Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

Χμμ ναι.

Για τα 2 μυρια του Πετερσον λεγαμε.  

Εσυ ταυτοχρονα καπου ανακαλυψες στα γραφομενα οτι θα λεμε οτι «τα 23 τα τσεπωσε» και θα χρειαστει να οπλιστεις με υπομονη για να το διαβασεις λες και θα σκοτιστουμε ετσι κι αλλιως αν εχεις υπομονη πριν γραψουμε οτιδηποτε, αλλα οκ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fadrhonc21 said:

Πέρα από Λιβάγια τα άλλα ποσά είναι ό,τι φούμαρα θέλουν να μας πουλήσουν οι δημοσιογράφοι. Και πάλι αν τα βάλεις όλα τα φουσκωμένα μαζί, πιο πολλά έβγαλε από Βράνιες παρά έδωσε.

Από την άλλη βέβαια ο κουβαρντάς Τίγρης έκανε την ομάδα μουνί καπέλλο και διέλυσε την μισή χρονιά για 4-5 κατοστάρικα. Μην πάμε και πιο πίσω και πούμε ότι επέλεξε και φθηνό προπονητή για ευνόητους λόγους
 

Η ΑΕΚ από το Europa της σεζόν 2017-2018 εισέπραξε 9,3m και από την πώληση Vranjes 3,5m άρα πάμε σύνολο στα 12,8m.

Την επόμενη σεζόν (καλοκαίρι και χειμώνα) η ΑΕΚ δαπάνησε:

3,5m για προπονητικό

0,7m ρήτρα Οικονόμου και 0,1m loan fee

1,8m αγορά Livaja

0,5m αγορά Krsticic

0,3m αγορά Αλμπάνη

0,25m loan fee για Alef

0,45m loan fee για Boye

Άρα πάμε στα 7,6m για αγορές/δανεισμούς ρήτρες (έχω αφήσει έξω το loan fee του Ponce που είναι 50k σύμφωνα με τον Magician)

Άρα περισσεύουν 5,2m.

Βέβαια την αμέσως προηγούμενη σεζόν η ομάδα είχε πάρει άτοκο δάνειο 2,7m από την... Oil Tanker ενώ είχε και ζημιές 4,2m (ήταν η χρονιά που χωρίς Ευρώπη έφερες Jimenez, Vranjes, Araujo κτλ)

 

Αν κάνω κάπου λάθος με διορθώνουν οι ειδικοί έτσι;

Αλλά εμένα μου βγαίνει πως

(Έσοδα Europa + Έσοδα Πωλήσεων) - (Έξοδα Προπονητικού + Έξοδα πωλήσεων + Δάνειο Oil Tanker) = + 1,5m

Λογικά με αυτό το 1,5m που περίσσεψε χτίζουμε γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

λες και θα σκοτιστουμε ετσι κι αλλιως αν εχεις υπομονη πριν γραψουμε οτιδηποτε, αλλα οκ. 

Το καλοκαίρι θα είναι μακρύ

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Aussie said:

Λενε οτι δινουμε 2 εκ στην Χερακλες και 800κ συμβολαιο στον Πετερσον για το καλοκαιρι.

Πολυ καλο για να ειναι αληθινο, μιας και ο παικτης ειναι αρκετα καλος και τα λεφτα που προσφερουμε δεν ειναι ψιχουλα.

Ξερεις κανεις κατι περαιτερω;

Υπάρχει διαφορά..

Μιλάμε για δανεισμό με ρήτρα 2m;

Μιλάμε για αγορά με συμβόλαιο 800k με εφορία;

Μιλάμε για αγορά με συμβόλαιο 800k χωρίς εφορία;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bukowski said:

Υπάρχει διαφορά..

Μιλάμε για δανεισμό με ρήτρα 2m;

Μιλάμε για αγορά με συμβόλαιο 800k με εφορία;

Μιλάμε για αγορά με συμβόλαιο 800k χωρίς εφορία;

Δεν νομιζω δανεισμος γιατι το συμβολαιο του ληγει το επομενο καλοκαιρι αν δεν κανω λαθος.

Οποτε  μιλαμε για αγορα.

