Jump to content

stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

"Ήταν πολύ δυσαρεστημένος και απελπισμένος. Παρά τη 🤡σοβαρή🤡 επένδυση, η ομάδα κατά κάποιο τρόπο δεν μπορούσε να δώσει αυτό που ήθελε"

Με παίκτες απ τα πανέρια που υπερκοστολόγησε τον τράβηξε η γριά μέχρι την κορυφή και ήταν και δυσαρεστημένος ο πεντακοσιεςεκατοντριανταοκτώ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

"Ήταν πολύ δυσαρεστημένος και απελπισμένος. Παρά τη 🤡σοβαρή🤡 επένδυση, η ομάδα κατά κάποιο τρόπο δεν μπορούσε να δώσει αυτό που ήθελε"

Με λένε Αφραγκουζο

Είδα έναν κύριο μου έκανε 🤏

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, theo said:

Συγγραφεας δεν ειναι το μωρο?

Εικαστικός!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, theo said:

Συγγραφεας δεν ειναι το μωρο?

Το πάει το γράμμα σίγουρα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Screenshot_2024-04-01-21-24-05-957_com.twitter.android-edit.jpg

Το αστείο με τους βαζελους, ειναι οτι οντως η καλυτερη λύση είναι το ΟΑΚΑ (μπαλα, μπάσκετ κλπ) με το οποίο έχουν και σύνδεση, αλλα οπως το πανε θα καταλήξουν εκει και θα νιώθουν και ριγμενοι και θα κόβουν 10k.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

FB_IMG_1712001625376.thumb.jpg.060e2bbe50e187fc6ac2a5906b3cedaf.jpg

Ετσι όπως το θέτεις, υπάρχει αισθητή βελτίωση..

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα, από περιέργεια έψαξα λίγο μπας και καταλάβω τι γίνεται με το γηπεδικό τους. Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι προπερσι ο ερασιτέχνης έκανε εκλογες με το ερώτημα της αποδοχής ή όχι της παραχώρησης της λεωφόρου στο δημόσιο, με αντάλλαγμα τη χρήση του Βοτανικού.

Όπως σε εμας, έτσι και σε αυτούς, όταν μια απόφαση πρέπει να περάσει από το σωματείο, είναι σημαντικό να έχεις στο πλευρό σου τους οργανωμένους οπαδούς καθότι αυτοι συνήθως έχουν τις πλειοψηφίες στα σωματεία. Ε η 13 απείχε από τη διαδικασία αυτή και προτίμησε να μην πάρει θέση.

Ουσιαστικά οι "σκληροπυρηνικές" φωνές σε αυτούς θέλουν νέο γήπεδο στη λεωφόρο. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το πάθος για τη Φιλαδέλφεια που υπήρχε στη δική μας περίπτωση. Το πρόβλημα απ' ο,τι καταλαβαίνω είναι ότι εκεί στη Λεωφόρο παίζει όντως να μη γίνεται γήπεδο, δεν είναι δηλαδή ότι προσπαθούν να τους το κόψουν με μαλακίες. Σε αυτό κατέληξα διότι τα πιο σοβαρά επιχειρήματα της πλευράς αυτής είναι ότι "Ε αφού όλοι κάνανε γήπεδο αν θέλουν όλα γίνονται".

Στο μεταξύ, αυτοί έλειπαν και παρα μα πάρα πολλά χρόνια από τη λεωφόρο. Σε σημείο που εγώ τους έμαθα σαν ομάδα με έδρα το ΟΑΚΑ. Σημερα, όταν ακούω ή λέω τη φράση "γήπεδο του Παναθηναϊκού" ακόμα το ΟΑΚΑ μου έρχεται πρώτο στο μυαλό γιατί έτσι τους έμαθα και αυτό είχε κρατήσει για πολλά χρόνια. Λεωφόρο θυμάμαι έπαιζαν κατ' εξαίρεση κάποιες χρονιές πριν επιστρέψουν οριστικά.

Περίεργη περίπτωση το γηπεδικό της βαζελας. Εφόσον η λεωφόρος μπορεί να φιλοξενήσει στην καλύτερη μόνο ένα πάρα πολύ μικρό γήπεδο, δεν υπάρχει ιδανική λύση για εκείνους. Όλα τα πιθανά σενάρια, μαλακία θα είναι. Και είναι σημαντικό μια ομάδα να είναι δεμένοι με την περιοχή του γηπέδου της. Το ΟΑΚΑ δεν είναι σε καμία περιοχή, είναι μια ξεχωριστή πολιτεία μέσα στην Αθήνα, χωρίς κατοίκους όμως και ο Βοτανικός... Ξέρετε τι είναι ο Βοτανικός.

