Jump to content

Jose Morais καλώς ήρθες στην ΑΕΚ


moukie
 Share

Recommended Posts

? ερα απο τον πρωταθλητισμο, σκεψου ποσα γαμημενα χρονια εχεις να ερθεις 2ος. Εννια χρονια.

Ε αυτο λεω ρε. Ακουω κατι του στυλ ποιος τις γαμαει τις δευτερες θεσεις. Μαλλον τα ζελια ειναι μαλακες που παλευουν με λυσσα αν δεν βγουν πρωτοι να βγουν δευτεροι. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα καθε χρονο. Τοτε με Βαλνερ δεν κατεβηκες πλεη οφ. Δηλαδη μην τα αρχισουμε. ΟΚ μενεις πισω για Χ, Ψ λογους; Κυνηγα την δευτερη θεση. Οχι διακοπες απο Νοεμβρη και στ αρχιδισμος. Γιατι οταν θα πρεπει να διεκδικησεις πρωτια ολη την σεζον πως θα το κανεις ξαφνικα να σαι στο κοκκινο για 9 μηνες; ? οσα χρονια ειχε η ΑΕΚ ως οργανισμος να ειναι 9-10 μηνες στο κοκκινο;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να αφησουμε τον πουθενα να συνεχισει το αγκαζαρισμα της τεταρτης θεσης χωρις γκρινια;

 

Ειναι κι αυτο μια αποψη, απλα δεν χρειαζεται να συμφωνουνε ολοι.

 

Είναι αποψη την οποία δεν την συμμεριζομαι εγώ, δεν την εξεφρασα ποτέ, οπότε δεν κολλάει να με quotareis ετσι. 

 

Η δική μου η αποψη είναι το κραξιμο δεν χρειαζεται και δεν έχει λογική να πηγαίνει στο οικονομικό. 2 πλαγιοι του ασβέστη και ένας χαφ αυτή τη στιγμή θα μπορούσαν να κοστίσουν πολύ φθηνότερα απο Μπακα-Λαζο combined, αλλα να είναι δεκα φορες πιο χρήσιμοι και ταιριαστοί με εναν τρόπο παιχνιδιού που βολεύει ίσως περισσότερο. Δηλαδή εγώ τον Ψιψίνο τον κράζω που δεν μας έχει ποδοσφαιρικό κλαμπ αλλα κεντρο παλαίμαχων διερχομένων. 

 

Και στην τελική εγώ μπάλα βλέπω μπαλα θέλω να δω και να μαπασχολεί και να χαιρομαι με τις χαρες της ομάδας. τι με νοιαζει εμενα αν τους πληρώνει σε φακές σε κολομβιανα πεσος ή σε είδος. Το αποτέλεσμα κρίνω και το πλάνο, και αυτό που βλέπω και κραζω είναι οτι δεν υπάρχει πλανο και ότι ακομα και αποτελεσμα να έχουμε θα χαρώ μεν, θα συνεχίζω να κράζω για το πλανο δε.

 

Αν μείνει καποιος στο οικονομικό μόνο 1ον δεν καταλαβαίνει και πολλά απο το τι γίνεται στο γήπεδο μέσα 2ον έχει αλλοιωθεί το DNA του και νομίζει ότι το για να είσαι οπαδός μιας ομάδας σημαίνει ότι πρεπει να κατέχεις Κεινς και 3ον αν είχαμε Σαββίδη αντι για ψιψίνο θα πανηγυρίζαμε και θα τον αποθεώναμε γιατί μπορεί να τρώγαμε πουτσες αβέρτα αλλα μας έχει καλα οικονομικά

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

? ροπονηταρας. Μεγαλος αναλυτης και τακτισιαν, ο,τι καλυτερο εχει ερθει στην ΑΕΚ τα τελευταια 39 χρονια. Το μονο κακο Βεργη ειναι οτι παιρνει πολλα.

 

(*270 χιλιαρικα ειναι το ΟΛΟΝ και για τους τεσσερεις, το 500αρικο του φιλου μου του Βασιλη του Βεργη ειναι μαζι με μπονους στοχων και εφορια)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Καζατζογληδες σημερα κατι για "στραβα κοιταγματα στα αποδυτηρια που θα πρεπει να αναφερει ο νεος νωρις αν διαπιστωσει οχι οπως ο ? ογιετ" γραφουν. Τον κοιταζαν περιεργα τον ? ογιετ τελικα καποιοι; Και δεν μιλαγε ο καργιολης; Γιατι εγω νομιζα ηταν τρελος... ? εριμενω να δω τωρα ποιος θα ενοχληθει απο τον νεο κοουτς. ? λατελλας; Κολοβετσιος; Θα δουμε. Βεβαια ισως βγαλουν τον σκασμο ΟΛΟΙ αυτη την φορα και αυτο το νοημα εχει το "ειναι επιλογη προεδρου".. Θα χει ενδιαφερον παντως.

