Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - ολυμπιακάκι (4η αγ.): 17/09/23, 21:30, Cosmote


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

63 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Μοχαμάντι
      0
    • Σιμάνσκι
    • Ελίασον
    • Γιόνσον
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
    • Πόνσε
      0
    • Πινέδα
    • Μήτογλου
      0
    • Γαλανόπουλος
    • Ζίνι
    • Άμραμπατ
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
    • Μέτριο
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Μοχαμάντι
    • Σιμάνσκι
    • Ελίασον
    • Γιόνσον
      0
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
    • Πινέδα
    • Μήτογλου
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Ζίνι
    • Άμραμπατ
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

αν θελετε να συζητησουμε τις αδυναμιες της ΑΕΚ ειναι προφανεις ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΟ, για οποιους θελουν να τις δουν, ας τις δουν εστω σημερα.

 

αλλαξαν οι συνθηκες το καλοκαιρι σε αντιπαλους και σε προσθηκη διοργανωσης και εσυ δεν φροντισες να ενισχυθεις αρκετα ή/και να αλλαξεις λιγο τσιπακι. προφανως για το πρωτο δεν υπηρχαν και τα επιπλεον χρηματα βεβαια γιατι ξεφραγκιαστηκες με Πινεδα.

 

ΑΛΛΑ

 

ετσι οπως ειναι η ΑΕΚ 1) εντονες προπονησεις=> τραυματισμοι και 2) απουσιες πολλων διεθνων (και πού ειμαστε ακομα)

ηθελες ΑΚΟΜΑ περισσοτερες λυσεις, ειδικα  απο την μεση και πισω.

επισης τα "ΑΕΚ σημαινει επιθεση" κλπ καλο ειναι να τα φρεναρουμε λιγο απο ενα σημειο και μετα οταν παιζουμε με τιποτα γαυρους και Αντβερμπ πχ. εγω χθες μετα το 1-0 δεν ειδα την ομαδα  να παιζει κλειστα και ομορφα ωστε να τους τελειωσει στο καταλληλο σημειο.

 

αυτα γενικα ανεξαρτητα απο χθες, χθες απλα ηταν ενα ντερμπυ 1-Χ-2, ολα τα αποτελεσματα στο προγραμμα ηταν. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mporat said:

Κάποιοι το έχουν πει, θα το πω κι εγώ: Τι απίστευτη γκρίνια είναι αυτή ρε μαλακες στην κερκίδα; Είναι δυνατόν να λήγει το ημίχρονο και να γιουχαρετε, προφανώς τον διαιτητή, αντί να χειροκροτησετε την ομάδα; Είναι δυνατόν σε κάθε λάθος πάσα να μουρμουρατε; Οκ μπορεί η ομάδα να ψάχνεται ακόμα, αλλά κι εσείς είστε εντελώς ντεφορμε και δεν βοηθάτε καθόλου. Ψαχτειτε γιατί φταιτε.

Το είδα από τιβι χτες, αλλά μου δόθηκε η εικόνα ότι ο κόσμος στήριξε χτες και η κερκίδα ήταν δυνατή, με αρκετή φωνή.

Λάθος?

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Το είδα από τιβι χτες, αλλά μου δόθηκε η εικόνα ότι ο κόσμος στήριξε χτες και η κερκίδα ήταν δυνατή, με αρκετή φωνή.

Λάθος?

κλασικη ΑΕΚτζηδικη γκρινια σιχαμενος κοσμος 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Το είδα από τιβι χτες, αλλά μου δόθηκε η εικόνα ότι ο κόσμος στήριξε χτες και η κερκίδα ήταν δυνατή, με αρκετή φωνή.

Λάθος?

Όταν η ομάδα έκατσε, ο κόσμος χεστηκε πάνω του και δεν έβγαζε αχνα. Στο τελευταίο εικοσαλεπτο κάτι πήγε να κάνει αλλά όχι όλοι, οι μισοί είχαν μιζεριασει τόσο που εξεταζαν κάθε πάσα με μικροσκόπιο και καταδικαζαν τον καθένα. 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Δε θα το έλεγα ακόμα γκρίνια, αλλά μουρμούρα, το προστάδιο της γκρίνιας. 

