Jump to content

stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ακριβώς έτσι, δεν μπορεί να γίνει άλλη Φιλαδέλφεια στην αττική, απλά δεν υπάρχουν αλλού τέτοιες προϋποθέσεις, και δεν μπορείς να τις δημιουργήσεις κιόλας γιατί καταρχάς στερείσαι το ιστορικό στοιχείο. Η κουβέντα δεν είναι για το αν θα μπορέσουν ποτέ να αποκτήσουν τη δική τους ΝΦ, αλλά για το πως θα τους βγούνε οι επιλογές που έχουν. Ε, ο βοτανικός αν ποτέ γίνει ίσως και να μην είναι τόσο χάλια όσο μας φαίνεται τώρα. Ίσως βέβαια και να είναι ακόμα χειρότερος. Εγώ πρόβλεψη για τέτοιο πρότζεκτ αδυνατώ να κάνω. Ακόμα πάντως και στο καλύτερο σενάριο για αυτούς, σύγκριση με τα δικά μας προφανώς δεν χωράει.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτό, από ό,τι διαβάζω, το κοστος της αναπλασης του βοτανικου είναι ~200 εκ απο τα οποία τα 125εκ αφορουν στο γήπεδο, ~37εκ εργα οδοποιίας και άλλα 37εκ στο παρκο ελαιώνα. Τα εργα οδοποιιας και του παρκου χρηματοδοτουνται απο το ταμειο ανακαμψης και έχσουν οριζοντα ολοκληρωσης το 2026. Η χρηματοδοτηση του γηπέδου θα γίνει εξολοκληρου απο το υπουργειο ενεργειας και περιβαλλοντος (μέσω ταμειου ανακαμψης και προγράμματος δημοσίων επενδύσεων;; ασαφεια υπαρχει εδω). Παλι με οριζοντα το 2026.

Επειδη ηδη ειμαστε στο 2024 θεωρω οτι για να πιαστουν τα deadlines θα γινουν υπερκοστολογησεις (όπως εγινα με τα εργα των ολυμπιακων)

Προσωπικα μου φαινεται αδυνατο να γινει αυτο γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Βοτανικός... Ας το συγκρίνουμε με κάτι που όλοι φαντάζομαι γνωρίζουμε... το ΟΑΚΑ και το παρακείμενο Golden Hall. Θα πρόκειται για ένα μοντέρνο γήπεδο με αρκετό ύψος (1,5 φορά σε σχέση με την Αγιά Σοφιά, έχει 9 επίπεδα από τον αγωνιστικό χώρο) περίπου σαν τα 2/3 του ΟΑΚΑ σε χωρητικότητα (40-45000 θεατές, αδιευκρίνιστο το ακριβές νούμερο ακόμη είναι ανάλογα με την διαμόρφωση), στο 1/3 της έκτασης του ΟΑΚΑ με ένα mall δυσανάλογα μεγάλο σε άμεση γειτνίαση. Parking και άλλο εκτός του mall σε αυτή τη φάση ~500 θέσεων. Την γενικότερη τοποθεσία φαντάζομαι την γνωρίζετε, ο σταθμός του Κεραμεικού είναι πολύ κοντά. Ολοκλήρωση κατασκευής, στην καλύτερη των περιπτώσεων τέλος 2028, με την προυπόθεση εύρεσης χρηματοδότησης και απρόσκοπτης συνέχισης της μέχρι την ολοκλήρωση. Κόστος >150εκ. €, χωρίς τα διάφορα "συνοδά" έργα, τα οποία θα είναι σεβαστού προυπολογισμού όμως. Αν θα ρισκάριζα μιά εκτίμηση, θα έλεγα ότι θα γίνει αλλά περί το 2030 θα τελειώσει ανάλογα και με τις όποιες πολιτικές/εμπορικές εξελίξεις. Προσωπικά θεωρώ πιθανό τελικά ο ναζέλας να πάει στο ΟΑΚΑ και να μείνει εκεί για πάντα, ορθολογικά σκεπτόμενος είναι/ήταν ίσως η πιό ορθή λύση, έχει πάει μπρος πισω αρκετές φορές, κάτι όμως θα ξεκαθαρίσει σε κάνα 12μηνο οριστικά, ασχέτως πότε θα ανακοινωθεί.
Ο όποιος "χαρακτήρας" είναι να δοθεί από τους ναζέλες στο Βοτανικό, είναι πολύ δύσκολο να προσομοιάζει με ΝΦ και Αγιά Σοφιά, δεν είναι ζώνη οικιστική. Το πιθανότερο, αν γίνει να μοιάζει με μιά περιοχή mini OAKA δυτικής Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι πάντως για τη γειτονιά της Νέας Φιλαδέλφειας, ψάχνοντας να παρκάρεις θα μιλήσεις με μπαρμπαδια με φανελακι που κάθονται στην αυλή και θα σου λένε πόσο θα κερδίσουμε σήμερα, θα δεις πρώην με το παιδάκι της να περπατάει εκεί κοντά, γιαγιά να ποτιζει γλάστρες χωρίς να φοβάται κανένα χουλιγκαν. Μαγικό γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 12
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μπει ο Βαζελος στο γηπεδο του, η ΑΕΚ θα έχει κάνει έσοδα 2 φορες το κόστος του γηπεδου του. Στο χερι μας εντελως να τον έχουμε σβήσει οπαδικα και συλλογικα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mporat said:

