Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

ντάξει μπεστ σίριζ έβερ δεν είναι αλλα είναι καλούτσικη μαλακίτσα. Περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου άρεσε το Killing αναζήτησα κάποια σειρά με ανάλογο ή σχετικό περιεχόμενο.

Μάλλον είναι το Top of the lake το οποίο όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν κατάφερα ακόμα να ξεκινήσω.

Μια περιγραφή στα παρακάτω:

 

http://www.abouttvseries.gr/top-of-the-lake-review/

http://www.gtvs.gr/threads/39222-Top-Of-The-Lake-Season-1-Official-Discussion-Thread

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχω βαλει τα εχεις δει Mob;

 

οχι βεβαια... το προβλημα ειναι οτι ειναι πολλα και ο ελευθερος χρονος αρκετα περιορισμενος...

 

τι προτεινεις για μετα το Killing?

 

(θα βαλω στη λιστα και το Top of the Lake που προταθηκε παραπανω...)

Link to comment
Share on other sites

Το αυθεντικο ειναι ακομα πιο πολυ στα "ορια" απο το αμερικανικο, αλλα αστο προς στιγμην. Καλο και σχετικα συντομο ειναι το True Detective που ειναι και φρεσκαδουρα.

Μερικες σκαλες πιο κατω απο το True ειναι το επισης φετινο Bridge. Πιο ατμοσφαιρα και κατ εμε πιο τιμιο ειναι το Luther απο BBC αλλα ειναι γνωστο οτι εχω κολλημα με τα βρετανικα.

Αν τα εχεις δει αυτα, θα σε παω σε παλιοτερα που ειναι πολυ δυνατα (πχ Shield που ειναι πολυ αντρικο) αλλα να ξερω που κινεισαι.

Link to comment
Share on other sites

Για σειρές που συνδυάζουν έγκλημα,δράμα,ψυχολογικό θρίλε αξίζει και το Wire in the Blood του οποίου έχω παρακολουθήσει όλα τα επεισόδια.

Παραθέτω,

 

Γενικές Πληροφορίες

 

Το "Wire in the Blood" είναι μια βρεττανική τηλεοπτική σειρά, η οποία προβλήθηκε στο δίκτυο ITV από το 2002 έως το 2008. Είναι βασισμένη στους χαρακτήρες των μυθιστορημάτων της Σκωτσέζας συγγραφέως Val McDermid με πρωταγωνιστή τον κλινικό ψυχολόγο, Tony Hill. Ο τίτλος της σειράς προέρχεται από το δεύτερο βιβλίο με τον Tony Hill, το οποίο λέγεται "The Wire in the Blood", η αρχική του προέλευση, όμως, είναι ένας στίχος του T.S. Eliot.

 

 

"Garlic and sapphires in the mud

Clot the bedded axle-tree.

The trilling wire in the blood

Sings below inveterate scars

Appeasing long forgotten wars."

 

(Burnt Norton, T.S. Eliot)

 

Η ίδια η Val McDermid χαρακτηρίζει το είδος της ως "Tartan Noir", ένα στιλ αστυνομικού το οποίο είναι χαρακτηριστικό της Σκωτίας και θέλει τους πρωταγωνιστές "γκρίζους", αντι-ήρωες, με προσωπικά προβλήματα, ενώ θέτει ερωτήματα σχετικά με τη φύση του καλού και του κακού, της εξιλέωσης, της σωτηρίας, κ.ά. Και ναι, η σειρά τα έχει όλα αυτά σε μεγάλο βαθμό, ωστόσο το δίκτυο την προώθησε ως ψυχολογικό θρίλερ, μια ιδιαίτερα επιτυχημένη τοποθέτηση, κατά τη γνώμη μου, διότι περί αυτού ακριβώς πρόκειται.

Η σειρά προβλήθηκε για 6 σεζόν και κόπηκε λόγω κόστους -ή τουλάχιστον αυτή ήταν η επίσημη δικαιολογία του καναλιού, το οποίο εκείνη την περίοδο αντιμετώπιζε οικονομικά προβλήματα. Τα επεισόδια 1x01 - The Mermaids Singing, 1x02 - Shadows Rising, 4x02 - Torment, 6x02 - Falls the Shadow είναι βασισμένα στα βιβλία της McDermid με τίτλους "The Mermaids Singing", "The Wire in the Blood, "The Torment of Others" και "The Last Temptation" αντίστοιχα. Ανάμεσα στην 5η και την 6η σεζόν της σειράς, προβλήθηκε επίσης ένα special episode με τίτλο "Prayer of the Bone", το οποίο είναι και το μόνο επεισόδιο της σειράς που διαδραματίζεται εκτός Αγγλίας.

