Jump to content

Tραιανος Δελλας


Guest Cm punk
 Share

Recommended Posts

ΞανασυμφωνΆω με όλους σας, αλλά θα μου πεις κανείς, τον Σιμόες για τον έκανε αλλαγή μανούλα μου; 

Link to comment
Share on other sites

? αιδιά, θέλω να συνεισφέρω κάτι νέο στην κουβέντα.

 

? ιστεύω ότι κουμάντα κάνει ο μπάγεβιτς-μπινές και ότι δεν πρόκειται να φύγει.

 

Επίσης, οτι ο δέλλας δεν ήταν και προπονηταράς αλλά δεν είχε και παίκτες.

 

Αυτά, τίποτε άλλο

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα χθες καποια post περι πολωσης. Μην το συνεχιζετε please. Ειναι κριμα να συμφωνουμε πανω κατω ολοι και να ψαχνεστε για διαφωνειες.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ πάνω απ’ όλους και όλα

 
Τα είχαμε χύμα, ήρθαν και τσουβαλάτα. Δεν έφτανε στην ΑΕΚ η οπισθοχώρηση στη βαθμολογία, η αναζήτηση προπονητή που θα εμπνεύσει, τα αγωνιστικά ζητήματα, βρεθήκαμε και πάλι στη δίνη του εμφύλιου. Ολη η κουβέντα που υπόβοσκε σε σχόλια και αναφορές, φούντωσε από την – τουλάχιστον – λανθασμένη τοποθέτηση του Δέλλα. Και ως ειρωνεία, θαρρείς και βάλθηκε να παίξει με τη νοημοσύνη μας, ο Δέλλας είπε ξανά: η ΑΕΚ πάνω από όλους και όλα, πάνω από τα πρόσωπα. Και ας έβγαλε εκείνος το ΑΕΚόμετρο για να δούμε ποιος είναι πιο ΑΕΚ από τον άλλο.
 
Θα πω την αλήθεια. Είχα στο μυαλό μου και στις επαφές μας τον Δέλλα για περισσότερο κιμπάρη. Είχα κάποια δείγματα από το μακρινό μας παρελθόν, αλλά έβλεπα έναν άνθρωπο που καταλάβαινε, λειτουργούσε με σχετική αγνότητα, πίστευα πως θα διέφερε. Και σίγουρα, δεν μπορούσα να πιστέψω πως όταν ο Λυμπερόπουλος και ο Ζήκος έφυγαν δίχως να ρίξουν δημόσια χολή, ο Δέλλας θα το έπραττε με αυτόν τον τρόπο. Και ειδικά τώρα, που το οικοδόμημα τρίζει συθέμελα.
 
Κατά τη γνώμη μου, η τοποθέτηση του Δέλλα είναι διχαστική. Δημιουργεί ζητήματα και χωρίζει τους Ενωσίτες στους «δικούς» μας και τους «άλλους». Τους «καλούς» και τους «κακούς». Αρρώστια. Καρφιά, σπόντες, ταβανόπροκες, κατά εκείνων που ευεργέτησαν τον Δέλλα στην προπονητική του πορεία. Τον Μελισσανίδη που του έδωσε τη δυνατότητα να δουλέψει σε υψηλό επίπεδο υπό τις καλύτερες συνθήκες, τον Μπάγεβιτς που έβαλε πλάτη για να μην πω κάτι άλλο επί δυόμιση χρόνια για να πετύχει ο Δέλλας και να μείνει για χρόνια στην ΑΕΚ.
 
Δεν με ενόχλησαν τόσο οι ανακρίβειες. Δεν μπορώ να κατανοήσω πως ένας ηθικός άνθρωπος, των αξιών, εξαναγκάζεται σε παραίτηση, αλλά το ανακαλύπτει μόνο εκ των υστέρων. Ή για την εμμονή με τη διαχείριση της ήττας και τις αναφορές περί σκεπάσματος αδυναμιών. Μα δουλειά του προπονητή είναι να βελτιώνει, να κρύβει, να φτιάχνει τις αδυναμίες της ομάδας του και σε παιχνίδια που υπολείπεται ποιότητας, να αντιπαραβάλλει άλλα στοιχεία. Και τι ειρωνεία: το είπε αυτό, στην επέτειο της ημέρας που η ΑΕΚ διαχειρίστηκε μια «ήττα» και έκλεψε το έπος της Μαδρίτης.
 
? ερνώ στο πραγματικό πρόβλημα. Βαρέθηκα, κουράστηκα, σιχάθηκα να συζητάω για τον διχασμό. Ούτε τώρα, μπροστά στην απόλυτη καταστροφή, δεν μπορεί η ΑΕΚ να γιατρέψει τις πληγές της. Ούτε τώρα, που ο Μελισσανίδης, ο Μπάγεβιτς και όλοι οι υπόλοιποι έβαλαν το περίφημο σφουγγάρι και επιχείρησαν να ενώσουν δύο κόσμους. Με αποτυχία, αλλά με καθαρά κίνητρα. Να μη δείξουν ρεβανσισμό όπως είχε συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν, να προχωρήσουν με ενότητα.
 
