Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Η μακέτα με το διαφανές τζάμι για μένα ήταν μαλάκια για πολλούς λόγους από τη θερμοκρασία, τον ήλιο,  το βάρος στατικοτητα (το βλέπουμε και στο οακα που δεν στεγανοποιεί ) Σίγουρα οι καμπύλες δεν κρύβουν το υλικό όπως στη Γιουβέντους αλλά εμένα δεν με χαλάει προσωπικά από τη στιγμή που δεν το έχω δει κιόλας ολοκληρωμένο αλλά και επειδή αποδέχομαι ότι κάπως έτσι έπρεπε να γίνει για τεχνικούς λόγους λόγο ξανά και του περιορισμένου χώρου πυλώνες κτλ. 

Για να το κάνουν με καμπύλες σίγουρα είχαν κάποιο λόγο και εμένα να πω την αλήθεια μου φέρνει λίγο σε κωνσταντονουπολη αφού η καμπύλες τις βλέπουμε έντονα εκεί στις οροφές. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν ειμαι της αποψης «γηπεδο να’ναι κι ο,τι να’ναι». Οχι κυριοι, εχουμε υποστει τεραστια ντροπη με τον υποβιβασμο στην Β και στην Γ, εχουμε μετρησει πολλες φαπες στο Καραισκακη, εχουμε φτασει στο σημειο να χανουμε 3 σερι τελικους απο τον Παοκ. Μην αναφερω και τα αποτελεσματα που σου παιρνει σβηστα ο Αρης των 10 παικτων, την ανατροπη απο τον Παο και το διπλο της Ξανθης στο ΟΑΚΑ. Και αυτα ειναι μονο τα φετινα, μην θυμηθουμε τι αλλο εχουμε περασει.

Ολα τα παραπανω τα εχουμε υποστει με σκοπο την ολοκληρωση του γηπεδου. Ε λοιπον εγω το θελω στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ. Τιποτα λιγοτερο. Το γηπεδο αυτο χτιζεται μεσα απο την ψυχη της ομαδας και του κοσμου της. Θα σπαστω παρα πολυ εαν εχει εμφανη ψεγαδια και δεν ειναι τοσο «ομορφο» οσο μας λενε ολα αυτα τα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aussie said:

Εγω παντως δεν ειμαι της αποψης «γηπεδο να’ναι κι ο,τι να’ναι». Οχι κυριοι, εχουμε υποστει τεραστια ντροπη με τον υποβιβασμο στην Β και στην Γ, εχουμε μετρησει πολλες φαπες στο Καραισκακη, εχουμε φτασει στο σημειο να χανουμε 3 σερι τελικους απο τον Παοκ. Μην αναφερω και τα αποτελεσματα που σου παιρνει σβηστα ο Αρης των 10 παικτων, την ανατροπη απο τον Παο και το διπλο τις Ξανθης. Και αυτα ειναι μονο τα φετινα, μην θυμηθουμε τι αλλο εχουμε περασει.

Ολα τα παραπανω τα εχουμε υποστει με σκοπο την ολοκληρωση του γηπεδου. Ε λοιπον εγω το θελω στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ. Τιποτα λιγοτερο. Το γηπεδο αυτο χτιζεται μεσα απο την ψυχη της ομαδας και του κοσμου της. Θα σπαστω παρα πολυ εαν εχει εμφανη ψεγαδια και δεν ειναι τοσο «ομορφο» οσο μας λενε ολα αυτα τα χρονια.

Δεν ανέφερες το σημαντικότερο, ότι θα πάρει 5 χρόνια* από την έναρξη των εργασιών για να ολοκληρωθεί, οπότε είναι και λίγο κρίμα να μην είναι όμορφο. Από την άλλη δεν μπορούν να έχουν όλοι οι άνθρωποι καλό γούστο.

 

*αναλογικά σκέψου ότι το New White Hart Lane έγινε σε 2 χρόνια, συνεπώς είναι όντως μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nikos said:

αυτο λεω, πρωτα το μεσα, μετα το εξω και τελευταια η κατοψη.

Το έξω και γενικά η εξωτερική εικόνα ενός γηπέδου, δεν είναι δευτερεύων για μένα. Το θεωρώ εξίσου σημαντικό με το ποσό όμορφο είναι μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Epitaph21 said:

Δεν ανέφερες το σημαντικότερο, ότι θα πάρει 5 χρόνια* από την έναρξη των εργασιών για να ολοκληρωθεί, οπότε είναι και λίγο κρίμα να μην είναι όμορφο. Από την άλλη δεν μπορούν να έχουν όλοι οι άνθρωποι καλό γούστο.

