Jump to content

ΑΕΚ Βόλλεϋ (Ανδρών) 2014-15


George_D
 Share

Recommended Posts

Σημερα Νικολα εχασες μεγαλη

ευκαιρια να γνωρισεις τον υπερπρωταθλητη ΠΙ & Ο

Τζυμπε 21.

 

Μου εξηγησε το πως καταφερε

με χαρακτηριστικη ανεση περσυ να παρει το πρωταθλημα .

Τεχνικη και σκεψη που σπανιζουν

χρησιμοποιησε ο Τζυμπε 21

για να στεφθει πρωταθλητης Πι & Ο 2013-14.

Link to comment
Share on other sites

"Goal" 09:35 24/11

 

ΤΡΑΓΙΚΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΕΚ

 

Τους λυπήθηκε και ο οδηγός του πούλμαν!

 

Του Κώστα Ασημακόπουλου

 

Εκτός ελέγχου τείνει να βγει η κατάσταση στην ομάδα βόλεϊ ανδρών της ΑΕΚ, με απρόβλεπτες εξελίξεις ακόμα και για την παρουσία της Ενωσης στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.

 

Ακόμα και ο αγωνιστικός διασυρμός στην Αλεξανδρούπολη, από τον Εθνικό, περνάει σε δεύτερη μοίρα μπροστά στο δράμα που περνούν ο Χόρχε Ελγκέτα και οι παίκτες της ομάδας, ενώ η «έκρηξη» του εφόρου, Ζαχαρία Καμαρίκου, προαναγγέλλει και την παραίτησή του. Τα χειρότερα, όμως, δυστυχώς φαίνεται να έρχονται. Οι παίκτες, σήμερα, θα έχουν μεταξύ τους συνάντηση για να καθορίσουν τη στάση τους έναντι της διοίκησης του Αλέξη Αλεξίου, που παραμένει άφαντη.

 

Και χωρίς βίζες!

 

Οι πληροφορίες λένε πως ο Αργεντινός προπονητής, Χόρχε Ελγκέτα, έβγαλε εισιτήριο για να επιστρέψει στην πατρίδα του, αλλά ακόμα και εκεί προκύπτει πρόβλημα, εάν επιβεβαιωθούν τα χειρότερα σενάρια. Σύμφωνα με αυτά, η διοίκηση της ΑΕΚ δεν έχει φροντίσει να ανανεώσει τις αθλητικές βίζες του προπονητή και των παικτών κι αν επιχειρήσουν να βγουν από τη χώρα θα έχουν πρόβλημα με τις αρχές.

 

Έβαλε από την τσέπη του

 

Οι αναφορές για τις δραματικές καταστάσεις που βιώνουν οι αθλητές είναι εξωφρενικές και οι συνθήκες που υπάρχουν στην ομάδα αμαυρώνουν την ιστορία και το γόητρο της ΑΕΚ αλλά και του ελληνικού βόλεϊ. Η αποστολή ταξίδεψε στην Αλεξανδρούπολη με πούλμαν της εταιρείας «Κληρονόμου», της Νέας Φιλαδέλφειας, αλλά κανείς δεν είχε χρήματα να πληρώσει το πετρέλαιο ούτε και να φροντίσει για τη σίτιση των αθλητών, οι οποίοι έκαναν 10 ώρες ταξίδι χωρίς ένα σάντουιτς. Μπροστά στην τραγική κατάσταση ακόμα και ο απλήρωτος οδηγός του πούλμαν λυπήθηκε τους αθλητές και έβαλε από την τσέπη του τα έξοδα για το πετρέλαιο και ένα σνακ!

 

.

Link to comment
Share on other sites

«Σε ένα μήνα, ίσως να μην υπάρχει ΑΕΚ»!

 

Κραυγή αγωνίας απ’ τον αρχηγό της ΑΕΚ στον NovaΣΠΟΡ FM! Ο Ανδρέας Ανδρεάδης μίλησε για τα προβλήματα της Ένωσης που απειλούν την ύπαρξη του τμήματος βόλεϊ. «Κάποιοι βγάζουν μίσος για την ομάδα», είπε.

 

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης φιλοξενήθηκε στο στούντιο του NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και την εκπομπή «Playball», όπου μίλησε για τα πολύ μεγάλα οικονομικά προβλήματα που ταλαιπωρούν το τμήμα βόλεϊ του συλλόγου, το οποίο «απειλείται» ακόμα και με… αφανισμό!