Οσο για το συμβολαιο του δεν λεει κατι για εφορια το αρθρο που διαβασα. ''η ΑΕΚ του προσφέρει ετήσιες αποδοχές που θα φτάνουν στα 800.000 ευρώ''

Edited by Aussie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aussie said:

Δεν νομιζω δανεισμος γιατι το συμβολαιο του ληγει το επομενο καλοκαιρι αν δεν κανω λαθος.

Οποτε  μιλαμε για αγορα.

Οσο για το συμβολαιο του δεν λεει ξεκαθαρα το αρθρο που διαβασα. ''η ΑΕΚ του προσφέρει ετήσιες αποδοχές που θα φτάνουν στα 800.000 ευρώ''

Άρα εάν μιλάμε για αγορά 2m και ένα minimum σε διάρκεια τριετές συμβόλαιο των 800k (χωρίς εφορία) ή 1,2m (με εφορία) μιλάμε για ένα κόστος που κυμαίνεται κάπου μεταξύ 4,2 και 5,6m. Άρα για έναν παίχτη είμαστε έτοιμοι να διαθέσουμε το 20-25% των χρημάτων που εισπράξαμε φέτος από Ευρώπη. Ενδιαφέρον αν ισχύει, άσχετα με τις κορόνες του στυλ "εντάξει 2 από τα 23 έβαλε και το κάνουμε θέμα τα άλλα πάνε στέγαστρο" που θα διαβάζουμε το καλοκαίρι από τους Χάμπους και τους Νικομπότηδες.

 

:D

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bukowski said:

Η ΑΕΚ από το Europa της σεζόν 2017-2018 εισέπραξε 9,3m και από την πώληση Vranjes 3,5m άρα πάμε σύνολο στα 12,8m.

 Την επόμενη σεζόν (καλοκαίρι και χειμώνα) η ΑΕΚ δαπάνησε:

3,5m για προπονητικό

 0,7m ρήτρα Οικονόμου και 0,1m loan fee

1,8m αγορά Livaja

0,5m αγορά Krsticic

0,3m αγορά Αλμπάνη

0,25m loan fee για Alef

0,45m loan fee για Boye

Άρα πάμε στα 7,6m για αγορές/δανεισμούς ρήτρες (έχω αφήσει έξω το loan fee του Ponce που είναι 50k σύμφωνα με τον Magician)

 Άρα περισσεύουν 5,2m.

 Βέβαια την αμέσως προηγούμενη σεζόν η ομάδα είχε πάρει άτοκο δάνειο 2,7m από την... Oil Tanker ενώ είχε και ζημιές 4,2m (ήταν η χρονιά που χωρίς Ευρώπη έφερες Jimenez, Vranjes, Araujo κτλ)

  

Αν κάνω κάπου λάθος με διορθώνουν οι ειδικοί έτσι;

Αλλά εμένα μου βγαίνει πως

(Έσοδα Europa + Έσοδα Πωλήσεων) - (Έξοδα Προπονητικού + Έξοδα πωλήσεων + Δάνειο Oil Tanker) = + 1,5m

Λογικά με αυτό το 1,5m που περίσσεψε χτίζουμε γήπεδο.

Όλα αυτά είναι λάθος, γιατί τα πάντα είναι φουσκωμένα από τους αρδ που μας πουλάνε φούμαρα. Στην πραγματικότητα από τα 15M εσόδων —εννοείται ότι μας πουλούσαν φούμαρα και για τον Vranjes και αντί για 3.5 τον δώσαμε 5.7Μ— τα 13.1Μ μπήκαν στην τσέπη του Μελ (1.8 ο Livaja, 0.1 οι υπόλοιποι).