 

*αναλογικά σκέψου ότι το New White Hart Lane έγινε σε 2 χρόνια, συνεπώς είναι όντως μεγάλο διάστημα.

Ισως εχεις δικαιο. Ο χρονος ομως εμενα προσωπικα δεν με πειραζει. Θα μπορουσα να περιμενω καλλιστα ακομη 2-3 χρονια για την ολοκληρωση του, με την προυποθεση οτι το αγωνιστικο δεν θα ηταν στην τραγικη κατασταση που βρισκεται τωρα. Το εχω πει και θα το ξαναλεω: φτασαμε 2019 και παιζεις με βασικους Σβαρνα, Μπακακη, Οικονομου.

Εχουμε δει την ομαδα σε καταστασεις που πριν απο 10 χρονια δεν θα μπορουσαμε ουτε καν να τις φανταστουμε, με σκοπο να φτιαξουμε αυτο το γηπεδο. Ε, απαιτω τουλαχιστον αυτο να ειναι οπως πρεπει και οπως αξιζει στην ΑΕΚ. Τιποτα λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Aussie said:

Ισως εχεις δικαιο. Ο χρονος ομως εμενα προσωπικα δεν με πειραζει. Θα μπορουσα να περιμενω καλλιστα ακομη 2-3 χρονια για την ολοκληρωση του, με την προυποθεση οτι το αγωνιστικο δεν θα ηταν στην τραγικη κατασταση που βρισκεται τωρα. Το εχω πει και θα το ξαναλεω: φτασαμε 2019 και παιζεις με βασικους Σβαρνα, Μπακακη, Οικονομου.

Εχουμε δει την ομαδα σε καταστασεις που πριν απο 10 χρονια δεν θα μπορουσαμε ουτε καν να τις φανταστουμε, με σκοπο να φτιαξουμε αυτο το γηπεδο. Ε, απαιτω τουλαχιστον αυτο να ειναι οπως πρεπει και οπως αξιζει στην ΑΕΚ. Τιποτα λιγοτερο.

Για μένα το αγωνιστικό με το γηπεδικό δεν έχουν σχέση. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι με το νέο γήπεδο, εκτός κι αν μας βοηθήσει τόσο πολύ εμπορικά με μεγαλύτερο τηλεοπτικό και άλλες συμφωνίες.

Ο χρόνος είναι τραγικά μεγάλος, αλλά από την άλλη δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αφού σε αυτή τη χώρα υπάρχουν απίστευτες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Aussie said:

Ισως εχεις δικαιο. Ο χρονος ομως εμενα προσωπικα δεν με πειραζει. Θα μπορουσα να περιμενω καλλιστα ακομη 2-3 χρονια για την ολοκληρωση του, με την προυποθεση οτι το αγωνιστικο δεν θα ηταν στην τραγικη κατασταση που βρισκεται τωρα. Το εχω πει και θα το ξαναλεω: φτασαμε 2019 και παιζεις με βασικους Σβαρνα, Μπακακη, Οικονομου.

Εχουμε δει την ομαδα σε καταστασεις που πριν απο 10 χρονια δεν θα μπορουσαμε ουτε καν να τις φανταστουμε, με σκοπο να φτιαξουμε αυτο το γηπεδο. Ε, απαιτω τουλαχιστον αυτο να ειναι οπως πρεπει και οπως αξιζει στην ΑΕΚ. Τιποτα λιγοτερο.

Πριν από 10 χρόνια δεν ήμασταν καλύτερα αγωνιστικά από τώρα. Πάλι εκτός τίτλου και τρίτοι τερματίσαμε, ενώ μπήκαμε ομίλους του Γιουροπα στους οποίους πατωσαμε, επειδή ήμασταν στο γκρουπ των ισχυρών στα προκριματικά. 

Κάποιος που δεν έχει παρακολουθήσει την ΑΕΚ θα μας διαβάζει και θα νομίζει ότι διαλυθηκε κάποια σούπερ ομάδα, που σάρωνε τους τίτλους. 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Το έξω και γενικά η εξωτερική εικόνα ενός γηπέδου, δεν είναι δευτερεύων για μένα. Το θεωρώ εξίσου σημαντικό με το ποσό όμορφο είναι μέσα. 