 

Κάτι που όπως ξεκαθάρισε θα φανεί μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα, όταν και η διοίκηση θα τους ανακοινώσει αν υπάρχει «ρευστό» ή… πτώχευση!

 

Από 'κει και πέρα αναφέρθηκε στο πόσο πολύ έχει επηρεάσει η απουσία του Πέτρογλου αγωνιστικά, στο ποιοι ήταν και ποιοι έγιναν πλέον οι στόχοι της ομάδας, στο αν σκέφτεται ο ίδιος να φύγει και στο γιατί αποχώρησε απ' τον Παναθηναϊκό.

 

Αναλυτικά όσα είπε στους 94,6 ο Ανδρέας Ανδρεάδης:

 

«Έχουμε αντοχές, δυνατότητες, είμαστε μαχητές. Ο καθένας έχει τις δικές του… γραμμές. Εγώ έχω ξαναζήσει παρόμοιες δύσκολες καταστάσεις και στον Ολυμπιακό, όπου ένα χρόνο δεν πληρωθήκαμε. Έχουμε την Ερασιτεχνική ΑΕΚ, τον κ. Μελισσανίδη στην ΠΑΕ κι ελπίζω να υπάρξουν κάποια χρήματα που να ξεχρεώσουν προβλήματα που έχουν προκύψει. Απ’ τη συνέντευξη του κ. Μακρή μέχρι σήμερα, δεν έχουμε καμία επίσημη ενημέρωση. Μόνο κάποιες τηλεφωνικές επικοινωνίες που μου ‘χει πει πως θα βρεθεί άκρη, αλλά υπάρχει αβεβαιότητα. Περιμένουμε τις εξελίξεις μέσα στην εβδομάδα».

Για το πώς κυλάει η χρονιά: «Όταν αρχίσαμε τη σεζόν, είχαμε όνειρα να φτάσουμε ψηλά την ΑΕΚ. Πήραμε διαβεβαιώσεις πως θα υπάρξουν οικονομικά εφόδια, η ομάδα φτιάχτηκε για τετράδα και από εκεί κι έπειτα θα ήταν στο χέρι μας να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Ωστόσο, έφυγαν κάποιοι παίκτες, υπάρχουν πολλά προβλήματα και τώρα κυνηγάμε την παραμονή. Ελπίζω να τα καταφέρουμε και να μην πέσει η ΑΕΚ. Ήρθα γιατί είναι μεγάλη ομάδα, με πολύ κόσμο που δίνει παλμό και με την προϋποθέση πως θα αναγεννούσαμε την ομάδα και θα έκανε στο μέλλον και ευρωπαϊκή πορεία. Αν όμως συνεχίσει αυτή η κατάσταση, ενδεχομένως σε ένα μήνα να μην υπάρχει καν το τμήμα…».

Για το αν μπορούν να υπάρξουν μειώσεις μισθών: «Βάσει συμβολαίων δε μπορεί να γίνει καμία μείωση στους αθλητές. Είναι θέμα του παίκτη και της θέλησης που θα δείξει ο καθένας για να δεχθεί κάτι τέτοιο. Σε διαφορετική περίπτωση ενδεχομένως κινηθούν σε κάποια από κοινού λύση. Πάντως, εντός δέκα ημερών από τυχόν αποχώρηση, μπορεί ο καθένας να πάει σε όποια ομάδα θέλει στην Ελλάδα. Είναι μεγάλη ομάδα η ΑΕΚ και κανείς δεν θέλει να φύγει ακόμα. Ψάχνουμε μήπως βρεθεί η λύση. Υπάρχουν επιχειρηματίες (όπως ο Δημήτρης Μελισσανίδης) που θέλουν να βοηθήσουν την ομάδα. Αν γίνει αυτό, πιθανώς να δοθεί και λύση. Με 100-150.000 ευρώ η ΑΕΚ μπορεί να πρωταγωνιστήσει. Για τέτοια νούμερα μιλάμε, δεν είναι πολλά…».