Έτσι ειναι πάντως για τη γειτονιά της Νέας Φιλαδέλφειας, ψάχνοντας να παρκάρεις θα μιλήσεις με μπαρμπαδια με φανελακι που κάθονται στην αυλή και θα σου λένε πόσο θα κερδίσουμε σήμερα, θα δεις πρώην με το παιδάκι της να περπατάει εκεί κοντά, γιαγιά να ποτιζει γλάστρες χωρίς να φοβάται κανένα χουλιγκαν. Μαγικό γήπεδο.

Δεν υπάρχει όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη αυτό που γίνεται στη Φιλαδέλφεια. 

Αυτό το ολοήμερο πανηγύρι τις μέρες των αγώνων που τιγκάρουν μαγαζιά, δρόμοι, παρέες εδώ και εκεί, δεν υπάρχει. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mporat said:

Έτσι ειναι πάντως για τη γειτονιά της Νέας Φιλαδέλφειας, ψάχνοντας να παρκάρεις θα μιλήσεις με μπαρμπαδια με φανελακι που κάθονται στην αυλή και θα σου λένε πόσο θα κερδίσουμε σήμερα, θα δεις πρώην με το παιδάκι της να περπατάει εκεί κοντά, γιαγιά να ποτιζει γλάστρες χωρίς να φοβάται κανένα χουλιγκαν. Μαγικό γήπεδο.

στο παρκαρισμα μπορει να πετυχεις και καναν τετοιον βεβαια

 

 

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MITSAKLAS said:

Δεν υπάρχει όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη αυτό που γίνεται στη Φιλαδέλφεια. 

Αυτό το ολοήμερο πανηγύρι τις μέρες των αγώνων που τιγκάρουν μαγαζιά, δρόμοι, παρέες εδώ και εκεί, δεν υπάρχει. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

Χωρίς να έχω πάει και να είμαι ειδικός θεωρώ ότι σε αρκετά γηπεδα στην Αγγλία υπάρχει κάτι παρομοιο με τις παμπ στη γύρω περιοχή κλπ…

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MITSAKLAS said:

Δεν υπάρχει όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη αυτό που γίνεται στη Φιλαδέλφεια. 