Εκεί που ήμουνα ήτανε γκρίνια. Για τον Αραούχο, για τον Μουκουντί που δεν έπαιζε γρήγορα και ήταν επικίνδυνος ακόμα και για τον Πόνσε μόλις έβαλε γκολ κάπου στο 32 σε μια χαμένη μονομαχία (!)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που γκρίνιαζαν εντονα είναι αμπαλοι, μυρωδιαδες, πανηγυρτζηδες και  με κοντή μνήμη. Πάμε παρακάτω.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα δεν είναι καλά γιατί λείπουν η δεν είναι σε φόρμα βασικά της γρανάζια. Γκαρσια, Γκατσινοβιτς, Πινεδα, Αραουχο για διαφορετικούς λόγους δεν είναι στο πικ τους. Πόνσε και Πισαρο δεν έχουν εγκλιματιστεί. Ψυχραιμία και υπομονη θα βρει τα πατήματα της η ομάδα. 
 

 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

κοσμος αναξιος της ομαδας που υποστηριζει 

αν εχεις ορεξη για τσακωμο θα παιζεις σφαλιαρες μεχρι την 2α παρουσια 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να περάσει αναίμακτα το ματς της Πέμπτης και θα αρχίσει να γαζώνει η ομάδα. Είδαμε 25 λεπτά απέναντι στην 2η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Αν φτάσει 65 λεπτά δεν θα κάνεις γκέλα μέχρι Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, amd said:

κοσμος αναξιος της ομαδας που υποστηριζει 

αν εχεις ορεξη για τσακωμο θα παιζεις σφαλιαρες μεχρι την 2α παρουσια 

Σφαλιάρες είχαμε σίγουρα στην 21 πριν το ματς. Κι αλλού στο τέλος πήγε να ξεφύγει το πράγμα αλλά καλύτερα να μην πω γιατί αρχίζει να γεμίζει σεριφηδες το γήπεδο και ορισμένοι έχουν παραγνωριστει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραδεκτο που ο κοσμος δεν μπορει να καταλαβει οτι η ομαδα και ολος ο οργανοσμος θελει ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ.

Με το που αργουσε καποιος μισο δευτερολεπτο να δωσει την μπαλα μουρμουρα βοη και πιεση να την δωσει και κατι αλλο να θελει να κανει τον αναγκαζουν να δωσει πασα ας πουμε.

Πρεπει να το παρουμε  αλλιως τελειως θελουμε μια μεγαλη νικη να ξεμπλοκαρουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NIS 9-11 said:

Ειναι απαραδεκτο που ο κοσμος δεν μπορει να καταλαβει οτι η ομαδα και ολος ο οργανοσμος θελει ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ.

Με το που αργουσε καποιος μισο δευτερολεπτο να δωσει την μπαλα μουρμουρα βοη και πιεση να την δωσει και κατι αλλο να θελει να κανει τον αναγκαζουν να δωσει πασα ας πουμε.

Πρεπει να το παρουμε  αλλιως τελειως θελουμε μια μεγαλη νικη να ξεμπλοκαρουμε ολοι.

δεν αλλαζει ο ΑΕΚτζης Τζανη μου φτασαμε σχεδον 45 τα ιδια ηταν και στο Γκουμας και ας ειχες παρει 3 σερι ειναι κλασικος μιρλας ο ΑΕΚτζης και μεγαλος μυρωδιας 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω μια ομάδα που έχει να κερδίσει από πέρυσι εντός έδρας να χειροκροτείται μετά το τέλος κάθε αγώνα. Αν εσεις θέλετε με κάθε μαλακία που κάνουν, η εξέδρα να πανηγυρίζει σα να πήραμε ευρωπαϊκό, μάλλον πρώτη φορά στη ζωή σας πάτε γήπεδο 

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Οι παικτες του γαυρου που επαιζαν εχθες, εχουν κανει καμια προετοιμασία όλοι αυτοι μαζί;;  με τον μαρτινεθ;;; Δεν ξερω, ρωτάω.