Από άποψη μακροπρόθεσμων επιπτώσεων, τα παραπάνω δεν είναι και η καλύτερη συγκυρία για μια ομάδα που θέλει να έχει τον ρόλο και τον τίτλο της ομάδας που ταυτίζεται με την Αθήνα. Ιδίως τη στιγμή που η άλλη μεγάλη ομάδα της Αθήνας είναι σε μια περίοδο μεγάλης συσπείρωσης και ανάπτυξης.

@Zaraνιωθω σαν να είμαι ο Χαραλαμπίδης της ΑΕΚ 

 

  • Δικεφαλάκι 8
  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί ότι ο μόνος τρόπος για να γινόταν κανονικό νέο γήπεδο στην περιοχή, θα ήταν γκρεμίζοντας τα σχολεία που είναι πίσω από τα δημοσιογραφικά και αλλάζοντας την φορά του αγωνιστικού χώρου.   

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς και με βύθιση να γινόταν στη Λεωφόρο αλλά οκ εδώ δεν μπορούμε να περάσουμε έναν δρόμο. Η λύση για τον βάζελο είναι ανακατασκευή του ΟΑΚΑ, τώρα που υπάρχει και το θέμα να σκοτωθεί κανείς. Το μικραίνεις , βγάζεις στέγαστρο αηδία, βάζεις μία ποδοσφαιρική σκεπή, ενώνεις μπάλα και μπάσκετ, πρακτικά 3-4 ματς την εβδομάδα σταθερά και είσαι οκ. Και η κυβέρνηση λέει κιόλας ότι αξιοποίησε δημόσια περιουσία. Η Λεωφόρος δεν χωράει και ρυμοτομικά, συγκοινωνιακά τίποτα ανώ ο Βοτανικός είναι μία τρέλα, μία χρονοβόρα, αβέβαιη διαδικασία κάπου πάνω στον Κηφισό χωρίς καμία ιστορική σύνδεση με την ομάδα και τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μείνουν στο κοτέτσι της Λεωφόρου όσο περισσότερο γίνεται

Εκεί δεν πρόκειται να σηκώσουν κεφάλι.

Το ΟΑΚΑ και λόγω έλλειψης εναλλακτικών επιλογών και λόγω διαφορετικής κουλτούρας από τη δική μας γι' αυτούς είναι ιδανικό οπότε μακάρι να μην πάνε ποτέ ή έστω όσο πιο αργά γίνεται

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Έχει γραφτεί ότι ο μόνος τρόπος για να γινόταν κανονικό νέο γήπεδο στην περιοχή, θα ήταν γκρεμίζοντας τα σχολεία που είναι πίσω από τα δημοσιογραφικά και αλλάζοντας την φορά του αγωνιστικού χώρου.   

Μπορούν επίσης να γκρεμίσουν τον Άγιο Σάββα και να κάνουν μια υπογειοποιησούλα της Αλεξάνδρας να περνα κάτω απ'το γήπεδο...   Αλαφούζο στρόφαρε... 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, AlexKR21 said:

Μακάρι να μείνουν στο κοτέτσι της Λεωφόρου όσο περισσότερο γίνεται

Εκεί δεν πρόκειται να σηκώσουν κεφάλι.

Το ΟΑΚΑ και λόγω έλλειψης εναλλακτικών επιλογών και λόγω διαφορετικής κουλτούρας από τη δική μας γι' αυτούς είναι ιδανικό οπότε μακάρι να μην πάνε ποτέ ή έστω όσο πιο αργά γίνεται

Σιγά την διαφορετική τους κουλτούρα… πιονπολυ κοσμο ειχαμε σε σταθερη βαση.

 

γενικα ναι, στην λεωφορο να μεινουν , ας της κανουν και ανακαινιση

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Σιγά την διαφορετική τους κουλτούρα… πιονπολυ κοσμο ειχαμε σε σταθερη βαση.

