Jump to content

Ζαλιστήκαμε και πέσαμε κάτω... Μεταγγραφές Νταμπλούχου Καλοκαίρι 2023 Vol II


panther-21-
 Share

Recommended Posts

49 minutes ago, nikos said:

Διορθώστε με αν κάνω λαθος 

 

Ειχαμε δλδ κατα σειρά 

ΑΕΚτζηδες

-«Φέρτε παικτες ρεεεεε»

-«Μην μας σπάτε τις μπάλες και γκρινιαζετε, ξέρουν αυτοί τι κάνουν»

 

Ομαδα κι αφού φτάσαμε 1 Σεπτεμβρίου 

«Τελικα θέλαμε παικτες, να δούμε αν θα προλάβουμε τώρα»

 


 

 

Κατι τέτοιο Ε; Συμπτωματικά έχει ξαναγίνει πολλες φορες βέβαια. Σύμπτωση θα είναι.

 

 

Ας μην τα μπολιαζουμε...

Νομίζω ότι γενικά και αόριστα το "θέλουμε παίκτες" όπως λέγαμε άλλες χρονιές δεν το λέει σχεδόν κανείς φέτος. Ούτε τον Ιούνιο, αλλά ούτε και τώρα. Αυτό που λέμε (αρκετοί) ΑΕΚτζηδες από το τέλος της προηγούμενης σεζόν και ακόμα περισσότερο από τότε που έφυγε (... ευτυχώς κατ εμε) ο Τζαβέλας, είναι ότι θέλουμε οπωσδήποτε στόπερ βασικό χθες. Για τους Ιρανούς επίσης το λέγαμε από πέρσι ότι δεν κάνουν για Ευρώπη. Για όλα τα υπόλοιπα ναι συμφωνώ οι περισσότεροι λέγαμε "ξέρει καλύτερα ο Αλμειδα". Και το λέγαμε και τους τελευταίους 2 μήνες νομίζοντας ότι περιμένουν να χτυπήσουν όπως και να χει στόπερ από το πάνω ράφι, κάτι το οποίο μάλλον δεν θα γίνει καν.

ΟΚ ναι συμφωνώ η γκρίνια δεν είναι ωραίο πράγμα και λόγω μίζερου μεταγραφικου ιστορικου που έχουμε ζήσει τη τελευταία 10ετια, την έχουμε εύκολη στην ομάδα μας. Από την άλλη, με τα αυξημένα έσοδα, με την έξτρα υποχρέωση της Ευρώπης, με το ροστερ να δείχνει ότι αν λείπει αμυντικός έχει θέμα από πέρσι και ότι κάποιοι παίκτες μας είναι οκ για πρωτάθλημα/κύπελλο αλλά όχι για Europa, δεν είναι λογικό να είναι και κάπως αυξημένες οι απαιτήσεις του μέσου ΑΕΚτζη φέτος; Κάνεις μας δεν θέλει να ζήσει πάλι στην Ευρώπη αυτό που έγινε μετά τη κατάκτηση του πρωταθλήματος το 2018. Ας μην προκριθούμε αλλά ας σταθούμε με αξιοπρέπεια απέναντι στους αντιπάλους μας και ας μην είμαστε με τα φάρμακα στο χέρι σε κάθε ματς επειδή πχ θα αναγκαστούμε να παίξουμε με πινεδα αρ.μπακ ή σιμανσκι για στόπερ. Εγώ έτσι το βλέπω...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

ENWSI :

''Η περίπτωση του Τζορτζ Μπάλντοκ δεν προχώρησε για την Ένωση, αλλά οι άνθρωποι της ομάδας φέρεται να εξετάζουν την περίπτωση του Τζόσουα Μπρένετ της Τβέντε.

Στην χώρα της τουλίπας αναφέρουν ότι η νταμπλούχος Ελλάδας είναι ανάμεσα στις ομάδες οι οποίες ενδιαφέρονται για τον 29χρονο δεξιό μπακ, μαζί με τις τουρκικές Μπεσίκτας, Φενέρμπαχτσε και Μπακάσεχιρ. Γίνεται μάλιστα ειδική αναφορά στο γεγονός στην Ελλάδα η μεταγραφική περίοδος ολοκληρώνεται στις 11/9, γεγονός που δίνει ένα έξτρα περιθώριο στις ομάδες.