Link to comment
Share on other sites

? αντως πολλη αναφορα στον ? ογιετ ολοι οι κυβερνητικοι. Ισως μας απασχολησει ξανα λεω εγω. Φυσικα θα φαμε ακυρο αν και ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποψη την οποία δεν την συμμεριζομαι εγώ, δεν την εξεφρασα ποτέ, οπότε δεν κολλάει να με quotareis ετσι.

 

Η δική μου η αποψη είναι το κραξιμο δεν χρειαζεται και δεν έχει λογική να πηγαίνει στο οικονομικό. 2 πλαγιοι του ασβέστη και ένας χαφ αυτή τη στιγμή θα μπορούσαν να κοστίσουν πολύ φθηνότερα απο Μπακα-Λαζο combined, αλλα να είναι δεκα φορες πιο χρήσιμοι και ταιριαστοί με εναν τρόπο παιχνιδιού που βολεύει ίσως περισσότερο. Δηλαδή εγώ τον Ψιψίνο τον κράζω που δεν μας έχει ποδοσφαιρικό κλαμπ αλλα κεντρο παλαίμαχων διερχομένων.

 

Και στην τελική εγώ μπάλα βλέπω μπαλα θέλω να δω και να μαπασχολεί και να χαιρομαι με τις χαρες της ομάδας. τι με νοιαζει εμενα αν τους πληρώνει σε φακές σε κολομβιανα πεσος ή σε είδος. Το αποτέλεσμα κρίνω και το πλάνο, και αυτό που βλέπω και κραζω είναι οτι δεν υπάρχει πλανο και ότι ακομα και αποτελεσμα να έχουμε θα χαρώ μεν, θα συνεχίζω να κράζω για το πλανο δε.

 

Αν μείνει καποιος στο οικονομικό μόνο 1ον δεν καταλαβαίνει και πολλά απο το τι γίνεται στο γήπεδο μέσα 2ον έχει αλλοιωθεί το DNA του και νομίζει ότι το για να είσαι οπαδός μιας ομάδας σημαίνει ότι πρεπει να κατέχεις Κεινς και 3ον αν είχαμε Σαββίδη αντι για ψιψίνο θα πανηγυρίζαμε και θα τον αποθεώναμε γιατί μπορεί να τρώγαμε πουτσες αβέρτα αλλα μας έχει καλα οικονομικά

Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητα δικη σου αποψη, προσπαθω να "σπρωξω" παρακατω την κουβεντα με αφορμη το ποστ σου.

 

Απο εκει και περα να πω οτι κι εμεις μπαλα βλεπουμε και μπαλα θελω να συζηταω, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να βλεπω κατι καλυτερο απο τον Αραβιδη ή τον ? εκχαρτ.

 

Η γνωμη μου λοιπον εμενα ειναι οτι το μπατζετ πλεον παιζει τον πρωτο ρολο στο ποδοσφαιρο. Δεν επαιζε τοσο σημαντικο ρολο (οσο σημερα) την δεκετια του '80 και του '90 (προ Μποσμαν δλδ) διοτι οι ομαδες δεν πα να ξοδευαν μια περιουσια μπορουσαν να παρουν 2 ή 3 ξενους και απο εκει και μετα αναγκαστικα ο ενας θα την εβγαζε με τον Καραταιδη κι ο αλλος με τον Βαιο Καραγιαννη, κλαιν μαιν διαφορες δλδ.

 

Τωρα ομως δεν ειναι ετσι. Τωρα ο χ παικτης που ξερει μπαλα, θελει λεφτα. Και συνηθως βρισκει τα λεφτα που αξιζει ειτε απο την χωρα του, ειτε απο αλλη χωρα, αφου εχει απειρες επιλογες.

 

Δεν χρειαζεται να ξανα-αναλυουμε ακομα και φετος τι παγκο εχει ο γαυρος και τι η ΑΕΚ, κατι που δεν οφειλεται σε λαθος επιλογες, αλλα 100% σε ελλειψη χρηματων.

