Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

4 minutes ago, nikos said:

Χιλιοειπωμενες ολες οι αποψεις.

Τα 20 σχεδον σερι που πηρε ο γκαιη και οι συνεχεις συμμετοχες στο c.l. δεν ειναι ευκολο να ξανασυμβουν.

Παρολα αυτα δεν θεωρω οτι τους δημιουργησε προβλημα το γηπεδο, παροτι αν θεμε εμεις μεγαλυτερο απο 30, αυτοι θενε μεγαλυτερο απο 90.

Καλα, ποτε δεν ηταν τοση η διαφορα με γαυρο στα εισιτηρια, ο δικος μας καλυτερος ΜΟ ηταν 31 χιλιαδες και ο δικος του 42 χιλιαδες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλα, ποτε δεν ηταν τοση η διαφορα με γαυρο στα εισιτηρια, ο δικος μας καλυτερος ΜΟ ηταν 31 χιλιαδες και ο δικος του 42 χιλιαδες.

Οκ, πες 50 δεν τα χαλαμε σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Οκ, πες 50 δεν τα χαλαμε σε αυτο.

Κατεβα λιγο να ανεβω και γω λιγο και θα τα βρουμε στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σεις έφτιαξε η Juventus γήπεδο 41,507 θέσεων, έπαιζε έναν αιώνα και βάλει η Liverpool σε γήπεδο 45,000 θέσεων και δεν αρκεί στην ΑΕΚ γήπεδο 30,000 θέσεων.

Στα σοβαρά τώρα αν η συζήτηση γίνεται λόγο του κόμπλε για μεγαλύτερο αμάξι/σπίτι/πουλί αρνούμαι να μπω σε αυτή την λογική.

Αν είναι να μιλήσουμε για πιο πρακτικά ζητηματάκια που κερδίζεις αν έχεις ένα πιο μεγάλο γήπεδο να το συζητήσουμε.

Κατά τα λοιπά, αν γράψει 30,000 συν μία θέση, για τα κυβικά της ΑΕΚ καλά είμαστε.

Αν σε 25 χρόνια έχουμε σταθερά πληρότητα που αγγίζει το 95% το ξανασυζητάμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αν μου εδινες ενα μαγικο ραβδακι να φτιαξω γηπεδο, θα εφτιαχνα 33αρι-35αρι στην Φιλαδελφεια, αλλα θα αρκουμουν ανετα και στα 30.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγραψε κανεις στο ΚΜ για γηπεδο 50 χιλιαδων θεσεων;;

Ακομα και ο εγγλεζος που επεμενε περισσοτερο απο ολους για την χωρητικοτητα, για 35 χιλιαδων εγραφε.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Εμενα παντως αν μου εδινες ενα μαγικο ραβδακι να φτιαξω γηπεδο, θα εφτιαχνα 33αρι-35αρι στην Φιλαδελφεια, αλλα θα αρκουμουν ανετα και στα 30.

Εγώ έχω πει ότι το βλέπω ανά 5k θέσεις.

Δηλαδή

20-25k

25-30k

30-35k

35-40k

Από αυτή την άποψη εάν το γήπεδο της ΑΕΚ ανήκει στην κατηγορία "30-35k" όπως και το Καραϊσκάκης είμαι ΟΚ.

Τώρα αν είχα επιλογή θα επέλεγα γήπεδο 35-40k με προοπτική να μεγαλώσει όσο θες μελλοντικά αλλά ΟΚ αυτά είναι προσωπικά γούστα.

Όχι για να είναι το μεγαλύτερο.

Αλλά γιατί ένα πιο άνετο γήπεδο θα ρίξει κάπως και τις τιμές εισιτηρίων ας πούμε για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bukowski said:

 

Στα σοβαρά τώρα αν η συζήτηση γίνεται λόγο του κόμπλε για μεγαλύτερο αμάξι/σπίτι/πουλί αρνούμαι να μπω σε αυτή την λογική.

 

Με την ιδια λογικη κόμπλε ειναι και να θες να χεις ομορφοτερο και πιο συγχρονο γηπεδο απο τους αλλους, ή να θες να εχεις μεγαλυτερο αριθμο τιτλων.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Με την ιδια λογικη κόμπλε ειναι και να το θες ομορφοτερο και πιο συγχρονο απο τους αλλους, ή να θες να εχεις μεγαλυτερο αριθμο τιτλων.

Δεν με ενδιαφέρει να ναι το ομορφότερο και πιο σύγχρονο από τους άλλους.

Με ενδιαφέρει να ναι όμορφο και σύγχρονο με βάση το τί θέλω εγώ.

Το ίδιο που με ενδιαφέρει δηλαδή και για το σπίτι μου.

Ο αριθμός των τίτλων εντελώς άλλο ζήτημα.

Ωστόσο έχω ξαναπεί πως περισσότερο από τον αριθμό των τίτλων σημασία έχει η διαχρονικότητα.

Προτιμώ να πάρω 5 τίτλους σε βάθος 20ετίας (έναν ανά 4 χρόνια) παρά να πάρω 6 μαζεμένους και μετά να πέσω σε χειμερία νάρκη καμιά δεκαετία και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Δεν με ενδιαφέρει να ναι το ομορφότερο και πιο σύγχρονο από τους άλλους.

Με ενδιαφέρει να ναι όμορφο και σύγχρονο με βάση το τί θέλω εγώ.

Το ίδιο που με ενδιαφέρει δηλαδή και για το σπίτι μου.

Ο αριθμός των τίτλων εντελώς άλλο ζήτημα.

