Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς vol. XΧ (Μεταγραφές Kαλοκαίρι 2018)


Guest amd
 Share

Recommended Posts

αυτο .&-

 

 

Δεν ειπα οτι δεν ξερει τι κανει, ειπα οτι σαν ομαδα, σαν ΠΑΕ, σαν οργανισμος, απολυτα λογικα παραγεις χρεη. Οπως παρηγαγες και με τους προηγουμενους που ειχαν και το βραχνα των προπροηγουμενων. Ο Δημητρος την πηρε καθαρη και το "εχτισε" σιγα σιγα για να μην ξαναφολνταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα μιλωντας, οτιδηποτε λιγοτερο απο Κριστιανο Ροναλντο/Λουκα Μοντριτς, φερουμε για αντιΛαζαρο/αντιΓιοχανσον, γκρινια θα εχουμε.

Ελα μωρε-μωρε-μωρε τωρα...

 

Θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι που προσπαθουν να κρινουν αντικειμενικα τις μεταγραφες. Σε πρωτη φαση παντα, αφου τελικα ολα στο χορτο φαινονται.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι πάντα μιλάω ανεξαρτήτως του φετινού πρωταθλήματος, του ότι ήρθαμε από Γ Εθνική και ότι φτιάχνουμε γηπεδάρα, γιατί

με αυτά είμαι καλυμμένος 10 χρόνια.

Ρε μην απολογεισαι. Καταλαβαινω σου λεω κι εγω που ειμαι μετριοπαθης οτι υπαρχει θεμα. 

Το ξετσουτσουριασμα με τον Ουζουνιδη δεν πολυκαταλαβα εδω μεσα, αλλα ΟΚ βλεπω σιγα σιγα το ξεπερναμε.

Εχω χασει 4 παικτες παρα πολυ κομβικους που ειχαν κολλησει τρομερα με την ομαδα και τα χαρακτηριστικα της, ειδικα ο Αραουχο ηταν τοτεμ για την επιθεση της ΑΕΚ, ο Λαζαρος αλλαζε ισορροπιες και ο Γιοχανσον με τον Βρανιες τρομερα χρησιμοι ποδοσφαιριστες. Παρα πολυ δυσκολα θα βρουμε τετοια χημεια ξανα, οποιον και να φερεις. Διοτι επιμενω οτι η ομαδα ταβανωσε και τη στιψανε μεχρι αηδιας. Να ξερουμε ομως και για τι μιλαμε, να αντιλαμβανομαστε οτι δεν υπαρχει ουτε η οικονομικη δυνατοτηα ουτε το πρωταθλημα να προσελκυσει παικτες. Δλδ δεν ειναι δυνατον να σε φτυνει ο Καλλερι οσο καλος κι αν ητανε, να φτυνει το μπαμπα καποιος Πουκι, να κλεινουν πορτες στα μουτρα στον (με πολυ καλο ονομα) Βαγγελη δευτεροτριτες επιλογες. Υπαρχει θεμα με τη μπαλα/πρωταθλημα στην Ελλαδα, εχει φαει τρελο downgrade οπως και οι ζωες μας τα τελευταια χρονια. Μην κοιτας που δεν μας κανει τοση αισθηση γιατι ζουμε την πιο παλαβη καθημερινοτητα ειδικα απο καλοκαιρι 15 και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητου Οικονομου, με Λυμπεροπουλους και Λαγωνικακηδες και λοιπους τσοπανηδες δεν πας μπροστα.

Κανεις περσι αλματα και λειτουργεις σαν ευρωπαϊκο κλαμπ και πας και του γαμας το σπιτι φετος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν και θα ειμαι παντα με τη λογική του ελληνικούς κορμού και του να σαρώνεις τους καλύτερους της χώρας σου. Πάνω σε αυτή τη βάση δεν με χαλάει καθόλου ο Οικονόμου απλά έχω αμφιβολίες για το πως θα ταιριάξει το στυλ του. Ναι τον καλωσορίσω και να του ευχηθώ καλα μυαλά

Link to comment
Share on other sites

θα ημουν υπερ του οικονομου αν λογιζοταν ως 3ος στοπερ. Για βασικο διπλα στον Τσιγκρινσκι θα ηταν καλυτερα να κοιταγαμε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα αναβαθμιστεί ο ρόλος του Τσοσιτς και θα μοιρασουν Τσιγκρι/Οικονομου. Για μενα απο τη στιγμη που πηρες 3 για Βρανιες επρεπε να τον δωσεις και ας εφερες παιχτη με αλλα χαρακτηριστικά. Έχεις βεβαια 2 ball playing defenders και 2 stopper καθαρά. Ενώ πέρσι 1 ball playing defender, αντε 1,5 αν θεωρησουμε και τον Τσόσιτς, και 3 stopper. Για το αστείο ελληνικό πρωτάθλημα μικρή η ζημιά. Τώρα για την Ευρώπη ας ελπίσουμε ο Τσόσιτς να είναι καλά.