συζηταμε λεπτομερειες τωρα, αλλα η λογικη μου ειναι οτι το εντος γηπεδου ειναι το βασικο κομματι αφου εκει γινονται οι αγωνες, εκει ειναι οι παικτες και οι οπαδοι + ειναι αυτο που φαινεται σε οποιονδηποτε αλλον εκτος απο αυτους που πηγαινουν στο γηπεδο.

 

πχ ολη η Ελλαδα εχει δει απειρες φορες το εσωτερικο του Καραισκακης, με το εξωτερικο δεν πολυασχολουνται οι περισσοτεροι εκ των πραγματων.

 

δατ'ς μαι ποιντ. ετσι το εννοω, οχι οτι δεν εχει μεγαλη σημασια το εξω, απλα ειναι νο 2. και νο3 το απο πανω που φαινεται μονο με καμερες ή απο αεροπλανα.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Epitaph21 said:

Για μένα το αγωνιστικό με το γηπεδικό δεν έχουν σχέση. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι με το νέο γήπεδο, εκτός κι αν μας βοηθήσει τόσο πολύ εμπορικά με μεγαλύτερο τηλεοπτικό και άλλες συμφωνίες.

Ο χρόνος είναι τραγικά μεγάλος, αλλά από την άλλη δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αφού σε αυτή τη χώρα υπάρχουν απίστευτες διαδικασίες.

Μπορει όμως, η ομάδα να πάψει να χρηματοδοτεί το γήπεδο και τα έσοδα της να πηγαινουν στην αγωνιστική της ενίσχυση. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

συζηταμε λεπτομερειες τωρα, αλλα η λογικη μου ειναι οτι το εντος γηπεδου ειναι το βασικο κομματι αφου εκει γινονται οι αγωνες, εκει ειναι οι παικτες και οι οπαδοι + ειναι αυτο που φαινεται σε οποιονδηποτε αλλον εκτος απο αυτους που πηγαινουν στο γηπεδο.

 

πχ ολη η Ελλαδα εχει δει απειρες φορες το εσωτερικο του Καραισκακης, με το εξωτερικο δεν πολυασχολουνται οι περισσοτεροι εκ των πραγματων.

 

δατ'ς μαι ποιντ. ετσι το εννοω, οχι οτι δεν εχει μεγαλη σημασια το εξω, απλα ειναι νο 2. και νο3 το απο πανω που φαινεται νο με καμερες ή αεροπλανα.

Πάντως εμείς άπειρες φορές έχουμε κοροϊδέψει το Καραισκάκη για την εξωτερική του όψη, άρα κάποια σημασία δίνουμε. Αν ένα γήπεδο είναι καραγκιόζ μπερντέ απ έξω δεν είναι ότι καλύτερο, χωρίς να θέλω να πω ότι έτσι θα ναι το δικό μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Μπορει όμως, η ομάδα να πάψει να χρηματοδοτεί το γήπεδο και τα έσοδα της να πηγαινουν στην αγωνιστική της ενίσχυση. 

Σωστό αυτό, αλλά αν δείς την θέση της χώρας στην βαθμολογία της ουέφα, θεωρώ ότι τα χειρότερα έρχονται για όλες τις ελληνικές ομάδες και τα έσοδα θα είναι μειωμένα.

Μόνο ο πρωταθλητής από τον 2ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, 0 ομάδες στο γιουρόπα, 3 στο γιουρόπα 2 (που θα έχει λιγότερα λεφτά). Θεωρώ ότι τα έσοδα της διετίας 2017 και 2018 θα είναι όνειρο θερινής νυκτός τα χρόνια μετά την ολοκλήρωση του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πάντως εμείς άπειρες φορές έχουμε κοροϊδέψει το Καραισκάκη για την εξωτερική του όψη, άρα κάποια σημασία δίνουμε. Αν ένα γήπεδο είναι καραγκιόζ μπερντέ απ έξω δεν είναι ότι καλύτερο, χωρίς να θέλω να πω ότι έτσι θα ναι το δικό μας. 

Απλά σειρά προτεραιότητας βάζω, ολα έχουν σημασία εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nikos said:

πχ ολη η Ελλαδα εχει δει απειρες φορες το εσωτερικο του Καραισκακης, με το εξωτερικο δεν πολυασχολουνται οι περισσοτεροι εκ των πραγματων.