Η ΑΕΚ ζει με τα πάθη της. Την προσωπολατρεία, την ένταση, την αμφισβήτηση για όλους. Είναι η ομάδα που δεν έχει κρατήσει καμία αξία. Είναι η ομάδα που μπόρεσε να απομυθοποιήσει τον συγκλονιστικό Νεστορίδη. Να μη χαρεί ποτέ και να κράζει τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του 20ου αιώνα, Μίμη ? απαϊωάννου. ? ου έδιωξε δύο φορές και σχολίαζε για τις…στυλιστικές επιλογές του, τον μοναδικό Θωμά Μαύρο. ? ου έφτασε να αποκόψει από την ΑΕΚ – επειδή ο ανιψιός του πήγε στον Ολυμπιακό και εκείνος δεν αυτοκτόνησε – τον κορυφαίο Στέλιο Μανωλά. ? ου δεν δέχθηκε ποτέ τη συγνώμη που είπε ο Μπάγεβιτς για όσα συνέβησαν πριν από 20 χρόνια. ? ου έκαψε πολύ γρήγορα ακόμα και το χαρτί που λέγεται Ντέμης Νικολαϊδης.
 
Ουδείς αλάνθαστος. Ολοι αυτοί και όλοι εμείς, είμαστε άνθρωποι. Θα κάνουμε λάθη, θα έχουμε αδυναμίες, θα έχουμε συμπάθειες και αντιπάθειες. Αλλά όλα έχουν και ένα όριο. Δεν μπορεί να σπιλώνονται προσωπικότητες που έχουν προσφέρει και έχουν συνδέσει την πορεία τους με τεράστιες στιγμές της ΑΕΚ και να αποθεώνονται μόνιμα άλλοι επειδή φτιάχνουν επικοινωνιακό προφίλ με τον κόσμο. Δεν μπορεί μονίμως να αποτελεί ζήτημα, το όνομα ποίου θα φωνάξει η εξέδρα. Ας μη φωνάξει κανενός. Μόνο ΑΕΚ. Μόνο Ενωση. Ας γίνει μία φορά, η ΑΕΚ πάνω απ’ όλα.
 
Αλλά, να πω την αλήθεια: δεν το πιστεύω. Οσα συνέβησαν τα τελευταία χρόνια, η απότομη πτώση και η κατάρρευση του dna αυτής της ομάδας, επηρέασαν πρώτα απ’ όλα τον κόσμο. Στην ΑΕΚ ευδοκιμούν λογιστές, γιατροί, προπονητές, «δημοσιογράφοι», φυσιοθεραπευτές, νομικοί και βέβαια ΑΕΚάρχες. ? όσο ΑΕΚ είμαι εγώ, πόσα ταξίδια έχω πάει, πόσες φορές πάω στο γήπεδο και θα σας πω εγώ που ξέρω. Το μεγαλύτερο ζήτημα είναι αυτό. Ο ίδιος ο λαός σε στέλνει στα ουράνια και σε πάει στα τάρταρα. Αν γιατρεύεται; Δεν ξέρω. ? ου θα καταλήξει; Φοβάμαι σε επίπεδο ? ανιωνίου. Αλλά μια καλή αρχή θα είναι να μπει η ΑΕΚ πάνω απ’ όλους και όλα. Για να δούμε.
 
 
 
Σταύρος Καζαντζόγλου  :D
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα χθες καποια post περι πολωσης. Μην το συνεχιζετε please. Ειναι κριμα να συμφωνουμε πανω κατω ολοι και να ψαχνεστε για διαφωνειες.

αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή και για την ψυχική μας υγεία και ηρεμία, μπορούμε να συμφωνήσουμε να μην ξαναποστάρουμε Καζαμπούμπου εδώ μέσα; 

Link to comment
Share on other sites

Η επίθεση σε Αλάτι είναι ανφεαρ που λενε και στο χωριό. Γιώργο συγκεντρώσου. Το ότι σε τσουζει ο κωλος σου για την κατάντια της ΑΕΚ δεν σου δίνει το δικαίωμα να κανεις σα μαλακας απέναντι σε ανθρώπους που μετά από τόσα χρόνια ε τους θεωρούμε δικούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΧΑΜΠΟΣ

Το εγραψα εχθες και το επαναλαμβανω ξανα.

Μας εχουν γαμησει την ψυχολογια - νευρικο συστημα-υπομονη.

 

Οι αντιδρασεις των παιδιων εδω μεσα ειναι ακρως δικαιολογημενες απλα ειναι κριμα να υπαρχουν μεταξυ μας κοντρες μιας και ολοι για την ΑΕΚ θελουμε το καλυτερο και κανεις δεν βαζει τα συμφεροντα του πανω απο την ΑΕΚ εδω μεσα...! Αλλου τα βαζουν ...οχι εδω μεσα.

 

Θα παρακαλουσα σαν ΧΑΜ? ΟΣ που σας εχω σπασει τα αρχιδια δεκαδες φορες με την γκρινια μου παλαιοτερα και με τις διαφωνιες με με χρηστες σε βαθμο παρεξηγησης ως γνωστης των συναισθηματων σας 100%...λιγο ψυχραιμια παιδια. Δεν αξιζει να στεναχωριομαστε μεταξυ μας για τους ξεφτιλισμενους της ? ΑΕ επειδη διαφωνουμε σε μερικες ΛΕ? ΤΟΜΕΡΙΕΣ !

Σορρυ για την παρεμβαση .

Link to comment
Share on other sites

Την υπογραφη τη βλεπεις ?

Μηπως θα πρεπει να απολογηθω για καποιον ?

Το εχεις κανει εσυ ποτε για καποιον που υποστηριζεις ?

Και μας βαζεις και χερι για το Μελισσανιδη ?

Τα δικα μου τα ορια που ειμαι και Μελισσανιδικος εσυ δεν μπορεις να τα ξερεις.

Και πιστεψε με δεν μπορεις να τα φτασεις.

Το ποστ μην ξεχασεις.