Ωστόσο, όπως συμπληρώνουν στην Ολλανδία δεν αποκλείεται ο Μπρένετ να παραμείνει τελικά στην Τβέντε, αν δεν προκύψει κάποια πρόταση, καθώς μέχρι την Παρασκευή, δεν υπήρξε κάποια κρούση. Η ολλανδική ομάδα, πάντως, δεν θα έλεγε όχι στην παραχώρησή του είτε με δανεισμό είτε με μεταγραφή.

Ο 29χρονος μπακ έχει παίξει σε Αϊντχόφεν, Χόφενχαϊμ και Φίτεσε, πριν μετακομίσει στην Τβέντε τον Ιανουάριο του 2022. Την τρέχουσα σεζόν, μετρά έξι παιχνίδια, σε Ολλανδία και Ευρώπη, καθώς και δύο ασίστ.''

«Ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Μπρένετ της Τβέντε»

Πολύ καλός για να είναι αληθινός φαίνεται.

10 γκολ 4 ασσίστ σε 41 ματς περσι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται ότι τελευταια στιγμή τρέχουν για στοπερ + αν κάτσει άλλος ένας (δεξιός μπακ πχ).

Για δηλωση σε Ευρώπη έχουμε μέχρι Δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες... είμαι ο μόνος που παρακολουθεί το μεταγραφικό ντεμαραζ του γαύρου τις τελευταίες μέρες και κάθομαι σαν τον εσκομπαρ στη κούνια στη γνωστή τηλεοπτική σειρά περιμένοντας να ακούσω ξαφνικά για τεράστια βόμβα της τελευταίας στιγμής στη μοναχοκόρη μπας και πάρω τα πάνω μου;;;  🤔😄

Δευτέρα πλησιάζει...τικ τοκ τικ τοκ τικ τοκ 😰

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stavros 9-11 said:

Η ΑΕΚ.

Κι ο τωρινός ιδιοκτήτης της πάντως δεν έχει μπει μέσα, μην αγχώνεστε 

Καλα δεν αγχωθηκε κανενας για τον Μελισσανιδη, αν η ομαδα δεν ειναι κερδοφορα θα κρεμετε παντα απο τα αρχιδια καποιου Μελισσανιδη.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, makisg said:

Μάγκες... είμαι ο μόνος που παρακολουθεί το μεταγραφικό ντεμαραζ του γαύρου τις τελευταίες μέρες και κάθομαι σαν τον εσκομπαρ στη κούνια στη γνωστή τηλεοπτική σειρά περιμένοντας να ακούσω ξαφνικά για τεράστια βόμβα της τελευταίας στιγμής στη μοναχοκόρη μπας και πάρω τα πάνω μου;;;  🤔😄

Δευτέρα πλησιάζει...τικ τοκ τικ τοκ τικ τοκ 😰

Σιγά το ντεμαραζ.

Από όλο αυτό το συρφετό μόνο ο ντεσποτοφ και αυτός αν έρθει!!!!

Ότι καλό είχαν το έχασαν ΜΠΑΚΑΜΠΟΥ, ΚΑΝΟΣ, ΕΝΒΙΛΑ, ΡΕΑΜΠΤΣΟΥΚ μέχρι και ο ΧΟΥΆΝΓΚ τους σχολάει...

Κλάνει ο πεθαμένος;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, APOSPERITIS_21 said:

Σιγά το ντεμαραζ.

Από όλο αυτό το συρφετό μόνο ο ντεσποτοφ και αυτός αν έρθει!!!!

Ότι καλό είχαν το έχασαν ΜΠΑΚΑΜΠΟΥ, ΚΑΝΟΣ, ΕΝΒΙΛΑ, ΡΕΑΜΠΤΣΟΥΚ μέχρι και ο ΧΟΥΆΝΓΚ τους σχολάει...

Κλάνει ο πεθαμένος;

Καλα γενικα οι φετινες μεταγραφες του γαυρου φαινονται αρκετα στοχευμενες και σε καλες ηλικιες. Ασχετα που παλι εχει 15 νεους παικτες στο ροστερ του.

θα ειναι πολυ καλυτερος απο περσυ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Σέρτζιο11 said:

Καλα γενικα οι φετινες μεταγραφες του γαυρου φαινονται αρκετα στοχευμενες και σε καλες ηλικιες. Ασχετα που παλι εχει 15 νεους παικτες στο ροστερ του.

θα ειναι πολυ καλυτερος απο περσυ.

Που το ξέρεις; Μπορεί να είναι υπερομάδα, μπορεί και όχι.

Θα είχε λογική αν έρχονταν αποδεδειγμένα παίκτες ολκής. Έρχονται παίκτες με καλά στοιχεία που δεν ξέρεις τι θα αποδώσουν. 