Το μόνο σωστό είναι ότι με 1.5Μ χτίζουμε γήπεδο,
Και αυτό αποκαλύπτει την άλλη μεγάλη πλάνη των αρδ που μας πουλάνε φούμαρα. Με βάση αποκλειστικές πληροφορίες του ειδικού του ΚΜ ΧΑΜΠΟΥ, είμαστε στο 15%. Άρα με απλή μέθοδο των τριων, το συνολικό κόστος του γηπέδου είναι 10Μ και όλο αυτό για την χρηματοδότηση είναι μια καλοσχεδιασμένη απάτη του Μελ για να βγάλει από την κατασκευή ~50-55Μ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ασε ρε Μπουκοφσκι  τι θα γραφουμε εμεις. Μεταγραφες σοβαρες θα γινουν, ροστερ ικανο θα φτιαξει, προπονητη σοβαρο θα στηριξει, τεχνικο διευθυντη που να κανει τα βασικα θα εχει;

και τελικα πρωταθλητισμο θα κανει 2η φορα;

Πρεπει να καταλαβετε κατι γενικοτερα. Ειμαι 100% βεβαιος οτι αν ο Μελισσανιδης μεινει συνολικα 10 χρονια στην ΑΕΚ  (δλδ μεχρι το 2023), τελειωσει το γηπεδο και εχει την σημερινη συγκομιδη με 1 πρωταθλημα και 1 κυπελλο παρα πολλοι ΑΕΚτζηδες οχι απλα θα δηλωνουν ικανοποιημενοι, αλλα θα τον αποκαλουν νεο Μπαρλο. Πού δλδ να παρει κσι 2ο κυπελλο ας πουμε. Δικαιωμα τους βεβαια.

Εγω -πλην γηπεδου και στο καθαρα αγωνιστικο- θα τον θεωρω αποτυχημενο και λιγο. Ειδικα οσο δεν μπορει να μενει εντος πρωταθληματος μετα τον Οκτωβρη προσωπικα μου αναβουν τα λαμπακια μαζι του γιατι ανελαβε μαγαζι χωρις χρεη και δεν υπαρχουν δικαιολογιες, εκτος αν εισαι πραγματι λιγος. Δικαιωμα μου κι εμενα να εχω καποιες λογικες (φανταζομαι) απαιτησεις για την ομαδα μου.

Αρα υπαρχει αγεφυρωτο χασμα.

Οποτε ας αποδεχτουμε ειρηνικα την αντιθετη αποψη, οσα επιχειρηματα και να εχει η καθε πλευρα. Που εχουν επιχειρηματα ολοι. Αυτο ειναι και το νοημα ενος φορουμ στην τελικη.

Τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Ρε ασε ρε Μπουκοφσκι  τι θα γραφουμε εμεις. Μεταγραφες σοβαρες θα γινουν, ροστερ ικανο θα φτιαξει, προπονητη σοβαρο θα στηριξει, τεχνικο διευθυντη που να κανει τα βασικα θα εχει;

και τελικα πρωταθλητισμο θα κανει 2η φορα;

Πρεπει να καταλαβετε κατι γενικοτερα. Ειμαι 100% βεβαιος οτι αν ο Μελισσανιδης μεινει συνολικα 10 χρονια στην ΑΕΚ  (δλδ μεχρι το 2023), τελειωσει το γηπεδο και εχει την σημερινη συγκομιδη με 1 πρωταθλημα και 1 κυπελλο παρα πολλοι ΑΕΚτζηδες οχι απλα θα δηλωνουν ικανοποιημενοι, αλλα θα τον αποκαλουν νεο Μπαρλο. Πού δλδ να παρει κσι 2ο κυπελλο ας πουμε. Δικαιωμα τους βεβαια.

Εγω -πλην γηπεδου και στο καθαρα αγωνιστικο- θα τον θεωρω αποτυχημενο και λιγο. Ειδικα οσο δεν μπορει να μενει εντος πρωταθληματος μετα τον Οκτωβρη προσωπικα μου αναβουν τα λαμπακια μαζι του. Δικαιωμα μου κι εμενα.

 Αρα υπαρχει αγεφυρωτο χασμα.

Οποτε ας αποδεχτουμε ειρηνικα την αντιθετη αποψη, οσα επιχειρηματα και να εχει η καθε πλευρα. Που εχουν επιχειρηματα ολοι. Αυτο ειναι και το νοημα ενος φορουμ στην τελικη.

Τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται.