Δεν υπάρχουν τέτοιες λήψεις επειδή το Καραισκάκης είναι κακάσχημο εξωτερικά. Το aerial view είναι η κλασσικότερη λήψη που υπάρχει στα καινούργια και όχι μόνο γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Και αισθητικά έχει δίκιο ο Κωστας δλδ η τέντα με το υπόλοιπο δεν ταιριάζει. Δεν γράφει κάτι παράλογο δλδ.
Ειναι σαν να φτιάχνεις νεοκλασικό με μοντέρνα και άσχετη με το υπόλοιπο  Σκεπη και μαλιστα όχι ακριβώς εντυπωσιακή.

Αλλα τι να καν´ς....


Να δούμε τουλάχιστον την διαμόρφωση έξω, που προχωράει 

http://www.aek365.org/a-693658/ateleiwth-hdonh-ntunetai-ekswterika-to-spiti-ma-video.htm

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Epitaph21 said:

Για μένα το αγωνιστικό με το γηπεδικό δεν έχουν σχέση. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι με το νέο γήπεδο, εκτός κι αν μας βοηθήσει τόσο πολύ εμπορικά με μεγαλύτερο τηλεοπτικό και άλλες συμφωνίες.

Ο χρόνος είναι τραγικά μεγάλος, αλλά από την άλλη δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αφού σε αυτή τη χώρα υπάρχουν απίστευτες διαδικασίες.

Εαν η ομαδα εκανε πρωταθλητισμο θα εκανε και υπομονη πιο ευκολα ο Αεκτζης. Αυτο εννοω. Τωρα με την ομαδα να τρωει σφαλιαρες απο Ξανθες και να εχει για σχεδον μισο πρωταθλημα στον παγκο τον Κωστενογλου δεν υπαρχουν αποθεματα υπομονης. Πλεον περιμενουν να τελειωσει το γηπεδο με την ελπιδα οτι θα μπουμε σε μια νεα εποχη.

Το αγωνιστικο με το γηπεδικο εχουν σχεση στις κανονικες ομαδες. Βλεπε Τοτεναμ που δεν εκανε αγορες παικτων οσο εχουν το γηπεδικο. Σε εμας απο την αλλη ειτε χτιζαμε γηπεδο ειτε οχι δεν πιστευω οτι η διαφορα στο αγωνιστικο θα ηταν μεγαλη με τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στην εξωτερική όψη και τους ορόφους, έχει ένα κενό είδα. Φαντάζομαι να το καλύψουν. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πριν από 10 χρόνια δεν ήμασταν καλύτερα αγωνιστικά από τώρα. Πάλι εκτός τίτλου και τρίτοι τερματίσαμε, ενώ μπήκαμε ομίλους του Γιουροπα στους οποίους πατωσαμε, επειδή ήμασταν στο γκρουπ των ισχυρών στα προκριματικά. 

Κάποιος που δεν έχει παρακολουθήσει την ΑΕΚ θα μας διαβάζει και θα νομίζει ότι διαλυθηκε κάποια σούπερ ομάδα, που σάρωνε τους τίτλους. 

 

Αναφερομαι κυριως στην πεσαδα. Οχι τοσο στο αγωνιστικο. Αυτο εννοω οταν λεω οτι περασαμε κατασταςεις που πριν απο χρονια δεν θα φανταζομασταν. 

Καμια ομαδαρα που σαρωνε τιτλους δεν ειχες τοτε. Συμφωνω. Απλως να πω οτι τουλαχιστον ατομικα η τοτε ομαδα, στα ματια μου τουλαχιστον, ηταν καλυτερη. 

 

Anyway. Αυτα ειναι και οφφ τοπικ. Αν θελει καποιος μοντ ας τα μεταφερει σε καποιο πιο καταλληλο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Aussie said:

Αναφερομαι κυριως στην πεσαδα. Οχι τοσο στο αγωνιστικο. Αυτο εννοω οταν λεω οτι περασαμε κατασταςεις που πριν απο χρονια δεν θα φανταζομασταν. 

Καμια ομαδαρα που σαρωνε τιτλους δεν ειχες τοτε. Συμφωνω. Απλως να πω οτι τουλαχιστον ατομικα η τοτε ομαδα, στα ματια μου τουλαχιστον, ηταν καλυτερη. 

 

Anyway. Αυτα ειναι και οφφ τοπικ. Αν θελει καποιος μοντ ας τα μεταφερει σε καποιο πιο καταλληλο τοπικ.

Καλά ατομικά μπορεί. 

Είχαμε και εναν Σκοκο 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και τα παράθυρα τα κάνουμε σε σχήμα τόξου, και καλύπτεται η εξωτερική όψη χωρίς να φωτίζονται φυσικά οι εσωτερικοί χώροι. 