Δεν εγκαλεισαι απο κανεναν και μην βαζεις τον εαυτο σου να απολογειται για τον πισσα.

Εγω αν θολωσα λιγο χτες ηταν επειδη εγραψες για οραματα και οπτασιες σχετικα με την παρεμβατικοτητα του ? ριγκιπα. Στην τελικη μπορει να ειμαι λαθος εγω και να ειναι συμπτωσεις, δε θα μαθουμε ποτέ μεχρι που φτανει ο επηρεασμος. Νομιζω οτι ο Σεπι μεσα στην υπερβολη του χρησιμοποιει το δικο σου το nick επειδη εισαι ο Καπεταν-Τιγρης των μελισσανιδικων και κανια φορα τα λεμε σε σενανε γιατι τροπον τινα εισαι ο συνδεσμος με Τιγρη. 

Link to comment
Share on other sites

"Δεν ξέρω τι θα γινόταν στο Καραϊσκάκη με άλλον προπονητή. Εγώ είδα πως η ΑΕΚ του Δέλλα μέχρι να υπάρξουν λάθη από τον πάγκο, έπαιζε στα ίσια τον Ολυμπιακό, δεν είχε δεχθεί φάση, είχε αδικηθεί από τη διαιτησία και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από άκυρο γκολ. Εγώ δεν βλέπω πως η ΑΕΚ είναι ένα επίπεδο παρακάτω. Εκτός εάν ήξερες τον φημισμένο Μάρκο Σίλβα και εκτιμάς πως ήρθε με περγαμηνές Μουρίνιο"

 

 

Μαντέψτε ποιου σχόλιο είναι αυτό
Link to comment
Share on other sites

του σταν ?

H λατρεια ειναι ρε. Και σε προετοιμαζει και ψυχολογικα για τον επομενο που δεν θα τον ξερεις διοτι "ηξερε κανεις το Μαρκο Σιλβα" κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσιλης εν τω μεταξυ στο site της καρδιας βαζει αυτο μπαλκονατο: 

 

tsilYMHOG.jpg

 

? ατας, μπαινεις να διαβασεις και ανακαλυπτεις οτι εννοει τον καινουριο προπονητη και για Δελλα δεν γραφει σχεδον τιποτα.

 

Ειναι αυτα που ελεγα χτες περι τροπου παρουσιασης του θεματος, τιτλων, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωσου κι αν μου βρεις ΕΝΑ ποστ που εγραψα οτι ο τζεμπουρ θα γαμαει και θα βαλει 20ο γκολ και τι καλο παιδι που ειναι εγω θα γαμιεμαι.

Μηπως ειχε γραψει εσυ πρωτος για τα χουγια του Τζεμπουρ. Μη μου ανεβαζεις την πιεση και τρολαρεις. Και αν δεν βρεις τετοιο ποστ περιμενω να επανορθωσεις. Μη τρελαινεσαι. ΟΚ ?

 

Δεν τρολαρω πουθενα ουτε αναφερομουν σε δικο σου ποστ για τον υπερσεντερ φορΤζιμπουρ.Εσυ απλως μας μετεφερες οτι τον ιστευει παρα πολυ το αφεντικο, οτι ειναι η καψουρα του, οτι εχουν εως και κοινωνικες επαφες και οτι με Τιγρη προεδρο ο Τζιμπουρ θα ηταν αγγελουδι. Λιγο πολυ αυτα που ελεγε και το ρεπορταζ το καλοκαιρι. Εγω δεν κρινω καν τον Τζιμπουρ σαν μεταγραφη ή σαν ποδοσφαιριστη αυτη τη στιγμη και θα ελεγα ακριβως τα ιδια αν μιλουσαμε για το Γιοχανσον ή τον Ανδρεοπουλος, απλως τονιζω το γεγονος οτι ο Τζιμπουρ ηρθε στην ΑΕΚ προφανως γιατι τον γουσταρε ο πολυδιοικητικος ηγετης και μονο και δεν υπηρχε καμια εμπλοκη του Δελλα στην υποθεση (περαν της συναινεσης υποθετω?). Ανεφερα το ονομα σου ως παραδειγμα καλοκαιρινου ρεπορταζ που αναφερεται σε συγκεκριμενη πολυ γνωστη περιπτωση και αποδεικνυει οτι ο προεδρος μια χαρα ασχοληθηκε με τις μεταγραφες και μια χαρα επεβαλλε και την προσωπικη του αποψη για ποδοσφαιριστη στην ομαδα χωρις να εξετασει καν την αποψη του περιεργου στον παγκο. Τη  αποψη σου για τον Τζιμπουρ δεν την θυμαμαι καν και εξεταζω πουθενα εδω τις ικανοτητες του σαν ποδοσφαιριστη. Οταν λοιπον ο ιδιος ο Μελισσανιδης φερνει τον Χ σεντερ φορ στην ομαδα και το ξερουμε, οταν ο Χ Μιλοβανοβιτς φερνει απο 2-3 δικους του, Ο Σερβος αλλους τοσους και σε ολες αυτες τις υποθεσεις ο ψηλος δεν εχει καμια εμπλοκη και το ξερουμε κι απ'το ρεπορταζ στο οποιο δεν διαβασαμε ? ΟΤΕ για εμπλοκη Δελλα σε καμια πετυχημενη ή αποτυχημενη μεταγραφικη υποθεση, ειναι απο κωμικο εως αθλιο να διαβαζουμε για μεταγραφες που δεν εγιναν επειδη δεν τις ηθελε ο Δελλας. Το ξερω οτι ακουγεται ασχημο αυτο που λεω αλλα εγω επιμενω. Ειναι αθλιοτητα ολο αυτο το σκηνικο γυρω απ'τους Μαντουμαδορους Ιμπισεβιτς και το πορτοφολι του ? ροεδρα που δεν το χρησιμοποιησε και δεν κρινω εσενα προσωπικα ή τον χρηστη Γκοργκαρ ΄η οποιον αλλον εγραψε κατι περι του θεματος εδω μεσα. Δεν ξερω καν αν υιοθετειτε την αποψη Μελισσανιδη περι του θεματος και ειλικρινα δε θελω να εμπλακω σε συζητηση με κοσμο που πιστευει σε αυτο το πραγμα.