 

Εγω οσο και να τσαντιστηκα το καλοκαιρι με τον βατραχο και τον Μιλοβανοβιτς, ισα-ισα πιστευω οτι εντελως αντικειμενικα με ενα πολυ μικρο μπατζετ αποκτηθηκαν (με τον εναν ή τον αλλον τροπο ακομα και με πρωτοβουλιες Μελισσανιδη) αξιοπρεπεις παικτες. Δεν ξερω δλδ ποσο καλυτερους θα εφερναν αν διοικουσαν αλλοι. Επομενως θεωρω οτι φετος δεν φταινε τοσο τα λαθη, αλλα το μπατζετ που και παλι δειχνεις ελλειπεστατος ειδικα στον παγκο. Επισης προφανως φταιει το χαμηλο συμβολαιο που κατεληξες στον Κετσμπαγια κι οχι σε καλυτερο προπονητη.

 

Φυσικα και δεν ειναι μονο το μπατζετ.

ο Μελισσανιδης ειναι δεδομενα ενας τζαμπατζης, αλλα το χειροτερο ειναι οτι πλεον ειναι αμπαλος στο να διοικησει συγχρονη ? ΑΕ, εχει μεινει δυο δεκαετιες πισω και αδυνατει να κανει οτιδηποτε σοβαρο, εκτος του να παλεψει το παρασκηνιο. Οτιδηποτε γινεται στην ? ΑΕ γινεται χωρις προγραμμα, με λαθος τροπο, σε λαθος ταιμινγκ, με λαθος προσωπα και με κολληματα αλλων εποχων.

 

Αυτη η ιστορια με τον Σαββιδη (να τον συζηταμε συνεχεια σημερα εννοω) δεν ξερω ποτε αρχισε και πώς ακριβως, δεν ειπε κανεις πουθενα οτι ο Σαββιδης ειναι μεγαλος και τρανος. Εγω προσωπικα λεω οτι ειναι κανα δυο κλασεις σε ολα πανω απο τον Μελισσανιδη (πλην ισως παρασκηνιου). Αυτο δεν τον κανει μεγαλο παραγοντα γιατι καλυτερος απο τον Μελισσανιδη παιζει να ειναι κι ο Κομποτης. Αν ειχα σοβαρο ιδιοκτητη δεν θα ασχολουμουν καν με τον Σαββιδη.

Αλλα επειδη το θετεις, ναι, ενας τυπος που πληρωνει τα χρεη της ομαδας, της ανεβαζει το μπατζετ και το παλευει δινοντας χρηματα προς ολες τις κατευθυνσεις, ενω και επιχειρηματικα φαινεται πολυ ενεργος αυτην την περιοδο, τουλαχιστον θα αξιζε ενα μπραβο και μια υπομονη (ποσο μαλλον απο τους μεχρι προσφατα μονιμα 4ους), γιατι πρωτος-πρωτος αυτος βαζει λεφτα και προφανως δεν θελει να τα χασει. ? ροφανεστατα με τζαμπατζηδες δεν μπορει καν να γινει συγκριση.

 

Αυτα τα ολιγα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

πολυ χαμογελο βλεπω... θα τους παει με το φιλοτιμο και το στοιχημα του καλου κλιματος στα αποδυτηρια...

 

δυστυχως ομως ο ελληναρας ποδοσφαιριστης εναι ανωριμος εργασιακα, οποτε και ειναι απλα ζητημα χρονου να του παρουν τον αερα... και να γαμησουν το τμημα τελειως...

 

το δικο μου πλεον θεμα ειναι αν θα ανοιξω σημερα ή αυριο topic με τιτλο "καλή τύχη όπου κι αν πας..."

 

 

αντεγεια21

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι γραψου τα τώρα

μωρ σιμι πανκ μου

γιατί αδημονιεί η ψυχουλαμ

η έρμη μωρσύ

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μα η ιδια ομάδα, με τον ιδιο τζαμπατζή στο τιμόνι, τον χειμώνα που ήμασταν στη Γ και τον χειμώνα που ήμασταν στη Β εκλεινε παίκτες για την επόμενη χρονιά. οι Αραβίδης Μανταλος Λαμπρόπουλος Ανεστης Μπακακης κλείστηκαν για οταν θα ανέβουμε στην Β, και ο Σιμόες για την Α.

 

Μπορεί καποιες επιλογές να ήταν ή να αποδειχθηκαν αστοχες, αλλα φαινότανε μια λογική, ένα πλάνο, καλό κακό δεν έχει να λέει παντως ήταν πλάνο με προσανατολισμό να βελτιώνεσαι καθε χρόνο. Εμενα αυτό μου εδειχνε τουλαχιστον η ομάδα, οτι κινούνταν σε ενα πλανο που επιτασε να παίζουμε το ποδοσφαιρο που έχει στο μυαλό του ο Δέλλας, αποκτώντας τους περισσότερους αν όχι όλους Έλληνες ταλαντούχους ποδοσφαιριστές και πλαισιώνοντας τους με ψαγμένους ξενους-ευκαιρίες, όλα αυτά με σφιχτό μπατζετ και φτηνό για 2 λόγους, 1 να μην μπαινουμε μεσα και 2 να κανουμε γήπεδο.