Και πέρυσι έλεγαν αρκετοί ότι θα ήταν καλύτερος από προπερσι ή ότι έκανε ουσιαστικές μεταγραφές.

Μου αρέσει η σιγουριά, αν και εγώ πιστέυω ότι ίσως να είναι καλύτερος βασιζόμενος στο ότι ο προπονητής έχει ένα καλό βιογραφικό(Γρανάδα) και χρησιμοποιεί πιο ορθολογικά τους παίκτες(π.χ. Μασούρας).

 

Link to comment
Share on other sites

αν του βγει ο προπονητής ο γαύρος θα είναι ανταγωνιστικός, ακόμα κι αν κάνει κανα δυο γκέλες στην αρχή που δε θα χει δέσει ακόμα

αν όχι μια απ' τα ίδια με πέρσι

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον γαυρο για αρχη είναι ότι ενώ θα περιμενες να ειναι μπουρδελο με τοσες αλλαγές, αυτος τσουλάει ως τώρα κι ενώ νόμιζα ότι στο ματς με μας θα ειναι ακόμα μπουρδελο, δεν θα είναι.

Τωρα απο ρόστερ εφυγαν καλοι παικτες, έρχονται καλοι παικτες, οπότε θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bluesman said:

Που το ξέρεις; Μπορεί να είναι υπερομάδα, μπορεί και όχι.

Θα είχε λογική αν έρχονταν αποδεδειγμένα παίκτες ολκής. Έρχονται παίκτες με καλά στοιχεία που δεν ξέρεις τι θα αποδώσουν. 

Και πέρυσι έλεγαν αρκετοί ότι θα ήταν καλύτερος από προπερσι ή ότι έκανε ουσιαστικές μεταγραφές.

Μου αρέσει η σιγουριά, αν και εγώ πιστέυω ότι ίσως να είναι καλύτερος βασιζόμενος στο ότι ο προπονητής έχει ένα καλό βιογραφικό(Γρανάδα) και χρησιμοποιεί πιο ορθολογικά τους παίκτες(π.χ. Μασούρας).

 

Εσυ προχθες μου έλεγες ότι είναι τουλαχιστον  γελοιο να ασχολούμαι με τους αλλους, μην μας το χαλάς τώρα.😆

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bluesman said:

Που το ξέρεις; Μπορεί να είναι υπερομάδα, μπορεί και όχι.

Θα είχε λογική αν έρχονταν αποδεδειγμένα παίκτες ολκής. Έρχονται παίκτες με καλά στοιχεία που δεν ξέρεις τι θα αποδώσουν. 

Και πέρυσι έλεγαν αρκετοί ότι θα ήταν καλύτερος από προπερσι ή ότι έκανε ουσιαστικές μεταγραφές.

Μου αρέσει η σιγουριά, αν και εγώ πιστέυω ότι ίσως να είναι καλύτερος βασιζόμενος στο ότι ο προπονητής έχει ένα καλό βιογραφικό(Γρανάδα) και χρησιμοποιεί πιο ορθολογικά τους παίκτες(π.χ. Μασούρας).

 

Το μπουρδελο το φετινο δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση. Ως τωρα φαινεται να ρολαρει καλα η ομαδα, και γενικα οι παικτες που ερχονται ειναι ποιοτικοι (βλεπε Ντεσποτοφ που κλεινει).

Για τις ηλικιες συμφωνω. Ειναι παικτες που δεν εχουν δειξει ακομα πολλα. Παρολα αυτα φαινεται σοβαροτερος απο περσυ, κατα πολυ.

Γνωμη μου, πιο πολυ βλεπω αυτους σαν ανταγωνιστες παρα τον βαζελο, ο οποιος παλι ειναι καλος οπως περσυ, αλλα δεχεται και πιο ευκολα γκολ.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα επειδή πιστεύω ότι φέτος στις μεταγραφές λειτουργεί πιο εύστοχα ο γαυρος, φέρνει παίκτες που δείχνουν να έχουν προοπτική και αρκετούς με καλές παραστάσεις. Δεν θα κάνουν πάλι το λάθος να φέρουν παπασταθοπουλους, μαρσελους και χαμεσακους. Δείχνει αρκετά promising αυτό που πάει να χτίσει ο κορδόν.