 

γενικα ναι, στην λεωφορο να μεινουν , ας της κανουν και ανακαινιση

Διαφορετική κουλτούρα εννοώ ότι αυτοί απ' όσους ξέρω βλέπουν γενικά ουδέτερα ή και θετικά γενικά το ΟΑΚΑ

Εμείς βγάζαμε σπυριά

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι να εγκλωβιστούν όσο γίνεται περισσότερα χρόνια στο πρότζεκτ του Βοτανικού και στη μιζέρια της Λεωφόρου. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, AlexKR21 said:

Διαφορετική κουλτούρα εννοώ ότι αυτοί απ' όσους ξέρω βλέπουν γενικά ουδέτερα ή και θετικά γενικά το ΟΑΚΑ

Εμείς βγάζαμε σπυριά

Έτσι ναι 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε την Λεωφόρο των 17 χιλιάδων θέσεων δεν γεμίζουν. 40 ώρες πριν το ματς και έχουν διαθέσιμα εισιτήρια σε κάθε θύρα σχεδόν 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι τίγκα με εμάς ο αγώνας 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tzav said:

Μπορούν επίσης να γκρεμίσουν τον Άγιο Σάββα και να κάνουν μια υπογειοποιησούλα της Αλεξάνδρας να περνα κάτω απ'το γήπεδο...   Αλαφούζο στρόφαρε... 

sokratis-kokkalis.jpg?itok=2SZE-jNF

- Έλα, πάρε, πάρε !!! Και υπογειοποιήσεις έχω !!! Λέγετε !!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, stavros 9-11 said:

Δεν θα είναι τίγκα με εμάς ο αγώνας 

Εαν δεν πάρουν το πρωτάθλημα και εαν γινόταν τελικός κυπέλλου στο ΟΑΚΑ δεν θα εξαντλούσαν 20.000 εισητήρια, είναι πάρα πολλή πια η φάπα, έδωσαν ό,τι είχαν,  ανέχθηκαν τα κολλητηλίκια με μαρινάκη, οργάνωσαν πέσιμο στην ελλάδα με οπαδούς ομάδας άλλης χώρας, ως εκεί έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως όσους βαζελους ξέρω το πρωτάθλημα θέλουν γιατί αυτό τους εταξαν. Αν δεν το πάρουν για 2η χρονιά που το πίστεψαν, θα έχουν κακά ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο το "κόλλημα" του βάζελου με το πρότζεκτ του Βοτανικού σε σχέση με τη δική μας τρέλα με τη Φιλαδέλφεια. 

Και να πουν εκεί το θέλουμε, δε θα τους κοστίσει οικονομικά, δε θα ματώσουν οικονομικά, ούτε θα δουν άμυνα Μπακάκη-Σβάρνα-Χνίντ-Λόπες για να βγουν οι λουτροκαμπινέδες, οι ρουμπινέδες και τα πόμολα στο γήπεδο τους. 

Αν δλδ είναι αποφασισμένοι να δουλέψουν σωστά και ποδοσφαιρικά μπορούν να φτιάξουν πολύ καλή ομάδα γιατί δε θα σκέφτονται το οικονομικό. 

Αυτό που πρέπει να ευχόμαστε είναι να συνεχίσουν οργανωτικά στο δρόμο που βαδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξαναπώ ότι το πως είναι η περιοχή του βοτανικού σήμερα δεν μας λέει τίποτα για το πως θα είναι 2-3 χρόνια μετά το άνοιγμα του γηπέδου (αν τελικά γίνει). Το χτίσιμο ενός γηπέδου είναι long term project, και κάτι τέτοιες περιοχές της Αθήνας όπως ο βοτανικός μπορούν να μετασχηματιστούν πάρα πολύ γρήγορα, αν υπάρξει έναυσμα. Προς το καλύτερο ή και προς το χειρότερο εννοείται. 

Δεν λέω ότι θα τους βγει σε καλό, λέω ότι δεν έχω ιδέα πως θα τους βγει. Το να βλέπεις τώρα τις μάντρες εκεί και να φαντάζεσαι ότι θα έχει εκεί υπερσύγχρονο γήπεδο ο βάζελος και δίπλα θα παραμείνουν οι ίδιες μάντρες χρόνο με το χρόνο, δεν ξέρω αν μπορούμε να το πάρουμε ως δεδομένο. Θα αλλάξουν πολλά πράγματα αν μπει γήπεδο εκεί.

