Jump to content

ΑΕΚ Βόλλεϋ (Ανδρών) 2014-15


George_D
 Share

Recommended Posts

Εμένα δεν με ενδιαφέρει εαν αυτό λέγεται volley, handball, πυγμαχία, τάβλι, σνούκερ ή σκάκι.

 

Όλα κι όλα φιλαράκο! Μη πλακωθούμε! Πρέπει να ανοίξει τμήμα εχθές! (το άθλημα στην Αθήνα πάντως έχει έντονο ΑΕΚτζήδικο στοιχείο. :) )

Link to comment
Share on other sites

Μακρής: "Μείωση 50% και στόχος η παραμονή"

Ο γενικός αρχηγός του ΤΑΑ ΑΕΚ, Μάνος Μακρής, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, προανήγγειλε άμεση μείωση του μπάτζετ της ομάδας κατά 50% και αλλαγή στόχων. Τι είπε για την αποχώρησή του.

 

Σε επιβεβαίωση των όσων γνωρίζαμε για την κατάσταση που επικρατεί στο τμήμα βόλεϊ ανδρών της ΑΕΚ προχώρησε ο Μάνο Μακρής. Ο γενικός αρχηγός της ομάδας σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε τόνισε ότι θα γίνει άμεσα μείωση του μπάτζετ κατά 50% και φυσικά θα αλλάξουν και οι στόχοι της ομάδας.

 

"Από τον Μάρτιο που στήσαμε την ομάδα είχα πάρει υποσχέσεις και εγγυήσεις από τους κ. Κοτσάτο και Αλεξίου, αλλά και από κάποιους χορηγούς, για την οικονομική βοήθεια στο τμήμα.

 

Το λάθος ξεκίνησε από τότε και συνεχίστηκε τον Αύγουστο, όταν θα μπορούσαμε τότε να έχουμε αναθεωρήσει κάποια πράγματα. Δεν το κάναμε και σ' αυτό έχω μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Δέχομαι μεγάλες πιέσεις από τα ανοίγματα που έχω κάνει. Αντιλαμβάνομαι την ευθύνη, μεγάλο παιδί είμαι, θα έπρεπε να έχω προστατέψει τον εαυτό μου", ήταν το αρχικό του σχόλιο.

 

Στη συνέχεια αναφέρθηκε και στις κατηγορίες που έχει ακούσει κατά το παρελθόν σχολιάζοντας: "Κατηγορήθηκα για πολλά πράγματα από συγκεκριμένους οπαδούς. Για μια παλιά ιστορία, λένε πως κατέσχεσα χρήματα από την ΑΕΚ. Η πραγματικότητα είναι ότι αυτό έγινε σε συνεννόηση με τον τότε πρόεδρο της Ερασιτεχνικής, κ. Γρανίτσα για να μη τα πάρουν οι αθλητές.

 

Πήρα 30.000 ευρώ για να ξεπληρώσω ένα δάνειο που είχα πάρει για λογαριασμό της ΑΕΚ και τα υπόλοιπα τα χάρισα στο σύλλογο. Με εμένα η ομάδα έφτασε σε τέσσερα φάιναλ-4. Όσες φορές μου ζητήθηκε η βοήθειά μου, την έδωσα απλόχερα. Ακόμα και με διοίκηση του κ. Ανατολιωτάκη, αλλά και με τη διοίκηση του κ. Χατζηχρήστου. Έχω τονίσει επανειλημμένως ότι είμαι στρατιώτης της ΑΕΚ".

 

Αναφερόμενος στις αλλαγές που θα γίνουν στο τμήμα είπε: "Το μεγάλο λάθος είναι ότι έβλεπα το κακό να έρχεται και δεν το σταμάτησα, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στη σημερινή εικόνα. Πριν μερικές ημέρες παραιτήθηκα, αλλά συνέχισα γιατί δεν υπήρχε αντικαταστάτης με αποτέλεσμα να τραβάω αυτό το μαρτύριο. Δεν μπορώ να αφήσω την ΑΕΚ με αυτό το μπάτζετ και να οδηγηθεί σε διάλυση. Θα διορθώσω το αρχικό λάθος μου και έπειτα θα φύγω.