 

Συμφωνα με την αποψη του Μελ παντως, και αυτους που ηρθαν στην ΑΕΚ τελικα τους εφερε ο Δελλας. Ε, μαλλον δεν ειναι ετσι, δε θα κανουμε το ασπρο μαυρο για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα. Ας κριθει ο τυπος για την προπονητικη του (αν)επαρκεια, δε χρειαζεται να του φορτωθουν τα παντα τωρα που βρηκαμε παπα.

 

Ο προεδρας και τα τσιρακια του καναν καμια 10αρια μεταγραφες για ενα πιατο φακες η καθεμια χωρις να ρωτησουν κανεναν. Ξαφικα ειχε την εμπνευση ο προεδρος να σκορπισει εκατομμυρια αλλα τον σταματησε ο βΔελλας. Και πρεπει να το πιστεψουμε τωρα εμεις αυτο γιατι αφου επειδη ο Δελλας δεν ξερει να κοουτσαρει ουτε ομαδα τοπικο αρα αυτο σημαινει οτι πολυ λογικα ο Δελλας δεν ηθελε μεταγραφες στην ομαδα. ? αει η ελίτ, παει η οικονομικα αυταρκης ΑΕΚ, πανε τα εσοδα/εξοδα, τσαμπα εγραφαν μαλακιες οι σφουγγοκολαριοι τοσο καιρο. Θα σκορπουσε δις η ΑΕΚ αλλα δεν ηθελε ο Δελλας να ξοδευτουν λεφτα. και πρεπει να το πιστεψουμε τωρα αυτο

 

Και ειναι και αστειο γιατι η περιπτωση Δελλα προπονητη ειναι αναλογη με αυτη του μεσου ποδοσφαιριστη που ηρθε αυτα τα χρονια στην ΑΕΚ. ? αρουσιαστηκαν με το ζορι τα σκατα ως χρυσαφι για να δικαιολογηθουν τα αδικαιολογητα σχετικα με την οικονομικη πολιτικη της εταιριας. Και τωρα  που ηρθε η στιγμη της αληθειας και εξωθηθηκε σε παραιτηση ο προπονητης (καλως λεω εγω), πρεπει να του φορτωσουμε πραγματα που δεν του αναλογουν και στα οποια γνωριζουμε απο το ρεπορταζ οτι δεν του δοθηκε ποτε λογος. Αντε σε λιγο να διαβασουμε και για καμια εμπλοκη λογω Δελλα στο γηπεδικο λεω εγω

Edited by Sepultura21
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 

"Δεν ξέρω τι θα γινόταν στο Καραϊσκάκη με άλλον προπονητή. Εγώ είδα πως η ΑΕΚ του Δέλλα μέχρι να υπάρξουν λάθη από τον πάγκο, έπαιζε στα ίσια τον Ολυμπιακό, δεν είχε δεχθεί φάση, είχε αδικηθεί από τη διαιτησία και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από άκυρο γκολ. Εγώ δεν βλέπω πως η ΑΕΚ είναι ένα επίπεδο παρακάτω. Εκτός εάν ήξερες τον φημισμένο Μάρκο Σίλβα και εκτιμάς πως ήρθε με περγαμηνές Μουρίνιο"
 
 
Μαντέψτε ποιου σχόλιο είναι αυτό

 

 

? ειτε στον βλακα απο πανω οτι καποιος αλλος θα μπορουσε να πει οτι η ΑΕΚ μεχρι το '60 ειναι εργο Δελλα ξερω γω,εκτος αν το ματς στο 1ο ημιχρονο ηταν θεμα ατμικου ταλεντου των παιχτων.

 

Τετοια να λετε για ΑΕΚ που δεν υστερει σε σχεση με τον ΟΣΦ? να εχουμε τα ιδια και του χρονου

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι ανθρωποι ειναι τελικα η μεγαλυτερη γαγγραινα παιδια.

 

Εγω με μερικους (πχ ΚΚ) δεν μπορω να το πιστεψω πλεον οτι ειναι οι ιδιοι που εγραφαν στα 90s.

 

Δεν πιστευω σε αλλη (προβληματικη) ομαδα να υπαρχει τοσο σοβαρο προβλημα με τους αρδ. Ετσι νομιζω δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη την ανακοινωση Δελλα θελω να κανω ενα σχολιο, που δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, αλλα καλο θα ηταν νομιζω να ειναι καπου καταγεγραμμενο. Ακουμε διαρκως πως η ομαδα θα πρεπει να απαρτιζεται απο "ελληνοπουλα" και παιχτες "που ξερουν τι σημαινει ΑΕΚ". Η ιστορια ωστοσο μας εχει δειξει πως ξενοι που περασαν απο την ομαδα (τυχαια παραδειγματα Σεζαρ, Μαντουκα, Σοαρες, Ναβας, Ρουιζ και πολλοι αλλοι, μεχρι και ο Γκουντιονσεν προσφατα εκανε ομορφο σχολιο για ΑΕΚ) μαλλον δεθηκαν περισσοτερο με την ομαδα και εκτιμησαν το οτι φορεσαν την ομαδα ενος ευρωπαϊκου club απο τα μεγαλα στην χωρα του. Ισως επειδη το βλεπουν πιο σφαιρικα, δηλαδη καποτε μικροι ειχαν στοχο να παιξουν σε πρωταθλημα της Ευρωπης σε μεγαλο club στην χωρα του που θα τους δωσει ευκαιρια να αγωνιστουν και Ευρωπη και η ΑΕΚ τους εδωσε αυτη την ευκαιρια.

