Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

9 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Εννοω τοτε που ειχε μπει αλλαγη στο παιχνιδι του οακα με τη Σελτικ και αντι για μπουκα και γκολ εκανε μια μαλακια.Καπου εκει τον ξεγραψα.Ναι απο μια φαση,το ποταμι δεν γυριζει πλεον πισω.Ειμαι αδιστακτος.

Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα που λες. Ίσως θα έπρεπε να θυμηθείς ότι όλη η ομάδα ήταν χεσμενη μετά το 2-1 και ειδικά ένα παιδάκι που δεν είχε ξαναπαίξει σε τέτοιο επίπεδο είχε ακόμα μεγαλύτερη επιβάρυνση. 

Για μένα αξίζει να μείνει στο ροστερ. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mporat said:

Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα που λες. Ίσως θα έπρεπε να θυμηθείς ότι όλη η ομάδα ήταν χεσμενη μετά το 2-1 και ειδικά ένα παιδάκι που δεν είχε ξαναπαίξει σε τέτοιο επίπεδο είχε ακόμα μεγαλύτερη επιβάρυνση. 

Για μένα αξίζει να μείνει στο ροστερ. 

Για εμένα ανάγκη είναι μόνο να παίξει ώστε να κριθεί.

Αν πρόκειται να παίξει στην ΑΕΚ φέτος 1200' (το θεωρώ το minimum για να κρίνεις έναν παίχτη) να μείνει.

Αν όχι να πάει δανεικός κάπου όπου θα πάρει χρόνο συμμετοχής.

Το χειρότερο για να έναν παίχτη είναι να μην παίζει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Εννοω τοτε που ειχε μπει αλλαγη στο παιχνιδι του οακα με τη Σελτικ και αντι για μπουκα και γκολ εκανε μια μαλακια.Καπου εκει τον ξεγραψα.Ναι απο μια φαση,το ποταμι δεν γυριζει πλεον πισω.Ειμαι αδιστακτος.

Το συγκεκριμένο ματς επειδή μου έκανε , θετική , εντύπωση ο Αλμπάνης . Αμυνόμασταν μέσα στη περιοχή μας και ήταν θέμα λεπτών πότε θα τραβάγαμε τις Κ.....τριχες μας . Μπήκε ο Αλμπάνης και βγήκε η μπάλα απο τη περιοχή πέρνωντας πολύτιμες ανάσες και δευτερόλεπτα η ομάδα ώστε να ανέβει η γραμμή άμυνας και σε συνδιασμό με το άγχος των σκοτσέζων να τελειώσει το παιχνίδι . Γενικά σε όλα τα παιχνίδια που έμπαινε ανακάτευε τις άμυνες και δημιουργούσε θέματα στις αντίπαλες ομάδες είτε με το να τον φυλάνε οι μπάκ είτε με το να δημιουργεί προυποθέσεις για ευκαιρίες .

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Αλμπάνης ήταν καλό σε κάποιους αγώνες, π.χ. με τον ΟΦΗ που η ΑΕΚ ήταν κάκιστη με δική του ωραία ενέργεια σημειώθηκε το γκόλ και πέρυσι έστω και σε μικρομεσαίο επίπεδο από τους καλύτερους στο πρωτάθλημα. Για εναλλακτική λύση δείχνει να αξίζει μία δοκιμή φέτος.

Το θέμα είναι η φαινομενική(?) ευπάθεια στους τραυματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mporat said:

Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα που λες. Ίσως θα έπρεπε να θυμηθείς ότι όλη η ομάδα ήταν χεσμενη μετά το 2-1 και ειδικά ένα παιδάκι που δεν είχε ξαναπαίξει σε τέτοιο επίπεδο είχε ακόμα μεγαλύτερη επιβάρυνση. 

Για μένα αξίζει να μείνει στο ροστερ. 

Κοιτα δεν ειχα ποτε καλη αποψη για τον παικτη.Τον ειχα δει οταν επαιζε στον Απολλωνα σε αρκετα παιχνιδια.Δεν μου αρεσε.Ο καλος ο ποδοσφαιριστης συνηθως ξεχωριζει με τη μια,διακρινεις καποια ποιοτητα καποιο ποδοσφαιρικο τσαμπουκα οτιδηποτε,ειδικα στη θεση του ακραιου επιθετικου κανουν μπαμ αυτοι που εχουν δυνατοτητες.Ε ο συγκεκριμενος δεν.Αν γινει κανενα θαυμα και εμφανιστει 2 κλικ πιο εκρηκτικος και αποφασιστικος ξερω γω,αλλαζει το πραγμα.Δεν του δινω ομως και πολλες πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι για βασικός ακόμα και αυτοί που θέλουν να πούν μια καλή κουβέντα , σωκράτης που τον γνωρίζει απο μικρό , τον είπαν σοφτ άλλα δεν είναι και για πέταμε και με τον ανταγωνισμό που έχει στην ΑΕΚ ε δεν θα χαθεί κιόλας . Πάντως για να έρχετα απο το πάγκο σε στραβωμένα παιχνίδια μου κάνει .