Αυτό το ολοήμερο πανηγύρι τις μέρες των αγώνων που τιγκάρουν μαγαζιά, δρόμοι, παρέες εδώ και εκεί, δεν υπάρχει. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

 

3 minutes ago, Skepastos said:

Χωρίς να έχω πάει και να είμαι ειδικός θεωρώ ότι σε αρκετά γηπεδα στην Αγγλία υπάρχει κάτι παρομοιο με τις παμπ στη γύρω περιοχή κλπ…

Καλά σε πολλές χώρες υπάρχει, αλλά δε πειράζει, είναι δικό μας, άρα και το καλύτερο του κόσμου,

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

 

Καλά σε πολλές χώρες υπάρχει, αλλά δε πειράζει, είναι δικό μας, άρα και το καλύτερο του κόσμου,

Δεν είναι ότι έχω πάει σε 40 γήπεδα έξω, αλλά δεν είναι και ότι δεν έχω πάει.

Για την ώρα πουθενά δεν το έχω βρει. Φάση ΟΑΚΑ έχω δει, φάση Φιλαδέλφεια όχι. 

Ίσως φταίει ότι εκτός της Γουότφορντ, τα άλλα γήπεδα που πήγα είναι εκτός πόλεων.  

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, amd said:

με τοσο πολυ κοσμο αμφιβαλλω

Βεστφάλεν... μιλάμε για πολύ κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει, αλλά από δορυφόρο φαίνεται απίστευτα ξενέρωτη η περιοχή. Πού τρώνε πιτόγυρα και πού πάνε για να στακάρουνε 45 πλαστικά κυπελάκια μπύρα πριν το ματς; Στα φωτοβολταϊκά πάνελ που έχει από πάνω ή στο οικιστικό τμήμα από κάτω που δεν βλέπω ούτε περίπτερο; Το υπόλοιπο Ντόρμουντ μπορεί και να γαμεί.

https://www.google.com/maps/@51.4934765,7.4531412,683m/data=!3m1!1e3?entry=ttu

Link to comment
Share on other sites

Πωωω, τώρα θέλω να βρω οπαδό ντόρμουντ να τον πάρω αγκαλίτσα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το τηγάνι δεν είναι τόσο πίκρα και σκέψου ότι έχει τον πειραιά από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Για να πώ την αλήθεια  δεν ξέρω... Βρεθηκα μια Κυριακή σε επαγγελματικό ταξίδι εκεί και υπήρχε απειρος κόσμος στα κιτρινόμαυρα, ώρες πριν το ματς. Δεν μπορούσα όμως να κάνω mingle οπότε δεν έχω συμβουλές για μπαρ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kami said:

Βεστφάλεν... μιλάμε για πολύ κόσμο

 

23 minutes ago, Evolve said:

Δεν έχω πάει, αλλά από δορυφόρο φαίνεται απίστευτα ξενέρωτη η περιοχή. Πού τρώνε πιτόγυρα και πού πάνε για να στακάρουνε 45 πλαστικά κυπελάκια μπύρα πριν το ματς; Στα φωτοβολταϊκά πάνελ που έχει από πάνω ή στο οικιστικό τμήμα από κάτω που δεν βλέπω ούτε περίπτερο; Το υπόλοιπο Ντόρμουντ μπορεί και να γαμεί.

https://www.google.com/maps/@51.4934765,7.4531412,683m/data=!3m1!1e3?entry=ttu

Αυτή είναι μια ξεχωριστή κατηγορία, μεγάλη ομάδα, η μοναδική (μεγάλη) στην πόλη, εκεί όπου και να είναι το γήπεδο, η πόλη τη μέρα του αγώνα είναι μια απέραντη μπυραρία. Αρκετά τα πραδείγματα στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει ρε συ, παραμένει εκτός θέματος όμως. Για γηπεδικές γειτονιές συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε αν εχει κοσμο σε ολη την πολη ρε μαστορες αλλα αν ολος αυτος ο κοσμος συσωρευεται σε λιγα στενα οπως στην ΝΦ 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, amd said:

δεν μιλαμε αν εχει κοσμο σε ολη την πολη ρε μαστορες αλλα αν ολος αυτος ο κοσμος συσωρευεται σε λιγα στενα οπως στην ΝΦ 