Δηλαδη, η καλυτερη 11αδα ασουμε του γαυρου, τωρα, με το 1/3 της βασικης 11αδας της ΑΕΚ, το καλυτερο που μπορει είναι να αποσαπσει με πανυγιρισμους ειναι ενα Χ με καθυστερησεις και διπλη ζωνη αμυνας;

Οι "αδυναμιες" της ΑΕΚ για το ελληνικο πρωταθλημα μπορει και να ειναι και προτερερηματα. βλεπε ροτα που εκανε γιο-γιο του γαυρους στη φαση του γκολ (που κι αυτος ο τριβλακας για σουτ πηγαινε αλλα βρεθηκε ο πονσε στο σωστο σημειο - οπως μας ειχε συνηθισει)

Πραγματικα δεν ανησυχω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τις δύο μου αράδες, απο το χθεσινό, τώρα που έκατσε η πίεση.

Δεν έχω δεί (σκοπίμως) ακόμη φάσεις/στιγμιότυπα στην TV, αναφέρω την εντύπωση που μου σχηματίστηκε ζωντανά στο γήπεδο.

Τεράστιες ουρές στις εισόδους, κάποια δυσλειτουγία στα τουρνικέ. Νομίζω είναι η 2η φορά που κάτι τέτοιο συμβαίνει. Όταν μπήκαμε (γύρω στις 9:15) είχε 6-7000 απέξω αλλά το γήπεδο έδειχνε γεμάτο. Όπως και να το κάνεις, όταν τρώς 45 λεπτά στην ουρά, μιά προδιάθεση γκρίνιας την έχεις.

Για την ομάδα, έχω να πω ότι μπηκε αρκετά δυνατά στις μονομαχίες, οι γαύροι επίσης (και συνέχισαν να μπαίνουν δυνατά στις μονομαχίες μέχρι σχεδόν το τέλος).

Τακτικά το παιχνίδι ήταν πολύπλοκο, όσο και αν δεν είναι ευκολο να το αντιληφθούμε και αναλύσουμε εμεις. Ο γαβρος δεν έχει αγράμματο προπονητή.

Προφανώς το παιχνίδι χωρίζεται σε τρία επιμέρους "τμήματα".

Το 1ο μέχρι την κίτρινη στον Σιμάνσκι (περίπου στο 25'). Μέχρι τότε η αγέλη είχε ορμή, είχε το κέντρο, είχε δυο πέναλτυ στην ίδια φάση (το ένα δόθηκε/ξεδόθηκε, το αλλο στον Ελίασον θα μαθουμε... ποτέ). Η αγέλη μέχρι τότε είχε κέφια και το γήπεδο έγερνε.

Από την κίτρινη και μετά,μέχρι το ημίχρονο το γήπεδο έγερνε ανάποδα! Καμμία πίεση μέχρι το κέντρο, παθητική άμυνα. Δεν γνωρίζω αν υπήρξε εντολή, αν ήταν οδηγία από πριν και απλά το παρακάναμε, αν ήταν φοβία των παικτών, ή αν άλλαξε κάτι ο γαβροπροπονητής και κυριάρχησε στο κέντρο και μάλιστα ...αμαχητί. Ο κόσμος στο ίδιο διάστημα, κάπως τα ίδια με την ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα ήταν ...όπως είναι τα κλασσικά ντέρμπυ, με τους γάβρους πιό προσεκτικούς τακτικά, να δημιοργουν μονίμως τριπλετες κάλυψης στα πλάγια, και να πιέζουν το Buildup από τον Τσιτσαν στις περισσότερες περιπτώσεις, τα παιδιά μας να βγάζουν σχετική τακτική προσήλωση και αρκετό πάθος, όσο τα πόδια τραβούσαν. 

Ο Ζίνι μου φαίνεται ότι έχει βάλει όγκο, αλλά σε σπιρτάδα δεν τον πιάνει κανείς, όσο επαιξε ήταν δύο ταχύτητες πάνω από όλους (δικούς μας και γάβρους). Για πρώτη φορά μου θύμισε Λιβάι στα αριστερά όμως. Πιθανολογώ ότι ο Πελάδο σκόπιμα τον κρατάει χαμηλά για να μην πάρουν τα μυαλά του αέρα. Η κερκίδα πάντως δείχνει και υπομονή και θαυμασμό. 