 

Στον αντιποδα, πολλα "ελληνοπουλα" τα οποια οπως ειπαμε "ξερουν τι θα πει ΑΕΚ" αντιμετωπιζουν την ομαδα οταν φευγουν σε φαση "ΟΚ η ΑΕΚ μωρε τωρα σιγα 3η δυναμη". Δεν ειναι μονο ο Τραϊανος που κατα την γνωμη μου επρεπε και οφειλε στην ανακοινωση να αναφερει αναμεσα στα αλλα πως νιωθει περηφανος που μια ομαδα οπως η ΑΕΚ του εδωσε την ευκαιρια να ξεκινησει την προπονητικη του καριερα σε αυτη, ωστε στο βιογραφικο του και στο wiki σημερα να γραφει ΑΕΚ Athens στην προπονητικη του καριερα ως πρωτο σταθμο και ενω ειναι μολις 40 ετων. Ειναι ο Μανωλας που μονιμα εβγαζε μια πικρια, ειναι διαφοροι σε τετοιο υφος απεναντι στον συλλογο. Στον αντιποδα βλεπεις στον ΟΣΦ? , τον ? ΑΟ και τον ? ΑΟΚ παιχτες που υπηρετησαν εκει να ειναι ελαφρως πιο εκδηλωτικοι για το ποσο περηφανοι νιωθουν που υπηρετησαν εκει.

 

Δεν θεωρω κακο το παραπανω, ισα ισα που προτιμαω να αγαπαει την ΑΕΚ ο Σαντος ή ο Χιμενεθ απο τον Τραιανο ή τον Βλαχο, ο Σκοκο και ο Μπλανκο απλο τον Χ, Ψ αντιστοιχο Ελληνα που περασε και ΟΚ η σε πρωτη ευκαιρια θα εκφρασει τυπικα καλα λογια για την ΑΕΚ με ενα "αλλα" ομως στην προταση του. Απλα ειναι ενα γεγονος (τουλαχιστον στα δικα μου ματια) που καλο θα ηταν να το εχουμε κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ποιντ, μέχρι και στο Μίμη ? απαϊωάννου φτάνει. Θα ήθελα μια Σεπουλτουροπροσεγγιση επί τούτου του φαινομένου...

Link to comment
Share on other sites

2yploix.png

 

Γενικά, το παρασκήνιο του ελληνικού ποδοσφαίρου γενικά, και της ΑΕΚ ειδικότερα, προσφέρουν ένα θέαμα μπροστά στο οποίο ωχριούν τα έργα των καλύτερων σεναριογράφων του Χόλιγουντ.  Θεωρώ μάλιστα ότι αν έστελνε κάποιος σε ένα κινηματογραφικό στούντιο ένα σενάριο, στο οποίο απλώς να κατέγραφε την πραγματικότητα του ελληνικού ποδοσφαίρου, αυτό θα απορριπτόταν ως πολύ τραβηγμένο.

Κάποιες φορές το θέαμα είναι τόσο υψηλού επιπέδου, που οι αμύητοι δεν είναι σε θέση να το αντιληφθούν πλήρως, όπως γίνεται καμιά φορά με τα έργα της σύγχρονης τέχνης Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να σας παρουσιάσω ένα αριστούργημα του παρασκηνίου της ΑΕΚ.

Να ξεκινήσουμε με το υπόβαθρο, με τον καμβά πάνω στον οποίο κλήθηκε να ζωγραφίσει ο μεγάλος καλλιτέχης με το ψευδώνυμο «κιτρινιάρης»: εδώ και πολλά χρόνια, από εποχής κόντρας ? έτρου Στάθη–Δημήτρη Μελισσανίδη, μένεται στην ΑΕΚ μια μάχη μεταξύ «εκσυγχρονιστών» και «λαϊκών», η οποία, όπως εύστοχαέχει παρατηρήσει ο Χρήστος, μπορεί να παραλληλιστεί με την αντιπαράθεση στον πολιτικό στίβο της χώρας. Όπως και στην πολιτική, «εκσυγχρονιστές» και «λαϊκοί» αλλάζουν καμιά φορά θέση, δανειζόμενοι ο ένας τα επιχειρήματα του άλλου, ανάλογα με τα συμφέροντά τους.

Στη μάχη αυτοί, έχουν πάρει θέση σχεδόν όλοι οι δημοσιογράφοι του ΑΕΚτζήδικου ρεπορτάζ. Από την μια μεριά λοιπόν, έχουμε το λεγόμενο «ντεμοτεχνείο» κι από την άλλη τους σημερινούς υποστηρικτές της διοίκησης, ας τους πούμε «τιγρικούς». Γεγονός είναι ότι κάποια από τα «βαριά χαρτιά» της μιας πλευράς, έχουν κατά καιρούς εξυμνήσει τον ηγέτη της άλλης (κατά σύμπτωση, όταν ο ηγέτης αυτός είχε την εξουσία), αλλά βέβαια, ο ηγέτης γνωρίζει ότι αυτά είναι καιροσκοπισμοί, και δεν υπολογίζει πραγματικά τους δημοσιογράφους αυτούς στα δικά του «παιδιά». Στόχος και των δύο πλευρών, είναι βέβαια η απόλυτη επικράτηση και η οριστική συντριβή του αντιπάλου.