Εγώ είδα αυτό που βλέπεις στην Φωκών και στην Χρυσοστόμου Σμύρνης επί 10, τώρα απο πού αγόραζαν μπίρες και αν είχε μαγαζιά να κάτσεις δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kami said:

Βεστφάλεν... μιλάμε για πολύ κόσμο

Εχω παει.στου διαολου τη μανα ειναι κ σν εχει τπτ γυρω γυρω.τελειωνει το ματς κ νεκρα

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, SpiRos said:

 

Αυτή είναι μια ξεχωριστή κατηγορία, μεγάλη ομάδα, η μοναδική (μεγάλη) στην πόλη, εκεί όπου και να είναι το γήπεδο, η πόλη τη μέρα του αγώνα είναι μια απέραντη μπυραρία. Αρκετά τα πραδείγματα στην Γερμανία.

Στο Μόναχο μέρα αγώνα απογοητεύτηκα και στο γήπεδο ακόμα χειρότερα και είχα επί τούτου λιώσει να πάρω τικέτια να το δω σαν εμπειρία. 

Στο Βερολίνο στη Χέρτα, ΟΚ είχε μια ψιλοφάση στην έξοδο του σταθμού που ήταν οι καντίνες, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Χαρτς Εδιμβούργο στο κανονικό της γήπεδο, όχι αυτό παίξαμε το 06, φέρνει κάπως, κυρίως λόγω παλαιών παμπ σε γραφικές για Σκωτία γειτονιές.

Ίσως και St.Pauli ή με πολλή επιείκεια της Χάμαρμπι.

Τα υπόλοιπα που εχω πάει (δεν είναι και πολλά) είναι μακριά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Navas said:

ή με πολλή επιείκεια της Χάμαρμπι

Χάμαρμπι!

Είχα πάει πρόπερσι εκτάκτως στη Στοκχόλμη για μία μέρα και καθώς περίμενα τον άνθρωπο που θα συναντούσα εκεί (είχαμε διαφορετικές αφετηρίες), μπήκα σε μια pub να πιω κάτι και τελικά διαπίστωσα πως ήταν pub των οπαδών της Χάμαρμπι και σε μέρα αγώνα κιόλας. Δεν ήταν ακριβώς δίπλα στο γήπεδο, αλλά ήταν κοντά. Μπύρα 1,5 ευρώ, ξεκινάμε από εκεί.

Κατά τα λοιπά τους έπιασα κουβέντα, ψυχροί ήταν, έριξα και κάτι καντήλια για την ΑΙΚ που τα είχα μαζεμένα από το 99, τους έδειξα μερικές φωτογραφίες, δεν έδειξαν να τρελαίνονται. Πολύ ψόφια τα πράγματα πάντως, ακόμα και με την αντίστοιχη Κηφισιά αν έπαιζαν ήταν πάρα πολύ ψόφια. Βέβαια δεν γνωρίζω πόσες ώρες πριν το ματς ήταν όλα αυτά και τι έγινε μετά (αν έγινε). Το βράδυ που είχα τελειώσει ξαναπήγα αλλά ήταν κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή γύρω από το Άνφιλντ επίσης θυμίζει κάπως Φιλαδέλφεια. Έχει σπίτια κανονικά, κλασικά βρετανικά με κόκκινο τούβλο, με τοιχογραφίες παιχτών σε διάφορα στενά, και αρκετές παμπ που γεμίζουν πριν τον αγώνα και συνήθως παραμένουν γεμάτες, αφού τα εισιτήρια δεν φτάνουν για όλους. Επίσης, μοιάζει αρκετά με Φιλαδέλφεια γιατί εμφανίζεται το γήπεδο ανάμεσα στις κατοικίες, εκεί που δεν το περιμένεις.

Μετά το ματς, ο κόσμος γεμίζει ξανά τις παμπ, χαζεύει αθλητικές εκπομπές, κατεβάζει μπύρες, και μετά αποχωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×