Και ναι θα συμφωνήσω με @nikos  ο γαυρος μάλλον δεν θα είναι καθόλου ανέτοιμος στο μεταξύ μας παιχνίδι. Ελπιζω να κερδίσουμε τον Βόλο άνετα για να πάρουμε ψυχολογία...γιατί θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα αν έχει προηγηθεί 2η γκέλα στο πρωτάθλημα!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Eγώ διαφωνώ με την φοβικότητα αλλά και τα κολλήματα με τους άλλους. Και πέρυσι η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό, επί Χιμένεθ την πρώτη χρονιά κέρδισε τον Ολυμπιακό του Βαλβέρδε στον πρώτο γύρο κλπ.

Αυτά είναι ψυχολογικής φύσεως  και αντιποδοσφαιρικά, με κάθε σεβασμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Χαμός με Ντεσπόντοφ στη Βουλγαρία με τους γείτονες να αναφέρουν πως για τον παίκτη ενδιαφέρονται και έχουν προσεγγίσει τη Λουντογκόρετς η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός.

Σε μήλο της έριδος ανάμεσα σε τρεις από τις 4 ομάδες του ελληνικού Big-4 τείνει να εξελιχθεί ο Κίριλ Ντεσπόντοφ της Λουντογκόρετς. 

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα ένα-ένα και να τα βάλουμε σε μία σειρά... Αρχικά ο παίκτης φαινόταν να βρίσκεται κοντά στη μεταγραφή του στον Ολυμπιακό. Οι Βούλγαροι παρουσιάζονταν σχεδόν βέβαιοι για το deal. Μάλιστα, έλεγαν πως αυτή η μετακόμιση θα τελειώσει χθες Παρασκευή.

Ωστόσο απ' ό,τι φαίνεται και αν πιστέψουμε τα όσα αναφέρουν οι Βούλγαροι, ο Ολυμπιακός δεν παίζει μόνος του. Σύμφωνα με ρεπορτάζ το Gong.bg, η ΑΕΚ κινείται από την Πέμπτη για τον ποδοσφαιριστή. Έστειλε, μάλιστα, φαξ, όπως αναφέρουν οι Βαλκάνιοι, για να ρωτήσει τα ακριβή οικονομικά μεγέθη για τον παίκτη.

Και σήμερα ήρθε ο αθλητικός διευθυντής της Λουντογκόρετς να βάλει και τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. «Δεν είναι μόνο ο Ολυμπιακός υποψήφιος για την υπογραφή του, σοβαρό ενδιαφέρον δείχνει και ο ΠΑΟΚ. Πολλές ομάδες παλεύουν για τον Κιρίλ, σύντομα θα φανεί τι θα γίνει. Τώρα θα είναιμε την εθνική ομάδα, αλλά είναι έτοιμος να πάει για εξετάσεις και υπογραφές, εάν επιτευχθεί deal με οποιονδήποτε από τους συλλόγους που τον θέλει», είπε ο Καραμαντζούκοφ στο «Blitz». 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bluesman said:

Χαμός με Ντεσπόντοφ στη Βουλγαρία με τους γείτονες να αναφέρουν πως για τον παίκτη ενδιαφέρονται και έχουν προσεγγίσει τη Λουντογκόρετς η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός.

ΔΕΝ πιστεύω ότι τον κοιτάμε εμείς. Αυτά είναι τα κλασικά παιχνίδια που κάνουν οι ατζέντηδες που τον προτείνουν σε ΟΛΕΣ τις ομάδες και ενώ μπορεί να μην γυρίσουν οι 3 από τους 4 καν να τον κοιτάξουν, μετά διαρρέει ότι και καλά έχουν δείξει ενδιαφέρον πολλοί, μπας και τσιμπήσει και κάτι παραπάνω απο την ομάδα που καίγεται να τον πάρει.

Η ΑΕΚ καίγεται σε άλλες θέσεις αυτή τη στιγμή. Ο ΠΑΟΚ οκ, προφανώς θα τον θέλει. Μακάρι να τον πάρουν αυτοί αντί για τον γαυρο αν είναι να ερθει Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, krokosmios said:

τι φαξ ρε μαλάκα

Αρχικά, η πρώτη επαφή θα έγινε με τελεξ και αν προχωρήσει το ντιλ ακούγεται ότι θα ανταλλάξουν έγγραφα με ταχυδρομικά περιστέρια...

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mporat said:

Ω ρε τι καλα πρότζεκτ έχουν οι αλλοι και πόσο κοντά στη διάλυση είμαστε εμείς 

Αυτός ο μηδενισμός από που ακριβώς εδράζεται και που ακριβώς αποσκοπεί?