 

Για τους τελευταίους αγώνες: «Εγώ όταν μπαίνω μέσα, θέλω να δίνω το 100% και για μένα, για να μην διασύρω το όνομά μου. Πιθανώς κάποιοι να μην το καταλαβαίνουν αυτό. Στην Αλεξανδρούπολη η κακή εμφάνιση ενδεχομένως πέραν της ψυχολογίας, να οφείλεται και το μακρινό ταξίδι κτλπ. Ότι μας λυπήθηκε ο οδηγός και μας πλήρωσε το γεύμα δεν ισχύει, είναι ψέμα. Το έβγαλαν εκτός ομάδας κάποιοι για να πιέσουν καταστάσεις… Το χρέος της ΑΕΚ είναι περίπου στα 400.000 ευρώ και με το νέο νόμο μπορεί αυτό να γίνει βιώσιμο. Αν βρεθεί κάποιος να το φιξάρει, τότε η ομάδα μπορεί να ελαφρύνει και να κοιτάξει μπροστά στο μέλλον. Παίζουμε ένα κρίσιμο ματς με τον Φοίνικα Σύρου και θέλουμε τον κόσμο διπλά μας για να αποφύγουμε τυχόν περαιτέρω περιπέτειες».

 

Για το αν δέχεται «πόλεμο» η ΑΕΚ: «Έχω διαπιστώσει πως φέτος όλοι είναι εναντίον της ΑΕΚ. Αυτό φαίνεται απ’ τους ανθρώπους του βόλεϊ. Βγάζουν μίσος για την ομάδα… Δεν την θέλουν να είναι ψηλά. Ίσως την φοβούνται… Λείπει ο Ηρακλής, λείπει ο καλός Παναθηναϊκός, λείπει η ΑΕΚ κι έχουν βγει και πρωταγωνιστούν ομάδες της επαρχίας. Και δέχονται πόλεμο για να μην της… πετάξουν εκτός τετράδας αυτές τις ομάδες (σ.σ. της επαρχίας).

 

Για το αγωνιστικό σκέλος: «Το μεγάλο πρόβλημα μέχρι τώρα είναι ο τραυματισμός του Πέτρογλου. Αν έπαιζε αυτός, θα ήμασταν τριτο-τέταρτοι τώρα. Είναι βαρόμετρο… Και από ‘κει και πέρα θα φαινόταν τι θα κάναμε πιο μετά, ανάλογα και με τις προσθήκες του Δεκεμβρίου».

 

Για το πώς είναι ψυχολογικά ο κόουτς Ελγκέτα: «Είναι απογοητευμένος. Όταν ήρθε, πήρε άλλες διαβεβαιώσεις (όπως όλοι μας), τότε φαινόταν καλά η κατάσταση και γι’ αυτό υπογράψαμε (κι εμείς). Δυστυχώς έφυγε ο κ. Κωτσάτος και ήρθαν αυτά τα προβλήματα. Κάνει υπομονή ο Ελγκέτα, έχει φτάσει στο αμήν. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει εισιτήριο για να φύγει… αλλά είναι σίγουρα προβληματισμένος που δεν μπορούμε να κάνουμε καν προπόνηση».

 

Για τον λόγο που έφυγε απ’ τον Παναθηναϊκό: «Δεν με θέλανε στον Παναθηναϊκό και γι’ αυτό έφυγα και πήγα στον Ολυμπιακό. Μου είπαν θα υπογράψουμε συμβόλαιο, αλλά δεν ήρθαν ποτέ στο γήπεδο για το ραντεβού που θα κάναμε…».

 

Για τις εξελίξεις: «Απ’ τη διοίκηση της ΑΕΚ έχουμε ακούσει πως είτε θα λήξουν καλώς, είτε κακώς τα νέα για το τμήμα. Είτε ότι υπάρχουν λεπτά, είτε όχι… Περιμένουμε αυτό και από πρώτη Δεκεμβρίου, μπορούμε όλοι οι παίκτες να προβούμε σε οποιαδήποτε ενέργεια για να μείνουμε ελεύθεροι αν δεν γίνει κάτι».

 

Για το αν έχει προτάσεις από άλλες ομάδες: «Πολλοί ψάχνονται, πολλοί έχουν προτάσεις. Κι εγώ έχω, αλλά δεν θέλω να φύγω απ’ την ΑΕΚ. Αν φύγω, θα με αναγκάσουν οι καταστάσεις… Από το βόλεϊ ζω και κάπως πρέπει να τα φέρνω βόλτα. Περιμένουμε αυτή την εβδομάδα να μας πουν τι μέλλει γενέσθαι. Μακάρι να έρθουν κάποια χρήματα και να κυλήσουν όλα ομάδα στη συνέχεια…

 

