπαιζε λέτε κανένα ρόλο στο μοτιβεισιον των επισκεπτών; 

Γιατί θυμάμαι και ο Σκαπανέας κάποτε πήγε σε καταυλισμό για δουλειά, και στο δίλεπτο έλεγε μωρέ να φύγω ζωντανός και δε γαμιέται.

  • Hahaha 4
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν πρόλαβα 70s και 80s να πω ότι οι άνθρωποι μπινέδες ήταν στα 90s, παρέμηναν μπινέδες στα 00s, στα 10s προήχθησαν σε αρχιμπινέδες και στα 20s μένει να δουμε αν θα παραμείνουν εκεί ή θα επιστρέψουν στο νορμάλ level τους. Σίγουρα καθόλη την διάρκεια ήταν μίζεροι και πουτάνας γιοι. 

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψουμε και κάτι για το παιχνίδι, απ'ότι έχω καταλάβει ο κλεφτοκοτάς έφτιαξε την ομάδα του μετά την πούτσα στην ΝΦ με τέτοιο τρόπο που να εξουδετερώνει την πίεση που ασκούμε ψηλά. Υποθέτω ότι θα στείλει την μπάλα είτε με την μια μακριά (άρα Μουκουντί, Βίντα και Σιμάνσκι θα πρέπει να φροντίσουν να κερδίσουν κεφαλιές και μονομαχίες με τον Oliveira ώστε να μην βγάζουν επιθέσεις κεντρικά) είτε πλάγια (άρα τα εξτρέμ μας πρέπει να κάνουν σωστή πίεση στα μπακ τους).
Δεν θα μου κάνει εντύπωση να δούμε Pineda αριστερά και Eliasson δεξιά, αφού ο Pineda βγάζει περισσότερη ένταση στο μαρκάρισμα από τον Gacinovic και ο Μαροκινός παραμένει άναρχος παρά το διάστημά του ως βασικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μεγάλωσα επαρχία στα 90's και μετά φοιτητής Αθήνα στα 00's τους συμπαθούσα κι όλας. Ήξερα ελάχιστους, γραφικοί όλοι τους, τους ξεπατώναμε πάντα, μπάλα δε ξέρανε, πούλαγαν οπαδικά φίδια, κάνανε και χουνέρια στους γαυρους, ήταν φολκλόρ η φάση.  Μετά που πέσαμε εμείς,ήρθε το Σαμπίντι, βγάλανε γλώσσα, βγήκαν απ'τις τρύπες τους και κατάλαβα για τι λιγκόνια μιλάμε. Δε θα τους δω ποτέ ως σοβαρό αντίπαλο και θα μου φταίει πάντα ο μπάρμπας που έγινε υποτακτικός τους. Να επιστρέψουμε στην κανονικότητα να τρώνε πουτσα από την ώρα που η αποστολή θα φτάνει στο αεροδρόμιο και γεια σας.

  • Δικεφαλάκι 6
  • Hahaha 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tsosmi said:

φοιτητής Αθήνα στα 00's

 

2 hours ago, Tsosmi said:

να τρώνε πουτσα

Ρε Τσοσμι ... εγγονος μου και συ...και δη αθυρόστομος..

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

 

Ρε Τσοσμι ... εγγονος μου και συ...και δη αθυρόστομος..

Διακρίνω μια μικρή υπερβολή στο εγγονός ,ερλι ζιροουζ. 😅

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsosmi said:

Διακρίνω μια μικρή υπερβολή στο εγγονός ,ερλι ζιροουζ. 😅

 

Εχω και δισέγγονο..  ''@baRon21''

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tsosmi said:

Διακρίνω μια μικρή υπερβολή στο εγγονός ,ερλι ζιροουζ. 😅

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός έδρας με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας έχουμε χειρότερη προϊστορία από την ομάδα της Τούμπας πάντως. Καμία νίκη.

Λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που γράφετε παραπάνω γίνεται ακόμα μεγαλύτερο το επίτευγμα πώς αυτή η ομάδα με τόσο κόσμο και τέτοια έδρα έχει 3 πρωταθλήματα περισσότερα από τον Λεβαδειακό σε 98 χρόνια ιστορίας.

Παγκόσμιο φαινόμενο. Case study.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×