Γενικά η κύρια απορία μου χθες ήταν γιατί ο Ντάμιαν έμεινε μέσα (και με κίτρινη), ενώ ο Γιόνσον βγήκε νωρίς. Προφανώς ξέρει καλύτερα ο Πελάδο.

Στο buildup είχαμε 4-5 λάθος πάσες και κάποια άλλα "ηρωικα" που σε αγώνα με πχ Brighton θα σήμαιναν 2-3 γκολάκια και κατάρρευση. Όχι μόνο από τον λοχία.

Τσίτσαν κατά την γνώμη μου ήταν από καλός έως πολύ καλός. Φορτούνης προκλητικός μεν, πολύ πιο δυναμικός απότι τον θυμόμουν τελευταία.

Τα δυνατά μας χαρτιά (με φωτεινή εξαίρεση τον Τσίνο, που όσο αντέχει είναι όαση, παρά τις 2-3 λάθος αλλαγές παιχνιδιού), είναι όλα ή πιασμένα από την προετοιμασία ή/και σε περίοδο ντεφορμαρίσματος. Ένας/δύο να ανέβουν η ομάδα θα ανέβει πολύ σε ανάπτυξη και δημιουργία.

Ο Πόνσε δεν έιναι Λιβάι, είναι Ιεζεκιήλ. Θέλει παίχτη κοντά του. Όταν μάθει την ομάδα και τον μάθει και αυτή θα είμαστε πολύ καλύτερα.

Τέλος, κάτι τρέχει με το χορτάρι. Δεν ξέρω τι και πως, νομίζω ότι κάτι (έχει) πάει στραβά. Οι παίχτες (όχι μόνο οι δικοί μας, αλλά για τους δικούς μας με νοιαζει) έχουν θέμα στις γρήγορες αλλαγές κατεύθυνσης και στα γερά πατήματα, σαν να έχει πάγο κατω από το χορτάρι. 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stavros 9-11 said:

Εγώ πάλι βλέπω μια ομάδα που έχει να κερδίσει από πέρυσι εντός έδρας να χειροκροτείται μετά το τέλος κάθε αγώνα. Αν εσεις θέλετε με κάθε μαλακία που κάνουν, η εξέδρα να πανηγυρίζει σα να πήραμε ευρωπαϊκό, μάλλον πρώτη φορά στη ζωή σας πάτε γήπεδο 

ε καλα πρωτη φορα δεν παμε γηπεδο επισης η θυρα που εισαι εσυ δεν ειναι αντιπροσωπευτικη οι κεντρικες θυρες ειναι για σφαλιαρες και πριν το 1-0 και μετα μονο γκρινια 

Link to comment
Share on other sites

η ΑΕΚ ηταν καλυτερη για  80 λεπτα  και 20 λεπτα μετα το γκολ του πονσε ηταν ο γαυρος απο τα 100' του ματς 

Μετα απο τοσες στραβες που ειμασταν εντυπωσιακα καλυτεροι και δεν κερδισαμε οπως στο βελγιο και με σερρες ,ας μαθει η ομαδα να κερδιζει και επαγγελματικα ,κυνικα 

Τοσο μελανι κανονικο και διαδικτυακο σπαταληθηκε στη μεταγραφολογια και ουτε ενας δεν προετοιμασε γι αυτο που ερχεται με τον Ζινι.

Το παιδακι δεν σταματιεται  οχι μονο απο εναν αλλα ουτε απο δυο , παραλιγο να βαλει τη γκολαρα της χρονιας ενω η πασσα που βγαινει σε πονσε στο τελος ,ερχεται απο μαγικη ενεργεια ζινι που αφηνει εναμιση χιλιομετρο πισω καποιο ταλαιπωρο γαυρο

και κατι ακομα , σε αυτη την ΑΕΚ ειναι λαθος να στεκομαστε σε απουσιες, οσοι ηταν διαθεσιμοι εφταναν και περρισευαν να κερδισουν το γαυρο του φορτουνη που μολις βγηκε εξαφανισηκαν απο το γηπεδο εντελως