Για την εικόνα του πρωταθλήματος: «Το πρωτάθλημα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι σε κατάσταση τραγική. Παίκτες που παίζουν τώρα, τότε δεν θα περνούσαν ούτε έξω απ’ τα γήπεδα της Α2. Ευτυχώς βγάλαμε μια καλή γεννιά παιδιών που έφυγαν για το εξωτερικό και κρατούν ψηλά την σημαία της Εθνικής. Ολυμπιακός, Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ΠΑΟΚ θα παλέψουν για τον τίτλο»

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία του Γενικού Γραμματέα της ερασιτεχνικής κ. Γιώργου Κατσαδήμα στην προπόνηση της ΑΕΚ έδωσε έναν τόνο αισιοδοξίας σε παίκτες και τεχνικό τιμ, αλλά και μία στήριξη που έλειπε από το τμήμα του βόλεϊ. Φυσικά και δεν ήταν καθόλου τυχαία η παρουσία του, λίγο πριν το ματς με τον Φοίνικα Σύρου το οποίο είναι κρίσιμο για το αγωνιστικό μέλλον της ομάδας.

 

Ο κ. Κατσαδήμας μίλησε στο sport-fm.gr για τα λάθη που έφεραν το τμήμα σε αυτή την κατάσταση, αλλά και τις κινήσεις που θα κάνει ο ίδιος, διαψεύδοντας πάντως ότι θα αναλάβει προσωπικά την ομάδα.

 

«Όπως έχετε καταλάβει τα σοβαρά προβλήματα έχουν άμεσες επιπτώσεις στο αγωνιστικό. Ζήτησα από τους παίκτες και τον προπονητή να τα αφήσουν για λίγο στην άκρη και να κερδίσουμε αυτόν τον σημαντικό αγώνα. Δεν είπα ποτέ ότι θα αναλάβω εγώ το τμήμα, είναι λάθος αυτό που γράφτηκε, δεν έχω τον χρόνο να το κάνω. Απλά ήθελα να δείξω στην ομάδα ότι σαν ερασιτεχνική είμαστε κοντά τους. Ήταν περισσότερο μία ψυχολογική τόνωση αυτή η κίνηση. Θα είμαι κοντά στο τμήμα μέχρι να βρεθεί κάποιος χρηματοδότης να την αναλάβει και είμαστε πεπεισμένοι ότι αυτός θα βρεθεί», τόνισε αρχικά ο Γενικός Γραμματέας της ερασιτεχνικής, ενώ για το θέμα του μπάτζετ είπε: «Δεν μπορεί να καλυφθεί αυτό το μπάτζετ που υπάρχει τώρα, πρέπει να γίνουν μειώσεις. Θα προταθούν μειωμένα συμβόλαια στους παίκτες που θα μπορούμε να καλύψουμε, είναι στο χέρι τους αν θα δεχθούν. Το λάθος έγινε το καλοκαίρι, τον Αύγουστο έπρεπε να γίνει αναπροσαρμογή στόχων, όταν δεν μπορούσε να εξασφαλιστεί το μπάτζετ. Και εμείς σαν ερασιτεχνική περιμέναμε περισσότερα έσοδα και το τμήμα ξεχωριστά που ηγείτο ο κ. Μακρής. Πέρσι η ομάδα ήταν value for money».

 

«Δεν είμαστε εδώ για να πάρουμε κεφάλια»

Για το αν ευθύνεται ο κ. Μακρής που το τμήμα είχε αυτή την κατάληξη για αυτό και αποχώρησε και για τις υποχρεώσεις της ερασιτεχνικής απέναντι στο βόλεϊ είπε: «Δεν είμαστε εδώ για να πάρουμε κεφάλια. Ο κ. Μακρής κουράστηκε και δεν θέλει και ο ίδιος να ασχοληθεί από εδώ και πέρα. Θέλαμε φέτος να κάνουμε κάτι καλύτερο και να έχουμε στόχο την τετράδα. Εμείς σαν ερασιτεχνική παρά τα μειωμένα έσοδα, δώσαμε ότι είχαμε υποσχεθεί στο τμήμα».

 

Για το ύψος των περικοπών είπε: «Δεν το ξέρω, υπάρχει αύριο κρίσιμο ραντεβού μαζί με τον κ. Αλεξίου και τον κ. Μακρή για να θέσουμε το πλάνο της επόμενης ημέρας».