Έχουμε εδώ και καιρό σημειώσει, ότι ο Ντέμης φαίνεται να προετοιμάζει το έδαφος για την επιστροφή του στα της ΑΕΚ, μέσω κατάλληλων δημοσιευμάτων, καταχωρήσεων στο Facebook κ.λπ. Δεν ήταν δύσκολο να προβλέψει κανείς, ότι, δεδομένων και των προσδοκιών που καλλιεργήθηκαν («ερχόμαστε», έναρξη εργασιών για το γήπεδο σε εκατό μέρες), θα έρχονταν κάποια στιγμή τα δύσκολα και τότε μια τέτοια επιλογή θα είχε πολλά πλεονεκτήματα για το Μελισσανίδη: αν τα πράγματα πήγαιναν καλά με τον Ντέμη στο τιμόνι, τότε βέβαια μάγκας θα ήταν ο Τίγρης που τον έφερε πίσω, στα πλαίσια πάντα της ενότητας. Αν όχι, θα έφταιγε προφανώς ο Ντέμης. Επίσης, ο Ντέμης θα πουλούσε και κανένα διαρκείας παραπάνω, ενώ θα μπορούσε να αποτελέσει λύση και για το θέμα με την ΕΕΑ (το οποίο θα γίνει πιο πιεστικό σύντομα, ενόψει και της αδειοδότησης της ΑΕΚ για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια).

Όλα αυτά όμως, δεν έμειναν απαρατήρητα από τους «τιγρικούς», οι οποίοι δεν ήθελαν τον ηγέτη της αντίπαλης παράταξης μες στα πόδια τους. Οπότε, τι έκαναν; Φόρτωσαν στον Ντέμη την ανακοίνωση Δέλλα, την οποία μάλιστα ερμήνευσαν ως μία ακόμη βολή του «ντεμοτεχνείου» κατά του Μελισσανίδη.

Να προσπαθήσουμε όμως να εξηγήσουμε το πώς φτάσαμε στην παραίτηση Δέλλα. ? ρώτα απ’ όλα, είναι προφανές ότι ο Δέλλας θεωρείται φιλικά διακείμενος προς τον Ντέμη, όπως κι ο Ζήκος κι ο Λύμπε.  Το γεγονός ότι αυτοί οι τρεις είχαν λάβει θέσεις στην ΑΕΚ δεν άρεσε στην άλλη πλευρά, η οποία θα προτιμούσε τις θέσεις αυτές να καταλάβουν δικά της παιδιά. Ήταν λοιπόν αναμενόμενο οι «τιγρικοί» να κινηθούν κατά των «ντεμικών». Έτσι κι έγινε, με αποτέλεσμα Ζήκος και Λύμπε να φαγωθούν με συνοπτικές διαδικασίες (καθώς και ο παντός καιρού μεν, κολλητός του Ντέμη δε, Χάρης Γρηγορίου). Έμενε μόνο ο Δέλλας.

Ο εκάστοτε προπονητής της ΑΕΚ έχει δύο επιλογές όταν παίζει με τον Ολυμπιακό: να κατέβει επιθετικά (με κίνδυνο να φάει την τεσσάρα, γιατί βέβαια ο Ολυμπιακός έχει πολύ καλύτερο υλικό, τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον) ή να πάει να «κλέψει» το ματς. Οποιοσδήποτε λογικός προπονητής θα κατέβαινε βέβαια αμυντικά, γιατί έτσι θα μεγιστοποιούσε τις πιθανότητες να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα.

Όμως, ο βασικός ίσως «τιγρικός» δημοσιογράφος, είχε άλλη άποψη: «αν η ΑΕΚ μπει για να μην χάσει θα χάσει. ? ρέπει να μπει για να κερδίσει. Όπως ακριβώς είπε ο Δέλλας» (δεν είναι προφανές που στηρίζεται αυτό το τσιτάτο, γιατί εγώ θυμάμαι τον Ρεχάγκελ να κατεβαίνει σε όλα τα ματς για να μη χάσει και να παίρνει το Euro, αλλά εν πάση περιπτώσει). Λέει επίσης ο δημοσιογράφος αυτός, ότι «για να κρίνεις συνολικά έναν προπονητή το τελευταίο κριτήριο είναι τα ντέρμπι. Και ιδίως το αποτέλεσμα τους. Όποιο κι αν είναι. Δεν δίνουμε εξετάσεις σήμερα για το ποιος κάνει και ποιος δεν κάνει, ποιος μένει ή ποιος φεύγει. Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα. Όποιοι κι αν παίξουν».