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

ο ζινι φετος θα παρει 20-25 ματς 

του χρονου καλα να ειναι το παιδι θα ειναι βασικος αριστερο πλευρο οποιος και να εχει μεινει απο εκει αυτος θα ειναι ο βασικος 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή τον είχαμε δεί και στη Β πέρσι αλλα και κάποια λίγα ματς με την πρώτη ( αλλαγή με το γαύρο πλέυ οφ) έχει μεγάλη βελτίωση σωματικά και αγωνιστικά και ειναι πιο κοντρολαρισμένος και παικτικά και νοητικά . Θεωρώ οτι αυτό που βλέπουμε ειναι και λίγο έργο Αλμέιδα .  Φυσικά χρειάζεται ειδική διαχείρηση γιατί εύκολα καίγεται αφού μιλάμε για ένα παιδί που έπαιζε πέρσι στην Ανγκόλα και ήρθε για δοκιμή στη Β ομάδα και έχει καταφέρει μέσα σε λίγους μήνες όσα άλλοι θέλουν χρόνια . 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, NIS 9-11 said:

Ειναι απαραδεκτο που ο κοσμος δεν μπορει να καταλαβει οτι η ομαδα και ολος ο οργανοσμος θελει ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ.

Με το που αργουσε καποιος μισο δευτερολεπτο να δωσει την μπαλα μουρμουρα βοη και πιεση να την δωσει και κατι αλλο να θελει να κανει τον αναγκαζουν να δωσει πασα ας πουμε.

Πρεπει να το παρουμε  αλλιως τελειως θελουμε μια μεγαλη νικη να ξεμπλοκαρουμε ολοι.

εχουμε μαζεψει ενα σωρο αμπαλους στο γηπεδο 

το οτι η μπαλα πηγαινε πισω , δεν ηταν απο πιεση του γαυρου αλλα για να τους βγαλουμε απο τη περιοχη τους που ηταν και οι 11 και να απλωθουν στο γηπεδο για να βρεθουν χωροι , ο μεσος αμπαλος περιμενει το 2023 να βαζεις γκολ με γιουρουσι και γιουχαρει οταν η μπαλα γυρναει στα σεντερ μπακ και το τερμα

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TheNarrator said:

Για να καταλαβω ποιο ηταν το expectation? τριμπαλο στο χαλαρο? Εχετε δει που εχει καταντησει η ΑΕΚ εδω κ 15 χρονια? Τα στατς μας?
Μπορουσαμε να νικησουμε κ μαλιστα πολυ περισσοτερο απο αυτους.

Ολα τα αλλα τα ξερουμε, βαρετο να επαναλαμβανουμε τα ιδια. Εδω βαλαμε γκολ με 1-2 Ροτα-Ελιασον, αν μας το κανε ο γαυρος με τετοιους παικτες θα ειχαμε βγαλει σπυρια. Διορθωσε το λαθος του ο Ροτα μετα ολα καλα.

Δε μασαμε προχωραμε, τα λεμε Πεμπτη.

εγω περιμενα τριμπαλο χαλαρο ,ναι

 

καποια στιγμη πρεεπει να σπασει η γαμω γκινια

αν ο Ζινι επαιζε στο βαζελο , το σουτ θα κατεληγε στο παραθυρο μη γαμησω 

η ομαδα μπηκε δυνατα και σκυλιασε μεχρι το γκολ στα 5' λεπτα που παιχτηκε μπαλα απο τα πρωτα 25' . Τα υπολοιπα ηταν καθυστερησεις απο τραυματισμους και βαρ . Ο κορακας θα μπορουσε να φορτωσει ανετα μερικες κιτρινες τους γαυρους και αυτο ηταν το μοναδικο λαθος του καθως οι αλλες φασεις κριθηκαν απο το var.  

θα μπορουσες οταν ανεβηκε ο γαυρος να μη το αρπαξεις και στο δευτερο ημιχρονο που κρεμασε ο φορτουνης και δεν ειχαν που να δωσουν τη μπαλα ,να τους ισοπεδωσεις και να τους βαζεις γκολ μεχρι το 98'

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα έχει σαφές πρόβλημα όταν πιέζεται ψηλά.

Εθελοτυφλουμε αν δεν το βλέπουμε.

Επίσης χτες πρώτη φορά προσπάθησε να βάλει γκολ από το 85' και μετά με γιομες. Δεν το έχει ξανακάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×