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται να έχουμε πρόβλημα δυστοκίας φέτος παρά προβλήματα στην άμυνα. Ταλέντο ο Πόνσε αλλά τεράστιο ρίσκο όπως ανέφερε και ο Ματζίσιαν νωρίτερα. Στα εξτρεμ ποναγες και δεν έχεις φέρει ενα σοβαρό άνθρωπο να σε αναβαθμίσει. Στο 8 πόναγες και ακόμα το σκέφτεσαι αν χρειάζεσαι άτομο. Δηλαδή ακόμα και τον Μάνταλο να προωρίζουν για εκεί, ο οποίος είναι αμφίβολο σε τι κατάσταση θα είναι, ούτε του Κονέ έχουν ξεκαθαρίσει.

 

Μακάρι όλα να σκάσουν μαζί αλλά δεν το βλέπω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τσιγκρι/οικονόμου τσοσιτς/λαμπρο ο ρόλος του ανταμ είναι απο μικρός εώς ανύπαρκτος  . Καλό είναι μετά την προετοιμασία και τα πρώτα ευρωπαικά παιχνίδια να δούμε τι θα γίνει με αυτον και αν χρειάζεται να δωθεί αντάλλαγμα/ δανεικός / ελεύθερος και να μπεί κανένας άλλος με μέλλον σαν 5ος . 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα Καλα αντι για Βρανιες αλλα θα ζητουσε το 500αρι (που ΘΑ διναμε στον Βρανιες).

Για να πω την κακια μου και εγω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τσιγκρι/οικονόμου τσοσιτς/λαμπρο ο ρόλος του ανταμ είναι απο μικρός εώς ανύπαρκτος  . Καλό είναι μετά την προετοιμασία και τα πρώτα ευρωπαικά παιχνίδια να δούμε τι θα γίνει με αυτον και αν χρειάζεται να δωθεί αντάλλαγμα/ δανεικός / ελεύθερος και να μπεί κανένας άλλος με μέλλον σαν 5ος .

 

Ο 5ος που θα φερουμε θα μπορει να σταθει στο Σαν Σιρο πχ;

Ρωτω γιατι ο Ανταμ σταθηκε περσι πχ.

Αν ναι εχει καλως.

Αν ειναι να ρθει 5ος κανενας που δεν θα παιζει ουτε αλλαγη Κυπελλου ας μεινει ο Ανταμ 5ος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό ο Άλεφ της Μπράγκα από τα βίντεο φαίνεται παιχτούρι. DM βέβαια που εισαι εντάξει, αλλά πολύ μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο 5ος που θα φερουμε θα μπορει να σταθει στο Σαν Σιρο πχ;

Ρωτω γιατι ο Ανταμ σταθηκε περσι πχ.

Αν ναι εχει καλως.

Αν ειναι να ρθει 5ος κανενας που δεν θα παιζει ουτε αλλαγη Κυπελλου ας μεινει ο Ανταμ 5ος.

 

Ο Μαρινος δεν παιζει τριαδα πισω ουτε με το πιστολι στον κροταφο αρα ο Ανταμ φετος αν μεινει θα μπορει να σταθει μονο σε κανα παιχνιδι κυπελλου με ομαδα μικροτερης κατηγοριας.

Link to comment
Share on other sites

tsig.jpg

 

Αυτό δεν θα είναι κέντρο άμυνας, ο Μυστικός Δείπνος θα είναι !!!!

:lol: 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Μαρινος δεν παιζει τριαδα πισω ουτε με το πιστολι στον κροταφο αρα ο Ανταμ φετος αν μεινει θα μπορει να σταθει μονο σε κανα παιχνιδι κυπελλου με ομαδα μικροτερης κατηγοριας.