 

Στην ερώτηση αν έχει σχέση η επιστροφή του κ. Ανατολιωτάκη με την ΠΑΕ και αν θα βοηθήσει περαιτέρω η ΠΑΕ στο βόλεϊ, η απάντηση του ήταν ξεκάθαρη: «Όχι δεν έχει καμία σχέση και κακώς γράφτηκε ότι η ΠΑΕ είναι από πίσω. Έχουμε άριστες σχέσεις με την ΠΑΕ και τον κ. Ασλανίδη που είναι ενήμερος για όσα συμβαίνουν στα ερασιτεχνικά τμήματα. Ο κ. Ανατολιωτάκης θα αναλάβει πρόεδρος, λόγω φόρτου εργασίας του κ. Αλεξίου που έχει αναλάβει στο μπάσκετ. Αυτή η αλλαγή ήταν και επιθυμία του κ. Ανατολιωτάκη».

.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... 1-3 ήττα κι απόψε. Η ομάδα που πέρσι τερμάτισε άνετα στην πρώτη 5άδα στην κανονική περίοδο και κατέκτησε και το λιγκ καπ... Τι να πω. Ντροπή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Στο κλειστό της Γλυφάδας βρέθηκαν οι Αλεξίου, Ανατολιωτάκης, Ασλανίδης και Κατσαδήμας για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση της ΑΕΚ με το Φοίνικα Σύρου, ωστόσο η νέα κακή εμφάνιση εξόργισε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

 

Στην άρχη τα «άκουσε» ο αντικαταστάτης του Αλεξίου στην προεδρία της Ερασιτεχνικής, Ανδρέας Ανατολιωτάκης, ο οποίος λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα αποχώρησε από το κλειστό.

 

Η αγανάκτηση του κόσμου πήρε σβάρνα και τους παίκτες, οι οποίοι παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν προσπαθούν μέσα στο παρκέ να δείξουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο.

 

Προς το τέλος του ματς 10 άτομα πλησίασαν τον Αλεξίου και τον Ασλανίδη και τους ζήτησαν εξηγήσεις για τις διαδοχικές ήττες της ομάδας.

.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χόρχε Ελγκέτα μίλησε για τα πολλά προβλήματα που υπάρχουν στην ΑΕΚ και όσον αφορά το ματς με τον Φοίνικα τόνισε ότι η Ένωση ήταν κοντά στο 2-0, κάτι που δεν έγινε και στη συνέχεια οι παίκτες «κατέρρευσαν».

 

Αναλυτικά όσα είπε:

 

«Είμαι απογοητευμένος από την τροπή που πήρε το ματς. Πιστεύω ότι ήμασταν πολύ κοντά στο να προηγηθούμε 2-0 στα σετ. Δυστυχώς το σετ χάθηκε στο σερβίς άουτ του Παγιάν. Μετά η ομάδα κατέρρευσε. Οι παίκτες δεν έχουν ψυχολογία. Μετά από δυο-τρία λάθη πέφτουν ψυχολογικά και μετά είναι πολύ δύσκολο να ανέβουν.

 

Κι εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω από τον πάγκο. Κοιτάζω και δεν βρίσκω τι αλλαγές να κάνω. Έφτασα στο σημείο να χρησιμοποιήσω τον Κατσανεβάκη ακραίο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Αυτή την εβδομάδα κάναμε μόνο δυο προπονήσεις λόγω των προβλημάτων. Καταλαβαίνω πως νιώθει ο κόσμος αλλά και αυτός θα πρέπει να καταλάβει ότι οι παίκτες είναι άνθρωποι και έχουν προβλήματα».

 

.

Edited by Zastro
Link to comment
Share on other sites

το τμημα εχει παρει τη κατω βολτα και η κατασταση δειχνει μη αναστρεψιμη, προφανως ο Κατσαδημας που ανελαβε θα τους ειπε τη προηγουμενη βδομαδα τα ιδια πραγματα και οχι κατι παραπανω, "καντε υπομονη για τις πληρωμες θα δουμε"

Link to comment
Share on other sites

«Τελειώνει» ο Ελγκέτα από την ΑΕΚ, (νέα) κρίσιμη συνάντηση για το ανδρικό βόλεϊ

30/11/2014 - 21:03 1

 

Κρίσιμες αναμένεται να είναι οι επόμενες ώρες για το ανδρικό τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ. Τα διοικητικά και οικονομικά προβλήματα έχουν φέρει την ομάδα στο σημείο μηδέν και είναι πλέον επιτακτική η ανάγκη για καίριες και άμεσες αποφάσεις. Η αυριανή (ακόμα μία) κρίσιμη συνάντηση ανάμεσα στον Πρόεδρο της Ερασιτεχνικής, Αλέξη Αλεξίου, τον Γιώργο Κατσαδήμα (Γενικός Γραμματέας του τμήματος) τον μελλοντικό Πρόεδρο Ανδρέα Ανατολιωτάκη και τον Γενικό Αρχηγό του ΤΑΑ, Μάνο Μακρή, αναμένεται να κρίνει πολλά για το μέλλον του τμήματος.