 

Εγώ λέω ότι έτσι, δεν παίρνεις πρωτάθλημα και οτι λεφτά για γήπεδο δεν ξεκινας να μαζεύεις δεκάρα δεκάρα χωρίς να μπει πρώτα ούτε μια μπουλντόζα. Αλλα αυτή είναι μια κριτική πανω σε ενα πλανο εκπονημένο, και χωράει συζήτηση. Αυτό που γίνεται απο πέρσι το καλοκαίρι και μετά ομως είναι που αξίζει το μεγαλύτερο κραξιμο. Η οικονομική πολιτική παραμένει σε χαμηλά επίπεδα, αλλα πλέον δεν υπάρχει καμία σταθερά στην ομάδα, καμιά λογική στην καταρτιση του ρόστερ και του σταφ, παρα μόνο ότι μας κατσει μέσα στην τσέπη μας. Δεν ξέρει καποιος τι ποδοσφαιρο θέλουμε να παίξουμε, τι διαταξη θα έχουμε, οι σταθερες στην ομάδα αναδεικνυονται τυχαια εντελώς, δεν είχαμε καποιον να ρωτήσουμε που ποναει η ομαδα και πρεπει να ενισχυθει περσι γιατι τελειώσαμε με τον ΔΕΗτζή, την ομάδα δεν την ενισχύσαμε με τα θέλω του Καραφλα, αμα διώξουμε τον Μοράες ούτε του χρόνου θα ξέρουμε ποιον να ρωτήσουμε γιατί φαντάζομαι δεν έγινε καποια συσκεψη του στυλ "παμε να βρούμε εναν προπονητή που να παίζει έτσι και να είναι στο μπατζετ μας και να μπορει να παιξει ποδοσφαιρο με βαση τους παικτες που εχουμε" αλλα του στυλ "παμε να βρούμε καποιον που θα ναι φτηνός αλλα μπορεί να μην γκρινιαξει ο κόσμος".

 

η ομάδα είναι σαν μια πολυκατοικία. με πολλά λεφτα κανεις δεκαόροφη, με λίγα κανεις τετραόροφη. Αμα δε χτίσεις όμως, ανεξάρτητα απο το πόσα λεφτα πετας σε ενα γιαπί, γιαπί θα παραμείνει. και με αυτά τα μυαλα είτε διναμε τα 600 στον Μπολόνι είτε 50 στον Βαζακα, πεταμένα λεφτα θα ήταν παλι

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μέρες, από την πρόσληψη μέχρι το πρώτο παιχνίδι, είναι οι πιο "ηλίθιες" και οι πιο κοινότυπες σε κάθε αλλαγή προπονητή. 

Σήμερα ας πούμε διαβάζουμε για την "πρώτη" του Μοράις, τις "φιλοσοφίες" του, τις νουθεσίες του Μελ. 

Κόπυ-? άστε από παλιά αντίστοιχα ρεπορτάζ που προσωπικά πιστεύω ότι τα μισά και βάλε τα βγάζουν από την κοιλιά τους οι ΑΡΔηδες. 

Και γενικά συμβαίνει με όλους αυτό, όχι μόνο με την ΑΕΚ. 

Αυτή τη στιγμή το μόνο πραγματικό ενδιαφέρον είναι τελικά αν είναι ή όχι καλά ο Σιμόες και για το παρασκήνιο, πότε έγινε καλά...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το μόνο πραγματικό ενδιαφέρον είναι τελικά αν είναι ή όχι καλά ο Σιμόες και για το παρασκήνιο, πότε έγινε καλά...

 

to ayto

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το παραμύθι με τους τραυματισμούς που θεραπεύονται αυτόματα με την αλλαγή προπονητή πρέπει να τελειώσει. Αυτό δε θα γίνει αν την βγάζουν λάδι οι εμπλεκόμενοι. 