το ιδιο με περσι δηλ

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο με περσι δηλ

 

Ε ναι.Δεν νομιζω οτι μας κρυβει κατι,οτι ειχαμε να δουμε το ειδαμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, μέσα στη μέρα η ΑΕΚ δούλεψε πολύ και για τις υποθέσεις του εξτρέμ και του χαφ. Και μάλιστα παρουσία του Μαρίνου Ουζουνίδη, ο οποίος ήταν και σήμερα στα γραφεία της ΠΑΕ και συμμετείχε στις... μεταγραφικές ζυμώσεις. Η Ένωση προσπαθεί να δρομολογήσει γρήγορα εξελίξεις και στα συγκεκριμένα μέτωπα. Έχουν ξεχωρίσει συγκεκριμένοι στόχοι και γίνονται διαδοχικές επαφές μαζί τους, με τις υποθέσεις αυτές να δουλεύονται παράλληλα.

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, στις λύσεις που έχουν προκριθεί για τα χαφ (θέση στην οποία η ΑΕΚ θέλει να κάνει κίνηση ανεξάρτητα από το θέμα του Κονέ) δεν βρίσκονται ο Τζον Ογκού και ο Άλεφ. Όσον αφορά στον Βραζιλιάνο, η ΑΕΚ διερεύνησε εκ νέου τα δεδομένα της υπόθεσης του και ενημερώθηκε ότι θα κάνει με την Μπράγκα την καλοκαιρινή προετοιμασία και μετά θα παρθεί η όποια απόφαση για το μέλλον του.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμισουμε καπου -γιατι εχει περασει λιγο ντουκου- οτι ο Οικονομου θα ερθει ως δανεικος με οψιον 1 μυριο, συμφωνα με τα ρεπορταζ.

Link to comment
Share on other sites

θα ημουν υπερ του οικονομου αν λογιζοταν ως 3ος στοπερ. Για βασικο διπλα στον Τσιγκρινσκι θα ηταν καλυτερα να κοιταγαμε κατι αλλο

Δεν νομίζω να λογίζεται ως βασικούρα ο Οικονόμου

Τσιγκρίνσκι-Τσόσιτς θα ναι το βασικό δίδυμο με τον Οικονόμου ως αντιτσιγκρίνσκι και τον λαμπρόπουλο ως αντιτσόσιτς

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να λογίζεται ως βασικούρα ο Οικονόμου

Τσιγκρίνσκι-Τσόσιτς θα ναι το βασικό δίδυμο

ναι αλλα αυτοι οι δυο ειχαν και πολλους τραυματισμους περσι. Αν εχουμε το ιδιο θεμα φετος ποιος θα αντικαταστησει για μεγαλο διαστημα εναν εκ των δυο εστω?

Ο βρανιες ηταν βασικος οποτε θα επρεπε να αντικατασταθει με καποιον βασικο επισης

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτοι οι δυο ειχαν και πολλους τραυματισμους περσι. Αν εχουμε το ιδιο θεμα φετος ποιος θα αντικαταστησει για μεγαλο διαστημα εναν εκ των δυο εστω?

Ο βρανιες ηταν βασικος οποτε θα επρεπε να αντικατασταθει με καποιον βασικο επισης

Δεν διαφωνούμε κάπου, μάλλον στην ΠΑΕ ελπίζουν/εκτιμούν ότι θα βγάλουν το μεγαλύτερο μέρος της σεζόν υγιείς

Η αλήθεια είναι πάντως ότι ο Τσιγκρίνσκι μόλις ξεπέρασε το πρόβλημα στο χέρι δεν πρέπει να αντιμετώπισε κάποιον άλλο σοβαρό τραυματισμό 

Link to comment
Share on other sites

Ο Οικονόμου άρχισε την καριέρα του στον ΠΑΣ Γιάννινα, από όπου τον απέκτησε τη σεζόν 2012-13 η Κάλιαρι. Εγινε, έτσι, ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΠΑΣ που έφυγε απευθείας για ομάδα του εξωτερικού, κάνοντας το ντεμπούτο του στη Serie A τον Απρίλιο του 2013 σε εντός έδρας ήττα από τη Ρόμα. Λίγους μήνες μετά, καλοκαίρι του '13, άφησε τη Σαρδηνία για την Μπολόνια, η οποία αγωνιζόταν στη Serie B, στο πλαίσιο ανταλλαγής που έγινε με τον Αλεσάντρο Καπέλο που έκανε το αντίστροφο δρομολόγιο.