 

Σύμφωνα, μάλιστα, με πληροφορίες του enwsi.gr ένα από τα θέματα που θα συζητηθούν είναι οι περικοπές στα έξοδα του τμήματος, γεγονός που θα επιφέρει και τη λύση των συμβολαίων με ορισμένους αθλητές προκειμένου να αποφευχθούν οι πιθανότητες προσφυγών, δικαίωμα που δίνεται στους αθλητές από αύριο (1/12). Ένα επιπλέον ζήτημα αποτελεί και το θέμα του τεχνικού της Ένωσης, Χορχέ Ελγκέτα.

 

Τα εξωαγωνιστικά προβλήματα που βάλλουν το τμήμα της Ένωσης είναι αρκετά ώστε να επηρεάσουν το αγωνιστικό κομμάτι, ωστόσο αυτό δε θέτει τον Αργεντίνο τεχνικό ως άμοιρο ευθυνών. Το γεγονός, μάλιστα, πως ο ίδιος έχει κουραστεί και απογοητευτεί από όσα συμβαίνουν στην ομάδα σε συνδυασμό με τα άσχημα αποτελέσματα τον φέρνουν ένα βήμα πριν από την έξοδο. Από την άλλη, η πλευρά της ΑΕΚ δεν επιβεβαιώνει την πιθανότητα παραίτησης του Αργεντινού, ωστόσο είναι σχεδόν σίγουρο πως η διοίκηση θα προχωρήσει άμεσα στο «διαζύγιο».

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επιδείξει ιώβεια υπομονή οι αθλητές της ΑΕΚ περίμεναν από το νέο διοικητικό καθεστώς που προέκυψε πριν από δέκα ημέρες (μετά την αποπομπή των Μακρή, Καμαρίκου) ότι θα έδινε άμεσα κάποιες λύσεις, ωστόσο η ενημέρωση που δόθηκε την Δευτέρα «θα κάνουμε συμβούλιο στα τέλη της εβδομάδας και θα δούμε» ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

Έτσι λοιπόν σήμερα το πρωί οκτώ αθλητές της Ένωσης απέστειλαν στην ΑΕΚ επιστολή στην ΑΕΚ με το οποία αφού εξηγούν ότι έχουν τηρήσει όλες τις συμβατικές τους υποχρεώσεις χωρίς ο σύλλογος να έχει τακτοποιήσει τις δικές του υποχρεώσεις, ζητούν τη μονομερή λύση των συμβολαίων τους (αλλά και την κατοχύρωση των χρημάτων που δικαιούνται).

Την επιστολή υπογράφουν οι τέσσερις ξένοι Παγιάν, Κρίνιτς, Ραντούνοβιτς, Μπουρκόφσκι και οι Ανδρεάδης, Πέτρογλου, Κατσανεβάκης, Γκούζντα καθώς και οι δύο προπονητές Ελγέτα, Μαρτζότι.

Η επιστολή είναι το πρώτο βήμα (ενημέρωσης προθέσεων) και εντός της ημέρας αναμένεται να αποσταλεί και το σχετικό εξώδικο με κοινοποίηση προς την ΕΣΑΠ μέσω του οποίου θα ζητούν από την διοργανώτρια αρχή να κινήσει τις διαδικασίες διακοπής των συμβολαίων τους.

Κι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φόρα από Έλληνες αθλητές, αφού μέχρι τώρα οι ομάδες ήταν αυτές που έκαναν αιτήσεις μονομερούς λύσεις συμβολαίων (κυρίως προς τους αλλοδαπούς αθλητές τους).