Ωστόσο έχω ξαναπεί πως περισσότερο από τον αριθμό των τίτλων σημασία έχει η διαχρονικότητα.

Προτιμώ να πάρω 5 τίτλους σε βάθος 20ετίας (έναν ανά 4 χρόνια) παρά να πάρω 6 μαζεμένους και μετά να πέσω σε χειμερία νάρκη καμιά δεκαετία και βάλε.

Δεν ειναι εντελως αλλο ζητημα ο αριθμος των τιτλων.

Οπως ο αριθμος των τιτλων σε σχεση με τους αλλους εχει να κανει με το πρεστιζ μιας ομαδας ετσι εχει να κανει και το γηπεδο.

Αυτα εχει ο ανταγωνιστικος αθλητισμος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για οσους το κριτηριο ειναι απλα να εινσι το μεγαλυτερο, θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ικανοποιημενοι τα τελευταια 15 χρονια στο οακα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Παντως για οσους το κριτηριο ειναι απλα να εινσι το μεγαλυτερο, θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ικανοποιημενοι τα τελευταια 15 χρονια στο οακα.

Για μεγαλυτερο ποδοσφαιρικο στην ελλαδα γραφτηκε εδω μεσα, οι ενστασεις για το ποσο χρειαζεται αρχισαν οταν διαπιστωθηκε οτι "δεν βγαινει" η χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για μεγαλυτερο ποδοσφαιρικο στην ελλαδα γραφτηκε εδω μεσα, οι ενστασεις για το ποσο ειναι αναγκαιο αρχισαν οταν διαπιστωθηκε οτι "δεν βγαινει" η χωρητικοτητα.

Δεν ειναι ετσι. Εγω πχ και με τα 30 δεν ειχα προβλημα απο την αρχη. Και πολλοι ακομα, απο οσο ξερω.

Η κοκκινη προσωπικη γραμμη ειναι τα 28, αλλα κατω απο 30 αρχιζω και ξενερωνω κι εγω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Δεν ειναι ετσι. Εγω πχ και με τα 30 δεν ειχα προβλημα απο την αρχη. Και πολλοι ακομα, απο οσο ξερω.

Η κοκκινη προσωπικη γραμμη ειναι τα 28, αλλα κατω απο 30 αρχιζω και ξενερωνω κι εγω λιγο.

Ειπα "γραφτηκε", οχι "εγραψες". Ενστασεις δεν υπηρχαν γιατι ουτως ή αλλως νομιζαμε οτι θα ναι +1 απο το τηγανι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Ειπα "γραφτηκε", οχι "εγραψες".

Ε, ναι λες ομως οτι "οι ενστασεις για το ποσο ειναι αναγκαιο..." κλπ. 

Και σου λεω δεν ισχυει για ολους μας αυτο. Απο την αρχη καποιοι δεν ειχαμε κολλημα με το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nikos said:

Ε, ναι λες ομως οτι "οι ενστασεις για το ποσο ειναι αναγκαιο..." κλπ. 

Και σου λεω δεν ισχυει για ολους μας αυτο. Απο την αρχη καποιοι δεν ειχαμε κολλημα με το μεγεθος.

Είπα πότε άρχισαν να εκφραζονται ενστάσεις, οχι ότι τους ένοιαζε όλους να είναι το μεγαλύτερο. Πέρα από αυτό όποιο όριο και να βάλει κανείς 30, 28,25, 20, μπορείς να το πεις "κόλλημα με το μέγεθος". Αν δεν μας ενδιεφερε καθόλου δεν θα βάζαμε καν όριο. 

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα. Για να μην το κουραζουμε με τις λεξεις και το τι εννοει ο καθενας μας. 

Η αποψη μου εμενα απο την αρχη ηταν οτι 30 ή  λιγο πανω απο τα 30 ειμαι εντελως οκ. Στο γηπεδο που μας εχουν παρουσιασει και στον συγκεκριμενο ιστορικο χωρο θα ημουν οριακα οκ και με 29, ακομα και 28. 

Αλλα ειδικα με 30+ δεν το συζηταω καν. Το θεωρω μια χαρα για την  ΑΕΚ και για το παρον και για το μελλον και δεν με νοιαζει καθολου ουτε αν θα κανει μεθαυριο 40αρι ο  καθε Σαββιδης, ουτε αν θα παιζει καθε χρονο η ΑΕΚ στο c.l. ή αν θα μεγαλωσει τοσο που δεν θα της φτανει κλπ.

Υπαρχουν παρομοιες αποψεις,  υπαρχουν κι αλλες αποψεις, σεβαστες κι αυτες, αλλα αυτο μας φτιαχνει ο μοναδικος που εμφανιστηκε τα τελευταια 15 χρονια για να φτιαξει γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Oso thymame th vroxa st stadio meta to mats me gay hmiteliko pou diakophke k dn mporousame na fugoume......

Xilies fores filadelfia k me 30k

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4.5 χιλιαδες μονο το πεταλο,

γιατι δε το κανουν οπως της Ντορτμουντ οπου στην Ευρωπη γινεται το πεταλο καθημενων κ μειωνεται η χωρητικοτητα.

Αντιστροφα  λοιπον στο Ελληνικο πρωταθλημα  θα ειναι ορθιων το πεταλο κερδιζοντας σε θεσεις κ θα ειμεθα ολοι ευχαριστημενοι .

Link to comment
Share on other sites

Logika mono to  kato?

Einai toso kalo to protathlima mas pou theloun kareklakia nomizo?

 

Ps kolokathismata opos sth skepasth

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×