Οι αλλαγές στα σχέδια που μας επέβαλλε το κεντρικό συμβούλιο αρχιτεκτονικής για να πάρουμε την άδεια, δεν εφαρμόζονται.

Δεν μου φαίνεται ασχημη η όψη πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kostas21 said:

κ οι μεμβρανες θα μεινουν ως εχει που ειναι κακασχημες, οπως κ γενικα ολη η διαφοροποιηση απο την ..παρουσιαση προ κατι χρονων, κ ομαδα με ονοματα να γαμανε δε προκειται να δουμε. 

Οποιος θεωρει ομορφο αυτο που παρουσιαζεται ως στεγαστρο , ιδιως βαζοντας ονοματα σταδιων τεραστιων διαστασεων οπως το Αλιανζ Αρινα η το Γκαριντσα στη Βραζιλια (μιλαμε για 70αρια διαστημοπλοια lol), οπως κ κακασχημες κατασκευες παλι τεραστιων διαστασεων οπως της Λυων κ της Μπεσικτας, ε οκ ας μη καθισουμε να συζηταμε αλλο. Της Γιουβε ειναι ομορφο, γιατι το υλικο ειναι ενιαιο κ δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα. 

Εδω η οροφη του Σταδιου Αμπουτζα στη Νιγηρια

8C678AC1CC1DD7EEC1257E7500360D1A_0_1_DSC

 

και εδω της Γιουβε

foto20168493647.jpg

 

κ εδω οπως μας το παρουσιασανε καποτε το δικο μας

AGIA_SOFIA4-NORMAL.jpg

 

κ εδω οπως ειναι 

 

mqdefault.jpg

 

Δλδ οκ. Πηγαμε απο το σχεδιο το "ιταλικο" στο "νιγηριας"

κ να βαλω κ το Αλιανζ για να δειτε οτι οταν σχεδιαζεις κατι με συγκεκριμενο πλανο, δε γινεται να το αλλαξεις στη πορεια

M%C3%BCnchen_-_Allianz-Arena_(Luftbild).

Το διαστημοπλοιο με τις μεμβρανες. Απο πανω μεχρι κατω. Εχει μια οντοτητα, προσωπικα δε μ αρεσε ποτε, ειναι σα μια σαμπρελα, αλλα οκ ετσι σχεδιαστηκε.

Εμας δε σχεδιαστηκε για να εχει τοξα με μεμβρανες οπως το κανουν τωρα. Σχεδιαστηκε απο τον αρχιτεκτονα οπως μας το δειξανε στη παρουσιαση. Αλλα οκ αφου το υλικο το εχουν τα γνωστα σταδια, ολα οκ παιδια, γκρινιες χωρις λογο. Γρασιδι κ θεσεις να χει. Ε οκ . Θα τα χει. Τι τον θελαμε τον αρχιτεκτονα τοτε? 

 

Καλα κατσε να το δουμε ολοκληρωμενο και το δικο μας,.

Ουτε γνωσεις εχω απο κατασκευες τετοιου μεγεθους για να ξερω τι μπορει να προκυψει,

ουτε θα κρινω ενα ανεκπληρωτο εργο για την εμφανιση του.

 

Το 2008 η ΑΕΚ ειχε δανεικο το εθνικο σταδιο της χωρας,

ειχε προπονητικο με κοντεινερ και κλιση στα γηπεδα,

και ειχε διακανονισμενα γυρω στα 150εκ χρεη.

 

Το 2020, το 2021, οποτε ειναι ετοιμο,

η ΑΕΚ θα ειναι η μονη ομαδα στην Ελλαδα μαζι με τον γαυρο,

που θα μπορει να θεωρειται Ευρωπαικο σωματειο.

Αλλα οκ ολη την προσπαθεια αναπτυξης του σωματειου που ξεκινησε απο τον Νοτια,

και συνεχιστηκε απο τον Μελισσανιδη, να την πεταξουμε στα σκουπιδια,

επειδη η πρωτη μακετα ηταν πιο ωραια απο την τελικη.

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά της Γιούβε είναι πολύ πιο όμορφο από το πράγματι εντυπωσιακό αλιανζ. Ιταλικό γούστο με γερμανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Άσχετο αλλά της Γιούβε είναι πολύ πιο όμορφο από το πράγματι εντυπωσιακό αλιανζ. Ιταλικό γούστο με γερμανικό. 

Εμενα το Αλιανζ ειλικρινα δεν μου αρεσει.

Εντυπωσιακο σιγουρα, αλλα σαν λαστιχο αμαξιου ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×