 

Το ντεμπούτο του με τους Ροσομπλού ήταν ιδανικό αφού σκόραρε στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Τερνάνα, γεγονός που έδωσε ώθηση για να κάνει μια σεζόν τόσο καλή ώστε να αποτελέσει μεταγραφικό στόχο ακόμη και της Λάτσιο! Παρ' όλα αυτά η συγκεκριμένη μεταγραφή δεν έγινε, με τον Οικονόμου όμως να μαθαίνει συνεχώς πράγματα, αφού η Μπολόνια άρχισε να παίζει με άμυνα τριών. Η παραμονή του στο Renato Dall' Ara είχε ως αποτέλεσμα την επέκταση του συμβολαίου του ως το 2020, αν και το καλοκαίρι του 2017 ήρθε η ώρα για νέα αλλαγή.

 

Η Σπαλ που μόλις είχε επιστρέψει στη Serie A έψαχνε για ένα στόπερ που θα μπορούσε να τη βοηθήσει έχοντας εμπειρία από τα σαλόνια του Calcio και τον βρήκε στο πρόσωπο του Οικονόμου, ο οποίος υπέγραψε ως δανεικός με ρήτρα υποχρεωτικής αγοράς αν η Σπαλ εξασφάλιζε την παραμονή της. Τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν ακριβώς όπως ήθελε και έτσι τον περασμένο Ιανουάριο, πριν λίγους μήνες, παραχωρήθηκε από τη Μπολόνια στην Μπάρι, η οποία είχε ως στόχο την επιστροφή της στη Serie A.

 

Δεν τα κατάφερε τελικά, αλλά αυτό δεν επηρέασε και ιδιαίτερα τον Μάριο, ο οποίος συζητάει πολύ σοβαρά πλέον για την επιστροφή του στην Ελλάδα -έχοντας καλή εμπειρία από τη Serie A που πάντα αποτελεί σχολείο για τους αμυντικούς ως πρωτάθλημα- για να παίξει στην πρωταθλήτρια ΑΕΚ και να προσπαθήσει να μπει στους ομίλους του Champions League μαζί της!

 

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

2013-14: 1 συμμετοχή στη Serie A

2014-15: 29 συμμετοχές στη Serie B, 1 στο Coppa Italia, 4 στα playu-off ανόδου

2015-16: 20 συμμετοχές στη Serie A και 1 στο Coppa Italia

2016-17: 17 συμμετοχές στη Serie A και 2 στο Coppa Italia

2017-18: 4 συμμετοχές στη Serie A, 3 στη Serie B (Μπάρι) και 2 στο Coppa Italia

Link to comment
Share on other sites

Φσινεται ιδια περιπτωση με κονε-λαζαρο. Παικτης που ξεκινησε με γεματες χρονιες στο πρωταθλημα ιταλιας αλλα τα τελευταια 1-1,5 χρονια ειναι σε καμψη. Καθε χρονο ειθισται μαλλον να παιρνουμε εναν τετοιο

Link to comment
Share on other sites

είναι και 4-5 χρόνια μικρότερος. δηλαδή φέτος το "τελειωμένος για τα ενσημα" που ειπώθηκε για τους αλλους 2 δεν θα ειπωθει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σκέφτομαι μόνο το θέμa σκάουτινγκ...

 

Γυρνάς στον Πόνσε που συζητούσαν πέρυσι...

 

Σκέφτηκες τον Κάλα που είχες...

 

Δεν ξέρω...

 

Δεν βλέπω το πώς θα φέρεις έναν νέο Σιμόες, έναν νέο Γιόχανσον, έναν νέο Βράνιες...

 

Και γιατί δεν έχεις πάρει ακόμα ένα εξτρέμ αφού την ανάγκη την είχες από πέρυσι?

 

Γιατί δεν έχεις κινηθεί εδώ και καιρό για φορ αφού ήξερες ότι ο Αραούχο θα χαιρετήσει?

 

Σε αυτά δεν έχω απαντήσεις...

 

Στο οικονομικό μοντέλο Μελισσανίδη δεν μπορώ να πω κάτι... Αυτός είναι... Αυτό είναι... Έχω αρχίσει να το αποδέχομαι...

 

Και στην τελική...

 

Αυτό το μοντέλο πήρε Πρωτάθλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ο Μπιέλσα έδωσε το δικό του οκ για να πάει εκεί ο Πόνσε δανεικός, εμένα μου φτάνει για αρχή...

 

Κι εγώ θα ήθελα ένα φτασμένο όνομα με δεκαπέντε γκολ πέρυσι σε καλό Πρωτάθλημα αλλά είπαμε...

 

Αυτόν έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×