Βασικό κομμάτι σε όλο αυτό είναι και η διαφορά ηλικίας. Για εμένα η σημερινή ΑΕΚ (σαν αγωνιστικές επιτυχίες) και η σημερινή διοίκησή της είναι μακράν η καλύτερη που θυμάμαι απ'όταν άρχισα να ασχολούμαι —όπως επίσης και επί Νικολαϊδη για τα πρώτα 1-2 χρόνια— οπότε βλέπω παράλογη όλη την γκρίνια που πέφτει (μιλάω για την φυσιολογική γκρίνια, όχι τις υπερβολές και τις κορώνες που συχνά-πυκνά πέφτουν και θεωρώ παράλογες ακόμα και αν γραφόντουσαν για διοίκηση Νοτιά). Φαντάζομαι αν κάποιοι προλάβατε πιο σοβαρές διοικήσεις ή anyway την 8ετια του ΜπαΙεβιτς που η διοίκηση ήταν πιο αδιάφορο θέμα, το βλέπετε με πιο αρνητικό πρίσμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το οικονομικο το κουραζετε παρα πολυ. 

Ο τυπος εχει πει ευθεως 10 με 15 για το γηπεδο και 0 (μηδεν) για την ΠΑΕ.

Το πώς ακριβως και τι ακριβως δεν πρεπει να μας νοιαζει, αν χοντρικα φαινεται ετσι (που ετσι φαινεται ως τωρα).

Επειδη καπου προεκυψε μια 25αρα μενει απλα να επιβεβαιωθει οτι δεν αντικατεστησε τα 10 με 15. Νομιζω θα φανει αυτο.

Τα υπολοιπα ειναι περιττες υπεραναλυσεις να την πει ο ενας στον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, firebird said:

Βασικό κομμάτι σε όλο αυτό είναι και η διαφορά ηλικίας. Για εμένα η σημερινή ΑΕΚ (σαν αγωνιστικές επιτυχίες) και η σημερινή διοίκησή της είναι μακράν η καλύτερη που θυμάμαι απ'όταν άρχισα να ασχολούμαι —όπως επίσης και επί Νικολαϊδη για τα πρώτα 1-2 χρόνια— οπότε βλέπω παράλογη όλη την γκρίνια που πέφτει (μιλάω για την φυσιολογική γκρίνια, όχι τις υπερβολές και τις κορώνες που συχνά-πυκνά πέφτουν και θεωρώ παράλογες ακόμα και αν γραφόντουσαν για διοίκηση Νοτιά). Φαντάζομαι αν κάποιοι προλάβατε πιο σοβαρές διοικήσεις ή anyway την 8ετια του ΜπαΙεβιτς που η διοίκηση ήταν πιο αδιάφορο θέμα, το βλέπετε με πιο αρνητικό πρίσμα.

Ετσι ειναι. Οχι πιο σοβαρες διοικησεις, πιο αδιαφορο θεμα οι διοικησεις, οπως λες.

Ενα 2ο ειναι οτι καποιοι παλιοτεροι εχουμε κουραστει περισσοτερο με τα χρονια και νιωθουμε οτι παει να μεταλλαχτει εντελως αυτο το πραγμα με το οποιο μεγαλωσαμε. Περιμεναμε επισης καποιοι τον αλλον 20 χρονια (γιατι πλεον η μπαλα θελει πατερουλη με λεφτα οπως εχει δειξει), για να παρει την ομαδα με πεσαδα και να φτιαξει γηπεδο εχοντας το αγωνιστικο σε εντελως δευτερευοντα ρολο και να βλεπουμε το παοκιδιον να εξελισσεται (μενει να δουμε αν θα σκασει φουσκα, αλλα κι αυτο να γινει στην χειροτερη θα παθουν τα ιδια με μας, εχοντας τουλαχιστον πρωτα κανει πολυ σημαντικα πραγματα για την ιστορια τους).

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Bukowski said:

:D

Για το πόσα θα βαλει απο την τσεπη του λεω.