Αν είσαι Δέλλας και το διαβάζεις αυτό, έχοντας υπόψη κι ότι ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος δε σε πολυγουστάρει, τι επιλογές έχεις; Αν παίξεις αμυντικά και χάσεις, ξέρεις ότι την επομένη θα διαβάσεις ότι τα είχαμε πει εμείς ότι «αν η ΑΕΚ μπει για να μην χάσει θα χάσει», καθώς και κάποιες σπόντες ότι είσαι ηττοπαθής, κότα κλπ. (εδώ σύσσωμοι οι Έλληνες δημοσιογράφοι τα έλεγαν αυτά για το Ρεχάγκελ, στο Δέλλα θα κώλωναν;). Αυτό, το είχε πάρει γραμμή κι ο Δέλλας: ήξερε ότι αν παίζει αμυντικά και χάνει, θα φταίει (μόνο) αυτός.  Οπότε, δεν είχε άλλη επιλογή από το να παίζει επιθετικά, πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει και τις σχετικές δηλώσεις: πριν το ματς με τη Βέροια και μετά την Τούμπα: «Η φιλοσοφία η δική μου είναι ότι σε όλα τα γήπεδα θα πηγαίνουμε για τη νίκη. Με επιθετικό ποδόσφαιρο, με αυτό που έχουμε δείξει μέχρι τώρα. Κάποιες φορές βγαίνει, κάποιες όχι, αλλά το θέμα είναι να περάσουμε στην ομάδα αυτό το στοιχείο. Ότι πάμε για τη νίκη». Και στις 4 Οκτωβρίου, ενόψει του ματς στο Καραϊσκάκη: «Η φιλοσοφία μας είναι να πηγαίνουμε σε κάθε ματς για τη νίκη. Κάποιες φορές βγαίνει, κάποιες όχι».

Βέβαια, ο «τιγρικός» δημοσιογράφος είχε πει κι ότι ο προπονητής δε δίνει εξετάσεις σ’ εκείνο το ματς. Αυτό ίσως να παρέσυρε το Δέλλα, ο οποίος πιθανόν να θεώρησε ότι δεν αναλαμβάνει και κανένα κίνδυνο παίζοντας επιθετικά, αφού έτσι έγραψε κι η Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (με τα κελεύσματα της οποίας είχε εξάλλου συνταχθεί). Όμως, ήταν ίσως προφανές στο δημοσιογράφο ότι, αν έπαιζε επιθετικά ο Δέλλας κι άρπαζε την τεσσάρα, το τι γράφτηκε πριν το ματς (ότι δηλαδή δε δίνει εξετάσεις), μικρή σημασία θα είχε (όπως κι αποδείχθηκε).  Ο στόχος της απομάκρυνσης του «ντεμικού» θα είχε επιτευχθεί, με μόνο κόστος μια ανακολουθία στο τι γράψαμε πριν το ματς (ότι «για να κρίνεις συνολικά έναν προπονητή το τελευταίο κριτήριο είναι τα ντέρμπι. Και ιδίως το αποτέλεσμα τους»). Σιγά το πράγμα. Αυτό το συλλογισμό έπρεπε να έχει κάνει κι ο Δέλλας και να μην έχει τσιμπήσει, αλλά δε φαίνεται να είναι αρκετά πονηρός.

Οπότε, αφού το ματς έφτασε στο 63΄ κι ήταν 1-0, ο Δέλλας δεν είχε άλλη επιλογή: έπρεπε να παίξει επιθετικά, αλλιώς ήξερε καλά τι θα διάβαζε την επόμενη αν το ματς έληγε με το ίδιο σκορ. Εμείς τα είχαμε πει, ο προπονητής είναι ηττοπαθής, φοβήθηκε κλπ. Οπότε, βουρ στον πατσά: έξω ο Σιμόες, μέσα ο Μπουονανότε. Κι αν  μετρήσουμε τέσσερα, δεν μπορεί να φταίει ο προπονητής, αφού τα μιλήσαμε, τα συμφωνήσαμε: πρέπει να παίζουμε επιθετικά κι εν πάση περιπτώσει «για να κρίνεις συνολικά έναν προπονητή το τελευταίο κριτήριο είναι τα ντέρμπι. Και ιδίως το αποτέλεσμα τους». Το έγραψε κι η Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Από τη στιγμή που ο Δέλλας έκανε την αλλαγή, τα υπόλοιπα ήταν αναπόφευκτα: ο Ολυμπιακός θα έβαζε κι άλλα γκολ. Κάποιος θα έπρεπε να πάρει την ευθύνη για τα πολλά γκολ. Αυτός δεν μπορεί να είναι βέβαια ο Μελισσανίδης, ούτε (ακόμη) ο Μπάγεβιτς που είναι πολύ κοντά στο Μελισσανίδη. Άρα; Άρα καταλήγουμε στο Δέλλα, γιατί αν δεν καταλήξουμε να τη χρεώσουμε κάπου αλλού, η ήττα θα χρεωθεί στο Μελισσανίδη. ? ου όπως είπαμε δε γίνεται. Τη χρεώνουμε στο Δέλλα λοιπόν, γράφοντας ότι «δεν μπορεί να εμμένει στην άποψη της μικρής ήττας, που θα έκρυβε τις αδυναμίες της ομάδας. Μα, δουλειά ενός προπονητή είναι να κρύβει, να βελτιώνει, να βρίσκει λύσεις στις αδυναμίες της ομάδας του. Δεν μπορείς να παίζεις με τη Ρεάλ Μαδρίτης και να αντιμετωπίζεις το ματς με αφέλεια, κινδυνεύοντας να δεχθείς οκτώ γκολ. ? ηγαίνεις να “κλέψεις” το παιχνίδι, να καλύψεις αδυναμίες. Οπως έκανε η ΑΕΚ μία μέρα σαν χθες του 2002, όταν “έκλεβε” την ισοπαλία από τη Ρεάλ και έγραφε το έπος του “Μπερναμπέου”». Τα ακριβώς αντίθετα δηλαδή από αυτά που έγραφε η Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (δηλαδή, ζυγά χάνεις μονά κερδίζω—αν κάποιος αφελής νόμιζε ότι ο Δέλλας είχε την παραμικρή πιθανότητα να βγει αλώβητος αν έχανε το ματς)