Link to comment
Share on other sites

aek-synergates2.jpg

 

Το team του Μοράις

 

Ο Ζοάο Κούνια (δεξιά του Μοράις), ? ορτογάλος, γεννημένος στις 11 Αυγούστου 1975 στο ? όρτο, θα είναι γυμναστής του Ζοζέ Μοράις μαζί με τον ? αναγιώτη Βούλγαρη, ο οποίος παραμένει στο τιμ. Αποτέλεσε και κατά το παρελθόν συνεργάτη του Ζοζέ Μοράις με τελευταίο σταθμό την τουρκική Αντάλιασπορ. ? ριν από την τουρκική ομάδα ανήκε στο προπονητικό τιμ του Κάρλος Καρβαχάλ στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, ενώ έχει εργαστεί στο τιμ του Ρουί Φαρίας, νυν βοηθού του Ζοζέ Μουρίνιο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Ζοάο Κούνια διδάσκει ως καθηγητής ποδοσφαίρου στο τμήμα φυσικής αγωγής του ? ανεπιστημίου του ? όρτο.  

 

Ο Μπαλτεμάρ Μπρίτο (αριστερά του Μοράις), ο πρώτος βοηθός του Ζοζέ Μοράις, είναι γεννημένος στις 9 Ιανουαρίου 1952 στο Ρεσίφε της Βραζιλίας και αγωνίστηκε ως κεντρικός αμυντικός σε πολλές ομάδες της ? ορτογαλίας ολοκληρώνοντας την καριέρα του το 1988. Στα δύο τελευταία ματς της ποδοσφαιρικής του καριέρας υπήρξε παίκτης-προπονητής της Βαρζίμ. Ηταν ο πρώτος βοηθός του Ζοζέ Μουρίνιο στη Λεϊρία το 2001 και έμεινε δίπλα του για έξι σεζόν μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης του θητείας στην Τσέλσι το 2007. Εκτοτε ακολούθησε καριέρα πρώτου προπονητή με πρώτο σταθμό την πορτογαλική Μπελενένσες.

 

Ο Χάιμε Γκαρθία Χιλ (τέραρτος), Ισπανός, γεννημένος στις 25 Σεπτεμβρίου 1980 στη Μαδρίτη, είναι analyst και video editor, ενώ έχει και τις ιδιότητες του graphic designer και του analyst at scouting. Συνεργάστηκε για πρώτη φορά με τον Ζοζέ Μοράις στη Ρεάλ Μαδρίτης, όταν ο προπονητής της ΑΕΚ ήταν βοηθός του Ζοζέ Μουρίνιο και εκείνος αναλυτής αγώνων στο τιμ της ισπανικής ομάδας. Τελευταία φορά ήταν μαζί στην Αντάλιασπορ

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, οι φωτογραφίες που βγάζει η ? ΑΕ και ανεβάζει στο επίσημο site κιόλας είναι εντελώς ΓΙΑ ΤΟ ? ΕΟΣ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις παραγραφους διαβαζεις το ονομα του Ζοζε Μουρινιο

σταματηστε, δεν κανει το γκελ. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ηρθε και ο τεταρτος δεν θα περιμενενουμε τον loupnikis καθε φορα να ανεβαζει τα στιγμιοτυπα του ματς.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το μόνο πραγματικό ενδιαφέρον είναι τελικά αν είναι ή όχι καλά ο Σιμόες και για το παρασκήνιο, πότε έγινε καλά...

 

to ayto

 

Ο simoes το προηγούμενο διάστημα είχε όντως ενοχλήσεις ασχετα αν ακουγόταν το μακρύ και κοντό του καθενός..Επίσης ο λάζαρος δεν έβγαζε 100μ στη προπόνηση χωρίς να μείνει απο ανάσες -λάσπη με μία λέξη- και πήγε ο αλλος ο ανεκδιήγητος και τον κατέβασε βασικό στο τηγάνι

 

Δε τον ξέρω καν το μοραίς αλλά υποθέτω οτι σε σχέση με τιμούρ θα κάνει τα απολύτως απαραίτητα και βασικά..υπομονή λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω δυσκολο να ναι χειροτερος των Τιμουρ, Δελλα (επισης μη προπονητης), ΔΕΗτζη και Μανωλα ο Μοραις.. Η συγκριση θα ειναι με τον ? ογιετ. Εχει καλυτερο υλικο παντως.. Μακαρι να κανει τα απαραιτητα και να καθαρισει ολους τους μεσαιους και μικρους. Τα ντερμπι ειναι ξεχωριστη ιστορια.. Νικη με ? ανιωνιο και Χ γαυρος με μπουγατσες να ευχηθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πράγμα πάντως με την ταση προς τους πορτογαλους προπονητές πανευρωπαικα πρεπει να σταματήσει. Απατεώνες, ειχαμε τον κορυφαιο ολων, τον Δασκαλο, νησαφι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×