Εγω δεν το κουραζω καθολου, εσυ διαβαζεις αλλα απο αυτα που γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Εγώ ξέρω να πω πως αν ο Τίγρης και ο τρόπος που διοικεί στο σύνολο είναι ο καλύτερος στην τελευταία 25ετία μας και το γήπεδο είναι τόσο άδειο τότε βράστα, έχουμε τελειώσει σαν ομάδα. Κι επειδή δεν πιστεύω ότι έχουμε τελειώσει, μάλλον ο κόσμος σε γενικές γραμμές είναι ξενερωμένος με αυτά που κάνει ο κ. Δημήτρης. Θα φανεί άλλωστε πόσοι θα πάρουν διαρκείας και το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε πόσοι πήραν και φέτος διαρκείας μετά από πρωταθληματική χρονιά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για 4 11δατους λέει ο τσακιρης. Στόπερ, 6αρι, εξτρεμ και επιθετικό αν δεν μείνει ο Πονσε

https://hellasjournal.com/2019/03/prosgeiothikan-stin-andravida-ta-f-35-kai-ta-symmachika-aeroskafi-entyposiakes-eikones/?fbclid=IwAR1hlNQhhTLgnTs2a7HcPC4M34iHSEL_FtLzV6am9EZ01dbMYLR_qK9m3cQ

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
2 minutes ago, Bukowski said:

Είδαμε πόσοι πήραν και φέτος διαρκείας μετά από πρωταθληματική χρονιά.

Δίκιο έχεις. Γιατί ο κόσμος δεν πήρε διαρκείας; Προσωπικά είχα πει στον πατέρα μου να του πάρω διαρκείας και μου είπε πάρε μου καλύτερα στο μπάσκετ (και πήρα στους γονείς μου 2 στο μπάσκετ και το έχουν χαρεί όσο δεν πάει). Ο πατέρας μου τώρα που έχει φάει 45 χρόνια στην μπάλα

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Εγώ ξέρω να πω πως αν ο Τίγρης και ο τρόπος που διοικεί στο σύνολο είναι ο καλύτερος στην τελευταία 25ετία μας και το γήπεδο είναι τόσο άδειο τότε βράστα, έχουμε τελειώσει σαν ομάδα. Κι επειδή δεν πιστεύω ότι έχουμε τελειώσει, μάλλον ο κόσμος σε γενικές γραμμές είναι ξενερωμένος με αυτά που κάνει ο κ. Δημήτρης. Θα φανεί άλλωστε πόσοι θα πάρουν διαρκείας και το καλοκαίρι.

Ο κοσμος εχει ξενερωσει γιατι εχει τραβηξει πολλα και περιμενει πολλα.Και πρωταθλητισμο να κανουμε παλι ξενερωμενος θα ειναι.Απο την αλλη ειμαστε και φιεστακηδες.

Διαρκειας θα ειναι πανω κατω τα ιδια.Θα φανει ποσοι θα πηγαινουν στην Αγια Σοφια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
14 minutes ago, Man Of Faith said:

Ο κοσμος εχει ξενερωσει γιατι εχει τραβηξει πολλα και περιμενει πολλα.Και πρωταθλητισμο να κανουμε παλι ξενερωμενος θα ειναι.Απο την αλλη ειμαστε και φιεστακηδες.

Διαρκειας θα ειναι πανω κατω τα ιδια.Θα φανει ποσοι θα πηγαινουν στην Αγια Σοφια.

Συμφωνώ πάνω κάτω. Δεν ξέρω όμως αν ο μέσος ΑΕΚτζής είναι μόνο για φιέστες, γιατί επί Ντέμη την αγκάλιασε την ομάδα (προσωπικά απλά μου αρέσει να βλέπω μπάλα και μπάσκετ). Κρίνοντας από τον πατέρα μου και τους φίλους του, όπου προτιμάνε να πάνε να δουν τοπικό παρά την ΑΕΚ, πιστεύω ότι απλά δεν μπορούν άλλο την κοροιδία και τις μπουρδολογίες. Κουρασμένοι πραγματικά με αυτή την εικόνα της ομάδος και φαίνονται να το έχουν αποδεχτεί ότι έτσι θα είμαστε από εδώ και πέρα, γιατί πολύ απλά δεν βλέπουν κανένα σχέδιο για το αγωνιστικό από την διοίκηση.
Κι όχι μόνο αυτό, αλλά η διοίκηση δεν κάνει και τίποτα για να προσελκύσει τους πελάτες της. Είναι σαν να μην έχουν ιδέα πως λειτουργεί ο νόμος της ζήτησης και προσφοράς, ή έχουν ιδέα απλά τους συμφέρει να είναι έτσι η εικόνα της ομάδας στην κερκίδα.