Ε, μετά ο Δέλλας δεν είναι λογικό να πει, μισό λεπτό ρε παιδιά, δεν μπορεί να φταίω μόνο εγώ; Να λοιπόν πώς φτάνουμε στην ανακοίνωση, χωρίς να είναι απαραίτητη καμία εμπλοκή Ντέμη (ο οποίος, στο συγκεκριμένο θέμα, έκανε μάλιστα τον κινέζο). Δε λέω ότι δεν υπήρξε εμπλοκή Ντέμη, γιατί απλά δεν έχω καμία πληροφόρηση. Λέω όμως ότι δεν ήταν απαραίτητο να έχει υπάρξει. Εν πάση περιπτώσει όμως, κι αν υπήρξε, πώς θα το μάθαινε ο «κιτρινιάρης»;

Γιατί όμως να αφήσουμε όλη αυτή τη συλλογιστική να μας χαλάσει μια ωραία ιστορία; Ξέρουμε ότι, όπως λέει κι ο Στήβεν, ο Τίγρης «δεν εμπιστεύεται κανέναν» και βλέπει παντού εχθρούς (όχι άδικα).  Όλοι ξέρουν ότι ο Δέλλας είναι φίλος του Ντέμη, η ανακοίνωση Δέλλα (υποχρεωτικά όπως είδαμε) ρίχνει το βάρος (και) στον Τίγρη, άρα τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; Τον έβαλε ο Ντέμης για να χτυπήσει τον Τίγρη.

Κάπως έτσι έφθασε στα χέρια σας το αριστούργημα που βλέπετε (το οποίο υπογράφει ο «κιτρινιάρης»). Με μια σελίδα της Ώρας (την οποία, μην αμφιβάλλετε, διαβάζει ο Μελισσανίδης) σβήνουμε μονοκοντυλιά τις άοκνες προσπάθειες του Ντέμη να «ρίξει γέφυρες» στην πλευρά Μελισσανίδη. Τόσο απλά. Τόσο θεαματικά!

Τώρα, ο Ντέμης δε θα έχει άλλη επιλογή από το να συγκρουσθεί με το Μελισσανίδη. Stay tuned, η συνέχεια αναμένεται φαντασμαγορική!

Υ.Γ1.  Γράφει ο Δέλλας στην περίφημη ανακοίνωση: «Ναι, συνυπεύθυνος είμαι, όχι όμως ένοχος». Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι το πρόβλημα στην οργανωτική δομή της ΑΕΚ: όταν είναι συνυπεύθυνοι περισσότεροι, δεν είναι υπεύθυνος κανείς. Αν είναι περισσότεροι συνυπεύθυνοι και γίνει η γκέλα, ποιος απ’ όλους φταίει; Ή θα τους διώξουμε όλους; Γι αυτό κι η ευθύνη είναι πάντα ατομική: έχεις τα απαραίτητα εργαλεία για να κάνεις τη δουλειά σου, να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα; Αν ναι, είσαι υπεύθυνος. Ατομικά. Κι αν αποτύχεις, φεύγεις. Αν δεν τα έχεις, σηκώνεις το χέρι και το λες—πριν γίνει όμως η γκέλα.

Υ.Γ2. Γράφει επίσης ότι «θέλω να είμαι άνθρωπος όχι μόνο των επιτυχιών αλλά, πολύ περισσότερο, άνθρωπος αξιών». Μάλιστα. Να του θυμίσω ότι κάποιοι τύποι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κατά τον αγώνα με τον ? ανθρακικό, διέκοψαν το ματς και καταδίκασαν την ΑΕΚ σε υποβιβασμό, ενώ αυτός καθόταν στον πάγκο της ΑΕΚ. Λιγότερο από ένα χρόνο μετά, εμφανίστηκε σε χορό κάποιας οργάνωσης οπαδών της ΑΕΚ, όπου και φωτογραφήθηκε μάλιστα με το Δημήτρη Μελισσανίδη. ? ροφανώς θεωρούσε ότι αυτοί που μπούκαραν στο γήπεδο με τον ? ανθρακικό ήταν οπαδοί του Φωστήρα, ή τότε ήταν άνθρωπος μόνο των επιτυχιών, αλλά όχι των αξιών;

GPK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε συζητήσεις με τον Ατρόμητο για να αναλάβει την τεχνική του ηγεσία βρίσκεται ο Τραϊανός Δέλλας. Μάλιστα, στις διαπραγματεύσεις με τη διοίκηση της ομάδας του ? εριστερίου, ο πρώην προπονητή της ΑΕΚ έχει μαζί του τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ του Ατρόμητου, χθες στο προπονητικό κέντρο της ομάδας, έγινε συνάντηση μεταξύ του Δέλλα, του Λυμπερόπουλου και του τεχνικού διευθυντή του Ατρόμητου, Γιάννη Αγγελόπουλο, με τον Σπανό να έχει τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους. Με τον Λυμπερόπουλο λοιπόν στο πλευρό του ο Δέλλας φαίνεται να βρίσκεται κοντά στο να πει το «ναι» στον Ατρόμητο. Ακόμη και εντός της ημέρας μάλιστα αναμένονται οριστικές εξελίξεις στο θέμα.

 

aek365

Link to comment
Share on other sites

Ατρόμητο ε; Για να καταλάβουμε ποιον πήγαν να κάνουν Θεό οι περισσότεροι ΑΕΚτζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×