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AG21 said:

Το συγκεκριμένο ματς επειδή μου έκανε , θετική , εντύπωση ο Αλμπάνης . Αμυνόμασταν μέσα στη περιοχή μας και ήταν θέμα λεπτών πότε θα τραβάγαμε τις Κ.....τριχες μας . Μπήκε ο Αλμπάνης και βγήκε η μπάλα απο τη περιοχή πέρνωντας πολύτιμες ανάσες και δευτερόλεπτα η ομάδα ώστε να ανέβει η γραμμή άμυνας και σε συνδιασμό με το άγχος των σκοτσέζων να τελειώσει το παιχνίδι . Γενικά σε όλα τα παιχνίδια που έμπαινε ανακάτευε τις άμυνες και δημιουργούσε θέματα στις αντίπαλες ομάδες είτε με το να τον φυλάνε οι μπάκ είτε με το να δημιουργεί προυποθέσεις για ευκαιρίες .

Κατσε λιγο να το ξαναδω το παιχνιδι απο την αλλαγη Αλμπανη και μετα γιατι ολα αυτα δεν τα θυμαμαι.Μονο τη φαση που εβαλα

Συνεχιζω να μη βλεπω κατι

Edited by MikrosKaiAtropos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AG21 said:

 

Καλος ανθρωπος,τα ιδια με μενα λενε αλλα σιωπηλα ?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Κατσε λιγο να το ξαναδω το παιχνιδι απο την αλλαγη Αλμπανη και μετα γιατι ολα αυτα δεν τα θυμαμαι.Μονο τη φαση που εβαλα

Δηλαδη τωρα θα κατσεις να δεις ΑΕΚ σελτικ μετα την αλλαγη αλμπανη;

Αλλαξε το νικ και καντο μικρος και πρεζακιας.

Απο την αλλη ποιος ειμαι εγω να κρινω που σαββατιατικα χτες στις 4 το βραδυ μετα απο δωδεκαλεπτο 4κ υπερθεαμα μικελαντζελου ειδα εξηνταλεπτη συνεντευξη ηλια παπαθεωδορου...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NIS21 said:

Δηλαδη τωρα θα κατσεις να δεις ΑΕΚ σελτικ μετα την αλλαγη αλμπανη;

Αλλαξε το νικ και καντο μικρος και πρεζακιας.

Απο την αλλη ποιος ειμαι εγω να κρινω που σαββατιατικα χτες στις 4 το βραδυ μετα απο δωδεκαλεπτο 4κ υπερθεαμα μικελαντζελου ειδα εξηνταλεπτη συνεντευξη ηλια παπαθεωδορου...

Στο 80κατι εγινε η αλλαγη δεν ειμαι τοσο τραγικος

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λεπτά μείναν ώστε να μπει ο Ιούλιος και να σκάσουν οι μπόμπες που έχουν πυροδοτήσει λυμπε και τίγρης. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Λίγα λεπτά μείναν ώστε να μπει ο Ιούλιος και να σκάσουν οι μπόμπες που έχουν πυροδοτήσει λυμπε και τίγρης. 

Εχω να κανω κατι δουλειες αλλα τις αναβαλω γιατι περιμενω Ντελετιτς σε 37 λεπτα και ειμαι σε υπερενταση

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Καλος ανθρωπος,τα ιδια με μενα λενε αλλα σιωπηλα ?

Όχι ακριβως απλά ότι είναι σοφτ στο παιχνίδι του και ίσως αυτό έβλεπαν πέρσι μαζί με τους τραυματισμούς και δεν έπαιξε περισσότερο . Έδειξε πάντως ότι το κατέχει το άθλημα . Θα δείξει .  

ΤΤ στην ένωση

Οι δύο μεταγραφές που θέλει να κάνει η ΑΕΚ για να κλείσει τον βασικό κύκλο των κινήσεων της, το έχουμε πει πως είναι και οι πιο δύσκολες, αλλά και ταυτόχρονα καθοριστικές. Ο ένας βασικός ακραίος και ο φορ, δεν χρειάζεται να είσαι κάτοχος UEFA Pro, για να καταλάβεις πως σε μια ομάδα με την φιλοσοφία του Μιγκέλ Καρντόσο, είναι κομβικοί.