 

Θα μιλήσω με όλους τους παίκτες και τον προπονητή για αναθεώρηση στόχων και αναπροσαρμογή συμβολαίων, ώστε η ομάδα να βρει το δρόμο της και να σταματήσει αυτή η αρρωστημένη κατάσταση. Πιστεύω ότι για να είναι βιώσιμο το τμήμα, θα πρέπει να γίνει μείωση περίπου 50% και αγωνιστικά να έχουμε σαν στόχο την αποφυγή των πλέι άουτ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν, αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Να αναλάβουν όμως και αυτοί που πρέπει τις δικές τους".

 

και

 

Απαγόρευση μεταγραφών για την ΑΕΚ

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η ΑΕΚ και στο βόλεϊ ανδρών αφού μετά τη γυναικεία ομάδα και η ανδρική δεν θα μπορεί να αποκτήσει ξένους ύστερα από απόφαση της ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.

Τα προβλήματα δεν έχουν τελειωμό για την ΑΕΚ. Δεν πρόλαβε να στεγνώσει το μελάνι από τα όσα δήλωσε ο Μάνος Μακρής για μείωση του μπάτζετ κατά 50% και ήρθε νέο "χαστούκι" από την CEV να δημιουργήσει ακόμα μεγαλύτερο πονοκέφαλο στη διοίκηση της ομάδας.

 

Μετά τη γυναικεία ομάδα η οποία δεν μπορεί να αποκτήσει ξένες αθλήτριες λόγω των οφειλών που υπάρχουν προς την Κάταλιν Κις ανάλογη τιμωρία επιβλήθηκε και στην ανδρική ομάδα.

 

Αφορμή τα χρέη προς μία ακόμα ξένη της γυναικείας ομάδας, την Σόνια Μποροβίντσεκ. Στη Σλοβάκα οφείλονται χρήματα από όταν αγωνιζόταν στην ΑΕΚ και πλέον ο βραχνάς προστίθεται και στην ανδρική ομάδα. Σύμφωνα με την απόφαση της CEV από τις 9/12/2014 απαγορεύεται η απόκτηση ξένων αθλητών και στην ανδρική ομάδα.

 

Όλα αυτά την ώρα που η διοίκηση της ομάδας θα προτείνει μείωση σε όλους τους παίκτες κατά 50% με την αντίδραση των ξένων να παραμένει άγνωστη. Μάλιστα, ήδη κάποιες ομάδες της Α1 καλοβλέπουν ορισμένους από τους παίκτες των κιτρινόμαυρων.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με θαύμα θα μείνει στην ΑΕΚ ο Πέτρογλου, συζήτηση για λύση συμβολαίου

 

Ενός κακού, μύρια έπονται και η φράση αυτή ταιριάζει απόλυτα στο ανδρικό βόλεϊ της ΑΕΚ. Τα προβλήματα ξεφυτρώνουν το ένα μετά το άλλο και φαίνεται πως οδηγούμαστε σε λύσεις συμβολαίων παικτών που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να πάρουν την ομάδα στις πλάτες τους. Μια τέτοια περίπτωση είναι του Κρίνιτς που όπως διαβάσατε από το enwsi.gr αναμένεται να δει σύντομα την έξοδο.

 

Η διοίκηση της ΑΕΚ δεν θα μείνει μόνο στον Κροάτη. Συνολικά αναμένεται να αποχωρήσουν τρεις αθλητές, ενώ η δεύτερη περίπτωση είναι και η πιο …βαριά. Φαίνεται πως είναι έτοιμο το διαζύγιο με τον έμπειρο ακραίο Πέτρο Πέτρογλου, που δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα λόγω σοβαρού τραυματισμού.

 

Πρόκειται για έναν απο τους πιο ποιοτικούς παίκτες της Ένωσης, ωστόσο στην ΑΕΚ φαίνεται να έχουν αποφασίσει να χωρίσουν τους δρόμους τους με τον συγκεκριμένο παίκτη, ενώ η ομάδα έχει αρχίσει να συνηθίζει με την ιδέα ότι δεν θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.