Τα επεισόδια της πρώτης και της τελευταίας σεζόν της σειράς προβλήθηκαν ως two-parters, δηλαδή δύο μέρη, με διάρκεια 45 λεπτών το κάθε ένα. Ωστόσο, αργότερα κυκλοφόρησαν ως ταινίες μιάμιση ώρας στα DVD της σειράς. Η πρώτη σεζόν, επομένως, κυκλοφορεί είτε ως 6 "κανονικά" επεισόδια είτε ως 3 της μιάμιση ώρας, ενώ η τελευταία είτε ως 8 "κανονικά" επεισόδια είτε ως 4 της μιάμιση ώρας. Όλες οι υπόλοιπες σεζόν έχουν από 4 επεισόδια της μιάμιση ώρας.

 

 

 

 

Υπόθεση

 

Ο κλινικός ψυχολόγος Dr. Anthony "Tony" Valentine Hill συνεργάζεται με την Detective Inspector Carol Jordan και την αστυνομία του Bradfield στην σύλληψη κατά συρροή δολοφόνων. Ενώ αρχικά πολλοί συνεργάτες της Carol είναι διστακτικοί απέναντι στη συνεργασία τους με τον Tony, σύντομα αποδεικνύεται πως είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμος στην κατανόηση του τι συμβαίνει μέσα στο μυαλό των δολοφόνων. Παράλληλα βλέπουμε τις προσωπικές ιστορίες, τα προβλήματα, τους στόχους και τα σκαμπανεβάσματα κάθε ενός από τους χαρακτήρες.

 

http://www.gtvs.gr/threads/31305-Wire-in-the-Blood

 

 

 

Επίσης εξαιρετικό το Messiah

The series

 

Messiah, strictly speaking, relates only to the original series, where a serial killer sets out to kill twelve (actually eleven) men with the same names as the Apostles, in the same way that the original Apostles were killed according to tradition, e.g. St Bartholomew being flayed alive and St Peter crucified head down. The killer does this because he believes himself to be immortal, a second Messiah.

 

Messiah II: Vengeance Is Mine, deals with a serial killer who murders all those implicated in the wrongful imprisonment of his or her father.

 

Messiah III: The Promise, begins with a prison riot, in which Kate Beauchamp is held hostage and almost killed. The action moves on to a hospital where those injured in the riot are being treated. From then on, everyone who threatened or harmed Beauchamp ends up dead.

 

Messiah IV: The Harrowing, deals with Metcalf and his team having to catch a killer who murders his or her victims in elaborate / strange ways. The killings are based on The Divine Comedy by Dante.

 

Messiah V: The Rapture, Marc Warren is the new lead, starring as DCI Joseph Walker. The two-parter, which aired in January 2008, featured a crack den massacre, an acid attack, and a murder victim with her heart cut out. Also two sisters are hanged wearing men’s clothes.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Messiah_%28TV_series%29

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

το True Detective το ειδα και μου αρεσε... σε οσους το προτεινω τους λεω να το κλεισουν 5 λεπτα πριν τελειωσει...

 

το Killing Μου αρεσε πιο πολυ η πρωτη και η δευτερη σεζον που εχουν και το ιδιο θεμα...

 

παλαιοτερα δεν εβλεπα σειρες... τις σνομπαρα... ακομα και το Lost δεν το εχω δει δηλαδη... ετσι για να εξηγουμαστε...

 

βασικη προϋποθεση να βλεπεται η σειρα και απο την γυναικα οταν παει για υπνο ο μικρος...

 

 

το Bridge ειδα σχεδον ολο το πρωτο επεισοδιο... καλο φανηκε... δεν τρελλαθηκα βεβαια αλλα το εκοψα πριν τελειωσει και το εχω αφησει εκει...

 

το Luther σχεδον το ιδιο... εχει ενδιαφερον...