Το καλό είναι πως στην ΑΕΚ μπορούν να ψαχτούν γι’ αυτές τις κινήσεις, έχοντας κλείσει ήδη πολλά μέτωπα. Άρα αυτές τις μέρες το βάρος πέφτει εκεί αποκλειστικά. Ένα βάρος, που απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, πότε μετατοπίζεται προς την μία θέση, πότε προς την άλλη. Ανάλογα με την εξέλιξη στις επαφές, για τους στόχους που είναι σε προτεραιότητα.

Και οι δύο κινήσεις, ακόμη περισσότερο ίσως αυτή του φορ, σε οικονομικό επίπεδο θα είναι από τις υψηλότερες, που έχει κάνει η ΑΕΚ από το 2013 μέχρι σήμερα. Τουλάχιστον σε επίπεδο συμβολαίων. Και λέω από τις υψηλότερες, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο 1,5 χρόνος του Αραούχο στην Ένωση για παράδειγμα, κόστισε πάνω από 2 εκατομμύρια καθαρά. Ενώ πληρώθηκαν άλλα 2 εκατομμύρια περίπου για την απόκτηση του Λιβάγια.

Ωστόσο, αν τελικά το φορ και παρά την εικόνα που είχαμε ως τώρα, έρθει με συμβόλαιο πάνω από 1 εκατομμύριο και ίσως κι αρκετά πάνω από αυτό, δεν θα μου προκαλέσει εντύπωση, βάσει της εικόνας που έχω από το ρεπορτάζ τα τελευταία 24ωρα.

Εννοείται πως όταν πας να κινηθείς σε αυτό το επίπεδο, οι επιλογές σου γίνονται περισσότερες. Άρα μεγαλύτερη και η ανάγκη να βγάλεις το καλύτερο δυνατό και με το μικρότερο δυνατό ρίσκο, από αυτές στις οποίες καταλήγεις. Που σημαίνει, πως το μόνο που δεν χρειάζεται είναι πίεση. Ειδικά για τον φορ.

Για τον ακραίο, τον ένα τουλάχιστον που κυνηγά η ΑΕΚ για να τον έχει όσο πιο νωρίς γίνεται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας, προφανώς και δεν πάει για το συμβόλαιο που θα διαθέσει στον φορ, αλλά και για εκεί, οι πιθανότητες να είναι στο επίπεδο των πιο ψηλών συμβολαίων που υπάρχουν ήδη και ίσως και λίγο περισσότερο, δεν είναι λίγες.

Απλά εδώ παίζεται κάπως. Γιατί μεταξύ των επιλογών, θα βρεις και παίκτες πιο έμπειρους με το βιογραφικό να «μιλάει» από μόνο του, άρα και αντίστοιχες οικονομικές απαιτήσεις. Αλλά θα βρεις και παίκτες που περισσότερο κρίνονται από τον προπονητή και τους ανθρώπους του σχεδιασμού, βάσει προοπτικής. Και μπορεί στο τέλος κάποιος από αυτούς να είναι η επιλογή.

Όπως είπα και πριν, με τις δύο αυτές κινήσεις, όταν με το καλό ολοκληρωθούν, η ΑΕΚ θα έχει κλείσει τον βασικό κύκλο των μεταγραφών της. Αυτές δηλαδή που από την αρχή ήταν δεδομένο πως έπρεπε οπωσδήποτε να γίνουν.

Αλλά όπως σωστά είπε ο Καρντόσο, οι μεταγραφές τελειώνουν τον Αύγουστο, στις 31. Αυτό αφήνει τα περιθώρια ανοιχτά για προσθαφαιρέσεις, ανάλογα με την εικόνα που θα αποκομίσει ο προπονητής μέσα στην προετοιμασία.

Υπάρχουν παίκτες, που είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής την σεζόν που τελείωσε κι άρα ο Καρντόσο είχε την ευκαιρία να αποκτήσει αρκετά ολοκληρωμένη άποψη από το υλικό που έχει δει. Υπάρχουν άλλοι με λιγότερο ή αρκετά λιγότερο χρόνο συμμετοχής, που δεν θα μπορούσε να είναι σε θέση να σχηματίσει το ίδιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Υπάρχουν παίκτες που θα του δείξουν πως μπορεί να ποντάρει πάνω τους κι άλλοι που ίσως όχι. Από αυτό που είπε ο προπονητής στην πρώτη της προετοιμασίας, καταλαβαίνω πως θέλει να κρατάει τις επιλογές του ανοιχτές.

Κι αυτό είναι το σωστό.