Κανένας δεν έχει αμφισβητήσει τον Ματίας (τα βέλη είναι προς τη διοίκηση)

Κανένας δεν έχει αμφισβητήσει την ομάδα που πήρε πέρσι τον τίτλο. Θα θέλαμε κάποιοι να γίνει ακόμη καλύτερη. Σταυρωσον αυτούς...

Κανένας επίσης δεν πρέπει να παραβλέπει ότι οι ανταγωνιστές μας ενισχύονται...

Την ίδια στιγμή εμείς έχουμε να ελπίζουμε στην μεγαλύτερη ομοιογένεια (δεν έφτασε στον περσινό Βαζελο) και στον Πισάρο που θα πρέπει να ξεπεράσει σε επίδραση τους περσινους Τσινο και Τσουμπερ. Τους δύο από τους MVP σου δηλαδή. 

Μην παρερμηνεύονται οι προθέσεις, ούτε και θα βγάλουμε τα ΑΕΚομετρα.

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς ή να ψάξω και αν χρειαστεί, πέρυσι έλεγε κάποιος ότι ο Ολυμπιακός θα είναι χειρότερος;

Ή πάλι λεγόταν ότι θα είναι καλύτερος;

Εμένα με απασχολεί, να προκύπτουν όλα ποδοσφαιρικά και ορθολογικά, όχι επειδή "οι άλλοι τα κάνουν καλύτερα ή χειρότερα". Ούτε υπερτίμηση, ούτε υποτίμηση. Εγώ δεν έχω ιδέα για πολλές μεταγραφές των αντιπάλων αν αποδώσουν. Όπως δεν είχαμε ιδέα για τον Μουκουντί, που είχε ένα καλό βιογραφικό αλλά κακή περυσινή χρονιά.

Το να λέγεται με στόμφο ότι θα είναι καλύτεροι ή χειρότεροι από εμάς, σεβαστό αλλά το θεωρώ υπερβολικό.

Το βασικότερο, η ΑΕΚ όπως και κάθε επαγγελματίας, ανταγωνίζεται όχι τους άλλους αλλά τον εαυτό του. Ακόμα και τα παιδιά στις Πανελλαδικές Εξετάσεις που υπάρχει άμεσος και κυριολεκτικός ανταγωνισμός, πρωτίστως ανταγωνίζονται τον εαυτό τους για να βελτιωθούν και να γράψουν καλύτερα.

Εν ολίγοις, εμένα με απασχολεί η ΑΕΚ να είναι ακόμα καλύτερη από πέρυσι. Αν τώρα, ο Ολυμπιακός παίξει ποδόσφαιρο ακόμα καλύτερο ή σπάσει τα κοντέρ ή ο Πασχαλάκης γίνει πάλι Σουπερμαν ή έχει ρέντα αλα Παναθηναϊκού, μαγκιά του. εμείς θα έχουμε κάνει την δουλειά μας.

Και πέρυσι, αν ο Παναθηναϊκός κέρδιζε τον Ολυμπιακό με πέναλτι στο 90 και η ΑΕΚ έστω δεν κέρδιζε τον Άρη με δύο δοκάρια, θα ήταν αποτυχημένη η χρονιά; Όχι.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Αυτό ως γενικό σχόλιο.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι κανείς δεν έχει αμφισβητησει τίποτα. Όλοι με καλή πρόθεση τα λένε κι εγώ χθες έγινα ΑΕΚτζης. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητουμε το δικο μας προτζεκτ και την ομαδα. Εγω τονισα οτι ο γαυρος θα ειναι πιο ανταγωνιστικος σε σχεση με περσυ.

Δεν ειναι φοβικοτητα, απλα φετος θα δυσκολεψει το πρωταθλημα, απλα πραγματα. Στην τελικη, παλι εμας θεωρω φαβορι και με διαφορα.

Οσο για τον Ντεσποτοφ, μακαρι να ισχυει κατι τετοιο αλλα βλεποντας τις απαιτησεις της Λουντογκορετς, δεν παιζει να διαθεσουμε 5-6 μυρια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κι όλοι κοίταξαν να βελτιωθούν και πολύ καλά έκαναν. Θεμιτο είναι αυτό. Επειδή όμως πέρσι σε όλη τη σεζόν κουράστηκα να είμαι ο "αισιόδοξος" που απορουσε με την αιώνια γκρίνια όλων και ίσως ήμουν από τους λίγους  που έβλεπε ότι θα το σηκώσουμε, φέτος θα κραζω έτσι για να βγάλω το άχτι μου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×