YΓ: Πιστεύω αυτό που έκανες φέτος η διοίκηση μετά από χρονιά πρωταθλήματος θα το πληρώνει για πολύ καιρό. Ράγισε το γυαλί

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ έχει γερασμένο κοινό, αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα και προσεχώς αυτό το πρόβλημα θα αντιμετωπίσει και ο Βάζελος.

Δεν είναι ξενέρα, είναι ότι ο μο των οπαδών της είναι πάνω από αυτό των άλλων και όσο να το κάνεις άλλες γκάβλες έχεις στα 25 και άλλες στα 45.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 hour ago, firebird said:

Με βάση αποκλειστικές πληροφορίες του ειδικού του ΚΜ ΧΑΜΠΟΥ, είμαστε στο 15%. Άρα με απλή μέθοδο των τριων, το συνολικό κόστος του γηπέδου είναι 10Μ και όλο αυτό για την χρηματοδότηση είναι μια καλοσχεδιασμένη απάτη του Μελ για να βγάλει από την κατασκευή ~50-55Μ.

Τελικα και το προπονητηριο και κατα παντα απο αυτα τα κακομοιρα εσοδα βγηκανε? Βρε και 10.000 κερδος να βγει θα βρει καπου να το φερει μια η αλλη. Απλα τελικα το προπονητικο 3.5εκ απο τα εσοδα του Γιουροπα πληρωθηκαν η απο την τσεπη Μελ? Εκτος αν ειναι το ιδιο πραγμα πλεον και θεωρουμε οτι ολα τα εσοδα του ανηκουν και αν ξοδεψει κατι απο τα εσοδα ειναι δικο του.

Δηλαδη οτι αγορα κανει με τα εσοδα της ομαδας θα το παρουσιαζουν ως αγορα τιγρη αλλα παραλληλα οταν μιλαμε για εσοδα θα το υπολογιζουν οτι πληρωθηκε και αφαιρεθηκαν απο εκει?

Καπου ειχα διαβασει οτι εκανε προπονητικο εκανε γραφεια κτλ.....τελικα απο τα εσοδα πληρωθηκαν και αυτα? ?

Εχω κανει λαθος με το 15% παντως. Κατι πομολα και κατι χαλακια στην εισοδο απομενουν και ετοιμο το εργο.

Καλυτερα να μην ξοδεψουμε και τα εσοδα τις 3 επομενες χρονιες και αναγκαστει να αγορασει ολα τα οικοπεδα των σπατων για να δικαιολογησει το εσοδα εξοδα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Ετσι ειναι. Οχι πιο σοβαρες διοικησεις, πιο αδιαφορο θεμα οι διοικησεις, οπως λες.

Ενα 2ο ειναι οτι καποιοι παλιοτεροι εχουμε κουραστει περισσοτερο με τα χρονια και νιωθουμε οτι παει να μεταλλαχτει εντελως αυτο το πραγμα με το οποιο μεγαλωσαμε. Περιμεναμε επισης καποιοι τον αλλον 20 χρονια (γιατι πλεον η μπαλα θελει πατερουλη με λεφτα οπως εχει δειξει), για να παρει την ομαδα με πεσαδα και να φτιαξει γηπεδο εχοντας το αγωνιστικο σε εντελως δευτερευοντα ρολο και να βλεπουμε το παοκιδιον να εξελισσεται (μενει να δουμε αν θα σκασει φουσκα, αλλα κι αυτο να γινει στην χειροτερη θα παθουν τα ιδια με μας, εχοντας τουλαχιστον πρωτα κανει πολυ σημαντικα πραγματα για την ιστορια τους).