 

τα Messiah και Wire In The Blood δεν τα γνωριζα καν και μπηκαν στην λιστα... thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειδα την πρωτη σαιζον του Les revenants, μετα την παρουσιαση του Zastro...

 

εξαιρετικα ενδιαφερον σεναριο, με κρατησε μεχρι την τελευταια σκηνη, η οποια ομως αφηνει κενα στην ιστορια για την δευτερη σαιζον...

 

παμε στο ερωτημα λοιπον...

 

Zastro την δευτερη σαιζον που την βρισκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παγωσε και δεν εχει βγει 2η σεζον. Πραγματι ειναι πολυ καλη η αρχη της σειρας. Εμενα με χαλασαν τα τελευταια επεισοδια, αλλα και παλι νομιζω οτι ειναι απο τις κορυφαιες του ειδους.

Αφου βλεπεις μαζι με τη γυναικα, ριξε μια ματια στα "αυτοτελη" του black mirror του βρετανικου. Απο τα 6 συνολικα επεισοδια, τα 4 ειναι πολυ δυνατα. Ανατροπες και πρωτοτυπο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Spartacus (γαμησε) και έχω ξεμείνει. Εχω κατεβασμένο το Rome από HBO αλλά μπουχτισα λιγο με Ρωμαίους. Λέω να ξεκινήσω Arrow και ένα από τα black sails ή Vikings.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχω γράψει αλλα ενδιαφέρουσα επιλογή είναι και το Continuum.

 

Είναι 2077 και οι πολυεθνικές κυβερνούν τη χώρα αφού πρώτα την έχουν σώσει από την οικονομική κατάρρευση που ήρθε μετά από την παγκόσμια ύφεση. Όμως μαζί με τα οικονομικά προβλήματα οι πολυεθνικές έδιωξαν και την δημοκρατία από τη χώρα δίνοντας χώρο σε τρομοκρατικές οργανώσεις να διαμαρτύρονται κάνοντας χτυπήματα με πολλά αθώα θύματα. Οι τρομοκράτες συλλαμβάνονται και καταδικάζονται σε δημόσια τηλεοπτική εκτέλεση. Ωστόσο καταφέρνουν να αποδράσουν κάνοντας ένα άλμα στον χρόνο και συγκεκριμένα στο Βανκούβερ του 2012. Η detective Kiera Cameron (Rachel Nichols) μπαίνει στο μάτι του κυκλώνα και μεταφέρεται και η ίδια στο παρελθόν κυνηγώντας την συμμορία. Παράλληλα ψάχνει να βρει τρόπο να επιστρέψει στον χρόνο της και στην οικογένεια της, όμως η τεχνολογία δεν είναι σύμμαχος της.

 

Ζητώντας βοήθεια στον πομποδέκτη της, καταφέρνει να επικοινωνήσει με έναν έφηβο ο οποίος δουλεύει σε μία πειραματική συχνότητα και τελικά είναι ο μόνος που μπορεί να της μιλήσει αλλά και να τη δει. Τελικά αποδεικνύεται ότι ο έφηβος αυτός είναι ο δημιουργός της τεχνολογίας που χρησιμοποιεί η Kiera στο μέλλον. Η Kiera βρίσκει έναν επιπλέον σύμμαχο στο πρόσωπο ενός αστυνομικού που κυνηγά και αυτός την συμμορία.

 

Υπάρχουν αρκετές σκηνές δράσης, γρήγορη πλοκή και σχετικά καλά εφέ. Η πρωταγωνίστρια ανταποκρίνεται αξιοπρεπέστατα στον ρόλο της και τα κόλπα που κάνει η στολή της είναι εντυπωσιακά. Σίγουρα υπάρχουν διάφορα κενά στο σενάριο όπως η ευκολία που η αστυνομία του Βανκούβερ πείθεται ότι η Kiera είναι αστυνομικός από κάποιο άλλο τμήμα, αλλά για καλοκαιρινή σειρά είναι απολαυστικότατη ! Άλλωστε έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά, δηλαδή μέλλον, τεχνολογία, άλματα στο χρόνο και ωραίους πρωταγωνιστές.

 

http://www.abouttvseries.gr/continuum-tv-series-review/

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×