 

Έτσι και αλλιώς πάντως αναμένονται ανακοινώσεις τις επόμενες ώρες από τη διοίκηση της ΑΕΚ, που αλλιώς τα υπολόγιζε το καλοκαίρι και αλλιώς της βγήκαν στην πορεία.

 

Μερίδιο στην αποτυχία φαίνεται να έχει και η Ερασιτεχνική, αφού ο προγραμματισμός έγινε με σύμφωνη γνώμη των ανθρώπων του προεδρείου. Όπως και να΄χουν τα πράγματα ζημιωμένο από όλα αυτά βγαίνει το τμήμα και δεν θα αργήσει η και επίσημη τοποθέτηση της διοίκησης, για όλα τα θέματα που απασχολούν το τμήμα, αλλά και για την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

 

δηλ τα χρεη ειναι της γυναικειας ομαδας, η οποια εχει ηδη τιμωρηθει με απαγορευση μεταγραφων και η ευρωπαικη ομοσπονδια τιμωρει και την ανδρικη ομαδα ως επιπλεον ποινη?? καπως παρανοϊκο μου ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

δηλ τα χρεη ειναι της γυναικειας ομαδας, η οποια εχει ηδη τιμωρηθει με απαγορευση μεταγραφων και η ευρωπαικη ομοσπονδια τιμωρει και την ανδρικη ομαδα ως επιπλεον ποινη?? καπως παρανοϊκο μου ακουγεται

 

Σύλλογος είσαι στο ίδιο άθλημα, στην ίδια ομοσπονδία... (με το δικό τους σκεπτικό)

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειχε μπατζετ 1 εκατομμυριο το ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΛΕΥ ρε μαλακες. Ποιος να παει να πληρωσει αυτα τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα και να αντιμετωπιστεί επιτυχώς το θέμα του χρέους θα προκύψει εκ νέου στο μέλλον.

Σε λάθος βάση ο ερασιτεχνικός αθλητισμός ο οποίος έχει επαγγελματικά χαρακτηριστικά χωρίς όμως το αντίστοιχο εμπορικό και οικονομικό υπόβαθρο.

 

Απο εκεί πέρα πάντως,το ότι κάποιος προσπαθεί να κρατήσει το τμήμα και με ίδιους πόρους ακόμα,πρέπει να του αναγνωριστεί.

Edited by Bluesman
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειχε μπατζετ 1 εκατομμυριο το ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΛΕΥ ρε μαλακες. Ποιος να παει να πληρωσει αυτα τα λεφτα;

 

Αυτό δεν το ήξερα, στέκει, σοβαρά;

Link to comment
Share on other sites

Tεράστιο ποσό.

 

Ναι, και δικαιολογειται αραγε τετοιο ανοιγμα για γυναικειο βολει?

Link to comment
Share on other sites

Από το καραγκιοζιλίκι του να ζητάς λεφτά από τους παίχτες για να πληρωθεί το πούλμαν για Θεσσαλονίκη και τον διασυρμό του ονόματός σου στις ευρωπαϊκές ομοσπονδίες των αθλημάτων, χίλιες φορές να ανασταλεί η λειτουργία και να αποφασίσουν τα μέλη της ερασιτεχνικής ΑΕΚ ποια τμήματα πρέπει να κρατήσει η ερασιτεχνική. Αλλά να μπορεί να τα κρατήσει αξιοπρεπώς, να πληρώνονται όλοι στην ώρα τους και να είναι όλα σωστά. Το να φτιάξεις ένα ρόστερ που θα σου δημιουργήσει οικονομικές υποχρεώσεις τις οποίες αποκλείεται να πληρώσεις και το ξέρεις, προκειμένου να πάρεις ένα πρωτάθλημα, είναι μεγάλη παπαριά. Γιατί είναι βέβαιο ότι σε 2-3 το πολύ χρόνια το τμήμα θα βαράει διάλυση. Τι να πω... ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πολλές φορές είναι ο τρόπος... μη λέμε τα αυτονόητα όμως και μη κάνουμε θέματα τώρα απ' το πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, σας χάλασε η λέξη που ανέφερα πριν μέρες.

ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΠΑ.+-

 

Ό,τι κι αν συμβεί, ακόμα και πιο τραγικά να γίνουν τα πράγματα δεν νοείται αυτή η λέξη όμως να συνδέεται με την Α.Ε.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Από το καραγκιοζιλίκι του να ζητάς λεφτά από τους παίχτες για να πληρωθεί το πούλμαν για Θεσσαλονίκη και τον διασυρμό του ονόματός σου στις ευρωπαϊκές ομοσπονδίες των αθλημάτων, χίλιες φορές να ανασταλεί η λειτουργία και να αποφασίσουν τα μέλη της ερασιτεχνικής ΑΕΚ ποια τμήματα πρέπει να κρατήσει η ερασιτεχνική. Αλλά να μπορεί να τα κρατήσει αξιοπρεπώς, να πληρώνονται όλοι στην ώρα τους και να είναι όλα σωστά. Το να φτιάξεις ένα ρόστερ που θα σου δημιουργήσει οικονομικές υποχρεώσεις τις οποίες αποκλείεται να πληρώσεις και το ξέρεις, προκειμένου να πάρεις ένα πρωτάθλημα, είναι μεγάλη παπαριά. Γιατί είναι βέβαιο ότι σε 2-3 το πολύ χρόνια το τμήμα θα βαράει διάλυση. Τι να πω... ντροπή.

 

Με αυτά τα μυαλά δεν συντηρείται ούτε ένα τμήμα. Ούτε ένα.

 

1. Παίρνεις ένα τμήμα και το "χτίζεις" από την αρχή με σκληρή δουλειά χρόνων, χωρίς απαιτήσεις για πρωταθλητισμό. Αλλά εδώ θέλει ανθρώπους που κατέχουν τη δουλειά τους, μάνατζερ καλούς.

 

2. Έχεις πόρους από ιδιώτες, σε βάθος χρόνου όμως και σοβαρά πράματα, οπότε είσαι σε υψηλό επίπεδο και φυσικά παράλληλα προσπαθείς να οργανώσεις τα τμήματα σου σε αθλητικό και οικονομικό τομέα όπως στο σημείο 1 παραπάνω.

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα το ακριβως αντιθετο συμβαινει.. η αντιθετη λογικη εχει χρεωκοπησει ολα τα τμηματα

 

Ε τι να λέμε... Υπάρχει το αγγλικό μοντέλο μάνατζμεντ των αθλητικών συλλόγων/εκδηλώσεων κτλ., το ευρωπαϊκό μοντέλο, και υπάρχει το... ελληνικό.

 

Δεν είναι φαινόμενο Α.Ε.Κ. αυτό φυσικά, αλλά της χώρας. Γι' αυτό άλλωστε βρισκόμαστε υπό το 0 σε αθλητισμό στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται θα χασουμε 3-0 με μεγαλη διαφορα ποντων στα σετ και κατεβασμενα τα χερια. Για τους ξενους ηδη ακουγεται οτι κανεις δεν θα δεχτει μειωση και μαλλον θα φυγουν ολοι απο Δευτερα, απορω μετα τι ομαδα θα κατεβαζουμε

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τον κοσμο μας που ηταν μεσα

και ακουγοταν στο ραδιο

το ΑΕΚ ΟΛΕ

συνεχεια.

 

9 - 13 - 14 οι ποντοι μας.

 

Αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμώτο δε ζητάω πολλά. Να φύγει αυτό το ρημάδι το χτικιό με τμήμα της ομάδας να παλεύει για τη σωτηρία του.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ευχεσαι αυτο .

Οι αθλητες ευχονται να μη ξαναχαλασει το πουλμαν

στον γυρισμο αργα σημερα για Αθηνα .

 

Ειναι κουρασμενοι για να σπρωχνουν .

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που λήγει στα 3...Σε αντιστοιχία με ποδοσφαιρικό σκορ θα μιλούσαμε πχ για ένα 7-0.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ευχεσαι αυτο .

Οι αθλητες ευχονται να μη ξαναχαλασει το πουλμαν

στον γυρισμο αργα σημερα για Αθηνα .

 

Ειναι κουρασμενοι για να σπρωχνουν .

 

Τι να πώ... Δε βρίσκω λόγια κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×