Αν ήμουν βάζελος εγώ πάντως θα ήθελα γήπεδο στη λεωφόρο, ακόμα και με τους προφανείς περιορισμούς. Η υπογειοποίηση της Αλεξάνδρας θα ήταν απαραίτητη για να γίνει κάτι τέτοιο εννοείται. Αν είναι ανέφικτη, τότε το δέχομαι ότι και το γήπεδο γενικότερα είναι δύσκολο εκεί πέρα. Πάντως αν πάρεις την έκταση της Αγιασοφιάς και την πετάξεις εκεί πάνω θα δεις ότι χωράει χωρίς τεράστιες παρεμβάσεις.

Από εκεί και πέρα, η Αθήνα είναι πολύ δύσκολο μέρος για να σηκώσεις γήπεδο. Το μόνο μέρος που πάει το μυαλό μου ότι θα μπορούσε να σταθεί είναι στον Πανελλήνιο, και ίσως προς Γουδί μεριά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Evolve said:

Εγώ θα ξαναπώ ότι το πως είναι η περιοχή του βοτανικού σήμερα δεν μας λέει τίποτα για το πως θα είναι 2-3 χρόνια μετά το άνοιγμα του γηπέδου (αν τελικά γίνει). Το χτίσιμο ενός γηπέδου είναι long term project, και κάτι τέτοιες περιοχές της Αθήνας όπως ο βοτανικός μπορούν να μετασχηματιστούν πάρα πολύ γρήγορα, αν υπάρξει έναυσμα. Προς το καλύτερο ή και προς το χειρότερο εννοείται. 

Η περιοχή μπορεί να γίνει σούπερ, στην πραγματικότητα βέβαια άλλο ένα τουριστάδικο σποτ θα είναι με τον δρόμο που έχει πάρει η Αθήνα πλέον. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλη για να γίνει γήπεδο. Στο γήπεδο δεν κοιτάς την ομορφιά του τοπίου, σημασία έχει κατά πόσο κατοικείται ώστε να έχεις έναν πυρήνα δικό σου για πάντα, η πληθυσμιακή σταθερά είναι τεράστια υπόθεση για μία ομάδα και τι είδους δεσμούς έχει η ομάδα με την περιοχή και αν η περιοχή έχει κάποιον χαρακτήρα.

Ο Βοτανικός δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω. Όσο κι αν αλλάξει, το βασίλειο του airbnb και του ξενοδοχείου θα καταλήξει να είναι, χωρίς καμία ταυτότητα, χωρίς εκείνο το στοιχείο της γειτονιάς που αλληλεπιδρά με την ομάδα. Η ΑΕΚ διαμορφώνει τη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά και η Νέα Φιλαδέλφεια διαμορφώνει την ΑΕΚ. Τα ονόματα των δρόμων που είναι αφιερωμένα στις Χαμένες Πατρίδες, το έντονο στοιχείο της Προσφυγιάς που σε πείσμα του ημερολογίου που λέει ότι παρ' όλο που πέρασε ένας αιώνας η ΑΕΚ το κρατά ζωντανό, όλα αυτά τα στοιχεία σε διαμορφώνουν. Για το feeling της γειτονιάς που σου δίνει η Νέα Φιλαδέλφεια τα έχουμε πει, αυτά μόνο σε τούμπα και χαριλάου θα τα βρεις και πουθενά αλλού στην Ελλάδα. Ακόμα και τα χαμόσπιτα με τον κήπο που θα συναντήσεις στο δρόμο για το γήπεδο, αφήνουν ένα συγκεκριμένο αποτύπωμα στο μυαλό μας, δεν το καταλαβαίνουμε εκείνη τη στιγμή αλλά έχει τη σημασία του.

Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι το γήπεδο της βαζέλας στον Βοτανικό (αν κι εφόσον γίνει), δεν θα καταφέρει ποτέ να καταστεί πλήρες βίωμα για τον κόσμο της βαζέλας. Η Αγιά Σοφιά έχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο βιωμάτων που σου πουλάει μαζί με το εισιτήριο διαρκείας: Γειτονιά, μνήμη, ιδιαίτερη κουλτούρα. Αυτά για μία ομάδα είναι πυρηνικά όπλα και λυπάμαι που δεν θα ζω σε 50 χρόνια να δω πως θα εξελιχθούν οι 2 αυτές ομάδες. Γιατί κάτι μου λέει ότι το μέλλον ανήκει στην ΑΕΚ

 

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×