Όσο λιγότεροι οι συμβιβασμοί που θα χρειαστεί να κάνει στην τελική σύνθεση του ρόστερ, τόσο πιο υγιείς οι βάσεις για την νέα προσπάθεια που γίνεται στην ΑΕΚ. Κι εκφράζεται με την επιλογή του.

Άρα, υπομονή κι όχι εύκολα συμπεράσματα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως μέσα στην εβδομάδα, πέραν του παιχταρα Ντελετιτς, να ΜΗΝ κλείσουν τον Βερντε. 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Hades said:

Λίγα λεπτά μείναν ώστε να μπει ο Ιούλιος και να σκάσουν οι μπόμπες που έχουν πυροδοτήσει λυμπε και τίγρης. 

Ολοι με κρανη σημερα το βραδυ. Καλου κακου βαλτε και Χ στα τζαμια με ταινια κολλητικη. Δεν ειμαστε για παραπλευρες απωλειες καλοκαιριατικα. Εγω θα κοιμηθω κατω απο το τραπεζι.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
2 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Εχω να κανω κατι δουλειες αλλα τις αναβαλω γιατι περιμενω Ντελετιτς σε 37 λεπτα και ειμαι σε υπερενταση

Και εγω. Θα σβησω και τα φωτα οπως την πρωτοχρονια.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά και τα ψέμματα τελειώνουν. Επίδειξη πλούτου. Το γήπεδο θα πάει κάνα μήνα πίσω αλλά χαλάλι. 

Πάντως πίσω από το ρεπορτάζ του ΤΤ βλέπω φορ μπεργκ. 1 και μυριο συμβόλαιο...α να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Ελπίζω πάντως μέσα στην εβδομάδα, πέραν του παιχταρα Ντελετιτς, να ΜΗΝ κλείσουν τον Βερντε. 

Δεν ξερεις πλεον ουτε τι να παρακαλας σε αυτην την ομαδα.

Ουτε εγω ψηνομαι με τον Βερντε. Αλλα αυτοι ειναι ικανοι να πουν «διναμε 2 για Βερντε, δεν καθησε, μενουμε με Αλμπανη».

Ομιλουμε τωρα για ομαδα που το αφεντικο προσπαθει να δουλεψει τον κοσμο, κακη κατασταση εξ ορισμου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Στο 80κατι εγινε η αλλαγη δεν ειμαι τοσο τραγικος

Νομιζα οτι ειχε βγαλει κανα εικοσιπενταλεφτο...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NIS21 said:

Νομιζα οτι ειχε βγαλει κανα εικοσιπενταλεφτο...

Ειναι επειδη τα τελευταια λεπτα φανηκαν αιωνας

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Θέλαμε Μαρτινς, ο παίχτης ήθελε και αυτός, τελικά ήταν κακός ο πρόεδρος της μπραγκα (άνθρωπος του Ιβάν όπως αποδείχθηκε) 

Θέλαμε πονσε, έτοιμοι να πληρώσουμε 6 μύρια στη Ρομα αλλά ο παίχτης είχε φιλοδοξίες για την καριέρα του και κατέληξε στη Μόσχα (και εκεί δάχτυλος Ιβάν μυρίζει) 

Θέλουμε βερντε, μπορεί να διαβάσουμε ότι δίνουμε και 2-3 μύρια αλλά μάλλον στη Ρομα μας έχουν στη μπούκα που δεν πήραμε πονσε οπότε θα φάμε άκυρο. Άσε που είναι και ακριβός ο Μπάρκας άρα σίγουρο άκυρο 

Θα παίξουν 2-3 ονόματα με πανομοιότυπο σενάριο μέχρι να φτάσει 31 Αυγούστου και τελικά θα μείνουμε με κλωναριδηδες οι οποίοι θα έχουν λάμψει στην προετοιμασία, κάπου στο 1/3 της σεζόν θα είναι μεταξύ πάγκου και εξέδρας και θα καταλήξουμε με μανταλο στις πλευρές. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Θέλαμε Μαρτινς, ο παίχτης ήθελε και αυτός, τελικά ήταν κακός ο πρόεδρος της μπραγκα (άνθρωπος του Ιβάν όπως αποδείχθηκε) 

 

? Πηγε ο Ρωσος και τους πηρε τον προπονητη ρε φιλε Ιουλιο μηνα και εσυ παλευες τον αναπληρωματικο εξτρεμ,η φαση ειναι να ψαχνεις πετρα να κρυφτεις

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

? Πηγε ο Ρωσος και τους πηρε τον προπονητη ρε φιλε Ιουλιο μηνα και εσυ παλευες τον αναπληρωματικο εξτρεμ,η φαση ειναι να ψαχνεις πετρα να κρυφτεις

Ανακοινώθηκε;

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×