Δεν ξέρω τι εννοείς να μεταλλαχτεί. Αυτό που θυμάμαι εγώ από την ΑΕΚ από όταν άρχισα να βλέπω έχει μεταλλαχτεί ήδη κυρίως από την περίοδο 2003-04 μέχρι την πεσάδα. Τώρα προσπαθούμε να το επαναφέρουμε και γι'αυτό και επιμένω στις συζητήσεις με τον Μάγο ότι το κυριότερο είναι να κάνουμε πρωταθλητισμό ακόμα και με πονόματο γιατί το έχουμε κάνει 4 φορές τα τελευταία 15 χρόνια (πολλά από αυτά βέβαια δεν γινόταν να κάνεις πραγματικό πρωταθλητισμό και να ήθελες/μπορούσες). 

Για το άλλο που λες, imho είναι άδικος ο τρόπος που το παρουσιάζεις. Ούτε άσχημα σε έχει πάει αγωνιστικά (υποθέτωντας ότι περνάμε Λαμία, στην 5ετία έχεις 1 ή 2 κύπελλα, 2 ή 3 τελικούς κυπέλλου, 1 πρωτάθλημα, 1 πρόκριση στους 32 του Europa και 1 συμμετοχή στους ομίλους του CL. Δεν είναι και πολλές οι πιο επιτυχημένες 5ετίες μας στην ιστορία μας) και περνάς στο ντουκου το γήπεδο και τα λοιπά facilities που φτιάχνονται. Δεν ξέρω αν περίμενες δυναστείες και 7ετιές με κυριαρχία σαν τους γαύρους, αλλά αντικειμενικά η 5ετια είναι από τις πολύ καλές μας αν συνυπολογίσεις όλο το πακέτο.

Τέλος, προφανώς με τον Μπάρλο δεν μπορεί να συγκριθεί αλλά κατά καιρούς συγκρίνεται εδώ μέσα με τον Αδαμίδη και τον Δημητρέλο. Γι'αυτό και προσωπικά ενώ δεν έχω καμιά καύλα με τον Μελ και ούτε τον θεωρώ κανένα τρελό πρόεδρο, έχω καταλήξει να φαίνομαι σαν να έχω αφίσα του στο δωμάτιό μου.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Οποιον θέλουμε τον παίρνουμε. Όταν υπάρχει θέληση όλα λύνονται, το σύμπαν συνωμοτει. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι ο Μελ δεν ενδιαφέρεται για τα εισιτήρια. Από πέρσι το γράφουμε. Ούτε τρελά λεφτά θα βγάλει από 2 χρονιές με 5k παραπάνω μέσο όρο (συγκριτικά με άλλα έσοδα που έχει φέρει και συνεχίζει να φέρνει η ομάδα), ούτε έχει κανένα άγχος ότι θα χάσει τους πελάτες γιατί όταν γίνει το γήπεδο θα γεμίσει για 1-2 χρόνια by default. Συνεπώς το να κρίνουμε τα εισιτήρια σαν ένδειξη αποτυχίας της διοίκησης είναι άτοπο. Ούτε στόχο το έχει βάλει, ούτε κάνει καμιά μεγάλη προσπάθεια να τον φέρει. Ο γαύρος (αμέσως μετά) την πιο επιτυχημένη περίοδο της ιστορίας του έχει σχεδόν μισή τιμή στα διαρκείας του από εμάς.

 

17 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Τελικα και το προπονητηριο και κατα παντα απο αυτα τα κακομοιρα εσοδα βγηκανε? Βρε και 10.000 κερδος να βγει θα βρει καπου να το φερει μια η αλλη. Απλα τελικα το προπονητικο 3.5εκ απο τα εσοδα του Γιουροπα πληρωθηκαν η απο την τσεπη Μελ? Εκτος αν ειναι το ιδιο πραγμα πλεον και θεωρουμε οτι ολα τα εσοδα του ανηκουν και αν ξοδεψει κατι απο τα εσοδα ειναι δικο του.

Δηλαδη οτι αγορα κανει με τα εσοδα της ομαδας θα το παρουσιαζουν ως αγορα τιγρη αλλα παραλληλα οταν μιλαμε για εσοδα θα το υπολογιζουν οτι πληρωθηκε και αφαιρεθηκαν απο εκει?

Καπου ειχα διαβασει οτι εκανε προπονητικο εκανε γραφεια κτλ.....τελικα απο τα εσοδα πληρωθηκαν και αυτα? ?