H επιστολή των παικτών της ΑΕΚ

«Βάσει των όρων των συμβολαίων που υπέγραψα ως αμοιβόμενος πετοσφαιριστής για να προσφέρω τις αθλητικές μου υπηρεσίες στην ομάδα Πετόσφαιρας της ΑΕΚ, σας γνωρίζω επίσημα τα ακόλουθα:

α. Από ενάρξεως ισχύος διάρκειας τίμησα στο έπακρον και δυστυχώς μονομερώς τις υποχρεώσεις μου που απορρέουν απο τους όρους των εν λόγω συμβολαίων εργασίας που συνυπέγραψα με το ΤΑΑ ΑΕΚ.

β. Παρά τις συνεχόμενες οχλήσεις (δια ζώσης και τηλεφωνικές) τόσο απο μέρους μου όσο και από άλλους συναθλητές μου, για την τήρηση των όρων των συναφθέντων συμβολαίων από την επίσημη ΑΕΚ, κυρίως όσον αφορά στο οικονομικό σκέλος καθώς επίσης και σε λοιπούς κατά περίπτωση συμβατικούς όρους, οι εν λόγω υποχρεώσεις από πλευράς της ομάδας παραμένουν εισέτι ανεκπλήρωτες και μονο στο επιπεδο των ανεδαφικών υποσχέσεων.

Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένων οτι:

α. Ο χρόνος χάριτος που δίδεται βάσει των συμβατικών συμφωνιών έχει παρέλθει προ πολλού

β. Η υπομονή από σεβασμό και αγάπη προς την ιστορία της ομάδας και τους φιλάθλους αυτής έχει ξεπεράσει τα ανθρωπίνως αποδεκτά όρια, στιγματίζοντας την ανθρώπινη μου αξιοπρέπεια και αμαυρώνοντας την αθλητική μου εικόνα,

Σας δηλώνω επίσημα ότι επιθυμώ τη μονομερή λύση των σχετικών συμβολαίων εργασίας που συνυπέγραψα με το ΤΑΑ ΑΕΚ με υπαιτιότητα του έτερου συμβαλλόμενου μέρους, διατηρώντας κάθε νόμιμο δικαίωμα μου για τη διεκδίκηση μη καταβληθέντων ποσών και λοιπών αποζημιώσεων που απορρέουν απο τους σχετικούς συμβατικούς όρους».

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να θιξω τους αθλητες, ειμαι πραγματικα περιεργος να μαθω με ποια λογικη ενας ημιεπαγγελματιας εστω αθλητης βολευ υπογραφει συμβολαιο με μια διαχρονικα αναξιοπιστη ομαδα οπως η ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεί να καλύψει αυτή την πίκρα καμία επιστροφή ποδοσφαίρου και διαφαινόμενη (κρατάω μικρό καλάθι) μπάσκετ. Παπαρολογίες "κάναμε λάθος, υπερεκτιμήσαμε το μπάζετ, περιμέναμε χορηγίες κλπ" αναρωτιέμαι αν τις επικαλούνται οι "υπεύθυνοι" και στις προσωπικές τους δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Πήραν λέει το ένα σαιτ απο 200 ευρώ από τον Ανατολ και οι παίχτες δεν αποφάσισαν ακόμη αν θα κατέβουν να αγωνιστούν.

Άλλος γράφει πως "όλα καλά πληρώθηκαν από ένα μισθό και θα παίξουν με τον ΠΑΟΚ".

Τι να πιστέψω δεν ξέρω γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

«Συνεργάτης του Ανδρέα Ανατολιωτάκη βρέθηκε σήμερα στο κλειστό της Γλυφάδας και μίλησε στους παίκτες και στα μέλη της ομάδας βόλεϊ. Τους ενημέρωσε για τις προθέσεις του κ. Ανατολιωτάκη ο οποίος είναι να αναλάβει την Προεδρία της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, να επιλύσει όλα τα προβλήματα που ταλανίζουν το τμήμα και ως χειρονομία καλής θέλησης πρότεινε την άμεση καταβολή ποσού περίπου 8.000 ευρώ έναντι των οφειλομένων τους.

 

Παράλληλα ζήτησε από τους παίκτες να συμμετάσχουν στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, που θα γίνει την Δευτέρα στο κλειστό της Πυλαίας για το πρωτάθλημα της Volleyleague, δίνοντας την υπόσχεση ότι σύντομα η νέα διοίκηση θα τακτοποιήσει τις οφειλές της. Οι παίκτες δεν πείστηκαν από την πρόταση και είπαν «όχι» στη μετάβασή τους στη Θεσσαλονίκη».

:(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×