Εχω κανει λαθος με το 15% παντως. Κατι πομολα και κατι χαλακια στην εισοδο απομενουν και ετοιμο το εργο.

Καλυτερα να μην ξοδεψουμε και τα εσοδα τις 3 επομενες χρονιες και αναγκαστει να αγορασει ολα τα οικοπεδα των σπατων για να δικαιολογησει το εσοδα εξοδα?

 

Δεν ξέρω τι λες. Ο άνθρωπος έχει πει 10-15Μ για το γήπεδο και από κει και πέρα ότι έσοδα έχει η ομάδα. Πέρσι αποφάσισε και ότι τα έσοδα της ομάδας από το CL θα πάνε στο γήπεδο για να μην χρειαστεί δανεισμός.
Ποιος έγραψε κάτι άλλο; Ποιος παρουσίασε εδώ μέσα οτιδήποτε ως αγορά τίγρη ή είπε ότι έχει βάλει από την τσέπη του (πέρα από το άτοκο δάνειο πριν 2 χρόνια);

Εγώ πάλι λέω να το παρατήσουμε το γήπεδο. Ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι το 2028 που θα πάρει μέχρι να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα του Τσάμπιονς Λιγκ: 


«Είναι χρήματα που κέρδισε η ΑΕΚ και θα πάνε στην ΑΕΚ. Μπορεί και να τα χρησιμοποιήσουμε για μεταγραφές το επόμενο διάστημα ή για το γήπεδο. Θα δούμε ανάλογα και θα κινηθούμε. Αν με ρωτάτε πάντως εγώ θα τα έβαζα στο γήπεδο. Αλλά θα δούμε, θα τα εξετάσουμε όλα. Να τα πάρω εγώ και να βάλω τα λεφτά του Τσάμπιονς Λιγκ στην τσέπη μου; (γέλια...) Λέγεται τέτοιο πράγμα; (γέλια). Λοιπόν, για να τελειώνουμε: Ευτυχώς η ζωή μου τα έφερε έτσι και δεν έχω ανάγκη από χρήματα. Εχω αρκετά. Δεν μπήκα στην ΑΕΚ για να βγάλω κι άλλα. Ήδη έχω δώσει. Μόνο τα 15-20 εκατ. ευρώ για το γήπεδο τα λένε όλα και δεν είναι μόνο αυτά. Αλλά δεν θα κάνουμε επίδειξη πλούτου εδώ. Τα έχουμε ξαναπεί. Αν δεν τα είχαμε φέτος τα λεφτά του Τσάμπιονς Λιγκ τι θα γινόταν; Θα τινάζαμε την ομάδα στον αέρα; Δεν λειτουργούν έτσι τα μεγάλα κλαμπ. Ζεις από τα έσοδα σου. Έχουμε 23 εκατ. ευρώ έσοδα και 21 εκατ. ευρώ έξοδα, φέτος, δίχως να βάζω τα χρήματα από το Τσάμπιονς Λιγκ μέσα. Αυτά τα χρήματα είναι στον κουμπαρά και θα δούμε πως θα τα αξιοποιήσουμε. Στόχος μας είναι η ΑΕΚ να είναι ανεξάρτητη. Να μην έχει ανάγκη κανέναν. Εγώ κάποια στιγμή μπορεί να μην είμαι εδώ. Είμαι και 67 χρονών πλέον. Όμως θα παραδώσουμε μία ΑΕΚ υγιέστατη, με έσοδα, γήπεδο και προπονητικό». 

 

________________________________________

 

Από τα παραπάνω εγώ κρατάω το "έχουμε 23εκατ. ευρώ έσοδα και 21 εκατ. ευρώ έξοδα, δίχως να βάζω τα χρήματα από το Τσαμπιονς Λιγκ μέσα".

Και προσωπικά θα ευχηθώ ο Μελισσανίδης σε 5 χρόνια να έχει καταφέρει να έχει η ΑΕΚ 40εκατ. ευρώ έσοδα και 35 εκατ. ευρώ έξοδα, χωρίς να εξαρτάται από τα χρήματα του Τσάμπιονς Λιγκ και να παίζει στο δικό της γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
  • George_D unfeatured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×